Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

7.5.2008 22:51

Bouračka

Chvíli před tím, než jsem dnes odešel z práce jsem si na webu všiml informace o dopravní nehodě autobusu nedaleko Loun. Nějak mi to nedalo a našel jsem jméno vesnice v mapě. Zatrnulo mi. Bylo jasné, že autobus musel vést lidi z ranní směny v zóně Triangl u Žatce. Zatrnulo mi, protože tím autobusem možná jela jedna moje známá. A zatrnulo mi právem, byla tam. Chtěl bych tu shrnout pár dojmů z této události, protože je to něco o nás a světě kolem nás.
Havarovaný autobus patřil společnosti Kavka. Náhodou cestuji pravidelně na lince Praha - Most a cestuji pravidelně prostřednictvím tohoto dopravce. Ještě mám živě v paměti dvouhodinové zpoždění, které dopravci způsobila roztržená brzdová hadice. Ono už když spatříte na Florenci ony třesoucí se zjevně ne úplně nové karosy nemůže Vás nepadnout při pohledu na okolostojící koráby silnic firem Student Agency nebo Letuška, co Vás asi může všechno potkat. Mojí známou potkalo to, že její na každodenní cestě z práce v podobném autobusu stejné společnosti prostě selhaly brzdy. Bylo to pár sekund, zlomek okamžiku. Zranění které si přivezla ze zaměstnání jí způsobily sedačky, které se při nárazu utrhly z podlahy a postupně se hrnuly do čelní části autobusu přeplněného lidmi. Osobně obdivuji profesionalitu řidiče, který se dokázal rozhodnout (a riskoval hodně, myslím, že i svůj život) a neovladatelný kolos z plechu a jaklů strhnul směrem na dům. Kdyby jel na druhou stranu musel by se převrátit a bilance nehody by byla hrozivější. Kdo někdy viděl autobusy tohoto dopravce musí si klást otázku, jak je možné, že něco takového jezdí vůbec po silnicích?
Švagr mojí známé jel hned od nemocince v Mostě. Nehoda se stala ve ve čtvrt na tři a sanitky i příbuzní zraněných sami transporotovali ty, kdo to potřebovali k ošetření do nemocnice. Do čtyř hodin pracovali na ambulanci čtyři lékaři. Ve čtyři hodiny šli ale tři z nich domů, protože měli padla a většina zraněných bla odkázána pouze na pomoc jediného lékaře, který měl službu. K tomu myslím není vůbec co dodat...

Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
Yardasan, 8.5.2008 0:50

Je to sice smutné, ale v kapitalistické společnosti jde o peníze, tak nechápu proč by doktoři měli zadarmo přesluhovat a napravovat cizí chyby. Každopádně asi profesionálně usoudili, že vzhledem ke stavu zraněných jich tam nebude třeba. Je třeba si uvědomit, že když jsou již unavení, mohou se dopustit omylu, za který by je ještě postižení popotahovali; navíc postižení v šoku nemohou objektivně zhodnotit situaci. Vzhledem k předcházení nehod bych se spíše zaměřil na KVALITU ŘIDIČÚ - profesionální řidič by neměl se špatným vozem vůbec vyjet (ale jde o jeho výplatu), neměl by jezdit jako prase (což je dnes běžné), neměl by jezdit dvanáct hodin denně (jak je dnes běžné), neměl by mít jen formální zdravotní prohlídky a profesní přezkušování, měl by mít praxi... atdatd... ale kde takové řidiče sehnat. Řidičů i špatných je málo. A kdyby policie kontrolovala jak má, tak by jich minimálně polovina přišla o papíry. Já když při průjezdu obcí přibrzdím na sedmdesátku až šedesátku, tak mě chudáci kamioňáci i autobusáci tlačí a prosvěcují. Několikrát mě předjížděli i přes železniční přejezd. Vídávám autobusy jet i přes svítící železniční přejezd na červenou. Kdyby policajti stály s radarem na železničních přejezdech na Vysočině, tak by zjistili, že pod osmdesátku tu jede málokdo. Prasata náklaďáci např. firma Hanzalík - domlouvají se telefonem jestli je cesta čistá a pak to valí hlava nehlava. Nikoho to nezajímá, protože by asi neměl kdo vyjet. Bezohlednost a debilita na našich silnicích nemá v civilizovaných zemích obdoby. (dávání blinkrů až v zatáčce, pokud vůbec je, jízda v zatáčce prostředkem silnice, nedodržování bezpečné vzdálenosti, parkování kde se dá, agresivita...). Kdyby se zejména tranzitní kamiony naložily na hranicích na vlaky, tak na tom vyděláme a ještě ušetříme, ale to by si zase někdo nevydělal. S pozdravem jK.

