Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

15.2.2008 1:00

Žijeme v demokracii?

Myslím, že dost už bylo řečí „z hůry“. Dříve by celou věc řešily defenestrací, dnes by díky demokracii měli důležité otázky řešit referendem.

To se nestane. Proč by schválily zákon, který by byl nástrojem názoru většiny občanů. Ví, že jejich plat by byl jen násobkem životního minima a hlavně by museli dodržovat zákony! Jejich imunita by se vztahovala pouze na půdu úřadu, který zastávají, politickou činnost.

Normální zaměstnanec si nemůže dovolit číst noviny v práci, hrát na počítači hry, nebýt přítomen na pracovišti v pracovní době nebo spát. Je toho mnoho co prostý člověk nemůže. Tedy může, ale pak jde od válu.

Práva a povinnosti všech lidí v tomto „demokratickém státě“ by měli být stejné! Nemohu si jako mnozí žít v jiných zákoných normách. A tak by mělo dojít k jejich vyrušení, srovnání na stejnou úroveň. Jinak žijeme v nedemokratické státě. A tedy zřejmě není potřeba dodržovat zákony tohoto státu!?.

To tady může fakt přispívat každý...
Marek, 15.2.2008 13:48

To tady může fakt přispívat každý přiopilý negramota? Ten „článek“ je strašný...

Odp: To tady může fakt přispívat každý...
Jimmy, 16.2.2008 7:49

A není to náhodou přímo ukázkový příklad demokracie ? ;-)

Odp2: To tady může fakt přispívat každý...
Pavel od vody, 16.2.2008 8:34

Jako že si člověk může říkat a psát, co chce a jak chce? To beru. Ale při zachování určitých pravidel, ne?
Tohle je spíše projev anarchisty. Naxranýho anarchisty. (místo x lze doplnit pár písmenek)

Havrane, na co mám reagovat? Jsou to...
Pavel od vody, 15.2.2008 14:15

Havrane, na co mám reagovat? Jsou to výkřiky do tmy a navíc s takovými hrubkami, že jsem ztrácel souvislosti.
Tomuhle článku dávám palec dolů. :-(:-(:-(

Doporučuji. Nejdříve si projděte...
Vutak, 15.2.2008 20:32

Doporučuji. Nejdříve si projděte mluvnici. Potom přehodnoťte své názory. ;-)

Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Yardasan, 16.2.2008 9:43

Zdá se mi, že diskutující jsou samým diskutováním tak obroušeni, že již nechápou snadno pochopitelné. Já článku rozumím a vše, co je tam řečeno vnímám kolem sebe jako stav, který tu je. Vzhledem ke kvalitě našeho společenství se s tím ale nic nedá dělat - snad jen jedině zvolit pro život jinou zemi nebo se izolovat. S pozdravem jK.

Odp: Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Pavel od vody, 16.2.2008 9:57

Kvalita našeho společenství ale začíná u nás samotných. A písemný projev velice hovoří právě o té kvalitě jedince.
Já tuším, kam pisatel míří, ale ozval jsem se proti podané formě.

Odp2: Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Pavel od vody, 16.2.2008 9:59

A demokracie je vláda lidu lidem. Neboli člověk člověku člověkem. Ten článek vyznívá jinak.

Odp3: Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Yardasan, 17.2.2008 19:29

Já bych řekl zvíře člověku zvířetem. S pozdravem jK.

Odp4: Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Pavel od vody, 17.2.2008 21:10

Ale Yardo, trochu slunce pusť do svého života.

Odp2: Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Juras, 29.2.2008 9:28

Písemný projev s kvalitou jedince nemusí souviset. Dyslektici např. mohou být neobyčejně inteligentní, ale psát gramaticky správně nedokážou. Je mi to dost nepochopitelné, ale je to tak.

Co myslíte kvalitou jedince? Inteligenci? Čestnost? Snahu pomáhat vs. sobeckost? Zdraví? Všechno toto jsou atributy člověka, mají každý svou vlastní kvalitu a jsou na sobě navzájem nezávislé (obecně).

Odp2: Zdá se mi, že diskutující jsou samým...
Juras, 29.2.2008 9:34

Ještě trochu k písemnému projevu a kvalitě. Tvrzení „písemný projev velice hovoří právě o té kvalitě jedince“ je nepravdivé. Pokud jste vycházel z obrácené implikace „nekvalitní jedinec má zpravidla nekvalitní písemný projev“, která podle mých empirických zkušeností platí, udělal jste logickou chybu. Nekvalitní písemný projev neříká nic o kvalitách autora. Autor mohl stvořit nekvalitní text z jiného důvodu - může to být třeba nemoc, stres nebo jiná indispozice.

Žijeme v demokracii!
M.., 17.2.2008 23:46

Zákonodárný sbor je volen lidmi.
Všechny ostatní mocenské funkce pocházejí ze zákonodárného sboru. Nikdo u nás nezískává podíl na státní moci jiným způsobem ne přenosem (postupným přenosem) od zákonodárného sboru, který ji má od lidu.
Takže jsme nepochybně demokracie.

A teť tu o popelce, prosím. Až bude...
havranznursie, 18.2.2008 3:24

A teť tu o popelce, prosím. Až bude realita stejná se zkutečností „heureka“. Možná jsem negramota, jsem rád, že ostatní jsou bez chyby.

Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 24.2.2008 16:18

Každý má právo na svůj názor, i když jej třeba nedovede vyjádřit gramaticky správně! To navíc neznamená, že takový názor není správný. Každý má dnes spoustu řečí o demokracii, ale málokdo ji dovede definovat a tak se uchyluje k frázím typu: „Demokracie je vláda lidu“. Někdo zas operuje tím, že žijeme v demokratické společnosti, protože jsme si své poslance zvolili v demokratických volbách. Přitom jaksi opomíjí, že to je jen jedna ze základních podmínek demokracie. Další a mnohem důležitější je podíl lidu na moci - tedy na vládnutí. A tady pak zjistíme, že není prakticky žádný!!! Většina občanů nechce na našem území americký radar, ale ovlivnit to vlastně vůbec nemohou – jakápak tedy demokracie? Jaký je podíl těchto lidí na vládnutí? A tak bychom mohli pokračovat ve volbě prezidenta, uznání nebo neuznání Kosova, přítomnosti nebo nepřítomnosti na reakční válce v Iráku apod.
V takové situaci je však nutné zcela odmítnout teze, že si za dnešní stav můžeme sami. Opak je pravdou. Mohou za něj ti, kteří mají rozhodující podíl na moci a to my lidé, jak jsme ukázali, nejsme!
My totiž vůbec nežijeme v demokratické společnosti a bohužel, papouškováním mocním tohoto světa ji ani nebudujeme! Věhlasný Anglický sociolog Zykmund Bauman řekl v jedné ze svých knih, mimochodem většině z nás známy fakt, že většina kapitálu je koncentrována v rukou několika málo lidí. Tento soukromý kapitál je natolik mocný, že dovede zamávat i ekonomikami států a slabší státy dokonce ekonomicky zničit. No a parlamenty a vlády těchto států pak zcela pochopitelně poslouchají diktát tohoto kapitálu a ne hlasy svých voličů. Vždyť voliči je nijak ohrozit nemohou. Většina z nás určitě nechce na politické scéně vidět nejméně polovinu dnešních politiků – a co zmůžeme?
Volební zákon je nedemokratický a je jednou z hlavních příčin dnešního stavu věcí, protože neumožňuje volícímu lidu žádný podíl na moci. Volič dává hlas politické straně – ne politikovi. No ale z politických stran nemá na výběr, jedná se prakticky o stejné stany se stejnými lidmi v celé polistopadové době – stejně tak jako v době předlistopadové! Na tomto stavu nic nezmění fakt, že někteří politikové se přeskupili a vytvořili více méně dočasné politické strany, jako formu jejich boje o podíl na moci. Dovedete si představit, že by se podle známého scénáře chovali „Snítilí“, kdyby je lidi volili přímo? (Pro znalce gramatiky: ti Snítilí - jako skupina lidí, proto měkké i). Vždyť by to pro ně znamenalo konec v politice. Takhle to znamená jenom pokračování na kandidátce jiné politické strany. A my lidé s tím nic neuděláme, i kdybychom moc chtěli (nechceme-li sklouznout k myšlenkám defenestrace, či jiných forem násilí)! Mimochodem, boj o moc je ve své podstatě taky jenom formou násilí, které se koná za deklarace nenásilí!
Takže jako odpověď autorovi článku: NEŽIJEME V DEMOKRACII. To v čem žijeme, není demokracie – jen se tak tváří. Kdybychom směřovali k demokracii, poznal by to autor článku velice snadno. Volení poslanci by se totiž hrozně báli svých voličů, skládali by jim účty, naslouchali by svým voličům a to všechno proto, aby mohli být znovu zvoleni. Uznejte, že taková situace u nás není.

Odp: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Shipper, 24.2.2008 18:30

Neuznám, pletete si podíl lidu na moci s nepřetržitým referendem. Já jsem se svým podílem na moci spokojen, na rozdíl od vás si své spoluobčany nemaluji, takže si myslím, že současní poslanci jsou náš odpovídající vzorek.
ZykmunT Bauman (kdyby to někdo hledal) má asi pravdu, no a co? Takhle to prostě je. Všude. Nebo podle vás někde existuje dokonalá demokracie dle vaší představy? Nějakou chybku byste té naší mohl odpustit, těch 40 let jsme ještě nesmázli, ale pracuje se na tom.
No a já jsem pro radar, pro uznání Kosova (jako lepší ze dvou špatných řešení) a pro naší přítomnost v Iráku. A současná vláda mi až na pár výjimek vyhovuje.

Odp2: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 24.2.2008 20:03

No vidíte, tak v tom se lišíme. To já sdílím názor většiny, i když je mi jasné, že zvítězí Váš menšinový názor. A pak že demokracie!!! Skládání účtu voličům a poslouchání jejich názorů, není trvalé referendum! No a co se odpouštění týká, to je opravdu možné, ale jenom u člověka, který v dobré víře pochybil. U principů a zásad se nic takového tolerovat nemůže! To bychom pak byli společností bez zásad, bez morálky, slovem: kam vítr tam plášť.

Odp3: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Shipper, 24.2.2008 23:43

Tak ještě jednou, existuje někde demokracie dle vaší představy?

Odp3: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Juras, 29.2.2008 9:48

Já také dost často sdílím názor většiny. Ale to neznamená, že bych kvůli tomu prosazoval referendum o závažných otázkách, v nichž se vyznají pouze odborníci. Abych místo kvalitního rozhodování popusti větší vliv lepší mediální kampani a manipulaci...

Například v otázce Radaru - jsem čím dál ostřeji proti Radaru. Zároveň si myslím, že o radaru nesmí rozhodnovat referendum. Už proto, že veřejnost dostane (za naše vlastní prachy) Klvaňovu mediální masáž o tom, jak je Radar perfektní a za následné rozhodnutí by nikdo nebyl zodpovědný - politici by mohly říct: „Sami jste to chtěli!“.

Kde bych viděl referendum jako správné, je třeba otázka referenda. Pro lidi je, myslím, dost důležité, jestli je prezident „jejich“ nebo ne, přitom jeho osoba nemá zpravidla přímý vliv na nějakou důležitou funkci státu.

Odp4: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Juras, 29.2.2008 9:49

Sakra, ještě si někdo bude myslet, že su nekvalitní jedinec ;-) - politici by mohli říct - samozřejmě

Odp4: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 1.3.2008 6:37

Souhlasím, avšak s tím rozdílem, že odmítnutí cizích vojsk na našem území převážnou většinou národa, nepovažuji za závažnou otázku, v níž se vyznají jenom odborníci. Jde o principiální postoj, který lidé chtějí od „svých“ politiků. Až následná realizace by mohla přinést složitosti odborného rázu - a ty ať řeší odborníci. Vůli většiny však je nutné jednoznačně respektovat! Jinak nemůžeme tvrdit, že budujeme demokracii a kroky vlády pak nejsou legitimní.

Odp5: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Shipper, 1.3.2008 6:59

Vůle většiny je respektována při volbách, jak jinak by jste si to představoval?

Odp6: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 1.3.2008 13:00

Nechtěl jsem původně odpovídat na trochu infantilní dotazy ohledně toho, zda někde ve světě uplatňují demokracii a jak se ve společnosti realizuje většinový názor.
Není totiž vůbec důležité, či je někde ve světě uplatňována demokracie nebo ne pro to, aby bylo možné posoudit, zda vývoj u nás demokratický je nebo není.
Dále nevím zda náhodou nejste reliktem bývalého režimu nebo si proste pletete restauraci s menstruací. Volby přece nemůžou být jediným mechanizmem na prosazování politiky většiny. To mi chcete tvrdit, že za socializmu byl názor většiny realizován? A volby přece byly!
Jednoznačnou podmínkou je nediskriminační volební zákon – a ten u nás není! Dále pak musí existovat institut referenda, který rozhodne o otázkách jež přímo nesouvisí s politikou jednotlivých stran, které však přesto mají rozhodující význam pro budoucnost země a jejich občanů – zákon o referendu u nás taky není!
Politici neskládají účty voličům, protože voliči je nevolili. Volili přece politické strany a ne politiky. A tak mohou padat volební sliby, které nikdy nebudou plněny. Je to demokratické? Vždyť je to podvod na voličích. Kdyby občané volili politika, mohli by jej referendem odvolat v případě, že by došlo k tak závažným aférám jako v případě Čunka nebo by to bylo prostě poslední volební období příslušného politika.Takhle je i grázl jednoduše zabetonován v příslušné straně a ta jej opět dál bude dávat na kandidátku, stačí, že bude mít jistotu o jeho „správném“ hlasování! A tak dále…

Odp7: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Shipper, 1.3.2008 14:16

Proč jste mi neodpověděl na můj infantilní dotaz (...existuje někde demokracie dle vaší představy?) jsem pochopil z vašeho dalšího příspěvku: Nepovažuji USA za demokratickou zemi, žil jsem tam dost dlouho, abych pochopil, že to je policejní stát, možná horší, než kdy byla totalita u nás!:-):-):-)
No a k vašemu příspěvku:

Jednoznačnou podmínkou je nediskriminační volební zákon...

Mohl byste mi vysvětlit, co to je a kde to funguje? Pokud to není pro vás infantilní dotaz.

Dále pak musí existovat institut referenda

Nemusí.

Politici neskládají účty voličům, protože voliči je nevolili.

Volili, nepřímo, tak jako v jiných fungujících demokratických zemích.

Takhle je i grázl jednoduše zabetonován...

Jediná věc na které se shodneme, ovšem na rozdíl od vás vnímám tuto šaškárnu, jako drobnou chybku, oni ti druzí, zase o tolik lepší nejsou.
Pokud mi budete odpovídat, prosím bez urážek.###

Odp8: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 1.3.2008 15:25

Omlouvám se, nemínil jsem Vás urážet. To mě ani ve snu nenapadlo. Zkuste mi však odpovědět, proč je důležité říkat zda a kde ve světě existuje demokratický stát, abychom mohli říct, zda probíhá demokratický vývoj u nás? Já to za důležité nepovažuji a zlobte se nebo ne, působí na mne tento požadavek infantilně. Něco jak zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…. Mimochodem v Evropě najdeme celou řadu států, kde jsou na tom s demokracií líp než v USA (včetně nás)!
Aspektů, proč považuji volební zákon za diskriminační, je víc. Já jsem některé jmenoval, jen je potřeba číst. K dalším patří skutečnost, že volení můžou být jenom lidé na kandidátce politických stran. To znamená, že všichni (a to je naprostá většina lidí) jsou diskriminováni tím, že nemůžou být voleni. Nelze totiž předpokládat, že politická strana by na své kandidátce trpěla člověka s jinými politickými názory. To ale zvýhodňuje lidi v politických stranách, dělá to z nich občany s většími právy – občany jiné kategorie.
Váš argument s nepřímou volbou mi opět silně zavání socializmem a připomíná mi zvláštní princip demokratického centralizmu!!! Tam byli lidé do funkcí taky dosazování lidmi, kteří byli voleni – čili taky nepřímo! Bohužel, v politice žádný ústupek od demokratických zásad nebo chcete-li šaškáren není možné přejít jako drobných chybku. Přesně takovými drobnými chybkami se dostal k moci Hitler, nebo komunisté. Vždy jde o vážnou věc, pokud jde o zásady, o principy.

Odp9: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Shipper, 1.3.2008 19:46

...proč je důležité říkat zda a kde ve světě existuje demokratický stát, abychom mohli říct, zda probíhá demokratický vývoj u nás?

Proto, abychom se vyhnuli vymýšlení nového režimu, volebního systému atd, s tím nechci nic mít, pokud vy ano, přeji vám hodně úspěchů.

Aspektů, proč považuji volební zákon za diskriminační, je víc. Já jsem některé jmenoval, jen je potřeba číst.

Co všechno je podle vás špatně jsem pochopil, tak složité to zase není, jen ve vašich příspěvcích postrádám, jak byste si eventuální změnu konkrétně představoval.

To ale zvýhodňuje lidi v politických stranách, dělá to z nich občany s většími právy – občany jiné kategorie.

Máte snad také právo stát se občanem s většími právy.

Váš argument s nepřímou volbou mi opět silně zavání socializmem

Můžete mi sdělit vaší představu volebního systému KONKRÉTNĚ?

Bohužel, v politice žádný ústupek od demokratických zásad nebo chcete-li šaškáren není možné přejít jako drobných chybku.

Viz: Pavel7 27.2.2008 20:34

Odp10: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 1.3.2008 21:05

My tady přece žádný režim nevymýšlíme! A já ani vymýšlet nemíním. Téma článku zní zda žijeme v demokracii a k tomu jsem se taky vyjádřil.
Vaše teze, že mám taky právo stát se občanem jiné kategorie mne nemůže uspokojit. Za socializmu jste taky mohl vstoupit do KSČ. V principu mi vadí jakékoliv kategorizování občanů z hlediska práv. Všichni musí mít stejná práva.
No a na váš odkaz: Pavel7 27.2.2008 20:34 odpovím svým odkazem: vi.tr 1.3.2008 7:10

Odp: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
Juras, 29.2.2008 9:42

Vypadá to, že máte pifku na „snítilé“. Proč? Připadalo by Vám demokratičtější, kdyby bez ohledu na své názory ve všem poslouchali Paroubka? Myslíte, že Paroubek reprezentuje názor voličů ČSSD?

Odp2: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 1.3.2008 13:25

Mám pifku na všechny politiky nebo alespoň na jejich převážnou většinu. Kdyby nebyl Snítilý, byl by někdo jiný. Korupce v parlamentním prostředí má rozměr, který naše historie nepamatuje. Zákony a pravidla jež toto prostředí tvoří pak nemožno označit za demokratické, ale spíš za účelově laděné. (Vždyť kdyby existovali řádné - proobčanské zákony, nemohlo by se takové korupční prostředí nikdy vyrvořit.) Toto pak jako chobotnice prorůstá z parlamentu do justice a do ostatních složek občanské společnosti. Zkuste si odpovědět, zda lze budovat demokratické zřízení podle nedemokratických zákonů. Zda lze budovat právní stát v společnosti bezpráví.
Takže nepřipadalo by mi demokratičtější ani kdyby poslouchal Paroubka. Paroubek jistě reprezentuje názory části voličů ČSSD. Pokud ale někdo, kdo až do voleb zastává Paroubkův názor a až v průběhu volebních procedur jej změní na Protiparoubovský a to ještě za asistence poslanců z konkurenčního tábora, má volič právo nabýt přesvědčení, že se jednalo o korupci. U politiků by měla platit presumpce viny a tak by příslušný politik měl prokázat, že o korupci nejde.

Odp3: Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
kolemjdoucí, 1.3.2008 14:06

Máte úplnou pravdu Snítilého i Čunka by měla společnost považovat za viníky do té doby až prokážou, že tomu tak není! Stačilo by přece, aby Čunek vysvětlil původ peněz a nemusel by ani korumpovat justici!!! Oni se však o prokazování neviny ani nepokoušejí.

Je potřeba pochopit naši situaci v běhu...
Pavel od vody, 24.2.2008 22:05

Je potřeba pochopit naši situaci v běhu dějin a současnost vnímat kontinuálně. Otázka zní: jak vzniká demokratrická společnost a kdy jsme my - Češi - měli šanci ji vybudovat?
První krůčky jsme udělali za první republiky a vykročení to bylo velmi úspěšné (na konci 30. let byla ČSR třetí nejvyspělejší zemí v Evropě). Zastavili nás až Němci za WWII a pak komunisti. Ti mají na dnešním „stavu unie“ největší podíl.
Teďka jsme prostě v období, kdy u nás vzniká něco, co tady nikdy nebylo, nejsou s tím žádné anebo jen minimální zkušenosti. A nikdo nám nepomůže, v tomto vývoji jsme sami.
No a jestli je někdo nespokojený - tak ať s tím prostě něco udělá. Třeba jen to minimum, že půjde k volbám. Argument, že to nemá cenu, je lichý. Doba, kdy výsledky voleb se počítaly na 99.98% a kdy to opravdu nemělo cenu, je zaplať pámbu pryč.
Takže mám otázku: Co udělal autor článku, aby změnil to, co se mu nelíbí? Pokud napsal jen tento článek, tak je to žalostně málo.

Odp: Je potřeba pochopit naši situaci v běhu...
vi.tr, 24.2.2008 23:23

Jistě lze souhlasit s většinou toho, co píšete. Problém vidím v tom, co zde vzniká, a zda to je demokratický systém! Nepovažuji USA za demokratickou zemi, žil jsem tam dost dlouho, abych pochopil, že to je policejný stát, možná horší, než kdy byla totalita u nás! Poslední aféru, kterou jsem tam zažil, bylo argumentačně silně podložené podezření z tajného čipování lidí! Pokud je nám v tom, co budujeme vzorem takovýto stát, pak výsledkem nebude – ani nemůže být demokratické zřízení.
Co udělal autor článku pro to, aby změnil to, co se mu nelíbí, bych zde neřešil. Je to jeho problém. Na svíci je především proto, aby konfrontoval své názory s názory jiných. Pak třeba uvidí, zda jsou správné, nebo mají někde trhliny. Nezazlíval bych mu proto, že něco napsal. Mít názor je pořád lepší, než davy lidí bez vlastního názoru.

Odp2: Je potřeba pochopit naši situaci v běhu...
Yardasan, 26.2.2008 18:55

Davy lidí bez vlastního názoru - to je to co naše „demokratická“ společnost v čele s ODS potřebuje a naštěstí je jich, a bude dost. S pozdravem jK.

Odp2: Je potřeba pochopit naši situaci v běhu...
Pavel od vody, 27.2.2008 12:47

Tak s tím lze jenom souhlasit. Český národ se chová jako kyvacllo. Byli jsme 40 let na východě, teď jsme překmitli na západ. Můžeme jen doufat, že tam nebudeme taky 40 let.
Ta otázka autorovi byla spíše řečnická, bez nároku na odpověď.

Žádný systém není dokonalý!
Pavel7, 27.2.2008 20:34

Demokracie je z existujících společenských systémů systém nejspravedlivější, ale v žádném případě ne dokonalý. To, že všichni členové společnosti nerespektují pravidla, je bohužel normální. Většina prohřešků je nějakým způsobem potrestána, ovšem některé vůbec nebo nedostatečně. To je cena za určitou míru svobody. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme protestovat, ale to je všechno.

Odp: Žádný systém není dokonalý!
Yardasan, 28.2.2008 19:10

Můžeme o tom polemizovat, můžeme o tom vést spory. Můžeme s tím dokonce i nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co proti tomu můžeme dělat. Jára Cimrman. S pozdravem jK.

Odp: Žádný systém není dokonalý!
Yardasan, 28.2.2008 19:13

Jinak si myslím, že totalitní režim je ve své podstatě nejspravedlivější pro společnost jako celek. S pozdravem jK.

Odp2: Žádný systém není dokonalý!
Pavel7, 29.2.2008 18:40

Já jsem psal, že některým něco může procházet. Výhoda demokracie je, že každý, kdo poruší pravidla, může být dříve nebo později potrestán. Ať si myslí cokoliv, tak nikdy nemá jistotu, že mu to projde. V novinách se píše, jak je to hrozné, kolik lidí porušuje zákon a prochází jím to, ale už to je začátek nápravy.

Odp3: Žádný systém není dokonalý!
Yardasan, 29.2.2008 19:28

Zdá se mi, že žijete mimo republiku. Po delší době jsem se nechal zaměstnat, abych byl zase v „obraze“, v „podniku“ a. s. - a pozor, nic se nezměnilo, naopak, krade se ještě více než za totáče, a to nahoře i dole. S pozdravem jK.

Odp4: Žádný systém není dokonalý!
Shipper, 29.2.2008 21:18

Zdá se, že mimo republiku, žijete spíš vy, Češi bohatnou, ekonomika roste, jsme nejúspěšnější transformační zemí, koruna je nejpevnější měnou na světě...to asi nebude jen zásluha spekulantů a zfalšovaných statistik...takže něco se asi změnilo, ale jistě ne pro každého.

Odp5: Žádný systém není dokonalý!
Yardasan, 29.2.2008 21:22

Přeju Vám Vaši naivní jistotu a víru, nemám co dodat. S pozdravem jK.

Odp6: Žádný systém není dokonalý!
Tony, 12.4.2008 22:11

Vše co napsal je pravda. Lokální problém nemůžete vztahovat na celou republiku. ČR je na tom opravdu dobře. To že máte špatné zaměstnání je zase jiný problém.

Odp7: Žádný systém není dokonalý!
Yardasan, 13.4.2008 21:14

Asi jste špatně četl... já chodím do různých zaměstnání a různě podnikám jenom pro poznání stavu. Jsem finančně zabezpečen a nemám potřebu vydělávat další finance. S pozdravem jK.

Odp5: Žádný systém není dokonalý!
vi.tr, 1.3.2008 7:28

Nevím, zda žijete mimo republiku, ale určitě žijete mimo realitu. To v dobách, kdy ještě ekonomika nefungovala, velice výkonné zdravotnictví netrpělo nedostatkem peněz a to lidé za léky a lékaře neplatili, také školství netrpělo nedostatkem peněz a patřilo mezi nejlepší ve světě, no a ta nefunkční ekonomika bez problému utáhla 10 x větší armádu, výborně vyzbrojenou a vycvičenou na rozdíl od té dnešní a státní pokladna měla větší aktiva než pasíva.
Jak to lze vysvětlit? Jsou jenom dvě možnosti. Buď tedy dnešní ekonomika není až tak fungující nebo to všechno dovedou naši politikové rozkrást a ještě nás zadlužit. Nevím, která z možností je lepší.

Odp6: Žádný systém není dokonalý!
Shipper, 1.3.2008 9:56

Tak jsem konečně pochopil váš režim snů.

Odp7: Žádný systém není dokonalý!
vi.tr, 1.3.2008 12:27

Nic jste nepochopil. To jsou jenom fakta. Neobhajuji socializmus, nepovažuji jej za řešení, naopak vždy jsem byl kritikem socialistické společnosti, která něco jiné propagovala a něco jiné dělala. Faktem je, že zmíněné oblasti řešila nesporně lépe a levněji.

Odp8: Žádný systém není dokonalý!
Shipper, 1.3.2008 12:51

Sorry, ale o výhodách socialismu nediskutuji.

Odp9: Žádný systém není dokonalý!
kolemjdoucí, 1.3.2008 15:02

Ono to není o výhodách socializmu. Ono je to o schopnosti (možná ochotě) politiků nastavit systém!

Odp3: Žádný systém není dokonalý!
Yardasan, 29.2.2008 19:32

A všechno akorát zaplatí zákazníci. Nahoře se krade z pozice. Dole z tolerance nízkých příjmů. S pozdravem jK.

Odp: Žádný systém není dokonalý!
vi.tr, 1.3.2008 7:10

Demokracie není společenský systém. Je to jen vlastnost společenského systému – míra, která udává podíl lidí na moci. V centralistických systémech je demokracie nízká nebo dokonce nulová. Absolutní míra demokracie pak vede k anarchii. V systémech, které lze označit přívlastkem demokratický, musí být míra demokracie velice jemně vybalancována. Musí být zajištěn většinový podíl lidí na moci, avšak určitou mezí kam až zajít, musí být celospolečenská prospěšnost, včetně odpovědnosti za tuto společnost. Přičemž pojem odpovědnost zde sehrává klíčovou roli. Bez odpovědnosti nemůže existovat ani svoboda. Absence odpovědnosti vede k osvobození se od povinnosti a to v konečném důsledku vede k nesvobodě.
Proto mám obavy o další vývoj u nás. Převážnou většinu našich politiků možno označit za všechno možné, od zlodějů přes lháře, vychytrálky, povaleče až po posluhovače kapitálu, slovem, za lidi bez morálky. Ať je jim vlastní cokoliv, není to odpovědnost.

Odp2: Žádný systém není dokonalý!
alergie, 8.3.2008 3:30

Myslím,že to vše je v nás- kde se poděla naše hrdost a statečnost postavit se čelem /jak to bylo v daleké minulosti/připadám si jako bych byla v nějaké pokusné laboratoři-kde se na nás provádějí pokusy do jaké míry toto vše vydržíme-jsem vyloženě pesimista-protože jak pozoruji jen skloníme hlavu zase blíže k zemi-a naší zákonodárci ,když vidí,že vše jim prochází-tak ještě přitvrdí.A na jak dlouho.Kdy konečně český člověk načerpá odvahu a řekne :a dost.Asi nikdy-poněvadž roztříštěnost našeho státu,nesolidárnost a snaha nemíchat se do ničeho co mě nepálí-nahrává přímo našim státníků a ti toho pekelně dobře využívají jen pro svůj prospěch.A nás zbývají jen pokecy v hospodách anebo se vymluvíme na internetu.A to je vše co dokážeme.Je mi z toho vyloženě smutno,protože -kdyby- povstala česká zem, jak minulých staletích a ukázala ,že má lid ještě také svou moc a nemůže se donekonečna takhle s ním s ním nedůstojně jednat-dopadlo by to snad? jinak?Nevím,ale rozhodně by to bylo důsledné varování pro naše politiky,že si nemohou dovolit oplývat takovou absolutní mocí,jakou nyní uplatňují.Protože toto už není demokratický stát-toto už zavání politickým státem ,který se schovává za slůvkem demokratický.Můžeme zajít znovu do nedaleké historie,kde v rámci náboženských otázek-křižáckých válek-s požehnáním biskupů-papežů-se zabírala cizí území,vraždilo a kradlo.A tady v rámci demokracie se provádí opravdu neuvěřitelné rafinované triky jak se postarat ne o blaho lidu,ale o blaho své a svých bližních.

cože ?
Tony, 10.4.2008 23:57

Co chtěl autor tímto výkřikem říci nebo naznačit ? Dobře se radí a nadává z pohodlí gauče a pivem. Článek mi vyzněl jako záznam z hospody, kde parta pupkáčů s pivem nadává na politiky. Je mi pouze 19 let, ale v průběhu mého života sem neslyšel nic jiného než nadávání na vládu. Pokud se nemýlím, tak před tím než jsem se „vyhrabal“ na tento svět tak v naší malé republice bylo mnoho důvodů pro nespokojenost s vládou. A proto se ptám těch radilů: „Jakou vládu by jste si představovali ?“ . Nežijeme v pohádce. A i v demokracii jsou lidé stejné svině jako v jiném režimu. Několik se jich jistě dostane i do politiky, takový už život je.

Odp: cože ?
Yardasan, 11.4.2008 19:59

Myslím si, že většina „jednoduchých“ lidí byla spokojena s minulým režimem, ale asi by jste to nepochopil. S pozdravem jK.

Odp2: cože ?
Tony, 12.4.2008 22:00

Vy jste komunista? Vy jste byl spokojen s minulým režimem? Myslíte si, že je vláda dnes horší než před rokem 1988?
V tom případě neznám mnoho jednoduchých lidí.

Odp3: cože ?
Yardasan, 13.4.2008 21:25

Víte, vláda za to nemůže, že většina národa je k zblití. Ale „jednudušší“ lidi se najedli a bydleli, měli jistou práci,dali si pivko a nikam nechtěli cestovat. Dneska - pokud nechápete - z platu do deseti tisíc měsíčně žijí téměř dvě třetiny lidí. S pozdravem jK.

Odp4: cože ?
Tony, 13.4.2008 22:32

Pokdu chtějí jenom sedět s pivkem, pak si asi víc než deset tisíc nevydělají. Život je boj.

Odp5: cože ?
Yardasan, 15.4.2008 19:10

Stále asi nechápete, že oni za to nemohou. Příroda jim nadělila holt méně. Nemohou být všichni chytří jako Vy, vždyť i díky tomu máte Vy více, než oni - pokud si to uvědomíte. Navíc v přelidněné společnosti už motto „život je boj“, je poněkud pasé. Pokud společnost chce aby stoupala hodnota lidského života, tak se musí humanizovat - což většina dravců těžce snáší a vytvářet pro tyto „ovce“ pracovní místa s „přijatelnou“ mzdou a „přijatelnými“ pracovními podmínkami. S pozdravem jK.

Odp6: cože ?
Tony, 16.4.2008 20:38

Už rozumím co tím máte na mysli. Rozdíl v nás je v tom, že já si nemyslím, že jsem chytřejší než ostatní od přírody. K tomu nemám důvod. Pregnantní přísloví „Život je boj.“ je věřím stále platné. Možná jsem naivní.
Uvažuji nad tím, co je to vlastně pravda. Význam slov „pravda“ a „právě teď“ (současnost) mi nikdy nebude znám. V okamžiku kdy vyslovím: „Teď je právě současnost.“ se to již stává minulostí. S pravdou je to podobné. Uvědomuji si, že nic není absolutní. A nikdy bych například za svou pravdu nebojoval, protože to nemusí být objektivní pravda.... zajímavé téma ... stálo by za úvahu. Nemyslíte ?

Odp7: cože ?
Yardasan, 17.4.2008 20:23

S tím musím jen souhlasit. Ale aby jste se stal bohem, tak své pravdě musíte věřit a následně přesvědčit ostatní. S pozdravem jK.

