Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

27.11.2008 13:11

Nic nového pod Sluncem

Všechno už tady na Zemi nejméně jednou, ale nejspíše milionkrát bylo - stalo se. Události se střídají, jedni lidé zmírají a ti druzí zase se rodí, staré režimy padají a nové vznikají. Iluze a ideologie zanikají a jiné se vytváří. Lidé píší své memoáry nebo erotické fantazie, i když to všechno, již bylo dávno před nimi vysloveno.
Každý člověk by mohl napsat knihu svého života a přitom zvolat: nic nového pod Sluncem jsem neobjevil, nevyslovil, nepoznal... I já jsem takový marný pokus již podruhé ve svém životě učinil. Vznikl text s názvem NAHOTA. Nyní zkoumám, zda z textu vytvořit knížku, když obsahuje všechno, co již bylo dříve řečeno. Jaký bude mít smysl? Pro peníze? Asi ne. Pro potěšení? Možná. Někdo si klepe na čelo. Proč nás nějaký pisálek otravuje svými pochybnostmi? Já vám čtenáři kladu odlišnou otázku. Nemáte pochybnosti o smyslu svého bytí? Marná je honba za pozlátkem materialismu i duchovní pravdy. Člověk nemůže získat plně ani jednu
z nich. Jsme otroci svého tvůrce... Nemyslíte?

Stává se to všem, aneb ATRÁLNÍ DIMENZE
Fator, 27.11.2008 16:48

Jako první kdo komentuje si můžu dovolit začít odkud chci. Takže můj názor na věc plyne z vlastní zkušenosti. Jednou si takhle jedu vlakem, něco si píšu, naivně si myslím, že jsem to právě vytvořil já. Pak mi ale hlavou prolétne myšlenka, že ve skutečnosti to nemám ze sebe.

Umím počítat, od koho? Od učitelů. Umím psát, to protože mě to naučili. Mluvím, a pročpak asi? No poněvadž jsem ta slova už slyšel. Takže nápad, kupříkladu knižní bestseller, je jen použitím prostředků už použitých. V tom s autorem souhlasím. Ale! Musí v tom být i malé procento volnosti a svobody, nemyslíte? Jinak by se přece nedalo mluvit o pokroku. I když jsem se naučil používat slova, jsem ze své vůle schopen vytvořit si libovolnou novou slátaninu písmen. Takže z části jsme schopni vytvořit něco nového.

A jestli jsem otrokem? Doufám že ne, protože kousek svobody si vydobýt můžu.

Samozřejmě to má být ASTRÁLNÍ DIMENZE
Fator, 27.11.2008 16:54

Prostě překlep.

Odp: Stává se to všem, aneb ATRÁLNÍ DIMENZE
Growen, 28.11.2008 15:25

Jakou souvislost má „astrální dimenze“ s obsahem Vašeho komentáře?

Odp2: Stává se to všem, aneb ATRÁLNÍ DIMENZE
Fator, 2.12.2008 17:25

Astr. dim. je jakási celosvětová myšlenková síť, a myslel jsem to tak, že když v ní je všechno co už bylo vymyšleno, nebo představeno, tak vlastně „používám“ jen to, co už někdo urobil.

Možná to všechno již bylo řečeno dříve...
Laďa, 27.11.2008 17:04

Možná to všechno již bylo řečeno dříve, nicméně jednou věcí je obsah a jinou forma. Forma, tj. volená slova, je jen málokdy stejná. Každý je přístupný jiné formě. I když je jisté, že píšeš o myšlenkách, které tady už byly, jsou a budou, je to stále Tvoje cesta, Tvoje uvědomění, které je individuální. Nemusíš přece nic publikovat, taková knížka může mít význam jenom pro Tebe. Třeba za 20 let. A nebo ji můžeš zprostředkovat jiným lidem a jsem si jist, že někoho Tvůj způsob uvažování zaujme a třeba jej rozvine. I když budeš psát o tom, co už tady tisíckrát bylo.

