Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

13.9.2005 13:21

Esperanto

Kdo ho dneska zná? Troufám si říci že pouze lidé co se skalně zajímají o jazyky, nebo to slovíčko zaslechli z rychlíku a zaujalo je...

Jaký máte na tento uměle vytvořený jazyk názor? Já osobně si myslím že právě v tomto případě se projevila lidská ješitnost a snaha o prosazení nejsilnějšího jazyka jako celosvětového. Kdyby se Esperanto dále rozšiřovalo, nebyla by to nádhera? Každý by, pokud by chtěl, kromě svého rodného jazyka uměl pouze jeden další navíc, se kterým by se domluvil všude. Nehledě na jeho jednoduchost!

Myslím že to byla velká chyba a krok zpět...

Marketing
Aleš Janda, 13.9.2005 13:31

Esperanto je dalším příkladem toho, že ani nezáleží na kvalitě jazyka jako spíš na způsobu a masivnosti propagace.

Esperanto má tu (ne)výhodu, že se jím nikde nemluví. Tedy neexistuje nikdo, kdo by ho prosazoval tak nějak „samozřejmě“ - vždy to jsou jen jazykoví nadšenci.

Jde o to, že nikdo nechce používat „druhý“ jazyk - každý používá ten svůj rodný, kdy jen může. Takže je to jen souboj národních jazyků.

Nikde neužívané esperanto je tedy v nevýhodě a je to škoda...

Odp: Marketing
Well, 13.9.2005 13:48

Pokud by sis to ale vzal, tak vsichni by si byli jazykove rovni... Nikdo by nebyl nucen prestat pouzivat rodny jazyk, ale zaroven kazdy by mel moznost se naucit jednoduchy jazyk, se kterym by si vystacil na celem svete. Myslenka to byla dobra, bohuzel :-/

Odp2: Marketing
Aleš Janda, 17.9.2005 10:10

Jenže každý národ to spíš bere takhle:
budeme šířit vlastní jazyk v nejvyšší možné míře, budeme ho cpát kam jen to půjde, a když to půjde, nebudeme se muset učit nic jiného...

A taky dost lidem připadá zbytečné učit se jazyk, kterým se nikde nemluví. Ale kdyby se mluvilo, tak...

Odp3: Marketing
EFi Yunah, 21.9.2005 10:14

Kazdy narod sa snazi presadzovat ten svoj... len slovaci sa snazia naucit co najviac cudzich, aby im vsetci rozumeli... no neni to chore ???

A esperanto je super jazyk... sam som sa ho ucil... ale je problem s tym, ze s kym sa rozpravat... HOLD smolka

Odp4: Marketing
ino, 24.8.2006 14:19

:-)
zkuste na ICQ - i tam lze vybrat jednací jazyk esperanto!

Odp4: Marketing
Framont, 29.12.2016 6:42

Právě ve 20.letech minulého století sehrála ve SPOLEČNOSTI NÁRODŮ Francie tragickou negativní úlohu. Francie se totiž obávala, že by kvůli esperantu francouzština šla do kytiček... PROTO FRANCIE ZAVEDENÍ ESPERANTA VE SPOLEČNOSTI NÁRODŮ V E T O V A L A .

Odp3: Marketing
abundancia, 12.8.2007 18:48

Esperantem se mluví!!! A to dost. Moje maminka se díky esperantu vdala do Francie, žije tam šťastně již 16 let. Nebít esperanta, svého druhého manžela by nepotkala. V esperantském světě existuje něco, čemu se říká „pasporta servo“, je to seznam lidí a rodin, kteří poskytují turistům v různých zemích celého světa přespání zadarmo! Esperantské hnutí a národní esperantské svazy jsou téměř v každém státě! Angličtinu se lidé musí učit téměř povinně a kdo anglicky neumí, je nula - to je názor dnešních lidí, je to zvrácenost. Na vlastní kůži zakouším jazykovou diskriminaci, je to hnus. Esperanto je schopno vyřešit všechny problémy dorozumívání mezi všemi národy. Těžko najdete krajinu či zemi, kde by jste nenašel esperantistu.

Odp4: Marketing
Oldřich Arnošt Fischer, 24.2.2012 19:29

Máte pravdu. Esperantistou jsem se stal v roce 1999, od roku 2000 jsem členem brněnského Klubu esperantistů (který vloni v květnu oslavil 110 let činnosti). V Esperantu si dopisuji s kamarádkou z Rumunska a kamarádem z Brazílie. V Klubu jsem vloni přednášel na témata: Jeroným Pražský, Odonatologie - věda o vážkách, Husitské války a Jiří z Poděbrad, Karel Starší ze Žerotína, Nech brouka žít!, letos na téma: Vysoká škola veterinární a farmaceutická v Brně (vše v Esperantu). O broucích mi vyšel článek: Brouci navštěvující choroše v České republice. Na Ipernity vystavuji spoustu fotografií z přírody a popisy jsou v Esperantu. Anglofilové (a čeští anglonohsledi, poangličtěnci a poamíčenci) si prostě musí zvyknout, že už 125 let existuje mezinárodní společenství lidí, kteří vytvářejí svébytnou kulturu v neutrálním mezinárodním jazyce, v Esperantu. Více údajů najdete na www.esperanto.cz.

Odp5: Marketing
Vlastimil Čech, 25.2.2012 0:44

na životaschopnost Esperanta uvěřím, až se objeví alespoń několik inserátů nabízejích práci s texty jako: ... dobrá znalost esperanta podmínkou... pilotní průkaz a letecká esperantština... zašlete strukturované CV v jazyce esperantském...
jinak je to jistě hezký koníček, o tom nepochybuji

Odp4: Marketing
Framont, 29.12.2016 6:46

Pasporta servo je veliký trumf esperanta: je to seznam asi 1400 adres po celém světě, na kterých můžete být zdarma ubytováni. Jediná podmínka je znalost esperanta.

Odp3: Marketing
Kareta, 12.8.2007 22:02

Nedávno jsem četla článek, v němž jazykovědci poukazovali na to, že kvapem mizí jazyky různých etnik- zejména afrických a jihoamerických, ale kupodivu i evropských (bretonština, baskičtina...), což je důsledkem vymírání uživatelů těchto jazyků. Lingvisté uváděli, že jednou možná dojde k tomu (vzhledem k rychlému vývoji komunikačních technologií a vymírání národů), že lidstvo postupně opravdu začně mluvit jediným jazykem, jako možný příklad tam uváděli angličtinu. Přesto nakonec došli k závěru, že i tak by se vytvořily různé oblastní varianty (dialekty) tohoto jazyka, tudíž by si lidé stejně nerozuměli, jelikož taková japonská angličtina by oproti té americké byla prý podstatně odlišná. To už se ostatně projevuje v menším měřítku i nyní (britská, americká, australská...angličtina). Taková kanadská francouzština se od té francouzské také poměrně dost liší.
Takže k vytvoření a masivnímu používání univerzálního jazyka jsem do budoucna dost skeptická.

Odp4: Marketing
Katjo, 4.2.2008 21:17

O to, aby takato situacia nenastala u esperanta, sa stara Akademio de Esperanto.

ako tak citam tuto diskusiu, väcsina prispevkov je dost skepticka, hovoria o esperante skor ako o minulosti. ale ved to nie je pravda... esperanto je predsa zivy jazyk, stale sa vyvija, stale nachadza novych a novych priaznivcov, vznikaju nove kluby, nove diela v tomto jazyku... poobzerajte sa trosku okolo seba a uvidite sami

Odp4: Marketing
Framont, 29.12.2016 6:48

To je další trumf esperanta, které by to vymírání různých jazyků když ne zastavilo, tak alespoň hodně zpomalilo! :-)

Odp2: Marketing
Framont, 29.12.2016 6:29

Myšlenka to nebyla dobrá, ALE VYNIKAJÍCÍ! :-) A O TU ROVNOST PŘECE JDE - ABY NEBYL NIKDO ZVÝHODŇOVÁN! :-)

Odp: Marketing
Francisko, 11.9.2006 2:19

A ten souboj národních jazyků je zcela jasně nerovný a nespravedlivý. Za těžkou a nepřesnou angličtinou stojí nesmírná ekonomická a vojenská síla a kdo je silný,ten diktuje podmínky světové komunikace.Někde jsem četl,že se z pozice angličtiny jedná o jazykový imperialismus.S tím lze souhlasit. Jsem toho názoru,že lze tento jazykový Babylon při dobré vůli řešit. Jde jen o to, kdy si vládcové tohoto světa uvědomí,že jazyková práva občanů jsou základním pilířem základních lidských práv jako takových a že je třeba se začít tímto pilířem v praxi zabývat a ne jen teoreticky mluvit o rovnoprávnosti a demokracii...ta v praxi nefunguje a proto je třeba tuto situaci změnit. UNESCO již vzalo esperanto na vědomí. Nyní je řada na OSN a pokud se nás týče,tak také EU. Pokud esperanto dostane šanci,tak vyhrají všichni,protože zásada „ Dva jazyky(rodný a esperanto) stačí,aby se každý domluvil s každým“ je jedinečná a ve spravedlnosti a rovnoprávnosti nepřekonatelná!

Odp2: Marketing
cotaholka, 2.10.2010 18:11

Nádherně řečeno, tleskám :-)

Odp3: Marketing
Alfons, 2.10.2010 21:00

Jenom se neutlaskej, tleskadlo. Já netleskám a nepíšu to zde o tom.;-)

Odp3: Marketing
Framont, 29.12.2016 6:30

Také, to nemá chybu! :-)

Odp: Marketing
Oldřich Arnošt Fischer, 30.12.2011 18:14

Saluton, amiko! Mi estas bestkuracisto kaj amatora entomologo. Mi verkas artikolojn pri skaraboj kaj libeloj en esperanto. Krom tio mi estas kredanto, katoliko, kaj dank al esperanto mi havas bonegajn kontaktojn kun aliaj kredantoj. - A teď to po sobě přeložím: Ahoj, kamaráde! Jsem veterinární lékař a amatérský entomolog. V esperantu píši články o broucích a vážkách. Kromě toho jsem věřící, katolík, a díky esperantu mám výborné styky s jinými věřícími. -
MVDr. Oldřich Arnošt Fischer, Morava, Brno, ČR

Odp: Marketing
Framont, 26.12.2016 4:13

...jak to víte, „ že se jím nikde nemluví “? Že se jím nemluví ve vašem okolí, tak to přece nemůžete zevšeobecňovat! Já mám naopak informace, že za posledních 10 let se, hlavně díky internetu, zvýšil na světě počet lidí ovládajících esperanto ZE 2 NA 6 MILIONŮ! :-)

Esperanto zvítězí až...
F.Horáček, 21.10.2005 21:44

Esperanto zvítězí až obyčejný člověk pochopí, že to nejcennější co v životě má je čas, který má k dispozici! Pokud se potom podle tohoto zjištění začne chovat,tak má ESPERANTO vyhráno. Již dnes je vidět, že internet se stává velkým spojencem ESPERANTA a to kvůli osvětě,kterou obyčejným lidem poskytuje.Jako příklad uvádím, že se mi nedávno přes internet ozvala 70.ti letá babička z Francie-začátečnice v ESPERANTU!

Odp: Esperanto zvítězí až...
Aleš Janda, 24.10.2005 17:40

Nechci být pesimista, ale nezdá se mi, že by se esperanto díky internetu nějak rychleji šířilo. Respektive je očekávané, že se šíří rychleji, na druhou stranu ho ještě více „dusí“ angličtina... :-(

Odp2: Esperanto zvítězí až...
F.Horáček, 25.10.2005 22:31

Vše je otázkou času,tedy vývoje. Podle mých informací se v EU také na začátku favorizovala angličtina a jak se ukázalo, bylo to naivní, přestože to bylo ekonomicky nejvýhodnější- všichni ostatní byli proti.Tak se přešlo na variantu ang.,fr. a němčina. Ani toto se nepodařilo protlačit. Tak došlo až na tu dnešní variantu 20(21)tzv.oficiálních jazyků, ta je ekonomicky nejméně výhodná a bude se do budoucnosti s novými členy EU velice prodražovat. Oddalováním se tato neúnosná situace nevyřeší.Proč se představitelé EU již dávno nezeptali co chtějí občané?!Protože jazykové řešení je opravdu tvrdý oříšek k rozlousknutí!

Odp2: Esperanto zvítězí až...
Framont, 29.12.2016 6:36

Já bych řekl, že angličtina i přes všechny ty výhody politické i materiální MELE NA ZAČÁTKU 3 TISÍCÍLETÍ JIŽ Z POSLEDNÍCH SIL...:-) právě kvůli té veliké nespravedlnosti! Věřím, že historie je spravedlivá a že tento druhý největší vynález v dějinách lidstva ZVÍTĚZÍ UŽ V TOMTO STOLETÍ! :-)

Esperanto je super, každý s kým se o...
pedros, 7.3.2006 15:10

Esperanto je super, každý s kým se o tom bavím je jím fascinován. Je chyba již aktivních esperantistů, že neumí lépe marketingově výhody tohoto jazyka prodat a šířit jej i jeho ideu

Odp: Esperanto je super, každý s kým se o...
Tom, 19.3.2006 17:50

Souhlas.

Odp: Esperanto je super, každý s kým se o...
Francisko, 11.9.2006 1:50

Když se člověk podívá hlouběji na historii esperanta,která trvá již 119 let,tak jsou výsledky několika generací esperantistů obdivuhodné. V esperantu existuje kniha „Nebezpečný jazyk“ od německého esperantisty Linse. Tam je ukázáno jakými těžkými podmínkami esperanto ve své historii prošlo,vždyť esperantisty likvidoval Hitler i Stalin! Český překlad této knihy by rozhodně rozšířil obzory mnoha našim pochybovačům o esperantu...

Odp2: Esperanto je super, každý s kým se o...
Bohumil, 3.8.2007 17:53

Českýpřeklad existuje v pdf

Odp3: Esperanto je super, každý s kým se o...
karootka, 29.4.2009 17:37
Odp4: Esperanto je super, každý s kým se o...
Michal Hospodár, 29.5.2012 16:21

Ten link je veľmi rozšírený, bohužiaľ nefunguje.

Odp: Esperanto je super, každý s kým se o...
Framont, 26.12.2016 4:25

Je to způsobeno tím, že esperantisti jen tak chodí a žadoní a prosí politiky, místo aby se obrátili k obyčejným lidem a ukázali jim přednosti esperanta: vezměte například jen genialitu sloves: v infinitivu mají všechna slovesa na konci -i, minulý čas ve všech osobách -is, přítomný ve všech osobách -as, budoucí ve všech osobách -os, podmiňovací způsob u všech osob -us, rozkazovací způsob -u..to už se nedá lépe vymyslet a ZJEDNODUŠIT! Když si uvědomíte, že 90% slovní zásoby pochází z románských jazyků , především z latiny...což jsou slova všeobecně pro sečtělého člověka známá, tak stačí přidat esperantskou koncovku a je vymalováno!:-) ...ESPERANTISTŮM, BOHUŽEL, SCHÁZÍ SEBEVĚDOMÍ, KTERÉ MĚL AUTOR ESPERANTA ZAMENHOF!

Odp: Esperanto je super, každý s kým se o...
Framont, 29.12.2016 7:01

Genialita autora L.L.Zamenhofa je právě v tom, že vypracoval životaschopný projekt: Bylo to vlastně FUNDAMENTO DE ESPERANTO (základy esperanta o 16. neměnných pravidlech) a malá slovní zásoba. Zbytek už dotvořili tisíce nadšenců svou činností. Vlastním PIV 2005= Plena ilustrita vortaro de Esperanto z roku 2005= Plně ilustrovaný slovník Esperanta z roku 2005, který obsahuje 16780 hlavních slov a 46890 slovních jednotek, to je přece dokazuje nesmírnou sílu a životaschopnost jazyka! :-)

Odp2: Esperanto je super, každý s kým se o...
Framont, 29.12.2016 7:27

PIV 2005 má 1265 stran! :-)

Ahoja,článek o dalším světovém-byť...
Statinka, 24.3.2006 20:59

Ahoja,článek o dalším světovém-byť uměle vytvořeném jazyce mě fakt zaujal,akorát ,že o něm slyším poprvé. Ale zní to dobře....

