Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

28.11.2007 8:29

O smyslu života

Tak jsem zpět :-) Tam kde selhalo veškeré moje úsilí udělat něco se svým životem pomohly během týdne tři prášky denně. Takže bych tu rád nějak shrnul poznatky ke kterým jsem došel, a podle kterých jsem konečně schopen žít :)

Deprese, existenciální vákuum a existencionální úzkost:
I duševně zdravý člověk se (zvláště v rozvinuté zemi) může poměrně snadno dostat do stavu, kdy jeho život nemá žádný cíl. Všechny základní potřeby jsou rychle uspokojovány a to co je mu vnucováno jako vyšší cíl ho vůbec nemusí zajímat (zaměstnání). Návody jak dále žít sice poskytují různá náboženství, přikázání však neposkytují zaručeně správný postup řešení. To, k čemu by vše mělo směřovat, je snížení utrpení všech živých bytostí. A někdy to může znamenat i zabít, jindy neudělat ani věc, na kterou má člověk podle zákona právo. Pokud se ale člověk naučí rozeznávat co je v jakou chvíli správné a uvidí výsledky své práce, přestane ho trápit neznalost metafyzického pozadí našeho bytí a život získá nový rozměr.

Vina a nevina:
Jak tedy docílit „správného jednání“? Jednou z nejdůležitějších věcí je dostatečná znalost psychologie, aby člověk mohl kontrolovat sám sebe i své okolí. Pak už jen zvolit prostředky pomoci nebo trestu, počínaje mírnými a v nejhorším drastickými zásahy konče. V negativním případě je třeba zhodnotit vinu člověka. Na tu se dá pohlížet ze dvou úhlů. Z hlediska vůle člověk narazil na nenapravitelnost cíle. Chtít po někom aby nebyl deprivant je asi jako chtít po někom aby nebyl homosexuál. Člověk si prostě nemůže vybrat které podněty ho udělají šťastným a které ne, takže žádnou vůli vlastně nemá a mohlo by se zdát že nic není ničí vina. Zároveň však platí, že se chování musí hodnotit i z hlediska dopadu. Z tohoto úhlu pohledu zase není nic jako nevina, pouze stupně míry zavinění. Výsledkem tedy je, že je naší povinností usměrňovat prostředí, ve kterém žijeme. A odměna (přinejmenším ta z našeho CNS) nás nemine ;-)

Na co už se tu mnohokrát poukazovalo je případ, kdy dobrý úmysl vede ke špatnému skutku. To však neznamená že by člověk neměl dělat nic nebo projistotu zvolit špatné úmysly, protože to vyjde nastejno :) Chyby se dají výrazně zredukovat získáváním informací obecných i konkrétních, a hlavně nic si neomlouvat. V tom excelovala zvláště náboženství („Bůh to tak chce“) a jiné formy fanatizmu (nacismus). Člověk prostě musí být upřímný sám k sobě a nevybírat ze získaných informací jen to, co se mu líbí.

Tak abych to nějak básnicky uzavřel, buďme zdí o kterou se budou moci opřít ti, kteří to potřebují, a na kterou tvrdě narazí ti, co jdou zjevně špatnou cestou :-) A nebe pro nás bude jak na tomhle světě, tak možná i po smrti ;-)

Sawe zdravím po delší odmlce. Rád bych...
Pavel od vody, 28.11.2007 12:08

Sawe zdravím po delší odmlce.
Rád bych si něco vyjasnil: Když kliknu na jmenovku Saw pod názvem článku, objeví se mi 20. letý kluk. Není mi jasné, jak může mladý člověk podléhat depresím až natolik, že musí brát tři prášky denně.
Jak se to stane, že skončí na psýše a někdy to vede až k sebevraždám.
Je to nemoc? A dá se léčit? Nebo je to synonymum doby a čeká nás to všechny?

Odp: Sawe zdravím po delší odmlce.Rád bych...
Saw, 28.11.2007 12:56

Je to maniodepresivní psychóza a je léčitelná. Jinak deprese jakožto onemocnění s věkem zase tolik nesouvisí, jsou známy i případy 12 letých dětí, které spáchaly sebevraždu dost drastickým způsobem.
A v článku jsem zmiňoval to existenciální vakuum. Často bývá zaměňováno s depresí a trpí jím v některých zemích až 50% lidí (resp. berou antidepresiva). Paul Coelho to pojmenoval jako „hořkost“. Na to antidepresiva nepomáhají, protože se nejedná o deprese v pravém slova smyslu. Například za války spáchá sebevraždu mnohem méně lidí, protože ti trpící hořkostí najednou mají smysl života, a pouze ti opravdu depresivní nejsou závislí na reálných událostech. Ten článek jsem věnoval všem, kteří mají pocit že jejich život nemá cenu. Sám jsem se přesvědčil že člověk toho může udělat pro svět mnohem víc, než si myslí...

Odp2: Sawe zdravím po delší odmlce.Rád bych...
ivan, 28.11.2007 14:03

Pěkně napsaný. Docela jsem o tobě přemýšlel, je fajn že jsi zpátky, rád tě vidím.

Odp3: Sawe zdravím po delší odmlce.Rád bych...
Saw, 28.11.2007 14:30

Díky, taky sem rád, že to nakonec dopadlo takhle...

Doporučuji tuto knihu: M. Scott Peck...
merlinn, 28.11.2007 18:44

Doporučuji tuto knihu: M. Scott Peck - Nevyšlapanou cestou. Vysvětluje to tam pěkně. V případě zájmu zašlu na mail.

Odp: Doporučuji tuto knihu: M. Scott Peck...
Saw, 28.11.2007 19:53

Pěkně prosim :)

Odp2: Doporučuji tuto knihu: M. Scott Peck...
merlinn, 29.11.2007 21:05

Odesláno..
Autor je americký psychiatr, ale žádný strach, není to nic odborného. Myslím, že něco právě pro tebe.

Sawe
Jana, 28.11.2007 20:40

Zdravím tě a moc mě zaujalo to rozdělení na opravdovou depresi a existenciální vakuum.
Myslím, že znám někoho s tím vakuem. Chtěla bych jí pomoct a nevím jak. Nebo je to opravdu deprese? Nevím, co s tím, možná by měla brát nějaké léky, ale je to kojící matka.

Odp: Sawe
Saw, 29.11.2007 0:02

Myslim že diagnostiku už jsem schopnej stanovit docela přesně, takže se dohodneme na nějakym kontaktu pokud bude mít zájem, a pořešili bysme co dál...

Odp2: Sawe
Juras, 29.11.2007 9:42

Stanovíš spíš diagnózu. Jinak vítej zase mezi námi :-)

S tím smyslem života - občas mám taky takový pocity, že je to vlastně nanic, ale je to jen takové chvilkové rozladění - nic vážného.

Odp3: Sawe
Saw, 29.11.2007 12:23

No fakt, kdyby si jen ty slova nebyly tak podobný :) Díky všem za vřelé přijetí ;-)

No stejně, zkus ty chvilky využít k motivaci něco zlepšit, pomůžeš sobě i okolí :)

Odp2: Sawe
merlinn, 29.11.2007 21:16

:-) Docela přesně to dokáže málokdo, zas tak bych se do toho nehrnul. Na stanovení diagnozy a následné terapie nestačí jen teoretické znalosti, důležitá je praxe.

Odp3: Sawe
Saw, 30.11.2007 14:06

Nebojte, dám si záležet abych neškodil víc než pomáhal :)

Odp2: Sawe
Jana, 6.12.2007 18:24

Tak, ona osůbka byla u lékaře, byla diagnostikována velmi těžká endogenní deprese, takže s kojením je bohužel konec, nastává odstavení a antidepresiva.:-(:-(

Žádný smysl života není, nehledejte ho...
Yardasan, 28.11.2007 21:56

Žádný smysl života není, nehledejte ho. Radujte se z toho, že žijete právě teď a budete šťastní - nemyslete na šťastnou budoucnost - třeba žádná nepřijde. Smysl života - já myslím,že od přírody je dán jediný smysl života a tím je život sám. Nevěřím, že by někdo někdy na nějaký smysl přišel, to jsou jen jednotlivé představy jednotlivců, a ti, kteří se jen trošičku shodnou, se soustřeďují do skupin, aby oblbovaly ostatní, zejména ke svému prospěchu, než je smete život samotný, neboť smrt má taky smysl. S pozdravem jK.

Odp: Žádný smysl života není, nehledejte ho...
Saw, 29.11.2007 0:15

Smysl je, a nepopřitelný. Jediná jistota jsou pocity všech živých bytostí. A pro každého empatického člověka vede cesta ke vlastnímu štěstí a radosti přes štěstí bytostí, které ho obklopují. To je ta světlá stezka která jako jediná vede k trvalému štěstí. Proto se radujme a bojujme ze všech sil. A ať už smrt bude znamenat cokoliv, pro ty co smysl našli, nebude utrpením...

Odp: Žádný smysl života není, nehledejte ho...
merlinn, 29.11.2007 21:02

Radíte druhým, aby nehledali a přijali Vaši skutečnost. To koresponduje s jednáním lidí, které sám odsuzujete! Tak nikoho neoblbujte (to jsou Vaše slova) a nechte je nalézt svojí odpověď. Hlednání smyslu života je cesta. A ta cesta je důležitější, než cíl. Protože se během té cesty rozvíjíme, poznáváme sami sebe a svět a procházíme procesem seberealizace (v ideálním případě). Odpověď na otázku smyslu života už tak důležitá není, protože jsme každý jiný, můžeme poznat každý jiný smysl života. Někdo třeba, že žádný smysl není...
Cit.
Radujte se z toho, že žijete právě teď a budete šťastní - nemyslete na šťastnou budoucnost - třeba žádná nepřijde

S tím bych souhlasil.

Odp2: Žádný smysl života není, nehledejte ho...
Yardasan, 29.11.2007 21:24

Ano, souhlasím, hezky jste to popsal. Mým úmyslem není radit, ale když to po sobě přečtu, tak opravdu to tak může vypadat. Přesto prosím polemizujme s názory, které z toho vyplývají a nešpekulujme o charakterech přispěvovatelů, i když ani já jsem se občas neudržel. S pozdravem jK.

To Saw
Shipper, 29.11.2007 7:50

Snížení utrpení všech živých bytostí není zhlediska smyslu života důležité, smysl života (podle mne, ne že bych na to já přišel:-)) je seberealizace, ve smyslu sebeuskutečnění, (ne laciný individualismus-myslet jen na sebe) a pak se musím smířit s tím, že občas páchám i zlo, jak píšete i vy, pokud jsem to správně pochopil. Ani pocit štěstí není důležitý, Job trpěl jak pes, asi nebyl občas nejšťastnější a přesto žil smysluplný život, samozřejmě, pokud pro vás náboženství=fanatismus, není tohle asi nejlepší argument. S existenciálním vakuem by měl pomoci ''opravář duše'', psycholog, auto si taky nespravuji sám, chci tím říct, že ne pro každého je nutná a i možná, vámi navrhovaná ''dostatečná znalost psychologie'', i když u nás se k ''cvokařům'' moc nechodí. A zeď pro druhé, mohu být AŽ po té, co si dám do pořádku svůj život, tím nemyslím vás osobně, hodně lidí chce pomáhat druhým, misto aby se podívali sami na sebe.

Odp: To Saw
Saw, 29.11.2007 12:18

Výborné seberealizace dosáhl třeba Hitler :) A koneckonců, všechno jednání člověka vede k tomu aby byl štastný, resp. zabránil neštěstí. Někdy to může být i oběť vlastního života. Pořád jde ale o to, že i když se člověku děje něco co můžeme považovat za utrpení, vždy je to vykompenzováno vyšším cílem, vědomím že pokud by to neudělal by se musel sám kvůli sobě cítit nejhorším možným způsobem.
Psycholog je samozřejmě dobrý nápad, já sám se podrobím zevrubnému zkoumání abych měl jistotu, že nakonec nebudu víc škodit než pomáhat :) A souhlasím že bortící se zeď není moc dobrá opora ani zábrana :))

Odp2: To Saw
Shipper, 29.11.2007 13:15

Já bych za toho Hitlera smajlíka nedával, pokud přijmu názor, že se člověk nerodí jako nepopsaný kus papíru a že seberealizace je rozvíjení toho, co nám bylo dáno (talent, vlohy, předpoklady...), pak jde o to, co na tom ''listu'' měl Hitler napsáno. Je to známý problém, co si počít se zlem, které v nás je, a je ho v každém stejně? Každý se nenarodí jako budoucí matka Tereza, to samozřejmě neznamená, že společnost bude empaticky tolerovat zločiny, četl jsem knihu o seriových vrazích, při líčení jejich skutků máte chuť je okamžitě popravit, když se dočtete v jakých podmínkách vyrůstali (týrání, pohl. zneužívaní rodiči atd) tak vás to trochu přibrzdí, dokázal bych na jejich místě být jiný? Jistě společnost je eliminuje, jen s tím hodnocením bych byl opatrnější.

Odp3: To Saw
Saw, 30.11.2007 14:04

Jak jsem psal o té vině a nevinně. Nic jako vůle není, pro všechno co se stane je jen jediný scénář. Působit lidem utrpení za něco co udělali má smysl pouze pokud je šance, že je to napraví nebo že to odradí ostatní od spáchání něčeho podobného. Spravedlností pro nenapravitelné je rychlá a bezbolestná smrt...

Pokud přijmete to, že smysl života je...
Yardasan, 29.11.2007 9:14

Pokud přijmete to, že smysl života je život sám, pak budete mít radost ze života jako takového i se všemi špatnostmi, které přináší, protože k životu patří. Já bych se nebál říct, že budete mít i radost ze smrti (nebo se alespoň s ní smíříte), protože je součástí toho smyslu - života. S pozdravem jK.

Odp: Pokud přijmete to, že smysl života je...
Shipper, 29.11.2007 10:32

Yardasane pod ''život sám'' se vejde všechno v příspěvcích ''nahoře'' včetně článku. Pokládáte svůj příspěvek za smysluplný?

Odp2: Pokud přijmete to, že smysl života je...
Yardasan, 29.11.2007 11:33

Ano i takto bych to mohl popsat a pak mi vychází, že i nesmysl dává smysl. S pozdravem jK.

Odp3: Pokud přijmete to, že smysl života je...
Shipper, 29.11.2007 12:14

Tak já to zkrátím, po přečtení některých z vašich příspěvků, jsem nabyl následujícího dojmu: Nemáte se rád a máte pocit, že vám bylo ublíženo (polistopadové změny?) Nemrzí vás, že vás zde často ignorují, při četnosti vašich příspěvků? Neodpovídáte na otázky, uhýbáte, ignorujete téma, schováváte se za''tajné informace'', urážíte ostatní, přitom budete patrně vzdělaný člověk. No nic, nebudu zakládat diskuzi Yardasan, ale samozřejmě vás taky zdravím.

Odp4: Pokud přijmete to, že smysl života je...
Yardasan, 29.11.2007 12:17
Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 5.12.2007 12:37

Polovina populace se unudí v této civilizaci k smrti, druhá polovina umře v honbě za penězi a lepším bydlem. Nebo... Většina lidí, kteří hledají nějakou osobní cestu ke smylsu života vždycky nakonec skončí na antidepresivech nebo v náruči nějakého stávajícího náboženství, nebo filosofie a ani na jedné variantě není nic špatného. Žádná renovovaná církev ani náboženská společnost nikdy neutlačuje lidskou svobodu a kvalitní antidepresiva taky nejsou nic zničujícícho. Smysl života je prostě v tom přestat se stydět...

Odp: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 5.12.2007 16:41

Hezký. Vypadá to, že Vy už jste se přestal stydět, ale nepochopil jsem za co. Snad ne za svůj život? Nebo se stydíte za ostatní? Já myslím, že většině je to jedno. S pozdravem jK.

Odp: Polovina populace se unudí v této...
Pavel od vody, 6.12.2007 15:56

Jakou civilizaci máte, bratře Davide, na mysli? Tu v tzv. vyspělém světě, anebo celosvětově, v počtu 6,5 mld lidí?
Přemýšlím o vašem termínu „přestat se stydět“ a přiznám se - něco na tom bude. Matka Teresa se taky nestyděla jít mezi ty nejpotřebnější a z jejich úrovně jim pomáhat. Její činnost vidím jako nejvyšší smysl života. Což ale našinec jen ztěžka chápe.

Odp2: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 6.12.2007 16:33

Myslím, že indický pouliční holič určtě nemá takový problém s hledáním smyslu života jako typický středoevropan(Naše civilaze si je v této chvíli podobná hodně všude na světě). Na antidepresiva určitě nebude mít dostatek finančních prostředků a tak si musí vystačit s tím, co mu o smyslu života poví jeho bráhman. Matka Tereza je skutečně vynikající příklad člověka putujícího za smyslem života. Krátce po zahájení své činnosti se svěřila svým důvěrníkům, že je jí Bůh vzdálen. Do konce svých dní snášela krutou deresi - temnotu duše, jak by řekl Jan z Kříže. Tyto dopisy, které měly být na její přání zničeny (věděla totiž, že jejich zveřejnění by mohlo být nebezpečné pro smysl života těch druhých) jsou nyní vydány knižně a řadě lidí slouží jako doklad o tom, že život žádný smysl nemá. A tak když budeme chtít můžeme chodit stále v témže kruhu pochybností a protichůdných tvrzení. Smysl života je v každém z nás a v tom, jak ho ze sebe dostaneme ven a ukážeme těm druhým. Tak snad nejdřív přestat se stydět, třeba za Boha kterého v sobě nosíme, za Budhu, kterého obdivujeme, nebo třeba za to, že smysl našeho života jsou prostě a jen prachy...

Odp3: Polovina populace se unudí v této...
Shipper, 6.12.2007 19:28

Nebyl Matce Tereze Bůh vzdálen prostě proto, že nežila ,,svůj život,,? Čemuž by nasvědčovala i vámi popisovaná krutá deprese na konci života?

Odp4: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 20:12

Třeba pomáhala ostatním a ke konci poznala, že je to špatně - proti tej přírodě;-). Jedna blízká velikého pana Gándhí, také pravila, že ho zajímalo akorát jestli ostatní měli dobrou stolici a pak byl v pohodě... S pozdravem jK.

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
Shipper, 6.12.2007 20:27

:-) no vidíte, máte bod.

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 7.12.2007 10:11

To s tím Gándhím je pravda. Z jeho spisů jasně plyne že základem „ahinská“ je dobrá ranní stolice. Taky kladl velký důraz na osobní hygienu. No ale proč ne:))) Ladisla klíma také jako výsledek svého filosofování posnídal vlastní exkrement...

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
dobrák realista, 10.12.2007 17:52

Tato diskuse má název - „O smyslu života“ a vy se tady bavíte o hovnu. Je snad ono tím pravým smyslem života? :-):-):-)

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 16:06

Samozřejmě, že má velmi, velmi velký smysl v životě člověka. Když nejde ven, tak jsou všechny smysly v pr..., no a co je v pr....? ;-)S pozdravem jK.

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
dobrák realista, 11.12.2007 16:48
Odp3: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 7.12.2007 21:32

Tyto dopisy, které měly být na její přání zničeny (věděla totiž, že jejich zveřejnění by mohlo být nebezpečné pro smysl života těch druhých) jsou nyní vydány knižně a řadě lidí slouží jako doklad o tom, že život žádný smysl nemá. A tak když budeme chtít můžeme chodit stále v témže kruhu pochybností a protichůdných tvrzení.

Těch druhých - si myslím těch druhých věřících, aby nezačali pochybovat o své víře, nás nevěřících se to netýká. Matka Tereza podle všeho ztrácí víru už v roce 1946, a ne až před svým koncem, jak se nám to snaží namluvit Papež. S pozdravem jK.

Odp4: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 10.12.2007 13:49

To Vám ale snad může být jedno, když jste neveřící, kdy Matka Tereza „ztratila víru“... podle mě si zaslouží svatořečení i kvůli téhle ztrátě, podobně jako Jan Pavel II. který tento proces začal. Pokud jde o Matku Terezu, žádnou víru nikdy neztratila, naopak. Na počátku bylo její osobní „zjevení“ a pak předlouhé mlčení a právě to její rozhodnutí zůstat u započatého díla, ačkoliv bůh se rozhodl neodpovídat a mlčet je důkazem tak obrovské víry, že se vůbec nedá mluvit o „ztrátě víry“ ... Tomu ale vy nemůžete rozumět, vy jen zaplňujete prostor na této planetě, váš život žádný smysl ani hodnotu nemá:)))

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 10.12.2007 13:51

vůbec se divím, že když jste nevěřící, tak že máte chuť se vůbec poueštět do nějakých diskuzí o smyslu života... Když to nemá smysl, tak proč o tom vůbec mluvit? Prostě to vydržímě a pak prostě zdechnem nebo ne?

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
Juras, 10.12.2007 14:13

Mírně technická :-) Yardasan není nevěřící. On věří v neexistenci boha. Připadá mi, že je to dost silně věřící, až fanatický, ateista. Nevěřící je ten, který nevěří v žádný počet bohů, ať už je to 0, 1, 3 anebo 2000. Nevěřícím jsem já. Myslím si, že ať už je to s těmi bohy jakkoliv, lidstvo nebude mít v ruce nikdy vědecký důkaz týkajícííse nějaké z otázek v metaúrovni naší reality (kam stvořitel tohoto světa implicitně patří). Věda je totiž nástroj k poznávání našeho světa.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 10.12.2007 17:27

Vaše úvaha je sice perfektní, ale bohužel i „žádný počet“ tedy nula je matematickým vyjádřením stavu prázdnoty. A to je právě ten problém. Je vyjádřením situace, stavu, čímž je vlastně řečeno, že i neexistence ja stavem. Jenže to co označujeme slovem bůh stav vůbec není. Naprosto přesně jste vyjádřil: „Věda je totiž nástroj k poznávání našeho světa.“
Jenže my máme i vědu k poznávání boha a to už hodně dlouho. Například taková jóga. To nejsou tělesná cvičení, ale především věda o „formátování mysli pro transcendentální vhled“. Podle této vědy je třeba nejprve rozlišit fyzickou a duchovní rovinu mysli a přesunout ji do fáze, v níž se rozpouští „subjekt“ i „objekt“. Stav nerozlišování, nazírání, kontemplace jako prostředek k poznávání nepoznatelného. Z toho plyne, že většina babiček s růžencem jsou perfektní jogínky s transcendentálním vhledem a jsou to mi věřte:)))

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 16:50

Kdyby jste v neděli v kostele cvičili jógu, tak by tam možná přišlo více lidí, než na plané řeči. Co si ještě věřící přivlastní ve jménu víry? S pozdravem jK.

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
ivan, 10.12.2007 20:24
Odp7: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 11.12.2007 10:39
Odp8: Polovina populace se unudí v této...
ivan, 12.12.2007 18:38

Bratře Davide, uvědomění si konečnosti života a přijmutí této skutečnosti myslí - vědomím, je zřejmě okamžik jeho vrcholu. Přijmutí tohoto poznání dává velice osvobozující pocit. Ne, že by Vás přestalo zajímat se o věci hmotné, morálky nebo víry a života ostatních lidí. Domnívám se, že to jsou pouze trojí dveře vedoucí do stejné komnaty. Je na každém z nás, kterými tam kdo vstoupí.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 11.12.2007 16:43

jo jo jo

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 16:10

vůbec se divím, že když jste VĚŘÍCÍ, tak že máte chuť se vůbec pouštět do nějakých diskuzí o smyslu života... Připadá mi Váš názor, jako kdyby jste měl patent na rozum, kvůli Vaší víře, jako byste byl nadčlověk. Kdyby jste četl ty dopisy nezaujatě, tak tady nemůžete plácat takový nesmysly. S pozdravem jK.