Odp: Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
ronantik, 10.5.2008 21:51

Pro Yardasan:
...a lidé, co mají peněz „jako sr.ček“, by si je neměli nechávat pro sebe, ale měli by s nimi prakticky napravovat to, co zatím jen teoreticky kritizují. Mohli by začít např. s tím, že by poskytli praxi a trochu trvalejší zaměstnání mladým slušným, avšak tzv. „nestandardním“ lidem s českou národností.

Odp2: Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
Yardasan, 11.5.2008 0:30

Asi jste si spletl článek. Navíc já jsem přírodní typ a věřím, že něco někomu dávat zadarmo je největší nesmysl. Každý má stejné možnosti - záleží na schopnostech. Mám známé třeba z ruska, ukrajiny, kazachstánu, ale třeba i izraele nebo turecka a jiné, kteří žijí u nás a mají tu prosperující akciovky.Jan Werich: Každý starý blbec byl kdysi mladým blbcem; a každý mladý blbec bude jednou starým blbcem aneb nenadávej na zrcadlo máš-li křivou hubu. Navíc nesouhlasím se současnou vládou, tak jí nebudu podporovat. S pozdravem jK.

Odp3: Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
ronantik, 11.5.2008 22:16

Nespletl. Vy jste nikdy nic zadarmo nedostal ? Všechny názory, co tu čtete, jsou zadarmo. Také svůj život jste dostal zadarmo i své schopnosti jste dostal zadarmo. Kdo se narodí kuřetem, v rybníku se obvykle utopí. Každý má jinou soupravu schopností. A do hrobu si s sebou nikdo nic nevezme. To, co po něm mezi lidmi zůstane, bude buďto vzpomínka, že někomu pomohl, nebo že někomu ublížil. Předpovídám Vám, že se s velkou pravděpodobností dočkáte okamžiku, kdy dobrovolně a s úctou pokleknete před člověkem, kterým jste celý život opovrhoval a který se stane Vaším zrcadlem.

Odp4: Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
Yardasan, 11.5.2008 23:02

Vidíte, jste na tom lépe než já. Mně nikdo zadarmo život nedal. Dali mi ho rodiče v očekávání, že jim to oplatím... Já jsem nikdy nic zadarmo nedostal a ani bych nechtěl. Ani NET nemám zadarmo. Kdyby jste viděl v jakých jsem vyrůstal podmínkách, tak by jste tomu ani nevěřil. A dnes jsem za vodou a šťastný, že o svém životě si v „mezích“ mohu rozhodovat jen já, stejně jako komu pomoci abych nepodporoval kdejaké boží hovádka, kterých na tom báječném světě denně, každou hodinu umírá desítky tisíc - víte o tom? Jak jste na tom Vy? S pozdravem jK.

Jak jsem na tom já:
ronantik, 11.5.2008 23:38

Pro Yardasan:
1) Vy svým rodičům dát druhý život nemůžete, tedy nemůžete jim oplatit, že oni dali zadarmo život Vám.
2) Vaši rodiče to od Vás neočekávali ani při Vašem narození, ani to neočekávají teď, to si myslím, že byste jim křivdil.
3) Dostat něco zadarmo není ani ostuda, ani zbabělost, protože to je někdy jediná možnost a nutnost, jak přežít.
4) Existuje mnoho „schopných“ lidí, kteří svým „méně schopným“ bližním jsou „schopni“ sebrat jejich poslední sousto od úst. V tom případě těm „méně schopným“ nezbývá nic jiného, než přijmout dar od někoho, kdo ho chce poskytnout a kdo je nenechá napospas „přírodnímu výběru“ současné společnosti.
5) Dle morálního hlediska je třeba věci a činy nerozlišovat podle toho, zda byly zadarmo nebo zaplacené, ale podle toho, zda pomohly dobrému člověku v nouzi.
6) Nejsem „ kdejaké boží hovádko“ a domnívám se, že ani takové hodnocení si od Vás, šťastného a inteligentního Čecha, nezaslouží ani jeden z těch hladem umírajících lidí a dětí; ti lidé za to že umírají nemohou, někdo jiný totiž na jejich nebytí vydělal nebo vydělá. Tak jsem na tom.

