Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Umění a tvůrčí činnost"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp10: Čekám na další témata o umění
Platfus, 19.8.2010 17:36

Zajímavý, že oba máme podobnou zkušenost. Nelze než se obdivovat tomu, co ti naši předkové dokázali. Buďme rádi, že dneska žijeme v míru, a nemusíme někde nasazovat krk ve službách někoho, jehož ideály ani nesdílíme. Taky mi připadá, že vojenská čest a úcta k protivníkovi se nějak vytratila.

K tomu mýmu pradědečkovi. Cestou z východní fronty se dostal až na Ural, a pak přes Panamský průplav zpět do Evropy. Jeho sepsané osudy si vzal za základ jeden spisovatel a na jejich základě sepsal knížku a vydal v malém nákladu. Ta knížka mi před časem prošla pod rukama, našli jsme ji v jednom antikvariátu, ale hned si ji vyžádal někdo ze vzdáleného příbuzenstva, takže o ní nic bližšího neřeknu.

Sám jsem pacifista, povinná vojenská služba se mi vyhnula, ale docela rád se podívám na dokument o druhé světové. Můj zájem se časem upnul na technickou stránku válčení, zejména na vojenské letectví. Takže jsem si jako malej lepil Spitfiry a Messerschmidty z plastiku a sváděl vzdušný bitvy. Před nedávnem jsem shlídnul mimořádně povedený film Katyň, to už je teda druhá světová. Vyšel zrovna v edici trafikových DVD za 50,-, navíc a bylo to zrovna pro Poláky takový aktuální téma, tak jsem na něj byl zvědavej. A nezklamal. Čekal jsem plno drastických záběrů - pravda přišly, ale vlastně až na konci filmu, který jinak působil velice civilně a lidsky. Wajda je výbornej režisér. Nejvíc na mě zapůsobilo jak chvíli před koncem zcela potlačil zvuk a člověk moh ve své němé nemohoucnosti sledovat sled událostí hrůznějších o to, že byly podle skutečnosti. Na konci nechal diváka snad 2 minuty koukat do černé obrazovky, než přišly závěrečné titulky. Ty minuty byly sakra dlouhý.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.