Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

8.11.2005 17:07

Proč jsou pohádky tak hororové?

Co si myslíte o hororovosti některých pohádek? Třeba Jeníček a Mařenka brutálně zavraždí Ježibabu, nebo Červená Karkulka, ve které myslivec... To má byt čtení na dobrou noc? Nebojíte se, že by se chtěl někdo opičit a při hře by se pozabíjeli nožem (Červená Karkulka), nebo kdyby napodoboval nějakého řeckého hrdinu? Nebo klasická díla jako Kytice. Vždyť některé pohádky jsou jak americké krváky. Není nesmysl dělat hrdiny i z těch, kteří někoho zabili, aby vyhověli někomu druhému. Nebo princ Bajaja: toho draka to taky muselo bolet :-(. Prostě a vlastně: Co si myslíte o brutalitě pohádek?

Nemusím zde zmiňovat, ale stejně zmíním nedělní pohádky ve 13.00 na ČT1. Kdysi běžela nějaká pohádka, která připomínala noční horor. Kdyby se to nejmenovalo pohádka, myslel bych si, že je to nějaký psychothriler.

Dodatek z 9.11.2005: Harry Potter - brutální pohádka nebo román 18+? Zajímavá teze :-)

Relativně
Raven, 8.11.2005 17:25

Zásadní rozdíl je v tom, že v pohádkách nejsou zabiti LIDÉ (ježibaba není člověk, přece). Navíc mluvíte o velmi starých pohádkách, které vznikaly v dobách, kdy život byl daleko blíže smrti. Tedy spíše přirozeněji blízko. To, co se nám zdá jako brutální, zdá se nám brutální z našeho pohledu, z tehdejšího pohledu to byl spravedlivý trest. Navíc si uvědom, že drak by princeznu snědl, to nemluvím o vlku. A takový je život i dnes.

Odp: Relativně
samlep, 9.11.2005 15:54

I v tom vlku, i v draku je nějaká brutalita. :-(

Odp: Relativně
samlep, 9.11.2005 15:56

Navíc taková pověst o loretánských zvoncích. Tam neumírali draci ani vlsci ani ježibaby.

Nevím...
Aleš Janda, 8.11.2005 21:17

S tou blízkostí smrti má Raven pravdu - dřív se jen malé procento dětí dožilo dospělosti. Prostě smrt byla dřív denní realita, dneska je to tragédie.

V pohádkách ta krutost není příliš znázorněna - klidně přijmu „strčili babu do pece“ nebo „usekl všechny hlavy“, ale když si představím, jak moc se tam trápí, než zemře, moc hezký mi to nepřijde. Nicméně ta krutost tam nikdy není rozvedená - prostě jen „stalo se, konec“.
A hlavně: vždy špatně dopadne ta jednoznačně špatná postava, která je vlastně symbolem zla.

Ještě bych uvedl, že když jsem četl pohádky od Boženy Němcové (ty méně známé), byl to jeden drasťák vedle druhého. Matka běžně podřezávala své děti (bylo i popsáno jak) a jiné. A taková Kytice od Erbena jakbysmet.

Těžko říci, co je na té smrti tak fascinovalo. Snad že je to něco, o čem nikdo moc neví a to hraničí s fantazií - a té je v pohádkách také dost.

Na dobrou noc to však není ani náhodou. Ty klasické pohádky od Němcové jsou v tomto „normální“.

Odp: Nevím...
samlep, 9.11.2005 15:50

A hlavně: vždy špatně dopadne ta jednoznačně špatná postava, která je vlastně symbolem zla.Né vždy. Co třeba holčička se zápalkam? (H.Ch.Andrsen)

Odp2: Nevím...
Aleš Janda, 9.11.2005 15:55

To je vlastně pravda. Tak bych to rozšířil ještě o děti, které dělají to co nemají. To má takový výchovný efekt ;-)

Odp3: Nevím...
samlep, 9.11.2005 15:58

Pokud si vzpomínám, tak ji nutili ty zápalky prodávat.

Odp2: Nevím...
Juras, 16.11.2005 9:39

Podle Vás ta holčička dopadla špatně? Já myslím, že dobře. A že se tou pohádkou Andersen snažil naučit děti nebát se smrti.

Odp: Nevím...
Irenka, 10.11.2005 13:28

v českých pohádkách je většinou poraženo zlo, i když pokud se my „velcí“ nad tím zamyslíme, může nám to připadat kruté, ale pro ty děti to je jen znázornění toho, že to zlé bylo poraženo, protože oni nechápou, když někdo umře, nevidí na tom to kruté, ale chápou to tak, že jen odešel do jiného světa, a taky vědí, že je to „jen pohádka“ a už to slovo vyjadřuje něco, co neexistuje, a o cizích, a o Andrsenových pohádkách se moc vyjadřovat nebudu, protože je skoro neznám a neznám je hlavně proto, že mi na ně bylo buď zakázáno koukat, nebo jsem je vypla sama, souhlasím s tím, že to jsou horory

Eskymáci to znaj'
Leondegrance, 8.11.2005 22:27

A to jste ještě nečetli Eskymácké pohádky, většina hrůz se tam na šedobílých pláních děje členům kmene pod vlivem psychotropních látek, které běžně požívají i děti.
Stačí i taková Mořská panna a na trauma je zaděláno. Ne, některé pohádky pro děti opravdu nejsou pro děti ;-)

Odp: Eskymáci to znaj'
Raven, 9.11.2005 8:36

A nejsme my spíše přiliš změkčilí? ;-)

Psychotropní pohádky
Deever, 12.11.2005 14:17

Pohádky a psychotropní látky jsou odjakživa spolu. Vždyť Eskymáci užívají alkoholu vyráběného z jater ledních medvědů, pohádky z Toga - hlavní hrdinové běžně pijí místní nápoj „tam´nila“, který je halucinogenní. A u nás ? V „civilizaci“ ? Kolikrát se na ČT1 dozvím, že starý král se všechno propil a prohrál v kostkách ...

Odp: Psychotropní pohádky
Aleš Janda, 12.11.2005 14:40

Ono např. to, že Krakonoš kouří, taky není moc příkladné... :-(

Odp2: Psychotropní pohádky
samlep, 24.11.2005 13:42

Není. V EU by to neprošlo.

S věkem se pohled na pohádky asi mění...
Vladimír Kindl, 9.11.2005 10:51

Když jsem byl malý, tak mi pohádky zmíněné v článku moc drastické nepřipadaly. Pohádka se vyprávěla takovým tím medovým a napínavým hlasem, takové malé divadýlko. Sekání hlav drakům nebo házení bab do pecí mělo navíc nějaký důvod, nebyly to bezdůvodné masakry jen pro efekt, krev nebo vzrušení z násilí. Nejsem odborník na dětské duše, ale možná se podceňuje jejich schopnost rozeznávat skutečnost pravou od té pohádkové.

Nepopírám ale, že některé pohádky jsou opravdu kruté, například ty od Andersena. Jako dítě jsem se třeba ledové královny bál. A z dnešního pohledu se mi taky zdá, že to třeba v té Karkulce trošku „přehnali“.

Odp: S věkem se pohled na pohádky asi mění...
samlep, 9.11.2005 15:47

Ten Andrsen je horor. To je pravda.

snehulka
avan, 12.11.2005 7:02

„macoche na svadbe obuli do červena rozpálené črievičky, v ktorých musela tancovať dokým nezomrela“...

nuž neviem... tak sa teda zamyslite nad brutálnosťou tohto činu, v čom bola akože tá snehulka od svojej macochy lepsia?? že jej sa podarilo macochu zavrazdit a macoche nie? skutocne maju rozpravky učiť tomu, že za všetko sa treba pomsťiť a že nič sa nesmie odpúšťať??

(zakázal by som to)

Odp: snehulka
Aleš Janda, 12.11.2005 9:08

Jo, anebo v Červené Karkulce rozpárali vlkovi břicho, naházeli do něj kamení a pak ho hodili do studny...

Pohádky někdy opravdu zacházejí do krutých detailů a je zajímavé, že jako malému mi to vůbec strašné nepřišlo. Stejně jako mi nepřišlo hloupé např. „Máma má maso. Ó, my se máme.“

Možná tím, že jsem „ještě malej“, tak nevím co je to smrt a takové krutosti neberu špatně, protože si pod tím nic krutého nevybavuju - neumím si to představit do důsledků. A jestli to zakázat? Těžko říct, když to neškodí...

No, staré báje originál jsou 18+, i ta...
samlep, 24.11.2005 13:41

No, staré báje originál jsou 18+, i ta převyprávěná verze je někdy brutální.

Realita je důležitější
romantik, 18.12.2005 21:53

Realita je důležitější než pohádky.

Znáte původ pohádek?
mayci, 25.11.2007 9:07

Jen tak stručně vysvětlím, proč jsou pohádky mnohdy tak „kruté“.Dříve, když se začali pohádky vymýšlet- ne psát- nebyl knihtisk, se lidé opírali o nevysvětlitelné jevy a vkládali je do pohádkových příběhů. Vyprávěli si to mezi sebou pouze dospělí lidé a to zejména v hospodách, na návštěvách...apod.Tím si ukazovali, jaký by svět měl být a není a snažili se pohádkami vysvětlit i některé jevy, které prostě nechápali. Postupem času začali pohádky přetvářet - zejména Němcová a Erben- a utvořili pohádky takové, aby byly přístupné zejména dětem. Toť vše o pohádkách:-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.