Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Proč nemáme rádi Romy?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp: Opravdu si nevymýšlím.;-) Nechci se...
Andrew, 5.10.2008 11:26

Zdravím,
základní otázka tedy zní: jsou rozdíly v IQ testech způsobeny geneticky nebo prostředím? Mají lidé různých ras různou „inteligenci“?
Je určitě spousta argumentů pro i proti. Mě zaujalo, že inteligence patří k evolučně neutrálním znakům člověka, víceméně tedy nebyla předmětem evolučního tlaku. Viz text prof. J. Maliny z brněnské PřF MU:
U člověka se vyskytuje několik dědičně podmíněných znaků, které jako by během evoluce moderního člověka nepodléhaly žádným diferenciačním pochodům; zůstaly prostě evolučně neutrální. Jsou to znaky, které činí člověka člověkem (dvounohá chůze, malý chrup uspořádaný v parabolickém oblouku, spojení palce s ukazováčkem aj.); k nim patří též inteligence. ... Nebylo zatím nikterak doloženo, že lidská psychika je závislá na vývojových tlacích, a tudíž tvrzení o „vyšších“ rasách (inteligentnějších) a rasách „nižších“, méně inteligentních, je čirou spekulací.www.fhs.cuni.cz/kos/kestazeni/ttexty/rasove_myty.doc
Je důležité si uvědomit, že IQ testy měří jak vrozené, tak nabyté vlastnosti. V nich se odráží výživa, výchova, životní hodnoty, kultura... Když se podíváme, jak u nás romové žijí, nemůžeme se divit, že v takových testech dopadají hůře.
Na konci článku se o testech IQ v Americe prof. Malina zamýšlí: „Nejsou nakonec černí Američané od přírody inteligentnější, když musí překonat tolik nevýhod, aby dosáhli v IQ testech pouhopouhých 15 bodů rozdílu od favorizovaných bílých?:-)

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.