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 12.12.2007 18:16

Smysl je právě v tom, že to nemá smysl... S pozdravem jK.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 13.11.2012 0:02

Smyslem života je život sám :-) A protože to nikdo pořádně neví,co to je a dřív,než na to přijde,tak umře,furt se o tom filosofuje.Smyslem života je poznat smysl života. A to člověk není schopnej poznat sám bez pomoci Toho,kdo život stvořil.

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 10.12.2007 15:44

vy jen zaplňujete prostor na této planetě, váš život žádný smysl ani hodnotu nemá:)))
Co si mám o tomhle výroku myslet? Co chci?

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 10.12.2007 17:34

To netvrdím já, ale pan Yardasan tím, že říká, že nevěří v duchovní rozměr bytí. Sám se označuje za hromadu biologického dopadu, která z „nepochopitelných“ příčin ještě spotřebovává drahocenou energii této planety a v podstatě nedělá nic jiného než že překáží. Jediný jeho smysl je „být“ tedy spotřebovávat než jeho organismus selže a bude sám spotřebován jinými spotřebiteli. Ateisté si „překážejí“.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 10.12.2007 18:38

Hmm, tak teď mi prosím vysvětlete, co vy děláte tak hodnotného navíc, že si své existence ceníte více než jeho.

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 11.12.2007 10:44

Z čeho jste nabyla dojmu, že svou existenci považuji za více hodnotnější než někoho jiného? Z toho, že rozvinu do důsledku tezi někoho jiného? Problém je v tom, že já žádnou existenci nemám, vážím si svého života. To je první jak mít v úctě život někoho jiného. Nicméně mít někoho v úctě neznamená, že mu za každou cenu budete mazat „med kolem huby“.

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
Juras, 11.12.2007 10:56

Jani, zkus tu logickou složku své osobnosti. ;-) Bratr David to napsal dobře.

TVoje otázka je mimo:
1) Bratr David nenapsal, že by si cenil své existence více než něčí jiné

2) I když to nenapsal, tak ho z toho podezírám ;-), protože si myslím, že si drtivá většina lidí cení své vlastní existence než všech ostatních lidí na světě, přitom si to nezdůvodňuje nějakým hodnotnějším počínáním...

Pokud bys musela volit a měla možnost ve vypjaté situaci zachránit život svého blízkého příbuzného anebo život špičkového obětavého kardiochirurga, který denně zachrání několik životů, koho bys vybrala? Toho cennějšího, který dělá něco hodnotného navíc anebo toho, koho máš raději?

Vůbec vlastně úvahy o tom, která lidská bytost je cennější a která méně - to se mi nelíbí.

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 11.12.2007 16:40

Logická složka není doma. Dostavuje se jenom občas.

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 11.12.2007 16:43

Spíš jsem měla na mysli, že si bratr David více cení věřících než ateistů. A Yardasana řadí mezi ty, co podle něj jen zbytečně zabírají místo.
Jinak jasně, vždy jsou pro nás nejcennější naši nejbližší, ale to už je trochu jiná kapitola.
Je mi jasné, že mě zase rozcupuješ na kousky, protože věřící, ateisti atd. je tvoje oblíbené téma.

Odp10: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 11.12.2007 17:01

Milá Jano, lidi jistě nelze hodnotit podle vyznání, ale vyznání je garancí jistého etického kodexu, kterého se ten který člověk ve svém životě snaží držet. Nicméně, nehodlám tolerovat nárory typu Yardasan a přecházet je mlčením:

Odp11: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 11.12.2007 17:01

Tohle je teda k blití: „Já myslím, že biologickýho odpadu je většina, tak by to chtělo zase nějakého diktátora aby sním patřičně naložil... S pozdravem jK.“

Odp12: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 11.12.2007 17:18

Ale vždyť on to myslí ironicky.

Odp12: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 18:04

Ježíšikriste, kdyby Vás tak slyšel Ježíš... Vy, že jste věřící? Pane, Vy jste sebelíbezný neznaboh. :-):-)S pozdravem jK.

Odp11: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 17:55

Anoano, vypadá to, že jste vhodným kandidátem, ale takhle moc lidí nepřesvědčíte. Už dlouho jsem se tak nezasmál... S pozdravem jK.

Odp10: Polovina populace se unudí v této...
Juras, 11.12.2007 22:43

Ale nerozcupuju. Věřící teisti ani věřící ateisti mi nevadí - dost často je to stejná zaslepená sebranka :-)

Dialog Bratra Davida a Yardasana chápu tak, že JK (Ježíš Kristus? :-)) provokuje a Bratr David mu vrací jeho vlastní slova dotažená ad absurdum. Ani jeden z nich si není jistý, co všechno je z druhé strany míněno vážně a co jenom napůl.

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
888, 11.11.2012 5:25

Jednoduché aniž bych v mysli nějak uvažoval nad potencionální možnosti volby volil bych zachránit oba životy:-)

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 16:53

Já myslím, že biologickýho odpadu je většina, tak by to chtělo zase nějakého diktátora aby sním patřičně naložil... S pozdravem jK.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 16:59

To by mě zajímalo proč ten Váš bůh vůbec něco takového dopustí. Chudáky věřící takhle těžce zkoušet, nechat se sežrat nevěřícími a nakonec zjistit, že po smrti nic není. No, nedivím se, že po takovém poznání jste tak zapšklý a nenávistný, trpíte depresema a potřebujete s sebou strhnout ještě další ovečky. S pozdravem jK.

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 11.12.2007 17:09

Vás po smrti čeká to co sám čekáte. Vaše tvrzení je jasným důkazem toho, že jste člověk bez jakéhokoliv vnitřního vhledu a poznání. Možná jste byl dosud zvyklý, že ti „věřící“ jen tiše sténali před vašimi názory. Vždyť Kristus taky nehlesnul. To se ale opravdu mýlíte s těmi depresemi a zapšklostí... podstaou mého života je totiž „agapé“. Mám dost času na všechno na smysl života i na diskuzi na svíci:) Já jsme svůj smysl života již sformuloval a co vy? Od sporáku k lednici a zpět?

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
Jana, 11.12.2007 17:19

Nemyslím si, že JK chybí jakýkoliv vnitřní vhled a poznání. Prostě akorát nenašel v žádném náboženství to, co by ho vnitřně uspokojovalo. Něco v něm se zdráhá uvěřit tomu, že by to takhle mohlo fungovat. A tak hledá dál, ale nenalézá.
Promiňte JK, to vlastně mluvím o sobě.

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 17:59

Jestli se budete takto rozčilovat, tak Vás klepne pepka a budete mít po času. Neměl by jste se přejmenovat na „tyran David“? S pozdravem jK.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 13.11.2012 0:08

Ateisté si nepřekážejí.Oni se přetransplantovávají.Odpadu je čím dál méně.Tedy toho kvalitního tkáňového.Evropská unie už vydala směrnici,která zní-doslova: Jakostní a bezpečnostní normy pro lidské orgány určené k transplantaci.Mezi jiným je tam i povinnost řádného označení balíku s orgánem:Neklopit,netřepat,křehké...Též je přesně definováno prostředí vhodné k odběru - to s ohledem na země tzv.třetího světa.Ba ne,nepřekážíme si,potřebujeme se :-))

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 11.12.2007 16:25

Mně je to samozřejmě jedno, ale proč tady s tím obtěžujete Vy? Kdyby Váš život měl nějaký smysl, tak se tady takhle neplácáte a nerozčilujete. Asi máte se sebou problém, ale tady Vám nepomůžu. S pozdravem jK.

Odp2: Polovina populace se unudí v této...
bratr David, 6.12.2007 16:39

Mimochodem, není to tak dávno, co jsme v Praze na hlavním nádraží čekal na vlak a pozoroval všechny ty bezdomovce a jiné podivné existence. Zvláště mne zaujal mladý muž, byl špinavý a evidentně i nemocný. V tu chvíli jsme si vzpoměl právě na Mamá Terezu. Já to zkoušel pět let dívat se denně na umírání a být na úrovni těch, kdo s enedovedou ani sami vyprázdnit, nevydržel jsem to. A ona to vydržela 50 let a ještě musela pochybovat o tom, jestli ten Kristus, který ji poslal pečovat o chudé nebyl jen přelud její mysli...

Odp3: Polovina populace se unudí v této...
Pavel od vody, 6.12.2007 17:07

Smysl našeho žití je mým tématem po mnoho let. Ale co nás vlastně nutí jenom o tom přemýšlet? Vždyť stačí dobře se najíst, dobře vyspat (a ne sám) a dobře se vys... (i to je důležité ;-))
A zkusím to rozvést. Někdo má smysl života ve svých dětech.

Odp4: Polovina populace se unudí v této...
Pavel od vody, 6.12.2007 17:18

Teď jsem to popletl (zobrazit - odeslat)

A zkusím to rozvést.
Někdo má smysl života ve svých dětech nebo třeba v kaktusech. Jenže děti utečou, k rodičům se neznají, kaktusy vlivem špatné zálivky zajdou, nekvetou a smysl jejich života je v ... troskách.
Někdo má ten smysl v hromadnění hmotných statků. Ale ty jsou pomíjivé ještě více, nežli ty děti.
Tak kde mám hledat ten smysl života? Proč tady sakra jsem, co tu dělám a jaký to má smysl?
Odpověď je opravdu hluboko, velmi hluboko v nás a ne každý má sílu a odvahu tak hluboko hledat.

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 17:48

Když se smíříte s tím, že žádný smysl není, že je to život sám, ve své nejzákladnější podstatě se základními pudy, které společnost lidí omezuje a degraduje na zvířecí, tak budete v klidu, a už jsme zase v kruhu. S pozdravem jK.

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 17:54

Od přírody je jediný smysl pro člověka - žít a udělat pro to cokoliv - k tomu dostal do vínku pudy, žádné nezabiješ apod. - to je nadstavba těch, co to pochopili a snaží se Vás držet na uzdě aby mohli naplnit smysl života - žít, za Vašeho tichého souhlasu. S pozdravem jK.

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
Pavel od vody, 6.12.2007 18:26

Nesouhlasím. Život sám není jeho smysl. To si protiřečí. To co říkáš, Yardo, je použitelné pro zvířata, ne pro lidi. Ať se to zdá jakkoliv nepochopitelné, Člověk má vyšší cíle (hrozný termín, ale pravdivý) a za těmi cíly musí putovat. Ty pudy jsou základní a ty má každý živý tvor na Zemi, ale Člověk se od nich přeci jen něčím liší. Není-liž tak?

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 19:05

Zkusím nápadně oponovat. Nemyslím si, že lidi, jsou něco jiného než, zvířata (pominuli, že jsou daleko ;-)horší), jsme součástí přírody, ty Vaše vyšší cíle vymysleli právě Ti, kteří si to uvědomili. Každé zvíře se přeci jen v něčem liší. Kdyby zvítězili pudy, bylo by nás méně a bylo by nám lépe (samozřejmě, že bych tady asi nebyl - jsem založením spíše humanista - a to je špatně. S pozdravem jK.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 20:57

Ještě by mne prosím zajímalo, jaké vyšší cíle, myslím, že jste jediný na světě, kdo o nich ví. Pak už by se asi nemělo cenu bavit o smyslu života. S pozdravem jK.

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 13.11.2012 0:10

Vyšší cíle? Hned mě napadl Adolf.A jak to dopadlo s nadčlověkem...

Odp5: Polovina populace se unudí v této...
Shipper, 6.12.2007 20:11

Na to přece odpovídají téměř všechna náboženství, psychologie a filosofie přibližně stejně, poznej sám sebe, sebeuskutečnění, individuace, seberealizace atd. Názorná je analogie s rostlinami, narodíte se jako určitá květina, růže, lilie atd (vrozené dědičné vlastnosti)vlivem výchovy a vnějších podnětů získáte určitý tvar, popřípadě barvu, smysl vaší existence je abyste ,,rozkvetl,, do krásy, to je rozvinul to co vám bylo dáno (bohem, přírodou atd) potíž je pokud se narodíte jako ,,růže,, a chcete být třeba ,,kopretinou,, - nežijete ,,svůj život,, máte např, velké hudební nadání a stanete se (pro jistotu) právníkem. Jako příklad člověka, který v rámci možností žil maximálně ,,svůj život,, je uváděn např. Goethe, ale asi ne Matka Tereza, nejsme na světě pouze proto, abychom pomáhali druhým, to je málo, svět se vyvíjí skrze sebeuskutečňování jedinců. Pochopitelně, pokud se podle vás točí v kruhu, ztratil jste pár vteřin života čtením mého příspěvku.:-)

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 20:26

No, inu, netušil jsem, co ve Vás je, moc hezky jste to podal. Jen souhlas. Ale nebyl bych to já, abych něco nepřidal (to zas bude křiku...). No, bylo by toho hodně, tak jen tak vystřelím - nebyl třeba Hitler nakonec taky takový sebeuskutečněný jedinec? S pozdravem jK.

Odp7: Polovina populace se unudí v této...
Shipper, 6.12.2007 21:19

No pokud budete tvrdit, že Hitler se Stalinem naplnili svůj život víc než Matka Tereza, tak mne to nepřekvapí, je to pořád dokola, nerodíme se jako nepopsaný list papíru, otázka tedy je, co tam má kdo napsáno. Může se člověk narodit jako rozený zločinec? O tom spekuloval např. C.G.Jung nebo S.Grof. Musím citovat profesora Golda ,,To já nevím,,:-)

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 21:41

Já také nevím, ale myslím si že ano, i když hodně ovlivní výchova a společnost. Něco tam prostě už je. S pozdravem jK.

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 22:16

Ještě bych dodal, že „zločinec“ - příroda tento termín nezná - to škatulkují lidé ovlivněné vývojem společnosti. Pro přírodu není nic špatné a dobré - vše dává „smysl“. To jen člověk přírodě a sobě škodí, protože žádný jiný smysl nemá, jen ten jediný - život sám. S pozdravem jK.

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
Shipper, 6.12.2007 22:57

Člověk přírodě už moc neškodí, už mu to došlo, aspoň u nás v Evropě. Člověk má jednu obrovskou výhodu, když je v pr..., udělá ,,think, think,, a dostane se ven. Takže Armagedon nepřijde.

Odp10: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 6.12.2007 23:05

To je Váš názor a já Vám ho přeji;-). S pozdravem jK.

Odp10: Polovina populace se unudí v této...
Yardasan, 7.12.2007 21:35

Armagedon ne, jenom se to tu trochu vyčistí abychom tu nepřekáželi. S pozdravem jK.

Odp10: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 28.11.2012 16:04
Odp7: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 13.11.2012 0:18

Vidíte,jak nás to napadlo stejně,ten Áda...Asi je to tím,že ani Vy,ani já neinklinujeme k vznešené formě vyjadřování.Můj slepý pes má též vyšší cíle,když pečuje o hluchou kočku a chrání ji,ohřívá a olizuje.Vyšší cíle jsou patrny v těch nejobyčejnějších věcech kolem nás.Korejci zjistili,že lidé,nakažení toxoplazmózou,netrpí Alzheimerovou chorobou ani Parkinsonismem. Prostě tenhle prvok likviduje v mozku plaky,způsobující tato onemocnění tím,že produkuje nějaké bílkoviny,které tyto škodlivé plaky rozpouští.Takže Toxoplazmóza,kterou chytíte třebas od kočky,vám udělí svoji prémii: na stará kolena nezblbnete....A můžete usilovati o vyšší cíle...Nakonec snad jenom dodat : Vši souvisí se vším :-)

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
iva, 14.11.2012 9:16

Ahoj a konečně nějaká dobrá zpráva pro mně:-)nebo dvě?

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 14.11.2012 10:37

Mazlit se s kočkou tím víc,čím je jeden starší :-)

Odp8: Polovina populace se unudí v této...
Tlapka, 14.11.2012 10:20

S tou toxoplasmosou mi to jaksi ten výzkum neseděl, jakoby byl absurdní, moc si ale z toho nepamatuji

Odp9: Polovina populace se unudí v této...
*, 14.11.2012 23:48

Toxoplazmóza nastávající matky způsobuje (velmi výrazně zvyšuje riziko), že se jí narodí dítě s vrozenou vadou.

Odp10: Polovina populace se unudí v této...
Tlapka, 15.11.2012 12:39

To je dávno známo, ale byl článek ? v Týden? že kdo prodělá toxoplasmozu vůbec, mění se mu povaha, že je jaksi aktivnější nebo náruživější nebo tak.

Odp11: Polovina populace se unudí v této...
Tlapka, 15.11.2012 12:44
Odp12: Polovina populace se unudí v této...
Tlapka, 15.11.2012 12:59

A na těch stránkách Celostnimedicina je vůbec spousta legrace.

Odp12: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 15.11.2012 13:01

Korejci potvrzují zpomalení reakcí myší,nainfikovaných toxoplazmózou. Podle nich se toxoplazma nechová jako parazit. Prvok zůstává v mozkových buňkách,vytváří tu velké množství interleukinuIL-10 a TGF-beta a ty údajně rozpouštějí plaky- amyloidové plaky,čímž chrání člověka před Alzheimerem a Parkinsonem...

Odp13: Polovina populace se unudí v této...
Tlapka, 15.11.2012 13:04

No Teda... začínám na ty toxoplasmy pomalu věřit. Ale zkoumali se takto i jiné podobné životní formy?

Odp14: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 15.11.2012 13:09

mně se ten prvok taky líbí:-) Egypťani ne nadarmo měli kočky ve velké vážnosti.Moje kočky si mi občas lehnou třeba na hlavu,nebo na krk,když mě bolí a předou a předou,až se celý klepou. Fakt je,že to je obrovská úleva. Anebo přijdou a dívají se mi dlouze do očí a pak mi položí pracku na rameno. Mám je obě přes dvacet let,jsou to jagy a taky už ne zcela zdravé.Bezpochyby mě už toxoplazmósou nakazily,mám zpomalené reakce :-)

Odp14: Polovina populace se unudí v této...
ivana Kozárová, 15.11.2012 13:17

Pokud se týká jiných životních forem,které podceňujeme anebo považujeme za spíše škodlivé,nic mě nenapadá,akorát svatej František,kterej si vyndal veš ze kštice a chtěl ji zamáčknout,ale posléze si to rozmyslel,vrátil ji na místo a pravil: Zůstaň,sestro,ty chceš být také živa.....

Odp6: Polovina populace se unudí v této...
ivan, 6.12.2007 21:59

Jednoznačné, jasné, přehledné, velmi pěkné, .. velmi!

smysl života..?nesmysl smrti..?
Demiurg, 5.12.2007 19:11

Prostor je tuhé skupenství času. Čas je zředěným důsledkem vůle. Zvuk je v pohybu a pohyb v tichu. Vše je neseno svou absencí. Lidé bděte! ;-)

Odp: smysl života..?nesmysl smrti..?
Shipper, 6.12.2007 8:17

A bůh je láska.

Odp: smysl života..?nesmysl smrti..?
Pavel od vody, 6.12.2007 17:23

A ve tmě řekl Bůh „Budiž světlo“. A bylo světlo.

Odp2: smysl života..?nesmysl smrti..?
Tlapka, 15.11.2012 13:01

Následně stvořil hvězdy, aby mu nezhaslo.

Demiurg
Yardasan, 6.12.2007 0:19

Starořecký řemeslník; ideální tvůrčí princip, stvořitel světa i jeho řádu. V Řecku byli mezi demiurgy počítáni i lékaři, hlasatelé, věštci. V Platónově Ústavě jsou demiurgové třetí skupinou vedle filozofů a ... V antické filozofii se výraz demiurg změnil v idealistickou kategorii, Anebo karvinská deathmetalová kapela. jK.

Odp: Demiurg
ivan, 6.12.2007 12:13

S tou ,,smrtelně kovovou kapelou,, ( absolutní rámus) to tedy nevím. Myslím, že by ji Athéňané použili jako zbraň při obléháhí. Já bych se okamžitěl vzdal !...Každému!

Spoustu článků a spousta moudrých i...
takTIK, 10.12.2007 21:13

Spoustu článků a spousta moudrých i „moudrých“ rad. Mnoho řečí a slov. A odpověď? Mnoho různých odpovědí. Jakto? Podle mě buď smysl života je, anebo není. A pokud je tak musí být jednoznačný. Já si nemyslím, že jsem se tu na téhle báječné Zemi neobjevil jen tak, čirou náhodou. Jsem přesvědčen, že mě tu chtěl mít ten, kdo mě stvořil. A že ten (myslím tím Bůh) má pro mě nějaký plán (například jako pro Matku Terezu pomáhat chudým). A to si myslím, že je smysl života.

Odp: Spoustu článků a spousta moudrých i...
Saw, 10.12.2007 22:28

Každá další specifikace mimo štěstí je už chybou...

Odp: Spoustu článků a spousta moudrých i...
Yardasan, 11.12.2007 7:17

Já bych to rozvedl. Jestli smysl života je nebo není -já myslím si, že všechno má smysl. Člověk si ovšem představuje vždy něco kladného - pozitivního - dobrého - a tam vidím problém. Třeba ten Váš bůh má pro Vás plán být masovým vrahem. Dokážete přijmout takový smysl? Přeji Vám příjemnější plán, ikdyž třeba by Vás to také naplnilo. S pozdravem jK.

Odp: Spoustu článků a spousta moudrých i...
vceloun, 2.5.2009 21:34

Tedy dle meho osobniho nazoru je smysl zivota lidi jako ses ty prispivat k blahobytu tech, kteri si to umi zridit tak rafinovane, ze nemate sanci a ani snahu jejich intriky odhalit, jelikoz jste uz jimi zpracovani. Ti, kdo tahaji za nitky maji jasno v tom, ze smyslem zivota je zivot sam a umeni pohodlne si ho uzit v rozkosich na ukor mas lidi, kterym vykladaji jaky ma byt smysl jejich zivota. Buh s vami...pokrytci

V absolutním smyslu neexistuje ani stav...
bratr David, 11.12.2007 10:39

V absolutním smyslu neexistuje ani stav života (jako takový). To, čemu se říká život, to je jen nastavovaná řada (řetěz) okamžiků, klamná iluze, živená chtěním a udržovaná myšlením.

Odp: V absolutním smyslu neexistuje ani stav...
Yardasan, 11.12.2007 16:29

To vám teda ten Váš život nezávidím, je mi z Vás smutno. Ještě, že jste jen klamná iluze. S pozdravem jK.

Odp: V absolutním smyslu neexistuje ani stav...
Saw, 11.12.2007 16:38

Souhlas...

Odp: V absolutním smyslu neexistuje ani stav...
dobrák realista, 11.12.2007 16:59

Bratře Davide, děláte si z ostatních diskutujících srandu a nebo své demagogické názory myslíte vážně?

Odp2: V absolutním smyslu neexistuje ani stav...
Saw, 13.12.2007 13:57

Úplně demagogické to rozhodně není, pokud v času oddělíte dostatečně krátký úsek (člověk nevnímá kontinuelně), opravdu zbydou jen hromady atomů.
Pro praxi už to ale nemá žádný význam, samozřejmě...

Odp: V absolutním smyslu neexistuje ani stav...
Shipper, 18.12.2007 0:41

Bratře Davide, mohu se zeptat, jak VY jste zformuloval smysl života? Četl jsem všechny vaše příspěvky a článek, ale nepřišel jsem na to.