Odp: Jak jsem na tom já:
Yardasan, 12.5.2008 20:15

Myslím, že kdybyste myslel Svá slova vážně, tak tady neztrácíte čas a jste už někde v Africe, kde umírají statisíce podle Vás dobrých lidí. Já Vám neberu Vaše názory, prezentujte je, ale nevnucujte je těm, kteří o ně namají zájem. S pozdravem jK.

Odp2: Jak jsem na tom já:
Pook, 13.5.2008 16:48

Milý Yardasane, Vám zjevně nechybí ani síla, ani sebedůvěra. Chybí Vám poznání že ani jedno z toho nemusí trvat věčně :-)

Odp3: Jak jsem na tom já:
Yardasan, 13.5.2008 20:25

Myslím, že jsem se smířil i se smrtí, proto jsem teď na vesnici a užívám si zbytku svého života. Za ničím se nehoním. Nasávám zbytky ráje v přírodě a v souladu s přírodou, protože si právě uvědomuji, že nic netrvá věčně a že dokážu přijímat i to špatné co přináší. Řekl bych něco jako pokora či smíření a že vždycky může být hůř a taky, že bude, nic proti tomu nenadělám. Prostě jak to bylo v jednom nejmenovaném filmu: Musíte to pochopit? Nestačí to jen přijmout? PS. Lidi se seženou snadno, ale horší je se jich zbavit. S pozdravem jK.

Odp: Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
Jimmy, 10.5.2008 22:16

jízda v zatáčce prostředkem silnice
Možná trochu OT, ale co je zrovna na tomto špatného ? Jedu-li zatáčku prostředkem silnice, tak vzhledem k možné rychlosti a poloměru zatáčky se vždy stačím vrátit na svoji stranu.
Jinak řečeno, v prudké zatáčce, kde nevidím moc daleko před sebe není technicky možné jet rychle a naopak kde je možné je rychle, tak zas vidím dostatečně daleko. Ve výsledku mám tedy vždy cca stejně času na reakci a vzhledem k tomu, že čelní srážky v zatáčkách nebývají zrovna časté, tak času na uhnutí o ten 1 m doprava je vždy dostatek.

Osobně nějak nevidím důvod naprosto přesně kopírovat naše tereziánské cesty, které byly dělané pro koně, a když vidím dostatečně daleko dopředu tak si je v rozumné míře narovnávám.

Odp2: Je to sice smutné, ale v kapitalistické...
Yardasan, 11.5.2008 0:14

Nevím, kterými zatáčkami jezdíte. Na vysočině jezdí kreténi do zatáčky nejen prostředkem, ale ještě tak rychle, že nemají šanci reagovat, jenom takový blb jako jsem já musí včas uhnout a jet pangejtem. Když potkám náklaďák nebo autobus tak musím téměř zastavit i na rovině protože se snaží jet po své straně až posledních pět metrů před střetem. Já také jezdím zatáčky vlevo, ale když je vidět daleko dopředu... S pozdravem jK.

Odp3: Jak se jezdí u nás!
Pavel7, 13.5.2008 20:47

To, že se u nás jezdí mnozí lidé velmi bezohledně a agresivně, je známo asi všem. Ovšem podle čerstvých zkušeností z Německa se blbci najdou i tam.
Poslední dobou u mne převládá názor, že minimálně stejně nebezpeční jako „super závodníci“, jsou sváteční jezdci. Uvedu dva příklady:

Jedu za takovým řidičem docela slušnými serpentinami. Na rovince se řidič přede mnou rozjede na slušných 60 - 70 km/h (touto rychlostí lze úsek projet včetně zatáček), před zatáčkou „brzdy“ na 20 - 30 km/h a jízda středem vozovky. To chce pevné nervy a na prvním možném úseku předjet nebo dát pauzu.

Rovná slušná silnice mimo obec, řidič (muž) ve slušném autě se řítí rychlostí 50 - 60 km/h nalepený na středové čáře. Provoz je mírně zvýšený i v protisměru a předjíždění je obtížné. Po pár km, ale předjíždí každý, kdo jen trochu může.

Na závěr ještě jedna situace, sice podobná, ale jinak naprosto odlišná. Rovněž podobná silnice, nezkušená řidička jede asi sedmdesátkou, ale při krajnici. Tak je přes auto vidět a předjíždění je celkem bezpečné.

Odp4: Jak se jezdí u nás!
Yardasan, 13.5.2008 21:05

A což teprv český fenomén, kdy vás brzdí pomalou jízdou a když ho předjíždíte tak zrychluje a zrychluje... nebo dojíždíte na červenou na semafor a celkem fest brzdíte - a silák za Váma to střihne a zahamtne před Vás... no škoda slov S pozdravem jK.

HAVRANI...
jiří, 8.5.2008 3:03

Já beru doktory jako normální pracující, kteří ale dělají s lidmi - proto mají více peněz, než třeba řezník na jatkách.Vzhledem k tomu, jak se u nás léčí, tak bohužel nemám k „bílým havranům“ lepší vztah!Odejít domů, protože mně padla, při hromadné havárii je hyenismus, která jenom potvrzuje můj výšeuvedený názor.Neomlouvám řidiče obecně - za to je vinna policie.Řidiči jezdí tak, jak jim policie dovolí.Pokud bude tvrdá knuta, bude na silnicích klid.

Odp: HAVRANI...
sandál, 8.5.2008 6:15

Určitě odešli protože „padla“ ?? Nesuďte zbrkle. Není možné např. že nejvážnější případy byly již převezeny nebo ošetřeny? Kdyby jenom „padla“ bylo by to tučné sousto pro novináře a večer by to věděl celý národ.

Odp: HAVRANI...
Tony, 8.5.2008 23:02

Můj známý je lékařem. Pokud má lékař vážně zraněného pacienta, který vyžaduje péči, tak ho nesmí opustit dokud nebude ve stabilizovaném stavu. Jakýkoliv takovýto přesčas mu bude proplacen.

Zajímavý podnět
SENIOR, 8.5.2008 8:57

V NÁRODNÍ DATABÁZI OBČANSKÝCH PODNĚTŮ už 6 roků bez povšimnutí kompetentních „trčí“ podnět [url=http://]http://podnety.cz/podnet-cislo-20020526111707[/url] . Asi by bylo účelné upozornit na jeho existenci pár poslanců, senátorů či novinářů. To ovšem může udělat každý čtenář těchto řádků.

achjo!
nebrec, 8.5.2008 8:59

bydlím poblíž, znám i Kavku, znám jeho řidiče a znám jeho autobusy. Tato společnost propaguje kriminalitu - výsledek známe všichni. Potřebujeme vůdce - člověka, který povede národ k lepším zítřkům. Jeden člověk nic neudělá, v mase je síla. Vždycky se něco změnilo,když přišel vůdce. Někdo, kdo bude mluvit našimi ústy a všichni se přidáme. Dneska vyhrávají na plné čáře prachy a protekce a kvete tu korupce a vytrácí se lidské porozumění a slušnost. Lidi se začínají za svojí slušnost stydět. Upřímností nikam nedojdou, tak lžou a podvádějí. Pustí si v televizi horory na Nově, koukají na litry krve, zmasakrované lidi a děti a pláčou, jak je svět zlý!!! Utěšují se, že oni takoví nejsou a modlí se, aby je to zblízka nikdy nedostihlo.
Učila jsem svoje děti, že nemají odhazovat papírky po ulicích, sbírali jsme i cizí na procházkách a vyprávěla jsem jim o čisté zemi, doma je vedla k pořádku, jezdila s nima na vodu a na kolech po naší zemi, učila je plést košíky a malovat a představte si , že jsem nedávno přistihla svého dvacetiletého syna vyhodit z okýnka auta plechovku od coly...málem jsem vylítla z kůže. Víte, co mi řekl? Mami, nešil, vždyť je to fuk!!! Dostal facku jako hrom, ale tak nějak mi zatrnulo. Že by moje výchova byla k ničemu? Co vidí moje děti venku? Kam jdeme? A kdy tomu „někdo“ udělá konec? Bezohlednost nám začíná přerůstat přez hlavu a slušní lidé si pořizují lepší zámky na dveře a vyšší plot a do některých ulic už dávno večer nechodí. Uzavírají se do sebe a cítí se osamělí a nešťastní. A potom jedou z práce domů za svojí rodinou... a nedojedou, protože jeden podnikatel musí jet na Kanáry a proto neopravil autobus a potřebuje mít tučné konto, a proto neplatí slušnou mzdu svým řidičům a ti zase musí jezdit o dost hodin navíc, aby uživili rodinu a nemůžou si dovolit stávkovat, protože pak příjdou i o tu neslušnou mzdu ... a taky určitě nemají žádnou finanční rezervu, aby se mohli soudit...protože z 10tisíci si žádnou finanční rezervu ani nemohou udělat.... je to jako kolotoč ... a ten se točí pořád dokola a je nějak zablokovanej a nejde zastavit a nejde ani vyskočit.... je i z toho tak smutno... N.

Odp: achjo!
Tony, 8.5.2008 23:09

Jak řešit tento morální ůpadek společnosti ? Východiskem rozhodně není vůdce.

Odp2: achjo!
Yardasan, 9.5.2008 20:29

Vyřeší se to zase „na chvíli“ nějakou válkou. Lidi musí nejdřív padnout na hubu aby si mohli chvíli něčeho vážit. S pozdravem jK.

Odp3: achjo!
Tony, 9.5.2008 20:50

Koloběh života, že ? Válka, mír, válka, mír...

Dobře, že žijeme v období míru.

Odp2: achjo!
nebrec, 13.5.2008 9:03

:-)proč se bránit možnosti, že se najde jeden člověk, který to rozhýbe a lidi se přidají. Z minulosti jsme snad dostatečně poučeni a máme dost rozumu, abychom nešli za magorem, no ne? Občas se mi někdo zalíbí, ale nepřesvědčí mě a život jde dál. Až se najde někdo fakt dobrý, tak to nebude tak těžké. Šla bych do toho, ale nemám moc dobrý kádrový profil, hihihi... zdravím N.

Odp3: achjo!
Yardasan, 13.5.2008 20:42

Myslím, že tomu nepřeje doba nadnárodních monopolů. EU vzniká v podstatě jako taková obrana právě proti jednotlivosti. Případná odtrhlost by byla potrestána nesoběstačností. Čeká nás ekonomická válka s USA a ideová válka s dálným východem. Evropa začíná doplácet na humanismus a do budoucna nemůže udržet sociální smír. Bude umírat hodně obyčejných „nevinných“ lidí. Ani Rusko a okolní země nejsou ze hry jak by se dnes zdálo. S pozdravem jK.

Odp4: achjo!
Tony, 12.6.2008 0:20

Máte příliš bujnou fantazii. Právě proto, že není nic ovládáno pouze jedním člověkem (nebo malou skupinou lidí), tak právě proto k tomuto už nemůže dojít. Žádná další fatální válka mezi vyspělou civilizací... Samozřejmě hrozí reálná hrozba války v Asii.

Zajímavý podnět
SENIOR, 8.5.2008 9:01

Omluvám se za duplicitu komentáře. V předchozím nefunguje odkaz – zkouším to znovu.

V NÁRODNÍ DATABÁZI OBČANSKÝCH PODNĚTŮ už 6 roků bez povšimnutí kompetentních „trčí“ podnět http://podnety.cz/podnet-cislo-20020526111707 . Asi by bylo účelné upozornit na jeho existenci pár poslanců, senátorů či novinářů. To ovšem může udělat každý čtenář těchto řádků.

Odp: Zajímavý podnět
nebrec, 8.5.2008 9:10

díky, už jsem to četla. N. ;-)

Jen další nehoda.
Shipper, 13.5.2008 20:27

Jak je možné, že něco takového jezdí vůbec po silnicích? Když nechcete obvinit kapitalismus, nebo socialismus (dozvuky 40 let), můžete jen pokrčit rameny a maximálně pocítit soucit. Technický průkaz byl nejspíš v pořádku, řidič vypadá zatím spíš na medaili než na šibenici, doktory taky nikdo asi neobviní...a řešení? Seniorův podnět je jako obvykle konina a bude tam ležet nejspíš navěky a že by někdo vymyslel lepší? Autor čláku píše, že je to něco o nás a světě kolem nás. To moc nechápu, na co si stěžovat dřív? Na Karosy? Na stav našich silnic? Na korupci při technických kontrolách? Na dopraváky? Atd. Časem se nehodovost dostane na úroveň vyspělých zemí, ale on už to zase tak velký rozdíl není...sednout si do auta či autobusu, na motorku a bohužel i na kolo je prostě riziko.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru