Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Logický paradox: Jak jsem se stal rasistou"

Odpovídáte na příspěvek:

Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 2:01

Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa, ale místo pobytu, socioekonomická třída a kulturní vlivy. Chudý běloch z venkova bude mít podle testu nižší IQ, než černoch z města ze střední vrstvy. Už způsob výchovy, hračky, se kteými si hrajeme, způsob, jakým nás vedou rodiče a učitelé, to všechno nás zvýhodňuje např. nad obyvateli Afriky. Tyto testy jsou kulturně omezené, proto z nich nemůžete vyvozovat žádné rasové závěry. Nízké bodové hodnocení v klasickém IQ testu znamená spíš než cokoliv jiného prostě chudobu a špatné vzdělání. Měli bychom si uvědomit, že vývojové změny v inteligenci trvaly mnoho tisíciletí, přičemž severoevropské národy se dostaly do čela až v šestnáctém století našeho letopočtu. V době, kdy Paříž byla nekultivovaným městečkem, vzkvétala ve střední Africe císařství a velkoměsta. Poté, když se Evropa topila v temném středověku, arabové budovali úžasnou civilizaci. Kde bylo tenkrát to bílé IQ??? Neměli bychom až tak zbrkle vynášet soudy o nadřazenosti a podřazenosti, historie nám již mnohokrát ukázala, že se civilizace na vrcholu střídají a podíváme-li se nazpět časem, uvidíme pestrou paletu „barev“ a ta „bílá“ vévodící dnešnímu světu panuje zatím příliš krátce. Poměr chytrých a hloupých lidí, respektive predispozice k chytrosti a hlouposti je u všech národů stejná. Nebo, chcete-li u všech lidí bez rozdílu stejná.

Za druhé. Inteligence je mnohostranná komplexní záležitost, která se nedá vyjádřit jedním číslíčkem, jedním testem. Inteligence má mnoho podob. Ne jenom paměť, logické a kombinační schopnosti, ve kterých právě „bílé“ (a některé „žluté“) obyvatelstvo naší planety vévodí, ale také např. emoční inteligence - porozumnění vlastním emocím, jejich ovládnutí a pochopení druhých. Nebo pohybová inteligence, ve které si myslím, že právě černoši mají oproti nám navrch. Hudební, estetická, personální, sociální inteligence, atd. atd. Koho to zajímá, doporučuji práce Howarda Gardnera, profesora pedagogických věd Harvardovy univerzity nebo dílko, které by si měl přečíst snad každý - Emoční inteligence od Daniela Golemana, specialisty na behaviorální psychologii a funkce mozku, lektora Harvardovy univerzity. Oba se shodují na tom, že klasická IQ se podílí na úspěšnosti v životě jen malou měrou (asi z dvaceti procent). Mnoho lidí s IQ 160 pracuje pro ty, co mají IQ 100, ale dokonale ovládají mezilidské vztahy.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.