,,Postupuji pouze a jedině „svou“ cestou. Jaká to je? Povím jednoduše - přečtěte si Máchu nebo Holana, to jsou básnící mého světa...“

Chápu, že básníci dnes vyjadřují podstatu světa lépe, než náboženství, filosofie, nebo psychologie, co to ale znamená pro praktický život? Fráze - podstatou mého života je totiž ,,agapé “není o mnoho konkrétnější.

,,Lidi piště, malujte, choďte ven i když třeba prší, nebojte se vymýšlet kraviny, zlobit, zamilovávat se a zase se rozcházet a hlavně nehledejte na všechno vědecká vysvětlení! Myslím, že cesta z toho je rozrušovat a rozrušovat a rozrušovat tu masu, do které nás ten stereotyp denně zazdívá. Být originální a přestat se bát nejistoty...“

Tento váš příspěvek vzbudil obdiv, mně se zdá podezřelý. Před podobnou ,,originalitou“ varuje C.G.Jung ve svém díle, když píše o smyslu života a rozlišuje mezi individuací (sebeuskutečnění v širším slova smyslu) a individualismem - laciná originalita, různé ,,alternativní“ způsoby života – zde bych připomněl váš obdiv ke Castrovi a Chávezovi na jedné straně a téma vašeho jediného dochovaného článku (Opravdu je stát nutnost?) na straně druhé, není v tom trochu rozpor? Nebo má Hugo Chávez sehrát roli mouřenína – odstranit současný nenáviděný systém a pak ho vem čert?

Jung zdůrazňuje, že nejtěžší je žít ten zdánlivě obyčejný život, v dnešní době to například znamená – pracovat (pokud rozvíjím skrze povolání to, co mi bylo dáno), vychovávat děti, platit daně, dodržovat zákony,chodit k volbám atd, pro někoho měšťáctví, pro někoho občanský život. To mi ve vaší výzvě chybí. Příliš přízemní?

Jakou zanecháte stopu na tomto světě bratře Davide? Horu přečtených knih?
Píšete ,,Smysl života je v každém z nás a v tom, jak ho ze sebe dostaneme ven a ukážeme těm druhým“ Jak ho ukazajete vy? Tak jako tady na Svíci?
Odp4 : Polovina populace se unudí v této…
,,To vám ale může být jedno když jste nevěřící, kdy Matka Tereza ,,ztratila víru“…neodvodí z toho někdo,že jste věřící? Vím, že to z toho nutně nevyplývá. V Problematice Romů tvrdíte ,, Pracoval jsem řadu let v azylovém zařízení jako sociální pracovník. Nejsem věřící a od církve se otevřeně distancuji…Tak věřící, nebo nevěřící?
Skončí to na definici věřícího?

Nezávidíte úspěšným lidem? ,,Nahazujete na Svíci moudrosti, viz váš poslední příspěvek zde, o životě, jako klamné iluzi a čekáte, kdo se chytí, bavíte se tím? Vaše intelektuální převaha je nepopiratelná, jistě jsem nepřečetl ani desetinu toho, co vy. Otázka je, k čemu vám to je, to byste mohl vysvětlit, není to snaha hrabat se vám v soukromí, je to snaha vás pochopit.

Proč jako příklad pro hledání smyslu života uvádíte srovnání indického pouličního holiče a středoevropana, je to jako dávat současnému výrobci automobilů za vzor Ford T.
Navážíte se do Yardasana - ,,od sporáku k lednici“, a co vy? Z knihovny na internet? Není to z hlediska smyslu života to samé naruby?
Velká část výše napsaného jsou jen mé dohady a spekulace, důvod proč to píšu, je ten, že se v této diskuzi několik přispěvovatelů upřímně ptá po smyslu života a vaše odpověď se dá vyjádřit jedním slovem – MLHA, nejspíš nekonsekventní.
Vím, že jednoznačná cesta neexistuje a s ,,primitivní“ seberealizací se tu většina diskutujících nespokojí, princip je přece ten, že každý, kdo se domnívá, že má co říci, napíše SROZUMITELNĚ ze svého subjektivního pohledu, ,,co ano, co ne“. A to je to, co u vás postrádám.
Takže váš nekonsekventní shluk pseudomoudrostí, nebo moje nechápavost. Vysvětlete mi to prosím, pokud vám křivdím, rád se vám omluvím.

Tak jsem se pomalu a jistě prokousala...
Olix, 17.12.2007 8:38

Tak jsem se pomalu a jistě prokousala všemi těmi slovy v komentářích a raději se vrátím k původnímu článku, protože mne svým způsobem docela zaujal... třebas tím, že odhaluje skryté touhy a realitu života. Každé hlubší zastavení a přemýšlení je důležité, pomáhá člověku alespoň na chvíli ujasnit si to, co je zatím schopen ještě pochopit. I když to vždycky neznamená, že když nebudeme něco chápat, je něco špatně. Pro mě je ještě spousta věcí, kterým nerozumím a asi je nikdy nepochopím, ale to přece nevadí, na tom můj život nestojí. Myslím si, že život beze smyslu nemá smysl, vlastně všichni jsme tak nějak utvořeni k tomu, abychom hledali to, co nás přesahuje. Znám docela dost lidí, kteří hledají odpovědi na svoje vnitřní otázky, touhy, důvody, pochybnosti... a já patřím mezi ně. Člověk sám ze sebe není schopen jednat správně, možná jen do určité míry, ale pokud se jeho zamýšlené dobro projeví jako zlo, těžko bude schopen se v tom nějak pozitivně najít. O tom docela dobře píše Apoštol Pavel, který mám dojem, řešil podobnou otázku - Bible - Římanům 7.-8. kapitola. Cituji alespoň jednu z jeho myšlenek: „Sám nerozumím tomu, co dělám; vždyť nedělám to, co chci, ale to, co nenávidím...“
Přemýšlím o tom, co to znamená být zdí, o kterou se budou moci opřít ostatní, kteří to budou potřebovat. To je myslím, také jeden z důvodů smyslu. A docela dost důležitý. Zajímalo by mě, co může člověka učinit tak pevným, aby udržel tíhu druhého? Mě napadá jediné slovo - vztah...

Odp: Tak jsem se pomalu a jistě prokousala...
Vladek, 17.12.2007 13:23

Souhlas.
Vztah je základ. Je pilířem na kterém smysl života stojí. Člověk byl stvořen pro vztah. Prvně se svým Stvořitelem a následně s ostatními. …Všechna příkazní jsou shrnuta v tomto…Miluj celým srdcem, duši i mysli Boha a svého bližního jako sám sebe. Pokud se toto děje, člověk dosahuje vnitřního štěstí a naplnění. Dá se říct, že nalezl smysl života. Pokud hledá smysl jen ve vztahu s lidmi, bez Boha, nutně se zklame. Viz zmíněné kapitoly Římanům 7 a 8.
Síla k milování dokonce nepřátel pramení jen z jednoho zdroje a tím je sám Bůh.
To co zde píši není naučená fráze, jak se mnozí domnívají, ale osobní zkušenost. Bůh se rozhodl setkat se z člověkem v Ježíši Kristu. On sám tvrdí: … stojím u dveří tvého srdce a klepu, jestli-že mi otevřeš pak k tobě vejdu a budu s tebou… Ačkoliv to v dnešní moderní době zní neuvěřitelně, přece je to pravda. Každý člověk ji může zakusit. On klepe, zbytek je na tobě. Máš svobodnou vůli - otevřeš, či nikoli.

Vladek

Odp: Tak jsem se pomalu a jistě prokousala...
Shipper, 18.12.2007 15:14

Zaujalo mne, že jste použila mou oblíbenou definici ,,boha“ - ,,něco, co přesahuje člověka“. S vaším příspěvkem souhlasím až na jeho závěr.

,,…co může člověka učinit tak pevným, aby udržel tíhu druhého? Mě napadá jediné slovo – vztah…“

Pokud pominu vztah k bohu, jak píše Vladek, protože to je prostě víra, zbývá vztah k lidem. Podle mne se za každým vztahem skrývá závislost a potřeba ,,někoho vlastnit“, oporou pro druhé se stanu jaksi mimochodem a automaticky, jestliže jdu svou cestou.

Odp2: Tak jsem se pomalu a jistě prokousala...
Olix, 18.12.2007 16:49

Nemyslím si, že za každým vztahem se skrývá závislost a potřeba někoho vlastnit. I když rozumím tomu, že slovo „vztah“ může takové asociace navodit. Tím spíše pokud má člověk takové zkušenosti... Vztah chápu jako součást života - jednoduše potřebujeme jeden druhého. A to základě vzájemné důvěry, úcty, přijetí a lásky. Ale pravda je, že člověk jaksi pomáhá automaticky, mimochodem, aniž by si toto vše uvědomoval - alespoń by to tak mělo být...

Odp3: Tak jsem se pomalu a jistě prokousala...
Shipper, 21.12.2007 1:00

Trochu jsme si nerozuměli. Při ,,hledání toho, co nás přesahuje“ vztahy samozřejmě smysl mají, koneckoncù nic krásnějšího než láska na tomhle světě není, ale podle mne nemùže být vztah součást cíle, neměl bych ho zahrnovat do smyslu života, vztahy jsou jako berle na cestě k cíli. Pokud nazveme ,,to, co nás přesahuje bohem (je to jednodušší) a svou cestu, nebo její hledání pojmeme jako přibližování se k ,,bohu“, nalézání ho v sobě, nebo poznávání se ,,boha“ skrze nás, na tom tak nezáleží, vyplývá z toho, že na konci takové cesty, bych měl být něco jako dokonalý, to je samozřejmě pro současného člověka nemožné, ale to není dùležité, jde o cíl, pak už bych ale neměl mít žadnou potřebu lásky jako vztahu, obrazně řečeno měl bych mít stejný ,,vztah, nevztah“ k vlastnímu dítěti, jako k nejhoršímu zločinci.
A v tomto smyslu se pro mne za tím, co nazýváte ,,potřebou vztahu“ skrývá něco jako závislost, nebo touha někoho vlastnit, je to výraz ,,nedokonalosti“.
Berte to jen jako pokus o vysvětlení toho, jak jsem to myslel, neměl jsem na mysli rezignaci na vztahy v současném životě :-) , připouštím, že to z mého příspěvku tak mohlo vyznít.

Zajímavé
Daniela, 17.12.2007 15:28

Zajímavé téma... deprese mě dříve také chytaly,ale nějak jsem ten smysl našla...teď v mém příteli a to, že učení mě cpe dopředu a nedělá ze mě vola jako nic nedělání a utápění se v tom.

hledání...hledání...
dobrák, 17.12.2007 17:04

:-)Ač již bych měl patřit mezi „odepsané“,myslím tím onen smysl života,budete se divit stále jej hledám a vždy,když si myslím,že joj!..joj..byl mnou a pro mne nalezen opět se někam potvůrka ztratí.Ovšem ne na dlouho a opět je nalezen další „smysl“ a tak to jde(zaplaťpámbůh) stále a nepřetržite vpřed,že se za za ostatními smysly-nesmysly nestačím ani podívat.Důvěrně vám mohu sdělit.....jsem tomu velmi rád,když o nějaký ten „cuk“ se pohnu dále.Protože jakmile bych ;-)jej našel,byl by to můj konec,jsem přece z rodu homo sapiensis..nebo ne?Jinak všechny zdravím!;-)

Odp: hledání...hledání...
Saw, 17.12.2007 17:23

Tak dobře že Ti to vyhovuje :) Dokud si ty nové poznatky neprotiřečí s těmi starými, tak proč ne, jinak je to dost frustrující .)

Odp: hledání...hledání...
Yardasan, 17.12.2007 19:51

Přesně tak je to normální, všechno ostatní jsou demagogické názory „rádobychytrolínů“, kteří se v tom utápí. Děkuji za optimismus. S pozdravem jK.

Odp2: hledání...hledání...
Saw, 18.12.2007 20:08

Realita neni demagogie, cokoliv se dotýká metafyzična je hovadina a obhajoba toho je demagogie...

Odp3: hledání...hledání...
ivan, 18.12.2007 20:38

Zdravici. Jak se vede? Iv.

