Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Esperanto"

Odpovídáte na příspěvek:

Lze se naučit za 12 týdnů esperanto...
Neuvedeno, 30.7.2017 22:16

Lze se naučit za 12 týdnů esperanto, bylo řečeno ve článku pana Framonta.
Musím dodat, že jazyk se nejsnáze učí v období od 1 roku do 5 let.
Od 11 let je schopen člověk se učit cizí jazyk způsobem, kdy naváže cizí slovo na slovo ve svém běžně používaném jazyce, tedy většinou v mateřštině.
Dále člověk v určitém věku už není schopen zajistit, aby se to, co se mu dostane do krátkodobé paměti se přeneslo do dlouhodobé paměti. Není tedy schopen se naučit žádný nový jazyk. Tento stav nasává u různých lidí v různém stáří.
Dále na učení jazyka je třeba také se umět učit nazpaměť. Tedy napřed se naučit slovíčko a gramatiku, pak si toto zopakovat do jedné hodiny. Následně si stejné zopakovat druhý den a pak ještě asi za tři dny a nakonec ještě po týdnu od posledního opakování.
Kdysi bylo takové pořekadlo „snadno a rychlo podle Vymazala“. To byla učebnice cizího jazyka a také slibovala, že se dotyčný naučí vše raz dva. Jenže stále nějak spousta lidí umí jen základní slovíčka, ale celý jazyk ne.
Věřím, že esperanto se člověk je schopen naučit rychleji, než třeba francouštinu. Jenže to trvá stejně značně dlouho. U esperanta navíc vzniká nebezpečí, že se v daném státě prostě tímto jazykem člověk nedomluví. To by muselo začít povinné vyučování esperanta ve školách v celé Evropě. Jenže pochybuji, že by se našlo dostatek učitelů esperanta ve všech školách co jsou. Takže na tom už by to ztroskotalo.
Opravdu by musely být kursy na DVD. Takto by se to muselo zařídit, jinak by to asi nefungovalo. Učení by pak muselo spočátku fungovat jako samoučení na základě dobrovolnosti. Následně, až by byli zaučení učitelé by se muselo zavést ve školách jako třetí jazyk. Prvý by byl mateřský jazyk, druhý podle výběru, který vyberou žákovi rodiče a třetí esperanto.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.