Pro všechny přemýšlivé lidi
2.1.2006 9:48

Myslíme digitálně

Lidé jsou vynalézavá stvoření. Snaží se přijít všem věcem na kloub a pokud narazí na něco složitého, hned si to zjednodušují. Ono to má svoji logiku, pro pochopení problému je dobré začít s jednodušším a pak postupovat ke složitějšímu. Sice dochází ke zkreslení, ale lidem to očividně nevadí.

Po odehraném zápase někomu stačí vědět, že Dolní Lhota vyhrála nad Šmoulovem 3:2. Že ale celý první poločas vedl Šmoulov a že celé utkání bylo velmi napínavé, to se z čísel nedovíme. Rovněž ze skóre nezjistíme, že třeba druhý gól byl nespravedlivý a že jeden z hráčů byl ošklivě raněn.

Světový rekord v běhu na 100 metrů je pod 10 sekund. Jen málo lidí se může pyšnit, že něco takového dokázali. Jen tak mlhavě tušíme, kolik se v této jednociferné číslici skrývá potu a dřiny.

Vyrazili jste do světa a neznáte jméno naší země v jazyce, kterým mluví tamní lidé? Nevadí, stačí zmínit číslo +420, to je mezinárodní telefonní předvolba do České rebubliky, a hned je jasněji.

Když se bavíme o nějakém bytu, slova nám nestačí prozradit některé informace. Jedná se o pěkný tichý a útulný byt se starou třešní na předzahrádce. Připadá nám, jako kdyby něco v tomto popisu chybělo, neradi bychom se na základě této věty rozhodovali o koupi nebo pronájmu. Jak příjemněji a hodnotněji působí informace 2+1 za 680 000! Hned je nám vše jasné a můžeme snadněji porovnávat tento byt s jiným anebo si porovnáme uvedenou částku s tou, kterou máme v peněžence.

Pokud se potkají dva lidé, mají tendenci si sdělovat čísla. Jak jseš starý? Kolik vyděláváš? Máš tři děti a dva psy? Moje jabloň dává ročně jen 20 kg ovoce. Kam se poděly city, emoce?

Došlo to až tak daleko, že ženská krása se posuzuje podle zaklínadla v podobě 90-60-90. Slečno, vy máte obvod poprsí 76 centimetrů, nechceme vás...

Myslíme digitálně a svět posuzujeme podle čísel. Nakolik je to dobře nebo špatně je otázka.Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.