Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Diskuse a argumenty"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp4: mimoběžky v diskusi
Yardasan, 2.5.2008 20:42

Špatně pane Shipper! zkuste to znova:
Takovou debatu o domovních dveřích si dovedu docela dobře představit: diskutér 1: „Plastové dveře budou nejlepší, protože dobře drží teplo, budou lepší než ty naše staré dřevěné“ ....a pozor mí drazí, on má nezpochybnitelnou pravdu...
diskutér 2: ty moderní hliníkové dveře budou nejlepší, protože dobře drží teplo, budou lepší než ty naše staré dřevěné a vydrží mnohem víc, než než dveře plastové, které jsou spíše dobré pro menší dům, kde nejsou tolik namáhané......a pozor mí drazí, on má TAKÉ nezpochybnitelnou pravdu... Nyní vystoupí třetí diskutující: Ty naše staré dřevěné dveře vydržely 40 let. Když je necháme lacino opravit, tož můžou sloužit dál. Můžete garantovat, že ten plastikový zázrak vydrží alespoń polovic? Nemůžete. A můžete zaručit, že ty předražené hlinikové dveře někdo neukradne, nebo neponičí? Taky nemůžete......a pozor mí drazí, on má TAKÉ nezpochybnitelnou pravdu... Pozor, oni se ti diskutéři navzájem vůbec nepopírají, oni nezpochybňují argumenty jiného, ani se o to ani nepokoušejí... uvádějí jiné, MIMOBĚŽNÉ argumenty, zde nelze přiměřovati váhu tvrzení a zkoumati jejich pravdivost...a protože se však závěry vyvozené diskutéry rozcházejí, argumenty se míjejí a nelze je tedy kritisovat, je obvyklým jevem, že se navzájem kritisují diskutéři....Nu a u těch námořníků byl problém stejný: nebylo totiž k disposici žádné novorozené zviřátko, které by bylo lze na důkaz tvrzení utopit, nebo si nechat zaplavat...Pokud by ti moji smyšlení dveřní diskutéři začali mluvit v jedné rovině, mohli by případně dojít k jakémusi závěru a třeba i ku dohodě... Mohli by třeba říci: oprava dřevěných dveří by mohla stát asi tolik, ale ztratíme tolik tepla. plastikové dveře stojí tolik a vydrží tolik a ztratíme tolik tepla. atd... pak mohou začít jednat o číslech, kolik teda co stojí, kolik je úspora a jak dlouho to vydrží... rovina jednání je dána cenou a teplem... linie diskuse vedené v rovině se mohou setkat v bodu řešení, shody. Mimoběžky se nesetkají nikdy. S pozdravem jK.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.