Odp: Možná to všechno již bylo řečeno dříve...
slayd, 27.11.2008 19:47

Dík Laďo za tvůj komentář. Napadl mne ten povzdech s článkem napsat o přestávce a navíc v pracovní době. Taky jsem chtěl připomenout na svíci, že ještě žiji. Tvoje závěry beru. Svůj text jsem právě před chvílí vytisknul v pracovní verzi formátu A4 a zítra ho nechám svázat do kroužkové vazby. První kritickou čtenářkou bude samozřejmě moje žena. Je zvědavá, nad čím jsem strávil přes 100 hodin svého volného času za poslední tři měsíce. Čtenáře si asi nějaké najdu, ale stejně hlodá pochybnost... Zatím jsem objevil asi dvojí smysl mého psaní:
1/ autorská psychoterapie
2/ touha své vnitřní obrazy nějak zhmotnit a tím pádem je: a/ vytěsnit z hlavy
b/ uchovat pro případ nenadálé ztráty paměti, či případné stařecké demence v budoucnu
Abych mohl, třeba vnoučatům ukázat za pár desítek let, že jsem byl kdysi dávno, docela normálně schopen myslet. Mějte se fajn - u mne jinak nic nového...
P.S.

Tak co vlastně chcete...
Yardasan, 27.11.2008 20:29

:-) Když dva dělají totéž, není to totéž. Můj pocit je ten, že i když je asi „pravda“ - nic nového pod sluncem - tak si představuju, jak si každý prostě musí vše prožít a osahat od začátku až dokonce - stejně totiž nikomu a ničemu jinak neuvěří. A moje krása života a štěstí spočívá právě v té jednoduchosti přírody a jejího přijímání - žádné zbytečné ptákovinky. Umět se radovat z každého dne, vždy je se na co těšit. A také nebýt na světě zbytečně dlouho... až si ten život užijete skromně a plně s plnými doušky, tak prostě ucítíte, že i ta Vaše smrt Vám dává smysl a naplnění. Bohužel, dle mne, s přelidněním a konzumními řády lidem zbývá příliš málo času na „život“, spíž bych řekl, že většina ho nemá vůbec. Prostě lidé přestali být pány svého času. A čas - to nejsou peníze - to je jen ten Život. Někdy méně, znamená více. S pozdravem jK.

Odp: Tak co vlastně chcete...
slayd, 28.11.2008 7:53

Moc hezky pane Yardasan. Já musím hned letět na poštu a prostě zařadit se do pracovního procesu. Přeji vám mnoho štěstí na vaší cestě. A ty konzumní vánoce, jsou tu už zase... Moje žena lítá od jednoho k druhému a nakonec nezbývá pro tisíce věcí ani čas na přípravu sobotního oběda. Není to snad komické? Nechala se pohltit okolním pachtěním za pozlátkem materiálního blahobytu. Já v tom nejedu! Zdar a sílu. P.S.

Naopak
Kelt, 27.11.2008 20:37

Já si naopak myslím, že nic není stejné a nic se neopakuje, možná jen zdánlivě, ale každý okamžik a každý čin v lidském životě je jedinečný a neopakovatelný. Přestože se může zdát, že už tu vše tisíckrát bylo, vždycky je to originál. Poprvé a naposledy.

A tak pokud cítíte potřebu se s někým podělit o svůj pohled na svět, jděte do toho - bude to jen Váš pohled na svět a nikoho jiného. Váš originál. Váš podpis na tomto světě.

Odp: Naopak
slayd, 28.11.2008 7:49

Přesně tak to udělám pane Kelt. Já se ovšem domnívám nebo cítím nebo věřím, že vzhledem evolučnímu ústrojí každého jedince, je právě on - tento jedinec, nucen reagovat na okolní svět předvídatelným způsobem. To znamená, že je předem dáno, když nastane konkrétní situace, bude on činit něco, dle svého naprogramování mozku atd. P.S.

Odp2: Naopak
Kelt, 28.11.2008 19:24

Jednání jedince se naopak předvídat nedá a každý, kdo tvrdí, že dokáže předpovědět chování toho kterého člověka v té které situaci si vymýšlí nebo lže. Každý jsme individualita a každý máme jinou kombinaci genů, jiné zkušenosti, byli jsme jinak vychováni atd.

Co možná předvídat jde, je jednání větší skupiny jedinců, většího davu. Dav se totiž chová podstatně jednodušeji než jedinec vzhledem k omezené možnosti vzájemné komunikace. A jak počet jedinců roste, mohou být předpovědi přesnější a při dostatečném množstvíjedinců bude možná dokonce sestavit matematické vzorce chování. Ale to už bych zasahoval do práce Harry Seldonovi :-)

Malý přídavek.
slayd, 28.11.2008 17:39

Během minulých měsíců kdy jsem psal svůj text, jsem také občas prolétnul nové články a komentáře na svíci.
Nic nového jsem bohužel neobjevil. Znovu zde byli homosexuálové, romové, pexeso a politika. I moje téma už bylo několikrát na svíci probráno - naposled tuším příspěvek od Sawa? To samozřejmě nevadí, jen to potvrzuje můj názor, že se všichni tak nějak motáme ve stejném bludném kruhu. Někteří se dokonce pyšně domnívají, že svými komentáři pomáhají slabším z bludného kruhu se dostat ven. I to byl můj případ u mého letního, dávno v archivu uloženého článku. Ve skutečnosti se na světě a lidech vůbec nic nemění. Romové jsou pořád v 95% nepřizpůsobiví cikáni, předsudky ohledně homosexuálů sílí, přes všechnu rádoby osvětu a politici dál kradou, slibují, oblbují voliče nalevo i napravo a uprostřed taktéž. Vidíte snad nějaký rozdíl v politické situaci po vítězství levice v ČR. Na prvním zasedání nového levicového vedení města Brna, rozhodli sociální politici o zdražení ročního jízdného o 730 Kč. Sliby o zrušení poplatků u lékaře v nedohlednu / kolikrát bych musel navštívít obvoďáka za těch 730 Kč?/ a jinak vše při starém. Úplně podobně by
by vládla i KSČM a kdokoliv jiný. Žádná naděje na změnu. Změní snad Barak Obama a jeho kabinet USA?
Neberme lidem, kteří věřit chtějí jejich iluzi. NUDA!!!
------------------------------------------------------------------
Včera si můj synek pouštěl na DVD americký dětský protikonzumní - vánoční příběh GRINCH. Tam je toto naše přízračné období, ve kterém se právě nacházíme, zobrazeno v plné nahotě. Ať žijí vánoční duchové!!!!
Zítra jdu na Ester Kočičkovou do Metro Music Baru v Brně na ulici Poštovská 6/450. Nechcete se přidat? P.S.

Odp: Malý přídavek.
Yardasan, 28.11.2008 21:25

Tak tu Ester Vám závidím. Já na ní chodil v Praze do literární kavárny v Salmovské. Holt na vesnici je to s tou „kulturou“ horší. S pozdravem jK.

Život je stará obnošená vesta, vše, co...
Jana, 28.11.2008 19:50

Život je stará obnošená vesta,
vše, co se dalo, dávno už jsem prožil...

Váš text mi připomenul tuhletu písničku pánů Šlitra a Suchého.

Odp: Život je stará obnošená vesta,vše, co...
slayd, 29.11.2008 9:06

Já mám obavu, že jsem prožil dost zajímavého i hezkého a také dost ponurého a ošklivého. Všechno jsem osobně zaplaťpábůh nezažil a ani zažít nechci. Těch hrůz, nemocí, katastrof, utrpení je ve světě tolik, že je rozhodně nehodlám ani nechci všechny vyzkoušet na sobě. Já jen tvrdím, že ať už zažiji cokoliv, bude to pro mne jedinečný zážitek a poznání, ale zároveň neobjevím pro druhé nic nového, co tu ještě nebylo. Nové to bude pouze pro mne a několik mých příbuzných, pokud se jich moje událost, nějakým způsobem dotkne.
Dnes jsem komentoval již dost článků. Musím provádět sobotní úklid: vysávat a tak / něco pro rodinu /. Možná uvařím ten oběd. Jdu se zeptat ženy... Ahoj P.S.

Nic nového?
Growen, 29.11.2008 19:00

Myslím že zcela jistě se něco úplně originálního nebo nového napsat, udělat, či objevit dá. A nemyslím tím pouze nově to nazvat.

Co třeba vědecký výzkum a objevy ? Zcela určitě tu ještě nikdy nebyly takové vědomosti, jaké jsou dnes k dispozici.

:-)

Nic nového pod sluncem? A co výzkum?...
Sova, 29.11.2008 19:45

Nic nového pod sluncem? A co výzkum? Copak pře 100 lety znali mobilní telefon? Ani náhodou. To že zrovna v posledních 10 letech se skoro nic nového neobjevilo neznamená že se vývoj zastavil. Nezapomínejte, že člověk (homo sapiens sapiens) se také vyvíjel milióny let, a že nic nejde rychle. Svět se stále vyvíjí, mon ami.

Odp: Nic nového pod sluncem? A co výzkum?...
slayd, 30.11.2008 11:52

S mobilem nebo bez mobilu, zůstane debil debilem - na tom se nic nezmění. Samozřejmě, že technický pokrok pokračuje, ale výsledky pro běžné lidi tohoto výzkumu, snad vyjma zdravotnictví nijak neobohacují. Spíše dochází k celkové fyzické a psychické konzumní degeneraci lidstva, pomocí různých vymožeností. A mocní navíc, všechny výdobytky vědeckého pokroku nadále používají pro ovládání, okrádání, matení mas a v nejhorší případě je ženou do nesmyslných válek.
A mládež u PC u připitomnělých akčích her a povrchním žvaněním do mobilů, taky nic moc nezíská. Samozřejmě si vážím všech, kteří něco dělají v zájmu utopie, aby se lidstvo nějakým způsobem humanizovalo. Zatím se spíše slepě žene dle obchodních reklam za něčím hloupým a nepodstatným a obchodníci si zatím užívají hojnosti z blbosti zmanipulovaného davu. Končím. Jedu do Bystrce na vycházku kolem přehrady... Hezký víkend přeje všem: P.S.

Něco nového?
slayd, 30.11.2008 19:55

Po zhlédnutí zpráv na Čt1, jsem zjistil, že v novém roce 2009 máme očekávat něco nového: bude hůř! A potom, že se nic neděje. V občanském judu jsem zase vyslechnul, jak nějakému inženýrovi udělali exekuci na dluh 0 Kč a vyčíslili si nákladu na tuto exekuci na 16. 000Kč. Všechno v souladu ze zákonem civilizované demokratické země ve 21. století. Není tohle pokrok?
Takovej tragikomickej fór by nevymyslel ani Shakespeare! KOnčím. Můj text si zatím objednali 4 lidé z 11 oslovených. Pokám si na článek od pana Jelimana a potom zase ze svíčky.cz zmizím. Musím se věnovat něčemu přísně tajnému. To říkám proto, abyste jste věděli, že úplně všechno taky nevykecám. Tak se držte. Hlavně zdraví a nohy v teple. P.S.

Asi je to jinak...
Yardasan, 30.11.2008 20:58

Zdá se mi, že autor to myslel jinak, než mnozí zde zatím uvažují... každý je prolezlý konzumem, který s přibývajícími technologiemi je nám vnucován, zcela nenápadně, až se z něho stává takový smysl života, že lidé jsou sami sebou hnáni za penězi a hromaděním potřebných „krámů“. Vycházku v přírodě a sport můžete mít zadarmo a naplní Váš smysl daleko více než nákupní návštěva v hyperobchodě či americké kino- Ovšem je to jak házet perly sviním. Ani o to nejde. Je vlastně moc dobře, že většina lidí jsou trubky ve falešném pozlátku demokracie. S pozdravem jK.

Odp: Asi je to jinak...
slayd, 1.12.2008 9:10

Moc hezky napsáno a správně pochopeno! Díky P.S.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.