Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
5.8.2005 9:10

Originální receptura z roku... aneb pivo se přestalo vyvíjet?

Na pivních táckách i v reklamách je pivo (a nejen to) hodnoceno jako „stejná chuť od roku“ (doplňte co chcete v rozmezí 700 let), „originální receptura z...“ atd. Copak se pivo přestalo úplně vyvíjet?

Napadá mě jediná otázka - když už tolik století pivovarníci nedokážou vylepšit svůj produkt, co tam tedy dělají? Nemají na to použít nové způsoby? Co je tak dobrého na pivu, jež vzniklo před takovou dobou?
Tehdejší výrobce nemohl být tak zkušený jako dnes a hlavně měl proti nám mnohem omezenější suroviny. Co si neudělal sám, to neměl. Takže pivo splácal z toho, co našel, a protože nic jiného nebylo, lidé si na to zvykli. A vyžadovali to.

Originální znamená nejhorší z možných

Čekám, kdy se objeví reklamy typu „kupte si žárovku sestrojenou podle plánů Edisona. Co na tom, že téměř nesvítí a hodně žere, ale ta jediná žárovka je ta pravá, původní“. Nebo „kupte si foťák podle plánů z roku 1912. Plachetka zdarma.“.

Děkuji, nechci. Lidé s těmito výrobky byli v té době jistě velice spokojeni, ale dneska už jsme mnohem dál. Je sice hezké myslet na toho, kdo to celé vymyslel, ale raději budu používat ty věci, které jsou sice bez historie, ale jsou prostě nejlepší.

Pivo nemůže být lepší?

Za těch několik stovek let se hodně změnilo. Existuje mnohem více přísad, surovin, technologií výroby. Kdyby se pivo vyrobilo dnes, bylo by jiné. A určitě lepší, naši předkové neuměli o nic víc než my.
Nevěřím, že je pivo už „nejlepší“. Spíše je průměrný hospodský povaleč tak konzervativní, že nepozře nic, co by se lišilo od toho, co poprvé chlastal v mládí.
A pivovary si mnou ruce, že nemusejí vymýšlet nic jiného.

Z tohoto pohledu jsou mi sympatičtější bezdomovci, kteří do sebe lijou krabicové víno. Alespoň přemýšlejí.

Kdyby nějaký učitel řekl, že už 50 let učí podle stejných osnov, co si kdysi napsal, neznamená to, že jsou ty osnovy tak kvalitní, ale že celých 50 let vlastně nic nedělal. Takže tuto skutečnost zatajuje. A dobře dělá, nikde by ho nepochválili. Jedině v hospodě ano.

Nostalgie starých časů

Nebo průměrný pivař tak rád „vzpomíná“ na časy, kdy ještě stejně dávno neexistoval? Celkem pokrytecké. Mně stačí, co jsem o těchto „dávných dobách“ četl - důležitý byl především majetek, rozšířené byly sňatky z rozumu, pomluvy, třídilo se do „společenských vrstev“... z dnešního pohledu hnus, jsem rád, že žiju až teď a osobně tak hloupě „nevzpomínám“.

Je to blbost

Ať tak nebo tak, je to nesmysl. Je to nesmysl hlavně tím, že se historie bere jako plus. Jsou i „moderní“ piva, ale kvůli tomuto zažranému hloupému přístupu mají horší pozici.

Nepatřím mezi pivaře, natož mezi průměrné pivaře. Ale opravdu je láká pivo „podle originální receptury“? Je tu něco, co nevidím?

Uvítám názory v diskusi.Nahoru