Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

9.8.2009 21:31

Logický paradox: Jak jsem se stal rasistou

Kdysi jsem něco hledal na Wikipedii a náhodou jsem narazil na heslo Kuba. Ten ostrovní stát sužovaný krutým komunistickým diktátorem. V článku se můžete dočíst i jak vysoké má daná země HDI (Human development index, index lidského vývoje.) HDI je mnohem spolehlivější ukazatel kvality lidského života v daném státě než HDP. Ze zvědavosti jsem klikl na odkaz a ejhle, vyskočila na mě tabulka, ve které Kuba dosahovala velmi slušného výsledku, měla největší HDI v celém Karibiku a sedmé nejvyšší v obou Amerikách. Jak je tohle možné, ptal jsem se sám sebe. Kubě přece vládne ten zlořečený diktátor, socialismus vždy zpomaloval ekonomiku a komunistické státy vždy zaostávaly za těmi kapitalistickými jak v bohatství, tak v životní úrovni. Komunismus jako faktor způsobující takto vysoké HDI jsem tedy vyloučil. Podíval jsem se znovu do tabulky a hned pod Kubou jsem uviděl Kostariku, což je také stát v oblasti Karibiku. Hledal jsem, co by tak mohly mít oba tyto státy společného. Ekonomika kapitalistická, stabilní…Nakonec jsem narazil na nadpis „Demografie“. Obyvatelstvo je z velké většiny bílé…hmm, že by? Kuba…obyvatelstvo z většiny běloši. Chile, Argentina, Uruguay…jediné státy v Latinské Americe vyspělejší než Kuba – obyvatelstvo z drtivé většiny bílé.
Pak jsem se podíval na tabulku celkově. První část tabulky (HDI – High, státy s vysokým HDI, obsahuje prvních 76 států) jsem si tedy rozdělil do těchto kategorií:
1. Státy s obyvatelstvem kompletně nebo téměř kompletně bílým (evropského původu), těch byla v tabulce většina
2. Státy s obyvatelstvem alespoň částečně bílým (Hlavně v Jižní Americe)
3. Státy s obyvatelstvem původem z východní Asie (Japonsko, Korea, Hongkong, Singapur) – ty se umístily poměrně vysoko v tabulce.
4. Ropné státy
5. Ministátečky závislé na turistice (hlavně v Karibiku)

Zdálo se tedy, že nejlépe si vedou běloši a lidé z východní Asie, naopak černoši jsou na samém dně. Subsaharská Afrika je na tom tragicky. Ale co černoši v Karibiku?. A tak jsem objevil Haiti. Nejzaostalejší stát v Karibiku, obyvatelstvo je samozřejmě téměř ze 100% černé. Řekl jsem si, že tohle nemůže být náhoda.Pustil jsem se do hledání, až jsem se nakonec dostal ke stránce na Wikipedii o knize od Dr.Richarda Lynna: IQ and Global Inequality.Kniha se zaobírá vztahem rasy/národnosti a inteligence. Mapa a tabulky kompletně a zcela odpovídaly mým podezřením: Zdálo se, že nejvyšší inteligenci mají Východní Asiaté, následovaní v těsném odstupu bělochy evropského původu. Černoši se očekávaně umístili na chvostu.Rozsah průměrného IQ států byl 108 (Hongkong) až 59 (Rovníková Guinea). Jediné, co se tomuto zjevnému vztahu mezi inteligencí a ekonomickou prosperitou, byla Čína. Podle vysoké inteligence jejích obyvatel by měla být mnohem rozvinutější než dnes, to ale není nikterak překvapivé, když uvážíme, že tam vládnou komunisté. I přes to, že ekonomický růst je tam vysoký i přes současnou ekonomickou krizi, si myslím, že nebýt komunistů, mohl by být ještě mnohem vyšší. Pokud by v Číně byla demokracie, Čína by se za velmi krátkou dobu stala světovou supervelmocí. Ale tento proces je dle mého názoru nezvratný, Čína už se tlačí mezi vyspělé státy a nezadržitelně se řítí vpřed. Budoucnost bude patřit Číně.Tím spíš, že bílá rasa postupně vymírá.
Takto jsem se tedy stal rasistou, protože nevěřím, že lidské rasy jsou si rovnocenné, a to jak v inteligenci, tak v jiných proměnných a domnívám se, že tyto vlastnosti jsou geneticky dané. Černoši například, stejně jako špatně zvládají inteligenční testy, vynikají v běhu, a to jak sprintu, tak běhu na dlouhé tratě.
A vyústěním toho všeho je logický paradox, protože jsem se tímto způsobem vlastně nechtě stal rasistou.

Nu, tak pokud jste dokázaol něčemu tka...
Bára Š., 9.8.2009 23:07

Nu, tak pokud jste dokázaol něčemu tka silně uvěřit po přečtení jediné knihy, pak asi rasista skutečně jste a není možno vám nic vymluvit.

Že daný pán si data leckdy doslova vycucal z prstu, protože nemohl a ani neměl přístup k reprezentativním vzorkům obyvatel daných států, to jstě zřejmě přehlédnul, že ano?:-)

Ještě podotýkám, že inteligence je pouze náš myšlenkový konstrukt, který můžeme měřit testy, o kterých se jen DOMNÍVÁME, že snad něco jako inteligenci měří. Nikdo ale neví, co inteligence je a jak ji měřit....navíc silně pochybuji, že dané testy tohoto pána byly kulturně nzávislé. Nebo se snad domníváte, že pokud zadáte američanovi verbální úlohy a pak je zadáte málo gramotnému černochovi, že černoch selže a tudíž je nutně méně inteligentní?

Dovoluji si vám nabídnout návštěvu některých hodin statistiky a metodologie a následně kurz „jak na lidskou blbost“

Ach Báro Baruško, četla-li jsi
sysel, 11.8.2009 16:18

Hezká, leč polovičatá argumentace. Můžete směle napadnout statistiku a hodnoty vycucané z prstu toho pána, ale nějak jste se zapomněla vypořádat s HDI a hodnotami, které se dají zpochybnit mnohem hůře.

Nevím sice, proč bych se po seznámení s takovými údaji musel nutně stát rasistou, podobně jako se po porovnání schopností a potenciálů žen a mužů nemusím stát (anti)feministou.

Statistiky lze samozřejmě falšovat podobně jako historii. Ale jednak se o některých faktech můžeme přesvědčit sami (a také se o nich přesvědčujeme) a druhak fakta nenesou odpovědnost za naši interpretaci a z ní pocházející naše rozhodnutí.

Pro mne výpovědi o průměrné úspěšnosti černé, bílé a žluté rasy nevedou k rasistickým, ale k eugenickým úvahám. I mezi lidmi s velmi tmavou pletí se totiž vyskytují velmi úspěšní (ve smyslu naší kultury) a tedy i inteligentní jednotlivci, právě tak se mezi bílými najdou zjednodušeně řečeno hlupáci. Četl jsem i jiné knihy, porovnával se svými zkušenostmi a postupně se vě mně začal formovat názor, že mezi schopnostmi a úspěšností není až zas tak přímočará souvislost, jak se běžně soudí a že úspěšnost je velmi relativní pojem, který je nutno vztahovat velmi pečlivě k daným kuturně ekonomickým podmínkám.

Tam, kde se úspěch měří počtem velbloudů, koz, manželek a dětí a vnuků, mohou naše tabulky HDI vypadat velmi směšně.

Dotaz pro Ivanu Kozárovou: myslíte, že černošští andělé mají černá křídla? :-)

Odp: Nu, tak pokud jste dokázaol něčemu tka...
ivana Kozárová, 5.9.2009 17:02

Kursem na lidskou blbost?
Blbost nikdo nezastaví,blbost je věčná!
Není to záležitost intelektu,ale srdce a charakteru.
Biblický pojem nedostává se mu srdce - je výstižný pro tento handicap. Blbost má nekonečně variant. Zatmělé srdce - to je taky druh blbosti.
Nacionalismus a rasismus jsou taky plody blbosti...
Souhlasím s vámi,Báro.

A k čemun to vůbec je? Nejsem rasista...
werterber, 9.8.2009 23:31

A k čemun to vůbec je? Nejsem rasista, takže mě to moc nezajmá. Nějaké iqtesy podle mě nic neměří.

Odp: A k čemun to vůbec je? Nejsem rasista...
tlapka, 10.8.2009 9:02

To je pravda. Měřítkem je úspěch.

Odp2: A k čemun to vůbec je? Nejsem rasista...
santiago, 6.9.2009 23:27

To je pravda. A peníze jsou měřítkem úspjechu.

Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
santiago, 10.8.2009 1:52

Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly mezi lidskými rasami existují. Proč ne. Ale věřím, že čím je metoda přesnější, tím jsou rozdíly menší.

Pro Vás to žádný praktický význam nemá. Za celý svůj život se seznámíte s nějakými 10.000 lidmi tak, abyste vůbec nějakou dispozici osobně posoudil. Za každým z nich stojí 1.000.000 jedinců, o jejichž existenci nebudete mít v životě ani tušení.

Nevím, proč se to tolik lidí snaží prokázat nebo vyvrátit. Zastánci lživou statistikou, odpůrci spíš povykováním.

Poznámka 1: Vaše IQ - pravděpodobně vysoké - Vám je k ničemu, pokud nerozumíte obsahu sdělení. Ale nevěšte hlavu. V tom jsou Češi velmi špatní. Ale vězte, že to nemá genetický, ale úplně jiný důvod.

Poznámka 2: Oni někteří černoši i zatraceně dobře zpívají. Nevím, jestli přitom taky dobře běhajý.

Odp: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Bára Š., 10.8.2009 7:01

ještě byhc podotkla, že je prokázáno, jak významný vliv na výkon (tedy i výkony podané při testování inteligence) má chudoba, podvýživa a nzné podmínky. Leckterému podvyživenému dítěti se „po přesunu“ do lepších podmínek „zlepšilo IQ“ i o 20 bodů (!) I v tomto ohledu je vtipné náhlé překvapení, že v Africe jsou na tom lidé nejhůř...aby ne, to se dalo čekat.

Odp2: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
santiago, 10.8.2009 8:34

Pak je ale spravedlivé podotknout, jak významný vliv má naopak výkon (tedy i inteligence) na zamezení nebo odstranění chudoby, podvýživy a nuzných podmínek.

Dokonce bych se odvážil tvrdit, že to je cílem a důvodem víkonu.

Odp3: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 10.8.2009 9:04

Člověk by se divil - když jsou chytří proč jsou chudí, jistě zde existuje logické vysvětlení.

Odp4: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Karolína, 13.8.2009 15:53

Nemají podmínky k tomu někde prezentovat svou inteligenci.....

Odp3: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Bára Š., 10.8.2009 9:29

opravdu si myslíte, že v africe je hlad proto, že jsou blbí? zkusil jste si někdy žít v 50ti stupních na okaji pouště? Nebo že by „ti chytří“ zdrhli do našeho mírného pásma?

Marná snaha :-) Vzdávám to

Odp4: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
santiago, 10.8.2009 10:26

Přijít na konci dubna, když sleze sníh, na šumavskou pláň, postavit sám barák, odkamenit, zorat a osít pole, nasekat dřevo, ustájit dobytek, natahat zásoby ... to všechno do října, než napadne sníh, aby početná rodina přežila půlroční dvacetistupňovou zimu, nejspíš taky nebylo snadné. Nevím, jestli bych obstál. Ale doufám, že bych se neválel v prachu, nenechal se žrát od much a nestřílel do vzduchu ze samopalu.

Snad je zřejmé, že nemluvím o stavbě domu pana Bakaly v Modravě. Ostatně on tam snad ani nechová dobitek.

Odp5: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Pavel od vody, 10.8.2009 14:08

Santiago, v každém příspěvku máš minimálně jednu hrubku: „dobře běhajý“, „důvodem víkonu“, „nechová dobitek“. To je vizitka intelegence?
-ppp-

Odp6: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 11.8.2009 9:38

Je to provokace.

Odp7: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Pavel od vody, 12.8.2009 15:07

Heureka, dělá to schválně ;-)

Odp2: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Juras, 12.8.2009 23:17

To je zase prokázaný blábol :-) A po přesunutí do horších podmínek mu kleslo IQ o kolik bodů? ;-) Když člověk opakuje úlohy podobného charakteru, tak se natrénuje a samozřejmě dosahuje lepších výsledků. To by mě teda zajímalo, ten Váš „prokázaný poznatek“. Těžko to bylo prokázáno vědeckou metodou.

Odp3: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Bára Š., 13.8.2009 12:39

Atkinson, Psychologie...část věnovaná vlivu prostředí na inteligenci. Studujte

Odp4: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Juras, 13.8.2009 13:42

Nebudu utápět čas v nesmyslech. Buď přeformulujte své tvrzení, aby mělo hlavu a patu, nebo ho odvolejte. Tvrzení „ještě byhc podotkla, že je prokázáno, jak významný vliv na výkon (tedy i výkony podané při testování inteligence) má chudoba, podvýživa a nzné podmínky. Leckterému podvyživenému dítěti se „po přesunu“ do lepších podmínek „zlepšilo IQ“ i o 20 bodů (!)“ je naprosto nesmyslné, protože nabádá k nelogickému závěru. Podala jste to, jako by se jednalo o důkaz, že dítěti vzrostlo IQ přesunutím do lepších životních podmínek. Je zřejmé, že to důkaz není, existuje spousta jiných možných příčin zlepšení IQ - jednu z nich jsem uvedl v předchozím příspěvku.
Jestli jsou vaše prameny stejně průkazné jako toto tvrzení, tak neprokazují nic. Ale - jak podotkl kolega - u psychologie bych se tomu nedivil - mám s psychology už jisté zkušenosti. :-)

Odp5: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Bára Š., 13.8.2009 14:55

Jak už jsem řekla...podvyživené děti žijící v nuzných podmínkách mají dle výzkumů IQ X. Poté, co byly krmeny lépe a byly v lepším prostředí, jejich IQ vzrostlo o AŽ 20 bodů.
To můžete zpochybňovat nebo nemusíte...je mi jedno jakou máte zkušenost s výzkumy a potažmo i s psychology. Já se ani za psychologa nepovažuji.

Mimochodem, důvodem mého poukázání na jisté studie a upřímně i na selský rozum (je jasný, že výkon kohokoliv se po přesunu do lepšího protředí zlepší) bylo pouze aj en to, že IQ není nějaká ajsně daná veličina a to, že s emůže lehce měnit v závislosti na prostředí či různých testech iq

Odp6: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Juras, 14.8.2009 12:18

důvodem mého poukázání na jisté studie a upřímně i na selský rozum (je jasný, že výkon kohokoliv se po přesunu do lepšího protředí zlepší)

To se na mě nezlobte, ale zase blábolíte. Selský rozum s tím nemá co dělat a do debaty ho tahá většinou ten, který ho nepoužívá. Jak je podle Vás jasný, že výkon kohokoliv se po přesunu do lepšího protředí zlepší? To přece není pravda. Horší prostředí naopak velmi dobře motivuje se z něho dostat, výkon klesá, když se člověk dostane do lepšího a ztratí tuto účinnou motivaci.

Poté, co byly děti krmeny lépe (ale také zestárly, byly natrénovanější předchozími IQ testy a lépe věděly, co se po nich vlastně chce, nebyly tolik vystresované, atd...), tak potom jim nevzrostlo IQ, ale udělaly IQ testy s lepším výsledkem. Kde berete jistotu, že právě ta závislost, kterou jste vypíchla, má podstatný vliv? Vypadá to, že nad jinými okolnostmi vůbec neuvažujete.

Popis toho výzkumu mi zakládá na podezření, že byl výzkum metodicky velmi pomýlený - pravděpodobně ho dělal nějaký diletant, který má s vědou společného jenom to, že si někde koupil vědecký titul.

Odp6: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 14.8.2009 12:55

Tak se běžte okamžitě všichni najíst do dobré hospody a pak si změřte IQ.

Odp7: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Juras, 14.8.2009 13:21

Jídlem zvýšíme, pitím zase srazíme ;-)

Odp8: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 19.8.2009 10:11

To je v pořádku, nakonec všichni jsou se svým IQ spokojeni. Aspoň zde na Svíci si nikdo nestěžoval že by měl nedostatečné IQ.

Odp9: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
santiago, 3.9.2009 12:04

Oni se za to lidé stydí. Zrovna tak si tu nikdo nestěžuje, že má rektoanální píštěle nebo plíseň mezi prsty u nohou.

I když je tu jistě ten rozdíl, že tato postižení nejsou pro okolí tolik patrná.

Odp10: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 3.9.2009 16:26

To bych neřekla. Spíše o tom nechtějí vědět. Píštěl na sobě rozezná se pomocí rozumu ale čím se rozezná rozum?

Odp7: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
zvoník, 14.8.2009 13:51

Najíst?
Tady bude výsledek jediný a víc než stoprocentní: Budete mít větší a možná i kvalitnější stolici, čili hovno, neboť jídlo mozkem přímo neprochází. ...Ale u některých lidí tam v mozku může, obrazně řečeno, ten výsledek z toho jídla nějakou dobu pobývat. Proto může na kratší dobu u takové osoby pozitivně stoupnout IQ třeba i o 20% z původního stavu. Relativita je strašná věc...

Odp8: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 19.8.2009 10:13

Musíš jíst pořád a poctivě a hodnotné pokrmy.

Odp9: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
zvoník, 19.8.2009 13:11

A co než se přežírat, si takhle stěžovat na kvalitu IQ testů, že nejsou dostačně objektivní a inteligentní, aby byly k použití měření řádné inteligence? Vždyť je také musel vytvářet člověk s ,,nějakým" IQ, který si na tu výši toho vlastního IQ jistě nestěžoval.

Odp7: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Alfons, 14.8.2009 14:04

Pochoutky olezlé potkanama? Raději suchý rohlík ve stoje.;-)

Odp8: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 19.8.2009 10:13

Nebuď rozmazlený. Nejhodnotnější jídlo jsou chrobáci.

Odp9: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
slayd, 19.8.2009 12:58

Hlavně se rychle nažer a nevopruzuj. P.s.

Odp10: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 3.9.2009 16:28

Já zase Takový význam jídlu nepřikládám jako ty.

Odp3: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
santiago, 13.8.2009 13:21

Vědeckou metodou to ani prokázáno být nemohlo. Nezapomínejte, že jde o psychologiji.

Odp4: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
Juras, 13.8.2009 13:33

Nojo, pravda :-)

Odp2: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
ivana Kozárová, 5.9.2009 17:04

Přesně tak. Citově deprivované děti mají poruchy v oblasti intelektu . Ne že by nebyly inteligentní. Ale poruchy tam jsou v důsledku c i t o v é deprivace.

Odp3: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
tlapka, 6.9.2009 17:27

Ovšem možná že u každého jsou jiné. Jde to tak zevšeobecnit?

Odp4: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
ivana Kozárová, 15.9.2009 17:48

Jde. Konal se validní více než čtyřicet let trvající výzkum. Viz autoři Langmeier - Matějček

Odp2: Geneticky podmíněné dispoziční rozdíly...
juraj, 14.8.2010 0:13

z toho tedy vyplívá: když africké hladové dítě s IQ 59 přesunete do Honkongu stupne jeho počet bodů na 79 a když vypapané dítě z Honkongu dáte do hladovějící Afriky klesne mu počet bodů na 88.... to je jen 9 bodů rozdíl.... stejnej jako mezi G.W.Bush a nejinteligentnější opicí.... jen ten džídablví křoví je na tom hůř než ta opice :D

Jistěže rozdíly jsou
Jana, 10.8.2009 10:49

Kvůli tomu, že uznáte rozdíly mezi rasami, nejste přece rasista. Vždyť i léky působí rozdílně na bělochy, černochy atd.
Na IQ zapomeňte. Je o ničem. Jak má uspět v testu pasák dobytka někde z Keni? Který se s ním nikdy nesetkal a není ani pořádně gramotný?
Pokud budete přistupovat k někomu z rovníkové Afriky jako k mentálně retardovanému jenom proto, že jeho země má podle té vaší příručky průměrné IQ 59, je to váš problém a vaše hloupost a toto už rasismus je.

Odp: Jistěže rozdíly jsou
Interfector, 10.8.2009 10:59

Kdepak, nemáte pravdu. Pokud někdo uzná, že mezi rasami jsou rozdíly, stává se z něho rasista. Zde je poučka z wikipedie:
„Jedná se o teorii, jež tvrdí, že odlišný vývoj různých lidských ras a etnik, podmíněný geografickou diverzitou, determinuje schopnosti a vlastnosti jejich jednotlivých příslušníků.“
Nějak si odporujete, protože pokud jsem uznal to, že některé rasy a národy mají nižší IQ - a předpolkádám, že v jisté zemi se pravděpodobně střetnu s člověkem, jehož IQ kolem této hodnoty bude oscilovat - pak jsem rasista.

Odp2: Jistěže rozdíly jsou
Jana, 10.8.2009 11:25

Wikipedia:
Racism is the belief that race is the primary determinant of human traits and capacities and that racial differences produce an inherent superiority of a particular race.

Cítíte ten rozdíl?

Odp3: Jistěže rozdíly jsou
Elfstone, 10.8.2009 11:58

Dovolím si tu definici trochu pozměnit:
Racism is the belief that race is the primary determinant of human IQ and that racial differences produce an inherent superiority of a particular race.
Za human traits and capacities jsem pouze dosadil IQ - to je hlavní faktor, který způsobuje zřejmou nadřazenost a podřazenost ras (superiority and inferiority).
A navíc existuje mnoho dalších definic: According to the Oxford English Dictionary, racism is a belief or ideology that all members of each racial group possess characteristics or abilities specific to that race, especially to distinguish it as being either superior or inferior to another racial group or racial groups.
Představte si, kdybych na veřejnosti řekl, že Cikáni mají nižší inteligenci. Nebyl bych pak obviňován z rasismu?

Podobné téma jsme probírali s Bárou Š...
Pavel od vody, 10.8.2009 14:20

Podobné téma jsme probírali s Bárou Š. v jiné diskusi. Tzv. inteligence obyvatelstva je na takové výši, jaká je potřebná k přežítí v dané lokalitě. Naše měřítka inteligence nejdou aplikovat na indiány v pralese, eskymáky či austráláky. Oni mají svoje měřítka, podle kterých bychom zase my neuspěli.
Situace v Africe je dnes taková, jak ji zanechal inteligentní bílý muž po staletích drancování, loupežení a lovu černých lidí. Inteligentní bílý muž se vůbec podepsal na současném stavu nejen Afriky.
Bílý muž neoplývá inteligencí výrazně více než ostatní rasy. Vyniká špíše svou agresivitou, bezohledností, nenasytností atd. Podobných „vynikajících“ vlastností se dá vyjmenovat neurekom.
-ppp-

Odp: Podobné téma jsme probírali s Bárou Š...
., 10.8.2009 17:13

Ano Pavle,
takže ta inteligence bílého muže a bílé ženy by se v historii i v současnosti velmi často měla psát v uvozovkách, tedy „inteligence“. A platí to nejen o rasách, ale i o jednotlivcích téže rasy.

Už jednou jsem tu říkal, že někteří lidé svého vysokého IQ využívali a využívají ke zločinům a ničení svých bližních. Jiní lidé, sice s teoreticky trošku nižším tzv. IQ, mají daleko vyšší sociální cítění, a proto nikomu neubližují.
Samozřejmě, že ti druzí jsou mnohem cennější z hlediska morálních vzájemných vztahů mezi lidmi i všeobecně.

Odp2: Podobné téma jsme probírali s Bárou Š...
ivan, 10.8.2009 23:17

IQ + EQ = Osobnost člověka.

Odp2: Podobné téma jsme probírali s Bárou Š...
tlapka, 14.8.2009 12:59

Pravda. Některé houby jsou jedovaté a jiné nikoliv. Ty jedovaté jsou méněcenné mezi lidmi i všeobecně.

A zapomínáte:
zvoník, 10.8.2009 22:59

Že je veliký rozdíl mezi opravdu přirozenou inteligencí a mechanickou pamětí! Někdy právě výplody pěstěné mechanické paměti maskují méně inteligentního člověka, čili je možné se setkat, s tzv. ,,blbým inteligentem„ nebo s ,,inteligentním blbcem“. - To podle toho, jaká inteligence v tom kraji vládne. A nejlepší je neodporovat.

Odp: A zapomínáte:
ivan, 10.8.2009 23:37

Inteligence je velice často zaměňována se vzděláním. Vzdělání je penzum paměťově zvládnutých informací, kdežto inteligence je schopnost s nima nakládat. Znám mnoho lidí, kteří jsou schopni odříkat řadu pouček a odkazů na myšlenky někoho jiného, přesto nejsou schopni z nich vyvodit důsledek nebo praktický závěr. Naopak, mnozí jsou schopni z méně informací dospět ke kvalitním závěrům.

Odp2: A zapomínáte:
werterber, 11.8.2009 0:10

Předpokládám, že Vy se řadíte k těm, kteří i s malým kašparkem dokáží zahrát velké divadlo.

Odp3: A zapomínáte:
ivan, 11.8.2009 1:11

To ne, ale takový Josef Ressl mezi ně určitě patřil. Jako lesnického adjunkta ho nic nepředurčovalo k vynálezu lodního šroubu. Veterináře Joo Danlopa vedla myšlenka, k první prakticky využitelné pneumatice. Kovářského pomocníka pana Cankaře dovedla myšlenka k dřevoplynovým motorům, později k dřevoplynovým kotlům Atmos. Bratři Wirthové byli prodejci a pak i výrobci jízdních kol, ale taky konstruktéři letadel a později i jejich piloti. Konstruktéři závodních motorů, bratři Vicherové byli hrnčíři. Závodní motory Perti konstruoval opravář pletacích strojů.

Odp: A zapomínáte:
ivana Kozárová, 6.9.2009 13:53

Hloupost je kapitola sama o sobě. Dokáže člověka konzervovat a uchovat jeho tělo podobně jako formaldehyd..;-) Takovej tupoun nic neprožívá a šetří si citovou energii. Výdej je na minimu. Má zažité své blbé rituály,podle kterejch jede jak mašina a nic ho nevykolejí. Dbá na sebe,je sám středem světa a ačkoli si svou rozporuplnou aktivitou pod sebou ten fundament divně podhrabává,dožije se často vyššího věku,než inteligentní dobrák,který si na svůj hrb nakládá i problémy svých bližních....

Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 2:01

Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa, ale místo pobytu, socioekonomická třída a kulturní vlivy. Chudý běloch z venkova bude mít podle testu nižší IQ, než černoch z města ze střední vrstvy. Už způsob výchovy, hračky, se kteými si hrajeme, způsob, jakým nás vedou rodiče a učitelé, to všechno nás zvýhodňuje např. nad obyvateli Afriky. Tyto testy jsou kulturně omezené, proto z nich nemůžete vyvozovat žádné rasové závěry. Nízké bodové hodnocení v klasickém IQ testu znamená spíš než cokoliv jiného prostě chudobu a špatné vzdělání. Měli bychom si uvědomit, že vývojové změny v inteligenci trvaly mnoho tisíciletí, přičemž severoevropské národy se dostaly do čela až v šestnáctém století našeho letopočtu. V době, kdy Paříž byla nekultivovaným městečkem, vzkvétala ve střední Africe císařství a velkoměsta. Poté, když se Evropa topila v temném středověku, arabové budovali úžasnou civilizaci. Kde bylo tenkrát to bílé IQ??? Neměli bychom až tak zbrkle vynášet soudy o nadřazenosti a podřazenosti, historie nám již mnohokrát ukázala, že se civilizace na vrcholu střídají a podíváme-li se nazpět časem, uvidíme pestrou paletu „barev“ a ta „bílá“ vévodící dnešnímu světu panuje zatím příliš krátce. Poměr chytrých a hloupých lidí, respektive predispozice k chytrosti a hlouposti je u všech národů stejná. Nebo, chcete-li u všech lidí bez rozdílu stejná.

Za druhé. Inteligence je mnohostranná komplexní záležitost, která se nedá vyjádřit jedním číslíčkem, jedním testem. Inteligence má mnoho podob. Ne jenom paměť, logické a kombinační schopnosti, ve kterých právě „bílé“ (a některé „žluté“) obyvatelstvo naší planety vévodí, ale také např. emoční inteligence - porozumnění vlastním emocím, jejich ovládnutí a pochopení druhých. Nebo pohybová inteligence, ve které si myslím, že právě černoši mají oproti nám navrch. Hudební, estetická, personální, sociální inteligence, atd. atd. Koho to zajímá, doporučuji práce Howarda Gardnera, profesora pedagogických věd Harvardovy univerzity nebo dílko, které by si měl přečíst snad každý - Emoční inteligence od Daniela Golemana, specialisty na behaviorální psychologii a funkce mozku, lektora Harvardovy univerzity. Oba se shodují na tom, že klasická IQ se podílí na úspěšnosti v životě jen malou měrou (asi z dvaceti procent). Mnoho lidí s IQ 160 pracuje pro ty, co mají IQ 100, ale dokonale ovládají mezilidské vztahy.

Odp: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
emo, 11.8.2009 2:11

A jak tedy vysvětlíte, že socioekonomická úspěšnost v USA je v pořadí asijci - bílí - hispánci - indiáni - černoši? Myslím si, nezáleží až tak na inteligenci, jako na úspěšnosti v životě. Ale inteligence je jejím hlavním faktorem!
BTW to s těmi císařstvími v Africe vypadá na špatný vtip. Tyto primitivní státy nikdy nedosáhly úrovně států evropských.

Odp2: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 11.8.2009 8:26

A emo,
teď si dovolím se ffftipně zeptat: A kde máš v té své postupce Rómy? Já jsem tudle jednomu skutečně sáhodlouze vysvětloval, že on jako Róm by neměl krást, a jak myslíš, že mu to dlouho vydrželo? - Odpovím: Jenom do před té doby, než ho zabásli, vyšetřili a zase pustili. Takže on je vlastně velice inteligentní! Dejme mu taky nějaký to IQ, jóóó?

Odp3: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Bára Š., 11.8.2009 9:25

a víte, co ej na tom nejparadoxnější (pro vás)? Že Rom je z rasového hlediska BĚLOCH :-D

Odp4: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 11.8.2009 10:44

Teď teda Báře nerozumím.
Protože Rómy přece dělíme na tmavé a bílé. A pravda je ta, že ti bílí jsou zákeřnější než ti tmaví, a také více kradou, čili když se takový bílý Róm vyholí, může se svou povahou přestoupit do severočeské dělnické strany a oni to ani nepoznaj, neboť rasu určují podle zevnějšků...... Uhhh, to bylo na fuj... A to myslím nejsem rasista.

Odp5: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
ivan, 11.8.2009 10:56

Zvoníku, budeš koukat, ale spolu s nimi jsme společnou rasou indoevropskou.

Odp6: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 11.8.2009 11:47

To se možná tak nazývá..., a může to být i z hlediska rasy pravda, ale jelikož znám téměř celou historii Pražských cikánů dle historických spisů - asi tak - od 12. století do dnes, a tenkrát se jim zdaleka neříkalo Rómové, nýbrž právě cikáni, tak vím, že už v té době s nimi byly problémy a pořádaly se na ně hony jako na zvěř právě proto, že jejich chování poškozovalo tehdejší režimy po všech stránkách a byli silně neadaptibilní!
To ale přece neplatí, že se to s nimi musí pořád táhnout i dneska a řešit jejich problém podobně, jako tomu bylo za středověku.

Odp7: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
emo, 11.8.2009 15:18

Cikáni nejsou žádná rasa indoevropská, patří sice k rase europoidní, ale jaksi zdegenerovali, pochází z Indie a tam patřili k nedotknutelným, byli vyřazeni z kastovního systému. Jejich inteligence je podobná inteligenci černochů v USA.

Odp8: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Bára Š., 11.8.2009 17:36

indoevropská skutečně ne...zřejmě to bylo spleteno dohromady s tzv Indoevropskými jazyky.

Protože se tu oháníte inteligencí a rasami, je třeba říci, že Romové stejně jako Arabové, byť Vás asi mate barva kůže, jsou europoidní rasou.

Pokud máte námitky (což samozřejmě rasisté mít budou), budete se muset přestat ohánět rasami a říkat pouze to, že „podle vás platí rovnice - čím tmavší pleť, tím blbější člověk“

Jinak co my jsme se učili, tka Romové k nám přišli z Egypta a přivezli i několik věcí do té doby středověku v Evropě neznámých (léčiva, alei magické rituály apod.). Pokud byly ještě před tím v Indii, je velice pravděpodobné, že svým stylem života patřili k nedotknutelným - asi nikdo z nich nebyl hinduistickým knězem. Do společnosit nepatřili a někteří debilové jimi opovrhovali stejně jako dnes.

Jinak souvislost s černochy v USA nechápu...tam byli zcela náhodně přiveženi různí lidé bez naprosté souislosti

Odp9: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
emo, 12.8.2009 18:52

Heh, z Egypta? V Egyptě nikdy nebyli, to byla ve středověku pouze jejich taková lest, jak si zajistit přízeň evropských národů. Tvrdili, že jsou kmen, který nepřijal Ježíška, když prchal před ukrutností Herodesa. Co vám to v té škole napovídali za nesmysly...

Odp8: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 17:37

Ono pojem lidská rasa sám o sobě je holý nesmysl. Nic takového z taxonomického hlediska neexistuje.

Asi se vám nebude líbit, že společně s cikány patříme do indoevropské jazykové rodiny ;-)

Teda emo, kam vy na ty nesmysly chodíte. Jak prosím vás cikáni zdegenerovali? Můžete mi to popsat? Kdyby jejich způsob života nebyl úspěšný, tak tu prostě nejsou. V poslední době se mi zdá, že jsme zdegenerovali my. Jenom loutky bez ducha, které udělají, co se jim řekne. Hezky si nás vycvičili.

Odp8: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Bára Š., 11.8.2009 17:38

stejně si myslím, že to nemyslíte vážně...pod anonymním nickem člověk napíše i totální blbosti a ještě se raduje pohoršených reakcí..taději už vám tedy nebudu dělat radost

Odp9: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 11.8.2009 19:51

Takže pro všechny z 11. 8.:
Nechtěl jsem to udělat, protože je to moc pracné, ale najdu ve svém papírovém depozitu celou historii cikánů, udělám výtah, nic nepřekroutím a začnu to psát sem možná na etapy, a pak zjistíte, že někdo z vás o původu cikánů máte pravdu, ale hrozné je, že oni byli, jsou a budou stále stejní a neadaptabilní. Můžete si potom sami říct, jak ti naši předkové byli tolerantní, ale i zlí, že i v minulosti cikáni museli z Českých zemí mnohokrát emigrovat.

Odp10: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Bára Š., 11.8.2009 20:33

proč by se na nás měli adaptovat proboha? neměli bychom se třeba taky my adaptovat na ně? ať si snad každý žije, jak chce.....věc je jiná, pokud jim náš systém (nejen jim) dovolí parazitovat..ale to je chyba především našeho systému, tak upněte svoji energii na něj

Odp11: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 11.8.2009 22:39

Báro,
nic ve zlém, ale Vy jako inteligent byste měla vědět, že neadaptabilní člověk je nepřizpůsobivý. A to skutečně nepřizpůsobivý prostědí, nikoliv JEN lidem a jejich systému života. Čili to znamená, že když třeba vejde cikán do hospody, nebude hned vytahovat kudlu nebo břitvu na gumičce. Nebo když se třeba ve společnosti běžně nekradou a nerozbíjejí kostelní zvony, tak nebude cikán rozbíjet ukradený zvon, aby kov z něho odnesl do sběrny, jako se to stalo ve Štolmíři u Českého Brodu se zvonem 350 kg těžkým z 18. století! A po dvou letech ho našli na kusy (jen některé), hádejte kde? - Ve sběrně v Ostravě! A podobně se stalo na severu Čech! Adaptabilita znamená, že když někam přijdu do jiného prostředí a společnosti, přizpůsobím své chování tomu okolí, kam jsem přišel jako člověk a seznamuji se se zvyky, aby mě případně přijali s úctou.
Ovšem, Báro, jak zde čtu Vaše všechny příspěvky, pro Vás je asi toto úmyslně naprosto neznámý pojem, protože jste zřejmě agresivní, možná i neadaptabilní feministka. Promiňte, jestli se mýlím...

Odp12: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Bára Š., 12.8.2009 9:30

To, co jste popsal, není žádným popisem nepřizpůsobivé kultury, ale popis chudých lidí, tkeří prostě a jednoduše kradou. Kdžy kradou bohatí, tím spíš budou krást oni. Chudých lidí bude odhadme více mezi Romy. Nic víc za tím nehledejte.

Neadaptabilní feministka, to jste mě pobavil :-D Třeba jo a okolí si přizpůsobuji sobě :)

Odp13: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 12.8.2009 10:56

Prostě a jednoduše.. kradou všichni podle možností a někteří jsou až tak rafinovaní, že kradou v pravidelném zaměstnání. Inteligence se projeví ve schopnosti vyhnout se nepříjemným následkům.

Odp13: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
emo, 12.8.2009 18:54

ale proč jsou chudí to nevíte, že?

Odp10: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 14.8.2009 17:30

Bohužel historie o českých cikánech neprošla ve Svíci jako nový článek. Zřejmě z důvodů autorství článku a také obav z objektivnosti historického názoru na tuto menšinu. Takže opět vím na čem jsem.

Odp11: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
ivana Kozárová, 14.8.2009 17:57

nezávisle na historických faktech - neoblíbenost této skupiny obyvatel pramenila z jejich chování vůči slabším - tam,kde měli možnost,přepadali v tlupách samoty,majitele vymordovali,usedlost vybydleli a táhli dál - už v dobách císaře pána bral se na to zřetel -- ... uvádějí autoři Lagmeier a Matějček jako jedinou možnost socializace jejich dětí odloučení od původní rodiny alespoń na pět dnů v týdnu a to z důvodu postupné přeměny norem chování,které tato komunita má odlišné pro styk mezi sebou a pro styk s těmi ostatními... Své vlastní normy,jak známo,upřednostńují před normami zákonnými.Prosadit pro ně internátní školy se nepodařilo a zřejmě ani nepodaří.Zato jsou plné dětské domovy,což protiřečí všeobecné domněnce,že jsou milovníci dětí.... Nemám proti této skupině obyvatel žádných výhrad,jen bych chtěla mít tolik práv,jako mají oni. Např. místo popelnice bych používala místní kašnu a obec by to pak po mně nechala vyčistit....
Tam,kde se slušnost považuje za slabost,není možná rovnoprávná komunikace.

Odp12: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 14.8.2009 21:39

Tam v té historii byl zajímavý moment, že když lidé zjistili, že cikáni nic nikdy nedělali, s ničím neobchodovali a jen lidi ,,mámili„ (hádání budoucnosti), tak když už je ani to mámení nedokázalo uživit, a krom lovu zvěře oni začali ještě krást všude, kde se dalo, tak v ten moment začínali být lidem na obtíž. A když je v srpnu 1554 krom císaře Ferdinanda I. ještě vypověděl sněm českých stavů, nebyli jen vyháněni ze země, ale byli štvaní jako lovná zvěř! Nakonec se nad nimi sám císař ustrnul a v lednu za dva roky vydal mandát, ,,aby cikánů, zvláště pak žen a dětí, lidé hned netopili anebo jiným způsobem nezabíjeli, nýbrž aby je brali ku psacím jako trestance“ , tak tehdy, když jim hrozila práce, začali utíkat na Západ, hlavně do Francie, kde hlásili, že přicházejí z Českého království. Ve Francii tehdy všichni začali cikány nazývat podle domnělé země jejich původu - Bohémiens. Bohémiens ale také říkají mám, Čechům. Takže pro většinu Francouzů Češi a cikáni znamená totéž až dodnes. Ve francouzské umělecké literatuře a divadle, když se náhodou vyskytuje postava čistokrevné cikánky, mají pro zvýšení věrohodnosti zaručeně cikánská jména, například Vlasta či Libuše, a pravých cikánů francouzskému uchu zase lepší zní jméno Jaromír nebo Bohuslav.

Odp13: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
ivana Kozárová, 15.8.2009 20:08

jo jo,a když se objevili tam,kde to měli zakázaný,byly ženám a dětem uřezávány uši,muži byli likvidováni... Taky jsem o tom něco přečetla...
Ale že by je někdo naučil pracovat,o tom pochybuju.... Způsob,jak by to možná šlo,by byl ten,že výplata by byla na konci směny každý den a v hotovosti. Nepřijdeš do práce,nejsou prachy.
Ale v našem hodném systému se člověku,který se práci léta vyhýbá,nedaří až tak zle. Vidím to kolem sebe.
Nedovedu si představit,jaké to bude,až doroste generace,která n i k d y neviděla své rodiče pracovat....

Odp14: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 15.8.2009 22:09

Nedovedeš si představit? Já teda docela ano, pokud ta nová generace ještě stihne dospět před apokalypsou, tak skoro všichni budou Bohémiens vzděláním i chutí do práce a celé to bude jeden velký Chánov. To je přece jasný, stačí číst statistiky. A kdo bude pracovat? Gádžové přece a my, komunisty vychování předsmrtníci v lepší budoucnost... A bude tomu prezidentovat nový cikánský král feudál Fero Demeter Maloegyptský, protože kdo by volil Klause nebo Tupolánka. O komunistech vůbec neuvažuji a Vencovi přeju, aby si to všechno co má, mohl jednou vzít úúúplně všechno s sebou na život posmrtný, aby si to vůbec užil, když už si to poctivě vydělal v rámci té demokracie. Každý to štěstí nemá..., že?

Odp3: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Míra, 17.8.2009 10:09

Stejně tak jste mohl vysvětlovat „bělochovi“ a výsledek by byl stejný. Aby to o něčem vypovídalo, nedá se brát příklad jen z těch horších, ale z globálu. A navíc se musí přihlédnout k podmínkám k životu, jaké mají narozdíl od nás. Pak to bude o něčem vypovídat.

Odp4: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 17.8.2009 11:16

To prosím ale jak jak z globálu?
Z globálu prostých cikánů nebo z globálu všech lidí? Z globálu všech lidí je zřejmé to, že někteří se chovají tak, že nic nedělají, čili nepracují, s ničím neobchodují a přece živi jsou. Je to správné? Odpověz si, Míro, sám. A když si ten celý globál rozdělíš na dvě části, řekněme, že je to takové malé rasistické rozdělení na Romy a ty ostatní, pouze kvůli statistice, príjdeš na to, že tu rozdíl je a rozdíl by tu podle boje s rasismem být neměl!
Dále není zrovna fér licitovat o tom, jaké má kdo podmínky k životu, protože neplatí heslo ,,Jak budeme dneska žít, tak budeme zítra pracovat„ když už dávno neplatí ani to druhé přijatelnější. Už jsi Míro někoho někdy viděl, že ten ,,někdo“ začal pracovat lépe jednom kvůli tomu, že se nějakým zázrakem začal mít dobře, když předtím nikdy nepracoval dobře, právě aby se dobře měl? A staletý přístup Romů k práci má rozhodně svoje tradice a dědice.

Odp2: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Alfons, 11.8.2009 9:50

Měřítkem inteligence a ekonomické obratnosti je schopnost lhát, podvádět a krást. To u primitivnějších národů schází.

Odp3: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 12.8.2009 10:57

Přesněji řečeno lhát, podvádět a krást aby se na to nepřišlo.

Odp4: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Alfons, 12.8.2009 13:03

A pro případ že by se na to přišlo, vytvořit takové právní prostředí aby to nebylo postižitelné.

Odp5: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 14.8.2009 13:08

Nakonec by se mohla pro takové nešťastníky udělat sbírka nebo Liga.

Odp2: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 10:16

Už jsem to vysvětlil. Nevím, kde jste vzal, že se „žlutým“ vede v USA tak dobře, dokonce nejlíp! - to je první paradox té vaší stupnice. Druhý je ten, že vlastně potvrzuje, co říkám já - chudoba a vzdělání jde ruku v ruce se socioekonomickou úspěšností ;-) Myslíte špatně, když říkáte, že inteligence je hlavním faktorem úspěšnosti v životě. Když jsem psal, že se inteligence podílí na úspěšnosti dvaceti procenty, nebyl to můj osobní odhad, ale závěr mnoha výzkumů v této oblasti. Ale myslím, že každý sám, když se zamyslí nad tím, kam to dotáhli ti takzvaní šprti od nich ze školy a jestli to jsou právě ti nejúspěšnější lidé v současnosti, musí nakonec dojít k podobným závěrům. Ti nejúspěšnější podnikatelé světa si nevybudovali svá impéria na svém IQ, ale spíš byla základem ona emocionální inteligence.

BTW byly doby, kdy evropské státy, respektive to, co na tomto území v té době existovalo, nedosahovaly ani zdaleka úrovně Afriky a Asie a to po velmi, velmi dlouhou dobu, několikráte delší, než je ta, po kterou Evropa ve vývoji předběhla „třetí svět“. V těch dobách bychom mohli označit za primitivní celý evropský kontinent.

PS: přestaňte vtipkovat ;-)

Odp3: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 12.8.2009 10:59

Inteligence jako hlavní faktor... v tomto případě nutno inteligenci označit jako „praktická inteligence“. K nedorozuměním dochází když se jednotlivé převažující vlastnosti „inteligence“ nerozlišují.

Odp: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 11.8.2009 8:59

Hledat to nebudu, ale řekl bych, že IQ udává poměr jisté schopnosti k průměrné hodnotě populace, proto „kvocient“. Testy jsou konstruovány a časem modifikovány tak, aby právě 2 procenta vyšetřovaných dosáhly IQ 150 nebo víc.

Takže třeba máte na vodorovné ose počet správných odpovědí, na svislé četnosti. Zprava oddělíte 2 % účastníků a tam je IQ 150. Pak 50 % a tam je 100. Někdy se ale za 100 bere největší četnost. To je rozdíl, poněvadž graf je nesymetrický. Proto tuším ani nemůžete srovnávat evropské testy s jinými. Evropské dávají někdy přísnější výsledky. Ve skutečnosti je to jistě složitější, ale jako princip JAK to měří, to asi stačí.

Tímhle ovšem můžete změřit ledacos, záleží na obsahu testu. Veřejnost u nás si zpravidla pod pojmem IQ test představí to, s čím kšeftuje společnost Mensa. Je tam asi 40 úkolů a jde jen a jen o doplňování právě jednoho chybějícího znaku (z nabídky čtyř možností) do posloupnosti, v níž autor testu skryl jistou zákonitost.

Je pravda, že je to udělané dobře, tedy jednoznačně. Je taky pravda, že to jde trochu nacvičit. Ale počítám, že se cvičením zlepší nejvíc právě ti, kteří mají IQ vysoké. Ale sotva potřebujete nějaké znalosti nebo sociálně kulturní zázemí, stačí když umíte trochu číst a psát. Špatné je, když jste nervák, neumíte se na povel soustředit nebo jste sice chytří, ale pomalejší. Je to na čas a času je málo.

Je otázka, co to měří. Podle mne schopnost a rychlost vizuální identifikace statického sdělení abstrahovaného do znaků. V podstatě schopnost naučit se číst. Po syntaktické a snad po sémantické stránce. Významné myslím je, že právě to je způsob, jakým vnímají a zachycují svět tzv.vyspělé části světa. Souhlasím ale, že porozumět textu, zejména po pragmatické stránce, je něco jiného.

Tedy - zabíhám teď o moc dál, než bych chtěl - pořizování a používání psané paměti, všeobecně přijatá abstrakce popisu světa do znaků a všeobecná schopnost si tento popis světa předávat je právě tím, co vyspělé části světa dostalo sociálně a ekonomicky tam, kde dnes vůči zbytku světa jsou.

Počítám, že naše jídelní stoly jsou podloženy portugalskými mapami, benátskými účetními knihami, německými kronikami, francouzskými zákoníky a anglickými učebnicemi.

A to EQ je podle mne výmysl. Kdo má dostatečné IQ, dokáže to, čemu říkají EQ, snadno emulovat. Jenže málokdy mu na tom záležý.

Odp2: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 11:00

Emoční centra mozku, která se původně vyvinula z čichového laloku, jsou vývojově mnohem starší, než šedá kůra mozková a jsou jí nadřazená. Veškeré informace, které vstupují do mozku jsou vedeny nejprve do limbického systému, respektive vedeny jsou zároveň do šedé kůry a limbického systému, ale v emočním centru jsou mnohem dřív a také vyhodnoceny jsou mnohem rychleji -> boj nebo útěk? -> spuštění autopilota, který je nadřazený rozumové části mozku (v těchto případech nezáleží na IQ, protože se jedná o evoluční záležitost, pro kterou je na provním místě zachování druhu). V dnešní době jsou ale mnohé zautomatizované reakce, které pro nás byly v minulosti tak výhodné najednou na obtíž. Emoce mají schopnost přerušit a rozvrátit sled našich myšlenek, nezávisle na tom, jaké máme IQ. Tzv. emoční přestřelení si nevybírá. Po tom, co se uklidníme si můžeme říct: „teda to jsem přepískl“ nebo „dělal jsem si zbytečné starosti“. A opět tu nezáleží na IQ. Schopnost poznat a popsat vlastní emoce - což je základ emoční inteligence - je v populaci rozložena v různé míře a vůbec nekoreluje s rozumovými schopnostmi. Na to navazuje schopnost potlačit emoce, poznat emoce druhých, pochopit je a náležitě reagovat. Zkuste si schválně představit klasického „inťáka“ „šprta všech šprtů“. Jaký bude mít ten člověk problém? Určitě se nebude umět moc bavit s lidmi, nebude příliš oblíbený, bude špatně odhadovat chování druhých, je jak se říká „ve vlastním světě“. Lidé s vpříliš velkým IQ mají problém s EQ, o žádné emulaci, jak říkáte nemůže být řeč.

Jason H., vynikající student druhého ročníku střední školy v Coral Springs na Floridě, si předsevzal dostat se na medicínu. Nesnil však o jen tak ledajaké fakultě - chtěl na Harvard. Pologruto, jeho učitel fyziky, dal však Jasonovi při ústním zkoušení jen 80 bodů. Chlapec cítil, že takové ohodnocení - pouhá dvojka - ohrožuje uskutečnění jeho snu. Vzal si tedy s sebou do školy řeznický nůž a při konfrontaci s Pologrutem ve fyzikálním kabinetu svého učitele bodnul do klíční kosti. Soudce prohlásil Jasona neviným, protože během incidentu prý propadl dočasnému šílenství. Pologruto si později stěžoval, že Jason se za napední nikdy neomluvil, ani za něj nepřijal odpovědnost. O dva roky později Jason složil úspěšně zkoušky jako jeden z nejlepších ve třídě, dosáhl nejvyšší možné dosažitelné hodnocení - A+ Jak mohl člověk s tak zřejmou inteligencí udělat něco tak iracionálního - vysloveně hloupého?

Odp3: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 11.8.2009 13:24

Myslím, že místo „nadřazená“ má tedy být „předřazená“. A stačilo by to jednou.

Souhlasím, že pudový sebezáchovný signál - agrese nebo útěk - přijde jako první. Přijmu, že u každého bez rozdílu, proti čichovým lalokům těžko argumentovat. Hormony se tedy vylily, nastavil se jiný režim termoregulace, tlak krve, tepová frekvence, změnila se distribuce kyslíku do svalů a orgánů.

Jenže mám za to, že jakmile procitne, člověk s vyšším IQ dříve a lépe promyslí všechny situace, jejich pravděpodobné zisky a ztráty a svoje šance.
A řekl bych, že člověk s vyšším IQ snadněji zmanipuluje svůj protějšek tím, že svoje emoce lépe skryje nebo dokonce předstírá jiné.
Podobně se domnívám, že člověk s vysokým IQ je ve významné výhodě v chápání emocí a důvodů chování druhých.

Může se ovšem stát, že procitnete až když se ten proti Vám už válí v krvi. Nebo neprocitnete vůbec, protože jste v krvi sám.

Proti každému Vašemu pomatenému studentovi byste našel i příklad chladného racionálního rozhodnutí, které směřovalo právě proti pudu sebezáchovy nebo proti lásce, kdybyste chtěl.

A - jen pro pobavení - tu zmiňovanou agresi proti nějakému arogantnímu učitýlkovi nevidím vzhledem k dosaženému výsledku jako iracionální. Ale vím, že o mně říkají, že jsem paranoik. Mně za zády. Všychni.

Odp4: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 14:16

Vývojově nadřazená proto, že dokáže převzít kontrolu nad „novějším“ mozkem, je pro přežití důležitější a vývojově starší. Jestli to odpovídá vašemu „předřazená“ tak o.k. můžete to tak nazvat. Pravdou je, že kontrola emocí probíhá v čelním laloku šedé kůry. Nachází se tam jakýsi emoční manager. Po prvním vyhodnocení v limbickém systému se právě zde rozhoduje co dál. Ale opět musím konstatovat, že ať má člověk IQ jaké chce, na zvládnutí emoce to nemá vliv. Lidé, kteří mají porušený nerv, vedoucí informace z limbického systému do již zmíněného „manažera“ v šedé kůře mozkové vykazují poruchy mezilidských vztahů, přesto výsledky IQ testů mají stále stejné. Takový chytrý člověk se najednou stává nepoužitelný pro společenskou interakci a může mít IQ třeba nejvyšší na světě, není mu to co platné, neboť kontrolu nad emocemi nemá jeho schopnost logicky myslet, ale centra na IQ nezávislá.

Odp5: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 11.8.2009 17:19

Aha, tak já měl za to, že člověk s tím nízkým EQ (přistoupím-li na to) má naopak nízkou úroveň emocí a (protože to nezná u sebe) je neschopen empatie. Je chladný, nemilosrdný, krutý. Já se s takovými lidmi stýkám spíš než s těmi uzlíčky nezvladatelných citů nebo běsnícími maniaky, které máte zřejmě na mysli Vy. Ty asi ignoruji.
Myslel jsem, že lidé s trvale impulzivním nebo agresivním chováním nebo sociopati nemohou být inteligentní; že výstupem inteligence je účelovost jednání. Součástí tohoto jednání ovšem mohou být i předstírané divoké city, pokud je to zrovna užitečné nebo zábavné.

Přitom nevylučuji, že i v inteligentním člověku mohou mezi všemi těmi idioty bouchnout saze doopravdy a že pak vytáhne ten nůš.

Odp6: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
merlinn, 11.8.2009 17:46

Člověk s nízkým EQ nedokáže rozeznat své city, nedokáže rozeznat city druhých, má potíže se zvládnutím svých citů a potíže s rozhodováním. Lidi s takovou poruchou (při zranění čelního laloku např.) jsou schopni se několik hodin rozhodovat o úplné banalitě, třeba jakou si dají polévku, protože neustále dokola rozebírají logické pro a proti. Pokud člověku chybí emoční náboj, nedokáže se pro nic rozhodnout. Málo si uvědomujeme, jak nám emoce pomáhají řídit svůj život a směřovat ho určitým směrem. Emoční inteligence znamená právě dokonalou souhru mezi rozumem a emocemi. Rozum analyzuje, emoce udávají směr a energii.

Odp7: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 12.8.2009 9:31

Ano. To se nedá nic dělat. Poškození čelního laloku není zřejmě žádná legrace. Ostatně nedávno vyšlo z módy i v psychochirurgii. Možná ty komplikace, o kterých se zmiňujete.

Já myslím píšu o něčem jiném, i když původně jen okrajově. Že člověk s vysokým IQ dokáže předstírat city tak, že nikdo nic nepozná. Jakož i předstírat, že je vnímá u druhých. A tedy ten současný byznys s tím EQ může jít mimo něj.

Jenže slovo „předstírat“ evokuje zlovolný záměr. Radši bych použil „nahrazovat“ nebo „emulovat“, protože myslím, že důvodem je zhusta spíše slušnost. Zkrátka víte, co ostatní lidé očekávají. A víte, že pokud se jim toho nedostane, tak se furt únavně diví, ptají, vztekají nebo brečý.

Odp8: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 12.8.2009 11:03

Lidé co se vztekajý a brečý buď se nedovedou ovládat nebo nejsou žádní inteligenti. Schopnost afekty ovládat nebo účelně předstírat je velmi důležitý pro úspěch.

Odp9: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 12.8.2009 12:19

Tip pro oba:
Měkké souhlásky:
ž, š, č, ř, c, j, ď, ť, ň.
Tvrdé:
h, ch, k, r, d, t, n.
A ty obojetné jsou ty zbývající z abecedy.
Ale jinak si to pište jak chcete. Já jsem tolerantní, takže to považuji jen za překlep. Radši...

Odp10: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 12.8.2009 18:34

Proč si myslíš že neznám pravopis. Někdy je ale legrační napsat to jinak. Neber to ani jako neznalost, ani překlep, prostě je to taková výstřednost.

Odp11: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 12.8.2009 20:34

Jak víš, co si myslím? To sem nemůžu napsat jen tak TIP? Anebo TYP? Já si právě myslím, že UMÍŠ pravopis, ale víš co je opakování? A to zvláště teď o prázdninách!
Pobl-ž v-soké v-l-, v-l- v-l- věnce a sveřep- šakal- na ně z povzdál- zav-le v-l-.
Hele, já měl z češtiny čtverec...

Odp12: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 14.8.2009 13:10

Zvoníku, opakuj si sám. Já mám i prázdninách hodně práce protože všichni šli na dovolenou - jsme chtěla napsat Všychni šly na prázdňyny.

Odp9: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 13.8.2009 1:17

Tlapko. Lidé, co se vztekají a brečí, jsou emoční inteligenti. A jako takoví jsou inteligentním inteligentům nadřazeni. Takže ti je prostě nechápou. Chápež.

Odp10: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 13.8.2009 10:12

A táááááááák.... Děkuju za visvjetleňý, pane šamantiago.

Odp10: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 14.8.2009 13:13

Nechápež. Co je v tom za yntelygence křyčet a zlobyt se jakí to má víznam z hleďyska účelu? Myslíš ovlivnění hysterickou scénou nebo tak něco?

Odp11: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
santiago, 19.8.2009 9:23

Ale ano.Chápeš, že to nejde pochopit.

Ten, kdo vyniká tzv.emoční inteligencí, prý dokáže rozpoznat skrývané city jiné (třeba i jinak vysoce inteligentní) osoby a vhodným působením na ně toho člověka dovést k věcem, které by pro něj byly nelogické a neúčelné. K tomu - a to je asi důležité - je prý nezbytné nejprve poznat a ovládnout city svoje. Což však zřejmě vůbec neznamená skrývat je. Snad z nich dokoce dělat zásluhu - takovej jako coming out, takový jako NO A CO?

Já ale myslím, že to je uměle vytvořená kategorie, násilně oddělená od psychologie, aby (také) samozvaní léčitelé, guruové a rasputinové (nebo dokonce s prominutím absolventi filosofických fakult) mohli provozovat komerční kurzy sebepoznávání a emoční inteligence.

Takové sekty s ambulantní klyentelou.

Odp12: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 19.8.2009 10:06

Ano, to má dobrou logiku. Zjednodušeně: Zjistit citovou bazi jiné osoby a na tuto zapůsobit na citlivém místě, aby udělala to co chci já. Tak to dělají fanatici, sektaři, léčitelé a pravděpodobně to mělo vliv na vznik nacismu a jiných -ismů.

Odp12: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
zvoník, 19.8.2009 13:17

A největší kly-entelu mají sloni po stranách chobotu!

Odp13: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 5.1.2010 12:09

A z toho důvodu mají dlouhý život.

Odp12: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
tlapka, 5.1.2010 12:08

No jasně, třeba manželka má manžela, on je citlivka a nechce aby na něj křičela a proto ona na něj pořád křičí a on ve snaze se nepříjemnému prožitku vyhnout... a to mohou použít všechny osoby na osobě závislé.

Odp: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Bára Š., 11.8.2009 9:25

skvělý příspěvek, zcela souhlasím

To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
DaMaren, 12.8.2009 8:06

To jsem se zase jednou pobavil:)
100x vyvrácené bludy a mýty si, jak koukám, stále najdou cestu do prázdných hlav. Že IQ a kvalita života, potažmo spokojenost spolu souvisí ne zrovna přímou úměrou bylo dokázáno mnohokrát. Nižší IQ u černochů v USA je dána jejich sociálním statusem, horšímu přístupu ke vzdělání atd. IQ není skálopevně předem daná veličina, ale podílejí se na její úrovni především výchova, prostředí, genetické předpoklady hrají roli, ne ovšem jedinou a nejdůležitější. Během života se také tato veličina mění. Tudíž soudy z vyvozené autorem jsou chybné. Dále bych jen zmínil pojem RASA. Z biologického hlediska rasa neexistuje - genetické rozdíly jsou tak minimální, že je nelze spolehlivě určit. Z antropologického hlediska existuje rasa europoidní (indoevropská skupina, semitská a matinská - kam patří všichni běloši, ale i cikáni arabové, indové;), mongoloidní (mongolská, indiánská - všichni asijati, indiáni..), negroidní a australonéská rasa ( Papuánci). Ikdyby nakrásně bylo rozdílů více, než je jako nám všem lidem společného, a byly měřitelné, nezakládá to důvod pro hodnocení skupiny lepší/horší/nadřazená/podřazená. Tento postoj dělá rasistu rasitou a ne když přejde na druhý chodník před partou hlučících cikánských výrostků;) Obávám se, že autor měl už předem jasno, a proto došel k závěrům, k jakým došel. Rasistou byl už před tím, proto je logickým (nikoli paradoxem) závěrem (který učinil vědomě), že zaměnil fakta a víru( nevěřím,že rasy jsou si rovny, věřím že jsou rozdíly dány geneticky). Obojí je dostatečně zdokumentováno a vyzkoumáno, kdo chce, pravdu si najde, kdo nechce, bude věřit;)

Odp: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
Bára Š., 12.8.2009 9:28

opět jedině suöuhlas :-) škoda že se nedá hlasovat

Odp: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
tlapka, 12.8.2009 11:08

IQ jasně že souvisí se sociálním statusem a není to daná veličina, a kolikrát ne důležitá, viz případ „šprtů“ vychází z bělošských potřeb vzdělání, na rozdíl od VROZENÉ INTELIGENCE" dané geneticky a může mít podle rasy strukturu odlišnou a nemusí se projevit v tom slavném IQ.

Odp2: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
zvoník, 12.8.2009 13:06

Takže z vašeho závěr:
Soužití různých ,,odrůd„ stejné lidské rasy netkví na IQ ,,odrůdy“ , ale na schopnosti adaptabilitě menšiny obyvatel do většiny obyvatel (vyjma Báry Š. - ta si sama přizpůsobuje okolí podle svého gusta - zřejmě jiná rasa), dále na vzájemné ohleduplnosti lidí a na velikosti rozevřenosti nůžek všech sociálních vrstev obyvatelstva, kdy těm chudším jsou tolerovány drobné krádeže, - co mají chudáci dělat, že? A jenom bludaři šermují s rasismem v rámci údajné kvality lidské rasy a to u nás v Čechách nese důsledky v podobě chudoby většiny Rómů. Je to tak? Jestli ano, pak gratuluji k nastavení! Aláh a Kocábisko pražské s námi a zlý pryč.

Odp3: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
santiago, 12.8.2009 14:03

Co chcete říci, mistře? Zdá se, že jste na své cestě za výrazem došel až k stupni nesrozumitelnosti téměř zajímavé.

Vždyť tu opakují všichni totéž.
Výsledky dosažené jedincem v testech IQ souvisejí s jeho sociálním postavením a kulturním prostředím.
Na téhle větě se shodne multikulti smažka i nazi pleška.
Neshodnou se leda v tom, jaký je u té souvislosti smněr.

Odp4: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
zvoník, 13.8.2009 18:44

Nóóó, já to tady jenom tak opakuju jako debil, nóóó... A jestli chceš, tak i bez toho ,,jako"... Víš, všici nemožou byť inteligenti, páč by ty inteligenti nevynikli....., Mistře!
Takže děkuji, račte, až po Vás...

Odp5: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
santiago, 13.8.2009 19:58

Nezlobte se, to nebylo míněno nijak zle a ani výhradně na Vás. Přišlo mi, že se točíme dokola a své strnulé názory jen vyjadřujeme víc a víc komplikovaně. Jsou tak pro druhou stranu čím dál víc nepřístupné. Jestli však jde o překřikování, nemám rozhodně nic proti. Víte, přiznám se, že mě to baví taky víc.

A s tím Vladislavem Vančurou já se někdy neudržím, promiňte. Já totiž mám tu jeho neuvěřitelně bohatou a dokonalou češtinu tuze rát.

Odp6: To jsem se zase jednou pobavil:) 100x...
zvoník, 13.8.2009 20:56

Ale dyť já se nezlobím...
Ono taky když se člověk motá jen mezi čtyřmi stěnami (myslím samozřeně obrazně o těch teoriích inteligence), tak začíná zákonitě se sarkasmem.
Mě v tom jenom míchá jedno:
- Ten ,,vřed" , že ač lidé povětšinou nadávají a hledají chyby kde a co bylo z vyprávění o bývalé politice horšího, a přesto je dnes opět špatně, tak pořád ti lidé jako berani, pořád a pořád volí ty samé xindly do politiky jako za komoušů. A když už zvolí náhodou jiného xindla, tak vždy zvolí ještě horšího než byl ten minulý, podle toho jak přibývá volebních období! Nikdy nezvolí lepšího! A nejhorší je, že ti, co sem píšou, jsou možná právě takoví a na současném stavu mají svůj stěžejní díl! To mi někdy způsobuje tak hrozný deprese bezmoci cokoli udělat pro zlepšení, že mám chuť udělat něco hodně nerozumného, aby se stav zlepšil. Kdyby se totiž našel někdo, kdo by mi dal záruky alespoň dílčího úspěchu ve svém projektu superzvratu v systému něco zlepšit, klidně sám sebe obětuji k takovému činu, i kdybych z tohoto světa navždy vypadl...
Promiň, nechal jsem se příliš unést...

Tabu v sociálních vědách
Lipovan, 12.8.2009 17:23

Protože Madame budoucí právnička opět blábolí nějaké obskurní nesmysly, rád sáhnu po skvělé knize Tabu v sociálních vědách od Petra Bakaláře a uvedu některé skutečnosti:
Jensen (1998) sumarizuje výsledky výzkumů:
* Prostředí hraje ve vývoji inteligence daleko menší roli, než by si mnozí lidé přáli. Není důkaz, že by faktory sociálního prostředí měly velký vliv na IQ, zvláště v adolescenci a později, kromě případů extrémní deprivace.
* Děti vychovávané v adoptivních rodinách profitují v průměru o 9 bodů v porovnání s tím, jaké by bylo jejich IQ. kdyby byly vychovávány biologickými rodiči. Maximální zisk z prostředí je mezi 10-12 body.
* Experimentální pokusy zvýšit IQ dětí, u kterých jsou hereditární předpoklady pro nízké IQ a slabé školní výkony, se dosáhlo jen malých, pokud vůbec nějakých úspěchů.
* Bílé a černé děti vychovávané ve stejném prostředí (bílé rodiny střední vrstvy) se liší v IQ tak, jak se očekává na základě IQ jejich biologických rodičů.
* Korelace IQ geneticky nepříbuzných osob, které byly vychovávány společně, je r=0,25 v dětství a r=-0,01 v dospělosti. S postupujícím časem mizí vliv prostředí na IQ a zvyšuje se podíl dědičného základu. :-)

Řekněte k tomu nějaké hezké moudro, slečno právničko. Ale musí být havlistické. Když nebude havlistické, tak nehraju. ;-)

Odp: Tabu v sociálních vědách
tlapka, 12.8.2009 18:37

TOTO je logické a opět se dokazuje, že musí být Shůry dáno, tedy myslím genetikou, jak to dokazují stutie rozdělených jednobuněčných dvojčat.

Logika
DaMaren, 14.8.2009 6:52

Předem se omlouvám za rýpanec, nemohl jsem si pomoci:D
<flame>
Nietzche ohlásil před lety smrt boží, ve společnosti víra v boha skutečně zemřela a vystřídala ji víra ve vědu, lidskou neomylnost a poznání hmoty jako jediný způsob pochopení světa. Osud od Boha jsme vyměnili za genetiku a opět si můžeme hovit v peřinách alibismu:) Já nic, to geny:)) Jedna účelová studie nedokazuje vůbec nic, takových se na zakázku ročně vyrobí tisíce - pro i proti globálnímu oteplování, pro i proti prospěšnosti mléka ku zdraví a mnohé jiné.
</flame>

Odp: Logika
Alfons, 14.8.2009 9:15

..Nietzche ohlásil před lety smrt boží...následkem toho je pozvolná smrt společnosti. AMEN.

Odp2: Logika
ivana Kozárová, 7.1.2010 14:28

Člověk než aby si přiznal,že je pouhej tvor,začne a skončí pouze u první fáze tvorby- a tou je deformace:-(:-(

Odp: Tabu v sociálních vědách
werterber, 12.8.2009 18:43

a co výzkum kde používali hru dual-n-back na zvýšení iq, kde hra rozvíjí operační paměť?

Odp2: Tabu v sociálních vědách
tlapka, 14.8.2009 13:15

Paměť je jenom paměť. Jde o chápání souvislostí.

Odp3: Tabu v sociálních vědách
werterber, 27.8.2009 17:43

Jak chceš chápat souvislosti, když si je nepamatuješ?

Odp4: Tabu v sociálních vědách
tlapka, 5.1.2010 12:10

To je pravda, paměť je základní materiál ze kterého se ale něco musí postavit.

Odp: Tabu v sociálních vědách
DaMaren, 14.8.2009 6:28

Velmi zajímavé:) Nevím, proč se navážíte jen do jedné osoby, když obskurní nesmysly ve stejném duchu tu blábolí vícero lidí;)
Toho pana Bakaláře si rád přečtu, ač se to nezdá, zmíněné výsledky zapadají do mého světonázoru, ikdyž z nich vyvozuji jiné závěry, než pan Jensen. Je obdivuhodné, jak někdo dokáže s tak pochybnou, nestálou a malou výpovědní hodnotu mající záležitostí, jako je jistý kvocient, zacházet tak statisticky přesně a čarovat s korelacemi, jednotkami bodů a zároveň operovat s neuvěřitelně vágními pojmy černý a bílý. Připomíná mi to slovní spojení - vědecký voluntarismus. Tušíte, co to znamená? ;)

Odp2: Tabu v sociálních vědách
tlapka, 14.8.2009 13:16

Já to ale vím. Navážet se do osoby a blábolit obskurní nesmysly jsou dobrá zábava.

Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 14.8.2009 16:23

Z biologického hlediska rasa neexistuje - genetické rozdíly jsou tak minimální, že je nelze spolehlivě určit.

No dobře, ale pokud jsou genetické rozdíly neměřitelné, čím to sakra je, že ti černoši mají v průměru o 5 cm většího pindíka? Teda ne v průměru, ale v průměru v délce. Ale nejspíš i v průměru v průměru ... no zkrátka, víte jak to myslím. Každopádně toto lze prokázat důstojněji než je nějaké povykování o IQ.

Možná ti, co tvrdí, že mají IQ o 50 vyšší než černoši, by tuhle svou pochybnou výhodu za těch nepochybných 50 mm z fleku vyměnili.

Pociťuji jako velké štěstí, že já sám takto kupčit nepotřebujy.

Odp: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
zvoník, 17.8.2009 6:35

Hele Santiago, logicky:
Velikost pindíků nelze dávat do souvislosti s IQ. U černochů se to mohlo možná vyvinout evolucí v důsledku anatomického požadavku jejich protějšků, což s inteligencí nemá vůbec nic společného. A koneckonců existují lidé, kteří byli vychováni tak, že jsou vlastně celí jeden velký pindík, který je tudíž ke svému původnímu účelu nepoužitelný, páč i když je pro svůj původní účel značně přerostlý, nemívá význačně podprůměrné ani nadprůměrné IQ!

Odp2: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 17.8.2009 9:50

Santy si myslí asi že je to jeh Ukazatel čili Marker. Když je jiné Něco takové důležité- teda pro muže, pravděpodobně jsou jiné i další Parametry.

Odp: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 17.8.2009 9:48

Santo. Mělo by se využít to, co je na každé rase nejlepší. Ne pořád hledat co je na ní horší. Použijme každo rasu aby to mělo ušlechtilý účel. Černochy ke zpěvu, Žluťochy k průmyslu, bělochy..... ??
Co sy myslýš o tom?

Odp2: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 17.8.2009 11:37

Zpěv? O dispozicích ke zpěvu jsem psal předešle.

Ale nemám nic proti tomu, aby černoši hojněji využívali své dispozice k běhu, zpěvu a obcování se ženami, protože jsou to všechno věci, které mi dílem nejdou a dílem mě nebaví.

Pak ještě podle Tvého nápadu převést práci na žluťochy a konečně bych se mohl cele věnovat svému koníčku, totiž zahálčivému způsobu žyvota.

Odp3: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 17.8.2009 11:49

Santy !! :-) S těmi bělochy jsi KLEPL HŘEBÝK NA HLAVYČKU ;-) věnovali by se svým zálibám a různým orgiím. K tomu se právě hodíme. Mohla bych hrát ve dne v noci počítačové hry.

Odp4: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 17.8.2009 12:59

...zálibám a orgiím...

To by se mi taky líbilo, jenže ... nedojel právě na tohle Řím? I když tam byla spíš na vině ekologická katastrofa: málo lvů, chápeš.

Co se počítačových her týče, znám pár lidí, co tráví život touhle simulací života. Rozumím jim. Je to fakt mnohem zábavnější. I když může bejt taky zajímavý na to jít opačně: počítačový hry nehrát ale žít.

Občas to zkouším a je to celkem osvěžující. Moje nejoblíbenější jsou PHANTASMAGORIA, GENDER WARS a HERETIC. Občas sice uvažuju i o ALONE IN THE DARK nebo AFTERLIFE, ale asi to nechám na pozdějy.

Odp5: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 18.8.2009 14:48

Život už mě omrzel. Tvoje hry neznám nejraděj mám Setlery nebo Diablo.

Odp2: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
ivana Kozárová, 18.8.2009 14:13

bělochy na náhradní díly;-)

Odp3: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 18.8.2009 14:49

Špatně- mají ze všech nejméně kvalitní orgány. Japonci by si vyrobili raději elektronické náhradní díly.

Odp4: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 18.8.2009 17:04

Přesto, že genetické rozdíly mezi rasami jsou jinak neměřitelné, v tomto kontextu je nezbytné uvést, že Japonci mají v průměru nejkratší pindíki.

Odp5: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
zvoník, 18.8.2009 19:37

A jak by uvedl vtipný matematik - ,,a když před rozměr předřadíme znaménko mínus, tak ti nejvyspělejší japonci je mají dovnitř.

Odp5: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 19.8.2009 10:09

Nejenom to. Oni jich ani neužívají, zvláště ne doma, stěžují si Japonky. Na služební cestě si zajdou do Nevěstince, nebo ještě lépe na odpočívadle vyloží gumovou panenku. Tak ušetří čas a nemusí se ohlížet co chce partnerka.

Odp6: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
zvoník, 19.8.2009 13:23

Zde je právě vidět, jak složitý to je na tom světě... A dělá si to sám člověk!

Odp7: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
slayd, 19.8.2009 15:04

Nebýt člověka byl by svět jednoduchý? Asi tomu moc nerozumím. Asi to bude přece jen složitý! P.S.

Odp8: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
ivana Kozárová, 21.8.2009 10:52
Odp8: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 27.8.2009 13:38

Naopak je to jednoduché jak facka.

Odp6: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 19.8.2009 15:22

Ano. Partnerka na moji gumovou pannu téměř žárlila. Marně jsem vysvětloval, že v tom není nic osobního.

Zvlášť na tu zrsku.

Odp7: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
slayd, 21.8.2009 10:12

Já žárlím na neviditelnou ruku trhu. Leze mi do krku a vylézá zadkem ven... je všudypřítomná a řídí globální krizi. Kurva jedna!!!! P.S.

Odp8: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
Deever, 24.8.2009 17:12
Odp8: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
zvoník, 25.8.2009 20:07

Slayde, to máš ještě dobrý! Představ si, kdyby to bylo zadkem dovnitř a krkem ven! To bys musel nosit Pampersky na obličeji.

Odp8: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 27.8.2009 13:39

Největší K- je matka příroda od které se vlastnosti ruky odvíjí.

Odp9: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 27.8.2009 13:56

Na té politováníhodné záležitosti s rukou má prý podíl i práce.
Říkal Bedřych.

Odp10: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
zvoník, 27.8.2009 15:56

Tak to vidíte, jak to maj Romové vychytané! Oni se svým nemakačenkem jsou už o krok dál! A nebo ne? Taky ta neviditelná ruka trhu může znamenat - utrhni, kde co můžeš hlavně v noci. Ale musíš mít vlastní ochranné zbarvení.

Odp7: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
Deever, 24.8.2009 17:12
Odp: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
DaMaren, 2.9.2009 19:44

Řekl bych, že velikost údu je tak nicotný znak, že nelze statisticky stanovit průměrnou délku vyšší o 5 cm - jsme zase u toho - statistika dá tak přesné výsledky, jak přesné jsou vstupy - jak přesně definovat rasu, když geneticky to nejde - % albeda jejich kůže? Jak potom někdo může spočítat průměrnou délku člověka v závislosti na rase, když neví, koho do ní započítat a koho ne? Počítají se ještě poloviční míšenci? Čtvrtinoví? (srovnej - B.Obama vs. R. Mugabe - kdo je ještě černoch;) Mě by třeba zajímala četnost výskytu rezavých vousů u blonďáků:))

Odp2: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
santiago, 3.9.2009 9:18

Barva pleti a další typické rysy včetně velikosti pindíka nejspíš geneticky podmíněné jsou. Nebyla řeč o tom, že rasy nejdou geneticky rozlišit, jak píšete. Genetické rozdíly mezi rasami ale jsou menší, než se laicky soudí. Z toho zde někteří vyvozují, že z příslušnosti k rase nelze odvodit například úroveň duševních schopností. Argumentují mj. tím, že duševní schopnosti nelze měřit spolehlivě nebo kulturně nezávisle.

Já poznamenávám, že velikost pindíka (a jistě další - a možná i pro vás významné - biometrické parametry) spolehlivě měřit lze. A tam jsou mezirasové rozdíly nepochybné - přece podle nich se celou dobu rasy rozlišovaly, míšenci nemíšenci.

Přitom jistě nehodnotím, zda je širší nos, užší ret nebo kožní řasa na očním víčku lepší nebo horší.

I když zrovna u velikosti pindíků - přiznávám - se ne a ne zbavit dojmu, že je snad nicotná pro lidstvo, nikoli však pro človjeka.

Odp3: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
tlapka, 3.9.2009 10:34

Dávám přednost rase žluté, čím žlutější tím lepší. Žlutý to je skoro jako zlatý- ne? a jsou dobří obchodníci i kuchaři, ale rasou to teda není, když to Santa říká.

Všichni jsme rasisti.
Alfons, 6.9.2009 23:46

Přece naprosto otevřeně souhlasíme s tím, jak se rasizmus praktikuje u zvířat. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že se cíleně chovají a šlechtí třeba rasy psů atd., o rasách se běžně mluví a dělají se rasistické výstavy a s rasami se kdekdo chlubí.

Odp: Všichni jsme rasisti.
merlinn, 7.9.2009 8:58

Problém bude v terminologii. Lidská rasa ze živočišného hlediska neexistuje. Je zaměnitelná s plemenem, což je jednotka využívaná pro klasifikaci zvířat nižších než je druh. U člověka jsou to poddruhy Homo sapiens idaltu, Homo sapiens palestinus, Homo sapiens steinheimensis, jež dávno vyhynuly. Narozdíl od živočišných druhů je lidský druh homogenní a rozdíly mezi jednotlivými, chcete-li „rasami“ (nejde tu o poddruh, ale o velkou skupinu lidí s podobnými geneticky podmíňěnými tělesnými znaky), jsou z genetického hlediska naprosto stejné, jako rozdíly uvnitř „ras“ samotných. Tedy, ani z genetického hlediska není rasa podstatná. Jedná se jen o několik zanedbatelných tělesných změn. Říkám tělesných, protože si nemyslím, že se japonec už narodí, jako pracovitý človíček. To z něj udělá kultura. A o tom je celý rasismus. Tělesné znaky mohou být prostě jen vnějšími znaky kultury. Rasista povšuje jednu kulturu nad ostatní. Většinou, samozřejmě, tu svojí ;-)

Odp2: Všichni jsme rasisti.
Alfons, 7.9.2009 9:17

Vida, na co všechno se hodí sofistika. Ale někdy jde jen o blábolení, takže to ani sofistika není. Může to být dokonce jenom syčení slizouna. Terminologii a výklad pojmů si uděláme podle toho jak se nám to hodí a omračujeme vědeckými úvahami nevzdělaný lid. Je vhodné se sem tam zmínit o tom, že komunikujeme na direkt s Bohem. Včera jsem s ním mluvil a nechá vás pozdravovat. To pro ty, kteří se nedokáží naladit na jeho komunikační kanál.

Odp3: Všichni jsme rasisti.
merlinn, 7.9.2009 13:03

Blábolení je míchat psí plemena a rasismus ;-) Terminologie nám pomáhá utřídit si svět. Žádná věda by bez ní nemohla existovat. Neomračuju, ale uvádím na pravou míru (ne víru, ta je plodem lidí, kteří nevědí, jen tuší ;-) ).

Odp4: Všichni jsme rasisti.
slayd, 9.9.2009 15:23

A věřícími jsme z tohoto úhlu pohledu všichni... P.S.

Odp5: Všichni jsme rasisti.
zvoník, 10.9.2009 12:09

Jasně!
Ve filmu ,,Dědictví, aneb kurvahošigutenták„ na otázku, jak může někdo věřit v Boha, odpověděl Polívka velmi pěkně jedné ženě: ,,Já také věřím, že ji máte a také jsem ji nikdy neviděl.“

Odp5: Všichni jsme rasisti.
merlinn, 10.9.2009 19:53

Svatá pravda ;-)

Tento test je nejlepší co znám je to...
lukáš, 27.12.2009 3:18

Tento test je nejlepší co znám je to mezinárodní test všem ho doporučuji je to jediný test, kde se dozvíte svojí pravou inteligenci
http://cz.iq-test.eu/#452392

Odp: Tento test je nejlepší co znám je to...
merlinn, 27.12.2009 13:01

A kolik to stojí pane reklamo?

Odp4: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
Neuvedeno, 31.12.2009 16:11

Řekl bych, že genetické rozdíly mezi lidmi, tedy i mezi rasmi jsou značné, ač na první pohled obtížně rozeznatelné.
Vezměte si na příklad, že existuje více krevních skupin u lidí, které napomáhají k přežití v různých podmínkách. Jak jsem již uvedl jindy, krevní skupina B je odolněnší proti neštovicím, skupina A zase proti moru. Zřejmě i u jiných skupin jsou nějaké důvody vzniku.
Pak existuje skupina RH faktor positivní a druhá Rh faktor negativních lidí.
Ženy skupiny Rh faktor negativní mají nebezpečí, že když otěhotní s mužem Rh faktor positivním a plod je náhodou Rh positivní a dostane se krev tohoto embria do oběhu matky, tak, že matka může protilátkama dítě poničit. Proto se musí odebírat plodová voda dítěte velice opatrně a dávat matce ještě látku myslím hemoglobulín, aby tato reakce nenastala.
Další varianta u lidí velice častá je dědičné snížení množství červených krvinek z důvodů odolnosti proti malárii. /částečný hemofilie/
Eskymáci mají zase zvýšenou prokrvenost končetin, aby jim končetiny tak snadno neumrzly.
Nebo jsem nedávno slyšel, jak běloši v horských podmínkách nemohou mít děti, zatím co indiani ano.
Matka běložka nemá dost kyslíku na udržení plodu ve vysokohorských podmínkách.
Konečně barva kůže je také významná změna, protože tmavá kůže a tmavé vlasy odolávají lépe slunečnímu záření.
Další variantou je zajisté dědičná tlouštka. V některých podmínkách člověk potřebuje mít více sádla na těle, než jinde.
Také velikost člověka je rozhodující na příklad v tropech. Malí a hubení lidé odolávají daleko snáž horku, protože mají tito lidé menší povrch těla, který se snáž odpařuje a nepřehřívá.
Eskymáci mají ženy, které když jednou začnou kojit, tak jim mléko z bradavek teče již stále z důvodů zajištění mléka asi i pro další děti.
Také jsem slyšel, že někteří lidé jsou už dnes odolní na HIV positivní vir /nebo snad baktérii?/.
Další je na příklad poloha srdce. /někdo má srdce na ležato/ Zřejmě je to pozůstatek doby, kdy se sedělo ve spánku.
Další varianta jsou celiatici, tedy lidi s bezlepkovou dietou. Tedy skupina lidi, kteří ještě donedávna nepojídali mouku, ale třeba jen rýži.
Nebo skupina lidí chrápajících, kteří tím asi dříve od sebe při spaní odháněli divokou zvěř.
Takto bych asi mohl ještě pokračovat. Leckdy se řekne, on je nemocný, ale ona je to jen varianta ve vývoji člověka.
Na příklad ty potíže lidí s kyčelními klouby, kdy někomu se před narozením klouby vyvinou a jinému se vyvíjí až po narození do jednoho roku a musí mít k tomu specielní dečku, aby se dobře dovyvinuly. Toto souvisí s dřívějším nošením dětí na zádech.
Jiní zase vydrží mnohem déle pod vodou, protože to potřebují při vyhledávání perel a mušlí.

Odp4: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
Neuvedeno, 1.1.2010 10:21

Omlouvám se. Malí a hubení lidé odolávají daleko snáž horku, protože mají tito lidé menší povrch těla, který se snáž odpařuje a nepřehřívá. Zde je chyba v předchozím článku. Naopak mají velký povrch na kilogram své váhy a proto se lépe ochlazují.
Viděl jsem takový pidimužíky ve filmu někde v Indonézii, kterým to myslí úplně výborně i když jsou mnohem menší.
Ještě o lidech s částečnou hemofilií, tedy nedostatkem červených krvinek. Ti lidé s částečnou hemofilií nejsou schopní nějakých velkých tělesných výkonů a přece úžasně odolávají proti malárii, která je metlou některých území světa.
Také indiáni daleko méně dostávají rakovinu z kouření, protože na cigarety a kouření jsou zvyklí již tisíce let.
Takže vytváření komunit různých typů lidí má svůj i vývojový význam. Zachová se v těchto komunitách typ člověka, který je určitým způsobem jiný, než jiné typy ve většinové komunitě. Pro budoucnost lidstva to může být velice důležitá věc pro přežití. Takže komunity není správné rušit. Naopak je je třeba podporovat.

Odp5: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
., 1.1.2010 13:23

Jo, a včera v TV říkali, že v naší zemi asi brzy vyhyne motýl Hnědásek osikový, že ekologové někde našli poslední jeho komunitu :-) přezimujících housenek v počtu pouhých asi 40 kusů, a že ani nevědí, jestli tuto zimu přežijí. :-(

Odp5: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
ivan, 1.1.2010 13:51

Pane Neuvedeno, hemofilie je dědičné onemocnění způsobené chybou v chromozomu X. Projevuje se v mužské linii. To, co máte asi na mysli jsou anemie.

Jak byste nám, pane Neuvedeno, vysvětlil, že ve stejných klimatických podmínkách žijí jak největší tak nejmenší lidé světa?
Pygmejové mají do 140cmm a jsou nejmenším národem světa, zatímco ve střední Africe takřka ve shodných podmínkách žijící Masajové a Watussové mají průměrnou výšku přes 183cmm a jsou nejvyšším národem světa? Z evropanů jsou nejvyšším národem Srbové, ale přesto jim kousíček chybí i tak patří k nejvyšším národům světa.

Odp5: Z biologického hlediska rasa neexistuje...
Neuvedeno, 1.1.2010 14:32

Afrika je velký kontinent z kterého se vyvinul člověk právě proto, že tam vznikla izolovaná skupina, tedy komunita. V Africe je různě teplo a také různě vlhko.
Lepší ochlazování těla se může dít jednak větším povrchem těla v porovnání k váhou těla a dále pocením. Potní žlázy zajišťují navlhčení těla a také větší odpařování na povrchu těla. Tam kde je velká vlhkost vzduchu pocení nepomáhá, protože do vzduchu už se žádná vlhkost neodpařuje. V těchto podmínkách pomáhá již jen větší plocha těla v poměru k jeho váze.
Takže ti velcí v Africe jsou tam, kde je malá vlhkost vzduchu a ti malí zase tam, kde je vlhkost vzduchu velká. Třeba právě v Indonézii.
U anemie máte zřejmě pravdu, s tou pamětí jsem dost na štíru. Jde prostě u člověka se zděděnou vlastností o menší množství červených krvinek.
Myslím, že takových všelijakých odlišností u lidstva je ještě mnohem víc a vše to brzy zjistí banka DNA lidstva.
Takže pak se bude vědět jde- li o nemoc lidí, nebo o odlišnou vlastnost jedince, kdy tento jedinec bude moci žít scela dobře v jiných oblastech světa.
Třeba se pak doporučí celiakům bydlet v blízkosti rýžových polí, astmatikům bydlet u moře nebo v polopouštních oblastech atd.
Je také možné, že některé jedince prohlásí za skupinu vhodnou k ochraně v rámci zachování lidského genofondu a budou jim celý život proplácet finční částky, aby mohli mít více dětí. To budou zvraty.
Ono také lidí s odolností vůči HIFu asi bude poměrně málo a infekce se rozvíjí řetězovou reakcí.

skvely a vystizny clanek konecne nekdo...
bobo, 3.1.2010 3:36

skvely a vystizny clanek konecne nekdo napsal pravdu o lidskych rasach

Odp6: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Neuvedeno, 4.1.2010 22:56

Také mi dlouho trvalo se rozhodnout jestli mám tu mojí energocentrálu opravovat sám, nebo jí mám dát do opravny až někde 100 km ode mně, kde bydlím. Nakonec jsem se rozhodl jí začít opravovat sám. Také proto, že se ani pořádně nedá zjistit, kdo to skutečně opravuje. Tam, kde tyto energocentrály prodávají mi řekli, že opravna v záručním listě už neplatí a že používají již jinou. Když jsem ale chtěl tuto adreu, tak mi dali sice obec i ulici, ale nedali číslo domu a jméno fimy. Nakonec jsem na internetu zjistil, že v této obci je asi osm opraven energocentrál i s adresou, ale nesehnal jsem jediný telefon. Původně stála 2800 Kč a když jí dám opravit do servisu bude oprava stát 2000 Kč. Takže mi nakonec nic jiného nezbývá než ji opravovat sám. Je docela možné, že ji neopravím, protože mají náhradní díly jen v jediném servisu v Česku a tam možná, že mi ani ty náhradní díly nebudou chtít prodat bez nákladů na opravu. To je holt ta naše Česká dnešní skutečnost. Dnes když za tři roky se energocentrála nějak pokazí, tak se to musí řešit tak, že se odveze do šrotu a koupí se nová. Jinak to prostě dnes nejde. No a stačí, když se poníčí třeba tryska u kompresoru. Socialismus hadr. Tehdy jsem si mohl alespoň generálku pračky Tatramat udělat sám, dnes až se polámají nohy s umělé hmoty, tak budu muset koupit pračku novou.
Řeklo by se, co nám tady říká někdo takové věci co s diskusí vůbec nesouvisí. Jenže ono vše souvisí se vším.
Ta civilizovaná běložská společnost sice má hospodářské výsledky, ale zatraceně ubývá obyvatel. Takže ty výsledky dnes jsou scela na úkor počtu obyvatel. 'Zijeme prostě z podstaty. Dva rodiče mají jedno dítě. Takže s těmi našimi výsledky to dávno není tak skvělé jak to vypadá. Stát a občané jsou zadluženi jako Preis. Zeptejte se prosím v Africe lidí, jaké mají půjčky. Řeknou vám, že žádné. Také proto, že by jím nikdo nic nepůjčil. Prostě máme jako běloši dobré výsledky, ale dnes jen na úkor další generace. Vyhodili jsme školy, ale bohužel další generace už na ně mít nebude, protože se peníze utápí v různých zbytečnostech a marnivosti na úkor rozvoje početnosti další generace a její výchovy. Jestli se někdo kdy u nás zamýšlí, jestli je třeba, aby děti měly padesát autíček, když stačí jen třeba pět. Mladá generace rodičů také vůbec nešetří. Mají jeden nábytek a celkem ještě drží, né musí si koupit nový a starý dájí do kontajnéru.
Moje matka, když chtěla v roce 1948 mě koupit nějakou hračku a já prostřednicvím někoho napsal k Ježíškovi, že bych chtěl plastelínu, tak babička říkala. Copak jsem mu jí mohla koupit, vždyť ani nebyla k dostání. Na kole jsme po válce jezdili na samých dámských, protože jsme ani na sedačku nedosáhli, jak jsme byli ještě malí, nebo pak s nohou pod štánglí. Jenže tenkrát byla sice bída, ale obyvatel přibývalo alespoň tolik jako v jiných částech světa. Dnes běložský svět zjistil, že se bude mít jenom dobře a když se nebude mít dobře, tak že děti nebudou.
Jenže ono toto platí také o žlutých. Vemte si na příklad Čínu, kde je omezováno množství dětí na jednoho až dva ve venkovských oblastech. Kde kdo řekne. Však je lidí na světě dost. To je pravda. Jenže když říkáme jak jsme skvělí, musíme říci také to, že je to jen díky předchozím generacím a ještě na úkor dalších generací.
No a nyní bych chtěl říci také něco k tomu stavu IQ co se týče bělochů.
Běloch to totiž není vůbec žádné měřítko. Vždycky mohou být porovnáváni pouze jedinci. Jedinec vůči druhému jedinci.
V poslední době se vůbec těžko dá porovnávat nejaká dědičná shopnost a vlastnost. Vezměte na příklad růst lebky. Dříve lidé pili hlavně vodu, případně nějaký slaboučký odvar bilin a mléko nebo cigorkové kafe. To byly samé málo močopudné prostředky. Díky tomu děti netrpěly nedostatkem tekutin v těle a lebka dítěte stále rostla a mozkové švy nezarůstaly.
Dnes, když se pijí ty všelijaké džůsy a dvoulitrové kupované nápoje ze supermarketů značně močopudné, tak mozkové švy dětem zarůstají nebývale brzo a mozek nemá možnost se rozvinout a tudíž i šedá kůra mozková. Takže bohužel vývoj běložského obyvatelstva vidím dosti černě. Je možné, že se nakonec nějaký ten srůst švů někde provalí a mozek se rozvine, jenže také nemusí. Dokud bude naše zdravotnictví tak netečné v prevenci, tak to bude skutečně obtížné. Naši hygienici jsou mírně řečeno ovlivňováni velkými řetězci, mají se dobře a nic je netrápí, až na to že kdyby tam nebyli, tak je to to samé. Pak najednou se kouknou na jednu pár koček, o které se už nestačí nikdo starat a tak si je vezme jedna babička, jenže ta má sama co dělat se sebou. Takže se pak s toho natočí v televizi velká akce, aby bylo vidět, že naši hygienici a ochránci zvířat něco dělají a že jsou proti týrání zvířat a babička se odsoudí, že od ní ani pes nic nevezme.

Odp6: Za prvé. Hlavním faktorem IQ není rasa...
Neuvedeno, 4.1.2010 23:01

Pardon. Tryska u karburátoru.

Ty IQ testy použili obrázkové a ne...
juraj, 14.8.2010 0:17

Ty IQ testy použili obrázkové a ne nějaké matematicko-slovní úlohy v angličtině.... jen dodatek pro ty co se ohánějí tím, že jim hladovějící chudáci zákonitě nemohli porozumět.... btw. nejinteligentnější (naměřená) opice má IQ 86

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru