Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Proč nemáme rádi Romy?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp4: Nízké IQ čechů
Juras, 20.11.2014 12:22

Doktor jo, tem má navíc rigorózní práci. Magistr má to studium a diplomovou práci.

Ono se to měnilo, titul Magistr je relativně nový - vznikl asi v roce 1990, když zanikl RNDr. Titul RNDr byl několikrát rušený a znovuzaváděný. Měl jsem pocit, že za komunistů se dával titul RNDr automaticky po ukončení studia na přírodovědecké fakultě anebo za podmínky, že to bylo ukončené s červeným diplomem. Ale na WIkipedii píšou, že i za komunistů bylo k jeho získání potřeba obhájit rigorózní práci, tak si to možná pamatuju blbě. V tom případě by ale asi studenti bez rigorózní práce neměli žádný titul, nyní dostávají titul Mgr.

Mimo titulu Mgr. je relativně nový titul i titu bakalář (Bc.). to je titul udělovaný po ukončení tříletého studia. K přechodu z Bc. na Mgr. školy pořádají dvouletá navazující studia, na MU Brno je nyní dokonce Bc. tuším povinný mezistupeň. A to je další rozdíl - já jsem studoval v době, kdy žádný Bc. neexistoval, tak jsem absolvoval pětileté studium, nikdy jsem nebyl bakalář, až po těch pěti letech jsem se stal rovnou magistrem.

Magistr jako lékárník není titul, to je název profese. Stejně znějící slovo, znamená však něco jiného než vysokoškolský titul. Magistři jsou absolventi snad všech univerzitních oborů - právníci, přírodovědci, pedagogové, filozofové ...

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.