Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Umění a tvůrčí činnost"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp9: Čekám na další témata o umění
Neuvedeno, 24.8.2010 22:32

Když jsem studoval v Brně na vysoké škole, tak když jsme měli chemii, tak tam byl jeden profesor, který nám říkál, že: „Staří Čechové se modlívali, aby je Pánbůch při zdravém rozumu zachovati ráčil“. Je to sice paradox. Jak může nás Pánbůch nastartovat k tomu, že máme mít zdravý rozum, když celá teorie o pánu Bohu je celá vymýšlená. Jenže možná měl říci, že staří Čechové se snažili ve všem zachovat zdravý rozum. Tomu bych rozuměl.
K tomu bych chtěl říci, že člověk může mít nějakého šikovného a zdatného předka. To ovšem neznamená, že on sám je schopný, zdatný a šikovný a též charaktérní.
Znal jsem člověka, který se zaříkával tím, jak jeho otec byl za fašistů popraven. Sám, ale byl členem KSČ a vysloveně z té pozice, že jeho otec byl popravený fašisty zneužíval ve svůj prospěch. Také znám lidi, kteří se stále holedbali svým dělnickým základem. Sami ale na nějakou manuální práci ani nesáhli. Vůbec to, co je manuelní práce je věc skutečně problematická. Je to práce u stroje? Je to práce v tkalcovně? Je to práce řidiče? Já si na příklad představuji manuální práci prací, která namáhá svaly. Tedy lehkoatletického závodníka, prácovníka s krumpáčem a lopatou a rýčem atd.
Mluvit o tom, že lidé byli dříve rozumní a dnes jsou zblblí je také dosti pochybná záležitost.
Když vidím, jak se za Hitlera zmanipulovala masa lidí, která na náměstích řvala při každé příležitosti „Sláva vítěství“, nebo „Ať žije Hitler“, to mohly udělat jen lidé, kteří byli zblblí fanatismem nadřazeností jejich rasy. Přitom to byli lidé, kteří by se dnes dožili 85 či 95 let. Podobně to bylo u nás za socialismu, kdy se platilo cestovné a diety různým klakám, kteří jezdili na sjezdy a vyráběli davy. Všechno bylo pak přenášeno televizí a filmem a tím umocňován nátlak na přesvědčení lidí, že si to co se projednává na sjezdech myslí všichni lidé ve státě.
No a tady vïdíme, jak velmi se podílela veřejnoprávní média na působení na lidi. No a tito lidé jsou opět u nás oslavování, jací, že to byli odvážní zpravodajové a hlasatelé.
Proč tomu je? Protože současná realita od reality minulého režimu se zase tak moc od sebe neliší a proto jsou vedoucí lidé z předchozího trežimu úspěšní také v tomto režimu.
Nesmíme zapomínat, že dnes se skutečná demokracie díky zbraním hromadného ničení vůbec zavést nemůže a proto jsou tento a předchozí režim tak podobní. Liší se jen tím, že dnešní režim je mnohem větší a silnější a tak si může dovolit, že na něj někdo veřejně nadává a nechá ho žít. Ovšem tento stav nemusí být na trvalo. Konečně je znám stav MecKartismu atd.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.