Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
12.12.2005 13:28

Pomáhat bude Červený krystal

Když se řekne Červený kříž, každému je hned jasné, o čem je řeč. Tato záchranářská organizace s velkou tradicí pomáhá lidem tam, kde je to nejvíce třeba, například při přírodních katastrofách, občanských válkách nebo epidemiích.

S názvem Červený kříž se ale nesetkáme úplně všude na světě. Ač to vypadá na první pohled trošku divně, záchranářský červený kříž na bílém poli vadí představitelům islámského náboženství. Proto se organizace Červený kříž v islámských zemích jmenuje Červený půlměsíc a používá se vlajka s půlměsícem na bílém poli.

Není kříž jako kříž

Dá se pochopit, že znakem křesťanství je kříž a znakem islámu je půlměsíc. Avšak všiml jsem si, že křesťanský kříz vypadá trošku jinak než ten záchranářský nebo ten na státní vlajce Švýcarska. Kříž, který vídáme na kostelech je svislý a obdélníkový, naopak záchranářský symbol je symetrický a čtvercový.

Aby toho ale nebylo málo a asi aby dosavadní zmatek v symbolech nebyl tak snadno rozluštitelný, přibyl ke kříži a půlměsíci ještě krystal. Má se jednat tentokrát o nábožensky neutrální znak, aby žádné náboženství nebylo ukřivděno. Díky tomu může do záchranářské organizace vstoupit i izraelská záchranná služba, která má na své vlajce červenou šesticípou hvězdu. Znamená to, že se nadále budeme setkávat s křížem a půlměsícem, nově i s krystalem, ale s šesticípou hvězdou nikoli. Proti hvězdě byly arabské státy a bylo jim vyhověno.

Zjednodušený krystal?

Přijde mi, že nový symbol by mohl být klidně nazván diamantem nebo čtvercem. Ale chápu, že najít takový znak, který by nevadil nikomu a ničemu, je velmi těžké. Ať už je zvolený název zvolen jakkoli, přece jen se grafické zpracování neubrání některým asociacím... Škarohlídi totiž můžou na vlajce vidět kosočtverec. Já se přiznám, že tam ten vulgární symbol vidím. Vůbec se netěším na to, až budou někteří vtipálkové na vlajku Červeného krystalu domalovávat určitou část... :-(Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.