Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
13.2.2006 21:35

Jaký má smysl feminismus?

Jaké jsou vlastně feministky, co to znamená být feministkou ? Čím to ženu povýší, povznese ? Kdo ví, ...

Začněme tím, kdy feminismus vznikl. Předpokládá se, že už ve starém Řecku a Římě existovaly feministky, což tehdy zřejmě bylo totéž označení pro lesbičku, která se netajila svou orientací a byla poněkud více „zlobivá“. Moderní feministky, tedy bojovnice za práva žen, se začaly projevovat ke konci osmnáctého století, kdy v roce 1792 vydala Mary Mary Wollstonecraftová „Obhajobu ženských práv“. Od té doby se feministky ještě zoufaleji snažily vydobýt si stejná práva jako muži. Nezřídka sahaly i k drsnější řešením, jako například takzvané sufražetky, tady bojovnice za volební právo, které se přikovávaly k zábradlí známých budov nebo odmítaly ve vězení jíst. Jeden příklad za všechny - v roce 1913 se jistá britská sufražetka Emily Davidsonová vrhla na dostizích pod kopyta králova koně a později na následky zranění zemřela.

Otázkou zůstává, jaký má ještě feministické hnutí u nás smysl - všechny diskriminující zákony byly zrušeny a ženy by měly teoreticky mít stejná práva jako muži. Ze všech stran zní hlasy rozhořčených žen, které neuspěly ve výběrovém řízení před méně schopnými muži, nebyly přijaty do zaměstnání kvůli hrozícímu otěhotnění (zaměstanavatel přece nebude riskovat a vezme raději stejně kvalifikovaného muže - má téměř stoprocentní jistotu, že mu na mateřskou neodejde) anebo je prostě nikdo nechce pustit sednout v autobuse. Ano, opravdu, takové problémy existují, dokonce i horší (jako sexuální obtěžování na pracovišti, domásí násilí, ...) a je třeba je řešit.

V tomto směru shledávám specializované poradny pro bité ženy nebo stížnosti u soudů pro zjevnou pohlavní diskriminaci zcela oprávněné. Ale skupinku bláznivých ženských, co tráví většinu života burcováním médií a vysvětlováním ostatním jací jsou ti muži prasata - díky, ale ne. Tohle je moc.

Když vidím v autobuse těhotnou maminku nebo starší paní s francouzskými holemi, tak ji, samozřejmě, sednout pustím. Ale obtloustlou - s prominutím - vyžranou třicítku s pořádnou vrstvou make-upu, která na mě řve, že jsem chuligán, protože ji nepustím sednout, rozhodně ne (párkrát už se mi podobné případy staly). Tedy dobrá, tolik můj názor - a co na to říkáte vy ?Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.