Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

22.11.2005 6:39

Pozor, sloup!

Také jste si toho všimli? V ulicích našich měst můžete narazit na mnoho sloupů, sloupků, sloupečků a stojanů. Mě tuhle zarazilo, jaké obrovské množství jich je... Berte tento článek jen jako takové lehké naťuknutí a povrchní zamyšlení :-).

Tak třeba dopravní značky. Tyto sloupy plní velmi důležitou funkci, protože pomáhají usměrňovat dopravu a upozorňovat na nebezpečí pro řidiče. Nevím, jestli existuje nějaký předpis, že na jednom sloupu nesmí být více jak dvě nebo tři značky. Když vidím dva sloupy vždy s jednou značkou blízko sebe, jako třeba značka přechod pro chodce a pak označení hlavní silnice, dá se to tolerovat, protože bezpečnost je přednější a nevyplatí se šetřit na sloupech. Avšak není mi jasné, proč se některé dopravní značky nemohou vyskytovat třeba na sloupech veřejného osvětlení. Zdá se mi, že plýtvání sloupama je na škodu.

Pak tu máme tedy sloupy veřejného osvětlení. To jsou buď menší sloupy na chodnících anebo obrovské několikametrové sloupy na silnici, hlavně ve větších městech. Není nic krásnějšího, než si vyjít na kopec a dívat se, jak se veřejné osvětlení s rozbřeskem postupně zhasíná. Člověk by neřekl, že i leckterý sloup může být krásný. Že se architekti zabývají sloupama, to mi přijde docela nevšední. Na některé sloupky je ale radost pohledět. Tuhle radost mi dokáže pokazit pouze to, když je sloup umístěný uprostřed chodníku anebo tak, aby co nejvíce překážel při chůzi.

V ulicích můžeme potkat i sloupy telefonní. vytvářejí takový romantický dojem starých časů. Některé sloupy jsou dřevěné a ztrouchnivělé a každou chvíli hrozí, že spadnou.

V krajině se setkáme se sloupy elektrického vedení. Tyhle sloupy musí od lidí snášet mnoho nadávek, jako že hyzdí přírodu a zošklivují krajinu, pole a luka. Tato železná monstra nám o sobě dávají vědět, když je rosa nebo mráz. Pak totiž vydávají zvuk podobný bzučení.

Sloupů je skutečně mnoho druhů a když jsem se nad tím takto zastavil, uvědomil jsem si, kolik detailů člověku někdy unikne.

Sloupy
Leondegrance, 22.11.2005 15:24

No sloupy mohou být jak čtu všelijaké, hezké, svítící, hrající apod. Mě nejvíc potkávají „nasírací“ s prominutím. To když koukám při vjezdu z vedlejší na hlavní abych neumřel a vidím jen legii jakejchsi sloupů... ;-)

Sloupy jako stromy
Aleš Janda, 24.11.2005 11:02

Já sloupy beru podobně jako stromy - nevnímám je, ale dotváří tu kulisu, prostředí. A líbí se mi.

Co už je horší je to, že když přijíždím do města, dost často bývá podél silnice sloupky typu „hotel 2 km“, „supermarket 1 km“ a normální značka se často ztratí.

sloupy
best.man, 26.11.2005 18:33

V jiných státech mají kabely vedené pod zemí místo na sloupech a veřejné osvětlení zavěšené mezi domy nad silnicí :) spíš než sloupy mě rozčiluje to, co leží na zemi... určitě jste taky někdy šlápli do .....

Kategoricky protestuji proti všem...
Nikola, 1.12.2005 15:22

Kategoricky protestuji proti všem sloupům, sloupkům, sloupečkům a jiným nehoráznostem, které se vyskytují na komunikaci či přilehlých místech za zadní částí mého auta v době, když musím zrovna couvat :-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.