Odp4: hledání...hledání...
Saw, 19.12.2007 10:49

Pořád dobře :-) A nejspíš už to tak zůstane, úžasný .)

Odp5: hledání...hledání...
ivan, 19.12.2007 20:19

Přeju ti aby to tak zůstalo.

Odp3: hledání...hledání...
Juras, 18.12.2007 22:38

? To je tak chytrý, že na to nestačím. :-) Můžeš to trochu rozvést? Metafyzično asi nemůžeme dokázat (už z podstaty - protože je to zcela mimo nás), ale spekulovat o tom můžeme. Demagogie je zcela odlišný pojem, není svázána s objektem nějaké disputace ale spíš se způsoby mluvčího a s jeho myšlenkovými pochody.

Odp4: hledání...hledání...
Saw, 19.12.2007 11:03

Ježíš nás miluje, přijde apokalypsa, skončíme v nebi s hromadou panen, to je ukázková demagogie :)

Odp5: hledání...hledání...
Juras, 20.12.2007 16:30

To máš možná pravdu, ale spíš bych čekal odpověď na otázku. Pořád mě to zajímá...

Odp6: hledání...hledání...
Saw, 21.12.2007 9:24

No obhajoba náboženství je založená na citově podbarvenejch... slovo argument je moc silný, na citovym vydírání bych tak řekl :-)

Odp7: hledání...hledání...
Juras, 21.12.2007 20:19

Ale Tys nepsal o obhajobě náboženství. Napsals „cokoliv se dotýká metafyzična je hovadina a obhajoba toho je demagogie“. To přece není pravda.

Odp8: hledání...hledání...
Saw, 22.12.2007 0:15

Tak na úrovni metafyzična se nachází jen a pouze víra, použil jsem obvyklé argumenty pro nejběžnější z teorií, náboženství...

Náš svět leží na břehu jezera. S...
Yardasan, 18.12.2007 8:41

Náš svět leží na břehu jezera. S oblohou bez hvězd. Nejsme bytosti ale ani věci. Staráme se o chod našeho jezera, aby se řádně čas od času vyprázdnilo a opět naplnilo. Je to nelehká věc, ale Tvůrce tak určil a nás tímto úkolem pověřil. Až donedávna by mne ani nenapadlo se ptát na smysl naší práce. Smysl? Jednoho dne můj přítel opustil břeh našeho jezera a odešel tam, kam podle našeho Učení by mělo být Nic. Všichni ho zatratili. Můj přítel se často ptal na Smysl toho všeho. Naše Učení mu nestačilo. Proto odešel. Uplynulo mnoho cyklů napuštění a vypuštění jezera a na mého přítele se takřka zapomnělo. Vrátil se. Zubožený a vyčerpaný. Byl jsem poslední, kdo byl u něj, než se definitivně rozpustil v jezeře. Dřív však mi stačil říct co našel tam, kde by mělo být jen Nic. Našel Smysl. Dnes jsem už starý a chromý. Nemohu už pracovat na cyklech našeho jezera. Poslouchám šumění našeho světa a přijde-li někdo z mladých si popovídat o Smyslu naší existence, řeknu mu to, co se píše v Učení. Je to tak vznešené být středem všeho a smyslem pro samotný smysl, obrazem Tvůrce! Přece těm hlupákům neřeknu, že jsme záchodové splachovadlo! (Arron Flee). S pozdravem jK.

Odp: Náš svět leží na břehu jezera. S...
Pavel od vody, 18.12.2007 23:44

Taky si na tomto místě dovolím citaci:
Richard David Bach - Racek

Odp2: Náš svět leží na břehu jezera. S...
Yardasan, 20.12.2007 9:18
kfyž jsem to tak zde....
dobrák, 27.12.2007 14:10

;-)...sledoval a pročítal,velmi tísnivý pocit mojí mysl pronásledoval(no vida básním..)!Patříce do skupiny skeptiků-realistů a tím pádem se „snaže“ vyhýbati snově heroickým fantasmagoriím(jež i zde zazněly) - co vám má říci?
Mám rád ž i v o t se vším všudy,co k němu náleží a jsouce skeptik velmi opatrně vážím jeho pokračovatelku, budoucnost.Asi takhle,nebuďme naivní ,hlavním tahounem bude matematické vyjádření skutečnosti stavu a vztahů jak na této „prdlavce“ ZDE!,ale o to více v budoucnu (pokud se nevybijem) k uspořádání člověčenské společnosti,která bude velmi...velmi krutá k snílkům,kteří ,například zde laborují s duší(?)Předpokládám,že dojde k velkému prosevu člověčenstva(nebrat Řeckou Spartu jako příklad),ale jista selektivnost zde bude,ale jaká,na jaké úrovni a z jaké nutnosti,to se jenom snažím domnívat.Takže drazí přátelé.....jsme JENOM lidi,nic více a nic méně!To ostatní bude jen blouznění a poblouznění,ale stejně to 20.století nebylo špatné,že??Cháááácha!(ale no tak, to je nevhodné)!

Odp: kfyž jsem to tak zde....
Shipper, 27.12.2007 15:39

Předpokládám,že dojde k velkému prosevu člověčenstva...

,,Jestliže naplnění naší lidské existence je zásadně ohroženo absolutně nepřijatelným světem, v němž nemůžeme najít svůj přiměřený domov, pak se zdá, že nezbývá, než jej zničit, nebo alespoň sledovat s krutým zadostiučiněním jeho postupný rozklad a zánik. Touha po zničení světa, v němž má člověk žít v této chvíli, v této zemi a s těmito lidmi,a touha po krásném a spravedlivém světě a po krásných lidech v něm je vždy součástí apokalyptického myšlení, ať už jsou jeho konkrétní dějinné projevy jakékoli.

Cesta každého jedince se prolíná s dějinným vývojem vlastního národa a rozhodujícím způsobem jej podmiňuje do budoucna.

V evropských dějinách je málo tak vyhraněně apokalyptických hnutí, jakým bylo husitství. V něm se mohl nejplněji a nejdůrazněji projevit jeden ze základních a dosud zásadně nezvládnutých rysů českého životního postoje ke světu - adolescentní, vzpurný nihilismus apokalyptického typu...„ Rudolf Starý - Medúsa v novější době kamenné 1994

Zkrátka takovýto NEVĚDOMÝ životní postoj má v sobě pravděpodobně každý, kdo se narodil v tomto prostoru, pokud je skutečně nevědomý, nevíme o něm a působí podobně jako ona profláknutá podprahová reklama - ovlivňuje naše uvažování, aniž jsme si toho vědomi, a to nejvíc právě tehdy, když jsme z nějakého důvodu nespokojeni se stavem tohoto světa.
Uvědomění si této skutečnosti, že nám nevědomí ,,kecá do života“ pomůže zmírnit nebo odstranit působnost takových nevědomých postojů.
Poznej sám sebe.

Pochopitelně to není důkaz, že žádná apokalypsa nepřijde, jednu z nejhezčích analogií tohoto fenoménu jsem četl tady na Svíci:
príklad z IT: hacker-admin... hacker ničí prácu admina, admin to napráva a bráni tomu aby v budúcnosti podobná situácia nastala... a presne taq je to aj s lekármi a chorobami... atď... a to spôsobuje pokrok ľudstva... človek tým že niečo preskúma, oboznámi sa s problémami „toho“, a potom sa ich snaží riešiť... potom zistí že „to“ má iné problémy a rieši ich... čiže človek neničí... človek sa snaží prežiť...EFI Yunah.
No a pak už jde jen o to, co o tom kdo ,,věří“. Já bych vsadil na admina.
Ale duše a skeptik, to asi dohromady moc nepůjde…

existuje současné moderní „náboženství“
samuel, 27.12.2007 17:02

už ani nevím, zda chci reagoval na titulní článek, či na odpovědi jako celek. Přestože tuším smysl života, stále se ho snažím více definovat. Vždy se však dostanu k tomu, že smysl života je v celém myslícím společenstvu, které je patrně nějakým dalším rozměrem vesmíru. Pokud se oprostím regionální časem omezené morálky, nevidím rozdílu mezi matkou terezou a recividistou. Nemohu pochopit proč se lidé ztotožňují s náboženstvím, které je postaveno na vodě a je proti lidské logice. Hlásá věř tomu a neptej se zda tomu tak opravdu je. Zřejmě bych rád nějakou formu , nevím však jak to pojmenovat- třeba návod jak být uspokojen, uznával. Proč není v dnešní době nějaké „desatero“ se kterým by se mohla ztotožnit zřejmě většina myslících lidí ??

Odp: existuje současné moderní „náboženství“
Vítek, 29.12.2007 17:01

A v čem vám nepostačuje nebo vadí ono klasické Desatero, když voláte po nějakém novém?

Odp2: existuje současné moderní „náboženství“
samuel, 30.12.2007 22:12

Dnešním lidem, se kterými jsem v okolí obklopen, u kterých byla přerušena kontinuita náboženské tradice je náboženství úpně cizí. Není možné aby si dnešní misionáři mysleli, že nové ovečky získají argumenty, které platili na nevzdělané před stoletími. Opravdu by mě zajímalo, kolik lidí věří, protože to pochopili, a kolik lidí věří protože věří.
Co se týče desatera, není možné žít šťastný život i s tím, že se těchto alibistických hesel řídit nemusím.
Lidské jednání je přirozené, v souladu s přírodou. Krade se ve zvířecí říši, stejně jako cizoloží. Pro člověka to jsou oboje věci, které činí věřící i nevěřící v podsatě každodenně. Nemohu se s takovýmto výkladem náboženství ztotožnit........

Odp: existuje současné moderní „náboženství“
Saw, 29.12.2007 19:59

Podle toho co jsem psal a co všichni tuší, to co je správné se nedá definovat pravidlem z desatera. Může být správné zabít, může být správné krást. Pro lidi s narušeným vnímáním jsou to ale základní poučky, kterými toho zkazí pravděpodobně méně, než kdyby dali svému jednání volný průběh. Podle mě desatero pořád má své místo ve společnosti...

Myslím, že všechno už tady bylo. A tak...
Yardasan, 29.12.2007 22:17

Myslím, že všechno už tady bylo. A tak na závěr roku bych vnesl k zamyšlení něco delšího (nedá se to zkrátit), pro Ty, co stále tápají a chtějí vnímat... jsou to tři cesty života, mezi kterými se stále plácáme a nemůžeme se rozhodnout, nebo o nich nechceme vědět. Jsou to úryvky Prof.Jos. Velenovského z knihy „Obrázky“ z roku 1928. S pozdravem a zdravíčko do Nového roku jK.

Hleď, příteli, mám veliké zkušenosti z...
Yardasan, 29.12.2007 22:18

Hleď, příteli, mám veliké zkušenosti z toho reje světského a tu v lesním klidu uvažuji celé dny a vidím jasně všechno, co jiným jen v mlhách prosvítá. Načrtnu Ti v stručnosti, co Tě as očekává podle toho, jak zařídíš život svůj.

A) Chceš-li být šťasten, spokojen a...
Yardasan, 29.12.2007 22:18

A) Chceš-li být šťasten, spokojen a dlouho živ, čiň následující. Ale pamatuj, že po smrti Tvé zmizí jméno Tvé v krátké době, neboť jen příbuzní v jedné generaci budou věděti, žes žil.

1. Dej pozor, abys ani ve vědě, ani v umění, ani v řemesle, ani v úřadě, ani ve službě, ani v rolnictví nevynikal nad své okolí a tím
nebudil pozornost, závist a nepřátelství.
2. Jdi vždycky s proudem veřejného mínění a chval a uznávej, co jiní chválí a uznávají. Nikdy nikoho nekritizuj a oslavuj
velké pány.
3. Snaž se, aby ses ničím od svých spoluobčanů a soudruhů v povolání nelišil: v mravech, zvycích, šatstvu, zábavě, řečech.
4. Nikdy nemluv pravdu a nevyslovuj své přesvědčení, nýbrž to, co tvému bližnímu jest milé.
5. Nikomu se nesvěřuj a měj co nejméně přátel.
6. Nemíchej se do politiky.
7. Ožeň se s ženou krásnou, zdravou, pilnou, hospodárnou a rozumnou.
8. Dobře vychovej své děti.
9. Nikdy nikomu nepůjčuj a sám se nikdy nedluž.
10. Pilně pracuj a konej své povinnosti. Na Boží pomoc nespolehej.
11. Přemýšlením o světě a lidech si hlavu nelam.
12. Žij střídmě, nikdy se nezlob, choď na vzduch, nejezdi, nýbrž choď, vystříhej se alkoholu, tabáku a zachovej si zdravé zuby a dobrý žaludek.
13. Žádá-li tě někdo o něco, všechno slib, ale nic nesplňuj.
14. Nikomu nevěř a nečti noviny.
15. K nadřízeným buď ochotný a hloupý, k podřízeným mírný a chytrý.
16. Vol si co možno zaměstnání a povolání samostatné.
17. Hleď míti co nejméně služebnictva a udělej si všechno sám.
18. Spoléhej vždy sám na sebe a nikdy na pomoc cizí.
19. Jsi-li napaden, uteč, ale nikdy nebojuj.
20. Zvláště si pak pamatuj, abys, až budeš míti moc a vliv, byl opatrným k pochlebníkům a lezcům, kteří k tobě budou se tlačiti.
Mluv před nimi málo, aby tvé důvěry jednou, až dosáhnou svého cíle a tebe potřebovati nebudou, nezneužili proti tobě. Na vděk
a ohledy v stáří nikdy nečekej. Zlé lidi poznáš podle toho, že buď mlčí nebo lžou.

B) Chceš-li dosáhnouti vynikajícího...
Yardasan, 29.12.2007 22:19

B) Chceš-li dosáhnouti vynikajícího postavení, chceš-li panovati a ovládati všechno okolí, chceš-li, aby tě lidé oslavovali a všechno za tebou se hrnulo, chceš-li, abys byl bohatým a mocným, čiň následující. Ale pamatuj, že po smrti dlouho žíti bude památka tvá, ale budeš proklínán a budeš nazýván darebákem, než zanikne navždy jméno tvé
1. Hleď za každou cenu dostati se do přízně mocných osobností. Toho docílíš, když jim budeš lichotiti a všemožné služby prokazovati a o nich pěknou pověst rozšiřovati.
2. Soupeře, který by ti v cestě stál, odstraň pomocí získaného mocného pána anebo nejde-li to, uzavři s ním přátelství a pak jej po dobrém oklameš.
3. Lidem, za tebou jdoucím, opatřuj místa, hodnosti a různé dotace a můžeš pak na jejich věrnost spoléhati. Obsypávej je svou přízní, ale dej pozor, aby se nestali od tebe neodvislími.
4. Nikdy neprozrazuj své plány a mluv co nejméně, ale dobře poslouchej, co mluví jiní. Varuj se důvěrnosti i k nejvěrnějším.
5. Mluv vždy něco jiného, než si myslíš a neboj se lži a jakéhokoliv podvodu.
6. Udržuj přátelství s redaktory velkých novin, aby sis mohl o sobě v nich psáti nejlepší zprávy a jiné očerňovati.
7. Chceš-li někoho napadnouti, nikdy to nedělej sám, nýbrž nastrč někoho jiného.
8. Dobře jest býti starostou spolků, které tě musí oslavovati.
9. Nejlepší příležitost k získání přátel máš hospodské pitky a různé zábavy.
10. Pracovati nemusíš, škoda času na takové zbytečnosti. Ale v novinách piš si skvělé zprávy o své znamenité činnosti.
11. Hleď si politiky, ale tak, abys byl vždy tam, kde se vládne. Ale včas pořesedlej, blíží-li se těchto konce.
12. Sňatkem hleď získati mocné spojení nebo peníze.
13. Dělej kavalíra a dobrodince, ale hleď si to nahraditi z peněz jiných.
14. Dokud jsi statný a zdravý, navaž milostné styky s manželkami těch, kterých svou methodou získati nemůžeš. Žena jest nejlepší pomocnicí ma cestě ke slávě a moci.
15. Buď vždy za dobré se židy, kteří sice erby knížecí ani královské koruny nenosí, ale přeci vládnou světem. Židé jsou vždy vděčni svým příznivcům.
16. Choď mezi lid a dělej demokrata, dokud se nestaneš pánem.
17. Boha ani ďáblů se neboj a co s tvou duší bude po smrti, o to se nestarej. Zákony boží a světské jsou jen pro hloupé lidi.

C) Chceš-li lidstvu prospěti na jeho...
Yardasan, 29.12.2007 22:19

C) Chceš-li lidstvu prospěti na jeho mravním a poznávacím vývoji a založiti jeho šťastný život, čiň následující. Ale pamatuj, že odměnou ti bude utrpení, pronásledování, pohana a snad i smrt mučednická. Ale po smrti žehnati budou tvé památce ,iliony, těžící z tvých dobrých skutků.
1. Mluv a zastávej vždy a všude pravdu.
2. Pomáhej bližnímu proti násilníkům a útočníkům.
3. Hlásej svobodu slova za všech okolností.
4. Stůj při lidu v boji za svobodu proti tyranům.
5. Přátelům svým buď vždy věrný a nikdy jich neopouštěj.
6. Poučuj lid, aby nečetl a nevěřil novinám.
7. Ani jediného dne neztrať v nečinnosti. Předsevzatou práci vykonej za každou cenu.
8. Ve svém studiu nedej se vésti žádným autorem, kdyby požíval sebelepší pověsti. Buď vždy samostatným.
9. Svému slovu vždy dostoj.
10. Žij střídmě a měj malé požadavky.
11. Spolehni vždy na sebe.
12. Žádej vše přímo a nikdy pokoutně, aniž kdy užívej protekce.
13. Věř v Boha a život posmrtný a nestyď se to také veřejně hlásati.
14. Cti předky své a nezapomeň na svůj národ.
15. Budeš-li trpěti od zlých, věř, že mravné vítězství vždy bude při tobě.
16. Nehledej uznání ani slávy, ty dostaví se samy, třeba i po smrti.
17. Až se budeš svíjeti pod ranami útočníků, až úpěti budeš v zoufalství zapleten v nástrahách intrikánů a pomlouvačů, neklesej na mysli a důvěřuj v Boha, neboť časem vše se vyrovná a zločinci odhaleni budou. Ale tobě dostane se nejen zadostiučinění, ale tvůj duch získá na jasnosti a zralosti, s jakou poznáš svět a lidi v něm. Utrpení vychovává mudrce, blahobyt a sláva hlupce a zločince.
18. Chceš-li rozuměti přítomnosti, nechoď k jasnovidcům, ale čti v dějinách, kde nalezneš na všechno odpověď. Pak tě neoslní ani sláva darebáků ani nesklátí utrpení mučedníků.

Odp: C) Chceš-li lidstvu prospěti na jeho...
Zamfir, 28.4.2008 21:25

Pěkné. Až na malé drobnosti se mi to zdá být ono.

Odp: C) Chceš-li lidstvu prospěti na jeho...
Tlapka, 4.5.2009 12:09

Hlavně přitom nezapomeň, že člověk člověku je největším nepřítelem a dobré skutky nezůstanou nepotrestány.

Tak vypadá ten svět, samá opatrnost a...
Yardasan, 29.12.2007 22:20

Tak vypadá ten svět, samá opatrnost a slabost a z toho plynoucí vláda zlých. Proto není divu, že každý národ, když dosáhne nejvyššího pokroku a blahobytu, sřítí se v záhubu. S pozdravem „Howgh“ jK.

Odp: Tak vypadá ten svět, samá opatrnost a...
Tlapka, 18.5.2009 16:01

Jinak to nejde. Zlá osoba má více energie a větší výběr prostředků. Proto bude vítězit pořád. Pak všechny kolem naštve, je opuštěna a přijdou další, mezi kterými zvítězí ta osoba, která má nejvíce enrgie a největší výběr prostředků .. a tak pokrok postupuje až ke svaté válce.

Yardasane, až do bodu 12, včetně...
ivan, 30.12.2007 0:18

Yardasane, až do bodu 12, včetně, bych to nazval obecně lidským dvanácterem. Líbí se mi!..ale závěr na mně působí ideologisticky, to neberu! Jednotlivosti navození kvalitního života se nemohou vylučovat! Nemůžu žádat důkaz a současně v ,,to" něco věřit. Tyto skutečnosti se vylučují. Jinak bezva.

Odp: Yardasane, až do bodu 12, včetně...
Zamfir, 28.4.2008 21:27

Proč by si to mělo odporovat? Zdá se mi to celé od začátku až do konce pěkné.

Co dodat, když vše bylo již řečeno?
Slayd, 3.6.2008 14:09

Pěkně si to mezi sebou rozdiskutovali bratr David a pan Yadsaran. Nejsou to náhodou placení přispěvovatelé?
Jejich vzájemné přebíjení argumenty se mi líbilo. Nikdo další už neměl šanci říci něco podstatného. Jen souhlasit nebo nesouhlasit nebo mlčet. Každopádně alespoň jedna diskuze na internetu se obešla bez směšného politizování a hloupých urážek... Diskuze měla smysl. To je vítězství správce SVÍCE...
Zájem upadl koncem roku 2007. Nic víc než 1 komentář v roce 2008 a teď já a proč? Ani nevím... Co přidat na hromadu argumentů jedné či druhé strany? Bude to mít nějaký smysl? Nejspíš ztráta času! Konec rekapitulace.
Napadá mne snad, jen udělat syntézu všech argumentů.
Pro všechny kteří potřebují živého Boha a ty kterým postačí živý Vesmír mám řešení! Jestliže můžeme uvažovat o naší planetě Zemi, jako o jednom velkém organizmu, potom snad lze snadno uvažovat o celém Vesmíru, jako o jednom obrovském megaorganismu, který se řídí svými zákony. Můžeme se jen dohadovat, jakou roli v něm hrají, nebo jakou funkci plní jeho jednotlivé živé a neživé součástky? Každopádně živý Vesmír, který se rovná živému Bohu je zjevně, nekonečný, jako celek proměnlivý tedy nepoznatelný, je věčný a bez počátku a konce a všechno v něm souvisí se vším. Výbuch hypernovy bude mít ovšem asi větší význam, než uprdnutí jednoho člověka. Protože se v nekonečném jsoucnu nemůže nic ztratit tzn. žádný život, žádná energie, žádná hmota ... dochází jen na základě řetězení příčin a následků a vzájemného působení nekonečného množství entit k přeměně forem života, energie, ducha i hmoty. Jaký je účel lidstva nebo jednotlivého člověka? Ať naslouchá Bohu nebo Vesmíru a uslyší, co je od něj žádáno. Kdo neslyší a nečiní dobrovolně je přinucen tlakem nespočetných sil, aby jednal v souladu se svým naprogramováním. To je zhruba vše - nechci více čtenáře unavovat. Na závěr trochu odlehčeně o smyslu bytí. Možno aplikovat i na člověka! Cituji:
Dvě kvasinky požíraly cukr, dusily se ve vlastních výkalech a přitom diskutovaly o smyslu svého života.
Vzhledem k jejich omezené inteligenci, jim ani nepřišlo na mysl, že vlastně vyrábějí šampaňské... Ahoj. P.S.

Odp: Co dodat, když vše bylo již řečeno?
Tlapka, 18.5.2009 16:03

O té pravé realitě víme možná zrovna tolik jako ty kvasinky o lihovaru.

Úplný konec!?
slayd, 6.6.2008 20:38

Zdravím vás vážení. Dnes jsem pro kontrolu otevřel ze zvědavosti vaše stránky. Moje předpoklady se naplnily. Diskuze je u konce a mrtvá. Že by už všichni lidé v ČR měli v této otázce jasno? Můj známý o tématu smyslu bytí tvrdí, že člověk hledající smysl vlastního bytí se podobá psovi, který se neustále honí za svým ocasem a ten mu uniká... Hledání smyslu je tedy vlastně nesmysl, kratochvíle, marnost nebo intelektuální cvičení bez reálného výsledku. Úplně s ním nesouhlasím. Výsledek je vždy nakonec nějaký. Rezignace nebo víra. Dogmatismus nebo relativita všeho. Život epikurejce nebo askety atp. to jsou výsledky, které přináší přijetí konečného rozhodnutí, proč tu jsem a co tu budu dělat.
Mohu dělat cokoliv co mi umožní moje osobnost uvězněná v přiděleném těle s psychikou, geny atd.
Snažit se přežít za každých okolností a být uspokojen tělesně i duševně je přáním každého člověka. Pro tyto cíle se používají jakékoliv praktiky. Tzn. vznešené nebo nekalé... Jak kdo umí a co unese jeho morálka.
------------------------------------------------------------------
Tak se mějte a zkuste dělat jen to menší zlo. Já se taky docela snažím. Citát na závěr:
Staňte se poctivým člověkem a můžete si být jisti, že je na světě o jednoho darebáka méně. Ahoj P.S.

Odp: Úplný konec!?
Tlapka, 4.5.2009 12:07

Napsal jste to moc pěkně ale o tom psovi se mi to líbí nejvíce.

Radost z týrání ...
ronantik, 6.6.2008 21:48

... jiných tzv. nestandardních lidí, je smyslem života mnoha lidí standardních a úspěšných. Ublížit a pak se vysmát je jejich krédo, je to jejich sport. To je nejhorší poznatek mého života.

Odp: Radost z týrání ...
Tlapka, 18.5.2009 15:45

Bohužel, tento jev je častý a nejvíc v zákeřně skryté podobě.

Pane romantik...
slayd, 8.6.2008 19:30

Pomalu končí hezký víkend a já ukládám fotky do souboru Piccaso. Neodolám, abych přeci jen nenahlédl na Svíci.cz a co vidím? Přeci jeden příspěvek! Pane romantik, docela mile jste mne překvapil...
Nevím, proč si o sobě myslíte, že jste nestandartní člověk? Já jsem normální středoškolský zaměstnanec s podprůměrným platem a takových nás v této republice žije 75%, což je naprostá většina. Lidi kteří ubližují jen tak ze sportu znám také - pěkní pitomci, ale bohužel ne všem lze dát tak snadno přes držku...
Z pracovních míst, kde se tito jedinci vyskytují v manažerských pozicích, raději zbaběle mizím...
Moje sestra /VŠ/ zažila docela nedávno psychické ponižování při nástupu z MD od svojí šéfové...
Po půl roce odešla a nyní pracuje na stavebním úřadě...
no a je v pohodě. Ta bývalá šéfová měla strach, že ohrožuje její pozici / byla o 3 roky starší /. Dělá to tam všem, ale ostatní SŠ a dámy před důchodem mají strach o místo, takže mlčí a trpí... Sociální darwinismus v podmínkách tržní demokracie?
Chtěl jsem tím říci, že slušným lidem ubližují mimo psychosociálních deviantů i docela normální vzdělaní jedinci. Jejich motivy jsou ryze pragmatické a bez emocí. V některých případech jsou schopni i naplánovat společenskou či fyzickou likvidaci překážejícího jedince. Takže se ptám: jak může žít v takovém světě romantik? Já jsem skeptik a těším se raději z každého překvapení, že se někdo zachová mile, úpřimně apod.
Ale nikdy předem takové chování neočekávám - jsem raději ve střehu. Citát? Třeba Artur Schopenhauher...
Nikdy nelze o lidech smýšlet tak špatně, abys jednoho dne nemusel říci, přeci jen jsem o nich smýšlel moc dobře. S úsměvem... ale raději stále ve střehu se loučí P.S.

Odp: Pane Slayd...
ronantik, 8.6.2008 20:49

...děkuji Vám za sympatizující a věcnou reakci na mou poznámku. Je mi smutno z toho, že se dnes s lidmi, kteří nikomu neubližují a jsou jen trochu odlišní od preferovaného standardu, že s nimi zaměstnavatelé zachází jako se smetím, že jim nejsou schopni alespoň trochu tolerantně vyjít vstříc, že usměvaní a krásní podvodníci a zloději oproti těm nestandardním poctivcům mají před sebou mnohem příznivější perspektivu. Ještě jednou děkuji za Vaše pochopení a tím alespoň za psychickou podporu.

Odp2: Pane Slayd...
Tlapka, 18.5.2009 15:47

Proto zůstańte vždy ve střehu- váš Nick Carter.

Před spaním...
slayd, 9.6.2008 23:12

Fotbal! Holansko - Itálie 3 : 0 moc pěkná podívaná...
Abych dodržel téma diskuze. I sport může být pro někoho smyslem života. Znám jednoho muže... ten od mládí při každé příložitosti zkouší, co vydrží jeho tělo. Jezdí kilometry na kole, leze po horách a zvedá činky...
------------------------------------------------------------------
A co pan romantik? Jsem rád, že se téma smyslu života posunulo k praxi a jednotlivci. Někdo trpí a není nikdo nablízko, aby mu pomohl? Kde jsou všichni slušní lidé? Padouši se docela rozumně organizují a ti druzí? Mlčí!
Já své sestře nabídnul pomoc / když to odmítl řešit její manžel a ani pan ředitel firmy se nechtěl angažovat/, vyřešila to po svém - bez boje / odchodem /. Není to úplně špatné řešení. Vlastně mimo něj, už vám zbývá jedině sám bojovat proti přesile. Bojovat? Trpět? Odejít? Rozhodnutí je na vás... A kde hledat smysl? Škoda, že se ve vašem okolí nenachází nikdo, kdo by měl smysl života v tom, že pomáhá druhým lidem... Ten by vám určitě pomohl. Lituji, ale já nejsem ten pravý. Ale dovedl bych si představit takovou fikci na způsob amerického filmu /název tuším/: Mrazivá spravedlnost. Jako, že bych dostal pověření od vlády ČR odhalovat a likvidovat zloduchy. Na základě vašeho oznámení, bych se jako nový zaměstnanec dostavil do vaší firmy. Pečlivě vyhodnotil situaci / třeba i několik týdnů / a poté bych vykonal spravedlnost v zájmu nastolení práva a pořádku dle obecně přijatých norem.
A to je vše. Jdu spát. Ráno se vzbudím a vše bude při starém. Nejsem hrdina. S pozdravem P.S.

Odp: Před spaním...
Yardasan, 10.6.2008 17:30

Obávám se, že po likvidaci padouchů v Čechách by tu bylo pusto ;-) S pozdravem jK

Odp2: Před spaním...
Tlapka, 18.5.2009 15:50

Nikoliv, nastěhovali by se sem padouši odjinud. Třeba z Ukrajiny.

Po pivě...
slayd, 10.6.2008 22:24

Ty Krušovice nestály dnes za nic. Kámoš se přestěhoval do jiné čtvrti. Rachotí tam vlak a čepují pěknej hnus. Zlatopramen jedenáctka nebo sklepní Černá Hora to je úplně něco jinýho, zvlášť po jízdě na kole přírodou...
Po likvidaci padouchů by bylo v ČR pusto? Sakra, já nevím... nevím, ale nemělo by se to raději ověřit?
Dáme si sraz? Co třeba 7,30 na Svoboďáku v Brně?
Kukly, bouchačky, vidle, hrábě, lopaty vemte z domu.
A hurá - vyčistit ten chlév... O.K. Vidíte, že i téma smyslu života, může být zábavné, když konečně dojde na praktickou akci. Takže nezapomeňte přijít v hojném počtu. Občerstvení zajištěno. Dobrá nálada vítána. A nebo raději nohy v teple a klidný spánek? Čekám odpověď.... pište kluci i děvčata! Dnes šlus. Sorry P.S.

Odp: Po pivě...
Tlapka, 18.5.2009 15:52

Nejsem optimista. Padouchů je nekonečně mnoho a taky by mohli vzniknout samovolně mezi zbylými nepadouchy.. padouchem se člověk stane snadno když si polepší.

Vystřízlivění...
Slayd, 11.6.2008 8:14

Omlouvám se všem, kteří čekají s hráběmi na Svoboďáku. Moje žena nemá vůbec žádné pochopení pro velké činy. Na lístek mi napsala: v Albertu mají mléko v akci za 9,90 Kč / vezmi celý balík / a taky zeleninu kup na trhu, ať se s tím nemusím sama tahat.
Odpoledne vyzvedni kluka ze školy - musím jít na angličtinu. No a večer je ten fotbal Česko - Portugalsko
Tak vidíte vážení, že na revoluční řádění nemám čas.
Lednička musí být plná a o potomky postaráno atd.
Kdo by nechtěl mít klid v rodině? Takže to je ten přízemní smysl života. Zdravím všechny P.S.

Je podivuhodné
Tlapka, 4.5.2009 9:27

že kdekdo chce aby měl život smysl. život žádný smysl nemá než produkovat další život který taktéž bude produkovat další.... atd v bludném kruhu až do hořkého konce.

Odp: Je podivuhodné
Zákys, 15.11.2012 19:29

Jak jste na to přišla? No prostě Vědma. Ano, společnost může jít k šípku. Je jenom pouhou formo existence rodu. Kdyby společnost neexistovala, rod by byl! Všechny instituce jako je věda, medicína, umění, doprava, armáda, věznice, vláda..., které si zde lidé vytvořili (já na štěstí nic netvořím a z výšky své přízemnosti na ně kálím) jsou zde proto, abychom se snadněji pářili a množili. Proti zvířatům žijeme snad pohodlněji. I když i to je otázka. Zdůrazňuji! Snadněji pářili, a někteří dokonce i množili!

Odp2: Je podivuhodné
Tlapka, 15.11.2012 19:46

Přesně tak. Jinak nemyslím že bychom to měli nějak zvlášť pohodlné proti zvířatům, aspoň teda co vidím kolem sebe já.

Odp3: Je podivuhodné
Vlastimil Čech, 16.11.2012 10:46

he he he... některá opravdu VELKÁ zvířata vedou -třeba v politice- život docela příjemný, nemyslíte? :-)
Ale jinak asi má -bohužel- pan Zákys pravdu...

Ahoj tak smysl života jsme hledal tak 5...
888, 11.11.2012 5:04

Ahoj tak smysl života jsme hledal tak 5 let.Tápal,dumal a přemýšlel a až po pořádné filtraci informací a odstranění všech iracionálních věci typu esoterika,spiritualismus , veškerá náboženství a jiné pavědy jsem prozřel.Předem říkám že je to můj pohled a nikomu ho nevnucuji každý má svůj vlastní. Smysl života je život sám. Životní cesta vede skrze tři pěšinky a tím je poznání 1.Poznej sám sebe 2.Poznej svět 3.Poznej Vesmír.Teprve ted my začíná život a řídím se třen
mi zákony. 1.Přežít základní potřeby 2.Rozmnožit se( láska potomek rovná se rodina) alias pokračování života. 3.Činnosti. Došlo my pokud jsem se na to koukl trochu realisticky že vlastně život začíná narozením a končí smrtí.Abych jako jedinec mohl vůbec žít musím se nejdřív postarat o základní potřeby viz Abraham Maslow pyramida potřeb.Poté aby mohl život pokračovat musí se rodit další pokolení.No a pak my vlastně sbyvá spousta času na to abych se nějak zabavil .Každý tvor na tehle planetě vykonává nějakou činnost at už tělesnou či duševní.Fígl je v tom si zvolit takové činnosti které jsou nám příjemné baví nás a mají pro nás nějakou hodnotu.Například cesta poznej sám sebe dělím na tři věci.Rozvoj těla mysli a hmoty vše v rovnováze a harmonii.To je má životní cesta:-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru