Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

6.4.2013 17:23

Jak stabilní je dnešní společnost ?

Každodenní život nám přináší nejrůznější situace, které jsme si zvykli hodnotit na stupnici příjemné-nepříjemné, běžné – nezvyklé, časté-výjimečné.
Ale zamýšlíte se nad krajními situacemi, které jsme třeba v naší generaci vůbec nezažili? Současná hospodářská krize má svou starší sestru na přelomu dvacátých a třicátých let, a z nějakých záhadných důvodů nás mainstreemová média udržují v jakémsi zvláštním klidu, kdy si nechceme připustit, jak křehká naše civilizace je. Dokonce i probíhající válečné konflikty, které máme už skoro za humny, prochází jakýmsi psychologickým filtrem, kdy se zdá, že to není realita, ale pouhý akční adrenalinový zážitek. Vždyť na televizní obrazovku přenesený děj ztrácí drsnost a nesmiřitelnou brutalitu, mění se ve statistiku, složenou z počtů techniky, vojáků a bojových vzletů…
Přitom si nechceme připustit drsnou pravdu, že od skutečného zoufalství dělí průměrného městského člověka devět jídel… Jinými slovy, připouští si někdo nouzové situace, kdy bude odkázán při přežití na vlastní zdroje, bez pomoci státu a jeho složek? Bere někdo v úvahu, že města, kde vypadne elektrický proud na několik dní, se promění v hodně nepřátelské prostředí?
Domnívám se, že i rozsáhlá technologická porucha, která způsobí blackout na hlavní páteřové přenosové síti, dokáže rozhodit život celého státu, a vzhledem k provázanosti energetických sítí na celé kontinenty, by i dopad takové závady měl rozsah přes několik států. Současně i náprava takového poruchového stavu by trvala řádově několik dní, přičemž postupně oživovaný energosystém by rozhodně neměl běžné provozní parametry a průměrný život by nabyl hodně omezenou podobu.
Jak jste připraveni na dobu prodloužení a prohloubení krize ? Děláte nějaká provozní opatření, jste připraveni čelit výpadku energií ? Jak dlouhou odhadujete svou výdrž přežít krizovou situaci bez vnější pomoci?

Kolik skutečných přátel máte?...
ivana Kozárová, 7.4.2013 12:56

Kolik skutečných přátel máte? Takových,co vám nebudou v nouzi jen radit,ale případně se s vámi rozdělí o to poslední,co mají? Přežít se dá skoro všechno,když lidé spolupracují.Pak se taky může stát,že nebude už nic . Kolik máte opravdových nadějí? V co doufáte,když lidská pomoc selhává?Čemu opravdu věříte? Ne,o čem říkáte,že tomu věříte,ale čemu opravdu věříte ve svém srdci? Jakou cenu má pro vás život člověka? Jak jste skromní? Tyhle otázky jsem si položila po přečtení vašich řádků.Omezit svoje potřeby na maximum už teď se nikomu z nás nechce.Možná proto,že tušíme,že už to nebude stačit a že je na to skoro pozdě.Poto taky strkáme hlavy do písku a děláme jakoby nic.Až to přijde,říkáme si,tak to budemem řešit.Obávám se,že už je pořešeno.

Survivalisté
Vlastimil Čech, 8.4.2013 10:30

Pane Hansi, měl jste na mysli to hnutí Survivalistů? Viděl jsem v USA obchod se zbožím pro ně...extra trvanlivé potraviny, oblečení a obutí na venek (outdoor) všelijaké nože, stany, světla, vodní filtry, ohřívadla a zapalovadla a tak...nejvíc mě ovšem dostal holicí strojek na setrvačník... ta věc byla vybavena šňůrkou, jako má třeba startér motorové pily... tím se roztočil setrvačník a chvilku to mělo holit a pak znova... :-)
Bohužel dneska je už za téhle demokreatůry mnoho lidí, kteří jsou mistry v přežívání od výplaty k výplatě, anebo když není zaměstnání ani výplata, tak od dávky k dávce... mají survival každý den... (tím nemyslím ty hry, nebo armádní závody ovšem)...
Připravit se na nějaký megaproblém je opět jenom v možnostech boháčů.
Chudák si může přečíst co by měl v té či oné situaci udělat, a ano jsou možnosti... o tom se můžeme dobře pobavit... ale co s tím? Mluvil jsem s lidmi, kteří byli v místech s opravdu VELIKÝMI problémy... a myslím, že věci, jako ten setrvačníkový holicí strojek nejsou tím pravým řešením...

Odp: Survivalisté
Zákys, 8.4.2013 13:08

Lepší než „kafrat“ o tomto světě je pořádně se rozhlédnout!!! Za chvíli se to co uvidíš nemusí už podařit vidět. ;-)

Řešení problému „racionality“:

Toť vskutku doba pohromy, když šílenci vedou slepé.
Shakespeare

http://zlomropy.wordpress.com/

Odp2: Survivalisté
ivana Kozárová, 8.4.2013 18:14

Je fakt,že už je vymalováno:-(

Řekl bych, že v tuto dobu by to ještě...
Neuvedeno, 12.5.2013 18:58

Řekl bych, že v tuto dobu by to ještě nebyl tak velký problém přežít nějakou dobu bez elektřiny a potravin z obchodní sítě.
Začne se improvizovat.
Místo obchodu se dá využít přímo zemědělců a jejich skladů. Místo motorových vozidel zase kola. Stavby snad také naráz všechny nespadnou. Lidé mají spousta chat. Existuje také směnný obchod.
Jisté je, že pro invalidy a důchodce by to bylo obtížné až přímo k nepřežití.
Řekl bych, že Česko na tom je ještě dobře. Má dosti dobrou materiálovou základnu a je dost vysoko nad mořem.
Horší by to bylo v zimě, když paneláky přestanou topit, třeba z důvodu výpadku elektřiny.
Náš byt má alespoň jeden rezervní sopouch na provizorní zatopení. Horší jsou na tom paneláky a novostavby.
Dá se tedy říci, že na tom by byli lidé různě, podle stavu jejich bytů a možnosti náhradních zdrojů tepla.
Sopouch by snad také nebyl největší problém. Dá se osadit plech s otvorem do okna a do něho vložit rouru napojenou na kamna.
Museli bychom se učit od bezdomovců jak přežít. Ti mají takovou situaci už dnes.
Jisté však je, že by se strádalo.
Konečně snad má také stát nějaké potravinové a palivové rezervy.
Myslím si, že takovou jednu zimu by se dalo přežít, když člověk byl ještě natolik zdravý, aby nemusel brát antibiotika.
Jenže situace jsou různé podle druhu zavinění problémů.
Těch může být spousta a v různém rozsahu.
Jisté ale je, že každý byt by měl mít zajištěn náhradní otop a možnost vytápění.
Majitelé bytů v panelácích by tedy měli mít alespoň nějakou chatku, kde by si mohli zatopit. Kdo toto nemá, tak se mu může stát velice nepříjemná situace.
Také lidé v rodinných domcích by měli mít alespoň krb na ohřev jedné místnosti.

Odp: Řekl bych, že v tuto dobu by to ještě...
Zákys, 12.5.2013 20:33

Kurňa, to jste mně uklidnil. A jak vysoko je to Česko nad mořem? Pro jistotu se chci ještě podívat na nejvíce u nás mořskou vodou ohrožená místa. Ale nevím kde a hlavně jak je hledat. Poraďte ať nezaváhám.

Odp: Řekl bych, že v tuto dobu by to ještě...
hans, 13.6.2013 15:12

Domnívám se, že zrovna dlouhodobý výpadek elektřiny by dokázal způsobit zhroucení světa v podobě, jak ho známe v rekordním čase. Zastaví se průmysl, zcela se změní rytmus lidského života. Odpadne převážná část pasivní zábavy, zastaví se infrastruktura měst - od hromadné dopravy, přes kanalizaci až po telekomunikace.
Rozpad elektrifikační sítě, např. vlivem námrazy na velkém území, vůbec nemusí být utopický stav. Nahražení mechanicky poškozeného vedení je pak otázkou mnoha týdnů, ne-li měsíců. Někteří katastrofisté předpovídají poškození elektrifikační soustavy působením elektromagnetického pole, vyvolaného třeba sluneční megaerupcí. Následky zásahu takovým polem může i předčít účinek EMP, vyvolaného typicky výbuchem jaderné zbraně. Následkem EMP je zničení elektronických obvodů, včetně těch nejjednodušších, jako jsou motory a transformátory. To by znamenalo totální vyřazení veškerých elektrických spotřebičů, včetně těch vypnutých. Výrobců speciálních velkých traf, které jsou použity v distribuční síti, je na každém kontinentu jenom několik a na dodání jednoho trafa se čeká i několik let. Jak dlouho by trvala obnova takhle masivně zničené infrastruktury? Nepromítla by se absence elektřiny i do podoby lidské kultury?
Drtivá většina lidských sídel, stavěných po druhé sv. válce není vybavena ani komíny, natož prostorami, kde by se dalo skladovat palivo- jak u nás, tak ve většině kulturních zemí. Zimní čas v takto vybavených městech by asi pokosil značnou část populace.
Bez elektřiny by se zastavila převážná část výroby. Zemědělskou produkci k výměnnému obchodu také nenastartujete na povel - jsou nějaké agrotechnické lhůty, a podobné zádrhele. Koneckonců asi by byl problém vůbec zjistit, kde se sadba, nebo jiný produkt vůbec fyzicky nachází...
Bezdomovci jsou mistři v přežívání v krizových podmínkách, ale nevláčí za sebou přítěž, složenou z rodinných příslušníků. Navíc jsou víceméně závislí na většinové populaci, když ničím jiným, tak odpadky, které produkuje. Nebudou-li odpadky, odhaduji, že zajdou bezdomovci mezi prvními, vzhledem k nulovým zásobám potravin, slabým nebo úplně chybějícím sociálním vazbám, absenci dlouhodobého přístřeší a poškozené imunity z přestálých infekcí.
Narušením infrastruktury vlivem nejmenované dramatické události bude v horizontu několika hodin nemožné dostat se k potravinám a při přerušení dodávky elektřiny obratem nepoteče voda a v horizontu několika dní bude mimo provoz i kanalizace.
Domnívám se, že za podobného průběhu událostí se města stanou obecně smrtící pastí...
Ve vámi citované chatičce možná chvíli bude teplo, ale kručící žaludek časem sdělí, že to nemusí být všechno.

Odp2: Řekl bych, že v tuto dobu by to ještě...
Vlastimil Čech, 14.6.2013 8:29

Hmm, to jsem nevěděl, že i samo Slunce může způsobit EMP... Byl by jeho účinek omezen na právě osvětlenou zemskou polokouli? Opravdu by mohla být účinkem EMP zničena i dokonce silnoproudá zařízení? (například elektrocentrály v reservě ?)
Na jakémsi kursu nám instruktor řekl, že polovodičové elektronické obvody jsou k EMP mnohem a mnohem citlivější, než obvody osazené technikou vakuovou... I proto prý byla elektronická výstroj sovětských bojových letadel dosti dlouho osazována miniaturisovanými vakuovými prvky... Ale neberte tento příspěvek, prosím, jako nějaké vyjádření pochybností, berte to jako vyjádření údivu nad silami přírody.
V každém případě ovšem jsem spolu s Vámi přesvědčen, že i kdyby EMP nezpůsobil destrukci silnoproudých zařízení, i kdyby nezpůsobil destrukci vakuovými prvky osazených slaboprudých obvodů (a kde se dnes elektronky ještě používají, že...), tak zasažená oblast, bez bleskurychlé pomoci z vnějšku, zažije katastrofu těžko představitelného rozsahu... Bez spojení není velení. Dokonce i dnešní motorová vozidla by bez polovodičů nejela... Dnes je kde-co řízeno, nebo ovládáno elektronikou...
I naše besední SVÍCE by zhasla. :-(

Odp3: Řekl bych, že v tuto dobu by to ještě...
hans, 18.6.2013 15:14

Je to asi čtyři roky,kdy nasa zveřejnila jakousi starší studii, týkající se právě vlivu megaerupce na pozemskou elektroniku (omlouvám, se ale zdroj jsem líný hledat - našel jsem na netu, v případě zájmu zkuste vygúglit, bylo to v íngliš). Magnetické pole, vyvržené Sluncem se šíří víceméně přímočaře ve směru, kterým byla plasma vystřelena. Tedy teoreticky by měla být odvrácená strana v klidu. Standardní velikost slunečních bouří by prý maximálně zničila satelity na oběžné dráze, možná nějakou tu vesmírnou stanici, případně elektroniku letadel, která by se ve velké výšce přinachomýtla. Ovšem hypotetická megaerupce by skutečně měla mít sílu zničit veškerou elektroniku a elektrická zařízení, včetně vypnutých. Mělo by prý dojít k tak silné indukci, že by došlo k elektrickému průrazu izolačních vrstev. Z toho vyvozuji, že by odešly i Vámi zmiňované elektronky. Sloužil jsem na vojně u spojařů, a elektronky se osazovaly jednak z důvodu, že žádný polovodič není schopen docílit tak velkého výkonu, jako lampa (a soukromě bych řekl, že vadnou elektronku vymění i úplný idiot, na rozdíl od integrovaného obvodu, kde nedetekuje závadu nespíš nikdo a jeho pidispoje nenaletuje člověk ani náhodou). Také jsem neměl zdání, jak křehká a zranitelná je naše civilizace, dokud jsem se nad článkem nezamyslel. Člověk by se mohl před následkem pulsu úspěšně ukrýt, nicméně až vyleze, svět už nikdy nebude jako předtím. Zničenou pozemní i vesmírnou infrastrukturu bude obnovovat nejméně jednu generaci.

Drtivá většina lidských sídel...
Zákys, 14.6.2013 8:57

Drtivá většina lidských sídel, stavěných po druhé sv. válce není vybavena ani komíny... Co je to ta drtivá? Co je to to sídlo? Co je sídlo u nás, co v Evropě? Kde jste vzal ten bezkomínový efekt? To je tak chytré, že jste si to musel vymyslet. Jak definujete termín „drtivá“?
Definice: Sídlo je objektivně existující, na správních aktech nezávislá lokalita osídlení tvořená domy (popř. jediným domem) s využitím pro stálé bydlení obyvatel a s případnými objekty výroby, služeb a dopravní a technické infrastruktury, od sousedních podobných lokalit oddělená nezastavěným pásem širokým nejméně 200 m, nebo nadřazenou silniční či železniční komunikací, nebo přírodní překážkou.
Kdyby vás potkalo štěstí být žáčkem osmé třídy geografie v Anglii a projevil takovou neznalost z hierarchie sídel, měl by jste kulu jak Brno.
http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/geography/urban_environments/settlement_characteristics_rev4.shtml

Ono šlápnout do exrementu nepřipraven nese jisté důsledky. Šířící se zápach ...:-(
https://www.google.cz/search?q=settlement+hierarchy&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=s7y6UdDuBoTYtAbc2YHgDw&sqi=2&ved=0CC4QsAQ&biw=1676&bih=745

neuvedeno
Neuvedeno, 20.6.2013 6:48

Myslet si, že má člověk zajištěno náhradní obydlí pro nouzový stav není také správné. V takových stavech totiž to Vaše náhradní bydlení si klidně obsadí někdo jiný třeba jen proto, že vlastní zbraň. Takže není to v takových situacích jednoduché. Asi je lepší se rychle přesunout do nezničeného území.

Odp: neuvedeno
hans, 20.6.2013 12:43

... pakliže ho na prahu nečekám s připravenou zbraní. Ta je nedílnou součástí zajištěného náhradního obydlí.
Spíše jsem měl na mysli obecnou připravenost hypotetické krizi čelit - přemýšlet o alternativách a řešeních, ne ji trpně absolvovat jako oběť.

Odp: neuvedeno
Zákys, 20.6.2013 15:28

Přesunout třeba do Země královny Maud do regionu Prins Olav Kyst a lebedit si.

Odp2: neuvedeno
ivana Kozárová, 22.6.2013 9:07

Anebo se smířit s tím,že není kam....;-)

Odp2: neuvedeno
Vlastimil Čech, 23.6.2013 15:06

Proč právě do Nového Švábska? Není tam příliš nevlídno až mrazivo? ;-)

Odp3: neuvedeno
Zákys, 23.6.2013 20:31

Protože „třeba“...
A v Patagonii je „přebuchtováno“.
http://www.youtube.com/watch?v=_SZ9SDsAunE

Odp4: neuvedeno
Vlastimil Čech, 23.6.2013 22:43

Taky zima, vítr v okna duje...:-(

Odp5: neuvedeno
Zákys, 24.6.2013 7:34

Za svobodu se nusí platit. I za svobodu nebýt...
Nebo lepší je pěkně po česky „smrádek“, ale teplo? Proč potom nadávat na destruktivní vlivy skvělé současnosti? To už ta „pozitivní deviace“ zasáhla i limbický systém?

Odp4: neuvedeno
ivana Kozárová, 24.6.2013 12:15

Koukám,že v té Patagonii to není až zas tak špatný,- a to nás tam celej národ chtěl Áda přestěhovat a museli bychom tam dodneška šít boty.... Ale takhle bez toho šití bot by to šlo:-)

Odp5: neuvedeno
Vlastimil Čech, 24.6.2013 12:42

to že není tak špatné??? Ta zima z toho přímo vane! Kde jsou palmové háje, kde je teplé,čisté moře, kde jsou pláže, pomeranče, banány pro pana Ivana... a tam jenom legrační ptáci... a kdovíjak chutnají... dejte pokoj s Patagonií, to Nové Švábsko vyjde nastejno... něco lepšího by nebylo?

Odp6: neuvedeno
Zákys, 25.6.2013 6:08

Tady se to jak je u nekrofilů (Erich From/Lidské srdce) zvykem, znova zvrhává. Místo tohoto:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=47nKacDBAOU
opět samé kecy a navíc metodou volné asociace. Ještě že se nehraje hra „Všechno lítá co má peří“...hovno letí.;-)

Odp5: neuvedeno
Zákys, 25.6.2013 5:59

A Andy tam mají už „lidskou“ výšku a ďábelské tvary. Jak skvělé pro různé Ády. https://www.google.cz/search?q=fitz+roy&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=BhXJUbrxIYnOhAfg9YHABQ&sqi=2&ved=0CDEQsAQ&biw=1366&bih=589

Ale tady se to jak je zvykem znova zvrhává. Místo tohoto:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=47nKacDBAOU
opět samé kecy a navíc metodou volné asociace. Ještě že se nehraje hra „Všechno lítá co má peří“.

