Neptejte se co, ale proč
22.11.2005 6:39

Pozor, sloup!

Také jste si toho všimli? V ulicích našich měst můžete narazit na mnoho sloupů, sloupků, sloupečků a stojanů. Mě tuhle zarazilo, jaké obrovské množství jich je... Berte tento článek jen jako takové lehké naťuknutí a povrchní zamyšlení :-).

Tak třeba dopravní značky. Tyto sloupy plní velmi důležitou funkci, protože pomáhají usměrňovat dopravu a upozorňovat na nebezpečí pro řidiče. Nevím, jestli existuje nějaký předpis, že na jednom sloupu nesmí být více jak dvě nebo tři značky. Když vidím dva sloupy vždy s jednou značkou blízko sebe, jako třeba značka přechod pro chodce a pak označení hlavní silnice, dá se to tolerovat, protože bezpečnost je přednější a nevyplatí se šetřit na sloupech. Avšak není mi jasné, proč se některé dopravní značky nemohou vyskytovat třeba na sloupech veřejného osvětlení. Zdá se mi, že plýtvání sloupama je na škodu.

Pak tu máme tedy sloupy veřejného osvětlení. To jsou buď menší sloupy na chodnících anebo obrovské několikametrové sloupy na silnici, hlavně ve větších městech. Není nic krásnějšího, než si vyjít na kopec a dívat se, jak se veřejné osvětlení s rozbřeskem postupně zhasíná. Člověk by neřekl, že i leckterý sloup může být krásný. Že se architekti zabývají sloupama, to mi přijde docela nevšední. Na některé sloupky je ale radost pohledět. Tuhle radost mi dokáže pokazit pouze to, když je sloup umístěný uprostřed chodníku anebo tak, aby co nejvíce překážel při chůzi.

V ulicích můžeme potkat i sloupy telefonní. vytvářejí takový romantický dojem starých časů. Některé sloupy jsou dřevěné a ztrouchnivělé a každou chvíli hrozí, že spadnou.

V krajině se setkáme se sloupy elektrického vedení. Tyhle sloupy musí od lidí snášet mnoho nadávek, jako že hyzdí přírodu a zošklivují krajinu, pole a luka. Tato železná monstra nám o sobě dávají vědět, když je rosa nebo mráz. Pak totiž vydávají zvuk podobný bzučení.

Sloupů je skutečně mnoho druhů a když jsem se nad tím takto zastavil, uvědomil jsem si, kolik detailů člověku někdy unikne.



Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.