Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Umění a tvůrčí činnost"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp6: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Vlastimil Čech, 27.8.2010 11:08

Pane Ivane, nechtěl bych vyvolat nějaký spor staříků ku pobavení mladšího obecenstva, takže se předem omlouvám… neberte námitky osobně. Snad Vás moje příklady a fysikální ilustrace neobtěžují.
Pokud se mi podařilo vyhledat techn.takt.data jednotlivých typů větrných motorů –S VYNECHÁNÍM POŘIZOVACÍ CENY- došel jsem k následujícímu:
S ohledem na celkovou konfiguraci terénu Republiky, kde pravidelnější a dostatečně silné větry dují především na místech, kde se málo co pěstuje, tedy na horách, vypadávají podle V.Č. z úvah větrné vrtule. U nich je dosahováno největších výkonů (až 4 000kWh!) ale za cenu ohromných průměrů rotorů a tím i děsivě vysokých věží (až 100m!) Náběhová rychlost – tedy rychlost větru kdy vrtule začíná pracovat je okolo 5m/s (18km/hod)… při této rychlosti větru začíná mít tento větrný motor nenulový výkon. Z hlediska nenáročnosti na rychlost větru je nejvýhodnější některý z mnoholopatkových větrných motorů, které začínají pracovati už při rychlosti větru 0,16 m/s (0,6 km/hod) ovšem maximální výkon, kterého jsou schopny je okolo 15kW. Spokojí se rovněž z nižší věží a menším průměrem rotoru. Pro oněch 15kW byste potřeboval věž asi 30m vysokou a průměr rotoru okolo 12m… myslím, že kdysi ty větrné mlýny mohly míti výkon právě tak asi okolo těch 7 kW.
Pokud se týká stlačeného vzduchu jako reservoáru energie, zkusme prosím, provésti jakýsi odborný odhad na základě ideálního příkladu. Mějmež veliký, vysokopevnostní válec o průřezu 1m kvadrátní a délce dva metry. Jedno dno válce jest pohyblivé a stlačuje vzduch uvnitř uzavřený. Posuneme-li píst a zmenšíme-li objem uzavřeného vzduchu na 1/100, dosáhneme tlaku 100 atm. Předpokládejme dále, že vzniklé teplo beze ztrát akumulujeme. Jakou práci jsme vykonali? Délka pohybu pístu byla 1,8 m, průměrný tlak 50atm, což je při ploše 1m kvadrátního 50*10000kp, což je 9.000.000 Ws = 2,5 kWh. Nanejvýše tuto práci můžeme za pomocí ideálního, absolutně dokonalého a bezeztrátového zařízení z tohoto hrozitánského akumulátoru odebrat. Teoreticky můžeme zvyšovat tlak ad absurdum, teoreticky můžeme do nekonečna zvětšovat rozměry takového akumulátoru. Ovšem ve skutečnosti bychom se museli zabývati také praktickými technickými problémy, kde třeba odvlhčení není tím problémem největším.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.