Malé úvahy o problémech kolem nás
14.3.2006 16:39

Sledujete televizi?

V mém okolí se vždy zdvihne malé pozdvižení, když zmíním že nemám televizi. V informačním a globalizovaném věku pro někoho znamená nemít televizi snad něco podobného jako nemít mobil, hodinky nebo počítač.

Můj vztah k televizi se dá popsat jednoduše. Kdykoli pročítám televizní program, zaujme mě tak málo věcí, že se mi prostě nevyplatí televizi mít.

Pasivní a líný divák

Televize je hromadný sdělovací prostředek, který nevybízí k nějaké aktivitě nebo odezvě. Koukáte na nějaký film nebo zprávy a nikdo od vás nic nechce. Od diváka se nepožaduje, aby dotyčný pořad sledoval pozorně a všímal si všeho řečeného a zobrazeného.

Pro normální život v dnešní společnosti podle mě stačí přístup na internet a mobil. Narozdíl od televize tyto sdělovací prostředky vybízí k aktivitě, očekává se od vás nějaká akce, odpověď.

Nedívat se na televizi neznamená, že se nemám o čem bavit nebo že bych byl odříznutý od světa. POkud se lidé baví o nějakém filmu a chci se diskuse zúčastnit, existuje na internetu služba, která o filmu prozradí vše podstatné. Navíc většina filmů vznikla podle nějaké knižní předlohy, tudíž o filmech se dá i takto zprostředkovaně bavit.

Bez zpráv ani ránu?

Žádný problém nevzniká ani tehdy, pokud jste závislý na televizním zpravodajství. Internet je dnes plnohodnotná náhrada za televizi, i obrazový materiál se dá bez potíží sehnat a být „v obraze“. Každá televizní stanice má svoje webovské stránky a v Česku máme tu výhodu, že celé zpravodajství je dostupné přes web.

Když to tak vezmu, je vlastně sledování televizního zpravodajství na obrazovce velmi nevýhodné. Zprávy dostáváte naservírované v pořadí, které nemůžete ovlivnit a kdyby se někdo chtěl dozvědět více, nemá možnost po televizi chtít, aby podala podrobnější informace.

Budoucnost bez televize

Dokonce si myslím, že věk televize co nevidět skončí. Televizi přestaneme znát tak, jako dnes, protože se celé vysílání přesune na internet v podobě interaktivního obsahu. Neříkám, že se přestanou vyrábět filmy, jen se změní možnost jak se na ně dívat.

Na závěr byl chtěl jen dodat, že televizi jako takovou neodsuzuji, nezatracuju ani pravidelné diváky. Chtěl jsem jen zdůvodnit fakt, že nedívat se na televizi neznamená konec světa. Takový pocit jsem totiž měl, když jsem na sebe jednou prozradil, že veselou bedýnku s pohyblivými obrázky nevlastním.Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.