Malé úvahy o problémech kolem nás
1.2.2006 6:39

Nikdo není dokonalý

Touha po dokonalosti. Každý se snaží téhle metě co nejvíce přiblížit. Některý za to dostane Nobelovu cenu, jiný jen pochvalu a poplácání po zádech. Cesta k dokonalosti je dlouhá a trnitá, úspěch na konci ale může pomoci zapomenout na všechny ty strasti.

Kritizování

Tuhle jsem osobně čelil jedné kritice. Myslel jsem si, že odvedená práce se povedla. Dokonalé to sice opravdu nebylo, ale bylo to použitelné a včas. Zpočátku si člověk řekne, že se přece hodně snažil a ostrou kritiku si nezaslouží. Pak se mu to ale rozloží v hlavě a řekne si, že na každém šprochu bylo pravdy trochu. Kritika by neměla srážet člověka až na dno, ale povzbudit a motivovat k lepším výkonům. I ten hodně dobrý výkon se vždycky dá zlepšovat.

Karel Havlíček Borovský byl vynikající kritik. Velmi slavná je jeho kritika Tylova díla. Tehdy mu bylo vytýkáno, že je mladý a že dosud nepublikoval žádnou knihu. On na to odvětil, že když něco kritizujeme, nemusíme to umět sami udělat. Co je vůbec lepší: umět dobře kritizovat nebo něco dobře udělat? Přikláněl bych se k tomu, že obojí je stejně důležité.

Umět nebo kritizovat

Je velmi zvláštní, že někteří lidé vyžadují po kriticích, aby kritizované dílo uměli sami a lépe. Pokud bysme to vzali do důsledků, pak by nikdo nemohl nadávat snad ani na počasí. Ostatně se zde objevuje zajímavá otázka, komu je kritika počasí vůbec určená :-)

Je zajímavé, že lidé přirozeněji spíše kritizují než chválí. To pozoruju i na sobě. Ono totiž něco kritizovat je tak snadné, štiplavá slova jdou z jazyka jakoby sama. Když by měl člověk něco pochválit, najednou to v ústech ztěžkne a mlčí se.

Kritizovat se dá vlastně cokoli. Velkofilm Titanic dostal rekordní počet Oscarů, stal se fenoménem, a přesto se najdou škarohlídi, kteří film zatracují. V samotném filmu se nachází několik chybiček, ale mám podezření, že někteří kritici se jen snaží upoutat na sebe pozornost.

Záměrné chyby?

Je známo, že všechny nádherné perské koberce s pestrobarevnými vzory v sobě obsahuje minimálně jednu chybičku. Je to proto, že se věří že jedině Alláh je dokonalý a proto cokoli stvořené člověkem nemůže být absolutně dokonalé. To je mi docela sympatické, protože se tím vyjadřuje jistá pokora a zároveň tím může být každý jednotlivý koberec jedinečný.

To mě přivádí k další myšlence o dokonalosti, a sice záměrné chyby. Někdo tomu říká ochranná blbost. Můžu například tvrdit, že prezidentem České republiky je Václav Havel a sledovat reakce okolí. Pokud budu sledovat české publikum, dostane se mi od části lidí nadávek, abych šel s pravdou a láskou někam. Avšak stejná věta pronesená například ve Francii nevzbudí takové emoce, protože spousta lidí v Evropě se o tom, že máme pana prezidenta Havla stále domnívá.

Dnešní doba moc nepřeje vpravdě renesančním lidem. Vystudovaný technik, který jakoby bokem zvládl biologii, politologii a je profesionálním fotografem, se bude v rámci vlastní „bezpečnosti“ schovávat za ochrannou blbost, aby tolik nebudil pozornost. Je totiž přirozené, že lidé nemají rádi, když je někdo chytřejší než oni.

Abych to nějak shrnul, těším se na vaše názory a kritiku, protože i já se učím tím, že dělám chyby...Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.