Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
14.11.2012 11:49

Chci jen žít jako svobodný člověk

Jmenuji se David a je mi necelých 33 let. Vždycky jsem se vyhýbal půjčkám, protože vím, že jsou z toho jenom komplikace. Proto se raději budu dívat na starý videorekordér, než abych si na splátky koupil nové DVD. Tímto heslem se snažím řídit, i když to v dnešním světě, kde se na Vás z každého koutu valí nabídky půjček, není vůbec lehké. Tak mě to učil táta, který bohužel, už není mezi námi. Za celý život jsem si vzal jedinou půjčku a to v roce 2005, kdy jsme si našli s přítelkyní větší podnájem, protože se nám měla narodit dcera a potřeboval jsem zaplatit kauci. Kde na to má obyčejný pracující vzít? Majitel bytu po mě chtěl patnáct tisíc, tak jsem zašel na poštu a vyřídil si u Homecreditu půjčku. Všechno jsem řádně platil, nechal jsem si na účtu automaticky strhávat peníze až do konce doby splácení, takže jsem tomu nemusel věnovat pozornost. Nějakým způsobem však došlo k tomu, že poslední splátka nebyla splacena. Homecredit mě obesílal upomínkami, ale na adresu trvalého pobytu, což je na Městském úřadě. Proč mám bydliště na MÚ? Víte, když bydlíte po podnájmech, nikdo Vás k trvalému pobytu nepřihlásí, to by byl hlupák. Jelikož selhalo kontaktování ze strany Homecreditu, přistoupili k exekučnímu vymáhání. A najednou se z poslední splátky dluhu kouzlem staly desítky tisíc dluhu. Šáhli mi na plat a vzali si, co museli. Měsíčně mi strhávali z platu různé částky a pak to ustalo. Byly to těžké časy, protože se nám zrovna narodila holka, ale s pomocí rodiny jsme to přečkali a s vědomím toho, že už jsem bez dluhů, se mi zase žilo lépe.

Mezitím jsme se opět přestěhovali. Oba s přítelkyní pracujeme rukama a stačí nám to jen tak tak na pokrytí nájmu a nákladů na to nejlevnější jídlo a drogérii. Snažím se ušetřit tím, že každý den jezdím do práce osm kilometrů na kole a to za každého počasí, za sluníčka, deště nebo sněhu, prostě musím. A samozřejmě, ať jsem zdravý nebo nemocný, protože si nemůžu dovolit marodit. Někdy přemýšlím nad tím, jestli má vůbec cenu chodit do práce. Mohl bych sedět doma na zadku a být na tom jen o něco hůř. Ale sociálka by mému dítěti aspoň proplácela školy v přírodě a výlety, na což nyní nemám. Není to paradox? Pracující člověk si nemůže dovolit to, co nepracující... Byli jsme se zeptat na sociálce, zda by nám něco nepřispěli, ale prý máme pro tři osoby dost. Bylo to před třemi lety, kdy přítelkyně přišla o práci a já bral deset a půl tisíce čistého. Říkám jí, že jen nájem je osm tisíc a školka tisíc korun. Nikdo se se mnou nebavil. Když pracujete, nic nedostanete. Nikdy jsem si nemyslel, že se v naší demokratické zemi uprostřed Evropské unie v 21. století může stát, že jeho obyvatelé budou hladovět. Naučil jsem se žít s tím, že nevím, co bude příští den. Nikdy jsem však nepřestal pracovat. Naštěstí jsem občas v práci narazil na klubko kabelů nebo kousek jiného kovu a nosil nepravidelně domů nějaký peníz. Přítelkyně začala uklízet, byla to dřina za čtyřicet korun na hodinu, ale každá koruna dobrá. Hlavně - dostávala peníze jednou týdně na ruku. A když peníze nebyly, tak jsem poslal holky k příbuzným, aby se najedli. Já jsem raději hladověl, než abych se takto ponížil. Hlavně, že byl zaplacený nájem. Ale i tyhle těžké chvíle jsme překonali. Přítelkyně si před měsícem našla lepší práci za lepší peníze, já si našel stejnou práci, ale také za lepší peníze, takže od příštího měsíce bychom měli dát dohromady 24.000,- Kč, což pro nás představuje úplně pohádkové peníze. Když už to ale začalo vypadat dobře, dostali jsme další osudovou facku. „Nic takového nebude,“ vzkázal nám osud. V měsíci listopadu jsme čekali první peníze za půl měsíce práce přítelkyně a mojí výplatu. Nejdřív stávkoval bankomat, tak jsme zašli na poštu, aby nám řekli, co se děje. Posílali nás od čerta k ďáblu, z pošty do banky, z banky na finančák, nikde nám nechtěli říct nic konkrétního, jen to, že máme asi exekučně zabklokovaný účet. Byla to studená sprcha. Nevzpomínám si, že bych někde dlužil...

Zjistil jsem si tel. číslo na exekutorku z opačného koutu republiky, která by měla mít můj případ na starosti. Pověděl jsem jí, zda by mi řekla o co jde, protože si nepamatuji, že bych měl nějaký dluh a ona mě sesmahla slovy, že si za to můžu sám, mám si přebírat poštu na adrese mého trvalého bydliště. Dlužím prý společnosti Homecredit a požadují po mě částku 33.873,- Kč. COŽE? Na dotaz, co bude dál mi odpověděla, že veškeré písemnosti mi byly doručeny a je můj problém, že jsem si je nevyzvedl. Dlužím peníze a musím je zaplatit. Říkal jsem jí, že si toho nejsem vědom, ale potřebuju vědět, co mám teď dělat dál, může to být omyl, že se to může stát každému, třeba i jí. Odcekla mi, že jí se to stát nemůže a praštila mi telefonem. Byl jsem si jistý, že jsem se stal obětí podvodu, ale pro jistotu jsem druhý den ještě zkusil zavolat té arogantní exekutorce znovu. Tentokrát už byla sdílnější. A já valil bulvy! Jak jsem již uvedl, před pěti lety mi exekučně strhávali z platu kvůli nezaplacené poslední splátce u společnosti Homecredit. Z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu si nestrhli posledních 2.139,- Kč. Dnes mi už nikdo nedokáže vysvětlit proč. Každopádně se tím roztočil znovu celý kolotoč. Obesílání na adresu trvalého bydliště na úřadě a přistoupení k exekučnímu řízení. A tak musím za něčí chybu platit dvakrát. To si někdo pěkně namastil kapsu. Proč by si měli strhnout všechno, něco si nechají na příště a výdělek se zdvojnásobí! Homecredit dostal svoje, plus nějaký úrok a smluvní pokutu. Pak náklady soudního řízení, náklady na exekuční řízení a hned tu máme ze dvou tisíc pěkných 33.139,- Kč. Opět. Je to vůbec možné? Ano, v naší zemi, která je zaprodaná finančním spekulantům je to možné a dokonce běžné. Poctivě pracující lidé jsou zotročováni a pod tíhou dluhů žijí za hranicí bídy. Kdyby to viděl můj otec, tak by řekl: „Vidíš, můžeš si za to sám. Říkal jsem ti, aby sis nedělal dluhy!“ Měl pravdu. Jedna blbá půjčka může člověku zničit život. A to znám lidi, co jich mají třeba deset. Jak to dělají?

A tak to začíná celé zase nanovo. Měsíc listopad budeme jíst po známých a modlit se, aby nás nevyhodil majitel z bytu, protože tentokrát nemáme ani na zaplacení nájmu. Přítelkyně nemá ani na cesty do práce a na školku pro Karolínku, takže to vypadá, že bude doma. Sen o dvou platech se rozplynul. Od příštího měsíce mi poběží další exekuce z platu. Tak mi otče poraď, co mám teď dělat?! Vzít si půjčku od nebankovních společností? Nakrmit jejich nenasytná břicha neskutečnými úroky? Mlčí. Mám jinou možnost, než opět porušit tvoje pravidlo?

Možná bych se měl nějak právně bránit, ale copak na to mám peníze? Už na to nemám ani vůli. Nechci. Myslím, že to mají stejně všechno právně ošetřené. Akorát by ze mě udělali blbce. Zoufalost a zklamání. Jak může vůbec stát dopustit, aby nějaké, většinou zahraniční společnosti zotročovali jeho obyvatele. Jakto, že mají větší práva, než my? Komu stát vlastně slouží? Proč jsou pro něj přednější neživé, uměle vytvořené paskvily a ne poctivě pracující, žijící občan? Kam jsme se to dostali, lidi... je mi do breku. Chci jen svobodně žít, ale ustřihli mi křídla. Můj potenciál vyprchá. Pocházím z velmi chudých poměrů a jsem nenáročný a skromný. Chci pracovat, bydlet a vychovávat dítě. Někdo mi ale sátle hází klacky pod nohy a státu to očividně nevadí. Naši představitelé by mi řekli asi to samé, jako ta arogantní exekutorka: „Můžete si za to sám, nám se to stát nemůže!“

PS: někdo si může říkat, že na jídlo nemám, ale internet si platím. Tak to vás musím zklamat. Internet nemám, ani mu moc nehovím, nejsem technický typ. Tento článek pro mě upravil a následně zveřejnil můj švagr. Buďte s pozdravem!


K článku je 254 komentářů.
Systém,který nutí člověka takto žít,je... ivana Kozárová
Zlodějsko čen
Finanční magnáti už asi před nějakou... merlinn
Odp: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp2: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp3: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp4: Finanční magnáti už asi před nějakou... Vlastimil Čech
Odp5: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp6: Finanční magnáti už asi před nějakou... Vlastimil Čech
Odp7: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp8: Finanční magnáti už asi před nějakou... Zákys
Odp9: Finanční magnáti už asi před nějakou... Vlastimil Čech
Odp9: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp10: Finanční magnáti už asi před nějakou... Zákys
Odp11: Finanční magnáti už asi před nějakou... Tlapka
Odp11: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp12: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp13: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp14: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp13: Finanční magnáti už asi před nějakou... Zákys
Odp14: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp3: Finanční magnáti už asi před nějakou... Neuvedeno
Odp3: Finanční magnáti už asi před nějakou... čen
Odp4: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp3: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp4: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp4: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivan
Odp5: Finanční magnáti už asi před nějakou... Zákys
Odp6: Finanční magnáti už asi před nějakou... Tlapka
Odp7: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp8: Finanční magnáti už asi před nějakou... Tlapka
Odp9: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp10: Finanční magnáti už asi před nějakou... Tlapka
Odp11: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Paní Kozárové: °
Odp: Paní Kozárové: Zákys
Odp: Paní Kozárové: Juras
Odp: Paní Kozárové: ivana Kozárová
Odp8: Finanční magnáti už asi před nějakou... Juras
Odp9: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Odp5: Finanční magnáti už asi před nějakou... ivana Kozárová
Davide, máš za sebou hodně velkých... Platfus
To Juras Z.
Odp: To Juras Juras
Odp: To Juras Tlapka
Jsme v peknym haj.zlu pitrs
Odp: Jsme v peknym haj.zlu pitrs
Podvodníky jsou i soukromé banky !
Odp: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp2: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp3: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp3: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp4: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp: Podvodníky jsou i soukromé banky Z.
Odp: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
Odp2: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp3: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp4: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp4: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp5: Podvodníky jsou i soukromé banky Vlastimil Čech
Odp6: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp6: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
Odp7: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp7: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp8: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
Odp9: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp10: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
Odp10: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp11: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp12: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp13: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp14: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp15: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp13: Podvodníky jsou i soukromé banky Zákys
Odp14: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp7: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp8: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
Odp5: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp5: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp6: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp7: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp8: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp9: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp10: Podvodníky jsou i soukromé banky Tlapka
Odp11: Podvodníky jsou i soukromé banky Vlastimil Čech
Odp12: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp13: Podvodníky jsou i soukromé banky Vlastimil Čech
Odp14: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp11: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp12: Podvodníky jsou i soukromé banky *
Odp13: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Úcta a přátelství *
Odp: Úcta a přátelství ivana Kozárová
Odp2: Úcta a přátelství *
Odp3: Úcta a přátelství ivana Kozárová
Odp4: Úcta a přátelství *
Odp5: Úcta a přátelství Tlapka
Odp6: Úcta a přátelství ivana Kozárová
Odp7: Úcta a přátelství Vlastimil Čech
Odp7: Úcta a přátelství Tlapka
Odp8: Úcta a přátelství ivana Kozárová
Odp5: Podvodníky jsou i soukromé banky ivana Kozárová
Odp3: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
Odp2: Podvodníky jsou i soukromé banky čen
Odp3: Podvodníky jsou i soukromé banky ivan
zadlužování petros
Komu??? Vlastimil Čech
Odp: Komu??? ivana Kozárová
Odp: Komu??? Z.
Odp: Komu??? ivana Kozárová
Odp2: Komu??? Zákys
Odp3: Komu??? ivana Kozárová
Odp4: Komu??? ivana Kozárová
Odp5: Komu??? ivana Kozárová
Odp6: Komu??? Tlapka
Odp7: Komu??? ivana Kozárová
Odp: Komu??? Neuvedeno
Máte můj obdiv, Davide. Držte se... Sidrach
Davide to nejde! kolemjdoucí
Odp: Davide to nejde! Zákys
Odp: Davide to nejde! Tlapka
V Tichém oceánu je souostroví... Zákys
Odp: V Tichém oceánu je souostroví... Tlapka
Odp2: V Tichém oceánu je souostroví... Zákys
Odp3: V Tichém oceánu je souostroví... Tlapka
Odp4: V Tichém oceánu je souostroví... Vlastimil Čech
Trvalý pobyt Jan
Je to bezva Jetobezva
Odp: Je to bezva Tlapka
Odp: Je to bezva ivan
Odp2: Je to bezva Platfus
Odp2: Je to bezva Vlastimil Čech
Odp3: Je to bezva ivan
Odp4: Je to bezva ivan
Odp4: Je to bezva Tlapka
Odp3: Je to bezva ivan
Odp4: Je to bezva Z.
Odp5: Je to bezva Tlapka
Odp6: Je to bezva Vlastimil Čech
Odp7: Je to bezva ivana Kozárová
Odp7: Je to bezva Tlapka
Odp7: Je to bezva ivan
Odp8: Je to bezva Tlapka
Odp8: Je to bezva ivana Kozárová
Odp5: Je to bezva ivan
Odp6: Je to bezva Zákys
Odp7: Je to bezva Z.
Odp7: Je to bezva ivan
Odp8: Je to bezva Tlapka
Odp8: Je to bezva Zákys
Odp9: Je to bezva ivan
Odp10: Je to bezva ivana Kozárová
Odp11: Je to bezva Vlastimil Čech
Odp12: Je to bezva ivana Kozárová
Odp13: Je to bezva Tlapka
Odp14: Je to bezva ivana Kozárová
Odp11: Je to bezva ivan
Odp12: Je to bezva ivana Kozárová
Odp3: Je to bezva Tlapka
Odp4: Je to bezva Zákys
Odp5: Je to bezva ivana Kozárová
Odp6: Je to bezva Zákys
Odp7: Je to bezva ivana Kozárová
Odp5: Je to bezva ivan
Odp6: Je to bezva ivana Kozárová
Odp7: Je to bezva Tlapka
Odp8: Je to bezva ivana Kozárová
Odp5: Je to bezva Tlapka
Odp2: Je to bezva Zákys
Odp3: Je to bezva ivan
Odp4: Je to bezva Zákys
Odp5: Je to bezva ivan
Odp6: Je to bezva Zákys
Odp7: Je to bezva Z.
Odp8: Je to bezva ivan
Odp8: Je to bezva Tlapka
Odp9: Je to bezva ivana Kozárová
Odp7: Je to bezva ivan
Odp8: Je to bezva Zákys
Odp9: Je to bezva ivan
Odp10: Je to bezva Vlastimil Čech
Odp11: Je to bezva Tlapka
Odp12: Je to bezva ivana Kozárová
Odp13: Je to bezva Zákys
Odp14: Je to bezva ivan
Odp15: Je to bezva Zákys
Odp16: Je to bezva Tlapka
Odp17: Je to bezva Platfus
Odp17: Je to bezva Vlastimil Čech
Odp17: Je to bezva Zákys
Odp18: Je to bezva Tlapka
Odp19: Je to bezva Zákys
Odp20: Je to bezva Platfus
Odp21: Je to bezva Zákys
Odp20: Je to bezva Tlapka
Odp21: Je to bezva Tlapka
Odp21: Je to bezva ivan
Odp22: Je to bezva Zákys
Odp23: Je to bezva Tlapka
Odp21: Je to bezva Olix
Odp22: Je to bezva ivana Kozárová
Odp23: Je to bezva Tlapka
Odp24: Je to bezva Tlapka
Odp24: Je to bezva ivana Kozárová
Odp25: Je to bezva kitnamoR
Odp26: Je to bezva Zákys
Odp27: Je to bezva Lipovan (Z.)
Odp28: Je to bezva Vlastimil Čech
Odp29: Je to bezva ivan
Odp28: Je to bezva Zákys
Odp29: Je to bezva Lipovan (Z.)
Odp29: Je to bezva ivan
Odp29: Je to bezva Lipovan (Z.)
Odp29: Je to bezva ivana Kozárová
Odp30: Je to bezva Zákys
Odp31: Je to bezva ivana Kozárová
Odp32: Je to bezva ivana Kozárová
Odp33: Je to bezva Zákys
Odp18: Je to bezva ivana Kozárová
Odp19: Je to bezva Tlapka
Odp19: Je to bezva Zákys
Odp20: Je to bezva Lipovan (Z.)
Odp21: Je to bezva Zákys
Odp22: Je to bezva ivan
Odp23: Je to bezva Zákys
Odp23: Je to bezva Tlapka
Odp24: Je to bezva Zákys
Odp25: Je to bezva ivana Kozárová
Odp14: Je to bezva ivana Kozárová
Odp15: Je to bezva Tlapka
Odp16: Je to bezva ivana Kozárová
Odp: Je to bezva ivana Kozárová
. .
ANO JE TO BEZVA Jetobezva
Odp: ANO JE TO BEZVA ivana Kozárová
Odp2: ANO JE TO BEZVA Tlapka
Odp3: ANO JE TO BEZVA ivana Kozárová
Odp4: ANO JE TO BEZVA Tlapka
Odp5: ANO JE TO BEZVA ivana Kozárová
Odp6: ANO JE TO BEZVA Tlapka
Odp7: ANO JE TO BEZVA ivana Kozárová
Odp8: ANO JE TO BEZVA Tlapka
Odp9: ANO JE TO BEZVA ivana Kozárová
Odp10: ANO JE TO BEZVA Tlapka
Odp11: ANO JE TO BEZVA ivana Kozárová
Odp10: ANO JE TO BEZVA Vlastimil Čech
Exekuce Amálka
Odp: Exekuce ivan
Odp2: Exekuce ivana Kozárová
Odp3: Exekuce ivan
Odp4: Exekuce ivana Kozárová
Pravda je, že lidé z rodin, které se... Neuvedeno
Odp: Pravda je, že lidé z rodin, které se... Vlastimil Čech
Odp: Pravda je, že lidé z rodin, které se... Lip¤van
Zobrazit všechny komentáře...

Nahoru