Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
16.11.2005 12:29

Může existovat firma naprosto bez lidí?

Představte si nějakou obchodní společnost, ve které není ani jeden člověk. Vše řídí stroje, a také si na svůj chod vydělávají. Je to jen utopie, nebo je to opravdu možné? Myslíte, že by se taková firma „uživila“? A jak dlouho by mohla existovat?

Právně to možné není

Zchladím případné první nadšence: právně to nelze. Každá firma totiž musí být tvořena minimálně jednou osobou, a pokud je to právnická osoba, tak i ta musí být tvořena alespoň jedním člověkem.
A taky by třeba nebylo s kým jednat...

Ale prozatím můžeme předpokládat, že se tam někdo jen fiktivně „nastrčí“.

Jak by to fungovalo?

Taková firma by samozřejmě musela vykonávat něco, co lidské zdroje nutně nepotřebuje. To může být třeba firma poskytující hosting (prostor na webu), firma posílající užitečné zprávy nebo třeba robot skupující a prodávající akcie...

Představme si třeba ten hosting. Co je k tomu třeba: pár výkonných serverů, nějaké místo pro ně a elektrický proud. Servery by někdo musel koupit, ale nájem a elektřina už by se zaplatila sama.
Zákazník se na stránkách zaregistruje (automaticky), pošle peníze (robot je elektronicky převezme), poskytne se mu prostor (popř. vyplnila by se žádost o doménu) a to je všechno. Člověk v podstatě není třeba.

A co technická podpora?

Technická podpora by nebyla prakticky žádná, v tom je to minus. Otázkou zůstává, jak dlouho by to vadilo. Rozhodně by ale ten hosting mohl být levný. Platila by se totiž jen ta elektřina a nájem - nic víc.

Ta služba by prostě fungovala tak dlouho, dokud by ji někdo nějak nepředpokládaně „nesložil“ nebo se nějak nezničila sama vinou systému.

Totéž např. to rozesílání užitečných zpráv - existovala by jedna smlouva s dodavatelem a rozesílání samotné by bylo pouze otázkou technického řešení - u toho nemusí nikdo být.

A co z toho?

A co z toho vlastně? A komu by šel ten výdělek? O to právě jde. Výdělek by šel pouze firmě, tedy fyzicky vůbec nikomu. Byly by to jen peníze do dalšího udržování, popř. rozvoje.

Tahle firma by tedy generovala zisk sama od sebe, de facto z ničeho. Nikdo by tedy nikoho „nevykořisťoval“ a přesto by zisk narůstal. Dokázala by, že v určitém stupni nejsou lidé už potřeba. A že zisk nemusí být na nikom závislý.

To by dlouho nefungovalo...

Otázkou je, jak dlouho by tohle všechno dokázalo fungovat. Taková „firma“ by se asi dlouho neudržela, a nejspíš by ji do několika let převálcovala konkurence, protože ta pružněji reaguje na vývoj trhu.

Navíc, pokud by se ten robot „rozbil“, šla by celá firma do háje a na pokutách by nejspíš ztratila veškerý nabytý zisk.

Trochu zajímavější by z tohoto pohledu byl robot sledující vývoj akcií, sám by předvídal a zkoušel je výhodně kupovat a prodávat. Těžko říci, jestli by ho šlo udělat tak dobře, že by se nezničil sám...

Co myslíte, jak dlouho by se taková firma existovala, než by zkrachovala? A šlo by ji udělat tak, aby „jen tak“ nezkrachovala, ale byla tu třeba i desítky let? A můžou se tak peníze generovat samy, „z ničeho“?

Dodatek: Firmu by samozřejmě musel nějaký člověk založit, dát jí potřebný kapitál a správně ji „nasměrovat“. Nicméně tento úkon by byl jen jednorázový a pro další chod firmy už celkem nezajímavý, proto jsem ho v článku trochu opominul.Nahoru