Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Umění a tvůrčí činnost"

Odpovídáte na příspěvek:

Gyrotraktor
Vlastimil Čech, 26.8.2010 21:13

Pokud se týká příkladu, který jsem uvedl, jsem si vědom toho, že jsem zvolil technicky naprosto hloupé řešení… prostě jen pro příklad. Kdybychom uvažovali jinak tvarovaný setrvačník, tedy tak, aby se těžiště průřezu setrvačníku dostalo blíže k okraji, tedy kolo na okrajích těžké a u středu lehké, kdybychom dále zvyšovali obrátky – při zvýšení obrátek ku příkladu pětinásobném se množství akumulované energie zvětší 25x- kdybychom použili těžší materiál než prostou ocel, došli bychom k výsledku příznivějšímu.
Ovšem zádrhel vidím především jinde:
Vezměme třeba příklad, který uvedl pan Ivan: traktor na poli. Traktor orá pole, jehož délka je od souvratě k souvrati 300m. Jeho „gyromotor“ z předešlé úvahy V.Č. má výkon 48kW což je asi 65HP, a to je dneska dosti málo. Při takové orbě tento traktůrek sotva pojede rychleji než 5 km za hodinu, což znamená , že oněch 300 m brázdy zdolá za 3,5 minuty. Hurá! „Gyrotraktor“ dorazil na konec brázdy! Jakou fysikální práci vykonal? 4,8 kWh, tedy asi 172 800Ws. A má dokonce dosti energie, aby se otočil a jel zpět. Spotřebovali jsme už skoro 10kWh! Jakým strojem budeme na souvrati tuto energii opět našemu traktoru dodávat? A jak dlouho to roztáčení bude trvat? Jak dlouho bude trvat zorání pole?

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.