Malé úvahy o problémech kolem nás
16.2.2006 13:05

Jsou věci jen dobré nebo špatné?

Dají se směry ve společnosti zjednodušit na soupeření dvou táborů? Stačí najít a pojmenovat názory z jednoho táboru a ten druhý získat tím, že všehcny názory obrátíme na opačné znaménko?

Víme, že takhle to asi nefunguje. Když jde někomu ve společnosti o nějakou dobrou věc, může nám říct, jak toho chce dosáhnout. Pak tu můžeme mít druhého člověka, který chce tu samou dobrou věc, ale chce ji zrealizovat jinou cestu. A pak přijde někdo třetí, který už našel zkratku :-).

Pokud máme nějakou myšlenku, neplatí že na světě pak existuje pouze myšlenka opačná. Naše myšlenka může mít spoustu obměn, variant nebo možností. Přesto si svět zjednodušujeme a ty dva směry, kterými se zabýváme jsme si pojmenovali jako dobro a zlo.

Svět by byl o hodně jednodušší, kdyby existovala jenom bílá a černá. Na všechno by byla buď odpověď ano nebo ne. Věci by byly pouze dobré nebo špatné, nic mezi tím. Stalo se ale to, že na místě dotyku těchto dvou barev došlo ke spojení a smíchání, takže vznikla šedá. Situace se dále zkomplikovala tím, že vznikly různé odstíny šedé. Tím ale vývoj neskončil.

Aby toho nebylo málo, přidaly se ještě zcela nové barvy, které tu ještě vůbec nebyly. Červená, modrá, zelená - opravdová revoluce. Mícháním těcto tří barev dohromady pak dostaneme žlutou, fialovou a nekonečné barvy spousty odstínů.

Politické dobro a zlo

Když slyšíme nějaký názor od politika a ztotožníme se s tímto názorem, sympatie k politikovi jako osobě vzrůstají. Bohužel jeden člověk může mít názorů více, a některé se nám líbit vůbec nemusí, nehledě na to že s některými dalšími myšlenkami od toho samého politika už třeba souhlasit vůbec nemusíme.

S politickou stranou je to ještě těžší. Taková strana se skládá z vícero lidí, kteří sice mají jednoho společného jmenovatele, ale názory na některé problémy mohou mít i naprosto protikladné. Jde tedy o to, aby ten jeden společný jmenovatel byl tak silný, aby různé lidi s odlišnými nárzory dostatečně stmeloval dohromady.

Zjednodučení politické situace na soupeření dvou táborů je lákavé,ale nepřesné. I v jednom táboru, který se semkl kolem nějakého lídra se najdou lidé s odlišnými názory. Takže potom můžeme mít jednu politickou stranu sociálních demokratů, kde se vyskytují jak příznivci volného trhu, tak i stoupenci regulací.

Politické směry dělíme na pravý a levý. Nemůžeme říct, který z nich je ten dobrý a který špatný. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, prostě je nutné se smířit s tím, že existují dvě varianty. Pokud se s tí nesmíříme a hledáme další alternativy, najdeme ve společnosti další proudy, které jsou však slabší a menší. To je cena za možnost svobodného výběru.

Bohužel nebo bohudík?

Říká se, že šedá je teorie, zelený strom života. Realita je však taková, že na tom zeleném stromu života se už brzo, jakmile začne jaro, objeví nádherné květy, které budou hýřit spousty barvami a vůněmi. Takže život není jen zelený, ale opravdu pestrobarevný. Buďme za to rádi...Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.