Odp6: neuvedeno
ivana Kozárová, 25.6.2013 9:33

Děkuji za upozornění. Zřejmě jsem též ovládaná ofenzívními deprivanty už natolik,že nejsem schopna se vyjádřit k jádru věcí:-(Proč si myslíte,že jsem si vzpomněla na Ádu? Přímo se mi to nabízelo. Ostatně,jsem jen ženská a rozum ženskej pracuje pouze na základě asociací - a to ještě hormonálně popletenejch;-)JJá jsem za to vděčná,někdy se vyjadřuju jen pomocí barevnejch fleků a tuším,že to je jedna z nejzdařilejších možností...:-(

Odp7: neuvedeno
ivana Kozárová, 25.6.2013 9:35

A moc děkuju za Andy. Před dvěma lety jsem něco podobnýho utkala,zdálo se mi o tom, --- a nyní to vidím zdokumentované!!!!

Odp: neuvedeno
ivana Kozárová, 25.6.2013 9:42

... až můj hrob znovu vykopají,- nového hosta do něj dají ...John Donne o náhradních příbytcích ve svých básních charakterisoval Pravdu sice poeticky,ale přesně...;-)

Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Čupakabra, 18.12.2013 14:58

Dnešní společnost moc stabilní není. O tom jsem psal na Najdi se v Honu na čarodějnice(Nostradamovy verše). Více jak 20žlet to nevydrží.

Odp: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Zákys, 20.12.2013 0:13

Jak tu stabilitu měříte? Nebo, jak ji zjišťujete?
Pomyslná škála ze které asi vycházíte(nebo ucházíte) je od úplně stabilní, a tak jak v ní roste entropie, po zcela nestabilní.

Odp: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Tlapka, 20.12.2013 14:19

Asi proto, že stabilní není žádná živá hmota a v delším čase ani neživá.

Odp2: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 20.12.2013 15:05

Jeden není ani v hrobě stabilní:-)

Odp3: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Zákys, 21.12.2013 12:25

Když nikoho nic nenapadá tak poznamenávám. Naše česká společnost je stabilní jako každý sud. A sud, co ví skoro každý je tak stabilní, jak je pevná jeho nejslabší obruč.
Pro zapomětlivé, (i pro z gruntu blbé policajty) básník kdysi napsal
„jsme jeho plaňky, hřeb jsme svorná v něm.
A věrně toužně přilneme - li k němu,
zas záhy šťastna bude česká zem!“

Odp4: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 21.12.2013 15:51

Taky záleží na tom,zda sud je plnej nebo prázdnej

Odp4: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 21.12.2013 16:03

Jo - a z obručí měl malej Bobeš lyže,- tak i ten uschlej sud se dal pěkně použít....A taky se v nouzi dalo v opuštěným sudu bydlet.Zato v sudu z umělý hmoty se bydlet nedá,před lety do takového sudu umístili dobří lidé pejska,přikovaného ke švestkovýmu pařezu. Příslušný úřad neshledal pochybení. Zato majitelé pejska dostali moji adresu a telefonní číslo.;-)Není sud jako sud.Stýská se mi po dřevěnejch sudech,které jsem vídala v malém pivovaře na dvoře. Ty kovové pivní sudy se mi nelíbí,i když jsou zřejmě trvanlivější a praktičtější.A to už je osud sudů,že to s ni;-)ma jde z kopce.

Odp5: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 21.12.2013 16:05

A nejslabší obruče našeho obrazného sudu,- to budou důchodcovské obruče,nemocniční obruče,obruče bláznů a opuštěnejch dětí..... A už ten sud z kopce napůl rozsypanej letí....

Odp6: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Zákys, 23.12.2013 19:37

... a kniha faktů stojí od pětikila výše. Blesk a Aha vás připraví do života levněji. Podvody nejsou, existují jen nevydařené podnikatelské záměry. A co je nejpozoruhodnějším objevem ochránců ptactva? Největším orlem žijícím volně v přírodě je pták se jmenem Mattoni!!! Darwin by se divil.
No není to k posrání???
Jaké štěstí že už 24 let nevládnou komunisté.... ;-)
Šťastné Vánoce!
Doufám že je Santa Clausovi nebude kazit nějaký podělaný Ježíšek!!!

Odp7: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 25.12.2013 16:06

A když si knihu faktů člověk přece zakoupí,bývají v ní faktické chyby. Hlavně je tam spousta barevných fotografií.Čas od času blbě popsaných. Kde je kvalita? V čudu.:-(

Odp8: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Vlastimil Čech, 26.12.2013 14:04

A kde je ten Čud? Že bych si tam zašel pro tu kvalitu.... :-)... Ale máte ověem pravdu... Kvalita výrobků, knih a vůbec kde čeho (snad i spousty lidí???) je tam, v tom Čudu...

Odp9: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Lipovan (Z.), 26.12.2013 14:15

Čudové jsou zde. :-)

Odp10: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Zákys, 26.12.2013 15:52

Pro milovníky konstant!
Jednotkou divení je 1 Čud, stejně jako jednotkou pokroku je 1 Marx a jednotkou dopadu 1 Komarov.
„Koleda, koleda Štěpáne,
co to neseš ve džbáně?
Nesu nesu koledu,
upadl jsem na ledu...“
... intenzitou 7 Komarovů. Že se na to ti Rusové s celý Sovětským svazem a sovětem národností tehdy navybodli. Jak se nám mohlo dnes padat!!!

Odp11: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Lipovan (Z.), 26.12.2013 20:46

Komarov je literární hrdina knihy Ikona, strašná to konina, poplatná etnickému původu svého autora. Ale Stopaře doporučuji, vynikající film. :-)

Odp11: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Zákys, 26.12.2013 23:54

Já se picnu. Vladimír Komarov byl sovětský kosmonaut kterému se neotevřel padák a tak si před 46 lety vyzkoušel se svojí kosmickou lodí Sojuz 1. jak je tvrdá v kazašské stepi země.
Zpráva několikrát obletěla zeměkouli, takže i já, v té době (a vlastně pořád!!!) čtenář rodokapsů a mayovek, jsem ji zaznamenal. A to nevzpomínám na ostatní truchlící (Brežněv třeba)... Komarov byl pravděpodobně skvělý člověk a zaslouží si úctu. A to moje vtipkování zavání značnou moral insanty. Ale co bych pro místní neudělal...
Jenže šlápl jsem jako obyčejně do prázdna.

Odp5: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Vlastimil Čech, 26.12.2013 14:27

No, nevím nevím... z obručí by ty lyže asi moc dobré nebyly... ony byly asi z dužin, neboli lubů.... Obruče jsou ty kovové pásy ve tvaru pláště nízkého komolého jehlanu... Snad se dělají i obruče dřevěné, nebo houžvové, nebo jaké... ale to jsem neviděl... že by Bobeš? :-)

Odp6: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Vlastimil Čech, 26.12.2013 16:31

pardon: komolého KUŽELE!

Odp6: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 28.12.2013 14:17

Já to četla v Malém Bobešovi. A ty lyže mu udělal dědeček nebo tatínek z těch takových proužků ohnutých,dozajista jsem to napsala blbě,obruč je kulatá a to bylo určitě z těch lubů. Já měla první hůlky na lyžování z lískovejch větví,ke kterým mi děda přidělal plátěná poutka a dole dřevěnej kroužek. A jaký to byly hůlky!

Odp7: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
Zákys, 28.12.2013 22:38

„Esli mě má milá neznáš
a já su bendařík bednář...
A já si udělám dušku
na tvojem kulaté brůšku.“
Jaké luby. Dušky přece!!!

Odp8: Dnešní společnost moc stabilní není. O...
ivana Kozárová, 29.12.2013 13:06

to je moc hezká písnička. Tak dík za dušku!

Záleží na hledisku...
., 19.12.2013 6:13

...Když koukáte z leva, tak je stabilní příliš.
...Když koukáte z prava, tak to je naopak.
...Když koukáte z vesmíru, tak to je šuma fuk.

Odp: Záleží na hledisku...
Tlapka, 19.12.2013 18:54

To je dobré .. jako s tou poloprázdnou flaškou.

Tady k tomuto hlavnímu článku bych...
Neuvedeno, 28.1.2014 21:06

Tady k tomuto hlavnímu článku bych chtěl říci, že nejdůležitější je umět předcházet katastrofám, jde-li to.
Asi by bylo nejlepší vytvořit jakousi skupinu lidí z mnoha oborů a vytvořit upozorňování obyvatelstva na různé nebezpečné možnosti s uvedením s jakou pravděpodobností mohou vzniknout a za jakou dobu.
Dnes už na příklad víme, že před vyhynutím dinosaurů způsobená příletem tělesa z vesmíru byla ještě další velká katastrofa, která vznikla roztržením zemské kůry s následkem obrovského požáru na pevnině.
Z těchto katastrof vždy vyvázlo jen nepatrné množství druhů tvorů a ty se pak zase vývojem rozčlenily na různé varianty živočichů.
No a konečně celkem nedávno zde byl Ingurský meteorit, který vlastně ani nedopadl a shořel v atmosféře a stejně udělal pořádnou katastrofu. Ještě dnes není zcela důvod katastrofy objasněn.
Jisté je, že máme dnes již na internetu seznam nebezpečných těles a předpověď jejich možné kolize se zemí.
Jiná nebezpečná tělesa však mohou přijít z nenadání a lidstvo se o nich dozví třeba jen několik dní před katastrofou, protože prostě neobletují zemi, či slunce, ale jen protínají svou cestou sluneční soustavu.
Jenže nebezpečí je zajisté mnohem více.
Nejvíce je nebezpečný člověku sám člověk se svou touhou se mít dobře bez vynaložení vlastní práce. O tom zajisté hovoří tisícileté historie válek. Dále touha ovládat jiné lidi je taktéž jeho největší nebezpečí, stejně tak nebezpečí anarchie na druhé straně.
Další nebezpečí pro lidstvo je to, že lidstvo si zničí mateřskou planetu zemi samo svojí touhou po stále lepším a lepším životě a též z důvodů přibývání lidstva na planetě zemi. Na příklad oteplováním země, neb vyplundrováním země.
Mimo jiné jsem slyšel, že Sahara prý každých dvacet tisíc let se znova zavlhčí, protože se mění náklon země a mraky pak začnou proudit na Saharou.
Při vysušení Sahary začali lidé proudit do Egypta a takto prý vznikla první velká civilizace.
Podle toho jak dokonale dokáže novodobá civilizace upozornit lidi na novodobá nebezpečenství, tak budeme se rozvíjet. Když se to pak někdy nepodaří, tak civilizace začne strádat.
Jenže kdy to bude zatím asi nikdo neví.
Zatím se ví jen to, že lidstvo by mohlo žít ještě miliardu let než se dostane země do nebezpečí od ohřátí sluncem. O ostatních nebezpečích přicházejících dříve nevím.
Hrozí se sice dobou ledovou a zaplavením pevniny o 1 m do padesáti let, ale to by asi Českou zemi tolik nepotrefilo.

Odp: Tady k tomuto hlavnímu článku bych...
Lipovan (Z.), 28.1.2014 21:36

lidstvo by mohlo žít ještě miliardu let

Proboha, vy mě děsíte. Doufám, že maximálně za sto let přijde tohle. :-)

Odp: Tady k tomuto hlavnímu článku bych...
Zákys, 30.1.2014 16:06

Něco pro zábavu, ať nemusíte pořád na Primu COOL.
Zde se dopracujete bez vlastního úsilí k čtveru ročních období. Víte, že to některé lidi stálo život?
Bruno
A také ať se pobavíte a vidíte o čem sníte… Klikejte na různá místa co to dá.
Koperník
A ještě jednou:
Podobné
Jen ten sklon ne Země, ale zemské osy k rovině ekliptiky jsem ve srozumitelní formě nenašel. A precesi a nutaci... To k té změně klimatu na Sahaře a civilizaci.... Přesněji v celém klimatickém pásu táhnoucím se kolem 25 rovnoběžky, jak na jižní, tak na severní polokouli.
Civilizacím nerozumím. Těm prý rozumí jen několik lidí na této planetě(Konrad Lorenz) a tak aspoň mám koho obdivovat. Zde na Svíci se minimálně jeden z nich nachází!!! To je určitě (hustota na plochu) světový unikát.

Dle mne je civilizací existence...
Neuvedeno, 30.1.2014 21:52

Dle mne je civilizací existence civilizovaného člověka, žijícího v určitém společenství jiných civilizovaných lidí.
Civilizovaný člověk je dle mého názoru člověk, který je schopen vymýšlet nová a nová řešení, výrobků, poznávat nové přírodní vazby, nové existující tvory atd. Prostě je schopen rozvoje své existence. Neustrne na tom v čem se narodil.

Odp: Dle mne je civilizací existence...
ivan, 31.1.2014 9:38

Rádi Vás tu vidíme, pane Neuvedeno, zdá se jste po operaci nadále ve zdraví.

Odp2: Dle mne je civilizací existence...
Neuvedeno, 8.3.2014 9:01

Zdravím Vás všechny na Svíci. Chtěl bych jen napsat, k té Ukrajinské krizi. Koukám, že svoboda slova má v česku už namále.
Shodou okolností se mi dostala do ruky kniha Sue Gerhartové s názvem Sobecká společnost. Je to zajímavé čtení. Doporučuji to všem na Svíci. Paní Gerhartová píše o tom, jak se spoustě lidem v mládí nedostává mateřské lásky, protože jsou násilím odtrženi od mámy. Někdy toto odtržení dělají i mámy na vlastní pěst, nebo z nedostatku peněz. Následek je neochota chápat problémy druhých lidí. Dále se tito lidi nejsou ochotni uskromnit a stále si musí předvádět, že jsou něco víc než jsou. No někdy samozřejmě jsou i jiné důvody. Jako na příklad nedostatečné vzdělání, jenže i to se prý vyvíjí díky počáteční mateřské lásce, protože lidé mající v sobě tuto lásku jsou ochotní se více obětovat za správnou věc.
No pochopitelně, že paní Gerhartová pocházející z USA nevidí, že existuje dnes díky monopolu atomových zbraní také monopol moci a že se tím zdeformovává celý kapitalizmus.
Ještě jednou Vás všechny na Svíci zdravím.

Odp3: Dle mne je civilizací existence...
ivana Kozárová, 8.3.2014 17:24

Máme i my tady autory,kteří se těmito otázkami zabývají. Páni Langmeier,Matějček,Koukolík ....Myslím,že americké prostředí se od toho našeho dost liší,zaplaťpánbůh. Počet deprivantů bude asi celosvětově vzrůstat. Nebude to tak ouplně náhoda,rozbíjení rodin je plánovaná činnost.Jsem ráda,že jste se ozval,pane Neuvedeno. Ať zdraví slouží. A veselá mysl půl zdraví.My už jsme ve věku,kdy se můžeme obrnit a nenechat znechutit a ten čas,co nám zbývá,využít smysluplně a bez gest. Jen kdyby nám chtěli naslouchat všichni,které milujeme....

Odp4: Dle mne je civilizací existence...
Tlapka, 11.3.2014 15:56

Jo a časem dopadneme jako dinosauři. Nastane doba jiného vývoje- kdo je asi na řadě? Třebas takoví hlavonožci, chobotnice má velkou hlavu, moderní oči a chapadly může udělat spoustu práce. Navíc nemá páteř takže jí nebudou bolet plotýnky.

Odp5: Dle mne je civilizací existence...
Vlastimil Čech, 11.3.2014 18:30

ne ne ne...
chobotnice má přece choboty! Od toho je chobotnice... Chápadla má chápavá chápadlnice... :-)

Odp5: Dle mne je civilizací existence...
ivana Kozárová, 15.3.2014 14:11

prdlajz dinosauři. Budem spíš degenerovat,mít velká břicha a malej mozek. Chobotnice jsou velmi inteligentní a my se jim v budoucnu těžko vyrovnáme;-)

Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Neuvedeno, 8.3.2014 11:55

Omlouvám se paní Gerhartová se správně jmenuje Gerhardtová.
Jinak je zajímavé, že se dozvídáme z našich televizních zpráv velice málo, kdo to byli ti ostřelovači, co na Ukrajině zastřelili spousta lidí a zřejmě začali to krveprolití a kdo je platil.

Odp: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
ivana Kozárová, 8.3.2014 17:28

Za našich mladejch let bejval jinej svět. Věděli jsme a poznali,kdo je kdo.Dnes je to zařízeno tak,že nikdo neví,kdo je kdo.Můžeme se o tom jen dohadovat.A tak zbývá jen ta pomocná otázka: Komu to slouží a pak si to nějak rámcově zařadíme každej sám.:-(

Odp2: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Zákys, 8.3.2014 22:05

Egoista je člověk, který má raději sebe než mně.
No fuj.
Přece platí co je tvoje, je i moje. Co je moje, po tom je ti .ovno!!!

Odp3: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
ivana Kozárová, 10.3.2014 13:09

Blaze tomu,kdo nic nemá,nestará se,kam co schová. Směle¨lehne,směle vstane,žádnej mu nic neukradne...

Odp4: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Tlapka, 11.3.2014 15:46

Tato filozofie se mi moc líbí. Existuje teorie „odcizení“ že člověk se stane časem otrokem svých předmětů případně peněz.

Odp5: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Zákys, 11.3.2014 19:52

Máte to popletené, to odcizení. Třeba se učit u klasiků!!! Jean Paul Sarte se jeden z jehoi tvůrců jmenuje a ten filozofický směr existencionalismus. Také si byl pokecat se sudenty v Praze.... Myšlenky existencionalismu vyhnaly v 60 letech na „barikády“ v Paříži více studentů než „“ Majdan v Kyjově, ále co to plácám, v Kijevě.
Ale vy si raději opakujte:


opáčko

Odp6: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Vlastimil Čech, 12.3.2014 13:27

a co teprve takový MEJDAN v Kyjově...!!! :-):-);-):-):-)
Ty Kyjovanky jsou děvčice jedna radost!

bývávalo :-(

Odp7: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Lipovan (Z.), 12.3.2014 15:36

To mi povídejte. Tohle je poslední výkřik kyjovské umělecké tvorby. :-(

Odp8: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Vlastimil Čech, 12.3.2014 17:19

PROBOHA!!!! :-(
Pamatuju si to docela jinak!!!
FUJ! FUJ! FUJ!
Kdyby takhle zazpívali o Mohamedovi, tak je mu-Slimáci podřežou... A kdyby o tom židovském pánbíčkovi, tož by je Voldemorti po soudech uvláčeli... no jo...

Ale věřte mi, kdysi ta kyjovská děvčata--- a mejdan....jedna báseň!!!

Odp9: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Lipovan (Z.), 12.3.2014 17:58

Věřím. Jsem totiž kyjovským rodákem. Stejně jako M. Tichý, M. Mareček, nebo S. Saint. Vybraná to společnost... :-)

Odp10: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Zákys, 13.3.2014 9:53

Vybrané „celebrity“ odpovídají vašemu přízemnu...
Kyjov má ze své minulosti co nabídnout. Ovšem tvrdolín, k tomu se to nedoneslo... a ještě se cachá.
„Ej stepilí šohaji v čižmách vy
ej děvčice v suknici rudé
vždy veselo v Kyjově bývalo
kdy zas veselo bude....“?

Kyjov

Odp9: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Lipovan (Z.), 21.3.2014 10:12

Mimochodem, projekt Nikola Mucha je krystalická komerce, není v něm alternativy ani undergroundu, co by se za nehet vešlo, přestože se tak zoufale snaží tvářit. Za celou věcí stojí čtyři profláknutí hudebníci, kteří poskytli zázemí a patřičné promo. :-)

Odp8: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
ivana Kozárová, 15.3.2014 14:25

Jo jo,co může vymyslet chudák zamindrákovanej,než to,že bude dělat něco,co ještě nikdo nedělal v naději,že se to chytne.....provokace jako Pussy riot? Už to tady bylo,vlastně všechno už tady bylo. Po exkrementech taky něco je.... smrad.:-(

Odp9: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Vlastimil Čech, 15.3.2014 15:03

mimochodem: Pussy Riot... jak by se to správně přeložilo? Moje Angličtina je limitovaná... Tedy pussy je sice kotě, ale to slůvko má i jiný význam ;-)... podle „oblečení“ těch ženštin bych typoval spíše na ten „jiný“ význam... ale že by si zpěvačky daly dobrovolně takové dvojsmyslné jméno? To se mi nezdá...Nebo se ve skutečnosti nazývý jejich skupina úplně normálně, a ostatní je jen tak, tou přezdívkou „pussy“ hanobí?

Odp10: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Lipovan (Z.), 15.3.2014 17:56

Chvíli jsem v ŽV sledoval soudní přelíčení s těmi zmatenými kravkami a zaujalo mě, jak v případě všech přečetl přísedící totéž: nikdy nepracovala. Čím to asi bude, že skutečně, ale skutečně, nejsem překvapen? :-)

Odp10: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
ivana Kozárová, 16.3.2014 19:08

Daly si dobrovolně jméno,které je opravdu vystihuje. Pak se tohoto jména dobrovolně zřekly,neb pod tímto jménem se těžko dá provozovat humanitární činnost,pokud jí nerozumíme to nejstarší ženské řemeslo;-)

Odp10: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Zákys, 16.3.2014 21:43
Odp11: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Vlastimil Čech, 17.3.2014 11:08

no tak tohle se V.Č. líbí...

Odp10: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Zákys, 16.3.2014 22:10

Nebuďte překvapen. Je to v relaci...
Název punkové skupiny Pussy Riot lze překládat různě, například Kundí virvál, Kundí rachot, Vzpurné číči apod. Dobrou chuť. A teď si dejte k obědu nějaký klip. Nevím jestli narazíte na klip jejich modlitby v nějakém moskevském chrámu čímž „protestovali“, jak jinak, proti propojení pravoslavné církve s politickou mocí, hlavně Putinem. Je toho více. Nechce se mi pchát do hovna. Toho smradu je příliš.

Odp8: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Zákys, 16.3.2014 5:03

Jaký rozdíl je mezi „uměleckým“ projevem té dívky výše z které vyzařuje takový sexepíl, že již teď je vidět že má zaděláno na tlustou „rozbáclou“ rochňu, škvařící se ve vlastní šťávě své podivné ženskosti(až to bude pět svému prvnímu dítěti při kojení…) a touto písničkou:

muchomůrky

Já si myslím, že žádný. Propagují stejně jistou sociální patologii.
I když v druhém případě chybí ta moderní agresivita.
Sociální patologie má individuální projevy ale společenské příčiny.

Odp9: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Vlastimil Čech, 16.3.2014 11:34

No, V.Č. se to VŮBEC nelíbí...

Odp2: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
Tlapka, 11.3.2014 15:48

Kdo je kdo .. to bych ani nechtěla vědět. Ani za mladejch let když bejval svět jako květ.

Odp3: Omlouvám se paní Gerhartová se správně...
ivana Kozárová, 15.3.2014 14:12

To já zas jo,já to vždycky chtěla vědět,kdo je za škraboškou nebo kdo tahá těma nitkama u loutek...:-(

Děkuji za pozdrav paní Ivano Kozáková...
Neuvedeno, 19.3.2014 14:27

Děkuji za pozdrav paní Ivano Kozáková. Taktéž zdravím ostatní.
Nejde ani tak o to, kdo tahá za nitky, jako kdo na to doplatí.
Podle hesla, když se dva hádají, třetí se s toho má dobře.
Monopolní kapitalizmus zemí vlastnících atomové zbraně má problém. Jak nesežrat jeden druhého, když všechny principy a způsoby uvnitř každého kapitalistického státu je sežrat slabšího. Stačí na příklad krátkodobě zlevnit výrobky a konkurence se položí.
Jenže slabší atomový kapitalistický stát odmítá být sežrán až tak silně, že se hodlá bránit. Odmítá vydat své satelitní země.
To co celou dobu tak krásně vycházelo, aby se bumbrlíček napapal, i když stále jen válčí, a nic nevyrábí, to najednou nejde.
Prostě, kdo se diví, je mu divno. Kdo si hoví má . . . . .

Odp: Děkuji za pozdrav paní Ivano Kozáková...
ivana Kozárová, 19.3.2014 15:18

Milý pane Neuvedeno,když se mi na zahrádce rozmnožili slimejšové z Hispánie,takoví ti hnědí bez domečku,začali napadat zraněné domečkáře,potažmo šneky zahradní. Naštvalo mě to a tehdy jsem si našla placatý kámen velký a k tomu placatý kámen malý a založila popraviště. Solit ani přeřezávat se mi eklovalo. Bylo to rychlé. Z hnědáka kaše v momentě. Pak více kaše z více hnědáků. Do rána byl popravčí kámen čistej. sežrali je jejich soukmenovci dočista dočista. No a druhej den nanovo totéž. Dnes dávno převažujou domečkáři,hlemejž´dové tuzemští a popraviště ani nepotřebuju.;-)

Odp: Děkuji za pozdrav paní Ivano Kozáková...
Vlastimil Čech, 19.3.2014 15:55

Zdravím, pane. Dobře a trefně jste to vystihl.

to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si...
babut, 25.3.2014 10:46

to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si vyhral...Udelal si ze me je... a ze sebe chudacka..,To ty jsi ubozak...Skoro 6 lete divadlo.Bravo...Lituji predem dalsi vasí obet.Jinak Jsem se dala na ctenig knih..Zahada hlavolamu...myslis ze mi odpovi na otazku PROC?

Odp: to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si...
Tlapka, 25.3.2014 15:49

Pro slepičí kvoč.

Odp2: to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si...
Zákys, 27.3.2014 19:34

Každý má nárok na svůj vlastní NÁDOR. Jak demokratické.

Odp3: to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si...
Tlapka, 27.3.2014 19:39

Lepší vlastní blbost než cizí rady.

Odp4: to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si...
Zákys, 28.3.2014 20:54

Vy tomu tkáňovému bujení říkáte blbost?

Odp5: to ty jsi chudak,kdyz si myslis ze si...
Tlapka, 31.3.2014 19:39

Ne, mohou nastat výjimky, myslím to obecně.

...presne...kvocna kvoka-nador se...
babut, 28.3.2014 8:24

...presne...kvocna kvoka-nador se pomalu odstranuje a neco jako obet z radosti prenecha pocit vitezstvi porazenym...slepicka se musi postarat o kuratka...

Odp: ...presne...kvocna kvoka-nador se...
Tlapka, 28.3.2014 14:19

Nechme všemu přirozený průběh, ne?

Odp2: ...presne...kvocna kvoka-nador se...
Zákys, 29.3.2014 7:37

Co máte pořád s tím přirozením? Že vy nevíte co to je?
Kdyby si vaši předkové nechali namluvit že to „přirozeno“ je to nejlepší co je mohlo potkat, tak by ste si vsedě s jinou opicí vzájemně vybírala z té své tupé hlavy nejen vši.... Aspoň by ste měla biologickou stravu!

Odp3: ...presne...kvocna kvoka-nador se...
Tlapka, 31.3.2014 19:40

Opice si nevybírají vši, ale lupy. Přirozeně.

;-)och ano...přirozenost je cestou...
babut, 29.3.2014 11:44

;-)och ano...přirozenost je cestou nejsnadnější a nejrozumnější...jak sladké je to smíření ze životem samím :-)Hned vychází slunce každý den,ikdyž jsou všude kolem bouřkové mraky.;-)

zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
babut, 29.3.2014 11:46

zákys-někdy je dobré zůstat přesně v bodě přirozenosti a nehnat se dál...biologická strava někdy postačí,při představě co by....

Odp: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Zákys, 31.3.2014 1:01

Už jste na sebe slyšel(a) „Močí do výše očí?“ bode přirozenosti. U „křivochcálky“ je to výkon!!!

Odp2: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Tlapka, 31.3.2014 19:43

A je to z hlediska fyziky možné? Dovedl byste odvodit vzorec pro křivku proudu kapaliny vzhůru vržené?

Odp3: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Vlastimil Čech, 1.4.2014 9:35

O čuránkách se bavit nebudu, ale pokud se týká vody, byly vynalezeny i vodometné zbraně. Konkrétně USA někdy počátkem minulého století postavily válečnou loď, která byla vybavena mohutnými čerpadly, která měla vrhat na dálku na nepřátele vodní spousty. Jinak proudy vod vržené- tedy stříkané- ovládají jednak hasiči, jednak zahradníci. Kapalné nátěrové hmoty stříkají také natěrači a lakýrníci. Je-li pastovitou hmotu možno považovati za kapalinu, pak zkušenosti se stříkáním mohou mít i zedníci a snad i jiní řemeslníci... ovšem vzorce, popisující křivky stříkajících kapalin by mohly zajímat snad jen ty stříkající americké mariňáky a konstruktéry vodotrysků...
V.Č. se domnívá, že se jedná o jednoduché balistické křivky, pro případ zanedbání odporu prostředí prostě paraboly...

Odp4: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Tlapka, 1.4.2014 13:40

že jsou to paraboly, vím z příkladu o šikmém vrhu ale ten předpokládá pevnou hmotu. když je úhel vrhu 90 stupňů, nezdá se že kapalina padá zpět po téže dráze. Jinak vodní děla jsou u nás dobře známa.

Odp5: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Vlastimil Čech, 1.4.2014 17:00

Vrh šikmý nepředpokládá tuhou hmotu. Při náměru 90°je původní třebas válcový tvar proudu rozrušen kapalinou, která již dosáhla vrcholu své dráhy a začala klesat. Při svém pádu se sráží s proudem ještě stoupajícím a tvar je porušen. Ovšem pořád myslím na hladký proud, ne na výstřik rozptýlený, rozstřiknutý do stran.
K čemu to potřebujete?

Odp6: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Tlapka, 2.4.2014 20:31

Jednou jsem studovala šikmý vrh fyzika mě fascinuje k je mi to blízké a příjemné, jinak to nepotřebuji

Odp7: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Juras, 3.4.2014 14:53

No jo, holky to mají těží. Kluci to mají přirozeně zažité. Holky však čurají vsedě.

Odp5: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Zákys, 1.4.2014 18:52

Parabola, parabola (byla pára po slovensky)... česky byla pára.
Hlasitě si přečtěte co jste napsala a rychle se podívejte do zrcadla než to splaskne. Tak totiž vypadá totální degenerace.

Odp6: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Tlapka, 2.4.2014 20:33

Vy se zase podívejte do jakékoliv učebnice základní školy. Budete se divit.

Odp6: zákys-někdy je dobré zůstat přesně v...
Vlastimil Čech, 4.4.2014 14:31

povzdych rušnovodiča pred vrcholom stúpania...

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.