Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
18.12.2011 13:01

Cikánská soudržnost

Článek „Problematika gádžů aneb přizpůsobivé ovce“ zkritizoval naši přizpůsobivost a ocenil cikánskou soudržnost. Je třeba uvést věci na pravou míru.

1. cikánská soudržnost

Soudržnost je daná společnými zájmy a tlakem zvnějšku. Čim silnější tlak, tim pevnější soudržnost. Cikáni jsou u nás menšina a žijí v početných rodinách, takže se dá očekávat vyšší míra soudržnosti, minimálně v rámci klanů. Nás jsou miliony a žijeme v méně početných rodinách, takže soudržnost je těžší udržet.

Jiné je to například v létě cizině. Když se v přímořských letoviscích setkají Češi, často se k sobě hlásí, sdružují se, seznamují se. Když vidí na jedoucím autě českou SPZ, hned mávají. Soudržnost je výrazně silnější, když se ocitneme v cizím prostředí.

Ale ani cikánská soudržnost u nás neni tak pevná. Násilí mezi cikánskými klany je běžné. Bitky na nože v hospodách a hernách mezi cikány, nic neobvyklého. Podobné násilí mezi klany a rodinami u Čechů nenajdeme. Češi jako celek jsou daleko víc soudržní, než cikáni jako celek, protože cikáni jsou vnitřně rozděleni do subetnických skupin, které se vzájemně nenávidí.

Větší soudržnosti cikáni dosahují jen v rámci jednotlivých klanů. To je dané velikostí jejich rodin a způsobem života. Když má cikán 6 bratrů a 18 bratranců, nemá problém přivolat si na Čecha početné posily, jak to popisoval Tomáš ve zmíněném článku.

2. přizpůsobivost

Přizpůsobivost je základním přírodním mechanismem v boji o přežití. Každý živý tvor se snaží přizpůsobovat. Kdo to nedokáže, tak vymře. Kritika přizpůsobivosti není na místě.

Správná je kritika individualismu, odklonu od tradičních rodin a zpřetrhání kolektivních vazeb. Ale zase je to věc relativní. Zkuste některé naše individualisty odvézt do Afriky, do cizího prostředí. Uvidíte, jak se sdruží a vytvoří soudržnou komunitu, aby v cizím prostředí přežili.

Ale zcela mimo je oslavování národů třetího světa pro jejich údajnou soudržnost. Autor si evidentně idealizuje Afriku a Asii a nic o nich neví.

Nedávno proběhly sdělovacími prostředky záběry, jak v Číně na ulici přejelo auto malou holčičku a kolem procházely desítky lidí, aniž by jí někdo pomohl, takže za chvíli ležící holčičku přejelo druhé auto. V Jižní Africe jsou únosy a násilí na ulici běžná věc, a o kolektivní soudržnosti nemůže být řeč. Etnických konfliktů je ve třetím světě mnohem víc, než kdy bylo v Evropě. A černošská ghetta v západních městech jsou pověstná vzájemným násilím a válkami gangů.

Přejetá holčička v Číně: http://www.uloz.to/live/10697223/cinska-holcicka-prejeta-2-auty-mp4

Další zajimavé zdroje na tohle téma: white-media.info

V článku Tomáš zmiňuje bílého kluka, jak se zastal napadených dívek. Není právě tohle projev naší soudržnosti ?Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.