Pro všechny přemýšlivé lidi

Nový komentář k článku "Umění a tvůrčí činnost"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp5: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
ivan, 27.8.2010 0:29

Pane Vlasto, vidím, že malé nedorozumění, vysvětlím. Moje poznámka byla pouze doplňující k názoru pana Neuvedena, že svět v budoucnu nebude umět vyrábět takové množství akumulátorů které by poháněly motory jiným způsobem než současné spalování uhlíkatých paliv. To všichni víme, souhlas. Problém energií je v jejich skladovatelnosti. Proč pro místní dopravy nebo polní práce nevyužít rovnou stlačený vzduch. Je všudedostupný, nehořlavý, skladovatelný a není ho třeba transformovat do jiných podob. Fiat se podílel s indickou automobilkou Tata na vývoji levného osobního vozu poháněného pouze stlačeným vzduchem z lahví. Motor o výkonu 25 KW (PH) ? měl dojezd asi 200 km na jedno nabití tlakových lahví. Proč si nepředstavit, že by větrné kolo sloužilo k pohonu kompresoru a nevytvářelo by trvalou zásobu stlačeného vzduchu odkud by ho bylo možné v případě potřeby čerpat stejně jako dneska benzin u pumpy? Uvědommuju si všechny technické potíže s odlučovačem kapalin, bezpečností práce s plynem o až 300 KPa a zamrzání při tankování. Pamatuju si ale, že předpokládaná cena v r. 2000 na ujetí Taty byla asi dolar na 100 Km.
Představte si, že by Vám před sto lety někdo řekl, že vyvrtá 2Km. hlubokou díru do země v kilometrové hloubce, pak to převeze přes moře, přečerpá do roury, povede přes kontinenty, hory - doly, tunelama a mostama, pod mořem a pod sněhem, převeze vlakama, vyrafinuje ve fabrice, přidá antidetonátory, autama rozveze na sklady, odtud cisternama na pumpy kde si to koupíte. To všechno v 1 třídě hořlavosti! Co byste mu tehdy řekl........?
Pohádka o stlačeném vzduchu pro polní práce vedle toho vypadá jako sestra pravdy. Nebo ne?

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.