Odp: Ahoja,článek o dalším světovém-byť...
abundancia, 12.8.2007 14:23

Ahojky, jsem esperantistkou a na své stránky jsem přidala kategorii „Esperanto“. Ozvi se, ráda si s tebou na dané téma popovídám.

Odp2: Ahoja,článek o dalším světovém-byť...
Oldřich Arnošt Fischer, 4.3.2013 19:27

Ahoj/Saluton! Esperantem se zabývám od roku 1998, ve středu, 13. března 2013, budu mít v tomto jazyce přednášku o rumunském městě Satu Mare. Díky esperantu jsem našel partnerku a esperanto je naším společným jazykem, který krásně překlenul bariéru maďarština - moravská čeština. Přeji Ti hodně úspěchů při poznávání krás esperanta. Olda

Esperanto je fantastické tím, že by...
Zbyněk, 27.3.2006 11:22

Esperanto je fantastické tím, že by stačilo, aby se každý na světě naučil jeden jazyk a domluvil by se všude. Myslím, že hlavní překážkou jsou odborní lektoři cizích jazyků, kteří by to měli doporučit, ale tím by přišli o práci.Jinak jsem se kontaktoval i s Čínou i Japonskem, takže všude je to „naučitelné“. Další výhodou je to, že každý, kdo používá cizí jazyk se při tom zaměří na nejpoužívanější slova a to platí pro obě strany, takže se lehce domluvíte.

Odp: Esperanto je fantastické tím, že by...
Martin, 15.1.2007 23:48

Nemyslím si, že hlavní překážkou v rozšiřování esperanta by byli lektoři cizích jazyků. Naopak. Právě učitelé cizích jazyků a ostatní lingvisté tvoří podstatnou část těch nadšenců, kteří se o něco takového jako je esperanto zajímají a propagují ho. Člověk, který kromě své mateřštiny neumí žádný další jazyk, s esperantem rozhodně začínat nebude.

Odp2: Esperanto je fantastické tím, že by...
Kelt, 16.1.2007 8:07

To je právě ten problém, že esperanto je jazykem nadšenců, které baví učit se cizí jazyky. Vsadím se, že všichni esperantisté umí kromě své mateřštiny a esperanta ještě minimálně jeden jazyk. Jak ale přesvědčit lidi, kteří umí jen svou mateřštinu, aby sáhli zrovna po učebnici esperanta?

Odp3: Esperanto je fantastické tím, že by...
katjo, 15.9.2008 10:22

Jednoducho. esperanto je zvlast vhodne pre „jazykove antitalenty“, pre vsetkych, ktori maju pocit, ze na cudzi jazyk jednoducho „nemaju bunky“. ved koho bavi ucit sa spustu vynimiek, kopy a kopy nepravidelnych slovies, idiomov... v esperante taketo neprijemnosti nenajdete.

nebyt esperanta, tak sa asi v mojom zivote vela zaujimaveho nedeje. nemala by som znamych po celom svete, necestovala by som prakticky zdarma, nerobila by som prednasky v cudzom jazyku, nemala by som svoj vlastny klub, nemala by som sancu prekladat a tlmocit (to vsetko bolo kedysi moj sen) a v neposlednom rade by som ani nestretla mojho priatela. co uz, esperanto spaja ludi :)

Pozice esperanta každým dnem sílí
Francisko, 11.9.2006 1:42

Esperanto se šíří stále více a více,protože se s ním díky internetu seznamují především mladí lidé.Největším negativem je pouze neochota orgánů Evropské Unie vzít esperanto na vědomí jako rovnoprávný komunikační prostředek.Jeho neutralita a snadnost je totiž nepřekonatelnou předností. A ekonomická výhodnost esperanta je k nezaplacení! Za ideální stav bych považoval zavedení esperanta na základních školách v EU jako prvního jazyka od třetí třídy. Propedeu-tickou vlastností esperanta by totiž byly nastartovány u žáků nejvýhodnější podmínky pro výuku dalších národních jazyků podle chuti a zájmu. V poslední době mě potěšila jedna vlaštovka z EU: Za současného předsednictví Finska vycházejí pravidelné týdenní buletiny o událostech v EU i v esperantu!Je zcela zřejmé,že esperanto má zelenou!

Odp: Pozice esperanta každým dnem sílí
Kelt, 11.9.2006 7:59

Dovolím si malu rýpavou poznámku - není náhodou počet třetích tříd v EU vyšší než počet lidí, kteří esperantem vůbec hovoří, natož kteří by byli schopni esperanto vyučovat :-)

Jinak souhlasím, jen si myslím, že esperanto už svou šanci z počátku 20.století propáslo a je otázkou, zda dostane druhou....

Odp2: Pozice esperanta každým dnem sílí
Jarda, 16.9.2006 23:34

Učitelů angličtiny je také málo a bylo by mnohem snadnější vyškolit učitele esperanta než učitele angličtiny.

Odp2: Pozice esperanta každým dnem sílí
Francisko, 17.9.2006 21:16

Ve srovnání s přeškolováním ruštinářů na angličtináře po roce 1989 by bylo přeškolování učitelů na esperanto hračkou už vzhledem k zásadě „piš jak slyšíš a čti jak je psáno“.

Odp3: Pozice esperanta každým dnem sílí
Rafael Torres, 27.5.2007 23:40
Odp2: Pozice esperanta každým dnem sílí
Framont, 29.12.2016 7:05

Schopný pedagog neznalý esperanta s kartičkou 16.základních pravidel v ruce může začít jazyk vyučovat esperanto okamžitě!:-)

Konzervatismus
Kelt, 11.9.2006 7:55

Esperanto je bezvadný nápad, jenže šance na jeho prosazení jsou mizivé i díky přirozenému konzervatismu lidí.

Budu-li hovořit za sebe, věnoval jsem tak pět let svého života studiu angličtiny a ještě o dva roky déle jsem se učil německy. Oběma jazyky se domluvím. Rozhodně necítím potřebu věnovat několik dalších let studiu dalšího jazyka.

Šance na prosazení esperanta by byla u mladších generací, které se teprve učí, jenže tam je „anglická lobby“ příliš silná a tak než by se esperanto prosadilo, bude i další generace „konzarvativní“ a příliš zafixovaná na angličtinu.

Sám někdy tvrdím, že angličtina je ten nejhorší možný mezinárodní jazyk, jenže to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat :-)

Odp: Konzervatismus
Jarda, 16.9.2006 23:31

Domnívám se, že prosazení esperanta je v současné době záležitostí především politickou. Situace v sučasnosti je pro esperanto v ČR mnohem horší než tomu bylo před rokem 1989. Tehdy se na školách vyučovala ruština, ale žádný zaměstnavatel nenutil své zaměstnance, aby se jí učili a aby z ní dokonce museli skládat zkoušky, podmiňující jejich setrvání v zaměstnání, jako se to v současnosti děje např. u státních zaměstnanců, kteří se musí povinně učit němčinu nebo angličtinu. Současný trend tak stále více rozevírá nůžky jazykové diskriminace, kdy angličané se dostávají do nadřazené pozice. S mrazením v zádech jsem sledoval v televizi prohlášení jednoho žáčka, který tvrdil, že se bude učit anglicky, protože až bude velký, bude se v České republice mluvit anglicky. Samozřejmě šlo o tvrzení dítěte, ale rozhodně nešlo o jeho vlastní úsudek. Sám jsem také přes tři roky studoval angličtinu, ale nemohu říci, že ji ovládám. Jak řekl jeden učitel angličtiny, rodilý mluvčí: „studium angličtiny je práce na celý život“. Kdybych s nějakým angličanem korespondoval v angličtině, byl by onen angličan v nadřezené pozici, protože používá svůj mateřský jazyk. Naopak když koresponduji s přáteli v cizích zemích v esperantu, jsme si všichni rovni. A to je zásadní a nejdůležitější klad tohoto jazyka. Psaní o tom, že se základní esperantská mluvnice vejde téměř na pohlednici, dá se rychle osvojit a pak už je možné věnovat se pouze zdokonalování slovní zásoby by bylo jen nošením dříví do lesa. Ovšem zahájit výuku esperanta na školách není možné bez příslušné legislativy, která v současnosti velí „budete se učit angličtinu, kdyby trakaře padaly“.

Odp2: Konzervatismus
Framont, 26.12.2016 4:55

...Ano, 16. základních pravidel esperanta, což je tzv. FUNDAMENTO de ESPERANTO ( které si Zamenhof vymínil, že se NESMÍ MĚNIT!) mám na kartičce 10 x 8cm!:-) ..A TĚCHTO 16 BODŮ STAČÍ K OVLÁDNUTÍ JAZYKA + POCHOPITELNĚ SE MUSÍ ČLOVĚK NAUČIT SLOVÍČKA. ALE I TADY JE VELKÉ ZJEDNODUŠENÍ: Z JEDNOHO SLOVNÍHO ZÁKLADU SI ČLOVĚK DOKÁŽE SÁM SLOVA „ VYMYSLET “. Např. slovní kořen -labor-(pracovat) : labor-i=pracovat, labor-o=práce, labor-a=pracovní, labor-e=pracovně, labor-adi=často pracovat, labor-ado=častá práce,labor-anto=pracující muž, labor-antino= pracující žena, labor-ejo=pracoviště, labor-ema=rád pracující: labor-emulo=muž, laboremulino=žena....labor-isto= pracovník, labor-ilo= pracovní prostředek...všechny tyto koncovky esperantista zná a využívá...a to jsem uvedl jen zlomek z nich!:-) To byly přípony, u předpon je to stejné: el-labori=vypracovat, pri-labori= opracovat, mal-labor-emulo=nemakačenko...sen-laboreco= nezaměstnanost...a mnoho a mnoho dalších předpon a přípon přibývá se zdokonalováním „jazykového učedníka“...:-)

Odp3: Konzervatismus
Framont, 26.12.2016 4:57

...je to prostě takové jazykové PUZZLE..:-)

Odp4: Konzervatismus
ivan, 26.12.2016 12:12

Framonte, jaká jsou pravidla pro technické názvosloví nebo popis fyzikálních a chemických dějů nebo archaismů ? Jak bych vysvětlil rusovi, číňanovi, gruzínci, nebo arabovi dopisem co je Coriliosova síla, luminiscence, trakce, nebo magnetická indukce ? Mám na mysli jak typ písma tak obsah vysvětlení. Pro mnohé by bylo těžké to vysvětlit i pochopit ve své mateřštině .

Kdo dneska ví kdo byl jirchář, jernekář, pasíř, sekerník, caltař, faktor, prýmkař, modista ?

Framonte, Vaše povolání i zájmy ve mně vzbuzují pocity jednání s příjemným a vlídným člověkem.

Zkuste, prosím, přeložit do esperanta první dva odstavce, abychom si udělali představu co je možné a jak by takový překlad vypadal.

Dkuju.

Iv.

Odp5: Konzervatismus
ivana Kozárová, 26.12.2016 12:55

Zlatá latina:-)

Odp6: Konzervatismus
Framont, 29.12.2016 8:04

ANO, zlatá latina 21.století JE ESPERANTO! :-)

Odp5: Konzervatismus
Vlastimil Čech, 27.12.2016 13:36

Asi by nebyl problém se esperantsky naučit. Problém by byl esperanštinu využít. Ano_
„po celém světě jsou MILIONY esperantistů...“
Ale prakticky v cizině natrefit na esperantské nápisy? Vyvětlující cedule? Návody na výrobcích?
No a právě ty velké národy tendují spíše k tomu, aby se ti ostatní naučili jejich jazyk, než by se oni učili jazyky jiné, jakkoliv dokonalé. Proč by se takové výhody měli příslušníci velkých národů vzdávat?

Odp5: Konzervatismus
Framont, 29.12.2016 8:01

To je to nejjednodušší! Latinské názvy u rostlin , zvířat apod. se celé opisují a přidá se jen esperantská koncovka: Podle pravidla 15. z Fundamenta: „ La vortoj nomataj fremdaj estas uzataj en EO sen sxangxoj ricevante nur la ortografion de EO “ „Tzv. cizí slova se přejímají beze změny, píší se ale FONETICKY.“ Příklad: Pes domácí=Canis lupus familiaris= Kaniso lupua familiaria. :-)

Odp2: Konzervatismus
Framont, 29.12.2016 7:16

ANO, Jde o záležitost především POLITICKOU!Tady stojí za připomenutí slova Williho Brandta(1913-1992), nositele Nobelovy ceny míru v roce 1971: „ Jazyková různorodost je jednou z největších překážek na cestě k mezinárodnímu přátelství a pochopení. Mezinárodní jazyk esperanto se již dlouho a s úspěchem snaží tyto překážky odstranit. Úspěchy esperanta uznalo UNESCO. OSN by mělo účinně naléhat, aby se pokračovalo v díle započatém Zamenhofem. Spolupráce na zlepšení mezinárodních vztahů musí být největší povinností pro každého aktivního politika. Přátelské chápání mezi lidmi různých národností pomáhá politikům plnit jejich povinnosti v zajišťování míru.“ Kéž by takových rozumných politiků přibývalo...:-)

Odp3: Konzervatismus
ivan, 29.12.2016 23:59

Framonte, Papua - Nová Guinea měla v 1970 asi tři a půl milionu obyvatel, nyní okolo sedmi a hovoří asi 740. jazyky. Představte si, že by jenom tam mělo dojít k jazykovému sjednocení.

Politické proklmace byť respektovaných osob jsou pouhé ,,modré z nebe" a vůní jarní louky v Antarktydě a zpěvem ptáků na dně oceánů. Připusťme si to.

Nobelova cena Míru a Za literaturu není Nobelovou cenou, Za ekonomii je přílepk s otazníkem.

Ve skutečnosti jsou tyto kategorie cenou Výboru pro udělení Nobelovy ceny a zvlastněným plagiátem. Alfréd by čuměl jako vrána co a komu se uděluje jeho jménem a jakou společost jejich nositelé tvoří. Jenom si tak představuju tváře jejich nositelů a jejich činy nebo nečiny. Např. Barack Hussain Obama ani nevěděl za co ji dostal. Jásir Arafat podporovatel terrorismu, Mandela s jeho ženou Winníí v počátcích AFC a jejich obojky. ( pneumatika s benzínem zapálená na krku)

Pravda, Mandela se od toho později distancoval,..Ale ?..

Nezletilá afgánka kdyby nepřežila zmlácení a popáleniny tak by o ni všichni věděli asi tolik jako o desetitisících jiných které nepřežily nebo se podrobily. Se vší vážností beru její tužbu po vzdělání v zemi kde je většina lidí negramotných. Holčina spíše z nezkušenosti neodhadla, že v podobných zemích je možná cesta pouze evolucí ne revolucí. Udělením ceny jako příkladu ukázání cesty bez skrupulí poslali političtí kormidelníci na smrt ukamenováním nebo upálením její případné následnice, což je naškrobeným pitomcům úplně fuk.

Takhle by se dalo pokračovat.

Esperanto je jistě užitečná znalost stejně jako jakákoliv jiná dovednost nebo vědomost, ale k dosažení celosvětového míru nepovede .

Odp4: Konzervatismus
ivan, 30.12.2016 1:11

Ztrácí se mě texty samoodpalem, proto do napsaného textu už jinak nezasahuju ani neopravuju. Mnohdy bych rád něco změnil, doplnil, nebo opravil, ale jak klepnu do textu tak prostě zmizí.

Cena za literaturu je cenou ,,zrcadlo, zrcadlo, pověz mě kdo je na zemi nejkrásnější.

Framonte, jak vysvětlíte, že většina válek jsou místní konflikty , nebo války občanské. Vražděj se lidi kteří hovoří stejným jazykem nebo jazyky jim srozumitelnými. Na tomto příkladě bych chtěl ukázat, že jazyk je nástrojem dorozumění, nikoliv však porozumění.

