Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "Geometrické vztahy mezi starověkými městy"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp2: Sokol
ivan, 7.2.2010 19:27

Ivo, sokola jsem neměl proto, že bych si ho přál, ale protože mě nebyl jedno jeho osud. Jednak byli v té době ,,škodnou" než, mysleti-myslivci dostali rozum, a pak si jeho rodiče vybrali špatné místo k vyvedení mladých. Naproti VÚJF v Řeži (jaderná fyzika) je asi 60-70 metrů vyskoká, skoro kolmá skála, která je letitým hnízdištěm kolonie poštolek. Toto místo je přímo nad železniční tratí a je skutečně skoro nedostupné, naštěstí. K zahnízdění si ho krom nich vybral taky pár sokolů. Spíš je to tak, že se malá poštolka stává potravou svých větších bratříčků, tak když mohou, tak se mu vyhnou. V případě zahnízdění se ale situace otáčí. Poštolčí mláďata se líhnou dřív než mladý sokola a jejich rodiče zuřivě shání pro svoje potomstvo potravu i s nasazením života. V tuto dobu se ještě soklí rodiče střídají na hnízdě, ale po vylíhnutí vajec musí vyletět za potravou oba, aby svoje hladovce uživily. To je okamžik kdy je nechráněné sokolí hnízdo kořistí, na zemi a ve skalách lovících poštolek, zatímco poštolčí mladý jsou poměrně v bezpečí, protože sokol loví takřka výhradně ve vzduchu. K hnízdu jsem se spouštěl za účasti spolužáka Havlíka, který mě měl jistit odshora asi patnáct metrů dlouhou prádelní šnůrou přivázanou k borovici na břehu skály. Byla krátká, tak jsme nedaleko libčické skládky našli vyhozenou roli starého drátěného pletiva a z něj vypletli chyběcící délky drátu. Dopadlo to tak tak! Odzdola nás viděla nádražčka, která zpanikařila a řvala abych se držel a nehýbal, že už volala do Libčic policajtům a hasičům.
To byl povel ke zrychlenému ústupu z pozic.

Sokol se jmenoval bezpohlavně Frony. Měl jsem ho navolno přes rok, až do příštích prázdnin, pak jsem z nařízení rodičovstva musel jet pomáhat na chatu, kterou jsem nesnášel.
Frony dostával kousky hovězího s konopnou koudelí vyválenou v písku podávanou za letu z ruky, na kterou mě taky sedal. Žádné chrániče předloktí ani rukavice, když s ním neškubeš tak tě ani neškrábne. Sousedi mě říkali, že se tam zdržoval po mém odjezdu ještě několik dní, pak šel po svém. Bylo mě to hodně líto, ale na druhou stranu se to takhle vyřešilo samo, jednou k tomu muselo stejně dojít.

------------------------------------------------------------------ Romantiku, protože si byl dva dny hodnej a doufám, že sypeš ptáčkům, tak to máš za tu kavku.

Zvoníku, mladej sokol stojí v arabských státech až 200 000 dolarů. Vyloženě promarněná příležitost, taková škoda, taková škoda!

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.