Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Logický paradox: Jak jsem se stal rasistou"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 11.8.2009 8:59

Hledat to nebudu, ale řekl bych, že IQ udává poměr jisté schopnosti k průměrné hodnotě populace, proto „kvocient“. Testy jsou konstruovány a časem modifikovány tak, aby právě 2 procenta vyšetřovaných dosáhly IQ 150 nebo víc.

Takže třeba máte na vodorovné ose počet správných odpovědí, na svislé četnosti. Zprava oddělíte 2 % účastníků a tam je IQ 150. Pak 50 % a tam je 100. Někdy se ale za 100 bere největší četnost. To je rozdíl, poněvadž graf je nesymetrický. Proto tuším ani nemůžete srovnávat evropské testy s jinými. Evropské dávají někdy přísnější výsledky. Ve skutečnosti je to jistě složitější, ale jako princip JAK to měří, to asi stačí.

Tímhle ovšem můžete změřit ledacos, záleží na obsahu testu. Veřejnost u nás si zpravidla pod pojmem IQ test představí to, s čím kšeftuje společnost Mensa. Je tam asi 40 úkolů a jde jen a jen o doplňování právě jednoho chybějícího znaku (z nabídky čtyř možností) do posloupnosti, v níž autor testu skryl jistou zákonitost.

Je pravda, že je to udělané dobře, tedy jednoznačně. Je taky pravda, že to jde trochu nacvičit. Ale počítám, že se cvičením zlepší nejvíc právě ti, kteří mají IQ vysoké. Ale sotva potřebujete nějaké znalosti nebo sociálně kulturní zázemí, stačí když umíte trochu číst a psát. Špatné je, když jste nervák, neumíte se na povel soustředit nebo jste sice chytří, ale pomalejší. Je to na čas a času je málo.

Je otázka, co to měří. Podle mne schopnost a rychlost vizuální identifikace statického sdělení abstrahovaného do znaků. V podstatě schopnost naučit se číst. Po syntaktické a snad po sémantické stránce. Významné myslím je, že právě to je způsob, jakým vnímají a zachycují svět tzv.vyspělé části světa. Souhlasím ale, že porozumět textu, zejména po pragmatické stránce, je něco jiného.

Tedy - zabíhám teď o moc dál, než bych chtěl - pořizování a používání psané paměti, všeobecně přijatá abstrakce popisu světa do znaků a všeobecná schopnost si tento popis světa předávat je právě tím, co vyspělé části světa dostalo sociálně a ekonomicky tam, kde dnes vůči zbytku světa jsou.

Počítám, že naše jídelní stoly jsou podloženy portugalskými mapami, benátskými účetními knihami, německými kronikami, francouzskými zákoníky a anglickými učebnicemi.

A to EQ je podle mne výmysl. Kdo má dostatečné IQ, dokáže to, čemu říkají EQ, snadno emulovat. Jenže málokdy mu na tom záležý.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.