K vážkám.

Vosy, včely, mouchy, můry lezou po skle až do úplného vysílení aniž by změnily strategii úniku z prostoru. Když nám vletí na skleněnou verandu vážka začne zkoumat prostor. Během krátké doby najde cestu otevřené okno a sama se osvobodí. Včely nebo vosy lezou po stejném skle až do úplného vyčerpání a cestu nenachází.

Vážky velice rád pozoruju, jsou úžasné.

Iv.

Odp5: Konzervatismus
Vlastimil Čech, 30.12.2016 11:44

O vosách, vážkách toho mnoho nevím. Včely ale jsou doma v úlu. Světlo proniká česnem a za česnem-světlem je volný prostor. Včela proto je poučena svou zkušeností, nebo vrozeným, pro ni užitečným instinktem. Bezcílné poletování hmyzu může vést k náhodnému výsledku, pokud bude pokus o nález východu opakován a opakován a opakován...Ovšem představme si, k jakým výsledkům by vedl tento nahodilý způsob hledání východu v úlu...
Přirovnal bych to k tomu, kdy naprosto tupý letec neví odkud startuje, neví kde leží jeho cíl a létá tak dlouho, dokud ho náhodou nenajde. Druhým případem je plně orientovaný pilot, který naviguje dle Slunce a světových stran, dokáže se vrátit na své domovské letiště z ohromné dálky, najde cíl svého letu dle pokynů, které dostane ve svém hangáru a zmatené poletování vlastně nezná. Pak se dostane do situace, kde sice dostává pan pilot Včelák jednosznačný signál (světlo), ale tento signál je falšován (sklem)... letecká kázeň a výcvik ho nutí opakovat pokusy...

Odp6: Konzervatismus
ivana Kozárová, 30.12.2016 18:55

Velmi pěkná analogie. Každý výcvik nás nutí opakovaně vytrvávat v naučených pokynech.A pak se eventuálně dostavit na léčení závislosti na naučených vzorcích chování - poté,když jsme si sami uvědomili,kolik nešťastných bytostí tím vzniká...;-)

Odp6: Konzervatismus
ivan, 30.12.2016 23:31

Souhlas, Pane Čechu. Včely nemají život, ale program.

Nevčelařím, ale o jejich životě vím. Viděl jsem pár velmi zdařilích dokumentů.

Iv.

Odp5: Konzervatismus
ivana Kozárová, 30.12.2016 18:49

O vážkách se mi často zdá,bylysoučástí mého dětství. Návštěvnice u stejné řeky.
Můj táta mi jednou z práce přinesl v relativně velké krabičce velikánskou vážku,asi cizokrajnou,byla zabalená v bedně s motorama,co přišly odněkud z Afriky k opravení. Byla zabalena v takovým mastným papíru,asi tam náhodou vlítla a cestou umřela. Táta pracoval ve zkušebně naftových motorů- lodních. Dlouho jsem ji přechovávala,před několika lety se rozpadla. Vážka je zázrak ,pro mě důkaz geniality Stvořitele. Taky mi táta jednou donesl velkokřídlou mušku,která mu vlítla do ucha a chrastila mu na bubínku. Poté,co si ji sám pinzetkou vyndal z ucha,neváhal sednout do Žigulíku a přijet mi ji ukázat. Seděli jsme spolu u stolu,pili kafe a lupou študýrovali ta nádherná blanitá křídla,duhově zbarvená - a jejich dokonalou konstrukci. S tátou nikdy nebyla nuda;-)

Odp: Konzervatismus
katjo, 15.9.2008 10:30

akoze „několik dalších let“? ak si venoval studiu anglictiny a nemciny tolko casu, kolko si uviedol, tak esperanto zvladnes za par mesiacov s vynalozenim minimalnej namahy. oficialne odhady doby na naucenie sa esperanta su 3-6 mesiacov. celu gramatiku mozes zvladnut za par tyzdnov.

ja sa nemcinu ucim uz od skolky, teraz ju studujem na vysokej. po tomto lete som ale zitila, ze esperantom hovorim lepsie, plynulejsie a s menej chybami (od 2005). a to som sa gramatiku ucila 2 tyzdne a potom uz len slovicka. ziadny dalsi jazyk sa mi takto rychlo zatial zvladnut nepodarilo a pochybujem, ze sa mi to niekedy podari.

Za komunistů bylo esperanto jen trpěno...
J.Kolda, 29.1.2007 22:02

Za komunistů bylo esperanto jen trpěno a byli to osamělí běžci a občas skupiny železničářů, kteří jej šířili. Taky jsem chodil do kroužku a moc mne mrzí, že má E tak malé zázemí - 1) je VELMI jednoduché /všechna podstatná jména končící na -O, přídavná jména na -A, množné číslo na -J (-aj. -oj), členy la, Li, ši, gi .... slovní kmeny většinou z latiny - blízké jak latinsko.-americkým zemím, tak angličtině ... prostě účelně a jednoduše vystavěná gramatika i pravopis, shodné vyslovování...2) velmi libozvučné ....opravdu by jej pochopila děcka předškolního věku, jsou velmi učenlivá (vzpomeňme na bilingvální minority v ČR), jenže znáte cesty vlivu - musela by se za to zasadit nějaká celebrita nebo skupina politických lobbistů a vnést to třeba do Europarlamentu, jenže tam jsou vnášeny a prosazovány jiné věci - ne v obecném zájmu, každý tam chce prosadit světlo pro svůj píseček (a hanba našim politikům, jak tam za nás nebojují). - - Dnes může mít E zelenou (vždyť je i jeho salonní barvou), ale žel jsme většinou lid zdolaný trapnými reklamami trhu i politiky. Nadchnout tak pedagogický dorost, ekology, mírozvěsty, alternativní kulturu ... ale stále budou naléhavější věci. Svět už to nestihne :-(

Odp: Za komunistů bylo esperanto jen trpěno...
Rafael Torres, 2.3.2007 1:04

svatá pravda pane kolego, svět už to nestihne, bohužel

Odp: Za komunistů bylo esperanto jen trpěno...
Jan Emanuel, 5.3.2007 21:14

Možná, že za komunistů bylo esperanto jen trpěno, ale nyní je přehlíženo. Vzpomínám si, že za komunistů se v novinách občas objevovaly články o esperantu, v novinách byly i nabidky korespondenčního studia. Nyní nic!! Souhlasím s názorem, že lidstvo už asi nestihne používat esperanto. Svět se začíná topit v morálním bahně kapitalismu. Možná by z něho mohlo lidstvo ještě vyváznout, protože vývoj lidstva se prý pohybuje v čase po spirále. Ale lidstvo působí na tváři Země jako zhoubný nádor. Příroda se s ním bude muset nějak vyrovnat a lidstvo to s největší pravděpodobností nepřežije. Škoda, ta doba se pravděpodobně pomalu blíží.

Odp2: Za komunistů bylo esperanto jen trpěno...
Rafael Torres, 7.3.2007 0:48

Zcela chápu Vaše myšlenky. Někdy mám ten samý pocit, že lidstvo nepřežije. Lidstvo však má ještě šanci to změnit, protože lidé stále přicházejí na tento svět a to je důkaz, že Bůh ještě neztratil důvěru v člověka. My si tu důvěru musíme uvědomit, protože ten pomyslný kalich může dřív nebo později přetéct.

Odp3: Za komunistů bylo esperanto jen trpěno...
Oldřich Arnošt Fischer, 4.8.2013 6:13

Ve Svitavách včera (3.8.2013) 63. sjezd Mezinárodní ligy křesťanských esperantistů (Kristana Esperantista Ligo Internacia, KELI)(3.-10.8.2013). Nemohl jsem se zúčastnit, ale pomáhal jsem skupině pěti esperantistů z Rumunska při přestupování v Brně, kde je složitá dopravní situace kvůli opravě části nádraží. Navzdory velkému vedru jsme všechno dobře zvládli. Až někam pojedu já, pomohou mi tam místní esperantisté (jazykové bariéry rumunština, maďarština vs. moravská čeština díky esperantu padly, mluvili jsme plynně). Jinak odebírám časopis Dia Regno (Boží království) a dnes si budu připravovat přednášku o Bibli pro brněnské Sdružení pro mezinárodní jazyk Esperanto (Societo por la Internacia Lingvo Esperanto, SILE). Bůh je veliký a esperanto je jeho výborným darem lidstvu.

osvěta
Vlastimil Čech, 6.8.2013 17:24

Prosím o osvětu. Bylo mi kdysi řečeno, že esperanto vymyslel jakýsi Polský žid na základě jazyků románských, nejvíce snad španělštiny. Nic proti Esperantu. Nic proti Polským židům. Ovšem existují i jiné umělé jazyky. Pokud vím tak snad Edo... postaveno na základě jazyků germánských a pak Slovio- na základě jazyků Slovanských. Docela bych se vsadil, že se přinejmenším konaly pokusy vymyslet „universální“ jazyk na základě třeba jazyků turkických...Prý se turecky („azerbajansky“, „turkestánsky“) domluvíte od Tirany po čínské hranice...a co arabština? Takové území, tolik lidí... není snad ohromná odlišnost jazykových skupin na překážku masového rozšíření umělého jazyka? Nu ano, maďarština je úplně jiná, než ostatní evropské jazyky (snad s vyjímkou estonštiny a finštiny), takže by mohli mít Uhři chuť učit se esperantsky, tak jako se kdysi učili latinsky... Ale pro Araba, nebo nějakého Paštuna či Peršana? Se svým originelním písmem, originelní mechanikou jazyka? Nevím, nevím... pochybuji...
Věřím tomu, že někde v Teheránu může existovat kroužek esperantistů... ale bude jich tam v Teheránu, odhaduji, asi tolik, jako v místním klubu nudistů, nebo pražském kroužku vyznavačů učení Zaratrusty :-) lidé, mají různé libůstky...

Odp: osvěta
Vlastimil Čech, 9.8.2013 10:47

Nevěděl by něco pan Zákys?

Odp2: osvěta
Zákys, 9.8.2013 12:08

O esperantu toho vím tolik, jak Franco o komunismu.

Zato ten Zarathuštra je jiný kafe. S knihou Tak pravil Zarathuštra jsem jako studentík uléhal majíc ji pod hlavou, abych ve spánku prostřednictvím hypnopedie načerpal co nejvíce přízně bůžků jak to učil „ó veliký.“
„Odvážnými, bezstarostnými, výsměšnými, násilnickými, tak nás chce moudrost: je ženou a nemiluje nikdy než muže válečníka...“. Ale to je již Zaratruštra ústy toho divného Němce snícího o nadčlověku, Nietzscheho. S čím jste uléhal/uléháte vy?

Odp3: osvěta
Vlastimil Čech, 9.8.2013 12:50

Teď zrovna uléhám s bolením zubu! Líco mám oteklé, jakobych bych se stal křečkem s melounem v lícní torbě. A zubař nechce zub vytrhnout, protože jsem „warfarisován“, takže musím počkat TÝDEN (!), než účinek již užitého medikamentu pomine! Bolestí se možná dříve pomine V.Č....

Odp4: osvěta
kitnamoR, 9.8.2013 13:11

Pane Čech, soucítím s Vámi. Pokuste se alespoň si uvařit pro otupení „Čaj na spaní a na nervy“, může to být i něco z byliny „Kozlík lékařský“, proti tomu zubař snad nebude nic mít. Také existují kapky ze šalvěje, výplach jejich roztokem jistě neublíží. Jinak vím o osobě, které šikovný pan stomatolog vytrhl při jednom umrtvení tři stoličky zcela bez bolesti a při druhém umrtvení dvě stoličky stejně bez bolesti. Oni mají v současnosti mnohem účinnejší anestatika, než měli před takovými cca 30 lety. Napište, až to budete mít za sebou.

Odp5: osvěta
ivan, 10.8.2013 8:46

Myslíš to dobře, ale bacha. Některé látky potlačují, nebo naopak nahrazují účinky léku.

Warfarin je velice nebezpečný lék !!!

O pana Čecha ale nemám obavu, myslím, že ve věci kázně je mu jasno.

Ať nebolí.

Odp6: osvěta
kitnamoR, 14.8.2013 22:47

... a některé léky kromě pozitivního léčebného účinku na určitou část naší biologické podstaty mají i farmaceuty poměrně tutlaný negativní účinek na jinou část našeho námi opečovávaného tělíčka. Např.: lék pro snížení krevního tlaku způsobuje nezvládnutelnou zácpu. A nesmějte se, za určitého zdravotního stavu může tento lék proti vysokému KT i ohrozit tím vedlejším účinkem člověka na životě. Jiný lék na snížení KT ho snižuje velmi prudce až hluboko pod normál a může tak člověku přivodit mdloby z náhle příliš nízkého krevního tlaku! Někteří páni doktoři před vedlejšími účinky léků pacienty nevarují a nepovažují je za nebezpečné.

Odp4: osvěta
iva, 9.8.2013 13:16

Tak snad zubař ví, co dělá. MNě zubařka rvala zub i s otokem a právě že ta injekce vůbec neučinkovala, ale raději jsem trochu trpěla u zubaře než doma s bolestí. Ted´je dobrý lék od bolesti i zubů jmenuje se Aulin, kdyby vám ho mohl někdo napsat...

Odp4: osvěta
ivana Kozárová, 9.8.2013 20:43

Jsem na tom o něco lépe. Včera mi upadl zub,na kterém byla korunka. Upadl zub i s korunkou a teď je tam už jen ten kořen. Hrůza,strašnej pocit,místo pětky vpravo nahoře jen mezera.Držím Vám palce,Warfarinové oučinky ať pominou a zas se krev normálně sráží!

Odp4: osvěta
Zákys, 10.8.2013 9:04

„Co bolí, to sílí“, říkali Sokoli a dodávali: „Lví silou vzletem Sokolím kupředu kráčejme, a drahé vlasti v oběti, své síly snášejme... Však ještě při druhu stojí tu druh,
Čechy jak vídala Sláva.“
Ne Regana, ale zubařů se báli i komunisté blahé paměti.
V nejhorším případě se zakázané ovoce dá konzumovat i umělým chrupem. ;-)

Odp5: osvěta
ivana Kozárová, 10.8.2013 10:10

Mám perfektní paní zubařku,ale ta má asi dovolenou,nemůžu se jí dovolat. Tak propolis.Můj táta ve škole pokřikoval Sokolové jsou volové a pak to v dospělosti odvolal,i když se mu skupinová cvičení zdála prapodivná.Tužme se!Bez umělého chrupu.

Odp6: osvěta
Zákys, 10.8.2013 13:48

Milá paní, čeká vás ještě dlouhá cesta... než porozumíte, a pochopení je vám na hony vzdáleno.
A co Orlové a jejich cvičení. A co teprve DTJ a jejich spojení se v boji proti tomu, čemu dnes tak okázale, ne-li tupě, říkáme pravice. A co spartakiáda na Maninách, to je v Praze a Jindřich Chaloupecký...
Tělocvičné názvosloví na psal německy Tyrš a sokolské hnutí vzniklo jako reakce na Turnerské hnutí Němců, spojující je v té době spíše v tušený, než skutečný boj za vlastní velikost a za nový světový pořádek. I hnutí „Makabi“ není bez zajímavosti.
„Kolektivismus“ versus „individualismus“ který tak sviní vědomí dnešních kastrovaných býků, aniž by si byli vědomi za co mluví, nebo píší. A za co jsou ochotni položit i život těch jiných.
V listopad když probíhala naše sametová revoluce, jak se tomu podivnému převratu říká, jedna stará maminka v jedné vesnici na jižní Moravě říkala svému trochu natvrdlému synkovi, ale komunistovi: „Fanošku, skácej radši tu hrušku před domem… „. Fanošek nepochopil, tak neposlech. Hruška stojí, maminka je již mrtva a Fanošek stále nechápe, že ten osudový okamžik může kdykoliv nastat. Boží prostota. Jsou zde na Svíci jedinci milující Franca a Pinocheta, kteří se již těší.

Odp7: osvěta
ivana Kozárová, 10.8.2013 19:14

Chodila jsem do Sokolovny v Hořicích cvičit mnoho let. Tyrše si velmi vážím. Jen se musím přiznat,že Spartakiádní cvičení v bahně mi dodnes nahánějí hrůzu,cvičili jsme v bouřce:-)To víte,ročníky 53....Bože,cos nasil trpkosti do této naší země...zatrpklý je širý ten náš kraj,zatrpklé je všechno plémě,trpce lid žije v palácích,trpce se dýše v chýši,trpká je naše ornice,trpké je víno v číši... Trpká je sláva po otcích,přetrpké vzpomínání,trpká je naděj v budoucnost- že se až hlava sklání. Trpce zní píseň národa,trpce vše slovo naše,trpké jsou kletby z našich úst,trpké i otčenáše.. Věru,nemohla snad ani jinde povstat skor,báj ta truchle krásná : Kdesi v temné hloubi lesa kaplička prý stojí jasná. Kaplička prý bílá ,se křížovou lodí. Kristus Pán mši svatou denně číst tam chodí. Zvonek sám mu zvoní,vítr píseň duje,když Pán Kristus denně sebe znovu obětuje......Ať se těší kdo chce na co chce,co zasil,to sklidí,hruška nehruška;-) Neruda a Donne mají mnoho společného....

Odp8: osvěta
Zákys, 11.8.2013 0:27

Milá paní, před chvíli skončilo ligové utkání mezi Boheminas a Spartou a celé utkání lilo! Když tak čtu, že jste nacvičovala/cvičila v bahně a hrůze, tak se jenom usmívám.
Nácvik spartakiádní skladby trval asi rok. Každý týden dvě hodiny. Cvičil jsem díky skvělým tělocvikářům na několika spartakiádách na Strahově. Když vám tleská 200 000 lidí, tak to desetiletému klukovi mrazí v zádech více, než když slyší poprvé Ódu na radost. Spartakiádní skladba měla 900 - 1200 taktů. Co takt, to pohybový prvek navíc spjený s hudbou. To je skvělé rozvíjení pohybové paměti a kultivace pohybu. Ale co je podstatné je to, že jsem o hromadných cvičeních jako o společenském, kulturním, estetickém a politickém jevu neměl ani zdání. zato vy asi měla. To pomíjím skutečnost, že autoři skladeb dostávali státní ocenění již za Masarykovy republiky.
A vy při své dobře tajené genialitě dokážete ze svých zmoklých vlasů vyčíst 100 x více než věštec z rozlité kávy a Pýthia dohromady.
V každém geografickém prostoru něco vzniká, co jej přesahuje. Hromadná cvičení vzniklá díky Sokolům zde (a sem patří i ty spartakiády) jsou oceňovány jako významný příspěvek k světové tělesné kultuře.
A to jsem původně chtěl jako obvykle, jenom vtipkovat… Musím si dát příště pozor!

Odp9: osvěta
ivana Kozárová, 11.8.2013 20:52

Milý pane,vězte,že nemám pohybové nadání a smysl pro rytmus.Taneční taky bylo utrpení a z donucení--- proto ta nechuť .Zato dobře lyžuju a plavu a v tzv. Sokole jsem byla dobrá i na nářadí. Ale zapamatovat si pohybovou sestavu nepřipadá v úvahu,prostě poleno. Fascinovali mě při Spartakiádě vojáci a jejich cvičení - až na to,že se údajně při nacvičování i někteří zranili a snad i zabili...Nejsem outlocitná,dnešní takzvaný sport je mnohem riskantnější,než dřív z důvodu stoupající agrese.Nojo,no,měla bych se víc řídit pravidlem: Nedomnívej se,že to,co se nelíbí zrovna tobě,nesmí se líbit ostatním....Holt kultivace pohybu je mi cizí. Maminka mě posílala na balet,sama krásně tančila. A já se zvrhla po otci,který šlapal zelí.To utrpení při snaze zkultivovat moji pohybovou aktivitu byste měl vidět. Trpěla jsem,matka trpěla a trpěl i pedagog,po měsíci mě vyhodil a byl pokoj.No a nějak to mám spojený i se spartakiádním vrahem..

Odp10: osvěta
Vlastimil Čech, 11.8.2013 22:44

Tak tomu nerozumím. Píšete:
nemám pohybové nadání a smysl pro rytmus dále:Zato dobře lyžuju a plavu Není právě plavání nanejvýše dokonale rytmickým pohybem?
Dále píšete:takzvaný sport je mnohem riskantnější,než dřív z důvodu stoupající agrese zde jste snad měla na mysli některé kolektivní kontaktní hry... Ale jinak? Agresivní přespolní běh? Agrasivní plavání? Agresivní nářaďová cvičení? Střelby? Kuželky?...
A mimochodem, KAŽDÉHO, ALE NAPROSTO KAŽDÉHO vojáka jsme naučili pochodovat, držet krok... A co je to jiného, než rytmický pohyb? Nemyslíte? Neslyšel jsem o případu, kdy by došlo k mimořádné události v průběhu připravy na spartakiádu čistě z důvodu nácviku... Jakou událost máte na mysli?

Odp11: osvěta
Zákys, 12.8.2013 1:32

Ale pane Čechu, hned porozumíte. Jen si uvědomte, že paní nerozumí tomu, co celý život dělá. Pohybu. Ona ale v tom není sama, a pohyb navíc nechápe. Kdyby tomu bylo jinak, tak to co napsala by nenapsala, pokud by „nesrandovala“. S tím se dá celkem úspěšně žít a ještě třeba skenovat tornáda, a krmit při tom mloky.
A co vy? Rozumíte konstruktu tělocvičný pohyb?

Odp11: osvěta
ivana Kozárová, 12.8.2013 10:55

Máte pravdu,vše se dá nacvičit.Žel,jsou jedinci vzdorující řádnému nácviku:-(Agresi ve sportu dnes vidím. V hokeji,ve fotbale ,v boxu. Už i v krasobruslení. Pokud se týká zranění a úrazů v armádě,víte jistě sám nejlépe,kde se dá dohledat dokumentace. Chorobopisy leží v nemocničních archivech.

Odp12: osvěta
ivana Kozárová, 12.8.2013 11:19

Já osobně vím jen o záznamech o těžkých spáleninách kůže od slunce u vojáků, to ostatní jen z doslechu. Jelikož to nemohu dokázat patřičnou dokumentací,přijměte omluvu,pokud jste to chápal jako pomluvu.Mám respekt a ocenění pro důkladnost,nácvik,vytrvalost,organizační schopnosti- to vše jsou jistě velmi užitečné a žádoucí vlastnosti,bez kterých by společnost těžko fungovala.

Odp12: osvěta
Zákys, 12.8.2013 16:53

Zase jinak. Já měl na mysli něco jiného. Forma tělocvičného pohybu,,, Ale vy máte na mysli tu fantastickou sestavu pro vojáky. A absurdní klišé o tzv, vojenské buzeraci. Tak především tu skladbu mohli nacvičovat jen nejlepší, a ti nejlepší z nejlepších byli připraveni cvičit na Strahově. Přiznám se vám , že jsem jim záviděl. Patřil jsem v té době do „elitních jednotek ministerství školství a kultury“ a ti byli bráni za superinkousty. Ročník kluků v té době měl nějakých 60 000 mužů. Když odpočítám modré knížky, pojem kripl měl v té době ještě dobrý zvuk z dob ck., tak jich je pořád dost na výběr těch nejlepších, co zaplní Strahov. Představte si, že někteří vojáci v té době byli i parašutisty. Nemoh být každý, kdo uměl šoupat nohama. Připravovali se na válku, tak jak se na válku připravovala druhá strana. Tak si vymyjte mozek.
Jiná je situace která proběhla při cvičení na Strahově. To byl heroický výkon. To co ti kluci dokázali současní deformátoři historie neukazují, protože by dnešní mladí lidé viděli své dědy. Možná by se konečně dívali do země. Přišla průtrž mračen a z toho deště mokrá hladká těla metající jednoduchá ale salta, při kterých museli být svými kamarády chyceni, aby nespadli na sice písčitou zem tu skladbu zacvičili. K tomu jim hrála hudba, která tento zážitek umocňovala. Ti co cvičili v tomto prostředí jsou pro mě hrdinové.
Možná vám rozšířím obzory. Ale úkolem tělesné výchovy vedle prosazování ideálu kalokaghatie je zlepšovat zdatnost a výkonnost. Tímto procesem je rozvíjena tělesná kultura. A kultuře opravdu na této planetě rozumí jenom pár lidí, jak poznamenal kdysi Konrad Lorenz, tak ti ostatní o jakékoliv formě kultury by měli skromně mlčet.

Odp13: osvěta
Vlastimil Čech, 12.8.2013 20:16

PERFEKTNÍ !!!

Odp14: osvěta
ivan, 12.8.2013 22:09

No, je vidět, že ve vás neustále bije srdce vojáka.

,,A někteří byli i parašutisté„

V té době jsem měl už odskákaný ,, Chrudimský záklaďák“ s PTCH 64C a OVP 72 na trhačku i Kap 3 (ruský časový a tlakový uvolňovač) z upoutáče i AN2 nebo Brigarýra vč. nočních seskoků na Sečskou přehradu aniž bych tušil, že tím plním branou povinnost mladého muže - brance. Prostě nás to bavilo.

Čísla nejsou rokem výroby, ale m2 uprasilu.

Asi jsem svým dědečkem, ale co mám dělat ?

Není mě srozumitelná nepřátelká bojovnost Zákyse s nepřetržitým urážením kohokoliv. Každý z nás starších jsme prožili nějaké životy a proč nepodat svědectví pro mladší bez idealizování skutečností byť by byly pravdou. Dneska mě spíše zajímá kolik stály tepláky v roce X nebo co stál fiakr z Vysočan do Libně a čím se sladilo když nebyl cukr než co je pravda svatá, jediná a neměnná.

Proč má někdo přijmout bez přemýšlení, že je svatější veršování prožitků jiných než jejich vlastní život? Bezruč prostě sto let v šachtě nežil, ale chodil fešácky oháknutej s plným žaludkem, byť vyvolává emoce skutečného prožitku. Je to jako čumění na porno vytvořené pro shrábnutí reálné hodnoty ideologií. Znám i filmařsky dokonalá díla obdivující fašounství. (Síla ducha) Je to jako reklama na prodej bytu mezi panelárnou a prasečákem. ,, Krásné výhledy, školka, dopravní dostupnost.

Podobný stav je přijmutí blafů odborářských bossů z klimatizovaných kanceláří v bílých košilích se sekretářkama a řidičema o těžkostech pracujícího lidu, když sami nikdy nevytvořili žádnou hodnotu vzniklou ze skutečné práce, kdy proti sobě ženou malé chudáky proti větším chudákům. Stejně jako ,, I banku můžete mít rádi"!

Život je jako klubo pevně stočeného ostnatého rezavého drátu, prostě ho nikdy nikdo nerozplete. (kromě Zakysla)

Kdyby přibrzdil, tak mu podám i ruku. Třeba bychom si některé věci vysvětlili.

Iv.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp13: osvěta
ivana Kozárová, 14.8.2013 16:29

Můj táta,ročník 1927,byl taky u paraglánů. Spartakiádu necvičil,neb byl dřevo a neměl smysl pro krásu;-).Zato dobře střílel,ale nebylo mu to nic platno,na vojně čistil immervére kamna zevnitř za trest,nesměla tam bejt ani sazička....Špatně si navykal na vojnu a čas od času seděl v base za nekázeň a přílišnou spavost,usnul i na buzerplace.Možná ,když se nad tím dneska tak zamyslím,trpěl chorobnou nadměrnou spavostí. Říkali mu spící vagon. K heroickým výkonům nevhodnej a já po něm.Svým způsobem obdivuju Vaše zanícení pro kolektivní sporty. Ale hrdinství vidím jinde. Největší hrdinové jsou dle mého soudu lidé,kteří dovedou klidně a se sebeovládáním žít obyčejnej život,to jest nést i břemena svých bližních bez reptání,nesoudit,získat praktickou moudrost,vědět a nepoučovat. Chtěla bych se to naučit,ale nejde mi to,- znám však lidi,kteří takto žijou a obdivuju je.

Odp14: osvěta
Zákys, 14.8.2013 19:27

Zase trochu mimo. Obdivuji každou dokonalost. Proto mám rád gymnastiku a lehkou atletiku. I diváci jsou zde jiní. Ta kalokaghatie. Kdyby jste se přenesla ze stadionu Sparty na Zlatou tretru do Ostravy pochopila by jste o čem píšu. Z kolektivních sportů je mi blízký basketbal. To že díky Jamesi Naismithovi vznikl ve vysokoškolském prostředí je na něm vidět. Není to hra pro rodilé blbce. Při hře jiskří inteligence v živém přenosu, co mohou sledovat i vnímaví diváci a třeba se identifikovat s některým hráčem, když se přímo hry neúčastní.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp15: osvěta
ivana Kozárová, 15.8.2013 19:24

Jsem tedy rodilým blbcem,běda,přeběda.... Košíková byl pro mě přízrak. Přede mnou skákaly a drápaly moje vyšší spolužačky,já,malá,snědá,tváře divé špatně driblující a vystavena pokřiku paní profesorky.... Také vrh koulí mi dělal obtíže,měla jsem odřenou klíční kost od koule.... Zato paní profesorku na maturáku kluci neprovedli,neb jí nemohli odpustit,jak si na mě zasedla....Brali to jako křivdu,šla mi gymnastika a lyže - dokonce na nějaké medaile podružného formátu... A tak mi nezbývá,než se stydět,che che..

Odp16: osvěta
Zákys, 16.8.2013 0:16

Aspoň nastalo něco pozitivního. Stud je značný civilizační pokrok proti okázalosti opic.
A koule (3kg) se nepokládá na klíční kost, ale drží se v košíčku prstů a opírá se o spodní část čelisti. Kdo vás to na té škole pro boha učil? A vrh koulí je jednou z disciplin, které se na škole učí. Hod oštěpem, nebo diskem ne. Za to třeba skok vysoký ano. K vůli vám jsem nahlédl do rámcových vzdělávacích programů soukromého gymnázia „Pork“ (tak se prý říká učebním plánům): http://www.porg.cz/cz/ucebni-plan/hlavni-clanky/ucebni-plan-liben
abych nevařil z vody a podíval se, jak to na dnešní škole vypadá. Nic moc jiného(Tv).
Ve škole se žáci/studenti učí. Nevšimla jste si toho, že češtinářka když vám zadávala čtvrtletní slohovou práci, že vás celou dobu vedla k tomu, aby jste psali jako Vančura, ale to že se vám to nedaří brala jako samozřejmost, ale to co jste vytvořili oceňovala také „cenami“ 1-5. Co vám to dělalo s klíční kostí? Některé nepustila do dalšího ročníku(pardon, to bývalo, když ještě nic nefungovalo) nebo k maturitě.
Ale já ve svém příspěvku nepsal o školním vyučování sportu v hodinách Tv. Kdežto vy píšete o mindrácích které jste si jak to obyčejně bývá, vytrucovala sama. Jak je možné že jste tak mimo obsahovou stránku mé poznámky?
O škole však odmítám diskutovat. Ani sdělovat postoje k jednotlivým předmětům.
Když však končím, tak se na něco ještě podívejte. Je tam toho k dívání, posuzování, učení se!!!, velice moc... I když „starého vola, novým kouskům nenaučíš.“
http://clanky.rvp.cz/clanek/o/g/9727/VIRTUALNI-HOSPITACE---TELESNA-VYCHOVA-CVICENI-NA-STANOVISTICH.html/
Nato jsem narazil při mých potulkách po internetu.
Nato jsem narazil při mých potulkách po internetu.
Máte periferní vidění? Ne? Tak to vás měla naučit právě v košíkové , když ne ZŠ, tak na stření škole ta kantorka. Pokud vás to i proti vaší vůli nenaučila, nic neuměla.

Odp17: osvěta
ivan, 16.8.2013 9:17

AgroPORK je taky odchovna prasat.

Jinak jsem si ten manuál ke zvýšení tělesné zdatnosti v našem školském systému celý přečet. No nazdar!

Prostě někteří lidé už nechoděj, ale realizují chůzi.

Odp18: osvěta
Zákys, 16.8.2013 11:56

Já jsem Libeňské gymnázium neuvedl jako něco hvězdného. Na to nemám vzdělání!!! Ale co vím, tak toto gymnázium při zjišťování úrovně vzdělání v Česku skončilo mezi středními školami bezkonkurenčně na prvním místě. Je to soukromé gymnázium, a to vy můžete!!! Většinou soukromé školy jsou zhůvěřilostí toho, co tak oslavujete. Nechají si zaplatit 92% státního příspěvku, který dostávají státní školy a ještě vybírají poplatek od rodičů. Poplatek, tedy školné, který komunisté zrušili ihned po převratu v roce 1948. Ale k věci. Je pro bohaté rodiče. Školné jak si můžete přečíst je vysoké(myslím 60 000Kč). Žádná demokracie. Tvrdá prkenice. Berou tam dítka, která musí mít průměr 1.00!!! A mladý Klaus, to je ředitel, nemá jen bohaté sponzory (ČEZ, Kelner...), ale také kantory, které si může dovolit (nijak horentně) zaplatit. Studuje a nechává se inspirovat anglickým školstvím. Ten úspěch je tvrdě zasloužený.
Tak si ten sokolský pozdrav nechte na setkání s kamarády. Tady vypadáte opět jako člověk, který si roli být bastardem vybral jako povolání.

Odp19: osvěta
ivan, 16.8.2013 21:11

Furt se lámeš do otevřených dveří. Tady ti potvrzuju, že to, čemu se říká zastupitelská demokracie je naprosto neplodný systém a sebegeneruje svoje vlastní chyby a je společensky chybný. Demokracie je vhodná tak tak do úrovně městského státu, kdy je pod kontrolou špiček vidlí občanů, ale tím taky nebyl každý. Prostě autobus nemůže mít třicet volantů.

Systém, víc hlav víc ví ,,u zelí to neplatí,„ nemůže nikdy vygenerovat nic jiného než zmetance vlastních omylů bez opravné korekce. Tady ti to podepisuju!

,,Demo“ je líná, úplatná, pomalá, nenese žádnou odpovědnost, neumí napravovat svoje vlastní omyly, moc z ní vzešlá je silně návyková se silným pudem sebezáchovnosti a potlačuje smysl existence státu.

Stát má mít silnou pozici v ochraně zájmu veřejného prostoru a jeho správy, kde plní funkce které si nemůže zajistit jednotlivec.

Ochrana území celistvosti, nerostného a jiného bohatsví, ochrana měny - (hodnoty uložené práce) zaměstnanost ve státních podnicích veřejných služeb a dbát na nemožnost propojení veřejného a soukromého zájmu ve výdělečném symslu.

Nejsem naivní abych si neuvědomoval průsaky a manipulace, ale nemohly by nikdy předstírat legálnost.

Státu má být hovno do toho, kdo vyrábí kliky ke dveřím, květináče, plyšové medvědy, roentgeny nebo dřevěné uhlí či šlapadla ke kolům, když je to z jeho vůle nebo jinak uzavřené dohody na základě dobrovolnosti svéprávných. Státu má být hovno do toho jestli jsou nebo nejsou banány!

Nutit někoho k odevzdání neproplacené práce ve prospěch někoho pod výhružnou sankcí je zločin!

Tady se silně lišíme v pojetí spravedlnosti s panem VČ, jinak s úctou, ale taky spolu.

Odp20: osvěta
Zákys, 16.8.2013 21:55

Co takový oder z chlípného kozla dokáže objevit na poznámce z našeho života, reagující na zcestné poznání kořeněné žlučovitým antikomunismem se jen tak nevidí. Na to jste přišel sám? Na „šroubkaře“ je to výkon! Musím vám však sdělit že to co jste tak pracně vyprodukoval je obsahem výuky dějepisu a občanské výchovy v sekundě na gymnáziu. Bez toho vašeho radikálního závěru. Hnědne vám myšlení pane. Každý postoj má stránku mentální a stránku konativní. Dejte si pozor, aby vás někdo nepředběhl.

Odp21: osvěta
ivan, 17.8.2013 0:19

Příští týden skáču do hrobu, předeběhnout mě může kdo chce, jemu-li libo, třeba Vy.

Odp22: osvěta
Zákys, 17.8.2013 10:32

Dobře děláte. Je to rozumnější jak hopsat na špek.
Kam to vedou za přispění takových jako vy noví vůdcové...

Zpráva ČT24 ze dne 15. 8. 2016.

Volební preference komunistů v zemích západní Evropy již několik měsíců dosahují více jak 70 %. Na černém trhu u nás se prodávají falzifikáty stranických knížek s předlistopadovým datem. Z výroby falzifikátů se stal v současnosti nejvýnosnější byznys. Gentlemani, kteří se rychle převlekli pro jistotu do montérek, tajně navštěvují archívy a hledají své knížky a vysvědčení z VUMLu. Panika!!!

Necvaká vám rektun drát o tloušťce 5.5 mm?

Odp17: osvěta
ivana Kozárová, 17.8.2013 13:22

Smířena se svou nedovzdělaností raději se stydím,než dovzdělávám.Tam,kde nic není,těžko se něco přidává;-)Klíční kost mi vydržela až dosud právě proto,že jsem vrhy již nikdy neopakovala:-):-)Zato jsem se naučila přemisťovat velké kameny bez velkého lopocení,je to zajímavější,než vrh koulí. Kouli taky již nevlastním,pokud pominu tu imaginární,která mi brání ve větším vzletu;-)Děkuji za náměty ke studiu,určitě to nevydržím a kouknu na to.Zatím nemám morální sílu.Jezdím na kole do nemocnice a zpět .Jsou tam lidé,kteří potřebují kontakt se světem za hranicemi LDN.Před LDN se pasou tři kozy a ty jsou taky bezva. Na LDN kromě skvělého personálu je kocour Mikeš s prokazatelně léčivým vlivem. Kočičí předení je zázrak!

Odp18: osvěta
ivan, 17.8.2013 20:01

Je to fakt trouba, navíc otravnej.

Odp20: osvěta
Vlastimil Čech, 18.8.2013 22:05

nu, četl jsem o demokracii:
Dobrý samovládce je lepší než dobrá demokracie. Špatný samovládce je horší, než špatná demokracie.... co na to říkáte?

Odp21: osvěta
ivan, 18.8.2013 22:35

Co zub, už jsem myslel na to, jestli Vás to nesložilo.

Oligarchie je systém řízení, (nikoliv ,,oligarchové" zločinu)

Vláda stavů byla taky oligarchií. Vláda několika. Moc svěřená je snadněji odnímatelnější něž zastupitelsky propůjčená.

Svěřená a kontrolovatelná moc je podle mého zodpovědnější než úhybná sebezáchovnost moci propůjčené.

I ve skutečné demokracii kontrolovanou ostrakizací v době ohrožení přebírala vládu rada generálů (oligarchů)

Účinnost rozhodování byla nesrovnatelná.

Odp22: osvěta
Zákys, 19.8.2013 2:43

Oligarchové....(Kde se vzali? Co je zdrojem jejich moci, bohatství, prestiže, vynucené vážnosti? Jak to udržují? Mečem? Knihou -mají na to kněží? To ví jen mezi sebou a před plebsem to tají.) A potom se najednou mezi nimi objeví César. ;-) Muslimové říkají (asi to odzírali, nebo to dostali přikázáno?) že sultán je Božím stínem na Zemi.
Naivní lidé si myslí, že s myšlením o struktuře společnosti je to jako s hrátkami na písku. Myslmeí v pojmech.(Někdo myslí v citoslovcích, ale od tohoto stavu zatím abstrahuji.) A pojmy vytvořili jiní, kteří tak paradoxně rozhodují i tom jak myslíme. Správně by se mělo říkat „myslí to ve mně.“

Odp23: osvěta
ivan, 19.8.2013 7:44

Velké podniky nebo korporace jsou řízeny oligarchisticky, uznáš, že se v nich příliš demo neuplatňuje. Různé stupně řízení nejsou dány politickým přesvědčením jejich šéfů, ale potřebama společného zájmu. Zájem může být orientován na cokoliv, nejenom na dělitelný zisk, ale třeba na technologický a technický rozvoj s přihlédnutím na sociální potřeby. (Ale i zločin, ten je těžko potíratelný právě kvůli profitnímu řízení a efektivitě) Na různé stupně řízení se vyhledávají lidé kteří jsou svoji práci schopni nejenom vykonávat, ale taky rozvíjet. Zájmem jednotlivce je u takovéto firmy pracovat a podílet se na jejím programu vědom si svého profitu z pracovního výsledku celku.

Obráceně, tedy tak, že vezmu skupinu lidí, třeba 15 000 000, oplotím je, a pod hrozbou sankce je nutím ke srovnatelným výkonům to nefunguje a nikdy nebude.

Ještě první generace může mít, třeba mnohdy oprávněný pocit, že navrací spravedlnost do svých rukou ,,protože jsme si to vybudovali „ a je to naše! “ Budiž.

Ale už ta další se narodí do stavu, kdy je za ostnatým drátem násilně držena Mocí s příkazem pracovní povinnosti, ale už to není to ,, spravedlivě navrácené „, ale je to to JEJICH !..na kterém musím hákovat pod hrozbou sankce, společenské újmy, nebo vězněním a nebo prostě kolaborovat s Mocí a tak se stát její součástí, byť s nechutí.

(To byla taková doba a já jsem musel, musela) “

Viz ad absurdum sv. Korea.

Čas mění skutečnosti.

Odp24: osvěta
Zákys, 19.8.2013 9:18

David Korten, Keď korporácie vládnu svetu. Vydavatel Paradigma.sk. Ve škole v Anglii žáci osmé třídy aby se naučili myslet kriticky, mají v učebnici zeměpisu různé citáty autorit, které mají k danému problému co říci. Vedle např. Stiglitze, Georga Sorose, Henriho Forda, Amartya Kumara Sena (ten mi moc dal svojí hlubokou analýzou kolonialismu), jsem tam viděl také toho Kortena. A ten je 1000x větší odborník na to co píšete. Přečtěte si a uvidíte!!! Tak za to vaše normativní vyjádření (krkolomné v aplikaci na stát, nedej Bože na celou společnost) by jste byl požádán slečnou učitelkou, aby jste si dostudoval látku tématu Globalizace. Nestyďte se. Žádný učený z nebe nespadl. Nevím ovšem proč, blbce jako by shazovali.
S vaším druhem myšlení snadno dojdeme k závěru, že příčinou migrace černochů z anglofonní/frankofonní Afriky jsou dobré silnice, které tam bývalí pánové vedle bílého rasizmu zanechali.

Odp25: osvěta
ivan, 19.8.2013 18:45

Koukám, že máš bohatej život plný myšlenek, bohužel ne vlastních, škoda!

Odp26: osvěta
Zákys, 19.8.2013 21:19

Zato vy k notoricky známým věcem samozřejmým již na úrovni osmé třídy přidáváte svoji „přidanou hodnotu“ s kterou potom musíte utíkat se zajíkavě podělit s hýkavci vašeho formátu (osmáci se klepou na čelo) a utěšit své EGO dříve než se rozplyne na cementery. Věnujte se tomu co opravdu znáte, šroubkům!!! Zdá se že se pořád flákáte a s těmi dějinami nic neděláte.

Odp27: osvěta
ivan, 19.8.2013 22:25

Rozhodl jsem se nebýt ani kovadlinou ani kladivem. Dějiny nechám prohučet kolem svoji hlavy a zamávám jim.

Nepřísahal jsem slibem milicionáře věrnost s nasazením, nebo položením života a nežádal soudruhy o doživotní pohrdání a zatracení kdybych svoji přísahu porušil a v boji nepadl. Jenom se nemohu dopátrat kdeže je ten hřbitov hrdinů co svoji přísahu neporušili.

Nebo to byla jenom taková formálnost kterou nebral nikdo vážně?

Čekal jsem, že při rovnosti vlastnictví budou všude vznikat socialistické podniky, které když se konečně zbavily zlořádu a odpadlíků a takto očištěny od všeho špatného a zpátečnického se stanou základem šťastné budoucnosti všech věrných. Kdeže jsou? Ale ale, co se to stalo? Soudruzi zasedají ve správních radách, místo na nábřeží ? Jak to?

Jaktože si tady básníš, místo toho aby si šel kopat základy šťastné budoucnosti věrných?

Kdo koho zradil ? Bolí to, co!

Nemám aspoň trochu pravdy ?

Odp28: osvěta
Zákys, 20.8.2013 7:36

Když je člověk tažné zvíře, pozor nepíši o koních!!! tak se nedrží tématu které začal, vážený kastrovaný býku.
Na chvíli se k vám však přidám.
„A když pak davy Pražanů jak vždycky zvonily klíči coby novodobí Bozi, mě lákaly jak předvídavě (píši o listopadu), a voněly jen dívčí kozy a přičleněné oblasti… A proto ani dnes mi nevadí, že idea je v prdeli, jenom těch lidí, těch lidí, je mi líto…“
Děkuji Bohu, že jsem si vyzkoušel jak předcházející režim dokázal udržet plnou zaměstnanost, solidní školství (zatím nikdo nevysvětlil (PROČ ASI?), jak se většina emigrantů po 68. roce dobře uchytila, přestože byli „zdevastováni“ československým školstvím). Existovala dostupná zdravotní péče, stejně tak solidní zemědělská a průmyslová výroba a rozsáhlá bytová výstavba (králikáren-Havel). To vše bylo po sametu negováno a tato negace je „ ořežpruty“ vaší velikosti včetně těch banánů vydávána za 40 let očekávaný úspěch .
Pořád stejně: http://www.pknihy.cz/knihy/001068/Kokoti-jsou-vecni-dotisk.html

Odp29: osvěta
ivan, 20.8.2013 11:56

Nejsem stádní typ a z kolektivních sportů nemám rád ani ten basket. Hned jak jsem vám mohl přestat otročit tak jsem si šel svou cestou.

Odp29: osvěta
ivan, 20.8.2013 14:38

Zákysi, jsi moje radost a potěšení. Vhodím korunu, zahraje písnička.

Zatím funguješ naprosto dokonale, dej pozor aby ti nepraskla žilka, nebo ses jinak neporouchal, nejsi v seznamu plánovaných oprav, tak se šetři ať vydržíš.

Jsi moje potěšení k ukrácení chvíle a skvělá zábava. Napiš mě něco opravdu dlouhého.

Zatím Pa.

Odp30: osvěta
Zákys, 20.8.2013 15:17

Konečně něco co se dá číst. Přesně podle doporučení starých praktiků již z období kdy se po Karlově mostě procházel vousatý „Procházka“: „Nemáš-li myšlenku, chyť se lopaty.“
Já se jdu raději věnovat něčemu státnickému, jak jinak... Poslanci rozpouštějí sněmovnu. Tajní vyznavači vlády oligarchie veřejně proklamují opuštění sněmovny. Za dveřmi sněmovny budou zoufale pět: http://www.youtube.com/watch?v=4Z8FQSRq61A
To já raději myslíce demokraticky si zabroukám: „Až nás půjdou miliony, všichni proti větru,
zabalme se hned do šály, do teplého svetru!“
Neflákejte se a bojujte oligarcho!!!

Odp31: osvěta
Platfus, 20.8.2013 16:39

A to už jsem se bál, že mi něco uniklo, zatímco jsem tu nebyl :-).

Odp32: osvěta
ivan, 20.8.2013 17:41

Budeš koukat, ale to se načteš. Dovolená?

Odp33: osvěta
Platfus, 21.8.2013 13:29

Spíš dlouhodobá indispozice a nedostatek času a taky asi pocit, že nemám zvlášť čím přispět (sezónní deprese :-)). Doufám, že vám se vede.

Odp34: osvěta
Zákys, 22.8.2013 6:58

To výše není sice pro mně, ale protestantské srdce mi nedá abych potomka Otců zakladatelů nechal „na holičkách“, jak říkal herec Vojta blahé paměti. Tedy pro sobce z povolání současnost není to nejhorší, co jej mohlo potkat. Těm nejlépe vyhovuje zahnívající kapitalizmus. Nic „lepšího“ (to si přisvojují Cikáni a jiní paraziti) si nezaslouží. A čekání na Godota není aspoň tak únavné...

Odp34: osvěta
ivana Kozárová, 24.8.2013 14:21

Platfusi,ať se vám dobře daří.

Odp35: osvěta
Platfus, 27.8.2013 0:50

Díky, Ivano, vám taky. V podstatě si nemám na co stěžovat.

Odp36: osvěta
Juras, 27.8.2013 8:34

Připomněls mi starý vtip. Telefonuje si Gott s Matuškou na Floridě. „Tak co, Karle, jak se máš?“ - „Ale jo, Waldo, nemůžu si na nic stěžovat“ - „To já bych mohl, ale nemám na co“ :-)

Odp37: osvěta
Tlapka, 28.8.2013 13:02

Jo... dejte mi čaj bez Rumu. „Ale my Rum nemáme !“

Odp38: osvěta
ivana Kozárová, 30.8.2013 13:27
Odp39: osvěta
Juras, 30.8.2013 16:38

Taky se mi to moc líbí :-)

A živě si představuju zmatenou servírku

Odp: osvěta
Framont, 29.12.2016 7:21

Jste zcela vedle, pane kolego, Zamenhof se nejvíce opřel O LATINU! Esperanto je LATINA maximálně zjednodušená na nejnižší možnou hranici...víc už to nešlo! A k tomu zjednodušení použil své zkušenosti asi z desítky jazyků, které ovládal! Byl to GÉNIUS, který se už na planetě nenarodí! :-)

Nebezpečný jazyk - kniha
Drahotová, 28.6.2007 14:34

Kniha Ulricha Linse je přeložena do češtiny - má 550 stran, a obsahuje historii jazyka v průběhu historického vývoje do roku 1986 včetně Československého vývoje. kromě Číny, Japonska, všech států Evropy a Ameriky.

Odp: Nebezpečný jazyk - kniha
Jan Jaroslav V., 11.8.2007 22:12

;-) Esperanto může být vskutku nebezpečným jazykem pro současné mocenské struktury. Kdyby se totiž ujalo, lidé by se snáze domluvili na postupu, jak očistit svět od zla, od lotrů, příživníků atd.

Odp2: Nebezpečný jazyk - kniha
Framont, 12.12.2007 15:22

Svatá pravda! Proto se také dnes EU všemožně vykrucuje, aby nemuselo vzít esperanto na vědomí.Esperanto prý nemá kulturu - jako kdyby všichni ti lidé, kteří esperantem v jeho stodvacetileté historii mluvili a mluví byly opice skákající po stromech:-(! Z materiálů komisaře pro mnohojazyčnost Orbana jsem se dozvěděl, že se v EU hovoří minimálně 450 jazyky a podle „chytrých hlav“ v Bruselu stačí doporučení členským státům, aby se každý člověk učil dva cizí jazyky...a bude vymalováno:-( Je zřejmé, že bez neutrálního jazyka, který by se vyučoval na základních školách jako první cizí jazyk nemůže být dosaženo spravedlivé základní komunikace, aby se každý měl možnost domluvit s každým!;-)

Odp3: Nebezpečný jazyk - kniha
ivan, 12.12.2007 16:12

To má logiku. Už jsem na to taky myslel. Framonte, myslíte, že se ,,jednoduché" Esperanto naučí i naproto jazykově nenadaný člověk? Třeba já? Myslím, že tu část mozku, která by se to měla naučit vůbec nemám.

Odp4: Nebezpečný jazyk - kniha
Framont, 19.12.2007 21:58

Samozřejmě!Je to snadný jazyk,kde se jednotlivé slovní částečky skládají jako puzzle.Zamenhof vydal v roce 1887 16 základních gramatických pravidel, soustavu předpon a přípon a kolem devíti set slovních kmenů...a s touto „výzbrojí “ dokázal přeložit bibli, není to zázrak?;-) Dnes, po 120 letech je esperanto zkultivováno a „přetaveno“ v moderní jazyk nejen všeobecně fungujícími jazykovými zákony, ale i činností milionů esperantistů...

Odp4: Nebezpečný jazyk - kniha
Josef, 1.2.2008 15:36

Také nejsem jazykový typ, přesto jsem se kdysi, v době rekonvalescence po operaci, esperanto naučil během jednoho měsíce podle knihy „Esperantem za tři měsíce“. Dnes je tato kniha rozebraná, ale zato se esperanto můžete naučit z webu http://eo.lernu.net/ . Je to mezinárodní učebnice m.j. také s českou verzí. Zkuste to, možná se zvedne i vaše sebevědomí a najdete skrytý talent pro pozdější učení se i jiným jazykům.

Odp: Nebezpečný jazyk - kniha
Framont, 12.12.2007 15:10

Mám ji v originálu a tak mi český překlad přijde vhod.Moc děkuji za Váš překlad!

Odp2: Nebezpečný jazyk - kniha
Zdeněk Rusín, 16.1.2008 16:33

Také by mně ta kniha zajímala. Podařilo se Vám ji sehnat? Děkuji Dr.Zdeněk Rusín

Esperanto mně pomáhá při překladech
Zdeněk Rusín, 16.1.2008 16:15

Jsem soudním tlumočníkem španělštiny a katalánštiny. Mám také Skype. A dále mám ve Španělsku tři přátele - esperantisty. První z nich - Katalánec, bydlí v Barceloně. Ten mně pomáhá při nejasnostech při překladech z katalánštiny. Další dva jsou Španělé. První, Pedro z Madridu, překládá z češtiny do španělštiny. Já obousměrně. Vzájemně si operativně pomáháme a to v esperantu. Oba jsme si vyměnili řadu slovníků, potřebných pro naši práci. Mimo jiné jsem mu i zaslal česko-esperantský a opačný právnický slovník JUDr. Karla Traxlera, který vyšel již v roce 1986 a na kterém jsem se také podílel. Druhý, Rafael z města Huelva je učitelem angličtiny a včera mně pomohl přeložit odborné výrazy z oblasti výpočetní techniky, které byly v předloze v angličtině a češtině, přičemž v češtině byly některé výrazy nepřesně přeloženy. My čtyři si vzájemně pomáháme a k tomu nám výborně slouží esperanto. Chcete-li se podívat na básně české básniřky paní Marie Dolistové z Teplic, podívejte se na její stránku: www.volny.cz/dolistova/CZ-Index.htm
Díky prvotnímu překladu jejích básní do esperanta, byly pak tyto básně přeloženy do angličtiny, němčiny, hornolužické srbštiny a jiné i do dalších jazyků. A včera jsem si nainstaloval do mého počítače elektronický slovník pana Ing. Hrona z Pardubic, který má 250 tisíc výrazů a je stále doplňován. Takže - esperanto neskomírá, ale stále se vyvíjí a rozšiřuje, navzdory skeptikům. Nevěříte? Pak tedy napište do vyhledavače Google slovo „esperanto“ a podívejte se na ty desítky milionů odkazů. Nikdo je za celý svůj život všechny nepřečte. Chce to jen nestrkat hlavu do písku. Srdečně zdravím všechny diskutéry. Zdeněk Rusín

Odp: Esperanto mně pomáhá při překladech
Veronica, 5.2.2008 10:57

Dobry den, Zdeněk Rusín
cetla jsem ze jste tlumocnikem spanelstiny a to je presne to co ja ted zoufale hledam.
Mateli zajem o mozneho klienta prosim napiste mi
Dekuji
Veronica

Odp2: Esperanto mně pomáhá při překladech
Zdeněk Rusín, 18.2.2008 17:59

Dobrý den,
dnes jsem náhodou četl po dlouhé době svíci a přečetl jsem si Váš dotaz. Hlavně překládám písemně a to i soudně. Můžete mně napsat na shota uvedený e-mail. lelovano@volny.cz
Srdečně zdraví Dr. Rusín

Odp3: Esperanto mně pomáhá při překladech
Lipovan (Z.), 15.8.2013 7:35

Laciné promo. Co na to admin? :-)

Odp: Esperanto mně pomáhá při překladech
katjo, 15.9.2008 10:38

nevola sa ten Katalanec nahodou Luis Soliveres Higuera? ;) ten esperantista je a spolu sme vytvorili aj stranku o spanielskej obcianskej vojne. http://hispanamilito.wz.cz je to super chalan

Odp: Esperanto mně pomáhá při překladech
ivana Kozárová, 2.9.2013 16:20

Děkuji za informace o esperantu,vidím,že jsem tento jazyk velmi podceňovala,už to tak není,jsem za tyto informace vděčná.

Odkaz na kurz esperanta.
Roman Heřman, 27.2.2009 1:10

Dobrý den, :-)
zde je odkaz na velice dobrý kurz esperanta (Kurso de Esperanto), což je program v češtině k instalaci do PC:

http://www.kurso.com.br/bazo/index.php?cs

Síla mocných
Vlkan, 16.4.2010 13:28

Naši rodiče se museli učit německy, my rusky a dnešní mládí nejvíce anglicky. Jak byli mocní nadutí, to ví jen ten, jenž pochopil pohádku o císařových nových šatech.

Rovnost pro všechny
cotaholka, 13.9.2010 22:59

Já bych esperanto zavedla všude na světě jako povinný jazyk, proč se učit více jazyků, když se můžeme naučit jeden (+rodný jazyk samozřejmě) a domluvit se s ním všude, navíc by to hodně věcí ulehčilo, např. návody na různou elektroniku apod., určitě se každý setkal s tím, že si něco koupil a marně hledal český návod, myslím, že by se tím hodně věcí vyřešilo. A rozhodně se mi nelíbí, že anglicky mluvící mají navrch a my se musíme přizpůsobovat jim a učit se jejich jazyk, když už se má někdo přizpůsobit, tak ať jsou to všichni bez rozdílu.

Odp: Rovnost pro všechny
Alfons, 14.9.2010 17:00

Já také-už jsme 2. Kdo se přidá?;-)

Odp2: Rovnost pro všechny
Tlapka, 22.9.2010 10:21

Já bych se s tou angličtinou spokojila, závidět tomu kdo se už tak narodil nemá cenu.

Odp3: Rovnost pro všechny
cotaholka, 2.10.2010 18:00

Tady nejde o závist, ale o to, že je esperanto oproti angličtině o hodně jednodušší.

Odp4: Rovnost pro všechny
ivan, 29.6.2017 11:39

Jak nahradit zavedené zkratky které už jsou mezinárodně uznané pro všechny lidské činnosti a mají zákad v angličtině. Někdy tvoří takřka celé slovníky a jsou profesně srozumitelnou frazeologií ? Mnohdy jsou uznanou součástí právních řádů nebo i mezinárodních předpisů.

Otázka je spíše pro Framonta, ale očekávám odpověď od každého kdo by měl jakýkoliv návrh.

(Info.. Nedocvakává mě klávesnice a vynechává. Neustále musím něco opravovat a přitom na to skoro nevidím. Napsat pár řádků je pro mně složité. Jedno oko ještě nevidí a druhé už skoro ne. V září operace levého-nevidícího oka. Pravé slábne a asi do té doby nevydrží. Beznohá Eva je po infarktu a já asi nezvládnu se o ni postarat, navíc si lezem na nervy. Někteří lidé jsou fajn, ale těch co tě okradou když můžou je víc než jsem si myslel. Problém současnosti je, že musím neustále někde něco podepisovat na úřadech, vodařům, telefoňákům, elektrikářům, pošťákům, finančáku, pojišťovnám. KLidně ti podstrčej smlouvy na tři věci které nechceš !!! ..prý příloha k té první nebo přeregistrace. Musím vydržet co to půjde abych aspoň dochoval Bada. Před měsícem mu bylo devět .

Moje velké přání je být mrtvej - navždy !! Zatím mě v tom brání morálka nesplnit závazky které jsem na sebe přijal.

Iv.

Odp5: Rovnost pro všechny
Vlastimil Čech, 30.6.2017 10:56

Asi by mělo být hlavní činností státu chránit své občany. Proti nepříteli zjevnému- tedy cizímu nepřátelskému státu, proti vnitřním nepřátelům, jakými jsou například zločinci a také, v neposlední řadě proti všem možným „vykukům“, bezohledným ucigáněným podnikadějům, podvodným překupníkům, vypečeným šizunkům a jiným, kteří se snaží občany nějak ožidit. Pokud stát chránit své občany nechce, či nemůže, pak jeho existence má smysl jen tehdy, pokud tuto možnost REÁLNĚ mají sami občané.
Nejsem spokojen a doslova mne štve přesně to, co pana Ivana. Je celý obor těch, kteří sosají peníze z občanů za to, co občané nepotřebují, nebo naopak svým zařazením do řetězu podnikání přeprodávají tovar a služby jen proto, aby tou manipulací ožidili občana.
Jaký reálný přínos pro obyvatele má překupník elektřiny, který nakoupí energii od výrobce, po drátech které mu nepatří, odešle spotřebiteli a následně inkasuje. Kde je jeho přidaná hodnota? Kde je jeho vložená práce, za kterou požaduje odměnu?
Pane Ivane, přeji Vám brzké a plné uzdravení, Vaší ženě lepší náladu... ano, v té věci máte stoprocentní pravdu.:-)
--------------------------------------
V.Č.

Odp: Rovnost pro všechny
Framont, 26.12.2016 3:43

Esperanto má ještě jednu úžasnou vlastnost, totiž propedeutickou, což znamená, že esperantista se snáze a rychleji učí jakékoliv jazyky než neesperantista! To by se právě hodilo na základní škole: esperanto zavést do 1. a 2. třídy a od 3. třídy dát žákovi na výběr, které národní jazyky chce studovat...:-)

Odp: Rovnost pro všechny
Framont, 28.6.2017 1:31

...ano, jako povinný pomocný jazyk pro mezinárodní komunikaci!:-)

Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
Platfus, 17.9.2010 11:27

Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje univerzální domluvy je jistě v mnohém zajímavá a sympatická. Obávám se ale, že esperanto bude vždycky menšinovou záležitostí podporovanou hlavně idealisticky smýšlejícími nadšenci. Napadají mě ale i námitky k jazyku samotnému. Předem ale podotýkám, že jde o můj laický pohled.

Esperanto je díky své jednoduché gramatice a tvarosloví snáze naučitelné, ale možná je to na úkor bohatosti jazyka. Podle mého se nejvíce hodí na běžnou domluvu, ale k tomu nám ve většině případů stačí znalost některého ze světových jazyků. Ano, v esperantu se píší romány i básně, za tím ale vidím jen velkou snahu dokázat, že to jde. Nevím, jestli nějakého z básníků napadne verš prvně v esperantu než v jeho mateřském jazyce...

V přirozených jazycích se významy ustavují postupně a během dlouhého času. V češtině existuje množství ustálených idiomů jako „vlézt někomu na záda“ nebo „trhnout si nohou“, apod. ;-). Angličtina jich snad má ještě mnohem více. Dá se namítnout, že tyto výrazy jsou obtížně přeložitelné do jakéhokoliv jazyka, ne jen do esperanta, ale u přirozených jazyků nachazím podobná jazyková zákoutí, která stojí za to poznat, u umělých jazyků nikoliv.

Důvodem proč se esperanto tak masově nerozšířilo, není podle mého názoru ani tak zájem mocných, jak už tu taky někdo psal, jako spíše právě jeho umělost. Člověk není nucen se ho učit, protože nemá přirozené mluvčí. Kdyby se esperanto rozšířilo jako světový jazyk, stejně by se neubránilo tomu, že by vznikaly jeho rozličné varianty. Tak jako se od sebe oddělila původní a brazilská portugalština natolik, že je třeba překlady vyhotovovat nadvakrát.

K diskutované otázce, jestli učit esperanto povinně na školách, za sebe říkám ne. Aspoň pro mě by tím ztratila humanistická idea na své přitažlivosti. To by bylo jako násilně roubovat větev na kmen, který by sám rostl jinak. A určitě by se našlo i daleko víc protiargumentů.

Na závěr. Nevím, jestli to někoho napadlo, ale bylo by zajímavé, kdyby se někdo naučil esperanto jako svojí mateřštinu. Řekněme, že by se nějaký zanícený filolog odhodlal na své děti mluvit od začátku jen v esperantu. Z nich by potom vyrostli praví světoobčané a původně umělý jazyk by získal svou živou podobu.

Odp: Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
ivan, 17.9.2010 14:17

S tou mateřštinou je to bezva nápad. Vzhledem k tomu, že řeč je jedním z atributů národní identity, napadá mě kolik musí mít národnostní skupina členů aby byla za národ považována. Národ Esperanto? V téhle souvislosti mě napadá jestli by mohl vzniknout národ Hantes?
Valil jsem faktes bulvy na machra co ho betálně švihal.

Odp2: Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
Platfus, 17.9.2010 14:58

Tydle grupy tu só, vo tom žádná. Plkaj a křandaj tu na Svíci žgryndy a blbý hefty a klavírujó nás do štrycle, viz. „Právo na sebeučení Moravanů“ bo „Moravskoslezská republika“. A co ten kábr Juras, co ten hókne do placu :-)?

Odp3: Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
Juras, 17.9.2010 15:11

Nezkóšé na mě žádný křivý války, kemo, nebo bude mazec, konópku.

Odp: Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
cotaholka, 2.10.2010 18:07

Angličtina a němčina je ve školách povinná, to snad není násilné roubování větve na strom? Jak já bych si pískala učit se ve škole jednoduché esperanto, místo abych do hlavy cpala šílenou angličtinu a němčinu. A pokud lidi nechcou, aby jejich mateřský jazyk nezanikl, tak nezanikne. Navíc Esperanto je snad určeno k tomu, aby se člověk domluvil, když jede třeba do ciziny, doma bude mluvit svou mateřskou řečí. Já osobně rozhodně říkám za esperanto ano!

Odp: Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
Bob, 2.11.2010 16:33

Poměrně obsáhlý příspěvek, ale pisatel si zřejmě nepročetl poznatky o esperantu. Mimo jiné rodilým mluvčím je též George Soros, i jeho jméno, které používá je slovo z esperanta. Esperanto se v žádném případě nesnaží nahradit národní jazyk, jde o mezinárodní jazyk pro dorozumění. Násilné roubování je spíš nutit do jiného národního jazyka a ukazovat jaká je výhoda, když se americký a anglický student nemusí učit cizí jazyk, aby pak mohl použít speak white please.
Esperanto má gramatiku pevně určenou a není přípustné ji měnit, takže nemůže docházet k vice kolejnosti. Co se týče bohatosti nemějte obavu. ČJ -EO slovník na netu obsahuje cca 210 tis. slov, které jdou v mnohém pochopit díky systému tvoření slov. Také nevím proč by básníka měl ihned napadat třeba E. verš. Myslíte, že českého básníka hned napadá báseň v AJ? Avšak pokud nebude zájem úředních míst bude to vždy těžká práce v podstatě proti dorozumění. Zkuste třeba i Vy a hledejte přátelé, možná, že budete mile překvapen. Nic Vás to nebude stát a když to nepůjde, tak přestanete studovat. Možná, že Vás to zaujme

Odp: Myšlenka jazyka esperanta jako nástroje...
Framont, 28.6.2017 1:29

....nejenže je dnes esperanto nejbohatším jazykem, ale přitom je i nejpřesnějším!:-)

Esperanto
Nela, 28.9.2013 18:39

Myslím že esperanto nebyl nápad který by se ujal. Světovým jazykem je angličtina, kterou se domluvíte všude na světě i díky internetu, jiné univerzální jazyky nejsou třeba

Odp: Esperanto
Framont, 26.12.2016 4:08

...Nelo, nechci se vás dotknout, ale ...když budu hodně slušný, tak bych se asi o vás vyjádřil jako dr. Štrossmaier o zdravotní sestře Huňkové: „ Kdyby hloupost nadnášela...“ :-)

Je krásné jen pozorovat...
Framont, 25.12.2016 22:43

Je to moc krásné jen tak pozorovat diskusi lidí, kteří neví, co esperanto vůbec je... Já jsem esperantistou od roku 1981 a mé seznámení s ním pomocí korespondenčního kursu Českého esperantského svazu nebylo vůbec náhodné. Základy jsem zvládl za 6 týdnů a v roce 1990 jsem složil náročné učitelské zkoušky u ČES, které se skládaly z 8 předmětů. To byla jazyková maturita! Za totality jsem si s esperantem prožil i krušné chvilky, kdy mi šlo o pracovní existenci. Postupně jsem si totiž dopisoval asi se 150 esperantisty z celého světa. Pracoval jsem ve státních službách jako bachař a když jsem byl zaměstnavatelem vyslán v roce 1984 na studium VŠ SNB v Praze, tak jsem při zahájení studia PENOLOGIE ( pro neznalé=nauka o vězeňství) spadl pod státní tajemství, tak jsem všem korespondentům musel napsat, že v dopisování končím. Před ukončením vysokoškolského studia v roce 1988 jsem byl pozván na vedení Sboru nápravné výchovy v Praze, kde mi bylo důrazně vysvětleno, že v případě dopisování do zahraničí mimo státy Varšavské smlouvy budu ze SNV propuštěn. Opáčil jsem, že jsem poslední dopis do zahraničí poslal před nástupem na VŠ SNB v roce 1984... Teď k mé původní myšlence: esperanto je podle mé zkušenosti NEJBOHATŠÍ JAZYK NA SVĚTĚ, který si navíc, a to je úžasné, tvoří člověk svobodně sám, přičemž se jen řídí esperantským FUNDAMENTEM, to je těch 16 základních pravidel jazyka, u kterých si autor esperanta L. L. Zamenhof vymínil, že se nesmí měnit. Tento jazyk pak věnoval lidstvu bez nároku na cokoliv. Ještě bych rád upozornil neznalé diskutující, že esperanto je druhý největší vynález v dějinách lidstva hned za vynálezem knihtisku! Je doufám zřejmé, jaký má tento jazyk potenciál v případě, že by byl postupně zaveden do celého světa. Byla by to jazyková revoluce, ale i možná politická a ekonomická revoluce. A celá milá a drahá angličtina by šla k šípku,,,:-)..Ještě bych rád uvedl něco úsměvného a to mé dopisování s komisařem EU pro mnohojazyčnost panem Orbánem ze Slovenska. Tento pán byl jako gramofon. esperanto pro EU neexistuje, esperanto pro EU neexistuje.... Já jsem mu jen argumentoval, že stávající jazykový model je z ABSURDISTÁNU, jen si vezměte ta hřejivá místečka v Bruselu a Štrasburku pro tisíce a tisíce překladatelů do a ze 23 jazyků! To je sice mrhání finančními prostředky, ale každý má nějaké ty kamarády, kterým je třeba pomoci...a představa prosazovaného jazykového modelu v EU, že se každý občan ke svému rodnému jazyku naučí další 2 národní jazyky :-(, to by občané v každodenním životě jen studovali jazyky!:-(.. závěrem jen konstatuji, že vlastně jen sobectví a veto Francie ve dvacátých letech minulého století ve Společnosti národů zavřelo esperantu cestu k rozšíření do světa už tehdy. Francie se bála o svůj jazyk a tak esperantu vystavila stopku! Není ale všem dnům konec a esperanto se díky internetu sice pomalu, ale jistě rozjíždí ke světlým zítřkům! :-)

Něco pro pochybovače
Framont, 26.12.2016 4:03

Všem pochybovačům o esperanto doporučuji k rozšíření jejich obzorů prostudovat knihu „ Člověk proti Babylonu “ od Reného Centassiho a Henriho Massona. Hned na první straně je poznámka autorů:Tato kniha je věnována Člověku. Malá ukázka, která svědčí o nesmírné genialitě Ludvíka Lazara Zamenhofa, autora esperanta: „ Příliš neklidně zvědavý Lazar se naučil brzy číst a psát a zcela přirozeně se začal zajímat o jazyky a jejich rozdílnosti. V jeho případě znalost čtyř jazyků v deseti letech - rusky a polsky doma a ve škole, jidiš v městské čtvrti a hebrejsky v synagoze - nebylo nic mimořádného. Pak ho otec naučil německy a francouzsky. Chlapec dobře ovládal jazyk Goethův. Ale ústní přednes jazyka Moliérova mu byl poněkud na obtíž: “Francouzsky čtu bez problémů, ale mluvit mohu velmi málo a špatně,v různých dobách jsem se učil ještě asi 8 jazyků, ale ty znám jen málo, spíše teoreticky (napsal Zamenhof A.Michauxovi 21.2.1905 ) Mezi nimi byla latina a řečtina, angličtina a litevština." k tomu není co dodat!:-)

Odp: Něco pro pochybovače
ivana Kozárová, 1.1.2017 0:26

Snahy o sjednocení lidstva zatím zmrzly v ledovém království Konzumu. Přeju Esperantu znovuvzkříšení,- a lidem probuzení do lepších časů.

Esperanto je jazyk umělý. Učí se ho až...
Neuvedeno, 31.12.2016 23:46

Esperanto je jazyk umělý. Učí se ho až dospělí lidé. Jenže děti od jednoho roku do šesti let se učí jazyk mnohem rychleji. To je důvod, proč se esperanto nedá dostatečně uplatnit.
Jestliže angličtina má být světovým jazykem číslo jedna měly by národy tímto jazykem mluvící se k angličtině takto chovat.
Především by se měl jazyk psát tak jak se vyslovuje až na pár vyjimek u různého významu slova. Tím by se usnadnilo učení tohoto světového jazyka ostatním národům. Trvat na tom, že každý si může přečíst původní texty Schakespeara a může jim kdykoliv rozumět i po tisíci letech a proto, že je třeba zachovat původní psaní anglického jazyka je holý nesmysl.
Češi si češtinu upravili úpavou gramatiky a pravidly čekého pravopisu. Proč by tak nemohli učinit angličani. No to proto, že se povyšují nad ostatní národy. Na to také vyhoří. Světovým jazykem se brzo stane jiný jazyk než angličtina. Ambici má španělština nebo čínština, či jiné. Zatím to vypadá tak, že hlavním mezinárodním jazykem má naději se stát takový jazyk, kterým mluví nejvíce dětí. Ten národ, který bude mít největší natalitu na světě, ten převezme vládu tohoto světa, ať si to někdo přeje, nebo ne. Jestli si toto evropské národy neuvědomí, tak prostě s tohoto světa odejdou.

Odp: Esperanto je jazyk umělý. Učí se ho až...
ivana Kozárová, 1.1.2017 0:22

Přeji všem svícařům dobrý rok 2017,klid a zdraví.Letos poprvé můj pes nereaguje na rachejtle,pravda,je jich méně. Tak mám radost:-)Hezké ráno všem.

Odp: Esperanto je jazyk umělý. Učí se ho až...
santiago, 3.1.2017 13:41

Angličtina má tu výhodu, že se ji naučí každej blbec, ať už se píše jak chce. Oproti čínštině nebo němčině, kdy si navzájem skoro nerozumí lidi, kteří žijí o 1000 km dál, si Jihoafričan klidně popovídá s Australanem i Kanaďanem.

A při troše snahy porozumíte i Klausovi nebo Zemanovi, když zkoušejí mluvit anglicki.

130.výročí vzniku esperanta
Framont, 24.6.2017 19:26

Ano, příští měsíc už tomu bude 130 let, kdy vyšla útlá učebnice esperanta. Čítala něco přes 30 stran a obsahovala mluvnici a mini slovníček. Autorem byl polský lékař Ludvík Lazar Zamenhof. Věnoval esperanto ( slovo esperanto znamená v češtině doufající ) Od prvního dne na ni začaly působit jazykové zákony a dnes máme bezkonkurenční jazyk, který na internetu ovládá asi 5 milionů lidí a jejich počet se díky snadnosti a užitečnosti pro mezinárodní komunikaci rychle zvyšuje. Jako jediný může zachránit Evropu od jazykové katastrofy, která se stala např. v Jižní Americe. Jazyky kolonizátorů, španělština a portugalština, zlikvidovaly většinu původních jazyků. Stejná situace nastane do konce tohoto století v Evropě: zůstanou pouze angličtina, francouzština a němčina...takže na naše území se opět vrátí němčina!:-(... a stane se to jen díky nesmyslné jazykové politice EU! Ta zavedla megalomanskou akci překládání a tlumočení z 23 do 23 jazyků. K tomu je třeba několik tisíc tlumočníků...a samozřejmě za lukrativní platy, když uklízečka tam pobírá 70 tisíc Kč! Přitom by stačilo vzít na vědomí doporučení 2 rezolucí UNESCO v letech 1954 a 1985, které ocenily výsledky a užitečnost esperanta v mezinárodní komunikaci a doporučily jeho další rozvoj! Jenže zabedněná EU esperanto neuznává, přitom už před 15 lety bylo 20% poslanců Evropského parlamentu pro zavedení esperanta do základních škol! Nevím, kdy se mocipánům v Bruselu rozsvítí a poučí se z internetu, kde esperanto úspěšně posiluje. A víte proč? Protože je to jazyk bez gramatických výjimek, což bylo uvedeno v Guinessově knize rekordů v roce 1993! Ve snadnosti a přesnosti nepřekoná esperanto žádný jazyk!:-)

Odp: 130.výročí vzniku esperanta
Framont, 24.6.2017 19:29

Chybička se vloudila: věnoval esperanto lidstvu...omlouvám se :-)

Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi...
Neuvedeno, 25.6.2017 21:37

Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi 5 let. To má nejvíce rozvinutou jazykovou paměť za všeho nejvíc a je schopen se naučit i stovky slov za den.
To by musel někdo učit Esperanto někdo v tomto věku. Na příklad DVD kazeta a pouštět to na televizi malým dětem. Už to někdo zkusil? Mělo by se začít, co to udělá jako druhý jazyk. Také ve školkách by se s tím na DVD mělo začít. Alespoň zkušebně. Pro Evropu by to byl přínos. Když vidím tu Angličtinu, kdy se člověk musí učit, jak se to čte a pak ještě jak se to píše, tak asi Esperanto by ušetřilo mnoho času, když Angličani jsou tak neschopní svůj jazyk upravit do normálu a souladu čtení s psaním.

Odp: Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi...
Framont, 11.7.2017 4:56

Je tady ještě jeden vážný problém a to je likvidace malých nepočetných jazyků jazyky velkými a ekonomicky silnými. Pokud nebude v dohledné době zavedeno esperanto do škol v Evropě, tak se domnívám, že koncem tohoto století se bude v Brně opět mluvit německy! Angličtina , francouzština a němčina v Evropě převálcují zbytek jazyků...! nevěříte? Tak se podívejte do Jižní Ameriky, co tam „dokázaly“ portugalština a španělština....Jazykové zákony platí po celé zeměkouli...

Odp2: Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi...
Vlastimil Čech, 12.7.2017 14:15

Navrhujete tedy, aby esperanto převálcovalo v Evropě zbytek jazyků?

Odp3: Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi...
Framont, 13.7.2017 21:19

NAOPAK! KAŽDÝ BUDE MÍT SVŮJ RODNÝ JAZYK ZACHOVÁN A PRO MEZINÁRODNÍ KOMUNIKACI BUDE NEJVÝHODNĚJŠÍ ESPERANTO!

Odp3: Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi...
Framont, 15.7.2017 1:41

Esperanto je mezinárodní jazyk, jehož posláním je sloužit snadnému a přímému dorozumívání, nemůže a ani nemá nahrazovat jazyky národní.

Odp4: Člověk se učí jazyk nejlépe od 0 do asi...
Framont, 18.7.2017 1:26

V roce 1887 Dr. Zamenhof přišel mezi své přátele a řekl jim asi toto: Sestavil jsem nový jazyk, nikdo jím sice nemluví, nic v něm není napsáno, ale naučte se mu. Postupně překleneme jazykové potíže a mezinárodní nevraživost. Dnes by se mu leckdo vysmál. Tehdy ne. Zamenhof získával stoupence v celé Evropě, později ve všech kontinentech. Za 9 let, v roce 1896, největší pařížské nakladatelství Hachette vydávalo esperantské knihy. Mezi stoupenci esperanta byli členové Francouzské akademie, šlechtici, studenti. A to se dělo v hlavním městě tehdy vše ovládající francouzštiny. V roce 1903 se konalo úspěšné setkání francouzských a anglických esperantistů v Calais a o dva roky později slavný první světový kongres esperantistů v Boulogne sur Mer. Dr. Zamenhof při průjezdu Paříží dostal řád Čestné legie a mnoho jiných poct. Nadšení neznalo mezí. Zdálo se, že postup esperanta nic nezastaví. V roce 1907 se konalo ve Francouzské akademii konečné jednání o přijetí mezinárodního dorozumívacího jazyka a bylo již téměř jisté, že bude přijato esperanto. Dr. Zamenhofa, žijícího ve Varšavě, osobně zastupoval baron de Beaufront. Ten však v rozhodné chvíli předložil svůj návrh IDO. A výsledek? Nebylo přijato ani IDO ani ESPERANTO. Rozkol v esperantském hnutí vážně poškodil ideu mezinárodního jazyka. První světová válka další vývoj hnutí zkomplikovala. Následně proti esperantu a jeho stoupencům vystoupily všechny totalitní režimy, Hitlerův i Stalinův. Důsledky jsou citelné i ve 21.století, zvláště v zemích postkomunistických, kde rozvoj esperanta stagnuje. Navzdory tomu jsou esperantisté dobře organizováni v celém světě. Svědčí o tom každoroční světové kongresy s 1500 až 5000 účastníky, zájmová a profesní sdružení, jejich konference a kongresy, množství vydávaných knih a časopisů, informací na internetu, rozhlasová vysílání aj. To vše svědčí o přežití a vytrvání.

Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Vlastimil Čech, 19.7.2017 12:33

Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade esperanta. Pořád je to umělý jazyk. Domnívám se, že přirozená cesta k všeobecnému dorozumění je samovolný -již probíhající- vznik jakési „zjednodušené angličtiny“. Jako příklad uvádím slůvko noc. Anglicky „night“. Ovšem velmi často psáno jednoduše „nite“...
Angličtina má tu výhodu, že jí už teď hovoří ohromné množství lidí. K její oblíbenosti přispívá i to, že část její původu slovní zásoby pochází z dob římské okupace. Příklady snad uvádět ani nemusím...
Uznávám, že esperanto a jeho upgrady jsou pro evropany lehce přijatelné. Ale co třeba jazyky turkické? semitské? Úplně jiná mechanika jazyka...
A co takové slovio? http://slovio.com/ ...
Viděl bych to tak, že je opravdu všeobecná snaha po nějakém internacionálním jazyce. Nejlepší by ovšem bylo, aby to byla moje mateřština, nebo alespoň jazyk na mojí mateřštině založený... A všichni se ho naučí POVINNĚ, nebo bude jeho znalost obecně vyžadována...
btw.: rozuměl jste sám od sebe výše použitému slůvku „upgrade“, nebo jste ho hledal ve slovníku? esperantsky se to řekne „plibonigoj“? Kdo tomu rozumí bez slovníku?

Odp: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Vlastimil Čech, 19.7.2017 14:10

Jako nadšený esperantista byste to vědět mohl, pane Framonte:
Je-li všech esperantistů 100%, kolik % z nich používá jako první, nebo mateřský jazyk, jazyk ze skupiny ne-nostrifických? Tedy například jazyk africký, ungrofinský, turkický, asijský atp.
Nebo, chcete-li, jinak:
Kolik % esperantistů má jako svůj primární, či mateřský jazyk, jazyky slovanské, germánské a románské?

Odp2: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Vlastimil Čech, 19.7.2017 14:46

hmmm, tak mne napadlo: „spero“ je latinsky „doufám“... má to nějakou souvislost se jménem toho umělého jazyka?

Odp3: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Framont, 21.7.2017 1:57

...samozřejmě! Esperanto znamená esperantsky „ doufající “. Esperi=doufat, mi esperas= doufám, vi esperas= doufáš, li esperas=doufá, ni esperas=doufáme, vi esperas=doufáte, ili esperas= doufají. V minulém čase není koncovka - as, ale - is ve všech osobách, v budoucím čase - os! A tak je to u všech sloves! Esperanto je totiž jazyk bez gramatických výjimek ( viz Guinessova kniha rekordů z roku 1993...najděte mi srovnatelný jazyk! :-)

Odp4: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Vlastimil Čech, 21.7.2017 20:50

Kruci, tohle zní hodně dobře... Takže navrhujete, aby esperanto bylo vyučováno jako první cizí jazyk. Po jeho základním zvládnutí by bylo lze pokračovat ve výuce dalšího jazyka s tím, že výuka tohoto jazyka by byla znalostí principů esperanta usnadněna... rozumím tomu dobře?

Odp2: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Framont, 21.7.2017 1:59

...bohužel, jsem asi natvrdlý, ale otázku jsem nepochopil...

Odp3: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Vlastimil Čech, 21.7.2017 20:45

Chtěl jsem se jen otázat, kolik esperantistů je mimo oblast Evropy, respektive mimo oblast evropských jazyků.
Obě Ameriky a Austrálie nejsou sice Evropou, ale v obou se mluví především evropskými jazyky.
Zajímá mne, jak moc je esperanto rozšířeno mezi lidmi, jejichž rodným jazykem je třeba svahilština, paštunština, verze čínštiny, perština, indické jazyky, turečtina a podobně... tedy ovšem myslím souhrnně, či odhadem. Kolik procent ze všech esperantistů má za svůj hlavní, rodný jazyk něco jiného, než některý jazyk evropský.
Zjednodušeně, zajímá mne, jak moc je esperanto rozšířeno mezi mluvčími neevropských jazyků...

Odp4: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Framont, 22.7.2017 2:16

To je právě zajímavé a na internetu je to krásně vidět, že esperanto se nejrychleji rozvíjí v Asii a v Jižní Americe, pokud jde o jednotlivé státy, tak je to Čína, Korea ( např. letos je Světový kongres esperantistů, který se koná každý rok, v Soulu )a Japonsko, dále Brazílie. Velice zajímavá a frekventovaná je služba „Pasporta servo “, což je adresář asi 1500 esperantistů po celém světě, kteří bezplatně ubytovávají . Jedinou podmínku pro ubytování je znalost esperanta:-)

Odp: Jestli wiki nelže, pak ido je upgrade...
Framont, 21.7.2017 1:47

...všechno je o čase:-), kdo je schopen zvládnout jakýkoli jazyk za 12 týdnů? Nikdo! V angličtině za tu dobu nezvládnete ani výslovnost. Vidím ty patálie u vnuček, které se učí anglicky už od první třídy 5 let a neznají prakticky nic...a to mají ještě soukromé doučování...:-( Ale s esperantem je to za 12 týdnů hračka, viz. titul Chrdle, Chrdlová: Esperantem za 3 měsíce, vydalo KAVA-PECH v roce 1995

Lze se naučit za 12 týdnů esperanto...
Neuvedeno, 30.7.2017 22:16

Lze se naučit za 12 týdnů esperanto, bylo řečeno ve článku pana Framonta.
Musím dodat, že jazyk se nejsnáze učí v období od 1 roku do 5 let.
Od 11 let je schopen člověk se učit cizí jazyk způsobem, kdy naváže cizí slovo na slovo ve svém běžně používaném jazyce, tedy většinou v mateřštině.
Dále člověk v určitém věku už není schopen zajistit, aby se to, co se mu dostane do krátkodobé paměti se přeneslo do dlouhodobé paměti. Není tedy schopen se naučit žádný nový jazyk. Tento stav nasává u různých lidí v různém stáří.
Dále na učení jazyka je třeba také se umět učit nazpaměť. Tedy napřed se naučit slovíčko a gramatiku, pak si toto zopakovat do jedné hodiny. Následně si stejné zopakovat druhý den a pak ještě asi za tři dny a nakonec ještě po týdnu od posledního opakování.
Kdysi bylo takové pořekadlo „snadno a rychlo podle Vymazala“. To byla učebnice cizího jazyka a také slibovala, že se dotyčný naučí vše raz dva. Jenže stále nějak spousta lidí umí jen základní slovíčka, ale celý jazyk ne.
Věřím, že esperanto se člověk je schopen naučit rychleji, než třeba francouštinu. Jenže to trvá stejně značně dlouho. U esperanta navíc vzniká nebezpečí, že se v daném státě prostě tímto jazykem člověk nedomluví. To by muselo začít povinné vyučování esperanta ve školách v celé Evropě. Jenže pochybuji, že by se našlo dostatek učitelů esperanta ve všech školách co jsou. Takže na tom už by to ztroskotalo.
Opravdu by musely být kursy na DVD. Takto by se to muselo zařídit, jinak by to asi nefungovalo. Učení by pak muselo spočátku fungovat jako samoučení na základě dobrovolnosti. Následně, až by byli zaučení učitelé by se muselo zavést ve školách jako třetí jazyk. Prvý by byl mateřský jazyk, druhý podle výběru, který vyberou žákovi rodiče a třetí esperanto.

Odp: Lze se naučit za 12 týdnů esperanto...
Framont, 1.8.2017 10:20

Vážený pane nebo paní, mohu Vám sdělit, že řešíte něco, co již je dávno vyřešené!:-). Těch 12 týdnů je lehce splnitelných, protože gramatika obsahuje 15 nebo 16 základních pravidel...a slovní zásoba? Vezměte do ruky esperantsko-český slovník...a já Vám garantuji, že se budete divit, kolik slov znáte...:-) . Teď Vám představím jedno z pravidel: Předesílám, že v esperantu ypsilon neexistuje! U všech sloves v infinitivu je vždy na konci -i ( labori=pracovat, rigardi=dívat se ), u všech sloves ve všech osobách v minulém čase je koncovka -is ( mi laboris = pracoval jsem, vi laboris = pracoval jsi,pracovali jste...), v přítomném čase ve všech osobách je koncovka - as ( mi laboras = pracuji, vi laboras = pracuješ, pracujete ), v budoucím je u všech sloves koncovka - os, podmiňovací způsob je - us, rozkazovací způsob je - u!:-) Prostě esperanto je jazyk bez gramatických výjimek... Ukažte mi srovnatelný jazyk ! :-)

Odp2: Lze se naučit za 12 týdnů esperanto...
Vlastimil Čech, 1.8.2017 15:04

Naši vzdělaní prarodičové znali alespoň zhruba latinu. Prostě proto, že znalost základů toho jazyka se u vzdělanců očekávala. Naši rodičové zvládali němčinu. Prostě proto, že znalost tohoto jazyka byla důležitá. My jsme se museli naučit rusky, protože se to po nás požadovalo (upřímně, nejsem si plně jist tím proč. Asi se očekávaly nějaké významnější obchodní styky, nebo se čekalo, že budeme spolu válčit proti společnému nepříteli)
Pošťáci se učili francouzsky, protože se dohodlo, že to je poštovní jazyk.
Dnešní děti znají angličtinu, prostě proto, že její znalost je žádána, je důležitá, je všestranně používaná. Letecká angličtina, námořní angličtina, IT angličtina... etc...
Až bude požadována znalost esperanta, tak se lidi ten jazyk naučí. Budou-li hosté často v restauraci požadovat bieron, fileoj, supo, kuirpoto, tož jsem si jist, že kelnero ten jazyk bude studovat už jako disčiplo. A bude rád, že je esperanto jednoduché.
Lidé se jazyky učí tehdy, když tu cizí řeč POTŘEBUJÍ.
Sama myšlenka toho jazyka je výborná. Lidé ale necítí NUTNOST ten jazyk znát...

Odp3: Lze se naučit za 12 týdnů esperanto...
Framont, 6.8.2017 19:13

Souhlasím, pane Čechu, ale důvodem, proč lidé necítí potřebu se učit esperanto je to, že vůbec neví, že nějaké esperanto existuje :-( S tímto zjištěním se setkávám denně...a když potom něco o esperantu lidem řeknu, tak jsou zpravidla nadšeni... Bohužel, situace je taková, že stát nemá zájem esperanto zavést do škol nebo dát peníze na osvětu...proč také, když to byla „ jen “ myšlenka J.A.Komenského a UNESCO v roce 1954 a 1985 esperanto ocenilo a doporučilo pro mezinárodní komunikaci...a v EU je ještě horší situace: dává ročně 1 miliardu eur na 4000 tlumočníků a překladatelů z 24 do 24 jazyků...to jsou teplá pěkně placená místečka pro rodinné příslušníky a přátelíčky papalášů v Bruselu...tak se nelze divit, že pro ně nějaké esperanto neexistuje...

Tak za týden mi vyprší platnost...
Neuvedeno, 18.8.2017 23:03

Tak za týden mi vyprší platnost antivirového programu. Musel bych zaplatit prý 650 Kč za rok, abych mohl s někým diskutovat.
Takto nám přibývá dalších a dalších plateb o kterých jsme neměli dříve ani ponětí.
Nebo znáte nějaký antivirový program na počítač, který je stále zadarmo a umíte ho stále a stále obnovovat zdarma? Jestli ano a víte jak na to, aby jste neplatili nic prosím sdělte mi to. Těch 650 Kč se mi zdá opravdu hodně.

Odp: Tak za týden mi vyprší platnost...
Framont, 20.8.2017 0:16

Já jsem se dostal do situace, že po koupi noťasu HP po měsíci používání je mi oznámeno, že zkušební doba u Wordu skončila a že mám platit 199 kč za měsíc. Vyřešil jsem to tak, že jsem šel na Slunečnici a zadarmo jsem si nainstaloval program odtud. Došlo ke komplikaci, že po 21.8. nebudu moci s textem na Wordu pracovat, tak jsem si zavčas všechno z Wordu převedl do nové verze. Zatím vše funguje k plné spokojenosti. Jinak se mi zdá nefér, že je člověk neustále bombardován nějakými skrytými poplatky...:-(

Znáte tu pohádku, ve které dostala...
Neuvedeno, 26.8.2017 22:32

Znáte tu pohádku, ve které dostala jedna dívka za úkol přijít oblečená neoblečená a pěšky a zase nějak jinak? No a tak si mylí někteří skoro odborníci, že to je s tím antivirovým programem. Když na něj máčknet myší, tak Vám napíše, že jste nechráněni. Když se podíváte přes nápis ochrana, tak zjistíte, že máte chráněnou poštu, mailovou adresu a ještě něco dalšího. Takže vlastně jste chráněni celkem obstojně. No ale na liště je napsáno, že jste nechráněni a požadují od Vás peníze na zaplacení antivirové ochrany. Prostě z Vás stále se snaží nějaké peníze vypumpovat. No uvidíme, jak to bude fungovat dále, jestli mi náhodou nebude chtít vyhledávací servr zastavit spolupráci a vypne se. Pak ovšem budu muset platit nejméně 450 Kč ročně za ochranný program ten skoro nejjedenodušší.
Prostě dnes už zadarmo kuře opravdu nehrabe. I ta naše bývalá sokolská plovárna co byla letos ještě zadarmo má být příští rok jen za peníze. Takže děti se zřejmě už plavat nenaučí. Jedině se školou a to se ještě uvidí, jak to bude fungovat. Má být dvojnásobek hodin na plování na základní škole.
Také mi teď z ničeno nic nefungoval Internet. Pak si to rozmyslel a zase funguje. Jestli to je tím, že jsem znova zkoušel všechny kontakty, jestli nejsou přerušené, nebo něčím jiným, to bohužel nevím. Možná také těmi bouřkami, nebo třeba i naschvál někdo přerušil kontakt.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru