Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Logický paradox: Jak jsem se stal rasistou"

Odpovídáte na příspěvek:

Ach Báro Baruško, četla-li jsi
sysel, 11.8.2009 16:18

Hezká, leč polovičatá argumentace. Můžete směle napadnout statistiku a hodnoty vycucané z prstu toho pána, ale nějak jste se zapomněla vypořádat s HDI a hodnotami, které se dají zpochybnit mnohem hůře.

Nevím sice, proč bych se po seznámení s takovými údaji musel nutně stát rasistou, podobně jako se po porovnání schopností a potenciálů žen a mužů nemusím stát (anti)feministou.

Statistiky lze samozřejmě falšovat podobně jako historii. Ale jednak se o některých faktech můžeme přesvědčit sami (a také se o nich přesvědčujeme) a druhak fakta nenesou odpovědnost za naši interpretaci a z ní pocházející naše rozhodnutí.

Pro mne výpovědi o průměrné úspěšnosti černé, bílé a žluté rasy nevedou k rasistickým, ale k eugenickým úvahám. I mezi lidmi s velmi tmavou pletí se totiž vyskytují velmi úspěšní (ve smyslu naší kultury) a tedy i inteligentní jednotlivci, právě tak se mezi bílými najdou zjednodušeně řečeno hlupáci. Četl jsem i jiné knihy, porovnával se svými zkušenostmi a postupně se vě mně začal formovat názor, že mezi schopnostmi a úspěšností není až zas tak přímočará souvislost, jak se běžně soudí a že úspěšnost je velmi relativní pojem, který je nutno vztahovat velmi pečlivě k daným kuturně ekonomickým podmínkám.

Tam, kde se úspěch měří počtem velbloudů, koz, manželek a dětí a vnuků, mohou naše tabulky HDI vypadat velmi směšně.

Dotaz pro Ivanu Kozárovou: myslíte, že černošští andělé mají černá křídla? :-)

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.