Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
14.4.2006 7:02

Naval ty euráky!

Evropská měna nás čeká a nemine. Dneska sice nesplňujeme nějaká kritéria, abychom novou měnu mohli zavést, avšak euro nás stoprocentně čeká. Otázka zní, jak budeme nové měně říkat v češtině.


Budu velmi bedlivě sledovat, jaké označení se pro novou měnu ujme. Zatím se s eurem v Čechách moc nesetkáváme a proto se lidem pojmnování měny ještě nedostalo moc do jazyka. Budeme evropské měně říkat euro jako doposud nebo se ujme nějaká nově vzniklá, počeštěná přezdívka?

Problém s označením euro je ten, že je češtině trošku vzdálený. Máme říkat 5 euro nebo 5 eur? A co takhle: „ Zaplatím 2 euro“ nebo lépe „Platím 2 eura“? Myslím, že je otázka delšího času, než nám tyto věty vejdou pod kůži.
Co se týče nějakých přezdívek, napadá mne eurák, eurik, euradlo. Z cizích jazyků bychom mohli převzít ojro, juro a přeneseně pak juráky nebo jouro. Z říše fantazie zní možnosti jako juřík nebo třeba jejro...

Že nějaká přezdívka vznikne, jsem si jist. Podobně totiž vznikly i přezdívky pro korunu. S těmi se však budeme muset rozloučit, zmizí obraty jako 10kaček, 32 ká čé nebo dvě korunky.

Je jasné, že nové označení nevznikne přes noc, stejně jako je to s názvem naší země - Česko. Velkým pomocníkem pro zažití těcthto termínů bude hrát denní tisk a média. Přesto to bude mít euro trošku jednodušší, poněvadž s penězi se můžeme setkávat každý den při nakupování, placení a přispívání na dobročinnost. V Česku žijeme a nemáme potřebu si každý den připomínat, že název naší země je právě Česko.

Osobně se na novou měnu velmi těším a přeji si, aby to bylo co nejdříve.Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.