Odp8: cože ?
Tony, 17.4.2008 20:59

Jeden pán v Německu své pravdě věřil a přesvědčil i dostatečný počet lidí, přesto se (doufám) bohem nestal. :)

Odp9: cože ?
Yardasan, 18.4.2008 18:52

Já myslím, že pro dost lidí jím ještě zůstal a následní bohové se ho snaží v podstatě bezdůvodně zakazovat. S pozdravem jK.

Odp4: cože ?
Jimmy, 19.4.2008 8:48

Trochu uvedení věcí na pravou míru. Medián mzdy v ČR je 15000 - 16000 Kč hrubého měsíčně. Tedy přesně polovina národa má více nebo méně. Tedy rozhodně neplatí, že 2/3 národa dělají za 10 000 Hrubého ani čistého.
Z hrubého 15 000 bezdětnému zbude 12150 a tuto částku dostává minimálně polovina národa a to ještě do toho není započítaná šedá ekonomika, kdy spousta zaměstnanců i podnikatelů má různé přijmy bokem (cesťáky, platby bez účtu atd.).

Pro přesné statisky se doporučuji podívat na Výsledky informačního systému o průměrném výdělku

Např v podnikatelské svéře ve 3/4 2007 (aby jsme odfiltrovali vánoční prémie)
Medián hrubé měsíční mzdy ................................. 19 717 Kč/měs
Diferenciace
1. decil - 10 % hrubých měsíčních mezd menších než ....... 11 633 Kč/měs
1. kvartil - 25 % hrubých měsíčních mezd menších než ....... 14 893 Kč/měs
Medián - 50 % hrubých měsíčních mezd menších než ....... 19 717 Kč/měs
3. kvartil - 25 % hrubých měsíčních mezd větších než ......... 26 382 Kč/měs
9. decil - 10 % hrubých měsíčních mezd větších než ......... 36 966 Kč/měs
Průměr hrubé měsíční mzdy .................................... 23 968 Kč/měs

Méně než 10% zaměstnanců má méně než 11 600 měsíčně, takže kde jsou ty 2/3 národa pracující zas 10 000 Kč ?

Odp5: cože ?
Yardasan, 19.4.2008 11:50

Ono statistika a praxe je trochu jiná. Já se pohybuji po celé republice v praxi, takže na rozdíl od Vás vím, že Vaše údaje se nezakládají na pravdě. Většina republiky je do 11 000 Kč čistého a to se ještě mají relativně dobře. A znám spoustu „podnikatelů“ s velkými příjmy, kteří nepřiznají ani korunu navíc ke zdanění. Na venkově si navíc nemáte z čeho vybírat pokud chcete být jen zaměstnanec. S pozdravem jK.

Odp6: cože ?
Jimmy, 19.4.2008 13:58

Nejedná se o moje údaje, ale o údaje Ministerstva práce a sociálních věcí. Tedy jedná se o údaje založené na údajích z odvedených daních, sociálních pojištěních atd. Nikdo nikdy nebude přiznávat a platit daně z většího příjmu než skutečně má ! Tedy pokud někdo zatají nějaké příjmy, nebo je má legálně větší (např. cesťáky), tak ve skutečnosti budou logicky čisté příjmy ještě o něco lepší než plyne z uvedených statistik.

Neznám podmínky na vesnici, ale zato znám situaci v jednom větším krajském městě, kde pod 70-75 Kč/h (cca 12300 - 13200 Kč měsíčně) neseženete ani pokladní na kasu ani dělníka na linku, o ostatních profesích nemluvě.

BTW údaje z nepodnikatelské sféry = státních služeb, kde dost dobře nelze příjem nějak švindlovat vychází hodně podobně:

Hrubý měsíční plat a jeho složky, diferenciace, placená doba
v nepodnikatelské sféře české republiky
Medián hrubého měsíčního platu........................... 22 434Kč/měs

Diferenciace
1. decil- 10 % hrubých měsíčních platů menších než .......12 947Kč/měs
1. kvartil- 25 % hrubých měsíčních platů menších než .......17 634Kč/měs
Medián- 50 % hrubých měsíčních platů menších než .......22 434Kč/měs
3. kvartil- 25 % hrubých měsíčních platů větších než ........ 27 607Kč/měs
9. decil- 10 % hrubých měsíčních platů větších než ......... 34 818Kč/měs

Průměr hrubého měsíčních platu ............................. 23 654Kč/měs

Odp7: cože ?
Tony, 19.4.2008 14:27

Průměry a statistiky bývají zavádějící a mnohdy zmanipulované podle toho, jak se to komu hodí.

Odp8: cože ?
Jimmy, 19.4.2008 19:33

Průměr je zavádějící. Medián je někdy zavádějící. Nicméně vypsání kolik má 10,25,50,75 a 90% lidí, tak to už nijak zavádějící není.

Prostě ve státní správě mělo na podzim 2007 50% lidí více a 50% lidí méně než 22 434Kč/měs a to je prostě fakt.

Odp9: cože ?
Yardasan, 19.4.2008 19:47

To je možné, ale není tam, že těch 50procent, žije ve městech. S pozdravem jK.

Odp10: cože ?
Jimmy, 19.4.2008 20:25

Učitelé, starostové a obecní úředníci, hasiči, policajti atd. jsou i na vesnicích.

Odp11: cože ?
Yardasan, 19.4.2008 23:08

Ale nemají stejné příjmy... S pozdravem jK.

Odp12: cože ?
Jimmy, 20.4.2008 10:02

Opravdu ? Mám pocit, plat ve státních službách je daný platovou tabulkou, takže zatímco na vesnici ta tabulka může být báječný plat, ve velkém městě to už tak slavné nebude, což se projevuje na počtu zájemců o konkrétní místa.

Odp13: cože ?
Yardasan, 20.4.2008 21:44

Bohužel platová tabulka se týká jen základu. Například zdravotní sestra v nejmenovaném nekrajském městě má u nás kolem 9 000 Kč čistého a to je tam díky této mzdě na všechno sama... Samozřejmě nastupuje argument, že se na to může vy.... a jít do fabriky na jednu směnu bez sobot a nedělí za podobnou odměnu. S pozdravem jK.

Odp7: cože ?
Yardasan, 19.4.2008 19:45

hmhm, tak u Vás v krajském městě 13 000 Kč - ale HRUBÉHO. Česká republika nejsou jen krajská města. S pozdravem jK.

Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Tony, 18.4.2008 20:37

Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké to musí být když ti co přežili holocaust sledují v Tv vyholené hlavy, které si přejí návrat třetí říše.

Odp: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 18.4.2008 22:44

Možná si stačí uvědomit, že to co je nám předkládáno, jako největší utrpení v dějinách lidstva - druhá světová válka - nebyla největší. Děli se a dějí ne-li stejné, tak daleko horší zvěrstva. Jen se o nich jaksi nemluví, protože se to nehodí do krámu. S pozdravem jK.

Odp: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 18.4.2008 23:02

Například něco o židech od prof. Jos. Velenovského: Ano, ano, židé jsou dravci ve společnosti lidské, kteří zdržují veškerou kulturu a pokrok na zemi. Židé nežijí duševně, nýbrž jen tělesně, hoví žádostem těla a chtí nad lidstvem panovati a z lidu otroků si nadělati. A což paneček neví, že Hospodin již Abrahamovi slíbil, že Israel vládnouti bude všem národům, což neví paneček, že židé jsou národem vyvoleným? Ano, vím o tom a divím se, že se národové posud nepozvedli a plemeno židovské nevyhubili. To panečku, neudělají, máme peníze a za ty koupíme národ i krále. Vždyť jsme pod ochranou nejvyšších, kteří našich peněz potřebují. A mohli by židé něco dokázati, kdyby i křesťané nebyli darebáci? My nikomu neříkáme, že vládneme, to děláte jen vy, ale ve skutečnosti je to obráceně. Vždyť i Kristus a apoštolové byli židé... S pozdravem jK.

Odp: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 18.4.2008 23:20

Jeden malý střípek - Rus 1918 až 1921:
Lidé se jedli navzájem. Řádily zde čeky vedené židy. Nechme mluvit čísla:
Umučeno 28 biskupů, 1 215 kněží, 6 000 profesorů a učitelů, 9 000 lékařů, přes 54 000 důstojníků, 260 000 vojáků, 11 000 policejních důstojníků, 58 000 strážníků, 12 950 statkářů, 335 250 různé inteligence, 192 000 dělníků, 850 100 sedláků, - k tomu 35 milionů zahynuvších hladomorem.
Mezi 550 komisary, kteří tuto zkázu spáchali, bylo 447 židů a 30 Rusů. S pozdravem jK.

Odp2: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Tony, 19.4.2008 12:34

O každé společenské skupině se dájí najít podobné statistiky. Křesťané, husité, vikingové, číňané, atd. Také jsou hodni odsouzení. Neonacisté se ovšem přímo hlásí ke stejným názorům jako nacistické Německo a to je podle mého špatné.

Odp3: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 19.4.2008 19:55

Za každým zabíjením je nějaká ideologie. Nacistická je jen jednou z mnoha. S pozdravem jK.

Odp: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 19.4.2008 12:06

Říká Vám něco „bučení telátek“? Jde o drcení varlat vězňům američany ve jménu svobody v nedávné době. S pozdravem jK.

Odp2: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Tony, 19.4.2008 12:26

Vy píšete pouze o určitých situacích, které způsobují jedinci. Já naproti tomu mluvím o ideologii. Židé nemají jako cíl vyhubení jiných. Přímo nedeklarují, že pokud se dostanou k moci budou omezovat svobodu jiných. Jestli mi rozumíte.
O bučení telátek jsem neslyšel. Věřím, že se něco takového dělo (možná i děje). Ale předpokládám, že se nejedná o povolený postup.
Druhá světová válka nebyla jistě tou největší katastrofou v dějinách lidsta. Já osobně pokládám za největší hřích lidstva oslidlování Ameriky. Během plavby otrokářských lodí z Afriky do Ameriky zahynulo 40-60 milionů otroků, oběti na straně indiánů se odhadují na 74-94 milionů, a to vše za pouhá tři staletí. Další desítky milionů byly zavražděny při samotném lovu otroků. Jen pro srovnání. Během hlocaustu bylo zavražděno asi 6 milionů Židu.

Odp3: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 19.4.2008 19:50

Hitler byl také jedinec. Židé mají ideologii již zanesenou v bibli. S pozdravem jK.

Odp4: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Tony, 19.4.2008 20:21

Já jsem měl na mysli ojedinělé situace, které vytvářejí jedinci. Nemůžete říkat, američané jsou zlý ... týrají vězně atd.

Odp5: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 19.4.2008 23:12

Ono těch ojedinělých situací je jaksi více a jsou pod taktovkou... No, a říkat si můžu, co chci a ponesu za to i odpovědnost. S pozdravem jK.

Odp6: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Tony, 20.4.2008 9:36

Samomzřejmě sem to nemyslel doslova... Přece nechcete projevy jednotlivců připisovat celé skupině. To je stejné jako říkat, že všichni cikáni kradou.

Odp7: Bezdůvodně?? Asi si neuvědomujete jaké...
Yardasan, 20.4.2008 13:27

To už se mi zdá jako slovíčkaření. Například všichni cikáni nekradou, ale většina ano... Ale to platí i o bílých... S pozdravem jK.

ideologie „křesťanství“
Yardasan, 20.4.2008 21:49

A což teprve taková ideologie „křesťanství“... S pozdravem jK.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.