Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
10.11.2007 14:12

Výstřel z Aurory

Před pár dny uplynulo 90 let od památného výstřelu křižníku Aurora, který dal signál revolučně naladěným dělníkům a demoralizovaným vojákům, aby vzali útokem Zimní palác v Petrohradě a zahájili tak bolševický převrat, který později vstoupil do dějin jako VŘSR. Toto výročí proběhlo v našich médiích jaksi bez povšimnutí. Z jedné strany je to dobře - myslím si, že oslav této kontroverzní dělové salvy si naše malá země užila během 40 let vlády jedné strany až dost, z druhé strany to ale svědčí o naší rychlé schopnosti zapomínat a vystavuje nás tak nebezpečí opakování.

Rád se zabývám úvahami na téma Co kdyby .... Koneckonců můj první článek zde na Svíci se zabýval tím, co by bylo, kdyby v srpnu 1306 nebyl v Olomouci zavražděn Václav III., poslední to žijící Přemyslovec. Znovu jsem si na tuto svou zálibu v alternativních scénářích vzpomněl právě v souvislosti s výročím výstřelu z Aurory. Na jednom českém serveru jsem totiž nalezl anketní otázku Myslíte si, že by se váš život odvíjel jinak, nebýt výstřelu z Aurory před 90 lety?. Z této otázky mi přeběhl mráz po zádech, neb narozdíl od jiných Co kdyby, u kterých lze možný vývoj pouze odhadnout, u této otázky mám já osobně naprosto jasno.

Můj dědeček byl Rus žijící na Ukrajině, jako mladý absolvoval studium na Vojenské akademii cara Nikolaje v Petrohradě, po jejím úspěšném absolvování sloužil jako námořní důstojník na vojenské základně v Sevastopolu na Krymu na lodích Jeho veličenstva cara Nikolaje II. Po onom památném výstřelu z Aurory se v Rusku rozhořela občanská válka, během níž velká část sevastopolské flotily odplula pryč, aby lodě nepadly do rukou bolševikům. Po strastiplné a dobrodružné cestě, za jejíž scénář by se žádný hollywoodský scénárista nemusel stydět, dorazil můj dědeček v roce 1921 do právě vzniklého Československa. Zde se seznámil s mojí babičkou a dál už snad ani nemusím pokračovat. Takže já mám v otázce výstřelu z Aurory naprosto jasno - nebýt oné salvy, vůbec bych nebyl na světě :-) Je to obrovský paradox, ale já vděčím těm revolučně naladěným vojákům za to, že tu teď sedím u počítače a sepisuji svůj článek.

A co vy? Myslíte si, že by se váš život odvíjel jinak, nebýt výstřelu z Aurory před 90 lety?Nahoru