Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
30.5.2007 12:20

Když šiml zařehtá ...

Na tom, že stav našich veřejných financí je žalostný, se shodují ministři, ekonomové a ode dneška i já. Neabsolvoval jsem žádný večerní kurz makroekonomie, k tomuto závěru mě dovedla životní realita ...

Poslyšte tragikomický příběh se smutným koncem v podání divadelního souboru Úřední šiml.

Osoby a obsazení:
ministr financí Miroslav kalousek
úředník Finančního úřadu v městě XY
moje manželka
vypravěč Kelt.

Bylo nebylo. Moje manželka zdědila v restituci pár hektarů polí, které pronajímá místním zemědělcům. Z těchto pozemků musíme platit každý rok daň z nemovitosti. V praxi to vypadá tak, že nám vždy v březnu nebo dubnu přijde z Finančního úřadu v městě XY dopis s daňovým výměrem na daný rok a složenka s vyplněnou částkou.

Nejinak tomu bylo i letos. Složenka dorazila i letos, jako v Koljovi jsme si zanadávali na ty krávy zelený a vydali jsme se na místní pobočku České pošty, kde jsme daň zaplatili - za plus považuji to, že takováto platba daní je osvobozená od dalších poplatků. Pro úplnost uvedu, že zaplacená částka lehce přesahovala tři tisíce korun českých.

Dnes však mé manželce dorazil úřední dopis z Finančního úřadu v městě XY, ve kterém stálo, že došlo ke změně daňového výměru pro tento rok a že má žena dluží celkovou dlužnou částku 1,-Kč. Tuto sumu máme uhradit do 30 dnů na v dopise uvedený účet. Dopis přišel doporučeně do vlastních rukou, poštovné stálo 29,- Kč. Částku samozřejmě uhradíme, vědomi si své občanské povinnosti, banka si za tuto platbu naúčtuje tak 3,- Kč, další peníze si naúčtuje banka, ve které má Finanční úřad z města XY svůj účet za příchozí platbu. Připočteme-li k tomu pracovní čas úředníka Finančního úřadu, dopisní papír, obálku a amortizaci tiskárny, vychází ta získaná jedna koruna nás daňové poplatníky pěkně draho, není-liž pravda? :-)

Opravdu si myslíte, pane ministře Kalousku, že tudy vede cesta k ozdravění našich churavých veřejných financí?Nahoru