Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
31.3.2006 19:47

Má člověk svobodnou vůli?

Já tento problém vidím jako přežitek, který se tvrdošíjně drží při životě.
Falešný pocit svobody člověka. A proč si tedy myslím, že to tak je...

První problém je, zda má průměrný člověk onu schopnost vykonat věc, kterou vyhodnotí jakožto správnou. Jakožto volní jednání teď nepovažuji něco, co člověk vykoná bez překážky, protože to je vůle, kterou disponují naprosto všichni živočichové.
Myslím něco, na co přijde svým rozumem. Třeba: obezita mi škodí (to už ví každý), musím tedy zhubnout. Pokud lidé opravdu vůli mají, tak proč jich je tolik obézních? A takových problémů jsou kvanta, od pravidelné životosprávy a nadužívání kde čeho, až po morální otázky.
Zároveň to ale lidem nelze vyčítat, jsou prostě takoví a dostatečná motivace se najde málokdy. Abych to lépe vysvětlil, vezmu jakožto příklad olympijské hry. Dodnes se tvrdí, že vyhrát může každý, což rozhodně není pravda. Vyhrát chtějí vrcholoví sportovci nepochybně všichni stejně, přesto vyhraje jen ten s nejlepšími fyzickými dispozicemi. Není to jeho zásluha, a není chyba ostatních že prohráli...

A za druhé, jak k tomu co má dělat člověk dojde. To uvažování není svobodné, jak už jsem zmiňoval, je to otročení odměňovacímu centru. Informaci za co odměnit a za co trestat mozek už má vrozenou a měnit ji je takřka nemožné. A člověk hladinu mediátorů (náladu) přeprat nemůže, takže svobodný není ani v tomto psychickém ohledu. Tak jako rozhodiují fyzické, rozhodují i psychické dispozice. Osud člověka je tedy dán těmito dispozicemi, které může využít v situacích, které se mu v životě náhodně namanou.
Žádný z těchto faktorů sám ovlivnit nemůže, tak co je tedy ta svobodná vůle, o které se mluví a která údajně povyšuje člověka nad zvíře? Znáte odpověď, nebo máte jiný názor? Sem s ním ;-)Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.