Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Umění a tvůrčí činnost"

Odpovídáte na příspěvek:

Takovej černej puntik to byl
Zdeněk Kopřiva, 2.8.2010 18:25

Po přečtení Vašeho komentáře, jsem si vzpomněl na jeden zážitek. Byl jsem ještě malé dítě, ale pamatuji si to, jako by to bylo včera. Byl jsem s rodiči na nějaké výstavě obrazů. A před jedním obrazem stálo plno lidí. Ty ostatní obrazy byly jaksi opuštěné. Jen před tím jedním obrazem byl takový chuchvalec z lidských těl. Propletené hlavy a nohy, všude samá saka, motýlci, uhlazené způsoby atd. Ti lidé tam vypadali jak tučňáci. Jako dítě jsem to tak prostě vnímal. Stavěl jsem se na špičky a byl jsem moc zvědavý, co je na tom obrázku nakreslené, když je tam tolik lidí. A jelikož jsem nic pro mou velikost neviděl, tak jsem využil výhodu mého tehdy miniaturního tělíčka a tím klubkem jsem se propletl až k tomu obrazu. Upřímně řečeno, očekával jsem něco úplně výjimečného, ale to co jsem spatřil mě totálně zklamalo. Obrovské bílé plátno a uprostřed toho bílého plátna byla jen taková malá černá tečka. Nic víc. Podíval jsem se na ty divoce diskutující zapálené tváře a potom jsem se podíval zas na ten obraz a potom zas na ty lidi a nechápal jsem. Oni to vážně obdivovali. Já jsem na tom prostě viděl jen černou tečku, takový to byl malý černý puntík na bílém podkladu a nic víc. Později jsem na to napsal i takovou nepovedenou básničku, která se jmenovala Obraz a vypadala asi nějak takhle:


stěna

na stěně obraz

a v něm

tečka

jakoby omylem

ztracená

v osamocenosti plochy

křičí po každé

když rozsvítím

a mizí

ve tmě iluzí

mé neschopnosti

spatřit něco jiného

než pouhou

tečku

Tehdy bylo pro mne opravdu velmi těžké pochopit co je to umění a nechápu to dodnes. Každý má nějaký ten svůj stimul, který mu pomáhá tvořit. Já když tvořím, musím být buď hodně nešťastný nebo úplně abnormálně svatý. Když mě emoce bičují, tehdy podávám nejlepší výkony a tvořím nejlepší díla, ať už se jedná o poezii, kterou mám velmi rád nebo i jiné věci. Samozřejmě to, že tehdy tvořím nejlepší díla si myslím pouze já, velká většina lidí má díla spíše pokládá za neobvyklý úpadek uměleckého vkusu. Má díla nazývají všelijak. Ta slova však ze zřejmých důvodů nemohu opakovat, protože se jedná o slova tělesných výměšků či sekrementů. Jednoduše mi je souzeno zůstat asi až do smrti nepochopeným géniem. Jenže, jak já k tomu přijdu, když se tak snažím a nikdo to není schopný ocenit. Tedy ne že bych o to stál,ale někdy si říkám, že by mě to potěšilo. Vždyť člověk občas potřebuje být pochválen, není-liž pravda?!? No, to já jen tak, aby řeč nestála.:-)

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.