Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

8.7.2009 13:24

Trojský kůň přímého prodeje

Tak jsem se zase jednou (vnitřně) rozlítil, až ve mně vzplanuly všechny svíce. Při návštěvě babičky v domě s pečovatelskou službou jsem měl možnost přímého střetu s temnou stránkou přímého prodeje.

Nechci omezovat ničí svobodu. Chce-li kdo věnovat své (někdy takřka veškeré volné) peníze „příjemným“ agentům, respektive vzdálenému majiteli patentu na kdejaké jezevčí sádlo, prosím. Nicméně někdy (věřím, že napříč generacemi) v člověku povstane donquijote a on se nemůže ubránit a snaží se zakročit proti praktikám, které (dle mého pohledu na svět) přes veškerou povrchní spokojenost na obou stranách můžou vést k hlubokým zraněním, jakkoli jde zpočátku (přiznejme si to) jen o peníze.

Sluneční lampa za devatenáct tisíc...

Nebude za pár let kdysi úspěšný dealer, který prodal i šedesát podobných výrobků měsíčně, sžírán myšlenkou na všechny ty seniory, kteří mohli ony pro ně nemalé částky utratit za služby lidí, kteří se o ně reálně starají (zmínil jsem dům s pečovatelskou službou), případně jakkoli prozřetelněji využít poslední možnosti „rozdat všechno, co mají“ a odebrat se v radosti na věčnost?

Možná už přesahuji a věřím, že v diskuzi se dostaneme tam, kam máme. Ještě než tuto otevřu, však ještě zmíním zabouchnuté dveře, před kterými jsem stál s odvoláním na osobní doporučení poté, co jsem po nekrátké (a jako obvykle nikam nevedoucí diskuzi), upozornil dealera - prasynovce jedné z klientek DPS, který se mezitím přesunul k babiččině sousedce na jasně znějící ceduli „DEALERŮM a PRODEJCŮM NABÍZEJÍCÍM SLUŽBY a PRODUKTY VSTUP PŘÍSNĚ ZAKÁZÁN“.

Pravidla se porušují
werterber, 18.7.2009 20:33

Někteří lidi se nezastaví před ničím. Otázkou spíš je to, jak se takovým dealerům bránit a jak chránit lidi, na kterých nám záleží.

Odp: Pravidla se porušují
plihalik, 18.7.2009 22:50

Patrně zastávám postoj, při kterém „chránit lidi, na kterých nám záleží“, nestačí. Případně mně záleží na všech lidech a hledám etické normy a (nebo) zákony, které výskyt situací podobných té z článku omezí. „Naši mi vždycky říkali, co můžeš sleduj z POVZDÁLÍ...“ I za situace v DPS jsem podobné názory slyšel (abych přisvětlil: vlastní babička je vůči nabídkám dealerů docela imunní), ale ono je to celé tak BLÍZKO (možná ne pro každého - viz Lk 10,25-37). Otázka obrany je zajímavá (jak byste (se) konkrétně bránili v dané situaci Vy?), ale spíše mě zajímá (s neaktuálností situace) právě ona šíře okruhu „lidí, na kterých Vám záleží“ (jsou tam i víceméně neznáme „babičky“ z DPS?)

Odp2: Pravidla se porušují
werterber, 18.7.2009 23:17

Problém zákonů a etických norem je v tom, že nefungují.

Jak se bránit?
Především je třeba se naučit asertivitě, což zahrnuje umět rozeznat manipulaci a naučit se jí bránit. A v domovech dat poplašná tlačítka na přivolání personálu.
A na kom mi záleží?
Mě především záleží na mě, takže nechci slyšet skuhrání kohokoliv, což v konečném důsledku znamená , že mi záleží na všech, které bych mohl vidět, či slyšet skuhrat.

Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
., 18.7.2009 22:38

Plíhalíku, kdyby měli lidé normální práci, tak by nedělali nějaké potrhlé tzv.„dealery a obchodní zístupce“ a nenutili by starým babičkám a dědečkům věci, které nepotřebují. Nejhorší na tom je, že nezaměstnanost u nás podporují zahraniční firmy, které ty české nezaměstnané lidi v roli „dealerů“ pak nutí v českém prostředí prodávat jejich zahraniční šunty.

V A R O V Á N Í :
Nikdy žádné zboží určené k prodeji předem neplaťte !!! Bývá to zpravidla zboží neprodejné, které zahraniční firmě český „dealer“ sám zaplatí bez naděje na další prodej konečnému zákazníkovi.
Doplňky stravy ze zahraničí navíc způsobují konzumentovi průjem, který je dodávající firmou ospravedlňován tak, že prý to je také pozitivní, že to znamená, "že se prý organizmus čistí. :-):-( !
Taková blbost!

Odp: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
Vlastimil Čech, 19.7.2009 15:18

Nu, na vlastní oči jsem viděl dealera, byl to starší člověk, který se rozplakal... nabízel nějaké zázračné zářivky...
když jsem ho odmítl, ale udělal jsem to slušně, a zeptal se, proč to vlastně doopravdy nabízí, tak mi řekl, že nemohl sehnat žádnou seriosní práci, že zaplatil za školení a zatím nic neprodal, že vidí, že asi nejen že nevydělá, ale že ho ten podnikaděj prostě ošidil...podnikaděj jednoduše žije z placeného mletí pantem na těch školeních...Druzí vykukové přenášení své podnikatelské risiko na své manažéry-prodeje-obchodní-zástupce nebo jak se všichni ti podomní obchodníci novomluvou jmenují...

Odp2: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
ivana Kozárová, 20.7.2009 7:37

Pane Čech,
to je strašné,že lidé se dostávají do těchto postavení.
Někdy mi připadá,že vykonávat poctivou práci znamená překonat sedmery lesy a sedmery hory a sedmery řeky a kdoví,jestli to bude stačit. Dělat práci na živnostenský list je tak znechucující,že hodně lidí to vzdá...
Ne pro lenost,ale pro úřednické buzerace.
Třebas takové ty kritické body při výrobě potravin....
Nesmysl jak Brno,ale dobrej kšeft pro někoho....
Kvalita produktů je stejně sledována méně,než papíry.
Summa summarum: Wer hier verkehrt,verkehert verkehrt.....

Odp3: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
Renáta, 24.7.2009 22:50

Paní Ivano, máte pravdu, že sehnat i tu nejprostší práci je v dnešní době i pro Děda Vševěda úkolem nadlidským. Nejběžnější varianty jednání o práci:

a) Uchazeč o zaměstnání požádá personální agenturu o zprostředkování práce a pošle jí své CV. A co myslíte, že agentura udělá ? Do druhého dne to CV i žádost z PC vymaže. :-(

b) Uchazeč pošle žádost o pracovní pozici se svým CV přímo do firmy, která pracovní pozici inzeruje. A co udělá firma ? Buď vůbec uchazeči neodpoví, nebo mu sdělí že „konkurs byl z organizačních důvodů odvolán “ , nebo že „byla dána přednost jinému uchazeči“ :-(

c) Uchazeč o zaměstnání jede přes celou republiku na vlastní náklady na pohovor do společnosti, která už dostala jeho životopis, která si s ním už dopisovala po e-mailu, a která ho na pohovor pozvala. A co tomu uchazeči o práci řekne namyšlený manager společnosti s kožní chorobou na rukách ? Řekne jedinou větu: „ Nerozuměli bychom si“ . :-(

Žádného poděkování za námahu a náhrady cestovních výloh se uchazeč nedočká, žádnou nabídku do budoucna nedostane, ani obyčejné slušnosti v jednání se nedočká.

Ať se manageři nediví, že je krize, která se prohlubuje. Pokud budou takto zacházet s lidmi, nevážit si zaměstnanců, zvyšovat počty nezaměstnaných, tak se z krize nevyhrabou. Krizi může vyléčit pouze hodně a pokud možno kvalitně vykonané práce. Nezaměstnanost je ekonomická cesta do pekel. :-( Nezaměstnaností je postupně snižována koupěschopnost obyvatelstva, a tím odbyt a prodeje všech výrobků. Kolotoč „výroba - prodej“ se postupně zpomaluje, až se zastaví úplně. Peníze jsou z koloběhu odčerpány bokem, jsou zadržovány mimo koloběh a nejsou do koloběhu vraceny v podobě mezd zaměstnancům. Malý počet boháčů už má tolik peněz,že už sami nevědí, co by si koupili.

Odp4: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
ivana Kozárová, 24.7.2009 22:54

já věřím,že peníze nejsou a brzy už vůbec nebudou všechno a že lidi budou nutností přinuceni ke zcela jinému přístupu k životu....
Zkrátka že podvod a lež daleko nedojdou...

Odp5: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
slayd, 27.7.2009 13:06

Prodám koně a povoz a budu chodit pěšky.
Nebo se vykašlu na celej svět a budu sedět doma. Venku je to stejný pořád stejný... P.S.

Odp2: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
Lipovan, 20.7.2009 11:49

podnikaděj jednoduše žije z placeného mletí pantem na těch školeních...Druzí vykukové přenášení své podnikatelské risiko na své manažéry-prodeje-obchodní-zástupce

Přijde na to. Všechno je poplatné své době a přímo úměrné hlouposti občanů. Pokud firma dává výrobky dealerům do komise, tito teoreticky nic neriskují, maximálně ztrátu času. Proto firmy své výrobky mnohem raději dealerům prodávají za režijní cenu se zadáním, aby hoši produkty rozprodali za cenu skutečnou. Někdy v roce 93' jsem se omylem zúčastnil akce firmy Herbalife. Učiněná klasika - my vám měsíční balení našeho produktu v hodnotě 4500 Kč prodáme za režijní cenu 3000 Kč, vy ho pak dále prodáte za oněch 4500 Kč, váš zisk tedy bude činiti 1500 korun. Není to skvělé? Bravo, super, great, oh yeah, long live jú es ej! Jinými slovy, tady máte ten náš pitomý šunt, navalte tři hadry, zatracená holoto a pak si s ním dělejte, co chcete, my už máme vyděláno.

Placené školení je oblíbený trik při zdánlivé nabídce zaměstnání. Žádný div, že tento nešvar kvete především na Ostravsku, kde je vysoká nezaměstnanost. Ano, naše firma by vás v zásadě byla ochotna přijmout, ale musíte podstoupit školení ohledně AutoCad. Vy to znáte a dokonce na to máte kvalifikační doklad? Málo platné, nelze jinak, musíte prodělat ještě naše školení, za pouhých deset tisíc korun českých...školení jste absolvoval, ale bohužel vás nemůžeme přijmout, místo již bylo obsazeno. Ano, jistěže je to navýsost legální, poněvadž se naše firma nikde písemně nezavázala, že vás skutečně přijme.:-)

Odp3: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
Renáta, 24.7.2009 22:03

Další troška do mlýna, staršího, ale už posametového data:

Krásní mladí vystrojení „školitelé“ nabízeli v sále shromážděnému lidu každému plastovou kartičku rozměrů 7 cm krát 7 cm za =20000,-- Kč. Za to slibovali po celé Evropě v supermarketech slevy na spotřební zboží a snad i na benzin v čerpacích stanicích. Na otázku, na který účet těch dvacet táců přijde neodpověděli. Odstoupení od smlouvy a navrácení těch =20000,--Kč plátci prohlásili za nemožné. Jedinou cestou ke zpětnému získání vyhozených peněz pro nachytaného „hejla“ bylo, že tutéž částku vymámí z někoho jiného, čili že sám nachytá dalšího „hejla“. Heslo : LETADLOGWC. :-(

Odp4: Plíhalíku, kdyby měli lidé normální...
zvoník, 31.7.2009 11:32

A víte, co těch dotěrných školitelů bylo a stále je?
Pamatujete Herbalife, Amway, Network 21, Diamanti, Harvadi a jiný šmejdy? Dneska je to o to horší, že podobný systémy začínají legálně pronikat i do normálních výrobních firem, aby se staly jejich součástí, a aby pak okrádaly poctivě a naivně pracující lidi.

Přímý prodej?
slayd, 20.7.2009 15:15

Nejlepší je přímý prodej: např. kozího mléka přímo od kozy nebo vína přímo ze sudu od vinaře.
Také přímý prodej ženského těla na privátě je lepší než v tom organizovaném bordelu...
A úplně nejlepší je směna - výměnný obchod.
P.S.

Odp: Přímý prodej?
tlapka, 31.7.2009 11:34

Nejlepší je Já na bráchu brácha na mě.

Odp2: Přímý prodej?
zvoník, 1.8.2009 9:03

Ale to nemusí brácha podporovat...
Prováděním směnného obchodu přichází státní pasák o svůj špinavý zisk, takže podporovat! Ti špinavci z Hradu už prý prodali v rámci boje s krizí, i korunovační klenoty, prý za 15 200 Kč! Získalo je naivní amatérské divadlo z Madridu. Zrovna prý nacvičovali satirickou komedii Šašek a král, takže vydražené předměty se budou hodit mezi jejich divadelní dekorace. - Takto řekl divadelní režisér Antonio Avella. Původně chtěl prý koupit jenom korunu, ale částka se mu zdála být příliš vysoká, tak dostal jako bonus zdarma i to jablko a žezlo.
Takovýhle věci se Na Moravu ani nedostanou...

Odp: Přímý prodej?
ivana Kozárová, 9.8.2009 14:56

Směnnému obchodu,který vylučuje používání peněz,fandím. Jenže lidi u nás nevěří,že to může bez peněz fungovat. A ono může. I bez daňových poradců.
Jenže od té doby,co státy fungujou jako firmy,se lidem kuká do hlavy,že to nejde vystoupit z firmy;-)

Odp2: Přímý prodej?
Jimmy, 9.8.2009 15:12

Směnný obchod je nesmysl. Rozhodně pohodlnější při nákupu auta sebou přinést balíček bankovek než sebou přihnat stádo volů.
Ostatně směnný obchod by znamenal i výplatu zaměstnanců v naturáliích. To by např. u zaměstnanců v zemědělství nebyl zas takový problém, ale jak vyplácet třeba dělníky v továrnách na výrobní celky. To by takový dělník dostal třeba 1/100 000 turbíny ať si ji sám za něco vymění ? Nebo v automobilce by dělník dostal 1/20 Fábie ?

Použití peněz, ať už jsou peníze zlato, stříbro, nebo třeba nekryté papírové peníze je jednoznačně krokem v před oproti směnnému systému.

Odp3: Přímý prodej?
zvoník, 9.8.2009 23:54

Jimmi, máš naprostou pravdu. A protože ve všem fungují peníze, může stát velmi lehce a bez dramatických drancování veškerého majetku v příbytcích vlastních obyvatel, okrádat své lidi přímo při práci a to jen skrze úřad, aby si panáci mohli cpát svoje kapsy a mlít pohádky o demokracii. To je největší ,,výhoda" peněz. Vyřešila by to pouze vlastní měna ve vlastním státě slušných lidí. Ale to je utopie...

Odp4: Přímý prodej?
Jimmy, 11.8.2009 17:32

Peníze a státní peníze jsou dva různé pojmy!

Kdysi se obchodovalo přímo se zlatem či stříbrem a tyto kovy opravdu stát nijak nemohl ovlivňovat. Různí zlatníci a banky pouze garantovaly a ověřovali ryzost kovu a stát nikoho okrádat nemohl. Později „banky“ začaly razit nějaké standardní mince u kterých garantovali kvalitu (= % čistého kovu). Pokud někdo začal šidit, brzo se to zjistilo a pak jeho mince nikdo nechtěl, takže kvalita byla vcelku zaručená. To ovšem vládcům neumožňovalo nikoho okrádat, takže i státy začaly razit vlastní mince, kde kvalitu „garantoval“ stát a částečně silou vynucoval jejich používání. Státy ale mohli začít šidit. Už v pozdních dobách Říma se stalo, že Řím vyplácel své zaměstnance (např. vojáky) ve státních „zlatých“ mincích, které ale byly tak nekvalitní že v nich odmítal přijímat placení daní. Daně se musely platit v čistém zlatě. Vynález bankovek později pouze okrádání zjednodušil.

Nicméně ještě dlouho vydávali peníze kromě státu i soukromé banky. Proto také existují výrazy „bankovky“ (garantované bankou) a státovky (garantované státem).

Dnes po zrušení zlatého standardu mají peníze už pouze virtuální hodnotu a ani tisknout se nemusí, v hotovosti existuje asi 3% objemu peněz. Je otázka zda by ale šlo se vrátit ke zlatému standardu. když objem objem vyprodukovaný hodnot stále narůstá a narůstá rozhodně rychleji než vytěžené zásoby zlata.

Odp5: Přímý prodej?
ivana Kozárová, 12.8.2009 17:22

Zlatej Fürstenbergův tolar z Duhovek! Kde ty loňské sněhy jsou....

Odp5: Přímý prodej?
ivan, 12.8.2009 22:47

Dnešní vrubování mincí po jejich bocích, - na lemu, je pozůstatek z doby, kdy byly mince raženy skutečně z drahých kovů a jejich váha prezentovala jejich hodnotu, to proto, aby z nich nebylo obrušováno. Vrubování bylo znakem jejich celistvosti. Dnes není neobvyklé, že výrobní cena mincí i s materiálem a jejich správou přesahují hodnotu kterou ony mince představují. Některé měny, třeba i naše halíře by se pomalu vyplatilo kupovat na šrot. Na tomto příkladě by se dalo docela dobře vysvětlit co je to inflace.

Odp6: Přímý prodej?
zvoník, 13.8.2009 11:57

Pamatuji dobu nedávno minulou, kdy v Polsku přišel někdo na to, že tehdejší mince, když raketově inflantoval złotý,se vyplatilo mince stahovat z oběhu, a vrtat do středu kalibrovanou díru a prodávat na váhu jako podložky pod šrouby a matice.

Stát prodal měnové zlato
., 13.8.2009 21:08

Dnes říkali v TV, že stát prodal tzv. měnové zlato ve fyzické podobě, které nám před sametkou vrátily spojené státy.

Odp: Stát prodal měnové zlato
Alfons, 14.8.2009 2:45

To je v souladu s mým tvrzením, že ČR je vybydlená a spálená země bez budoucnosti.

Odp2: Stát prodal měnové zlato
ivan, 14.8.2009 8:18

Alfonsi jsi neskutečnej kurvič nálady. Co se neustále sereš do toho, jak kdo žije a co se mu líbí! Co ti je do toho!? Je to každého věc a tvoje blbá starost, jak kdo bude žit. Někomu se líbí nosit číro a chodit potetovanej a bavit se posloucháním duc-duc! Jinej svůj čas prosedí v hospodě, další v knihovně. Lidé mají právo svůj život prožít i naprosto neužitečně! Jestli je naše země spálená, to je otázka, ale určitě je neustále otravovaná kyselejma prdelema, který ostatním otravujou vytrvale život. Ty jsi jedna z nich!

Odp3: Stát prodal měnové zlato
Alfons, 14.8.2009 14:15

Zkus tady chvíli chválit současnou situaci, ať pozvedneš náladu našich těžce zkoušených občanů.
Argumentů najdeš jistě dost, stará nervózo. Ještě kolem tebe funguje nějaká fabrika?

Odp4: Stát prodal měnové zlato
ivan, 14.8.2009 19:56

Současná situace je právě zapřičiněna neobyčejnou nadvýrobou a pocitem mnohých, že je jejich svaté právo mít všechno nač si vzpomenou. Podle toho si také nastavují měřítka. Některé fabriky stojí protože si pracující jiných fabrik nabrali půjčky na dovolené, motorky, televize, auta a jiné ,,nezbytnosti,, a tím vymizela kategorie kupujících, ale vzrostla kategorie splácejících. Bohužel, tomuto stavu nejvíce napomohli právě ti, kteří realizovali svoje výnosy dřív než svoje mzdy prostřednictvým úvěrů. Všimni si, že se právě socialisté chovají úplně stejně. Slibem, že dáme každému všechno co si přeje, když si to vyřve, nebo vynutí nátlakem dostanou pod tlak výrobu která musí omezit produkci, aby ze zbylého zaměstnaneckého stavu utáhla aspoň svoje režie, někteří tento tlak samozřejmě neydrží. Ti zoufale zkoušení občané jsou právě ti, kteří současný stav zapřičinili ke škodě jiných zodpovědných, kteří se bohužel svezli s nima. Takže bych ty zoufalce přinejmenším rozdělil na viníky a poškozené. Ne každý se ocitnul ve stejné situaci ze stejných důvodů.

Abych tě předešel, megazlodějů s politickým krytím se nikdo nezastává, zloděj je zloděj!

Půjčka na bydlení, nebo na zdravotní výkon není rozmařilostí.

Na předluženého blbce mnozí pohlížej spíše jako na oběť než jako na viníka ke škodě těch kterým pomohl zkurvit jejich život.

Odp5: Stát prodal měnové zlato
Alfons, 15.8.2009 2:04

A pozitivní je to, že teď budou exekutoři radit občanům jak na exekutory. Státu už přerostli exekutoři přes hlavu a nevědí co s nimi. Požadovat při žádosti o půjčku doklad o možnosti splácení (tím by se zabránilo průšvihům) je v tomto státě nemožné, protože by se ukázalo, že si lidé nemůžou půjčovat, protože nemají peníze. A tato informace by pro náš stát nebyla moc dobrou reklamou.

Odp: Stát prodal měnové zlato
zvoník, 14.8.2009 6:24

Spojené státy ho nevrátily. To bylo jen divadlo pro Českou republiku, že ho jako vrátily. Spojené státy ho jen velmi dobře ve svůj prospěch investovaly, protože dobře věděly, jací jsou Češi idioti... Ale budeme mít tady za něj radar!

Odp2: Stát prodal měnové zlato
., 14.8.2009 17:54

No, jestli se dá TV věřit, tak to zlato ve velkých cihlách ukazovali jak vykládají na obyčejných dřevěných paletách v Praze z letadla, které přilétlo ze zámoří. A pak na jeho další cestu jako jeho doprovod bylo připraveno mnoho obrněných transportérů.

To teď, za tzv. svobody :-), se cenný náklad přepravuje daleko velkoryseji a levněji :-) : malá bílá soukromá dodávka s dvoučlennou asi neozbrojenou posádkou převáží desítky milionů po předem určené trase a bez jakéhokoliv dalšího ozbrojeného doprovodu. K maximálně pohodlnému „přepadení a vyloupení “ té dodávky pak stačí, když se jde jeden z posádky u čerpačky vyčůrat. :-)

Ještě jednu otázku mám: Nevíte, zda je teď česká měna podložena zlatem nebo není podložena zlatem ? Dříve jsme se ve škole učili, že podložena být musí. No možná že je teď „podložena“ těmi žraloky a lvi v sídlech boháčů. :-)

Odp3: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 14.8.2009 19:44

V dnešní době už žádná měna není podložená zlatem. V USA byl Zlatý standard zrušen už v roce 1933 a částečné navázání měn na zlato skončilo v roce 1971 při ukončení Brettonwoodského systému. V dnešní době jsou všechny měny bez výjimky tzv. „Fiat money“, tedy podložené, hmm, „důvěrou“.

Odp4: Stát prodal měnové zlato
., 14.8.2009 22:31

Aha Jimmy, to je trochu málo na to, že se jedná o tak velké množství peněz. Ona se asi rozlišuje DŮVĚRA a důvěra.

Obyčejnému občanovi dnes totiž úředníci, podnikatelé ani vládní činitelé pouze „na důvěru“ nedají nic. A do obchodu si jít koupit rohlík „na důvěru“ se slibem, že zaplatím příště, možné také není. To by mne pan obchodník hnal, a nic by mi na dluh nedal.

Poslední obchodník Dobroděj se asi vyskytoval v povídce Jana Nerudy „ Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku“. :-(

A můžeš Jimmy vysvětlit, jak se v mezinárodním obchodě projeví větší, menší, či žádná „důvěra“ k české měně ? A kdo rozhoduje o tom, jak vysoká hodnota „ důvěry“ k určité měně určitého státu bude k určitému datu oficiální ?

Stejně je to divné: peníze jsou exaktně počítatelné, pokladní nesmí mít žádné manko, a současně nikdo neví, jakou vlastně ty peníze mají hodnotu. :-(

Odp5: Stát prodal měnové zlato
ivan, 14.8.2009 23:08

Romantiku, co je důvěra v měnu nejsnáž pochopíš když si směníš kačky za Zimbvabwské dolary na pobytovou dobu jednoho měsíce. Než tam dojedeš tak si za ně nekoupíš ani rohík. Jestli chceš někdy zažít pocity miliardáře, tak to je to správné místo.

Odp5: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 14.8.2009 23:11

Neexistuje žádná oficiální „důvěra“ v měnu, existují pouze směnné kurzy určované trhem. Takže např. lze říct, že Zimbabwský dolar má důvěru limitně blízkou nule, takže má kurz ke kterékoliv měně limitně blízký nekonečnu ;-)

Důvěra v měnu je o tom, že lidé věří, že když zítra vezmou dnešních 100 jednotek měny, tak za ně dostanou stejně zboží jako dnes, a nebo taky ne jako v Zimbabwe a pak se snaží dané měny co nejdříve zbavit.

Odp6: Stát prodal měnové zlato
ivan, 14.8.2009 23:24

Koukám, že jsme docela sešli v myšlence i čase.

Odp7: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 14.8.2009 23:38

Zjevně máme stejné některé myšlenkové pochody a náhodou zrovna teď i oba čas a chuť diskutovat ;-) Navíc neexistuje lepší příklad zhroucení měny než Zimbabwe, takže není divu že nás napadlo oba.

Odp8: Stát prodal měnové zlato
., 22.8.2009 1:02

Kdo zaručí naší měně, že se nezhroutí jako Vámi uváděný Zimbabweský dolar ?

Odp9: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 22.8.2009 8:33

Česká národní banka. Pokud nebude tisknout takovým šíleným tempem jako v Zimbabwe, tak se nezhroutí. Pokud se bude chovat stejně, tak i výsledek bude stejný.

Odp9: Stát prodal měnové zlato
ivan, 22.8.2009 10:07

Zdavý rozum a trocha střídmosti, ale je těžké to prosadit. Jiné záruky nejsou! a nebudou!

Odp5: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 14.8.2009 23:15

Je třeba ještě podotknout, že ani zlato nemá cenu samo o sobě (pro nějakou výrobu se ho používá minimu a jsou i mnohem dražší kovy), ale že má cenu díky tomu, že ostatní lidé věří že má nějakou cenu. Tedy stejně jako u papírových peněz je cena zlata daná vírou lidí v to, že zítra za něj dostanou stejně zboží jako dnes.

Odp5: Stát prodal měnové zlato
zvoník, 15.8.2009 9:35

Na tom přece není nic divného, Tečkočárko.
A o té hodnotě se přece ví, ne? Je pro všechny pohyblivá stejně jako inflační pohyb. Inflační spirála se snižuje nebo zvyšuje podle toho jak stát (řekněme v tomto případě vláda) krade svým občanům jejich výdělky. A páni ve vládě nikdy nenechají sami sebe klesnout, i kdyby měli zahájit vlastní genocidu vlastního obyvatelstva, aby na ně zbylo nejvíc, čili ta pohyblivost pro členy vlády za žádných okolností NEPLATÍ a oni vydávají samá fiktivní čísla o společných příjmech státu! Zatím se zde likvidace obyvatel ve větším neuskutečnila, ale ta možnost tady v každém případě je připravena k použití proti demokracii i proti vzdoru EU. Vůbec nikdo netušíte, co se na nás chystá! Proto koruna česká jako měna stále zůstává, i když to je velmi slabá indikace ve finanční politice vlády. Skrytým cílem je všechno státní rozprodat, co rozprodat ještě lze, zmizet do zahraničí a odtamtud řídit případné nepokoje a likvidovat vlastní obyvatelstvo za pomocí hrdinné profesionální armády, protože většina majetků bude zahraničních. A ti si to budou sakra hájit. Vůbec nevíte, co vás všechny čeká v důsledku toho jak volíte!

Odp6: Stát prodal měnové zlato
Alfons, 15.8.2009 13:52

Zachovej klídek. Je to přece také vůle Boží! Nedělej si žaludeční vředy.:-)

Odp6: Stát prodal měnové zlato
., 15.8.2009 22:06

Já to vidím podobně, jako Zvoník. Dnes hlásila TV, že v příštím roce bude shodek státu cca 257 MILIARD Kč !!! To tu ještě nebylo !

Jimmy, zdá se, že jste odborníkem na státní měnu. Vysvětlete nám prosím, co ten shodek znamená.

Znamená to, že stát prohospodařil (např. utratil za výstavbu dálnic pro cizí kamiony) 257 MILIARD Kč více výdajů než byly státní příjmy, dostal se tak účetnicky do červených čísel, a těch 257 červených Miliard Kč si proto půjčil v cizině ? To snad není možné ! Kdo to dovolil ? Na co máme Ministerstvo financí a VŠE ?

Ale když se vrátím k té „podloženosti státní měny“ navrhuji a mám takovou ideu( :-) ), aby byl pro důvěru světových měn vytvořen jakýsi „ETALON“ (=mezinárodně platné standardní měřidlo) místo toho zlata, kterým by se poměrně přesně mohla vyjádřit důvěryhodnost kterékoliv státní měny ke kterémukoliv datu. Možná, že by tím Etalonem mohla být průměrná cena základních potravin, oblečení, obutí, vody a elektřiny pro jednoho dospělého občana, spotřebovaných tím občanem za uplynulý rok.
No ale teď mne napadá, že vlastně zaevidovat roční spotřebu bezdomovce a nezaměstnaného člověka by asi bylo nad síly Státního statistického úřadu. Bezdomovec totiž spotřebovává zdarma odpadky z kontejneru, které už někdo bohatší jednou koupil a vyhodil a nezaměsatnaný člověk k takové „spotřebě“ neúmyslně a bez vlastního zavinění míří a se chystá. :-(
Tedy kdo navrhne lepší ETALON ?

Odp7: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 16.8.2009 0:24

Hrozící schodek 250 miliard Kč znamená, že pokud se nezmění zákony, kterými si stát sám sobě určuje aktuálně zhruba 80% rozpočtu, tak stát utratí zhruba o těch 250 miliard více než vybere, tedy pokud se mu povede si od někoho těch 250 miliard půjčit.

Proč tomu tak je je vcelku jasné, když se nad tím člověk zamyslí. Normální podnik, rodina či jednotlivec, když se mu sníží příjmy, tak se snaží si snížit i výdaje. Zato u státu, když se mu sníží příjmy kvůli tomu, že je krize (podniky krachují či mají podstatně menší zisky, tak odvádějí menší daně, obdobně šetří občané, takže menší výběr DPH), tak je naopak tlačen do větších výdajů. Např. do šrotovného ;-), do zvýšených výdajů na nezaměstnané a jejich rekvalifikace ;-), do vyhazování peněz na nastartování ekonomiky, na zvyšování mez kvůli odborům, které nezajímá ekonomická situace zaměstnavatele, atd. Pokud se ptáte kdo dovolil tak stupidní zákony, které strhávají zem do extrémního mínusu zeptejte se převážně v Lidovém domě a vzpomeňte si například na pastelkovné, boj za šílených 30 Kč u doktora a podobně.

K druhé věci
Není třeba vymýšlet nějaký nesmyslný etalon, když máme fungující plovoucí kurzy hlavních měn, tedy především Dolaru, Eura, Jenu, Libry a možná ještě nějakých dalších. Pokud nevěříte měnám i dnes lze nakupovat investiční zlato, sám o tom trochu uvažuji, protože se mě nelíbí rychlost tisku nových dolarů.

Odp8: Stát prodal měnové zlato
Alfons, 16.8.2009 3:11

Proč se vzrušovat? Je to vůle Boží a ten ví co dělá. Kdyby to vůle Boží nebyla, tak by to tak nebylo. Věřící to mají lehké. Dokážou si vše snadno zdůvodnit a vyhnout se stresu.

Odp8: Stát prodal měnové zlato
., 16.8.2009 16:25

Jimmy, děkuji za Vaše vysvětlení. Dovolte mi k němu komentář:

Stát lidem nezaměstnaným déle než půl roku po předchozím tříletém zaměstnání, už žádnou podporu nevyplácí. Štěstí mají ti nezaměstnaní, kteří mohou být alespoň trochu finančně podporovaní svými příbuznými. Fráze, že nezaměstnaní všeobecně žijí ze státní podpory, není pravda a je to nesmysl. A víte, že tzv. „rekvalifikační kurz“ umožní ÚP absolvovat jen tomu člověku, který už je zaměstnán u firmy, která souhlasí s tím, aby si ten rekvalifikační kurz udělal a slíbí, že ho nadále zaměstná po té rekvalifikaci ? Čili r.kurzy nejsou určeny pro nezaměstnané lidi.

Všechny státní výdaje jsou v dnešní době směřovány na podporu PODNIKATELŮ (šrotovné, snížení odvodů daní podnikatelům aj.) ! Tedy za krizi, za nadměrné výdaje do červených čísel, mohou podnikatelé ruku v ruce se státem ( nemohou za to ani nezaměstnaní, ani odbory).

A pastelkovné minusově a 30,-tikorunové poplatky u doktora plusově, nás určitě z těch obrovských dluhů nevytáhnou.

Sice pouze tuším, co je plovoucí kurz Dolaru, ale nebudu nakupovat ani „plovoucí Dolar “ :-), ani „neplovoucí :-) investiční zlato, protože žiji jentaktak z “ruky do huby", jak se říká.

Ale rozčiluje mne, proč bylo ze státních prostředků a zřejmě na dluh rozestavěno (někdy i dostavěno) tolik nákladných dálnic, bankovních i jiných paláců a sportovišť, proč leží naše půda ladem nebo nejlepší bonita se zastavuje výstavbou, proč kupujeme drahé potraviny ze západní ciziny, proč kupujeme levné nekvalitní hadry z východní ciziny, proč si podnikatelé neváží českých kvalifikovaných lidí a místo nich zaměstnávají nekvalifikované cizince aj. ! PROČ SE STÁTNÍ DLUH STÁLE ZVYŠUJE ?

Teda nezlobte se, ale to všechno dříve nebylo. To nemůže dobře skončit ! :-(

Odp9: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 18.8.2009 17:42

Podrobný rozbor státního rozpočtu a jeho možného vývoje je v aktuálním čísle týdeníku Respekt - Zachrání nás premiér Škrt

Článek je placený, takže ve zkratce.

Roční rozpočet z cca 1 bilion Kč, takže z toho se dobře počítají procenta (1% = 10 GKč).
Vybrané výdaje
důchody - 336 GKč
sociální dávky - 80 GKč
platy stáních zaměstnanců - 170 GKč (a už jsme za 50% rozpočtu, kde je ta převaha výdajů na podporu podnikatelů ? ;-) )
Splátka úroků stávajících dluhů - 64 GKč (tohle určitě poroste a to zatraceně rychle)
dávky v nezaměstnanosti - 5 GKč, příští rok asi až 15 GKč

Další údaje už bych musel hledat jinde, ale prostě zákonem je dáno 82% rozpočtu, což vzhledem k jeho schodku kolem 10% (schodek bude 5-7% HDP, ale rozpočet tvoří jen asi polovinu HDP) znamená že už vlastně nám na investice prakticky nic nebývá.

Co se týká investic, tak zrovna dálnice jsou jedna z mála věcí, které se nám určitě vyplatí. Nikdo nebude investovat v místě kam rozumně nic nedostane a není náhodou že úspěšné průmyslové zóny jsou v dosahu dálnice. Zato černá díra je „podpora“ zemědělství a to v celé Evropě.

Odp10: Stát prodal měnové zlato
., 18.8.2009 20:13

No Jimmy, přece zemědělství (nyní převážně soukromé) nemůže být „černou dírou“ ! :-) To by přece byla ostuda a znevážení Soukromého zemědělství ! :-)

BIO zemědělství, ruční dojení do dížky za zpěvu lidových písní; chov slepiček, králíčků, husiček, kačenek a prasátek společně na jednom rozbahněném a totálně pos.aném dvorku s odtékající hnojůvkou zpod kadibudky ven na cestu, tak aby zvířátka mohla žít volně, jak bývala odedávna zvyklá, to přece z politických důvodů nemůže být „černou dírou“. :-) Přece do propagace typu „Všechno soukromé, je nejen dobré, ale je to to nejlepší “ bylo už vynaloženo mnoho finančních i jiných prostředků. To už neexistují jiné významnější zveřejnitelné „černé díry“ ? :-(

Dříve kolektivní (nyní převážně zrušené) zemědělství prosperovalo, „černou dírou“ nebylo, potraviny jsmě měli 10x i vícekrát levnější, a zemědělské produkty jsme vyvážely (domnívám se) že v mnohem větším objemu než dnes.

Pokud se domníváte, že investice do dálnic jsou ze všeho nejefektivnější, pak budete asi do budoucnosti muset naučit český národ místo brambor a chleba k obědu chroupat dálniční panely. :-) Vy to už umíte ? :-)

Odp11: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 18.8.2009 21:03

Romantiku, zkus si zjistit kolik procent dotací se dostane k malým zemědělcům a kolik k velkým kolosům ;-) A malá nápověda. Kdo asi bude mít mít času studovat dotační podmínky a vyplňovat šílené formuláře ? Malý rolník nebo velký kolos se spoustou úředníků ? ;-)

Odp11: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 18.8.2009 21:18

Ještě k dálnicím. Copak dělá většinu našeho exportu ? Zemědělské produkty nebo průmyslové výrobky ? A copak dělalo většinu našeho exportu před sto lety ?

Že by odpověď na obě otázky byla průmyslové výrobky ? Pak ty výrobky nějak musíme dostat k odběratelům a dnešní odběratelé nebudou čekat měsíc až jim přijede vagón z ČR.

Je určitě možné postavit ekonomický základ ČR na zemědělství, ale pak je třeba se připravit asi tak na 10x menší životní úroveň než máme. V ČR se výrobou potravin zabývá cca 4% obyvatel a pokud by se tím zabývalo více lidí (ve středověku to bylo i 80%), tak produktivita rozhodně nijak nevzroste.

Odp12: Stát prodal měnové zlato
., 18.8.2009 23:35

No Jimmy, pochybuji, že se národ nají produktivity a životní úrovně. Až nebude lidově „co dát do huby“, tak žádná „produktivita“ ani tzv. „životní úroveň“ v podobě bazénů se žraloky, robotických sekaček a automobilů za miliony nikomu nepomůže. :-(

Odp13: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 19.8.2009 6:54

To je vtip ? :-) Pokud to myslíš vážně, tak jsi naprosto mimo !

Produktivita znamená, že produkuješ něco co můžeš vyměnit za něco jiného. Pokud budeš produkovat pouze potraviny, tak budeš bydlet pouze v jeskyni, protože nevyprodukuješ ani cihly na dům. Že by se natolik zhroutilo celé společenství v celé Evropě že by naše produkty nebylo za co směňovat tak toho se opravdu nedočkáš.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp11: Stát prodal měnové zlato
ivan, 18.8.2009 23:05

Kolektivní hospodaření nikdo nikdy nezrušil, dužstvo je i nyní jednou z možných hospodářských forem, zkus si odpovědět sám, proč je pro mnohé nepřitažlivé a takřka neexistují.

V sámoškách se stály fronty na úplně všechno, když už někde byly. Jak myslíš že vzniklo slovní spojení ,,fronta jako na maso„? Teď nehovořím o době těsně po válce, ale o šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech. S tím vývozem potravin souhlasím, ale nutno dodat, že proti vůli obyvatelstva. Lidi mají velice krátkou paměť. Ty zapomnětlivé bych postavil znova do někdy i dvouhodinové fronty na maso v mraze s možností že příjde pomocnice řezníka po odstáté hodině odpočítá třicet lidí na které se ještě dostane, ostatní potáhnou s nudlí domů. Telecí, nebo kvalitnější masa se schovávala pro jinak prospěšně známé, kteří dokázali sehnat zase něco jiného. Nespokojenost lidí se zlatým socíkem vzrostla natolik, že se mužští v Poznani (Polsko) nasrali a celý vlak masa pro moskevskou olympiádu, přivařili ke kolejím. Podotýkám, že SSSR v té době měl 16 republik a pětinu zemské souše, přesto potraviny dovážel. Zázrak až k neuvěření!

Ve větších městech byly potravinové Tuzexy, kde se dalo někdy sehnat i to, čeho jsou dnes přecpané regály i na každé vesnici.

Výměra zemědělských ploch v republice zůstává přibližně stejná. To, co dříve obhospořadovala družstva i s několika set členy a zaměstnanci zvládá dnes tak pět rodin. Já chodím nakupovat do malého krámu+ benzinka v sousední vesnici kde dostanu více potřebného zboží než dříve u rudém výmyslu Tuzexu. Jsem i s nákupem doma dřív než bych se dostal v márketu ke košíku a to jich mám v dosahu do patnácti minut přibližně dvacet. (Prahu, Kladno, Beroun, Hostivice) Denska mě přecpanost zbožím v obchodech až sere, protože zdržuje.

Pamatuješ na seriál ,,Nejmladší z rodu Hamrů“ ?
Tak ten byl natočen na objednávku, kde měl lidem vysvětlit proč se musejí družstva slučovat do větších celků.
Skutečnost byla taková, že mnohá družstva krachovala a stát si nemohl v době, kdy bylo všude velký H nechat neobdělanou půdu.
Jen se rozpomenout!

Dobrý bylo, že jsem byl mladej orel a moje ročníky byly mladý holky, teď začínám bejt starej dědek a moje ročníky jsou starý báby, to je asi tak všechno.

Odp12: Stát prodal měnové zlato
., 19.8.2009 0:07

Ivane, jste zapšklý antikomunista a jiný už nebudete. Máte permanentně negativně předpojatý vztah k minulosti. Držte se raději dřeva, protože o zemědělství a o venkově toho mnoho nevíte. V těch Vámi popisovaných a odsuzovaných létech, nám nikdy maso na neděli nechybělo, a nikdy jsme žádné potraviny ani maso v Tuzexu nekupovali. Z té doby nevím ani o jediném JZD, které by krachovalo (to naproti tomu v současné době krachuje jedna průmyslová firma za druhou, jeden soukromník za druhým). Tenkrát se členové JZD měli dobře: postavili si domy, jezdili na rekreace v tuzemsku i do zahraničí, dostávali naturálie (brambory, obilí), mohli si na záhumenku vykrmit prase a mít vlastní zabíjačku, nebo si finančně přilepšovat pravidelně výkrmem a pak prodejem záhumenkového jatečného býka.

A ta Vaše hlasitě inzerovaná „ přecpanost potravinami“ v současných supermarketech má oproti dřívějšku několik zásadních odlišností a chyb: většina těch potravin je z dovozu z ciziny a několikanásobně dražší, než byly dříve české výrobky. Dále ty dovozy z ciziny jsou převážně nekvalitní :jogurt bez mléka, „mléčný dezert“ bez mléka, „nanuk“ bez smetany obsahující pouze rostlinný tuk, sýry z nepasterizovaného mléka, místo pravé ovocné složky jsou potraviny obarveny umělými barvivy, naparfémovány umělými vůněmi a aby se nekazily, tak jsou zahraničními výrobci ošetřeny chemickými konzervanty. Ani se zákazník většinou nedopátrá, kdo a kde to vyrobil a je rád, že na obalu alespoň rozluští název země původu.
:-(

Odp13: Stát prodal měnové zlato
ivan, 19.8.2009 1:50

Tak já ti krachující JZD vyjmenuju. V té době jsem bydlel v Rotokách a v jejich těsném okoí byly. Rozvoj Únětice-ty už neměli ani vlastní traktor, najímali si STSku a co jim kdo půjčil. Rudá záře Velké Přílepy, Devátý květen Tursko, První máj Holubice, Úholičky, Kopanina, A JZD Horoměřice, Ti jediní hospodařili takže počítaly i s investicema, dalo by se říct, že s rozvahou dobrého hospodáře. Jejich invstice se jim začli vyvyplácet a hospodářsky začaly svoje sousedy výrazně převyšovat. V JZD se členům nevyplácely mzdy, ale zálohy na mzdy a potom doplatky, ty představovaly v té době až desetitisíce na jednotlivce nezdaněných. Kdo neivestoval, ten si mohl odsouhlasit podíly. To byly peníze jako prase. Dneska by se řeklo, že svoje družstva podekonomizovali neboli vytunelovali. Svoje peníze už měli doma, ale družstvo už nemělo ani na osiva. Ostatní družstva na tom byly stejně. Bylo politickým rozhodntím strany nenechat krachující družstva padnout, ale stát na jejich krachy - vytunelování neměl peníze. Proto došlo k sloučení těch špatných, se silnýma a prosperujícíma Horoměřicema. Ti sice nebrali tučné doplatky, ale zato měly zdravé investice dávající předpoklad budoucího rozvoje. Kombajny, sečky, udržované traktory, auta v pořádku, připravené opravené sklady.
Druhý den po násilném sloučení už byly Úněťáci v jejich skladech pro kýble, hadry, oblečení a košťata. Horoměřice byly přejmenovány na Rudou záři a sídlo vedení jim bylo přeloženo do Velkých Přílep, tedy z místa dohledu, ale časem se na jejch funkce stejně dostali političtí zasloužilci z těch úpadkových družstev.

jogurty.

Můžeš si, Romantiku, vybrat asi z padesáti druhů jogurtů podle libosti. Od škrobovejch zahuštěnin, až po kvalitní smetanové s ovocem a různými voňavkami a barvivy ke zlepšení vzhledu a vůní, nebo bez nich, je to jenom na tobě.
Ty toje vychvalované bez barviv, kterýma pohrdáš jsou přichuceny DDT které se bez jakéhokoliv dávkování roztřikovalo z cisteren, nebo se jako prášek rozazoval rovnou lopatou z jedoucího vozu. Dneska bys musel mít přetlakvý oděv a průkaz, že smíš nakládat s prudce jedovatýma látkama. Tehdy to byly dobroty na které vzpomínáš s láskou. Když se traktoristovi nechtělo tahat, nemohl se vrátit s pole s nákladem, který tam měl aplikovat, tak ho prostě sklopit do jakéhokoliv remízku, hlavně aby se na to nepřišlo, třeba dvě tuny DDT na jedno místo.

O masu z tuzexu jsem nikde nepsal, tak mě to nepodsouvej.

Proč bych byl zapšklej, když jsem štastnej, že jsou už v čoudu. V popisu událostí není nic politickýho, prostě se stalo tohle a tohle, tehdy a tam. Iv.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp14: Stát prodal měnové zlato
zvoník, 19.8.2009 18:34

Ajjaj... JZD Horoměřice. Malinký detail: Když se přijíždí od Prahy z Evropské ul. přes Jenerálku do Horoměřic, tak se míjí sámoška vpravo a před křižovatkou za vjezdem do JZD je požární nádrž. Nad vodou té nádrže je na zdi starobylý opadaný reliéf erbu. Ten erb, ten celý komplex staveb, a celé široké polnosti kdysi patřily klášteru premonstrátů v Praze na Strahově. Jestli oni sami, katoličtí řeholníci, způsobili úpadek svých statků, když to sami v minulosti zakládali, až do dnešního výsledku rozkradené privatizace, tak na to si odpovězte sami, a také si k tomu přiřaďte politickou hlavičku všech aktérů, že do dnešní doby nebylo klášteru vráceno. Dobré zázemí statku a šikovní zemědělci, to byl jeden z důvodů, že Horoměřice dokázaly prosperovat, i když tam místo řeholníků později hospodařili hyeny.

Odp10: Stát prodal měnové zlato
ivan, 18.8.2009 20:17

Se vším co zde píšeš souhlasím, jenom se mě zdají některé projekty příliš předimenzované. Jako příklad bych uvedl nesmyslně vystavěnou patrovou křižovatku mezi Bílou horou a Hostivicemi na mnoha hektarech, která má těžko popsatelný tvar. Asi by nejvíc sedělo, že to jsou do sebe zapletené tři osmyčky a její rozloha je taky úctyhodná, odhaduji ji na desítky hektarů a určitě miliardové náklady. Její výstavba trvala několik let těžkou technikou a vyniká naprostu nepřehledností a častým nájezdem dezorientovaných řidičů do protisměru. Největší prdel je, že už takřka nic nekřižuje, protože dopravní směr na KV v tomto místě takřka zanikl a slouží povíce místní dopravě. Dalším projekčním unikátem je o několik kilometrů dál počínající ,,nová karlovarská„. V letištní rovině bez nutných napojení na ostatní provoz je schovaná další neuvěřitelnot, nesmyslné zahloubení, kde musela být přemístěna zemina o objemu vody v malé přehradě. Zdůvodnění protihlukovým opatřením Hostivic příliš neobstojí protože toto ,,opatření “ bylo nejdražším z jiných možných. Tyhle posílačky státních peněz do privátu mě vadí stejně jako zadlužování státu rudooranžisty. Uvádím příklad, který mám na očích v blízkém okolí, ale jsem si jistý, že takovéto okolí máte skoro každý za svým barákem po celé republice.

Odp11: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 18.8.2009 20:56

Je obecně známé, že dálnice se u nás dělají zbytečně draho. Bylo by určitě lépe, kdyby stáli polovinu a mohlo se jich tak postavit 2x tolik. Dálníční sít má ještě mnohé pauzy a např. druhé spojení na Moravu místo jediné D1 by opravdu našemu státu pomohlo. Nicméně buďme rádi alespoň za dokončenou D5, která nás spojila s Evropou a za každý další dostavěný úsek jinde.

BTW v USA jsem viděl zajímavě úsporně řešené čtyřproudové silnice. Jeden směr původní cesta přesně kopírující terén a druhý směr o pár metrů dál rovný jak když střelí. Křížení úrovňové. To by u nás asi nikdo neschválil.

Odp4: Stát prodal měnové zlato
., 22.10.2009 23:07

Ahoj Jimmy !
Dnes v TV odborník prohlásil (= tedy asi čtvrthodinovým řečněním vysvětlil), že nedávný prodej veškerého československého měnového zlata bylo velmi nemoudré rozhodnutí.

Takže jsi Jimmy nedávno opět obhajoval něco velmi nerozumného a hlavně nehospodárného, neekonomického (diplomaticky a taktně řečeno).

A jistě ty naše papaláše k tomuto kroku přiměl zase nějaký zahraniční „Bazilišek“, který si teď nad svou hromadou levně koupeného českého zlata radostně mne ruce a slintá blahem Harpagona: „ Moje zlato, moje všechno ! “

Odp5: Stát prodal měnové zlato
Jimmy, 23.10.2009 0:07

Romantiku, kdepak v příspěvku na který reaguješ píšu o tom, že se má nebo nemá prodávat státní měnové zlato ?

Píšu tam o tom, že v dnešní době už není žádná měna navázaná zlato. Zlatý standard totiž znamenal to, že ve skutečnosti existovala na celém světě pouze jedna měna - zlato. Bylo totiž definováno, že jedna trojská unce má hodnotu 35 USD, X Franků, Y Liber, atd. tedy vzájemný kurs měn byl fixní a v zásadě jednotlivé měny byly pouze různá jména pro pevně definované množství zlata.

Toto dnes opravdu není a všechny měny na světě jsou už podložené pouze důvěrou. To nijak nevylučuje to, že zlato má stále nějakou cenu. Má cenu, ale plovoucí stejně jako cokoliv jiného, dolary, diamanty, stříbro, dluhopisy atd.

Odp6: Stát prodal měnové zlato
., 1.11.2009 10:01

A nejvíc „plave“, a je odkázaná na velmi malou důvěru podnikatelů, cena pracovní síly, cena slušného člověka. Pokud člověk není nebezpečný ani svou agresivitou, ani svým vysokým kontem finančních prostředků a zásobou střelných zbraní, ani příslušností k určité politické straně, tak tyto jeho vlastnosti jsou pro podnikatele signálem, že ho klidně bez uvedení důvodu mohou propustit ze zaměstnání nebo ho do zaměstnání preventivně ani nepřijmout.

A teď můžeš začít útočit na mou volbu tématu a přístup k němu, místo uvedení svého komentáře s řešením problému. :-)

Odp: Přímý prodej?
santiago, 10.8.2009 9:14

Ne.
Úplně nejlepší je LETS.
Například švýcarský WIR.

Jenže v tomto státě by banky řízené klienty - na rozdíl od tamější nemohoucí zdegenerované demokracie - na takové ptáčky rychle našli háčki.

Odp2: Přímý prodej?
ivana Kozárová, 10.8.2009 16:38

Tak nějak :-)

Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
., 20.8.2009 10:38

Pro zajímavost uvádím jednu z mnoha zdraví škodlivých chemických látek v současnosti prodávaných a používaných k ochraně dřeva. Čtenáři ať si sami uvědomí závažnost této informace. Chemicky ošetřené dřevo je také zboží určené k prodeji a zpracování s maximálním ziskem.

1.1 Identifikace látky nebo přípravku
Název: BOCHEMIT FORTE PROFI
Další názvy látky: --
1.2 Použití látky / přípravku
Určené nebo doporučené použití látky
(přípravku):
Přípravek je určen k preventivní dlouhodobé ochraně dřeva a zdiva v interiéru i exteriéru staveb proti dřevokazným houbám, dřevokaznému hmyzu a plísním.
2. IDENTIFIKACE NEBEZPEČNOSTI
2.1 Celková klasifikace látky/přípravku
Xn, C, N. R 20/21/22-34-50/53
Přípravek je klasifikován jako nebezpečný ve smyslu z. č. 356/2003 Sb., – přípravek zdraví škodlivý, žíravý a
nebezpečný pro životní prostředí.
2.2 Nebezpečné účinky na zdraví a životní prostředí
Přípravek je zdraví škodlivý při vdechování, styku s kůží a při požití, dále vykazuje žíravé účinky (zejména při styku s kůží nebo při vniknutí do oka) a zároveň je vysoce toxický pro vodní organismy a může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí -závadná látka pro vodní prostředí a vodní organismy.
2.3 Další možná rizika
Přípravek nesmí být použit k ochraně dřeva přicházejícího do přímého styku s kůží, pitnou vodou, potravinami, krmivy a k úpravě dřeva na výrobu dětského nábytku a hraček.

Odp: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
santiago, 20.8.2009 15:17

Jé, ale snad právě kvůli tomu se kupuje a používá, ne?
Aťsi je to ode mne sobecký, ale nechci se o chaloupku dělit s dřevomorkou, ani s krysami a švábi...

Odp2: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
., 20.8.2009 17:41

1) Santiago, hlavním cílem komentáře je upozornit na lidskému zdraví škodlivé a nebezpečné chemické prostředky, kterými se v současnosti napouští dřevo určené pro výrobu součástí lidského obydlí, protože lidé laici o tomto nebezpečí vůbec nevědí, a pak se diví, z čeho mají jejich děti různé alergie. :-(

Naproti tomu proti klecovému chovu slepic, proti velkochovům dojnic a prasat, proti hnojení polí umělými hnojivy a proti veškerému kolektivnímu zemědělství , se to v současné společnosti laickými bojovníky jen hemží. :-(

2) Je to také upozornění pro „odborníka na dřevo“, že ani on v současné době není pro své zákazníky pouze nenahraditelným a bezpečným výrobním a obchodním partnerem, a že i na něho si některý z jeho mladých kumpánů v budoucnu vzpomene s kritickým úsměškem, možná právě v souvislosti s používáním těch nebezpčných chemických látek a zpracováváním jimi napuštěného dřeva.

O historii a o lidech, kteří žili před námi, se dnes totiž snadno mluví s pohrdáním, a je to dnes velká móda takto činit.

Odp3: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
santiago, 20.8.2009 22:06

Já bych řekl, že kdo olizuje krovy nebo pozednice, nesmí se divit, že mu může být zle. Rozumím Vašim obavám, ale nedělejte z toho Agent Orange. Palubky, obklady, dětské hračky ani vinné sudy se tím nemoří a na střešní trámy je to pořád lepší dát než dýchat nějaké spóry.

Nebudu diskutovat o Thalidomidu (i když i u něj je to teď jinak), ale jsem třeba vážně rád, že bylo široce aplikováno DDT, přestože lituju vedlejších účinků. S hmyzem (a mikroorganismy a houbami a plísněmi)vedeme válku o přežití. A jsou v děsivé přesyle.

Odp: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivan, 20.8.2009 23:30

No, to je tam všechno proto, aby si nějakej trouba nedal panáka a pak nepožadoval úhradu škody po výrobci. Docela se divím , že s něčím podobným už nepřišla Benzina. Cyklické uhlovodíky a tetraethyl olova nebo ethylbutileny nejsou pouze hořlavinou, ale taky jedem.
Určitě se jednou bude domáhat nějakej chytrák odškodnění za frťana petroleje protože tam nebylo napsané, že to není poživatina.

Jinak ,,neochráněné " dřevo má stejnou životnost jako ochráněné. Ověřeno praxí. Vyjímkou můžou být podpodlahové nástřiky.
Důkazem trvanlivosti chemicky neošetřovaného dřeva jsou dřenice na Slovensku, které byly udržovány pouze postřikem mýdlové vody, některé stojí dodnes, už téměř čtyřista let.
Co se týče chemické ochrany, tak skutečně účinná metoda je kyanizací nebo burnetací, ta se provádí podtlakovou metodou v pařních jamách, ale v domácích podmínkách je neproveditelná. Myslím, že je v sosučasnoti už zakázaná, ale jistý si tím nejsem. Takto byly napouštěny telegrafní sloupy nebo železniční pražce, ale ani ty, jak vidíš , nevydžely věky narozdíl od neošetřovaných vazeb mnoha kostelních věží, které jsou mnohdy vzhledem k jejich věku v docela slušném stavu. Jak vidíš, tak spíše záleží na podmínkách než na napuštění jedama. Kdo trochu přemýšlí, docela ušetří. Já jsem přítelem olejů a vosků, působí přirozeně a snadno se obnovují.

Odp2: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 20.8.2009 23:54

Ivane, kdo Ti tvrdil, že věžní dřevěné vazby pro zvony a krovy se nenapouštěly? To vůbec není pravda! Tenkrát byla vynikající napouštěcí látka ve směsi volské krve, žluče a moče! Ale strašně to smrdělo. Ta látka měla ale řadu pozitivních výhod: Při požáru konstrukce velmi špatně hořela, nežral to červ, a nechytla se houba, i když na to pršelo. Dále to způsobilo velké ztvrdnutí dřeva, že čepy od zvonů mohly být položeny jen do zádlabů v tom dřevě a skoro se neopotřebovávaly. V 15. století s tím natřeli strop ve Staroměstské radnici v Praze a radní se odmítli tenkrát na radnici scházet kvůli šílenému smradu. Ale při požáru radnice jediný strop vydržel až dodnes. Roztok volské krve, žluče a moče se již nepoužívá, protože kdyby ho začali nyní těžit z volů, přišli bychom o veškerou politickou garnituru a v našem státě by nastalo úplné bezvládí. Tak se vymýšlejí všelijaké jiné sračky...no.

Odp3: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivan, 21.8.2009 0:22

O hovězí krvi to samozřemě vím, asi by to vyšlo i levně, ale netroufnul bych si to někomu doporučit.

Odp2: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
santiago, 21.8.2009 7:10

Záleží na podmínkách. Podle mých zkušeností je to naopak.

Nechráněné dřevo vystavené střídání vlhkosti „shnije“ zaručeně, i během pár měsíců. Kdekoli je porušená krytina, krov shnije. To se nestane (nebo ne rychle), pokud voda proteklá dírou steče a nenasákne - a má kam odtéct nebo se rychle odpařit vysokou teplotou a odvětrat. Tolik ke kostelním věžím, volské krvi, voskům a mýdlové vodě.

Všimněte si dřevěných konstrukcí na vodohospodářských stavbách. Pod vodou a nad vodou bez problémů, v oblasti kolísání hladiny (střídavá vlhkost a přístup vzduchu) hniloba. Houby a bakterie a dřevokazný hmyz mají jisté pásmo životních podmínek - teplota, vlhkost, kyslík a pH.

Chráněné dřevo neshnije nikdy - přesněji začne hnít, až se nátěr vyplaví (nebo jen tam, kde nebyl proveden správně) - což vám dá čas na zjištění závady a opravu. (Voda se ovšem do konstrukce nemusí dostat jen z nebe, ale třeba kondenzací.)

Stejně tak u pražců záleží na dřevu (druh a vady), na odvodnění trati a na provedení ochrany, ale ochrana pražců funguje, ne že ne. Vysloužilé pražce jsou oblíbeným materiálem pro zahradníky. Když je dají jako zárubní stěnu bez drenáže nebo jen tak položí do země, taky rychle odejdou.

Jedna obdivovaná a vyznamenaná budova v Praze záměrně používá nechráněné obkladové dřevo. Je to uděláno tak, že když „to někde začne hnít“, napadené prvky se snadno vymění. Je to přívětivější a levnější, než to pořád natírat. Stojí to jen dva roky a přesně tak to už taky funguje. Ten barák na Sněžce nebo na Čertově skalce totéž. Na to, že barák není naleštěný, ale vypadá „jetě“, si zvyknete, i u banky. Ale já bych si nedovolil bez ochrany udělat dřevěnou nosnou konstrukcy.

Odp3: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 22.8.2009 18:25

Vlakové pražce v zemi neodejdou, protože jsou (teda alespoň dříve bývaly) při výrobě nasáty karbolem způsobem, který je tradiční: Do podtlakové komory se dřevo umístilo, vysál se vzduch a za nějaký čas se v podtlaku napustil karbolový roztok, a komora se natlakovala. Tím se dostal roztok až do vnitřku dřeva. Já je mám jako sloupky plotu jenom v hlíně v hloubce 60 cm 55 let. Dával je můj otec. A drží lépe než ošetřené železo.

Odp4: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
., 25.8.2009 13:58

Zvoníku, včera dávali v TV reportáž, že dřevěné železniční pražce byly asi před 3 měsíci ministerstvem prohlášeny za „zdraví škodlivý odpad“ a tudíž se s nimi musí nakládat jako s nebezpečným odpadem, nesmí se volně prodávat české veřejnosti, nesmí se z nich nic spotřebního vyrábět ani stavět a musí se odborně ekologicky zničit.

Tak se ptám: Je to rozhodnutí opravdu ekologické, ekonomické, produktivní nebo neproduktivní a komu prospěje ? Jak je možné, že staré dřevěné pražce spousty let ležely pod kolejnicemi ve volné přírodě bez zdraví škodlivého působení na přírodu a na člověka, a najednou od letošního roku jsou škodlivým odpadem. ? :-(

Jedno vysvětlení možná mám: Nějaká zahraniční firma zpracovávající zdravotně nebezpečný odpad si asi u nás to nové ustanovení zaplatila a teď se „napase“ tj. vydělá miliony až miliardy na výkupu starých českých tzv. „závadných“ pražců a pak je bez likvidace potichu vyveze v původní fyzické podobě do zahraničí ke stavebním účelům a vydělá na nich podruhé. :-(

Odp5: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 25.8.2009 20:18

Jsem stejného názoru ještě před tím, nežs o tom napsal. Znám chatu poblíž Mělníka, která je celá postavená ze starých pražců a lidé od dráhy ji bez závad na zdraví používají bez mála čtvrt století a nijak nemarodí. Když tam vejdeš, voní to tam slabě karbolem, i když topič neusnul za stolem a čas tam nezapomněl žádné nádraží...

Odp6: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
slayd, 9.9.2009 15:28

Neprodávej - nenabízej - neotravuj! P.S.

Odp7: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 13.9.2009 11:33

Už Vám to taky někdo řekl? ;-)

Odp7: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 15.9.2009 19:05

Slayde,
to vypadá jakoby ta chata byla moje, co? Uklidním Tě. Není! Ale je to chata sousedů mých známých. Tudíž nemohu s ní nic dělat. Ale strašně se mi líbí!
Ale ještě víc se mně líbí jiné bydlení v tom kraji: Skalní obydlí, kde jsou místnosti vytesány přímo v pískovcové skále s krásnými malými čtvercatými okénky s křížkem mezi čtyřmi tabulkami s bílou záclonkou. Vchod do oblouku a když vejdeš, musíš sklonit hlavu, což Tě donutilo k tomu, aby každý nezapomněl na pozdrav, když vejde. Tedy to nebylo proto, že tenkrát lidé byli malí. Vevnitř byl kredenc zapuštěný ve skále a jen dvířka od polic dřevěná. Kamna dvoutroubová kachlová. Střecha žádná, protože na skále rostly stromy. A mezi těmi stromy a stropem místnosti byla ještě vytesaná půda a seník. Tak, tak si představuju bydlení. Ale dnes udělat takový dům, Ti nikdo nedovolí, i kdyby to byl Tvůj pozemek.

Odp8: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 15.9.2009 22:12

O takových příbytcích píše Karel Hynek Mácha....
a dodnes ve vápencových příbytcích přímo ve skalách bydlí lidé v Andalusii---
Já mám takovej klenutej kamennej rozlehlej sklep,ale je tam zima a při dešti protéká drenážní rýhou voda.... Nic moc na bydlení. Ale pro terapii tmou jak stvořeno.:-)

Odp6: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
Vlastimil Čech, 15.9.2009 21:49

Nátěry, napouštědla, postřiky, detergenty se dělí na dva druhy: ÚČINNÉ a EKOLOGICKÉ

Odp7: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 15.9.2009 22:14

Jo jo... dřevomorka např. učiní z domu neekologické obydlí...... Takový postřik Bochemitem.....
I to mám za sebou..... A ještě žiju..:-(

Odp8: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
Alfons, 16.9.2009 4:43

Kdo přežil totalitu přežije všechno.:-)

Odp9: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 16.9.2009 9:21

Po promoci uklizečka pošty,pak prodavačka v samoobsluze,kde ve skladě za dveřma v kočárku přežíval synátor,po sametovce učila na gymplu a skončila v blázinci,kde konečně našla normální lidi.... To všecko se dalo přežít. Ale systém,kterej je teď asi nepřežiju,nějak se mi v něm nechce bejt.

Odp10: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
., 16.9.2009 14:00

Paní Ivano, jsou i lidé, kteří po promoci po sametce nejdéle pracovali na jednom pracovišti dva roky na dobu určitou, potom na několika pracovištích do tří měsíců zkušební doby, a v současnosti už téměř rok práci nemají žádnou, a aby ÚP nemohl být zcela „v obraze“ , tak jim rodiče měsíčně platí i pojištění !!! Tito mladí lidé i jejich rodiče jsou od blázince vzdáleni už jen maličký krůček.

Ve Francii se prý nedávno kvůli bezdůvodnému vyhazovu z práce zasebevraždilo asi 27 lidí. Proč se rodí nové děti ? Aby takto skončili ? :-(

Odp11: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 16.9.2009 14:16

To je děsné. Docela to chápu,že mladí dnes odmítají zakládat funkční rodiny... Systém,který chce dávat zločinecké legislativní záplaty na morální problém,je stejně jen dočasný... Pravda bude trpká.

Odp12: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 16.9.2009 15:45

nejsem členem hnutí no kidding!

Odp10: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
Juras, 16.9.2009 16:43

Jedno jakej je systém, je to jenom kulisa pro naše životní role. Na čem nejvíc záleží? Jaký myslíte, že máte životní úkol? Nebo myslíte, že není žádný?

Odp11: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 16.9.2009 16:48

Jsem osvědčená vrba a pomocník slabších,tlumič konfliktů a taky kašpar . To vše mi bylo přiděleno a věrně konám,jak to jde nejlíp.
Ale kolikrát si připadám jak Don Quijote... Občas znavena remcám. Ale kulisa je fakt blbá,občas mi připadá,že je plna černých děr,co nám žerou energii. Ale jelikož vím,že bude hůř,nezoufám....;-)

Odp12: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
Juras, 17.9.2009 0:11

Bude hůř, ale bude taky líp. Otázkou je kdy, jak a komu.

Relativizování je jedna taková cesta k Satanovi, o kterém nevíme, jestli je skutečně zlý anebo jestli to není jenom taková nějaká mediální manipulace.

Odp13: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 17.9.2009 12:49

Já věřím,že Absolutní Zlo existuje,právě jako Absolutní Dobro. Rady zkušeného ďábla od C.S. Lewise jsou toho dokladem;-)
Zato na Peklo nevěřím,i když se tam o něm píše.....Myslím,že si ho tady na zemi vytváříme sami.
Tartar je něco jiného. Je zajímavé,že toto slovo mají ve slovníku i Eskymáci... Náhoda to nebude....
A skutečnou cestou do pekel je relativizování,souhlasím.
Na to,že bude líp,věřím,ale nevím jistě,jestli i pro mě... Hlavně ale,aby bylo líp zvířatům!

Odp14: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 17.9.2009 21:36

A hlavně aby ty zvířata člověk nemnožil a nežral, protože mají také duši.

Odp10: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
Alfons, 23.10.2009 3:19

A teď nastupuje pomoc Boží. Bůh pomáhá v těch nejtíživějších životních situacích. Na to ho přece máme. V pohodové biblické době to zvládal, ale nevím jestli to dokáže i dnes.:-(

Odp9: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 16.9.2009 22:59

A kdo přežil všechno, přežije další totalitu...

Odp10: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
., 16.9.2009 23:05

Prý štěstí je cesta, ne cíl. Nevím, kdo to řekl; to „moudro“ není z mé hlavy.

Odp11: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 17.9.2009 12:41

Jsem cesta,pravda a život . To je autentický Ježíšův výrok. Pro někoho je to štěstí jít po té Cestě,jinej zas to za štěstí nepovažuje...

Odp12: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
., 17.9.2009 13:38

Děkuji paní Ivano za vysvětlení. Člověk často umí být hodně skromný; i dost trnitou „Cestu“ by nakonec uznal za uspokojující, a dokonce celkem za šťastnou. Jenom to velké množství nevšímavosti a bezohlednosti mnoha lidí, které potkávám, mi znemožní na závěr života říci, že ten život byl šťastný.

Odp13: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 17.9.2009 14:30

Král Šalamoun tvrdí,že lepší je konec života,než jeho začátek... A zejtra se slaví Rosh Hashanah,krásný židovský svátek,vlastně nový Rok. Vzpomíná se na stvoření světa a Talmud uvádí,že v tento den Všemohoucí otevírá tři svitky. První - se jmény spravedlivých,ti mají odměnu věčného života... Druhý,se jmény Zlých,ti jsou zatraceni a žít nebudou. A ten třetí je pro ty,co nejsou ani zlí,ani dobří, --- no a pro ty rozhodne následujících deset dnů. Plisy a mínusy se budou sčítat a na Yom Kippur - den smíření - se uvidí.... -- Neznamená,že když byl život neradostnej že jeho konec bude taky neradosatnej. Spíš naopak... Kristus tento svátek jistě dobře znal.... On je Počátek a Konec všeho,On byl při stvoření světa. On je tou pralátkou,že které je vše na zemi,živé i neživé,v Jeho jménu budou vzkříšeni všichni lidé,jak psáno,spravedliví i nespravedliví. První k životu,druzí k soudu.... Tak nad tím vším dnes přemejšlím a Tobě,tečkočárko,přeju hezkej Novej Rok a krásnej Yom Kippur,protože konec dobrý,všecko dobré!
Konec je lepší,než začátek,pamatuj..;-)

Odp14: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ronantik, 17.9.2009 17:32

Ivanko, děkuji.

Odp14: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
zvoník, 17.9.2009 21:44

A já k tomu zazvoním. No, proč myslíte, že také k těm zvonům chodím? Tam to je na dosah.

Štěstí je cesta.
., 24.9.2009 16:37

Na téma „Štěstí je cesta“ se prosím podívejte na konec komentářů k článku „Problém zla“. Úvaha na shora uvedené téma od neznámého autora mi přišla e-mailem, tak Vám svícařům ji tlumočím v nezměněné podobě.

Odp: Štěstí je cesta.
ivana Kozárová, 24.9.2009 17:15

je to tak. Kdo se neumí anebo nechce radovat z každého okamžiku,který je mu dán jako c e s t a,nepomůžou mu ani ty berličky,co jsou tam vyjmenovány.... Proto nemám ráda velké plánování. Umění brát to jak to je je taky umění... Jsem ráda za každé ráno,kdy se probudím a moje psisko mi přijde dát hlavu do dlaní. Dík za článek,tečkočárko.

Odp2: Štěstí je cesta.
., 24.9.2009 22:59

Dík za komentář Ivanko.

Odp12: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
Alfons, 23.10.2009 3:21

Jsem cesta,pravda a život. To je ono. To si dnešní zloději a všeliká banda nepřipouští, protože tomu nerozumí. Pravda je naprosto jistě smete. Klídek a s úsměvem pozorovat jak se banda mezi sebou likviduje.

Odp13: Nebezpečná chemická látka k ochraně dřeva.
ivana Kozárová, 23.10.2009 10:12

A do poslední chvíle se to bude furt opakovat jako za dnů Noe...

Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
., 23.8.2009 13:37

Jimmy, k čemu je v současné ekonomické krizi něčeho produkování ( a tedy i produktivita, jejíž význam znám) které by mělo být za něco jiného směnitelné nebo prodejné, když to nikdo nechce ani koupit ani směnit.

Je to totéž, jako když mladý člověk svým úsilím a za peníze částečně rodičů a částečně státu získá ve školách a jiných vzdělávacích institucích vzdělání a kvalifikaci v určitém oboru, a přesto ho nikdo nechce trvale zaměstnat. :-(

To je pak ekonomičtější a „produktivnější“ :-) nic neprodukovat a vůbec se s předstihem nevzdělávat. !

To jsme to dopracovali v té současné „svobodě“ ! Proč se do toho rodí další děti ? Nevíte ?

Odp: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
Jimmy, 23.8.2009 21:15

Romantiku, máš pocit že se veškerý obchod zastavil, nikdo si nic nekupuje a nikdo nic nepotřebuje ? Když si vzpomenu jak jsem v pátek nakupoval jídlo na víkendový výlet a jak dlouho jsem musel čekat ve frontě u pokladny než si mí spoluobčané přemístí narvané vozíky na pás poklady a zpět, tak jsem ten pocit neměl ;-) Aktuální krize je v řádech jednotek procent celkové výroby, takže věcí na prodej a vzájemnou směnu je stále dost. Základ ovšem je produkovat to co zákazníci chtějí. Při produkci bez ohledu na trh by jsme se např. mohli rozčilovat, že trh fonografů na voskové válečky velmi upadl a že by s tím stát měl něco udělat. ;-)

Vzdělání je jen část požadavků na zaměstnance. Např. trvalé šíření blbé nálady je velké mínus, protože přínos věčně naštvaného zaměstnance je spíše záporný. Možná by tedy k udržení místa pomohlo změnit životní postoj.

Odp2: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
ivan, 23.8.2009 22:24

Nejistější pozici v zaměstnání mají lidé se chopností spolupracovat.
Schopnost spolupracovat vytvořila civilizaci.

Odp2: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
., 23.8.2009 23:05

Tak Jimmy: A proč tedy nemůže stát smazat shodek státního rozpočtu úspěšným prodejem tolika zboží, které na prodej podle Tebe má ?
A jak je možné, že stojíš ve frontě na potraviny teď, v současnosti ? :-) Vždyť fronty na všechno se prý vyskytovaly pouze dříve, před 11/1989, jak tvrdí lidé „Tvé krevní skupiny“. A to těch 257 miliard Kč schodku státního rozpočtu tvoří pouze ty jednotky procent celkové výroby, jak tvrdíš ? Dle mého pozorování jsou „ležáků“ v oblasti zboží spousty (tanga, automobily, pochutiny z Polska blížící se vypršení záruční lhůty, všelijaké nevkusné a zdraví škodlivé hračičky a umělé květiny z dálného východu, boty, které nelze nosit, a mnoho jiného).

No, a abys věděl, ti zaměstnanci, kteří podle Tebe „blbou náladu nešíří“, tak právě ti v pracovní době kouří, pijí alkohol, soukromě dlouhé hodiny telefonují, nedodržují bezpečnost práce, na plnou hubu se při práci chechtají a baví s ostatními nebo se občas vůbec na pracovišti nevyskytují, přestože by tam měli být, nebo dokonce v pracovní době kradou. Ale vše jim je tolerováno, protože jsou buď protekční, nebo hrají hru „něco za něco“. :-(

Odp3: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
Jimmy, 23.8.2009 23:53

Stál jsem ve frontě o třech lidech u pokladny abych mohl já a ostatní zaplatit plný košík nebo vozík zboží. Jako drobný a pro někoho nepatrný rozdíl podotýkám, že před revolucí se stálo ve frontě o mnoha lidech před pultem se zbožím aby člověk do košíku mohl dát to co chtěl. Když dva dělají totéž, není to totéž. ;-)

Romantiku, obětuj 15 Kč a zaplať si článek na Respetu, co jsem odkazoval nedávno ať se dozvíš proč nám hrozí schodek mnoho set miliard.

To je to co píšu. S tímto přístupem nikde dlouho nevydržíš.

Odp4: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
., 24.8.2009 0:06

Díky Jimmy za radu, ale asi ji nevyužiji. Někdo nevěří Bibli, někdo věří Respektu, a já považuji 15,--Kč utracených za Respekt za „ neproduktivní“ :-). A jaký je statistický rozdíl mezi frontou o 3 lidech a frontou o 10 lidech ? Statistika je věda velkých čísel, a Ty žádný vědecký průzkum četnosti občanů čekajících v různých frontách neuvádíš. :-) Takže v tomto případě se nelze opřít ani o průměr :-), ani o medián :-), a Tvoje tvrzení tedy nelze považovat za statisticky prokázané. A co není statisticky prokázané, jakoby nebylo. Dobrou noc. See you later. :-)

Odp5: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
zvoník, 24.8.2009 1:44

Jen na okraj. Statistika je věda, kterou velmi dobře popsal Felix Holzman. Cit.: ,,Jak můžete mít hlad, když jste před chvílí snědl půlku kuřete?„ ,,No dovolte, já že snědl půlku kuřete?“ ,,No samozřejmě. Protože já jsem před chvílí snědl celé, a podle statistiky jsme tedy měli každý půlku!"
Čili, toto je statisticky prokázané, a proto nikdo nemůže trpět hladem.

Odp3: Ad Jimmy 19.8.2009, 6:54
ivan, 17.9.2009 21:47

Romantiku, fronty v sámoškách se stojí u zahlcených pokladen zákazníkama, nikoliv u pultů a zadních vchodů pro známé. V době, kterou tolik chválíš, takřka vymizelo ze slovníku slovo koupit a bylo nahrazeno daleko běžnějším ,,kde si to sehnal ?.. jen se rozpomenout! Život nám všem otravovaly ,,dodavatelsko-odběratelské vztahy„ a vcelku běžné ,,optejte se příští týden,“ nebo ,,vyčerpanost přídělů pro toto pololetí". Lyžáky jsem kupoval v létě, protože zimní dodávky byly vyčerpány, tretry zase v zimě protože v létě byly pouze skokanské.

Nedovozuj z toho, že jsem z dnešní rozmařilosti a hladu po neustále novém zboží nějak odvázanej, nebo že postrádám k dnešnímu plýtvání kritičnost. Nejedu po proudu.

To, aby se při práci lidé chechtali na plnou hubu a bavili se s ostatními by bylo mým přáním, pokud by nešlo o obřadníky. Tvoje ne?

Ivane, jsi politicky zaslepený,
., 18.9.2009 0:11

... a proto nevidíš, co zlého se děje dnes, a dnešní dobu vychvaluješ. Jeden příklad za všechny:
V soukromé lékárně si objednám soupravu proti klíšťatům. Protože nevím, kolik bude stát, přijdu se na to druhý den do lékárny zeptat. Řeknou mi, že 38O,--Kč. Poděkuji, a protože nemám s sebou tolik peněz, jdu domů. Druhý den pro tu soupravu přijdu už s penězi, avšak nedostanu ji, protože mi paní magistry sdělí, že ji už vrátily, že si myslely, že ji nechci. Totéž se stalo s jediným párem tepláků ve Vesně ( do týdne po objednání je vrátily).
Chleba: proti dřívějšku obsahuje málo žitné mouky, má nízkou hmotnost, má mnoho a dlouho kynutých kvasnic a výsledkem není klasický český chéb, ale „buchta“ s tak velkými dírami v krajících, že se to nedá namazat, protože pomazánka propadá zkrz.
Dnešní dodavatelsko-odběratelské vztahy příklad: Objednám balíček o váze 2,5 kg (stejný, jako před 2 lety, jako před 5 lety). Sdělím adresu klasickou, sdělím poštovní přihrádku, sdělím číslo telefonu, a sdělím, že si výslovně přeji, aby mi zásilku poslali klasickou poštou, a proto tam napsali adresu na poštovní přihrádku. Dočkám se toho, že v době, kdy nejsem doma, mi volá kurýrní služba, protože neví, kam má zásilku doručit, protože na zásilce je napsaná pošt.přihrádka. Rodina kurýrovi adresu neřekne, protože o zásilce nic neví, a kromě toho kurýra považuje za podvodného dealera. Tak se pokouším té kurýrní službě mailovat přes víkend. Mezitím si kurýr zjistí mou klasickou adresu a v pondělí ráno v 7 hodin mi sdělí, že přijede ve 12°° hodin. Odejdu do města, vrátím se v 11°° hodin, a během dalších 5 minut se toho malého balíčku (2x dražšího než před 5 lety) od kurýra konečně dočkám na svém prahu.

A jedtli nevíte, že v současné době páni podnikatelé mají už na podzim vyprodané zimní boty a dívají se na zákazníka udiveně, že si chce v zimě koupit zimní boty, tak asi za Vás chodí nakupovat někdo jiný. :-(

Odp: Ivane, jsi politicky zaslepený,
zvoník, 19.9.2009 5:58

To je teda dost hnusnej guláš sledovat názory na všeobecnou politiku podle způsobu nabídkové a cenové politiky plných nebo prázdných košíků v samoobsluze a frontách u pokladen.
Jdu-li do Tesca a v tom supermarketu je 55 pokladen, kde fungují jen pokladny 4, u nichž u každé je fronta permanentně 15ti zákazníků, pak to není politickým systémem země, ale supernenasytností vedení supermarketu podle tržního vzoru, protože venku je zástup nezaměstnaných, kteří by u těch pokladen mohli klidně dělat pokladní a zákazníků u těch pokladen by bylo sotva - slovy: dva!
Zkráceně řečeno: je pravda, že za státní dluh může současná politika státu a vláda, nikoliv lid tvořící hodnoty zboží. (I když je pravda, že v Tescu se žádné hodnoty netvoří, tam se jen parazituje na skutečných hodnotách zboží). Hodnota zboží totiž není absurdně totéž, co je jeho prodejní cena, která může být přemrštěná na obě strany podle poptávky. Z té ve výsledku také vzniká dluh státu: Vláda sama rozhazuje ze státního (společného!) rozpočtu získaného z daní pracujících svým nemorálním hýřením v rámci svého pohodlí způsobem, který zajišťuje zisk ze státního především firmám svých dobrých známých, které žijí jen z poskytování luxusních služeb a prodeje nejkvalitnějšího zahraničního zboží, které není a nejsou pro běžné plebejce dostupné a vláda si je JAKO může dovolit, když jí to dovolí, nebo si to spíš vynutila na celým národu. - Nebudu jmenovat případy, protože zastánci této současné po ,,sametové" politiky moc dobře vědí o co přesně jde (že Ivane a jiní podobní?) a obhajují to tím, že jde o jakousi zaslouženou reprezentaci mocných. A výsledek veškerého celonárodního snažení o skutečné snížení státního dluhu má logicky opačný důsledek a ty zločince to může bolet jen v tom, že nebudou moci možná po volbách tolik mlaskat u koryt, i když ta koryta budou pro ně stále plná, protože pracujícím utáhnou opasky o další dírku. Případně ty nejchudší z pracujících vyřadí z pracovního procesu nezaměstnaností, aby je tím vyřadili z řad spotřebitelů zboží a služeb, nebo aby se tito stali klienty spořitelen v rámci svého nutného zadlužení. - Tomu se říká ÚSPORNÁ POLITIKA a překlenutí krize. Po eventuelním nástupu jiných politických prasat, sviní a kanců, budou chrochtat u koryt holt zase jiní, když jim to národ dovolí. A ten národ jim to dovolí, protože je tu spousta vychvalovatelů současné politiky, což lze považovat za syndrom určité servility, nikoliv demokracie, že Ivane?
Nad takovými věcmi se ovšem nikdy nebude pozastavovat běžný tuctový úředník, který má své teplé místečko na své židli, a bude tedy logicky hledět jen na konec klacku a na svého buřta, kolik toho koupí, a jak pohodlně, za svůj osobní plat, o kterém ani neví, kde na něj jeho chlebo či kůrkodárce bere či okrádá jinak nutně manuálně pracující lidi. Ale hlavně je tady dost banánů, což je zřejmě ukazatel vyspělosti společnosti, protože v Tescu v Preze je mají za 19,90 Kč, což je vzhledem ke kurzu ceny bolševické za desetinu.
MÁMO, JEDEM TAM KOUPIT BANÁNY, MAJ JE TAM LEVNĚJŠÍ! Vůbec nevadí, že to tam je 150 km... - To se vyplatí!
A to tady vůbec nerozebírám nemorálnost cenové politiky v souvislosti s debilními reklamami všude, kam se člověk podívá. Kde na to se berou investice? O kolik by mohla cena zboží klesnout? Proč si třeba dělá reklamu např. ČEZ?

Odp2: Ivane, jsi politicky zaslepený,
santiago, 20.9.2009 19:40

Není to romantické ani nic, co by vzbuzovalo nějakou hrdost, ale ona ta všeobecná politika právě začíná a končí u plných nebo prázdných košíků v samoobsluze a frontách u pokladen.

Všichni se chtějí mít dobře a dobře se nemohou mít všichni. Někteří - ti šikovnější se proto mají lépe na úkor těch méně šikovných. Té šikovnosti můžete říkat jak chcete, můžete ji lidem zazlívat, ale tahle šikovnost a proti ní závist těch nešikovných vede k pokroku: v někom ta závist mobilizuje skryté schopnosti, v někom - často tam, kde schopnosti nejsou - bezmocně vyplaví toliko hněv a žluč.

Odp3: Ivane, jsi politicky zaslepený,
zvoník, 21.9.2009 0:34

Teď napíšu slovo do pranice:
Považovat sprostou špatně morální vychcanost za šikovnost je stejné, jako považovat čistě morální šikovnost za vychcanost. A to co udělal santiago, je to první!
Zde nejde o mobilizaci schopností na základě závisti, ale zde jde o bezohlednost člověka k člověku a škodolibé radosti z toho nešvaru.

Odp2: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivan, 21.9.2009 2:00

Asi tě překvapím, ale žiju velice skromně, možná až příliš. Donedávna jsem se staral o dva staré psy a jednoho velice nemocného, ani jeden už není, se všema jsem se už rozloučil. Současně s nima se starám o skoro osemdesáliletou mámu o berlích v padesát kilometrů vzdáleném městě a doma o beznohou Evu ( vdova) na vozejku, to vše v místě kde není ani jeden obchod. Asi si vůbec neumíš představit co musím všechno zastat krom vlastní práce. Začínám brzo ráno a končím až na malé přestávky večer. V zimě takřka nevidím denní světlo, povětšinou pouze při cestě autem za obstaráním zaopatření jiným, bez takřka osobního času. Po ztrátě zaměstnání rozpadlém podniku (Praha) jsem si pronajal prkenou boudu na vesnici bez zařízení, ve které jsem spal přes tři léta, ale taky zimy, s tím, že se uživím vlastní prací.
Práce se totiž nehledá, ale nabízí! Ze skoro ničeho jsem postupně nákupem opotřebovaných strojů začal budovat dřevařskou výrobu pro vlastní uživení. Faktem je, že jsem si hned na začátku přibral kamaráda Martina a bráchu Michala, ale bez úmyslu někoho zaměstnávat. Ti co si z nás nejdříve dělali prdel a sázeli se v hospodě o to jak dlouho to vydržíme časem začali chodit jestli by se nemohli přidat, většinou lidi mezi padesáti a penzí. Většina z nich od nás odcházela do důchodu. Všechny jsem je s Michalem učil seřizovat stroje a pracovat na nich, připravit si práci, ovládat brousící poloautomaty, obsluhovat sušárnu, jezdit s Destama a manipulačníma nakladačema. Všichni přišli už k hotvému, do té doby jsme byli považováni za blázny. Mnohokrát jsme končili a šli spát až v době kdy ve vesnici zavíraly hospody a ráno jsme vstálali rovnou v práci. Nechat se poučovat od líného a pro neschopnost mnohokrát z práce vyhozeného VŠ vzdělaného Romantika s technickým zaměřením, jak o sobě tvrdí, sociálně zaměřeného nekouřícího abstinenta o sociálním cítění, mě příjde jako prdel. Kdyby někdy udělal pro někoho zlomek toho co já, tak by u nás nebyl pro nepotřebnost třeba ani jeden sociální ústav a možná ani úřad, natož pracák.
Zvoníku, podstrkávat mě vychvalování současného stavu a podezírat mě z uplacení banánama je přehlíživost možná z omylu. Dlabu na banány, auta, dovolené a jiné sračkárny! Tady to podepisuju! Proč si ale namlouvat jaká to byla za bolšána bašta? Tobě nevadilo, že si mnohdy přisvojoval výsledky pracovitých a invenčních lidí a vydával je za důsledky systému? Mnohdy ta zásluha spočívala pouze v tom, že nebránili. Nebo si myslíš, že třeba myšlenka zbavit svět obrny nebo pravých neštovic byla výsledkem usnesení sjezdu KSČ?

Odp3: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Vlastimil Čech, 21.9.2009 8:29

Pane Ivane, jste zřejmě dobrý, pracovitý člověk!
Pokud se týká dětské obrny u nás, opravdu rozhodnutím ÚV KSČ byl barterovým obchodem (Štramberský cement-kanadská vakcina) byla zajištěna bezplatná a všeobecná vakcinace dětí v ČSR...
Byl jsem ve Štramberku a tam mi na exkursi do cementárny s hrdostí ukazovali místo, kde stál kopec...cement vyrobený z něho si prý vybrali Kanaďané, jako platbu...
Nemohu samozřejmě tvrdit, že je to pravda s tím kopcem a cementem... fakt ale je, že jako žák jsem byl očkován proti obrně, a to zdarma... ostaně Vy, pane Ivane, asi také....

Odp4: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivan, 21.9.2009 15:17

Ano, já také, také jsem byl očkovaný. Máma pracovala na mikrobiologii ve VÚAB- Výzkumný ústav antibiotik a biotransformací a přímo se podílela va vývoji léčiv, to tak mimo. Nechápu, proč si mě vybral Zvoník za příklad člověka koupeného trsem banánů s asociálním cítěním. Doufám, že mě to vysvětlí, docela by mě to zajímalo. Jasně stojím za tvrzením, že zloděj je zloděj a zasluhuje potrestání bez ohledu na příslušnost v minulosti nebo svázanosti s korupcí v současnosti. Doufám, že my dva jsme si to už objasnili. Přeju hezký den.

Odp5: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Vlastimil Čech, 23.9.2009 13:11

Hezký den

Odp3: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 21.9.2009 17:02

Mně se po komouších taky nestejská,ačkoliv jsem patřila k těm,co jim bylo za totality ouvej. I výslechy byly,strýc emigroval a manžel byl velmi vzpurný ,cestovali jsme,stěhovali se za prací a děti to neměly až do poslední chvíle,kdy byl převrat,nic moc. Zvala si mě do školy paní učitelka,proč syn nenavštěvuje pionýra.....
A přesto,i když je nemusím a nechci zpátky,občas nostalgicky vzpomenu na elity,se kterými se jeden mohl setkat při uklízení pošty ,nebo v restauraci,jak pinglujou s diplomem v kapse... Byli to vzdělaní a inteligentní lidé,co pracovali jinde,než měli a takovým záhadným,někdy divným způsobem se setkávali... Mohli se jen smát vládnoucí tuposti a každej zhruba věděl,kdo je kdo... Teď se v bažinách těžko orientuje...

Odp4: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Alfons, 23.10.2009 3:25

Ovšem dnes se tehdy pronásledovaní vyhřívají na výsluní a jsou obdivováni a podporovaní ze všech stran za jejich totalitní statečnost.

Odp5: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 23.10.2009 10:10

to si děláš srandu? Manžel má jako kantor,co nesměl kantořit,podprůměrný důchod a nikdo mu nic nezvýhodnil,ani to vyhřívání;-)

Odp6: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Alfons, 23.10.2009 11:08

Ale kdyby se za totáče nešprajcoval a všechno v sobě dusil, měl by dávno žaludeční vředy nebo rakovinu. Já jsem totáčovský útlak řešil zpěvem, chlastem, tancem a ženskýma. Bylo to náročné, ale fungovalo to. Tak jsem se propasíroval až do dnešní kypící svobody a demokracie. A mladí, ti si už užívají všeho plnými doušky.

Odp7: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 23.10.2009 13:04

To je fakt. Každej trpí po svým;-),ale stejně jako vy ničeho nelituju,mohlo to bejt i horší:-(
Dneska už jen pozoruju a trošinku se chechtám,ale jen tak pro sebe. Nechtěla bych bejt v tomhle systému mladá,asi bych se vrhla do nějakýho anarchistickýho hnutí a mordovala provozovatele jatek...

Odp8: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Alfons, 23.10.2009 13:53

Bábi, to jsme to vymňoukli, že jo? A je to tím, že nás měl Bůh od narození rád a nechal nás vyhřívat se na výsluní v totalitě a užívat si života. A mladí nechodí do kostela, tak ať se nediví v jakém děsu dnes žijí a ještě budou žít.

Odp9: Ivane, jsi politicky zaslepený,
zvoník, 25.10.2009 0:00

Abych vás uklidnil, tak pravda je ta, že každý má právo si to posrat po svým, a ne to posrat podle toho jak nám radějí ti druzí. A to si mladí neumějí a nechtějí uvědomit.

Odp10: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Alfons, 25.10.2009 12:18

Ti umějí jen nadávat na seniory, že to za totáče zkazili a že oni teď na to doplácejí.

Odp3: Ivane, jsi politicky zaslepený,
., 21.9.2009 17:20

Ivane, jsi hulvát. „Romantik“ neni, nebyl a nikdy nebude ani líný, ani neschopný, a nikdy Tě nepoučoval ! „Romantik“ se Ti dikonce snažil na Svíci občas poradit; ale byly to „perly házené svi.i“ !

Nikdy nepochopíš, že si Tě „Romantik“ kdysi vážil. Nikdy nepochopíš, že i jiní lidé se o někoho starají, a že ten, o koho se starají, také žije svůj těžký osud bez svého zavinění.

Ty se poučit nedáš a z žádné sebevstřícnější diskuse poučený nevyjdeš !
Tímto s Tebou Ivane definitivně končím jakoukoliv diskusi. :-( :-( :-(

Odp4: Ivane, jsi politicky zaslepený,
tlapka, 9.11.2009 13:43

Námitka. Ivan není žádný hulvát mimoto se vyjadřuje logicky a srozumitelně a věcně.

Odp3: Ivane, jsi politicky zaslepený,
zvoník, 21.9.2009 20:39

Ivane,
mrzí mě, že na to hledíš příliš politicky. Nechtěl jsem aby sis myslel, že zde prezentuji ten druh politiky, který se ze zásady příčí i mně. Proto napíšu toto:
Zajisté uznávám, že máš zásluhy na tom, že pomáháš lidem a zvířatům, kteří a které tu pomoc velmi potřebují. To je bez debat. Ale nelze podporovat systém, který se naopak chová cyničtěji a sobečtěji k obyčejným lidem a nakonec i zvířatům, než tomu bylo v době minulé. Nebudeme si tady něco zastírat a vyzdvihovat zápory a klady, které byly použity vůči odpůrcům a prosazovatelům minulého režimu, ale šlo zde tenkrát především o vzestup poválečné životní úrovně národa od konce druhé války a zároveň o nástup soběstačnosti země ve všech směrech v rámci bývalého RVHP. Německo sloužilo jako výkladní skříň Spojených států, než aby jejich vzestup prezentoval německou pracovitost. Tehdejší mladí lidé v Čechách moc dobře věděli, co se děje a proto do všeho šli s budovatelským nadšením. Možná to byla chyba jako u té dnešní mládeže v době sametu... Špinavá politika byla až na druhém místě. Rozdíl je v tom, že dnes je na prvním místě nenasytonst mladých, a bere se to za normální tržní stav společnosti, což usuzuji (možná mylně i o Tvém případě). ,,Práce se nehledá, práce se nabízí„ - to je velmi krásně řečeno. Ale toto lze použít jen v případě drobně řemeslných ,,příštipkářů“ (nakonec i dráteníků), nikoliv v případě větších a rozsáhlejších spoluprací na velkých projektech. Zbourá-li se systém, zbourá se spolupráce a zůstanou příštipkáři. A každé zničené kladné a dobré spolupráce je škoda.
Pak je tady ještě jeden záporný jev: Veliká ctižádostivost za to, co každý vykonal. To je jeden z velmi konfliktních jevů. Gorilí samec se bije pěstmi do prsou, aby dal najevo svoji sílu, panovačnost a samostatnost. A pro slabé povahy to stačí, aby ho uznávaly... Jenže: Cos pro jiné vykonal, tos vykonal pro Něho. A také se píše, že kdo miluje své blízké více než stvořitele, není Ho hoden. - Můžeš si z toho vzít cokoli nebo to úplně zavrhnout a věřit jen sobě. Jinak sám se držím pravidla, že pokud se ze mě stává, jak říkáš sociálka s pečovatelskou službou, dělám to pro ty lidi a zvířata rád, tiše a nehlásám to do světa, a nechci ničí úctu. U lidí je ta pomoc technicky jednoduchá, ale když chce člověk pomoci zbídačelým zvířatům, musí si zákonitě nastudovat jejich podmínky života, jinak jim ještě ublíží. Dělám také, nechlubím se, mlčím a vypouštím... Přeji mnoho úspěchů. V.

Odp4: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivan, 21.9.2009 23:32

Zvoníku, protože jsi zde na Svíci velice krátkou dobu, těžko porozumíš některým vyjádřením i reakcím, které potřebují znalost vývoje příspěvků zde zúčastněných třeba i za tři roky dozadu, aby se ti utvořil nerozostřený obraz. Je to jako s hantýrkou nebo rodinnou řečí, porozumí ji jenom ti co ovládají její významový slovník, třeba jako hantes. Některá vyjádření, aby nebyla zkreslena významově předpokládají znalost vývoje aby mohla být správně pochopena. Vysvětlení je velice obtížné.

Odp4: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Alfons, 22.9.2009 3:18

... Ale nelze podporovat systém, který se naopak chová cyničtěji a sobečtěji k obyčejným lidem a nakonec i zvířatům, než tomu bylo v době minulé....50 procentní souhlas. Ke zvířatům se chová lépe.

Odp5: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 22.9.2009 9:08

Tento systém je nereformovatelný... Ostatně je psáno: budou postupovat od špatného k horšímu...
Důležité je jen jedno. Neúčastnit se toho. Neprofitovat na tom. Tenhle systém se rozkládá sám zevnitř. Ale dřív,než to shnije - to je jen můj dohad - to skončí...

Odp6: Ivane, jsi politicky zaslepený,
tlapka, 9.11.2009 13:46

Skonči To a začne CO ?

Odp7: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 9.11.2009 14:06

Začne nový systém,který vyhlíželi lidé odpradávna. To,že současný systém spěje ke konci,poznávají i mnozí nevěřící. Ale jen my,blouznivci,se hlásíme k tisícileté říši panství Ježíše Krista.Věřím,jak je psáno: Vše bylo stvořeno skrze Něho a pro Něho. Ráda bych za tohoto systému žila. Znamená pro mě tu skutečnost,že vše se vrátí ke své vlastní podstatě,znamená to konec tyranie lidí nad lidmi a nad zvířaty.Tuto říši očekávali jak Židé,tak křesťané. Očekávali ji takoví lidé,jako Albert Schweitzer, Thomas Merton. Člověk se toho,co očekává,nemusí samozřejmě dožít. Mezi tím se ale může snažit podle svých sil podporovat Život a nepochlebovat Smrtce ani v jejích nejlákavějších formách...

Odp5: Ivane, jsi politicky zaslepený,
zvoník, 22.9.2009 20:37

Dobře, beru Ivanovo upozornění. Jsem tu málo, to je fakt. Holt zobák, no.... Ale přiznám se, že tu jsem opravdu náhodou! Začalo to tak, že jsem si nainstaloval do mobilu Operu mini a nějaké hledače ohledně zvonů. A bylo to. Kdyby to tu nebylo slušný, zmizel bych jak pára nad hrncem. To je tak všechno.
Co se týče toho přístupu ke zvířatům, tak to vidím tak, že se pro ně dělá více (to je pravda) protože se také více zničilo a zahubilo. Takže přinejmenším efekt žádný. Ale to, co lze sledovat v přírodě, je spíše horší, než lepší jak mylně píše Alfons. A hlavně se začíná rozmáhat snaha ulovit a sežrat všechno, co se hýbe a je lidem jedno, jestli to je na červené listině. Hlavně že to je maso.

Odp6: Ivane, jsi politicky zaslepený,
Alfons, 24.9.2009 8:19

V přírodě postupně nahrazují zvěř bezdomovci ve stanech a různě stlučených boudách.

Odp6: Ivane, jsi politicky zaslepený,
tlapka, 9.11.2009 13:47

Ohledně zvířat: Byli jste u zvěrolékaře tehdy a dnes?

Odp7: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 9.11.2009 14:43

To se nedá srovnat. Péče o zvířata - aspoń ty moje - je dnes často kvalitnější,než péče o člověka. Máme vynikajícího veterináře.

Odp8: Ivane, jsi politicky zaslepený,
., 10.11.2009 15:23

Věřím, ona také operace pokousaného kříženého dlouhosrstého jezevčíka dnes stojí =17000,-- Kč. ! No ale proč ne ? Kdo na to má a má toho jezevčíka k tomu ... :-)

Odp9: Ivane, jsi politicky zaslepený,
ivana Kozárová, 10.11.2009 15:58

Operace tukové boule,která zarůstala až do žebra,s drenem,stála 700,- Kč. Asi jak který veterinář.Já bych raději jedla jednou denně,ale za doktorem se svým nemocným psem půjdu. A to proto,že tomu doktorovi věřím.A věř nevěř,i moje zvířata mu věří a chovají se podle toho.

Odp8: Ivane, jsi politicky zaslepený,
tlapka, 10.11.2009 16:02

Mezi mými známými kdo má příbuzného veterináře se léčí výhradně u něj. Já se svými kočkami na veterinu nechodím, protože mám slabé nervy tak posílám sestřenici.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru