Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

8.6.2009 20:32

Lisabonská smlouva dostala v EU volbách více hlasů pro než proti

Volby do Evropského parlamentu skončili. A to dost smutně. Voliči volili pouze 4 staré známé strany, vůbec neměli odvahu volit malé strany.

Ale zpátky k mému minulému článku. Zazněl názor, že si hraju na politologa, chci manipulovat veřejným míněním, neřekl jsem nic nového, všechno jsem přečetl z volebních lístků, vlaju po větru a nepíšu nic originálního.

Tak to není. Nejsem politolog, ale politika mne zajímá, protože mi není jedno kam směřujeme, kam jde vývoj, štve mě nadávání na EU, že je to návrat do Varšavské smlouvy a podobné nesmysly. Manipulace, to je blbost, každý je svobodný člověk a rozhoduje se sám, pokud se ale nechá ovlivnit mými argumenty, pak ok, ale nebudu nikoho nutit, aby měl stejný názor jako já. V tom je rozdíl. Neřekl jsem nic nového? Nikde v novinách jsem nenašel podobný seznam, jako jsem udělal, kde by bylo všechny strany a jestli podporují nebo jsou proti Lisabonské smlouvě. Tak jsem to udělal sám a dal to na Svíci, aby i ostatní věděli. Volební lístky jsem nečetl, ale četl jsem weby stran. Nevlaju po větru, důkazem je to, že jsem volil EDS a nikoli ODS, jako většina voličů. A že nepíšu nic originálního, to taky není pravda, viz můj seznam stran pro a proti Lisabonu. Ale budu se tedy víc snažit dokazovat, proč si něco myslím.

Každo pádně chci poděkovat všem co mne četli a všem co napsali komentář, protože takový ohlas bych měl asi tak po roce psaní na blogu, kdybych místo na Svíci psal na svůj blog. A jestli politika patří na Svíci? Nejdřív jsem si myslel, že ne, protože jsem článek napsal v úterý a ve středu na Svíci nebyl, takže jsem myslel že byl zakázán, ale nakonec teda nebyl, což jsem rád a pokud moje články budou dál schvalovaný, tak je budu psát.

Tak to jen na vysvětlení, zpátky k volbám. Jak dopadly volby pokud bysme sečetli strany proti Lisabonu?
,
Libertas.cz 0,94 + Bobošíková 4,26 + Svobodní 1,26 + Nezávislí 0,54 + Dělnická strana 1,07 dává 8,07 procenta. Kdyby se Bobošíková nepohádala s Železným a jako v minulých volbách šli společně, pak by se do parlamentu dostali. Ale dobře jim tak, já jsem spokojen. Svobodní dostali srandovní jedno procento, znamená to tedy, že Klaus reprezentuje jediné procentíčko svých věrných. Špatná zpráva je, že dostanou peníze za hlasy, protože překročili to jedno procento, takže o nich na podzim znovu uslyšíme, já ale doufám že naposled. Naopak neonacistické jedno procento pro Dělnickou stranu je hrozivé. Oni dostanou prachy na to, aby za ně mohli terorizovat cikány. Ono vůbec tahle protilisabonská skvadra je neštěstí České republiky.

Počty pro schválení Lisabonu jsou veselejší čtení.
,
Když sečteme strany bez ČSSD, tak máme KDU-ČSL 7,64 + EDS 2,88 + DSZ 0,62 + Starostové a nezávislí 2,28 + SNK Evropští demokraté 1,66 + Strana Zelených 2,06 + Hnutí Zelení 0,15 dává dohromady 17,36 procent. Takže výborná zpráva, pro Lisabon je větší procento lidí než odpůrců. To je hlavní poselství těchto eurovoleb. A to v tom není obrovské procento prolisabonské ČSSD. Topolánek udělal dobře, že Lisabon protlačil v ODS, protože tím vyjádřil většinový názor celé společnosti.

Z těch ostatních stran nám zbývá KSČM, kteří jsou pro referendum o Lisabonu. Proto nejsou ve výpočtech nahoře zahrnuti. ODS je rozpolcená, většina je sice pro Lisabon, ale do prolisabonského táboru bych ji určitě nezahrnoval. A to proto, že se v EU parlamentu odtrhne od prolisabonské frakce EPP, čímž tuto frakci oslabí.

Jen pro úplnost dodám, že prolisabonští protiklausovští Liberálové.CZ dostali 0,07 procent, což bych pokládal za největší zklamání letošních voleb. Tato nadějná pidistrana se stala nicnic stranou.

Otázkou zůstává, jak vlastně volili voliči takzvané strany Pravdy a Lásky, skupina kolem prezidenta Václava Havla.
,
Do tohoto proudu patřím i já. V době největšího úspěchu, v roce 2000 dostal tento proud přes 22 procent hlasů. Když tento volební úspěch srovnáme s 17,36 procenty prolisabonských voličů spočtených výše, chybí nám něco kolem 5 procent. Myslím, že těchto pět procent voličů volilo ODS. Jejich chyba. Volili totiž stranu, která v nové frakci spolu s Angličanama a Polákama bude usilovat o vlastní reformu EU, a pokud by se jim to podařilo, vrátí nás zpět do časů Společenství uhlí a oceli. Do doby EHS, kdy společnými znaky budou jenom peníze a peníze. Žádná rovnováha proti Rusku, USA a Číně, ale tržní kolbiště, kde se zmíněné velmoci přetahují navzájem o moc. Bez toho, aby jim v tom spojená a jednotná Evropa mohla zabránit.

Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Bára Š., 10.6.2009 23:01

Nu, já ODS volila a proti lisabonské smlouvě jsem taky :-)

Vadí mi odstranění práva veta, posílení nejsilnějších států, rozhodování o nás bez nás a tedy celkově omezení naší suverenity. Stejně tak mi přijde směšné nerespektování výsledku prvního referenda v Irsku.

Říkáte si, k čemu nám je suverenita? Jednou bych zde nerada uvítala tanky našich bratrů, kteří by nás chtěli „zachránit“ před nerozvážným odtrhnutím od USE ;-) Zacházím do extrémů....?:-))

Odp: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Jimmy, 10.6.2009 23:33

Vzhledem k tomu, že mám osobní zkušenost jak rozhoduje kolektivní orgán 12-15 lidí, tak odstranění práva veta vítám. Rozhodování ve větší skupině v právem veta každého člena může být neuvěřitelně těžkopádné a někdy až dokonale zablokované, což v EU ukazuje např. situace s zemědělskými dotacemi, které jsou už roky zablokované kvůli Francii. Takže rozhodování většinou je rozhodně krok k akceschopnější unii.

Odp2: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Bára Š., 10.6.2009 23:43

Od toho tu máme přece pomalý systém parlamentní demokracie. Ano, je to pomalé, ano, akčněji by mohla jednat vláda, pokud by měla kompetence. Jistě, i já najdu příklady, v čem by to mohlo být nesmírně užitečné.

Nicméně hrozba zneužití této akceschopnosti je pro mě horší. Ne nadarmo veškeré totalitní režimy omezily moc parlamentu a lidu (zde členských států). Zde (EU) sice nevidím právě v téhle chvíli reálnou hrozbu, ale dá se tušit v budoucnosti. Neudělejme opět tu samou chybu.

Odp3: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Jimmy, 10.6.2009 23:59

Ale ta parlamentní demokracie přeci v současnosti v rozhodování EU není zavedena. Parlamentní demokracie je o tom, že se zvolí nějaký počet zástupců lidu a pak hlasováním většina rozhodne. Je možné diskutovat o tom, jak velká většina to musí být (50%, 60%, 66%). Rozhodování s právem veta je naopak vydírání většiny nějakou menšinou.

Zkuste si představit jak by asi fungovala ČR, kdyby v parlamentu měl kterýkoliv poslanec právo veta ! Na čem by se asi shodli ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, několik různých zelených a navíc všechny frakce ve všech stranách.

To co nemůže fungovat v parlamentu jednoho malého státu má fungovat na úrovni 27 států, které jsou kulturně i hospodářsky velmi rozdílné ?

Odp4: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Bára Š., 11.6.2009 12:55

my tady nemluvíme o právu veta evropského poslance, ale o právu veta menších států, které by byly znevýhodněny oproti těm větším

Uvědomujete si, že při rozhodování některých věcí nebude muset být Česká republika VŮBEC zastoupena?

Eu si tím v podstatě hraje na federaci, ale narozdíl od normální federace zde nejsou dané žádné páky a limity. Eu by tak mohla zasahovat prakticky do každé oblasti, ale není stanovena oblast, kterou by si VÝLUČNĚ upravily:-) samy státy!

Odp5: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Alfons, 11.6.2009 13:16

Uvědomujeme, ale nepotřebujeme aby nám někdo pořád radil, dělal paniku a držel nás za ruku. Když tomu Bároeš nerozumíš, tak se do toho nemontuj!
Jsi pomýlená.

Odp5: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Jimmy, 11.6.2009 17:44

My tady mluvíme o tom, že je nepředstavitelné aby se vždy domluvilo 200 poslanců , kdy každý z nich zastupuje cca 50 000 lidí. A vy tvrdíte, že se vždy efektivně domluví 27 států, kdy každý zastupuje milióny nebo desítky miliónů lidí (tj. motivace prosazovat své názory pomocí práva veta je asi 100 až 1000 x větší).

ČR bude mít sílu v rozhodování úměrně své velikosti, tj. asi 2% populace Evropy. To sice nevypadá jako moc, ale je třeba vzít v úvahu, že z 27 zemí je ČR 12. největší a zemí kolem 10±2 miliónů je v EU hned 7, takže zemí v podobném postavení je opravdu dostatek. Navíc i největší Německo má pouze 16,5% obyvatel, takže o nějakém válcování nemůže být řeč.

Odp6: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Bára Š., 11.6.2009 20:54

Nu tak já si myslím, že je záhodno, aby stát souhlasil se vším, co ho na mezinárodním poli nějak ovlivní. Vám prostě přijde normální, že Čr bude mít „sílu rozhodování úměrnou velikosti“. Mně ne.

Zamyslela bych se ještě nad jednou věcí, na kterou bylo zapomenuto. Nejen, že Čr může být přehlasována. Ona se některých rozhodovacích procesů ani nemusí účastnit. Vyhovuje Vám to?

Tady asi debata končí, já jsem skeptik a jakékoliv rozhodování o nás, do kterého nebudeme moci zasáhnout, mě děsí svou zneužitelností. Stačí si všimnout, jakými cestičkami si svoje místo budovala totalita kdysi.

Odp7: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Jimmy, 12.6.2009 10:15

Našel jsem krásné shrnutí situace pro skeptiky.

Pravdu mají odpůrci Lisabonské smlouvy, že tento dokument znamená po pás do biomasy. Druhou půlku pravdy cudně zamlčují. Všechna ostatní řešení znamenají do biomasy po krk, to tehdy, pokud Lisabon vystřídá Mnichov a o osudu unie se budou ve zkráceném řízení domlouvat pouze ti nejsilnější, jako tomu bylo při nedávné dohodě o pomoci finančnímu sektoru. Nebo může ona hmota jít ještě mnohem výše. To tehdy, když se Rusku podaří dosáhnout individuálních dohod s jednotlivými evropskými podmocnostmi a v rámci barteru budeme vyměněni za pár kbelíků kvalitního uhlovodíku. A na nás pouze zbude způsob, jakým se do chomoutu vydáme – jako v roce 1938, jako v roce 1945-48.

Odp8: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
Bára Š., 12.6.2009 12:10

Rusko je trochu za zenitem, nemyslíte?:-D Už byste na něj měl zapomenout a věnovat se více Číně či Japonsku.

Jinak já třeba za sebe do chomoutu vlézt nemíním. Proč taky? Mám něco jako hrdost. A vůbec si nemyslím, že účel světí prostředky. Někdy to „jak“ ovlivní stát a národ více, než „co“.

Odp9: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
ivana Kozárová, 16.6.2009 23:22

nevím nevím,zda Rusko je trochu za zenitem,obávám se,že může ještě zpozazenitu pěkně vykouknout :-))

Odp9: Nu, já ODS volila a proti lisabonské...
gorgon, 19.6.2009 8:42

No nevím jestli země s miliónem jaderných hlavic a polovinou světové ropy může být za zenitem - ale jsem si jistý že Rusko je za horizontem, na východě

Co koho štve.
., 10.6.2009 23:13

Většinu lidí štve, že politické špičky ignorují jejich potřeby.
Ty nejsi většina, Ty jsi vyjímka, protože Tebe štve nadávání na EU. Tudíž je zřejmé, že Tě za nějaké protislužby politické špičky neignorují, že jim sloužíš a ještě se domníváš, že Ti za to většina národa bude otvírat svá srdíčka. Marusja uvažovala podobně! Že tys tentokrát opisoval(a) z „Mrazíka“ ? :-)

Odp: Co koho štve.
Juras, 19.6.2009 14:15

Jak víš, co většinu lidí štve? Mám pocit, že vedeš jenom manipulativní řeči.

Myslí si většina národa, že v Mrazíkovi byla postava Marusja? Nebo spíš Marfa?

Odp2: Co koho štve.
tlapka, 19.6.2009 15:50

Je to teorie spiknutí systém tečkačárka.

Naivní hodnocení
Juras, 11.6.2009 0:44

Naivní hodnocení, kdybych myslel, že uvažujete realisticky, tak bych řekl až manipulace. O Lisabonské smlouvě tyto volby nebyly, při rozhodování, které straně dá člověk hlas, nebylo jediným kritériem postoj k Lisabonské smlouvě.
Že svobodní dostanou peníze, to je jenom dobře. Liberálové jsou nejhorší vlastizrádci ze všech - nechtějí jenom omezit suverenitu ČR, chtějí dokonce zánik republiky a vytvoření evropské federace. Propagují tím zánik České republiky. Vlastizrada jak Brno :-) Ale sympatičtí jsou...
Paroubkovci potěšili, že nevyhráli.ODS je naštěstí celkem dost převálcovala. Paroubek se sice nechal slyšet, že to je vlastně dobré, když zněkolikanásobili počet poslanců a někteří bezduší diskutéři na Idnesu fakt nejvyššího přírůstku mandátů interopretují jako že ČSSD je vlastně vítězem :-D, ale doufejme, že si ČSSD udrží nastoupený trend poklesu volebního výsledku udrží i na podzim.
Kvóty jsou svinstvo. Jak ta pětiprocentní, tak jednoprocentní (na peníze).
Překvapil mě Cibulka, myslel jsem, že nemá šanci dostat se přes jedno promile. A ejhle! Toho člověka osobně neznám, je mi sympatický, protože na mě působí upřímně, ale bohužel je to magor.
Bobošíková divže neuspěla. Ale přeju jí, aby získala místo ředitele České televize. Aspoň by tam udělala trochu pořádek a přestala by fušovat do politiky. Nemyslím si o ní, že by byla zlá, ani hloupá, ale přijetí komunistické nominace na prezidentku byl sakra špatný přehmat. Politika, který je schopen takových hloupostí, nechci.
Zelení vypadli, dobře jim tak. Staří nebo noví - myslím, že to vyjde nastejno. Rozdělením sami sebe vykopli z politiky. Myslím, že už se do parlamentu na podzim nedostanou.

Mladí tomu rozumí
Alfons, 11.6.2009 6:17

Mladí lidé a hlavně studenti (zoufalí ale inteligentní vejcovrhači) jistě problematice EU a LS dobře rozumí a orientují. Jedná se o jejich budoucnost. Proto jim držím palce-dobře vám tak bude jen v EU a hlavně po schválení LS!! Na Facebooku probíhá na toto tema několik diskuzí na úrovni. Zájem mladých je evidentní a potěšující. To je vidět i na výsledcích voleb.

K tomuto článku mohu přispět jedině...
ivana Kozárová, 12.6.2009 10:29

K tomuto článku mohu přispět jedině další básní svého otce:
Když jsem šel tuhle polem,tak jsem se potkal s volem. Povídám,ahoj,vole,čípak je tohle pole?
Tadyto pole odtud dolů,to je pole nás všech,volů.
A načpak,vole,je ten kůl,co ze země ho čouhá půl?
Když je nás tady jako v úlu,chodíme všichni okolo kůlu. Nejenže tady volujem,my tady také kolujem.
A tahleta z drátů ohrada?
Toť naše volská zahrada.
A copak tady děláte,že k žrádlu nic nemáte?
Spásáme tady hromady pýru,
hlavně však,ty vole,že žijem v míru!

Odp: K tomuto článku mohu přispět jedině...
tlapka, 19.6.2009 15:51

Dobré- vypadá to jako z Kytice. Ještě něco napsal?

Odp2: K tomuto článku mohu přispět jedině...
ivana Kozárová, 21.6.2009 13:07

jo. Psal v šedesátých letech do dikobrazu aforismy.Ale už nepíše,už umřel.
Poslední veršíky byly o Vietnamcích.
Máme tady Vietnamce,pakujou si bedny,rance.
Máme tady černé huby
dovezli nám je až z Kuby.
Kvákykvákykvákykváku
je jich tady jako máku.
Kvákykvákykvákykvák
sežrali nám všechen mák.

Odp2: K tomuto článku mohu přispět jedině...
Bára Š., 22.6.2009 16:49

No jo, úplnej Erben

Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
Juras, 17.6.2009 9:50

Tanečky okolo Irska nám ukazují,že bychom Lisabonskou smlouvu neměli přijímat. Nemají pravdu ti, kteří tvrdí, že bychom se ocitli na okraji EU nebo dokonce skončili pod Ruskem. Naopak, pokud nepodepíšeme Lisabonskou smlouvu, budou nám všichni předcházet, dostaneme nadstandardní dodatky a budeme o LS rozhodovat znovu. Doufám, že prezident nepodepíše.

Odp: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
slayd, 17.6.2009 12:34

Z čeho mít strachy? Česko bude vždycky pod někým nebo pod něčí nadvládou...
Jsou snad USA lepší než Rusko... ?
Brusel nebo Peking? Myslím, že to na našem hnojišti vyjde vždycky nastejno!!!!!!!!
Jako s tou sochou Jošta Lucemburského na Moravském náměstí v Brně. Mnoho povyku pro nic... EU? Áú.. Ouvej. Pozor lejno! P.S.

Odp2: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
tlapka, 17.6.2009 13:24

Já jsem rovnou pro Peking, nemáte učebnici čínštiny?

Odp3: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
slayd, 17.6.2009 14:19

Nemám. Já doufám, že umřu včas! P.S.

Odp4: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
tlapka, 18.6.2009 12:28

To se nepodaří. Číňané jsou rychlejší.

Odp5: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
slayd, 18.6.2009 12:39

Budu učit budhismus v rodné řeči /snad to projde, když budu mít červenou průkazku...
P.S.

Odp6: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
gorgon, 19.6.2009 8:40

vy dva jste milenci?

Odp7: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
tlapka, 19.6.2009 13:06

System error, acces denied, try another program

Odp8: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
slayd, 19.6.2009 13:19

Strč prst zkrz krk... P.S. Restart: ALT Delete

Odp9: Tanečky okolo Irska nám ukazují,že...
tlapka, 19.6.2009 15:52

Yes. I am Robin Hood.

LS ne
Pavel od vody, 26.6.2009 14:43

Jestliže nám jako ČR direktivně nařídí EU na základě LS, že musíme přijmout určitý počet afrických běženců bez možnosti obrany či námitek, pak už jenom tento jeden moment je pro mně nepřijatelný a tím celá LS. Fandím našemu presidentovi a přeju mu hodně sil a pevné nervy.
-ppp-

Odp: LS ne
slayd, 27.7.2009 13:16

To je slovo do pranice!!! P.S.

:-) Demokratická Evropa :-) To jsem...
werterber, 14.10.2009 21:23

:-) Demokratická Evropa :-) To jsem zvědavej, jak to dopadne.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.