Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

31.7.2010 6:24

Umění a tvůrčí činnost

Dnes vám budu povídat o umění; o tom, jak chápu umění já a co pro mě umění znamená a také co mi přináší. Umění je prostředek, který nabíjí energií. Aspoň já to tak prožívám.

Pokaždé když tvořím nebo dělám cokoliv kreativního, ať už je to psaní básní nebo malování (a vůbec nemusíte umět malovat) nebo cokoliv jiného, přichází energie, která mě posiluje a občerstvuje. Tehdy nemusím třeba i týden nic jíst a přesto necítím hlad. Jsem tak ponořený do tvůrčí činnosti, že vše ostatní se zdá být bezvýznamné. Umění a tvůrčí činnost vnáší do mého života klid a ticho, rovněž pak velikou radost a pocity štěstí, také vyrovnanost. Tam, kde se nalézá duchovní srdce často cítím tok energie a také otáčivý pohyb. Nejdřív je myšlenka, dostanete nějaký nápad, inspiraci (políbí vás múza) a vy začnete tvořit a svou činností vytváříte energii, dalo by se říct, že vytváříte svůj vlastní vesmír, vytváříte své vlastní světy ze svých vlastních barev, ztělesňujete to, čím jste.

Bůh je tvůrčí a i my jsme tvůrčí, protože jsme utkáni z téže látky jako je Bůh, máme tedy jeho vlastnosti, jeho cit pro krásu a vznešenost. Ve své tvorbě projevujeme Boží tvůrčí činnost. Můžeme vytvořit veliká díla, pokud do toho dáme celé své srdce, pokud do toho dáme lásku, třeba i malou kapičku lásky, protože i ta nejmenší kapka lásky v sobě zahrnuje oceán tvorby. A tvorba je přirozenou součástí naší zkušenosti.

Říkáte, že nemáte vlohy na to, aby jste něco vytvořili, ale já říkám, že stačí začít myšlenkou a myšlenka se zhmotní ve vaší mysli a nastartuje vaši schopnost napojit se na zdroj veškerého tvoření. Pro začátek si třeba vezměte obyčejnou tužku a kus papíru a začněte kreslit, cokoliv vás napadne; mohou to být třeba i zdánlivě nesmyslné čáry. Pokud se do své činnosti skutečně ponoříte, zjistíte že se vám zastavilo myšlení a ztratil se pojem času. To vám přinese opravdovou radost, zaznamenáte jako by z ničeho své vlastní vzkvétání. A to je účelem umění, kromě toho, že přináší ostatním krásu a radost. Umění je řeka, která pramení z jednoty. A jak chápete umění vy ostatní? Byl bych rád, kdyby jste se podělili se svým pohledem na toto téma.

Šetřete papír a tužky
Alfons, 31.7.2010 9:55

a malujte v PC. Chce to nějaký tablet a není očem mluvit. Při tom si můžete zpívat a skládat básně. Kultivací občanů proti degeneraci národa!!! Na mém příkladě je vidět jak kultivace změní člověka k nepoznání.

Zdeňkovi Kopřivovi
%, 31.7.2010 16:50

Co je umění:
Radost, zapomění na ostatní starosti, vysoké finanční náklady na materiál, závist a zlost méně nadaných konkurentů, činnost pro bohaté lidi mající finanční zajištění z jiných zdrojů. Zaplatit klasická umělecká díla může církev a nejbohatší část národa tzv. „smetánka“. Bohužel ten, kdo platí a hodně zaplatí, skutečnému umění často mnoho nerozumí a často postrádá i základní vkus. Mnoho boháčů kupuje umění pouze jako finanční pojistku nebo jako předměty, kterými se může před sobě podobnými lidmi chlubit, že jsou v jeho majetku.

Umění bývalo často pro své tvůrce a autory neodbytným nutkáním, které je často přivedlo na mizinu. Mnohá umělecká díla byla pochopena veřejností, a proto i řádně oceněna, až po odchodu autora na věčnost.

Klasická umělecká fotografie, ručně malované a kreslené obrazy, dokonce i trojrozměrné umělecké předměty, mohou být v současné době z velkého dílu nahrazeny digitálním fotoaparátem ve spojení s PC, internetem a možností retušování, tvorby prezentací s hudbou, a dalších úprav na PC. To všechno je však také umění, ale nové, jiné umění.

Odp: Zdeňkovi Kopřivovi
Alfons, 31.7.2010 17:43

...ale nové, jiné umění.....za nás pracují filtry, různé efekty atd. Je to umění ovládání a používání různých SW fintiček zkoušení co to udělá. Někdy z toho vyleze zajímavá věcička, která by člověka nenapadla. SW má dosti fantazie. Vznikají tak někdy mnohem zajímavější a inspirativnější grafiky než ušmoulané štetcem-nějaká bedna čtyřmi tahy za 5 milionů.

Odp: Zdeňkovi Kopřivovi
Zdeněk Kopřiva, 1.8.2010 19:58

Ano, je to tak jak říkáte. To je druhá stránka věci. Zejména ty vysoké náklady za materiál. Určitě tato naše záliba v umění nás asi neuživí, ale nic nemění na tom, že to obohacuje našeho ducha a proto je namístě nelitovat investic třeba i do toho materiálu. Souhlasím i s tím, že mnoho boháčů si kupuje jen obrazy na základě toho, jaká vysoká je jejich cena a může to být třeba jen i pár nesmyslných čar, kterým požehnala podplacená kritika. Dávají tím najevo svoji solventnost a nadřazenost nad těmi devadesáti procenty ostatních lidí. To mě přivádí na myšlenku, jaké umění je skutečně hodnotné a kdo vůbec může v sobě nalézt odvahu tvrdit, že toto umění je hodnotné a to druhé není. Je mnoho druhů umění, umění nového jak již bylo řečeno i panem Alfonsem, kdy využíváme PC, ale podle mě se nic nevyrovná tomu, když vezmeme do ruky štětec a barvy a ponoříme se do světa vnitřní kreativity bez těch „moderních nesmyslů“:-). Za pomoci PC se dají udělat úžasné věci, ale nikdy to nebude to pravé, jako když se spoléháte na své vlastní ruce, srdce a pokoru. Nic se nevyrovná tomu, kdy se necháte vést svou vnitřní intuicí, vaším cítěním a kdy skutečně jste s tím dílem bytostně spojeni. Při tvoření v kombinaci s počítačem mi to přijde s prominutím takové umělé a neživé. To je můj názor. Jinak děkuji Vám i panu Alfonsovi za komentáře. Vážím si Váš čas, který jste mi darovali.

Odp2: Zdeňkovi Kopřivovi
%, 1.8.2010 20:27

...Potěšil jste mne obsahem i formou Vaší zprávy.

Jinak je občas ve velkých městech k vidění výstava obrazů vytvořených na PC. Mně se ty na PC vytvořené obrazy líbí, podle mého názoru jsou krásné, barevně vyvážené, většinou typu „abstraktní umění“. Dle mého přesvědčení i v těch obrazech na PC vytvořených se odráží osobitý umělecký cit a kreativita každého z autorů.

Odp2: Zdeňkovi Kopřivovi
Alfons, 2.8.2010 3:36

PC je nářadí asi tak jako štětec řízený mikroprocesorem. Ale na Rembrandta zatím nemá.;-)

Odp2: Zdeňkovi Kopřivovi
Alfons, 2.8.2010 3:53

Taková malá ukázka co de dá namalovat štetcem
http://www.puzzleshop.cz/d-394-puzzle-5000-rim-pohled-na-umeni-ravensburger.html
Je tam fůra pěkných obrazů.
Takového něco dnes NIKDO nenamaluje. Jak to ti malíři dřív dělali bez PC?

Produkty plynoucí z uměleckých snah...
velbloud, 2.8.2010 15:00

Produkty plynoucí z uměleckých snah jsou převážně naprosté zbytečnosti, bez kterých se však nedá žít.:-)Trans, který popisujete značí, že jste blízko opravdovému tvoření. Tento stav však může nahánět strach, až hrůzu, nejméně však buď mrazení v zátylku, nebo „husí kůži“. Patřím k těm, kteří to z jakési obavy vzdali. Mám tedy stále dvě uši a svět si myslím v mém případě o nic moc nepřišel. Přesto si myslím, že jsem si přičichl dostatečně a někdy se mi stýská. Máte -li větší kuráž, přeji vám spoustu úspěchu, ale stále si myslím, že opravdové umění nemá jen jednoho autora.

Řečeno lidově.
Alfons, 2.8.2010 15:14

Pořádný umělec je většinou svým způsobem ve změněném stavu vědomí. Cítí jinak, vnímá jinak, reaguje jinak, projevuje se jinak než ZDRAVÍ NORMÁLNÍ lidé. Někteří lidé se dostávají do uměleckého tranzu tím, že jsou nějak chyceni na hlavu atp. Střízlivý umělec si cvakne žejdlík LSD a tvoří. Pokud nevyskočí z balkonu.
Neplatí to o skoro-FOTOGRAFECH typu Rembrandt. Většinová populace, pokud není nadrogovaná nemůže hlavně „moderní“ umění pochopit a ocenit. Na „moderní“ umění se dívám s odstupem a říkám si-nejseš ty umělče náhodou magor? Nejlepší abstraktní obraz je úplně bílé plátno-to vyjadřuje všechno;-)

Odp: Řečeno lidově.
velbloud, 2.8.2010 15:48

...Nejlepší abstraktní obraz je úplně bílé plátno-to vyjadřuje všechno... Jak přimět movitější, aby to kupovali? Nějaká taková díla tady ještě mám.:-)
Ovšem, chudáci muzikanti, těm se ticho produkovat ve dnešním světě nebude tak snadno dařit. Ještě že mám rekvalifikační kurz.:-)

Takovej černej puntik to byl
Zdeněk Kopřiva, 2.8.2010 18:25

Po přečtení Vašeho komentáře, jsem si vzpomněl na jeden zážitek. Byl jsem ještě malé dítě, ale pamatuji si to, jako by to bylo včera. Byl jsem s rodiči na nějaké výstavě obrazů. A před jedním obrazem stálo plno lidí. Ty ostatní obrazy byly jaksi opuštěné. Jen před tím jedním obrazem byl takový chuchvalec z lidských těl. Propletené hlavy a nohy, všude samá saka, motýlci, uhlazené způsoby atd. Ti lidé tam vypadali jak tučňáci. Jako dítě jsem to tak prostě vnímal. Stavěl jsem se na špičky a byl jsem moc zvědavý, co je na tom obrázku nakreslené, když je tam tolik lidí. A jelikož jsem nic pro mou velikost neviděl, tak jsem využil výhodu mého tehdy miniaturního tělíčka a tím klubkem jsem se propletl až k tomu obrazu. Upřímně řečeno, očekával jsem něco úplně výjimečného, ale to co jsem spatřil mě totálně zklamalo. Obrovské bílé plátno a uprostřed toho bílého plátna byla jen taková malá černá tečka. Nic víc. Podíval jsem se na ty divoce diskutující zapálené tváře a potom jsem se podíval zas na ten obraz a potom zas na ty lidi a nechápal jsem. Oni to vážně obdivovali. Já jsem na tom prostě viděl jen černou tečku, takový to byl malý černý puntík na bílém podkladu a nic víc. Později jsem na to napsal i takovou nepovedenou básničku, která se jmenovala Obraz a vypadala asi nějak takhle:


stěna

na stěně obraz

a v něm

tečka

jakoby omylem

ztracená

v osamocenosti plochy

křičí po každé

když rozsvítím

a mizí

ve tmě iluzí

mé neschopnosti

spatřit něco jiného

než pouhou

tečku

Tehdy bylo pro mne opravdu velmi těžké pochopit co je to umění a nechápu to dodnes. Každý má nějaký ten svůj stimul, který mu pomáhá tvořit. Já když tvořím, musím být buď hodně nešťastný nebo úplně abnormálně svatý. Když mě emoce bičují, tehdy podávám nejlepší výkony a tvořím nejlepší díla, ať už se jedná o poezii, kterou mám velmi rád nebo i jiné věci. Samozřejmě to, že tehdy tvořím nejlepší díla si myslím pouze já, velká většina lidí má díla spíše pokládá za neobvyklý úpadek uměleckého vkusu. Má díla nazývají všelijak. Ta slova však ze zřejmých důvodů nemohu opakovat, protože se jedná o slova tělesných výměšků či sekrementů. Jednoduše mi je souzeno zůstat asi až do smrti nepochopeným géniem. Jenže, jak já k tomu přijdu, když se tak snažím a nikdo to není schopný ocenit. Tedy ne že bych o to stál,ale někdy si říkám, že by mě to potěšilo. Vždyť člověk občas potřebuje být pochválen, není-liž pravda?!? No, to já jen tak, aby řeč nestála.:-)

Odp: Takovej černej puntik to byl
Lipovan, 2.8.2010 19:00

Také nejsem příznivcem abstraktních obrazů a vůbec se nedivím, že nejznámější rakouský krajinkář označil dílo ruského žida Kandinského za tzv. dekadentní umění. Ale nikomu to neberu, pokud chce někdo svému okolí za každou cenu podsouvat svou pseudointelektuálštinu, nechť tak činí s chutí usilovnou. Rád zůstanu kulturním barbarem, který nechápe sílu a duchovní hloubku abstraktních děl, stejně jako nikdy nepochopím faktický obsah knižních braků občana-přikulovače. Je to holt ona nepříjemná názorová pluralita; někdo rád holky, jiný vdolky. :-)

Zdeňkovi Kopřivovi dotaz
%, 2.8.2010 19:56

Sdělte prosím, na které webové stránce na internetu svoje umělecká díla presentujete, abychom věděli, o čem mluvíte. Děkuji.

Odp: Takovej černej puntik to byl
greybeard, 9.3.2013 7:33

Neměl onen obraz náhodou název „Vesmír“?

P.S.
%, 2.8.2010 20:02

Asi před 15 až 20 lety ve Galerii zámku Hluboká nad Vltavou byl vystaven poměrně velký obraz (cca 100 cm krát 150 cm) olejomalba, který byl celý rovnoměrně bleděmodrý a přibližně uprostřed něho byl přilepený malý bílý perleťový knoflíček z pánské košile.

Odp: P.S.
santiago, 3.8.2010 11:29

...ale zanechal ve Vás dojem a vzpomínku po celých 15 nebo dokonce 20 let. Na který jiný obraz vzpomínáte s takovou intenzitou?

Zážitky nemusejí být hezké, ale hlavně silné.

A pokud si na tyto potrpíte, doporučuji navštívit GASK v Kutné Hoře. Tam se Vám dostane i písemného pokrokově ideologicko propagandisticko mravního vysvjetlení.

Odp2: P.S.
%, 3.8.2010 22:11

... po cizím vysvětlení ani netoužím. Ta moje domněnka o významu a smyslu nějakého abstraktního díla je pro mne zajímavější nejen tím, že je moje, ale i tím, že v průběhu dalšího přemýšlení o ní si ji mohu upravovat a měnit.

Odp3: P.S.
santiago, 3.8.2010 23:13

Chápu. Ale mne už má vysvětlení tuze nudí.
Cizí jsou zábavná nebo aspoň byzarní.

Odp4: P.S.
%, 6.8.2010 17:44

Santiago, to jsi čestnou výjimkou mezi současnými „supermany“ ( -: ). Protože ti většinou cizí názor ignorují nebo přímo po něm „šlapou“ a vulgárně ho odmítají a posmívají se mu. Samozřejmě, že cizí názar by měl být alespoň zajímavý pro každého sebekritického člověka.

Odp5: P.S.
Tlapka, 6.8.2010 19:35

Ovšem Santiago je Mimozemšťan. Proto je tak výjimečný.

BARBAŘI
Alfons, 2.8.2010 20:57

Koukám že se zde setkávám s kulturními barbary kteří v chápání moderních abstraktních obrazů jsou na úrovni žížal. Že mezi ně patří i Lipovan mě dorazilo. Styďte se.
Něco z mé abstraktní literární tvorby:
> ůP12Dfrnč!-hyuiík ,,j-hgbdYYY". PP002d 36gFgFgFFF.loPPPůsdeaZXZXfrtt..lko_
To je analogie k abstraktním obrazům. Co jsem chtěl textem říci? Nevíte? Je to s vámi těžk;-)

Odp: BARBAŘI
santiago, 3.8.2010 12:05

„Co tím chtěl básník říci“ je parodická scénka myslím z Cesty do hlubin študákovy duše. Má to zesměšňovat šosáckou „výuku“ humanitních věd a z toho vyplývající popisný, konzervativní a pokrytecký přístup k umění. Bohužel lidé ten citát začali brát vážně a doslova. Jako Vdavky Nanynky Kulichovy: to měla být taky jen satira.

Že svým dílem chtěl umělec cosi říci, vnutit nám své - lepší - vidění světa, platí snad u děl typu obrozeneckých veršovánek, golemů Věry Muchiny, olbřímích pláten Alfonse Muchy a filmů Leni R.

V umění nepátrám po tom, co tím myslel autor, ale co si o tom myslím já a hlavně proč si to myslím. Umožňuje mi to podívat se sám na sebe s otstupem.

Odp2: BARBAŘI
Tlapka, 3.8.2010 12:21

Umění nám umožňuje nahlédnout realitu z jiného úhlu, čímž se obohatí naše mysl.

Odp3: BARBAŘI
santiago, 3.8.2010 14:13

O obohacujícím nahlížení na realitu z jiného úhlu jsem toho spoustu slýchal také v souvislosti s jinými médii, pohříchu ilegálními.

Tím nemyslím sdělovací prostředky. Ty sice nahlížejí na realitu velmi z úhlu, nicméně obohatí sotvačí misl.

Odp4: BARBAŘI
Tlapka, 3.8.2010 17:06

Ilegální úhly jsou samozřejmě ty nejlepší.

Odp3: BARBAŘI
santiago, 3.8.2010 21:33

Vlastně se omlouvám za odbočení. To byla jen taková neodolatelná asociace... Měl jsem na mysli to, že se z jiného úhlu nedívám ne na realitu, ale na sebe: dívám se na svůj způsob, jak se dívám na realytu.

Odp4: BARBAŘI
Tlapka, 6.8.2010 19:36

Tak to je úplně nejlepší obohacení mysli.

I hudba je umění
greybeard, 2.8.2010 22:24

Mám-li vyjádřit svůj vztah k umění, je tedy na úrovni nízké. Zvláště malířská a sochařská tvorba mě nejde pod vousy, ačkoliv některá díla mě zatraceně oslovují - ale nejsou to zrovna ta, která oceňují světové umělecké kruhy.
Mám o to raději hudbu, a to veškerou. Trošku se tím liším od 90% běžných lidí. Nevybírám si žánry, tedy líbí se mi hudba vážná i nevážná, od symfonií a sonát přes dechovku, folklór, džez, pop až po nehorázně moderní žánry. Ovšem - pokud možno vhodně promícháno - nemám rád muziku „na jedno brdo“. Raději pestrou směsici, od každého trochu.
Nejraději mám takové skladby nebo písně, kde je bohatá harmonie, nápaditá melodie, dynamika, invence, ale taky ocením skvělý nápad, který postrádá tyto prvky (třeba Jednou ráno přišel vítr - melodie na dva tóny - no řekněte - není to skvělý nápad?).
Představuju si, že podobně je to i u ostatních druhů umění - pokud to má neotřelý nápad, něco, co tady ještě nebylo, je to zajímavější, než perfektně provedené dílo, které vám částečně něco připomíná ...
No ale pokud se týče > ůP12Dfrnč!-hyuiík ,,j-hgbdYYY". PP002d 36gFgFgFFF.loPPPůsdeaZXZXfrtt..lko_ - tak tady jsem fakt žížala. I když to má myšlenku, je otázka, jakou.

Odp: I hudba je umění
Tlapka, 3.8.2010 12:22

Zbožňuji Sci-fi ale jenom ty Dobré

Odp2: I hudba je umění
Alfons, 3.8.2010 13:22

Když nerozumíš modernímu umění na Svíci nelez.;-)

Odp3: I hudba je umění
Tlapka, 3.8.2010 17:07

lezeleze poželeze.

Odp4: I hudba je umění
Alfons, 3.8.2010 18:05

Ještě že tak!!;-)

Slovanská Epopej
Lipovan, 3.8.2010 9:22

Ačkoliv to s tématem přímo nesouvisí, rád bych se pozastavil nad současnou kauzou Muchovy Slovanské Epopeje. Různé internetové diskuze se jen hemží samozvanými odborníky, kteří zasvěceně hodnotí (ne)kvalitu tohoto Muchova díla. Stejně tak jsou všichni dokonalými experty, pokud jde o právní stránku celé věci. Přidám ještě třetí aspekt, který je nebezpečně politicky nekorektní a Lipovan by si měl dávat dobrý pozor, aby neskončil v místnosti 101. Dle mého skromného názoru je největším současným problémem Slovanské Epopeje fakt, že je slovanská. To se v dnešní době rovná téměř ideozločinu. :-)

Odp: Slovanská Epopej
Juras, 4.8.2010 0:37

To s těmi odborníky není žádná senzace. V mnoha diskusích jsou všestranní odborníci s jasným názorem na všechno. Člověk si vedle nich připadá takhle malej ;-)

Odp: Slovanská Epopej
santiago, 4.8.2010 8:30

Dle mého skromného názoru je největším problémem Slovanské epopeje fakt, že je slovanská, už od jejího vzniku.

Odp2: Slovanská Epopej
Alfons, 4.8.2010 11:09

Slovanská epopej je dávno překonaná Indiánskou vyvražďovací epopejí. Zatím to ale nikdo nenamaloval. Je potřeba světovou veřejnost seznámit s kulturním dědictvím USA. Hledáme malíře.;-)

Odp3: Slovanská Epopej
Tlapka, 4.8.2010 11:34

teda Ali Něco tak Hlubokomyslného jsem jaktěživ neslyšela ani nečetla. Dej se do toho sám.

Odp4: Slovanská Epopej
Alfons, 4.8.2010 12:01

Národy světa by se o americké kultuře přece měly také dozvědět. Tak si myslí, že je jenom slovanská kultura. Malůvky nositelů civilzace s indiánským skalpem v ruce by určitě zvýšily cestovní ruch do USA. Za šíření civilizace by USA měly dodatečně dostat Nobelovu cenu. A stále se o to USA snaží. ;-)
Někdo to zatím nechápe i v souvislosti za šíření a obranu světového míru;-)HOWGH.

Odp5: Slovanská Epopej
Tlapka, 5.8.2010 11:16

Svatá pravda, zatím to ještě nechápu.

Odp6: Slovanská Epopej
Alfons, 5.8.2010 11:19

Patříš mezi vyjímky. Nic si z toho nedělej.;-)
S chápáním třeba pomůže čas.

Odp7: Slovanská Epopej
Tlapka, 5.8.2010 12:18

Nepravděpodobné

Howgh from Old squaw

Odp10: Slovanská Epopej
Alfons, 5.8.2010 15:30

To je teta nebo sestra?;-)

Odp11: Slovanská Epopej
Juras, 5.8.2010 18:57

Od Tebe bych čekal na výběr dcera nebo vnučka ;-)

Odp11: Slovanská Epopej
Tlapka, 6.8.2010 11:05

Padouch nebo Hrdina, všichni jedna Rodina.

Odp5: Slovanská Epopej
Wild_Dog, 6.8.2010 20:29

Odkud asi takový bílý barbarský Američan přišel?

Odp4: Slovanská Epopej
iva, 4.8.2010 12:47

To je krása dík já si tam našla ještě tohle je to kmen Ndebele podle kterého je pojmenovan steh na šití korálků, který tento kmen vymyslel.http://www.google.cz/images?um=1&hl=cs&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Acs%3Aofficial&biw=1920&bih=873&tbs=isch%3A1&sa=1&q=picture+ndebele&btnG=Hledat&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Čekám na další témata o umění
%, 7.8.2010 13:24

Vážení svícaři, vážení normální lidé, čekám na další témata o umění. Např. kde se v současné době koná nějaká výstava uměleckých předmětů, kdo z Vás v jakém oboru a jak umělecky tvoří, zda svá díla prodává a zda z toho může financovat své živobytí, kdo umělecká díla sbírá a tedy je jejich sběratelem, jak vedete své děti k aktivnímu provozování umění, zajímavé příběhy o umělcích a z oblasti umění apod.

Odp: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 9.8.2010 13:39

Já si přehrávám Elvise a co vy?

Odp2: Čekám na další témata o umění
iva, 9.8.2010 14:37

Já si lehnu pod ořech, dívám se na tu hru světla v listech co se přes sebe překrývají a říkám si, že tohle tak nikdo nenamaluje. A Elvise si taky přehrávám a vzpomínám na strýce, který ho měl rád a už je taky s ním.

Odp3: Čekám na další témata o umění
@, 9.8.2010 19:59

Ivo, jeden francouzský malíř ( Manet ? ) hru světla a stínu v listoví stromů v parku namaloval, a proslavil se s tím. Samozřejmě, že pod těmi stromy jsou i lidé na letní slavnosti v parku, na nichž také hraje světlo a stín letního odpoledne. Je to krásný obraz; když budeš hledat na internetu, najdeš ho. Také existuje (existoval ? ) krásný časopis „Malířství“; i v něm lze nalézt věšinu světově proslavených obrazů. Nejlepší je půjčit si tento časopis na pokračování v knihovně.

Odp4: Čekám na další témata o umění
ivan, 9.8.2010 21:45

Romantiku, asi myslíš Monetovu ,, ;-) Odpolední svačinu". Pěkné.

Odp5: Čekám na další témata o umění
@, 9.8.2010 22:13

Možná Ivane. Výtvarné umění velmi obdivuji, ale nemám za sebou studium historie umění. Tentokrát i záměrně to Ivě neusnadňuji, protože při pátrání po určitém obraze na internetových stránkách uvidí člověk na monitoru PC mnoho krásných fotografií různých obrazů, a tím se potěší. Je pro mne ale překvapivé, že někteří současníci ty slavné klasické obrazy kopírují za účelem jejich prodeje, a tím i svého zisku. Moje „kafe“ by to tedy nebylo, koupit si nějakou kopii slavného obrazu, a to ani v případě, že by mi na to někdo dal finanční příspěvek. To už je lepší barevná fotografie v tom časopise.

Odp6: Čekám na další témata o umění
iva, 10.8.2010 6:50

Ale jo impresionisty taky obdivuji, ale prostě tak jak je to v přírodě to nedokáže. Dík zas připomenutí Ivanovi za toho Moneta. A ještě mně včera rozesmál muž dělá faru kostela na náměstí ve Vítkovicích a zlobil se, že chlapi z vedlejší stavby chodí chcát k nim do jejich křaku:--)

Odp7: Čekám na další témata o umění
Vlastimil Čech, 10.8.2010 10:21

no co se divíte, paní Ivo... pronájem mobilního záchoda by pana podnikaděje stála 120 Kč denně! To by nešlo! To by si to další auto se 4-mi koly na kapotě mohl koupit až napřesrok! Šetřit je třeba...a na všem... od sirky a od hovínka...a co by ta holota zednická ještě nechtěla.... a podnikadějova rodina ještě přece jede v zimě do Thajska, tak ať tam nevypadají Podnikadějovic jako chudáci!

Využití lidské moči
1, 11.8.2010 0:31

Lidská moč je cenným hnojivem. Např. ve Finsku se v některých oblastech vracejí k tomuto starobylému způsobu hnojení. Doporučuje se ředit vodou asi 1:10. V Japonsku moč prodávali farmářům na zpracování do hnojiv. Ve starověkém Římě byla moč lidí i zvířat používána jako bělící činidlo pro čištění oděvů. V současnosti korporace Port-a-John produkující toalety z města Utica (stát Michigan v USA) vyvinula filtr na sběr medicínsky důležitých proteinů od uživatelů jejích chemických toalet.

NASA testuje přístroj na výrobu pitné vody z lidské moči.

Zdroj: Wikipedie

Odp: Využití lidské moči
Alfons, 11.8.2010 7:08

Když se česnek nehnojí lidským odpadem tak pořádně neroste !! Tam kde přešli od kompostování žump na splachovací záchody mají po česneku.
TLAP

zda z toho může financovat své...
Alfons, 7.8.2010 15:15

zda z toho může financovat své živobytí..toho bych chtěl vidět. Píšu o současném stavu. Malovat můžeš jak Bůh. ale pokud nemáš galeristu tak se můžeš jít bodnout. A sehnat galeristu není jen tak. A zase, chce to známosti, jinak jsi v pytli. A sbírat nějaká díla? Tak samorosty v lese.:-(

Odp: zda z toho může financovat své...
%, 7.8.2010 18:20

...Alfonsi, vím; bez podnikatelských známostí nejde dnes nic. Samé NE ! NE! NE! prostý občan slyší na své prosby o placenou práci. ( Ale třeba někde existuje nějaký tajný vzácný sponzor uměleckých děl mladých umělců. Proto se ptám).

A současně zahraniční velkopodnikatelé od českého státu ždímají , a úspěšně ždímají, milionové a miliardové dotace na své málo důležité, by zbytečné stavební velkopráce např. na mosty, na dálnice, na nadjezdy pro zahraniční kamiony, na zbytečnou přestavbu náměstí třeba každé tři roky a pod.

Odp2: zda z toho může financovat své...
Alfons, 7.8.2010 18:46

...tajný vzácný sponzor uměleckých děl mladých umělců....tajní a veřejní sponzoři už vymřeli. Je JINÁ DOBA. Správný umělec je tak zaujatý svou tvorbou, že žije o chlebu a vodě a mnohdy mladý umírá. Ale pak to dílo stojí za to. Musí se do toho dát celý a nehledět na to že nemá co jíst atd. Ale to už vyšlo z mody. JE JINÁ DOBA!!!;-) Dnešní sponzor by sponzoroval jen kdyby z toho něco káplo-je tržní hospodářství. Tlapko-udělej TLAP-BLAF!!

Odp2: zda z toho může financovat své...
Wild_Dog, 7.8.2010 20:52

To jsem nevěděl, že podnikatelé si staví mosty, silnice a nadjezdy jen tak jak je napadne a kde je napadne. Vždycky jsem myslel že to těm velkopodnikatelům někdo zadává dle nějakého plánu a ono je to zatím jinak. :-) Pak jsem si taky myslel, že když stavební firma něco postaví, tak dostane zaplaceno a věc z mění vlastníka a ono ne, oni jsou ty mosty a silnice pořád těch velkopodnikatelů. :-(

Odp3: zda z toho může financovat své...
%, 7.8.2010 21:32

Wilde, dovysvětlím:
Ty zbytečné velkostavby si zahraniční (a někteří i domácí) velkopodnikatelé vymyslí, zmanipulují státní úředníky, aby jim to odsouhlasili, a pak už jenom staví a staví, a od českého státu jim na soukromé účty za to tečou miliony a miliardy bez ohledu na to, že ty stavby jsou většinou zbytečné.

Samozřejmě, že pokud to jsou nějaké rekonstrukce, tak často ze státních finančních prostředků nákladně renovované domy potom „za hubičku“ může dostat pan podnikatel v rámci tzv. „restituce“.

Jiná velkopodnikatelská cesta ke státním penězům je bourání dřívějších továren a kasáren. Místo, aby ty továrny byly renovovány a poskytly pracovní místa českým prostým občanům, tak opět podnikatelé si od státních úředníků vymůžou souhlas na bourací práce, a pak za další miliony a miliardy ze státních prostředků bourají, a bourají a drtí budovy na hory rozdrceného zdiva, aby už nikdo z toho nemohl získat ani jednu celou kvalitní starou cihlu, a aby už nikdo nemohl z bývalé továrny obnovit ani jednu zeď. ) -: )) A takto jsou vytvářeny uprostřed měst veliká volná prostranství zcela bez jakýchkoliv architektonických plánů měst a bez návazností na historická jádra měst , a na těch prostranstvích se staví supermarkety pro zahraniční majitele, aby k nám mohli dovážet a u nás prodávat ještě více zahraničního nekvalitního zboží za stále vyšší ceny. Sodoma Ghomora ! ) -: ))

Odp4: zda z toho může financovat své...
Alfons, 8.8.2010 3:18

Ovšem tomu je teď konec. Vláda rozpočtové zodpovědnosti to zatrhne. Nejen že se blýská na lepší časy, ale ty zde už jsou. A kdo má na tom lví podíl? No přece naši mladí interligentní a prozíraví voliči. Zvolili si budoucnost bez mráčků na nebi. Díky jim a věčná nepomíjející sláva. Už dnes si rochníme v blahu od hlavy až po paty. Dobře nám tak!!;-)

Odp4: zda z toho může financovat své...
Tlapka, 9.8.2010 13:41

Já jsem zase četla, že Sodoma a Komora byla moc pěkná města, jenom tam bylo hodně homosexuálů, což dnes se jako problém nebere.

Odp5: zda z toho může financovat své...
Lipovan, 9.8.2010 16:52

Hodně homosexuálů...pochody tuzemských a amerických bukvic doznávají značných rozdílů. Mimochodem, ti přihlížející policisté jsou skuteční. Chcete u nás něco takového? ;-)

Odp6: zda z toho může financovat své...
Platfus, 9.8.2010 17:02

Jejda, měls mě trochu varovat. :-Q

Odp6: zda z toho může financovat své...
Tlapka, 9.8.2010 17:13

Myslím že se tam nepochodovalo.

Odp7: zda z toho může financovat své...
Lipovan, 9.8.2010 17:47

Zajímavé je, že fotka matky kojící dítě je v USA posuzována jako dětská pornografie, ale tito prasáci zákonu nevadí. Křesťanská schizofrenie mě nikdy nepřestane udivovat...:-)

Odkazy
@, 9.8.2010 22:36
Odp: Odkazy
@, 9.8.2010 22:58

Oprava: ... je obraz od Renoira.

Sodoma a Ghomora
@, 9.8.2010 22:56

Sodoma a Gomora
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Obraz „Zničení Sodomy a Gomory“ od Johna Martina.
Podle knihy Genesis se jedná o dvě biblická města, která Bůh zničil pro jejich hřích. (Všechno živé i neživé ve městě i na poli spálil na popel. Slovo na cestu 19.24-25). Dnes jsou tyto dvě města synonymem (ustáleným slovním spojením) špatného lidského konání nebo bezbožnosti.

Zkázu obou měst přežil pouze Lot a jeho dvě dcery . Lotova žena se při útěku z města otočila a změnila se v solný sloup.

Archeologie:
Na pobřeží Mrtvého moře byla objevena místa, která by odpovídala prošlým přírodním pohromám (vybuchlá ložiska zemního plynu, pozůstatky síry a popela), nicméně přesná lokace (i historická existence) těchto míst je neustále neuzavřenou kapitolou archeologie

Odp: Sodoma a Ghomora
Tlapka, 10.8.2010 11:09

Podle jiných teorií z oblasti Sodoma Gomora vystartovala kosmická loď, nebo jinou formou došlo k explozi rovnající se atomové. V rámci bible mě udivuje, proč se Bůh zachoval takto pouze jednou.

Odp2: Sodoma a Ghomora
santiago, 10.8.2010 11:54

Taky to řešil povodněmi.
Nebo deset ran egyptských: kobylky, vředy, žáby, mor a tak.

On je totiž Bůh celkem kreatyvní.

Odp3: Sodoma a Ghomora
iva, 10.8.2010 12:35

Hmmm:-)Veškerá umělecká činnost bere od něj inspiraci.

Odp3: Sodoma a Ghomora
Tlapka, 10.8.2010 13:52

Teď to Bůh splachuje, případně spaluje, to je fakt, ale moc zajímavé to není, fantazie mu ubylo. To kdyby začaly padat žáby, případně jiné předměty, ne moc tvrdé, by byla lepší zábava.

Odp4: Sodoma a Ghomora
Neuvedeno, 18.8.2010 5:52

U lidí je to jednoduché. Začne pršet a už tu máme dobu dešťovou, začne mrznout a hlasí se začátek doby ledové, začne být horko a máme tu globální oteplení. No to globální oteplení je pravdou, to ostatní asi dnes ne. Ovšem kdysi to opravdu takto bylo i s dobou dešťovou a ledovou.
Já jsem opravdu rád, že už mám hotov celý přístřešek alespoň tak, že je uzavřen a dá se zamknout. Ještě musím palubky natřít venku bezbarvým Lazurolem, aby dřevo nechytalo tolik vlhkosti z deště a mlhy. Tentokrát jsem sehnal jen borové palubky a tak jsem zvědav jak budou vypadávat suky. Je jich tam opravdu hodně. Třeba se to tím lazurolem trochu zachrání. Až někdy v budoucnu dřevo ztmavne, tak dřevo natřu opět lazurolem, ale nějakým barevným, třeba tmavohnědým, nebo barva palisandr a okna orámuji barvou bílou, jestli tyto odstíny vůbec existují.
Ze zbytku palubek udělám kadibudku. Je třeba udělat ještě oplocení. Doplnit ocelové sloupky atd. Zatím louku mám jen ohrazenou bezpečnostní páskou. Dál začnu vyrábět betonové sloupky pro některé části oplocení. Prostě práce jako na kostele.

Odp5: Sodoma a Ghomora
Tlapka, 18.8.2010 8:02

Fascinující, tomu se musím obdivovat. Já mám všechny ruce horší než levé. Všechno by mně spadlo na hlavu. :-)

Odp: Sodoma a Ghomora
Vlastimil Čech, 10.8.2010 17:14

Nu, podle Bible byl Lot zachráněn jako jediný „spravedlivý“... ovšem když se nad ním zamyslíte, byl to zlý a necitelný šmejd. Lot věděl, že ti dva jsou Andělé... přesto nevěřil v jejich možnosti a když se jeho sousedé domáhali jejich prdelek, nabídl jim své vlastní děti...ďaur nevěřící... malověrný...Takové lotrase bych opravdu raději viděl smažiti se v pekle!
Když byl takový dobrák, jak mohl žít ve městě plném gaunerů? Ani jeden mu nebyl dost dobrý... ani jedna sousedka nebyla hodná, ani jedno dítě z celého města nebylo podle Lota spravedlivé... Řezat a solit špínu Lota!

Čekám na další témata o umění
*, 15.8.2010 12:40

To už nikdo ze svícařů o umění nic neví ? To jste „drazí ( -: ) Svícaři“ tak nekulturní ?
Napište třeba o uměleckých předmětech a památkách, které jste viděli a slyšeli na svých zahraničních cestách. Uveřejměte zde prosím svou básničku o přírodě, která potěší duši. Dejte odkaz na soubor krásných fotografií na netu, nebo napište jméno současného autora románu, který stojí za to číst, který má vysokou uměleckou a informační hodnotu aj.

Odp: Čekám na další témata o umění
Lipovan, 15.8.2010 18:19

To je těžko, čárkotečko. O umění se moc nezajímám, raději mám přírodní krásy. Zdaleka největší krása je, když tam nejsou žádní lidé. Odkaz na fotografie ti ovšem dát mohu. :-)

Odp2: Čekám na další témata o umění
*, 15.8.2010 22:17

Lipouvanovy odkazy otvírat nebudu, už mu nevěřím, že by v odkaze, na který upozorňuje, bylo něco pěkného. Ale věřím mu, že pro něho ...„největší krása je, když tam nejsou žádní lidé“.

Odp3: Čekám na další témata o umění
ivan, 15.8.2010 22:34

No jasně, co je krása samot, hor, nebo jezer proti ryčné lidnatosti prvomájových průvodů, barevných mávátek, rozjásanosti žižkovských žen nebo pevnosti přesvědčení soudruhů z Lidových milicí se samopalem přitisknutým k věrnému srdci.

Odp4: Čekám na další témata o umění
*, 16.8.2010 7:49

... co je umění proti zapšklé nevymazatelné politické nenávisti pana podnikatele proti minulosti a proti jemu neznámým lidem, kteří mohli tenkrát klidně žít a nikdy v ruce žádný samopal neměli.

Odp4: Čekám na další témata o umění
Platfus, 18.8.2010 15:50

Třeba na tohle nic nemá ;-)

Odp5: Čekám na další témata o umění
Alfons, 18.8.2010 18:53

To teda nemá. Není na škodu připomět že někdo bojoval za naše osvobození. Kdybys byl jen jeden den v kůži těch vojáčků, kteří sem v 1945 přišli, tak bys jim do dneška salutoval. Já jsem je viděl a mohl jsem si je omakat a dědek s nimi mluvil, protože byl v první světové v Rusku. Měli jsme je doma, protože u nás spali. Při pokusu se sápat na ženskou okamžitě na místě bez milosti každého odbouchli.
BLBEČCI, kteří si z toho dělají legraci jsou totálně problblí;-) TLAP
Zkus si vjet do města jako průzkumník na kole, jen se samopalem podívat se jestli tam jsou Němci. Já jsem toho borce viděl z okna;-) BLBEČCI o válce nevědí nic, jen to, že co je ruské je blbé:-(

Odp6: Čekám na další témata o umění
@, 18.8.2010 23:07

Alfonsi, nech je v nevědomosti. Jsou mladí, nezkušení, nevědí co mluví a co činí. Úctu nemají k ČLOVĚKU, který padl za jejich svobodu podnikání a zlaťáků hrabání. Oni nejen nevědí nic o válce, ale nevědí ani nic o zemi, která přemohla hitlera, nevědí nic o poválečném dění, nevědí nic, kdo v naší zemi postavil po válce továrny, byty, stáje, zoral pole a nakrmil z války vyhladovělé obyvatelstvo.

Odp7: Čekám na další témata o umění
Juras, 19.8.2010 0:00

Zajímalo by mě, co si asi tak někdo jako ty představuje pod pojmem „úcta k člověku“. Chápal bych to, kdyby šlo o tebe. Ale tys ani nepadl, ani jsi nic nepostavil, tak to mi teda hlava nebere, co můžeš tím příspěvkem myslet.

Odp8: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 19.8.2010 10:16

"úcta k člověku“. To je taková nijaká fráze. Co je to Člověk jako takový? Když tak Úcta k lidem a to zase nevím proč ke všem.

Odp7: Čekám na další témata o umění
Alfons, 19.8.2010 6:25

Taková problblost mladých v historii nikdy nebyla, protože media nebyla na dnešní úrovni. Tak ať si mladí tancují DUC-DUC, až si pořádně narazí kebule. Na vině jsou media, která v rukou manipulátorů zneužívají mladické problbovatelnosti a manipulovatelnosti.;-)

Odp8: Čekám na další témata o umění
Platfus, 19.8.2010 10:09

Alfíku, tys to všechno dohromady spláchnul na svý jedný jedovatý slině. Za nás mladé, kteří jsme si za rytmů duc-duc už dozajista vymlátili mozek z hlavy, bych řek, že nám křivdíš. Můj pradědeček byl legionář, který v první světové bojoval na východní frontě, dostal vyznamenání, byl dvakrát dosouzen k popravě, z toho jednou se mu podařilo uniknout. Z jeho cest se dochoval deník, který jsme si jako malí u babičky s úctou a obdivem pročítali. Pradědeček měl přeúhledný rukopis, jaký se dneska už nevidí. Když člověk obrací promoklé stránky a dozvídá se, že „dneska nám pršelo“, tak to na člověka docela autenticky dolehne. Můj pradědeček je pro mě hrdina a stejně si vážím lidí, kteří se nějak angažovali v odboji.

Ve svém komentáři, který tě tak rozlýtil, jsem se ale vyslovoval k onomu uměleckému dílu. K tomu bych poznamenal následující. Nejsou to rusové, jak se domníváš, ale vojáci Severní Koreje. Možná tě zmátl ten umně vysochaný profil MiGu-15. Celý monument má vyzvihovat velkou slávu Kim Ir-sena a jeho revolučně pokrokového režimu.

Odhodlaně nakročený muž stínící si slunce hledící v dál, kde je jeho nepřítel. Vedle něj druhý, bíjící se do prsou, vyjadřující „své rudé pravdy se nevzdám“. Vkusné. Obecně vzato, pokud se umění propůjčí do služeb ideologie, takřka vždy z toho vznikne paskvil. Budu rád, když mě přesvědčíš o opaku.:-)

Odp9: Čekám na další témata o umění
ivan, 19.8.2010 13:26

Heheh. Teprve teď jsem si přečetl tvůj komentář, koukám,že jsme oba napsali významově podobnou poznámku. /dole/ ;-)
I můj praděda válčil jako velící důstojník v pevnosti Přemyšl proti rusům. Přemyšl po dlouhém obléhání osmi měsíců nakonec padla, ale rusové nechali důstojníkům jako poctu za jejich odhodlanost v obraně pevnoti šavle jako osobní zbraně. / dneska by něco takového bylo nemyslitelné/ Praděd se vrátil ze zajetí až čtyři roky po válce a direktoroval jako řídící učitel ( chemie, matematika) gymnásium u sv. Tomáše v Praze. Deníky jsou nyní v držení mého strýce, tedy jeho vnuka. Všechny jsem přečetl ohromený úžasem co se dá vydržet a na druhou stranu, jak se liší představy lidí o válce a zajetí. Koukal jsem jako vrána, že jako zajatci nebyli takřka hlídáni a že obchodovali s místním obyvatelstvem a že chodili dokonce i bruslit. ,,Teda, nebyli hlídáni" ??.....hlídala je nekonečná rozlehlost a mráz. V jedné poznámce bylo, že byl takový mráz, že se ani bruslit nedalo.

Odp10: Čekám na další témata o umění
Platfus, 19.8.2010 17:36

Zajímavý, že oba máme podobnou zkušenost. Nelze než se obdivovat tomu, co ti naši předkové dokázali. Buďme rádi, že dneska žijeme v míru, a nemusíme někde nasazovat krk ve službách někoho, jehož ideály ani nesdílíme. Taky mi připadá, že vojenská čest a úcta k protivníkovi se nějak vytratila.

K tomu mýmu pradědečkovi. Cestou z východní fronty se dostal až na Ural, a pak přes Panamský průplav zpět do Evropy. Jeho sepsané osudy si vzal za základ jeden spisovatel a na jejich základě sepsal knížku a vydal v malém nákladu. Ta knížka mi před časem prošla pod rukama, našli jsme ji v jednom antikvariátu, ale hned si ji vyžádal někdo ze vzdáleného příbuzenstva, takže o ní nic bližšího neřeknu.

Sám jsem pacifista, povinná vojenská služba se mi vyhnula, ale docela rád se podívám na dokument o druhé světové. Můj zájem se časem upnul na technickou stránku válčení, zejména na vojenské letectví. Takže jsem si jako malej lepil Spitfiry a Messerschmidty z plastiku a sváděl vzdušný bitvy. Před nedávnem jsem shlídnul mimořádně povedený film Katyň, to už je teda druhá světová. Vyšel zrovna v edici trafikových DVD za 50,-, navíc a bylo to zrovna pro Poláky takový aktuální téma, tak jsem na něj byl zvědavej. A nezklamal. Čekal jsem plno drastických záběrů - pravda přišly, ale vlastně až na konci filmu, který jinak působil velice civilně a lidsky. Wajda je výbornej režisér. Nejvíc na mě zapůsobilo jak chvíli před koncem zcela potlačil zvuk a člověk moh ve své němé nemohoucnosti sledovat sled událostí hrůznějších o to, že byly podle skutečnosti. Na konci nechal diváka snad 2 minuty koukat do černé obrazovky, než přišly závěrečné titulky. Ty minuty byly sakra dlouhý.

Odp9: Čekám na další témata o umění
Alfons, 19.8.2010 13:41

Moje slina je jedovatá globálně. Voják-jakýkoliv má dvě možnosti. Poslouchat rozkazy nebo být zastřelený. Vyjadřuji se k vojákům obecně. ;-) Běž si zavojákovat a pak můžeš hodnotit pomník. Že vojáky do pomníku zatáhli rudí nebo zelení manipulátoři je jedno.;-) V každém případě šlo vojákům o život.

Odp10: Čekám na další témata o umění
ivan, 19.8.2010 14:18

Blafíku, už nás tady zase Alfonzuješ, že?
.

Odp11: Čekám na další témata o umění
Alfons, 19.8.2010 14:44

Rozcupovávání diskutérů na jednotlivé atomy je moje hoby.;-) Tak jako Kalousek. Trochu sofistiky a uslzených psích očí, vemlovavé huhňání a povodňovou daň budeme platit všichni stejnou-za 100Kč-abychom bohatým neublížili.;-) Kalouskův favorit-pán Bůh a Klaus si to tak přejí.:-(

Odp9: Čekám na další témata o umění
Neuvedeno, 24.8.2010 22:32

Když jsem studoval v Brně na vysoké škole, tak když jsme měli chemii, tak tam byl jeden profesor, který nám říkál, že: „Staří Čechové se modlívali, aby je Pánbůch při zdravém rozumu zachovati ráčil“. Je to sice paradox. Jak může nás Pánbůch nastartovat k tomu, že máme mít zdravý rozum, když celá teorie o pánu Bohu je celá vymýšlená. Jenže možná měl říci, že staří Čechové se snažili ve všem zachovat zdravý rozum. Tomu bych rozuměl.
K tomu bych chtěl říci, že člověk může mít nějakého šikovného a zdatného předka. To ovšem neznamená, že on sám je schopný, zdatný a šikovný a též charaktérní.
Znal jsem člověka, který se zaříkával tím, jak jeho otec byl za fašistů popraven. Sám, ale byl členem KSČ a vysloveně z té pozice, že jeho otec byl popravený fašisty zneužíval ve svůj prospěch. Také znám lidi, kteří se stále holedbali svým dělnickým základem. Sami ale na nějakou manuální práci ani nesáhli. Vůbec to, co je manuelní práce je věc skutečně problematická. Je to práce u stroje? Je to práce v tkalcovně? Je to práce řidiče? Já si na příklad představuji manuální práci prací, která namáhá svaly. Tedy lehkoatletického závodníka, prácovníka s krumpáčem a lopatou a rýčem atd.
Mluvit o tom, že lidé byli dříve rozumní a dnes jsou zblblí je také dosti pochybná záležitost.
Když vidím, jak se za Hitlera zmanipulovala masa lidí, která na náměstích řvala při každé příležitosti „Sláva vítěství“, nebo „Ať žije Hitler“, to mohly udělat jen lidé, kteří byli zblblí fanatismem nadřazeností jejich rasy. Přitom to byli lidé, kteří by se dnes dožili 85 či 95 let. Podobně to bylo u nás za socialismu, kdy se platilo cestovné a diety různým klakám, kteří jezdili na sjezdy a vyráběli davy. Všechno bylo pak přenášeno televizí a filmem a tím umocňován nátlak na přesvědčení lidí, že si to co se projednává na sjezdech myslí všichni lidé ve státě.
No a tady vïdíme, jak velmi se podílela veřejnoprávní média na působení na lidi. No a tito lidé jsou opět u nás oslavování, jací, že to byli odvážní zpravodajové a hlasatelé.
Proč tomu je? Protože současná realita od reality minulého režimu se zase tak moc od sebe neliší a proto jsou vedoucí lidé z předchozího trežimu úspěšní také v tomto režimu.
Nesmíme zapomínat, že dnes se skutečná demokracie díky zbraním hromadného ničení vůbec zavést nemůže a proto jsou tento a předchozí režim tak podobní. Liší se jen tím, že dnešní režim je mnohem větší a silnější a tak si může dovolit, že na něj někdo veřejně nadává a nechá ho žít. Ovšem tento stav nemusí být na trvalo. Konečně je znám stav MecKartismu atd.

Odp6: Čekám na další témata o umění
ivan, 19.8.2010 11:41

Já jsem Platfusův odkaz přehlídnul, ale je perfekt.

Chytrý Alfe, já přiblblo se tě ptám kde sebrali soudruzi osvoboditelé v 1945 Miga 15? Nebo to byli už ti hodní co chtěli komunizovat celý svět aniž by o to byli požádáni.

Romantik by ti mohl dělat poradce.

Odp7: Čekám na další témata o umění
Alfons, 19.8.2010 17:25

To už měli v 1945 na letišti v Přerově. Koukali jsme se na ně jak to letí fofrem kolmo vzhůru a mizí v nedohlednu. Koukali jsme vleže, protože jsme se u Bečvy koupali, jak bylo tehdy zvykem. Chce to si všímat, pozorovat i vleže. ;-) Teď mluv.

Odp8: Čekám na další témata o umění
Platfus, 19.8.2010 17:31

Pár let ti tam nesedí. Podle Wikipedie první MiG-15 vzlétnul až 1947. Každopádně ve výzbroji osvoboditelů nebyl.

Odp9: Čekám na další témata o umění
Alfons, 19.8.2010 17:44

Wikipedie má asi zpoždění, nebo to nebyly MIGY, ale nějaké tryskáče to byly a do dneška jsem žádnou takovou forsáž kolmo vzhůru do neviditelna neviděl.;-) Mám na to svědky co tam byli se mnou. Ale ti se už odebrali do rakviček.;-)

Odp10: Čekám na další témata o umění
Vlastimil Čech, 19.8.2010 20:13

Myslím, že v roce 1945 mělo ve výzbroji proudová (trysková) letadla pouze Německo. Mám dojem, že se ty stroje jmenovaly Schwalbe... Britové měli Gladiátory, ale zda byly k použití ještě před koncem války nevím... snad pan Ivan by věděl...

Odp11: Čekám na další témata o umění
ivan, 19.8.2010 23:53

Vývojem proudových motrů se zabýval Heinkel už od 1932 ale pouze jako firemní záležitostí bez vládní podpory. První motorové zkoušky proběhly už v 1939 ale motory neměly dostatečný tah a trpěly ohromnou nespolehlivostí. Zůstalo pouze u výzkumu.
První ,,použitelné„ tryskvé motory byly použity raketové Messerschmity 163 Komet (raketový kluzák) s odhazovacím podvozkem které přistávaly na příďovou lyži ale z plochy musely musely být odvezeny na speciálním podvozku, neuměly se po přistání pohybovat a taky jejich finalizace musela být provedena na první ránu bez možnosti opravy přiblížení, ale jejich letové vlastnosti by se daly označit za uspokojivé. Později byly zdokonaleny firmou Junkers už vybavené příďovým podvozkem a vybaveny už dvěma proudovými motory ale do průběhu války už nezasáhly, chyběl čas na jejich další vývoj ale naznačily cestu dalšího vývoje. Myslím, že překonaly tehdy rychlostní rekord v přízemním letu. Nezničené dokumentace a některých prototypů se zmocnili rusové. V 1946 se podařilo Guderjanovi se svolením Stalina koupit motory RR z Británie které rusové mírně přepracovali pod označením Klimov VK-1 a roubovali je do prvních patnáctek MiGů s kosým křídlem. K jejich prvnímu nasazení došlo až v Korei 1953 kde byly pro americké kluky velice nepříjemným překvapením. ,,Patnácka“ byla o něco horší ve stoupavosti a dostupu, ale ve středních výškách měla mnohem lepší točivost v obou osách, navíc byla mnohem odolnější proti trhání se laminár od křídel na malých rychlostech a byla vybavena kanonama, což se ukázalo jako velice prozíravé, narozdíl od silnějších ale těžkých Sebrů pouze s raketama. Kdyby s nima lítali pouze rusové, mimochodem perfektní piloti, tak byli amíci v pěkné prdelce, nebo spíš v pořádné prdeli.

Pod čarou.
Jenom složení paliva raketových motorů nahání hrůzu do očí a způsobuje smyslové křeče, myslím že to lítalo i na pár kapek smrtelného potu.

Kdyby mělo německé letectvo té doby tak kvalitní velení jako technologii a letecký výzkum, tak by to panu Hitlerovi možná vyšlo, moc nechybělo.

Odp12: Čekám na další témata o umění
Platfus, 20.8.2010 0:08

Tomu říkám zasvěcenej a vyčerpávající komentář. Je vidět, že jsi pilot :-).

Odp12: Čekám na další témata o umění
Neuvedeno, 20.8.2010 7:33

Spíš by to nevyšlo nám. Kdyby se válka v Německu protáhla ještě na delší dobu, tak by spojenci svrhli atomovou bombu na Německo a radioaktivní prach by spadl do Česka. Takže by nás zbyla polovička. Ta polovička by byli samí invalidi. To jsme tedy měli štěstí.
Prostě bez kliky to v životě nejde.

Odp13: Čekám na další témata o umění
Alfons, 20.8.2010 7:41

Kdyby nezbyl nikdo, nic by se nestalo.;-)

Odp14: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 20.8.2010 12:34

Irán nebo Severní Korea to dotáhnou do konce.

Odp3: Čekám na další témata o umění
Juras, 16.8.2010 7:47

Něco požaduješ a když ti člověk přání splní, tak na něj kašleš. K mé básni věnované specielně tobě ses taky nevyjádřil.

Jaký máš důvod Lipovanovi nevěřit? Ještě jsem nezaznamenal, že by něco z jeho příspěvků obsahovalo lež. To bude asi podle sebe soudím tebe...

Klidně se tam podívej, tvoje srdéčko zaplesá.

Odp3: Čekám na další témata o umění
Juras, 16.8.2010 7:48

Kdo si myslíš, že seš, když si uzurpuješ právo nevěřit Lipovanovi? :-)

Odp4: Čekám na další témata o umění
*, 16.8.2010 7:51

Kdo si myslíš, že jsi, že si uzurpuješ právo nutit mne věřit Lipanovi ?

Odp5: Čekám na další témata o umění
Juras, 16.8.2010 8:20

Kdo tě do čeho nutí? Nauč se číst, ptal jsem se, jaký máš důvod nevěřit Lipovanovi. Místo věčného plivání záludných šalebných jedů můžeš normálně odpovědět.

Odp4: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 16.8.2010 14:20

Já Lipovanovi věřím ať si říkají ***** co chtějí je mi to jedno.

Odp5: Čekám na další témata o umění
*, 17.8.2010 13:07

...věř Tlapko, věř, ať nemáš problémy. A vyjde ti to nastejno, ať věříš nebo ne. ( -: )

Odp6: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 17.8.2010 17:24

No - teď si uhodil hřebík na hlavičku. Vyjde to nastejno, problémy mít nebudu a je to v Pohodě :-)

Odp7: Čekám na další témata o umění
Alfons, 17.8.2010 20:14

Pohoda se den ode dne stupňuje až k nevydržení. TLAP;-) Tak jako vizáž s věkem. ;-) BLAF

Odp8: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 18.8.2010 8:03

Taky je to věc filozofického světonázoru.

Odp9: Čekám na další témata o umění
Alfons, 18.8.2010 8:44

Jednotného světovládného názoru-náš poctivě nahrabaný majetek je nedotknutelný!!! Kdybyste měli všichni chcípnout, nic nedostatnete.;-)TLAP

Odp10: Čekám na další témata o umění
Tlapka, 18.8.2010 9:18

To je ovšem Tvoje filozofie. S takovou skutečně nedostaneš nic.

Odp11: Čekám na další témata o umění
Alfons, 18.8.2010 20:30

S tím počítám. Mně stačí království nebeské.;-)

Co je to umění?
Alfons, 18.8.2010 8:49

Výsledkem umělecké činnosti jsou produkty, které vznikly ve stavu změněného vědomí. To je přesná definice umění.;-)

Odp: Co je to umění?
Tlapka, 18.8.2010 9:19

Produkce takových produktů nás odlišuje od jiných rozumných živočichů.

Odp2: Co je to umění?
***, 20.8.2010 8:08

Umění je napsat slovy, co je láska a co sen.
Má to smysl? Asi, kdoví. Umění je přežít den
v pohybnostech, v osamění. Není lépe navždy spát?
Co se vlastně vůbec změní, když chce někdo pravdu znát?

Odp3: Co je to umění?
iva, 20.8.2010 8:16

Tohle je první pěkná básnička tady nebo spíš poezie? Jiné už ani nepiš

Odp3: Co je to umění?
Tlapka, 20.8.2010 12:34
Odp3: Co je to umění?
1*, 20.8.2010 19:21

Hezké, trojitá hvězdo,
máš nadání poeto. ( -: )

Dále takto skládej básně,
a měj se moc a moc krásně. ( -: )

Svícaři však nejsou všichni jemní, něžní,
jsou mezi nimi i lidé záludní. ) -: )

Piš opatrně a ne politicky,
ať tě jejich hrubost neodradí navždycky.

Odp3: Co je to umění?
Neuvedeno, 21.8.2010 6:27

Největší umění je přežít.
Na příklad na poušti přežívají poměrně dobře mravenci. No a najednou se zde objeví žába, která se přes den schová v písku a v noci se prostě láduje těmi mravenci. Stačí ji lepivý jazyk a odolnost se nenechat sežrat přílivem mravenců.
Také jsem slyšel v televizi, že už za několik desetiletí dojde ropa a že už nám ta naše lidská výkonnost dojde, protože motory nebudou moci pracovat. Takže se necháme překvapit. No můj problém už to nebude, ale naší omladiny, já už budu pod drnem.
Měly by se jí teď zatraceně zapalovat mozky, aby na něco přišla.
Dá se pochopitelně opět využít koní a krav k orání, protože trávy tu bude stále dost. Jenže takový kůň denně projede tak maximálně dvacet kilometrů a už musí odpočívat až do večera. Teprve ráno je zase čerstvý a schopný pracovat.
Pak tu máme tu parní sílu a používání uhlí a dříví. To možná také ještě chvilku vydrží, jenže uhlí musí zase se nějak těžit a sbíječka a kompresor by to obsluhovat nemohly, protože by prostě nefungovaly.
Prostě lidstvu se blíží problém docela vážný. Dovedu si představit ty problémy s obživou. Zvláště když si představim to množství lidí, kteří se dnes už jen tak nechá živit a přitom na práci nešáhne, nebo práci nesežene.
Zřejmě pak přežijí zase jen nejsnáze takové přírodní národy, co se živí sbíráním škeblí na plážích a rybolovem na svých bárkách. Jenže i ty bárky se už nebudou moci nařezat na prkna, protože pily pracovat nebudou. Nikomu tuto dobu nezávidím. To teprve nastane tlačenice tady na zemi a devalvace peněz.
Státy by měly přemýšlet jak své občany v budoucnosti uživit.

Odp4: Co je to umění?
iva, 21.8.2010 7:43

Mi se zdá, že už i ty škeble budou za chvíli vysbírané. Stále věřím v recyklaci nejen přírodních zdrojů, ale i odpadu. Prostě všechno zlé bude na něco dobré. Lidi budou nuceni více využít sluneční energii taky ted říkali něco o konopí, že se s ním poháněly motory ještě než byla ropa.

Odp4: Co je to umění?
Neuvedeno, 23.8.2010 7:43

Oprava: „Jenže i ty bárky se už nebudou moci dělat z nařezného dřeva, protože pily pracovat nebudou.“
Včera jsem se dozvěděl v televizi, že snad je ještě ropy na světě tolik, co se do dnešní doby vytěžilo. Jenže je většinou hluboko pod mořem. Takže bude asi čím dál dražší a pro mnoho lidí nedostupná.
No ještě se dá doufám využít ta energie ze stávajících atomových bomb předěláním na mírové účely. Dále sluneční energie a energie větru. Někde vane vítr skoro pořád. Navíc energie vodní. Přílivová energie také není k zahození. Cestování po moři pomocí plachetnic atd.
Také jsem se díval v televizi na našeho plachtaře co sám přejel přes moře do Ameriky za tři týdny.
Musel spát vždy jen dvacet minut a pak kontrolovat jestli nenabourá do něčeho, udělat jen pár základních nutností a zase šel spát na dvacet minut. Musela to být řehole. Měl sice automatického navigátora, také solární články na výrobu energie, dvě plachty a zcela uzavřenou kabinu, spojení se světem, rádio, ale co naplat, Spaní horší, než když se narodí mimino. Nezáviděl jsem mu to. To i to kojení se snad dá dělat ve spánku, nebo ne, co vy na to ženy. Risk to byl dost velký. Stačila by jedna velká vichřice a bylo po něm.

Odp5: Co je to umění?
ivan, 23.8.2010 23:08

Pane Neuvedeno, proč si myslíte, že nebudou pracovat pily? Nevidím důvod.

Odp6: Co je to umění?
iva, 24.8.2010 9:57

On myslel, že nebude nafta a bude se řezat dřevo ručně. Takže lodky si postavíme jak Robinson Crusoe

Odp7: Co je to umění?
ivan, 25.8.2010 0:07

A co el. generátory na dřevoplyn. Vždyť i dneska se těží hmota elekrtrickýma pilama. Stacionární elektrocentrála s kabelovým rozvodem nebo stlačeným vzduchem. Dokonce jsou velmi lehké pily i na stlačený vzduch. Buď jde zapojit přímo na rozvod vzduchu, nebo na tlakovou lahev.

Odp8: Co je to umění?
Neuvedeno, 25.8.2010 7:29

Elektrické kabely do lesa se dají tahat jen obtížně. Energocentrály na páru či dřevoplyn jsou také velké kolosy, které v lesních cestách se obtížně tahají.

Odp9: Co je to umění?
Juras, 25.8.2010 9:06

Nejdřív jsem myslel, že pilou myslíte dřevozpracující podnik. Zvlášť když jste mluvil o řezaném dřevu. Ty teď jedou asi většinou na elektřinu, v minulosti bývaly většinou poháněny vodním kolem.

Teď to ale vypadá, že Vám nejde o řezání, ale jenom o pokácení stromu. Tak na to je asi nejlepší sekera. Pokácet strom a postavt srub uměl téměř každý přivandrovalec na divoký západ.

Odp9: Co je to umění?
ivan, 25.8.2010 11:28

No, pane Neuvedeno, to byste se divil, ale už docela dlouho se i na těžbách používají právě elektrické pily. Žijete v omylu. I těžaři mají už dost rámusu, vazoneuroz a inhalace splodin z promaštěných dvoutaktů. Trend se obrací. Dneska na pracoviště přijede Picke-up který poslouží jako šatna. Elektrocentrála dá teplo, teplou vodu na umytí nebo sprchu po práci, poskytne proud pro brusky, ledničku i vařič, rozsvítí reflektory, usuší promáčený oděv.
Zatím běhaj plynové nebo benzinové, ale dřevoplyn by nebyl žádný problém.

Jaké kolosy? Vaše představy se spíše podobají parním mašinám než součastnosti. Navijáky, lehké kabely, rozvodky, rychlospojky. Malinká plynová turbínka pohání rovnou rolltop. (kolečko které otáčí řetězem) Mnohé je vyrobeno z cevlaru.

Odp10: Co je to umění?
Juras, 25.8.2010 12:13

Když dělám jednou a pár let prořezávku v našich malinkatých kousíčcích lesa, je mi ta smradlavá motorová pila neocenitelným pomocníkem :-)

Odp11: Co je to umění?
ivan, 25.8.2010 12:50

Pořiď si Harvestor, určitě ho oceníš. :-) ;-)

Odp12: Co je to umění?
Juras, 25.8.2010 13:23

Já nejsu jako Ty, abych když potřebuju kousek překližky, založil fabriku na desky ;-)

Odp5: Co je to umění?
Juras, 25.8.2010 9:01

Bárky už se nebudou dělat z nařezaného dřeva, protože nebude palivo do motorových pil? :-)
To je teda úvaha. A jak se vyráběly věci ze dřeva před vynálezem spalovacího motoru?

Odp6: Co je to umění?
iva, 25.8.2010 10:43

Já mysdlím, že dojde materiál celkově škeble i stromy....Lidi všechno vybílí. Je třeba začít s recyklací jak ve filmu Vodní svět.

Odp7: Co je to umění?
Juras, 25.8.2010 12:11

Recyklace zcela přirozeně funguje. Taky seš z mnohokrát recyklovaného materiálu. No a jestli člověk vybílí příliš toho, co potřebuje k životu, vychcípe a na určitou dobu zase nastoupí nějaká jiná dominantní forma života. V tom su optimista :-)

Odp8: Co je to umění?
Platfus, 25.8.2010 13:57

Dneska poránu jsem si připadal taky hodně recyklovanej. Jako vyčerpaná surovina vhodná leda do komunálního odpadu. To je tak, když jde člověk spát ve 3 a vstává brzo ;-).

Odp9: Co je to umění?
ivan, 25.8.2010 14:48

Aáááá! Pán je ,,mladej Vejskal = starej Stejskal. ;-)

Co taky jinýho se životem, když už je.

Odp8: Co je to umění?
ivan, 25.8.2010 14:53

Kydž to nebude mít nožičky a ručičky, tak má docela šanci uspět. Ještě jsem nikdy neslyšel o tom, že by si žížaly sežraly Zeměkouli.

Odp9: Co je to umění?
Neuvedeno, 25.8.2010 16:42

Staré tradiční technologie jsou samozřejmě známé a mohly by se použít vždycky, jestli na ně lidstvo nezapomene. Jenže tyto staré technologie neuživí tolik lidí, co je jich dnes na světě. O to jde.
Když dojde nafta, tak by měla už být dostupná jiná energie stejně vydatná a stejně úspěšná a podobně použitelná. Na příklad by se musela zmnohonásobit elektrická energie a k tomu by byly třeba akumulátory dostatečně levné, aby výsledná cena byla na současné úrovni. Jenže to se zatím nedaří za dostupnou cenu. Akumulátory jsou příliš drahé. To samé je to s kapalným vodíkem. U využívání vodíku jsou velké náklady s převedením vodíku do plynného stavu, takže dnes kapalný vodík používají jen autobusy a letadla a ještě to je finančně dražší než stávající běžná technologie.
Auta na elektrický pohon, neb kombinovaný pohon s benzínem jsou také o dost dražší než současná auta na benzín.

Odp10: Co je to umění?
ivan, 25.8.2010 17:06

Pane Neuvedeno, proč zrovna akumulátory? Uchovatelem energie je taky retenční nádrž, nebo ohromný setrvačník. Nepotřebnou energii vyrobenou v nevyužitelnou dobu si uložím jiným způsobem a v době potřeby si ji vyberu. Její využitelnost taky zvyšuje propojenost el. soustavy.
To, že lidstvo bude muset mnoho slevit je bez debat jasné.

No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Vlastimil Čech, 26.8.2010 14:56

No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti zajímavé… řekněme třeba válec 50cm průměru a deseti centimetrů výšky, vyrobený z oceli. Jeho váha by byla asi 157 kg… Při 6000 otáčkách za minutu by do setrvačníku vložená energie byla 483 kJ, tedy 483 kWs, takže automobil vážící -včetně tohoto monstrózního setrvačníku- okolo 1800 kg by mohl nabídnout výkon třeba 48 kw po dobu cca 10 vteřin… ovšem pokud by se otáčky setrvačníku zvýšily třeba na 60000 za minutu, pak by byl vložena práce 100 větší a setrvačník by mohl onen výkon podávat po dobu skoro 17 minut… ovšem pokud zanedbáme ztráty třením a převodem… taky by mohlo být zajímavé pozorovat vozidlo s takovým mocným gyroskopem, kterak projíždí zatáčky, jak zvládá stoupání a náklony vozovky… ovšem asi by bylo největším divadlem pozorovat HAVÁRII takového auta…

Odp: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Juras, 26.8.2010 15:27

To jste mě teda dostal s tou havárií :-) Nechtěl bych být nablízku bez deštníku :-)

Odp: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Platfus, 26.8.2010 15:31

Představa auta poháněného obřím setrvačníkem mě docela rozesmála, obávám se, že to je slepá ulička vývoje. Přitom v malém měřítku to tak hezky funguje... :-)

Odp2: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
santiago, 26.8.2010 16:21

Ono to trochu fungovalo i v měřítku autobusu, už před 50 lety. Nedělám si extra iluze, že je to doprava budoucnosti, ale je zajímavé, že s pár vylepšeními (a právěže žádnými hi-tech: protiběžné setrvačníky se hmotou navinutou z ocelové struny, planetový mechanický převod místo elektrického (a představte si, že to jsou české patenty)) to může být pro města bez infrastruktury (trolejové vedení, měnírny) docela schopná ekologická náhražka trolejbusů, o řád levnější než akumulátory nebo palivové článki.

Odp3: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Platfus, 26.8.2010 16:50

Pro inspiraci nechoďme daleko. Když se nad tím zamyslíme, tak u auta na klíček odpadají „nepříjemné jízdní vlastnosti“ setrvačníku, přitom se jedná o stejně ekologický pohon. Nechápu, že už na to někdo nepřišel.

Odp3: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
ivan, 26.8.2010 18:50

Koukám, Santo, že si mě předběhnul, dokonce vím i o té rozvaze o městské, nebo místní dopravě řešené Gyrobusy. Myslím, že je tak už tehdy pojmenovali.

Jako další možnost je pohon stlačeným vzduchem, je to taková obdoba Platfussova auta na klíček, akorát to natažené péro má trochu jinou podobu. Pokusné dojezdy a výkony nevypadaly tak beznadějně. V místní dopravě při obdělávce polí by se dotankovávaly z tlakových nádrží dobíjených kompresorama poháněných větrnýma kolama. Přijedu, odjedu a mezitím se nádrž postupně dobije.

.......S tím patentem jsi mě teda zklamal, zdržel jsem se protože jsem si byl zajistit lístek na cestu do patenťáku. .....Hahaha :-)

( Jen tak mimo, táta tam byl zaměstnanej)

Roh Jindřišský a Václaváku s výhledem do Vodičkovy ulice byl jedním z pozorovacích míst STB. Do podkrovní mísnosti nikdo ze zaměstnaců úřadu nesměl ani nahlídnout, neexistovaly ani požární klíče. Možný požár by se vzniklou škodou rovnal požáru Památníku národního písemnictví.

Odp4: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Vlastimil Čech, 26.8.2010 21:34

Pane Ivane, nic proti větrným kolům, mlýnům a vůbec podobným strojům. A už vůbec nic proti Vám osobně. Ovšem když zvážíte reálná technicko taktická data a jejich operační možnosti...
Opravdu technicky smyslupné větrné motory mají význam jen na omezeném a jedinečném území. Jejich výkon je víceméně občasný a nestálý a obecně docela malý. Mají význam tam, kde vlastně ani tolik nezáleží zda zrovna běží, jejich síla je v tom, že mohou běžet dlouhodobě a lacino. Tedy hodí se výborně na čerpání vody z polí, nebo do polí, pumpování vodu do zásobníku... ovšem neslyšel jsem, že by byl jakýkoliv větrný motor odpovědný za třeba čerpání vody z dolu... Ono i ten stlačený vzduch má své docela úzké hranice ve svém technickém využití...

Odp5: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
ivan, 27.8.2010 0:29

Pane Vlasto, vidím, že malé nedorozumění, vysvětlím. Moje poznámka byla pouze doplňující k názoru pana Neuvedena, že svět v budoucnu nebude umět vyrábět takové množství akumulátorů které by poháněly motory jiným způsobem než současné spalování uhlíkatých paliv. To všichni víme, souhlas. Problém energií je v jejich skladovatelnosti. Proč pro místní dopravy nebo polní práce nevyužít rovnou stlačený vzduch. Je všudedostupný, nehořlavý, skladovatelný a není ho třeba transformovat do jiných podob. Fiat se podílel s indickou automobilkou Tata na vývoji levného osobního vozu poháněného pouze stlačeným vzduchem z lahví. Motor o výkonu 25 KW (PH) ? měl dojezd asi 200 km na jedno nabití tlakových lahví. Proč si nepředstavit, že by větrné kolo sloužilo k pohonu kompresoru a nevytvářelo by trvalou zásobu stlačeného vzduchu odkud by ho bylo možné v případě potřeby čerpat stejně jako dneska benzin u pumpy? Uvědommuju si všechny technické potíže s odlučovačem kapalin, bezpečností práce s plynem o až 300 KPa a zamrzání při tankování. Pamatuju si ale, že předpokládaná cena v r. 2000 na ujetí Taty byla asi dolar na 100 Km.
Představte si, že by Vám před sto lety někdo řekl, že vyvrtá 2Km. hlubokou díru do země v kilometrové hloubce, pak to převeze přes moře, přečerpá do roury, povede přes kontinenty, hory - doly, tunelama a mostama, pod mořem a pod sněhem, převeze vlakama, vyrafinuje ve fabrice, přidá antidetonátory, autama rozveze na sklady, odtud cisternama na pumpy kde si to koupíte. To všechno v 1 třídě hořlavosti! Co byste mu tehdy řekl........?
Pohádka o stlačeném vzduchu pro polní práce vedle toho vypadá jako sestra pravdy. Nebo ne?

Odp6: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Juras, 27.8.2010 9:14

V této souvislosti se objevil článek Odsávání elektřiny z atmosféry se má stát zdrojem energie budoucnosti. Lidstvo zase bude zkoušet co to udělá. Potenciálně nebezpečná technologie, u níž neznáme následky. Když budou odsávat hodně energie a zanikne nebo se velmi výrazně sníží Shumannova rezonance, co se stane? Napadá někoho něco? Co když planeta umře?

Odp6: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Vlastimil Čech, 27.8.2010 11:08

Pane Ivane, nechtěl bych vyvolat nějaký spor staříků ku pobavení mladšího obecenstva, takže se předem omlouvám… neberte námitky osobně. Snad Vás moje příklady a fysikální ilustrace neobtěžují.
Pokud se mi podařilo vyhledat techn.takt.data jednotlivých typů větrných motorů –S VYNECHÁNÍM POŘIZOVACÍ CENY- došel jsem k následujícímu:
S ohledem na celkovou konfiguraci terénu Republiky, kde pravidelnější a dostatečně silné větry dují především na místech, kde se málo co pěstuje, tedy na horách, vypadávají podle V.Č. z úvah větrné vrtule. U nich je dosahováno největších výkonů (až 4 000kWh!) ale za cenu ohromných průměrů rotorů a tím i děsivě vysokých věží (až 100m!) Náběhová rychlost – tedy rychlost větru kdy vrtule začíná pracovat je okolo 5m/s (18km/hod)… při této rychlosti větru začíná mít tento větrný motor nenulový výkon. Z hlediska nenáročnosti na rychlost větru je nejvýhodnější některý z mnoholopatkových větrných motorů, které začínají pracovati už při rychlosti větru 0,16 m/s (0,6 km/hod) ovšem maximální výkon, kterého jsou schopny je okolo 15kW. Spokojí se rovněž z nižší věží a menším průměrem rotoru. Pro oněch 15kW byste potřeboval věž asi 30m vysokou a průměr rotoru okolo 12m… myslím, že kdysi ty větrné mlýny mohly míti výkon právě tak asi okolo těch 7 kW.
Pokud se týká stlačeného vzduchu jako reservoáru energie, zkusme prosím, provésti jakýsi odborný odhad na základě ideálního příkladu. Mějmež veliký, vysokopevnostní válec o průřezu 1m kvadrátní a délce dva metry. Jedno dno válce jest pohyblivé a stlačuje vzduch uvnitř uzavřený. Posuneme-li píst a zmenšíme-li objem uzavřeného vzduchu na 1/100, dosáhneme tlaku 100 atm. Předpokládejme dále, že vzniklé teplo beze ztrát akumulujeme. Jakou práci jsme vykonali? Délka pohybu pístu byla 1,8 m, průměrný tlak 50atm, což je při ploše 1m kvadrátního 50*10000kp, což je 9.000.000 Ws = 2,5 kWh. Nanejvýše tuto práci můžeme za pomocí ideálního, absolutně dokonalého a bezeztrátového zařízení z tohoto hrozitánského akumulátoru odebrat. Teoreticky můžeme zvyšovat tlak ad absurdum, teoreticky můžeme do nekonečna zvětšovat rozměry takového akumulátoru. Ovšem ve skutečnosti bychom se museli zabývati také praktickými technickými problémy, kde třeba odvlhčení není tím problémem největším.

Odp3: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Vlastimil Čech, 26.8.2010 20:17

Planetová převodovka je opravdu českým vynálezem?
Skvělá věc!

Odp4: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
santiago, 26.8.2010 23:46

Co se planetové převodovky týče, v podezření mám Mistra Leonarda, tam se sotva spletu - ale variátor s plynule proměnným poměrem, kde místo řemenu je třecí planetové soukolí, jo.

Odp2: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
ivan, 26.8.2010 18:01

Nepsal jsem o pohonu auta, ale o jiné možnosti uchování energie než panem Neuvedenem zmíněnýma akumulátorama.

Stacionární provedení.
Nakonec, proč si nepředstavit diskovité těleso o váze zaoceánské lodi nesené nekontaktně trnem v tlakovém oleji nebo na parním polštáři tvořeném teplem z vlastních ztrát, roztáčené lineárním motorem až po hranici únosnosti, podobně jako je to možné u magnetických vlaků. Setrvačník navíc nemusí překonávat odpory prostředí. Nakonec jde přece o ,,uchovače" energie, ne? Jaké ztráty? Veškerá energie je přece přeměnitelná v jinou včetně možného využití zbytkového tepla. Popelem takovéhoto uspořádání by byla horká voda.

Auta, traktory,
Jednou nebude ten největší problém se někam dostat, ale jak sklidit a zorat pole, tedy místní provoz.

Nakonec, proč si neporadit s gyroefektem umístěním kuželových setrvačníků ve dvou párech na vzájemně odkloněných osách o 45 stupňů, kde by byl u každého páru obrácený smysl otáční a vzájemně by se křížil. Kdyby to šlo, tak bych to namaloval. Výsledek sil by byl nula, pouhá hmota.

Jedním z letadel s kterým jsem lítal byl Piper twin, ten měl poháněné giro vzduchovou turbínkou a odklony byly převedeny na výchylkovou stupnici nákmitem proudu na cívkách vybuzeným magnetem v setrvačníku. n = ? ale hodně! Po přistání jsem přijel před hangár, setřel náběžky, vrtuli, vyplnil papíry, pak čtyři těžká vrata odtáhnout jedním směrem, zahangárovat, kolikrát to znamenalo popotáhnout ostatní letadla, zase vrata zpátky a když jsem vyflusaný odcházel tak ještě hučelo.

Odp3: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Platfus, 26.8.2010 18:44

Ani jsem tě nepodezříval, žes myslel ten setrvačník jako pohon auta ;-). Ten tvůj nápad se setrvačníkem může bejt zajímavej, ale neumím si představit to nesení „nekontaktně trnem v tlakovém oleji nebo na parním polštáři“ v podmínkách rozměrů záoceánské lodi. Řek bych, že tak velkej gyroskop už by měl málem potenciál jemně zpomalovat otáčení zeměkoule, ne ;-)? U toho tvýho druhýho návrhu se bez nákresu asi neobejdu.

Když by se něco zvrtlo, a tahle velká káča by nedejbože dostala špatnou rotaci, tak by obávám se nepomohl ani Jurasův deštník. Pro představu si stačí MNOHONÁSOBNĚ vynásobit efekt tohodle (oblíbená hračka pro manažery Powerball).

Odp4: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
ivan, 26.8.2010 20:53

Podobný hračky sis mohl vystřelit za dvě kačky na každý pouti. Pamatuju si na bručivýho čmeláka nebo na takový ječítko, rámus to byl strašnej. Vuvuzela je proti tomu ucpávka do uší. Teď mě napadla doba začátku plastů a věčných oslav úspěchů socialismu. Píšťala zkroucená do kudrliny a tam lítal po takové kolejničce plastovej tryskáč.

Když jsme u těch setrvačníků, tak si uvědomuju, že se používaly jako základ krouživého pohybu při stružení dřeva, kamne, slonoviny, řezání, broušení a leštění drahých kamenů. V době suchých zipů a mobilů už nikdo nevzpomene na školní hračky s knoflíkem a nití, přitom to mnohdy byly demonstrační základy pochopení fyziky a mechaniky. Skoro všechno už bylo, my jsme do toho pouze naroubovali motory. Když se všechno tahalo rukama a na zádech, tak museli lidi moc přemejšlet o tom jak si práci zjednodušit, škoda technologií a řemesel které jsou v pánu.

Dneska jsem poslouchal výklad jedné archeoložky která vysvětlovala do digikamery s noťasem na stole k čemu byl žlábek na čepeli šavle. Prý na odtok krve!! Už se ani nedivím, že podle jejich výkladů lidé nedělali nic jiného jež obětovali bohům.

Pamauju, že jsi říkal, že si necháváš kluka hrát s normálníma hračkma pro rozvoj rozumu a dovednosti a že mu čteš obyčejné pohádky.

Zdravý rozume budiž požehnán!

Odp5: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Vlastimil Čech, 26.8.2010 21:21

souhlas! souhlas!
V maďarském městě Mesekevesz jsem navštívil museum zemědělských strojů. Něco úžasného! Nádherně restaurované lokomobily. I moje milované parní! Oračky. Žentoury! Přenádherné a technicky vypiplané stojanové vrtačky pro venkovskou dílnu- šlapací, se setrvačníkem, automatickým posuvem vrtáku! Super! Fukary, burdaky, mlátičky, vše jako nové namazané, napucované... jestli tam někdy okolo pojedete, vřele doporučuji! A člověk by řekl: „Maďaři“....

Odp6: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
santiago, 26.8.2010 23:17

To už Švejk oponoval sapéru Vodičkovi, že některej Maďar za to ani nemůže, že je Maďar. O takovém von Kármánovi by asi ivan mohl vyprávět... Ale zradili císaře pána jako první, to se jednou nedá nic dělat.

Nebo tenhle karburátor, propiska nebo hologram, to nejsou špatný nápady. I když oni to byli všechno spíš Židi než Maďařy.

Odp7: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Platfus, 26.8.2010 23:23

Santiago, ne, že by to sem tak patřilo, ale neuniknul mi jeden zvláštní detail tvého „rukopisu“. Není to vůbec důležitý a nedá se z toho nic vyvodit, ale - to děláš schválně, že tvoje komentáře končí na „i/y“ a píšeš je schválně opačně. Zobecňuji na základě třech případů. To je nějaká manýra, nebo skryté poselství :-). Zvědavost mi nedala, abych se tě na to nezeptal.

Odp8: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
ivan, 27.8.2010 0:57

To je Santovo dlouhodobé signum. Už se mu ale taky, k mojí radosti, stalo, že se splet a zapoměl se zpléctz.

Odp8: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Juras, 27.8.2010 8:50

To bude nějaký kód. To je totiž mymozemšťan ;-)

Odp8: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
santiago, 27.8.2010 9:17

Je to flagelandství.

Odp8: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Tlapka, 27.8.2010 9:34

Je to zvyk = železná košile. Nebo to poselství.

Odp3: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Neuvedeno, 26.8.2010 19:53

Ono se dá vymyslit všelicos, jenže většinou vstupní náklady, nebo celkové průměrné náklady na energetickou jednotku, tedy kJ energie by měly vycházel příznivěji, než při použití benzínu, či nafty a to zatím u nových vynálezů nevychází, to je ten problém. Leckdy je to proto, že to není zaběhlá technologie, ale co na plat. Vše je nákladnější při použití těchto dvou kriterií.
Teď jsem se také dočetl, že i ta možnost využívat energii z jádra atomu při použití těžké vody je prý jen neproveditelná bublina. Takže se ukáže, jestli se bude moci nějak využívát ta obrovská energie ve vlastní hmotě. Pochopitelně chemické reakce se již dávno mohou využívat, jenže to je jen nepatrná část energie hmoty. Na příklad při hoření.

Odp: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
santiago, 26.8.2010 16:38

Tyhle věci když já počítám, tak se vždycky seknu v desetinné čárce. Radši se do toho už nepouštím. Co vi?

Odp2: No, s tím setrvačníkem by to mohlo býti...
Tlapka, 27.8.2010 9:35

Mi používáme kalkulački.

Gyrotraktor
Vlastimil Čech, 26.8.2010 21:13

Pokud se týká příkladu, který jsem uvedl, jsem si vědom toho, že jsem zvolil technicky naprosto hloupé řešení… prostě jen pro příklad. Kdybychom uvažovali jinak tvarovaný setrvačník, tedy tak, aby se těžiště průřezu setrvačníku dostalo blíže k okraji, tedy kolo na okrajích těžké a u středu lehké, kdybychom dále zvyšovali obrátky – při zvýšení obrátek ku příkladu pětinásobném se množství akumulované energie zvětší 25x- kdybychom použili těžší materiál než prostou ocel, došli bychom k výsledku příznivějšímu.
Ovšem zádrhel vidím především jinde:
Vezměme třeba příklad, který uvedl pan Ivan: traktor na poli. Traktor orá pole, jehož délka je od souvratě k souvrati 300m. Jeho „gyromotor“ z předešlé úvahy V.Č. má výkon 48kW což je asi 65HP, a to je dneska dosti málo. Při takové orbě tento traktůrek sotva pojede rychleji než 5 km za hodinu, což znamená , že oněch 300 m brázdy zdolá za 3,5 minuty. Hurá! „Gyrotraktor“ dorazil na konec brázdy! Jakou fysikální práci vykonal? 4,8 kWh, tedy asi 172 800Ws. A má dokonce dosti energie, aby se otočil a jel zpět. Spotřebovali jsme už skoro 10kWh! Jakým strojem budeme na souvrati tuto energii opět našemu traktoru dodávat? A jak dlouho to roztáčení bude trvat? Jak dlouho bude trvat zorání pole?

Odp: Gyrotraktor
Neuvedeno, 27.8.2010 6:53

Když řežu rozbrusem, tak je to také takový setrvačník. Přímo mě udivuje, jak když ho začnu trochu otáčet v jiném směru, jaký odpor při tom rozbrus dělá. Takže takové roztočené kolo setrvačníku na konci brázdy může při otáčení stroje do obráceného směru klidně stroj převrátit.
Omlouvám se za ty kJ, jsou to opravdu KWh, je vidět, že nejsem strojař. To spíš by ty setrvačníky musely vyrábět elektřinu a stroj by musel mít elektromotor. Podle spotřeby elektřiny by se setrvačník spojoval spojkou a vyráběl patřičnou potřebnou elektřinu.
Jenže máme zde zase kabel a ten v době vlhka může vytvořit skrat elektrického proudu.
Já když jsem pracoval na stavbě, tak v době vlhka jsem raději ani nepouštěl energocentrálu, protože se kabel táhl po mokré trávě. Když prší, tak teď zapnu energocentrálu v místnosti. Jenže budu muset provést odvedení kouře tak nějak, jako se to dělá v garáži s hadicí pro odvod spalin vytaženou mimo místnost, tak to jsem zvědav jestli se mi to podaří provést. Zatím odevírám okno a na druhé straně dvéře a používám energocentrálu jen krátkodobě. I tak je tam smrad velký. Ty dvoutaktní motory, to je přímo hrůza, co nadělají smradu.

He he tak chlapi do toho se vám plést...
iva, 27.8.2010 12:50

He he tak chlapi do toho se vám plést nebudu na takové úrovni vést diskusi v tematu umění--taK NEVÍM jestli se taky trochu nepředvádíte,,ale před kým, že?

Odp: He he tak chlapi do toho se vám plést...
Vlastimil Čech, 27.8.2010 14:15

Paní Ivo, snažím se naVás udělat dojem! Odhalila jste mne! Víte přece, že na Vás trpím...

Odp2: He he tak chlapi do toho se vám plést...
iva, 27.8.2010 18:38

Tak já pod pojmem setrvačník si představím takové to malé kolečko co se točí po stole čamrda a pod slovem pohon se mi vyjeví kolo od šicího stroje takže končím u vaší první věty i u ostatních.

Odp: He he tak chlapi do toho se vám plést...
ivan, 27.8.2010 16:20

No, já si ivo nemyslím, že jsme mimo, článek je o tematu ,,Umění a tvůrčí činnost". Myšlení je přímo precedentem tvůrčí činnosti. Sestrojit třeba výtvarně zdařilý orloj považuju za skutečné umění s multiznalostí několika oborů, od astromomie a mechaniky přes metalurgii až po výtvarné provedení, narozdíl od plochy rozvržrné do čtyř různobarevně provedených obdélníků u jejíž tvorby trpěl duch umělce nesmírnou křečí tvořivosti.
Možná jsem pouze rozšířil pohled na umění a tvořivost, nebo ho jenom nechápu a žiju mimo jeho prostor.

Umění před kterým se klaním je perfektně zvládnuté řemeslo, to je to po čem se mě občas zastekne. Tím myslím i řemeslo v malířství nebo v sochařství. Umění je pro mne všechno co zaujme mojí pozornost kvalitou nebo nápaditostí provedeníI. V našich životech je řemeslo,-tedy umění postupně nahrazováno technologiema. Všichni cítíme jaký je rozdíl mezi vyřezávaným a vymalovaným dřevěným koníčkem pro děti nebo výliskem podobného z plastu.

Ano, to si myslím o umění a tvůrčí činnosti.

Odp2: He he tak chlapi do toho se vám plést...
iva, 27.8.2010 20:12

Však jo já to mám doma taky někdy tak. Nerozumím ani slovo. Je umění něco udělat a hlavně to dokončit.

Odp2: He he tak chlapi do toho se vám plést...
Platfus, 30.8.2010 13:17

Mě ta debata o zdrojích energie přijde docela zajímavá a minimálně pod tvůrčí činnost se to docela dobře schová.
Nakonec jako vždycky, chlapi řeší globální problémy lidstva a bylo zapotřebí, aby do věci vstoupil ženský element a dal diskusi zpátky na zem ;-).

Souhlasím s Ivanem, že řemeslo možná už není tolik vidět. Možná, že ho není míň, ale jenom zaniká v záplavě toho ostatního. Nejvíc mi vadí, když si novodobý umělec klade za cíl jenom samoúčelně provokovat nebo, jak by on řekl, „posouvat hranice“. Takovému Davidu Černému už to prochází docela dlouho. Uměleckou stránku jeho díla až tak nehodnotím, s jeho Entropou jsme se pravda zviditelnili a to nejen v EU, pro mě je ale zklamáním, že nedokázal tu svojí mystifikaci ustát až do konce.

Odp3: He he tak chlapi do toho se vám plést...
Juras, 30.8.2010 17:44

Já myslím, že to je pako.

Doporučuji tvorbu Hayaa Miyazakiho ;)
A, 12.9.2010 14:44

Doporučuji tvorbu Hayaa Miyazakiho ;)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru