Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

10.11.2007 14:12

Výstřel z Aurory

Před pár dny uplynulo 90 let od památného výstřelu křižníku Aurora, který dal signál revolučně naladěným dělníkům a demoralizovaným vojákům, aby vzali útokem Zimní palác v Petrohradě a zahájili tak bolševický převrat, který později vstoupil do dějin jako VŘSR. Toto výročí proběhlo v našich médiích jaksi bez povšimnutí. Z jedné strany je to dobře - myslím si, že oslav této kontroverzní dělové salvy si naše malá země užila během 40 let vlády jedné strany až dost, z druhé strany to ale svědčí o naší rychlé schopnosti zapomínat a vystavuje nás tak nebezpečí opakování.

Rád se zabývám úvahami na téma Co kdyby .... Koneckonců můj první článek zde na Svíci se zabýval tím, co by bylo, kdyby v srpnu 1306 nebyl v Olomouci zavražděn Václav III., poslední to žijící Přemyslovec. Znovu jsem si na tuto svou zálibu v alternativních scénářích vzpomněl právě v souvislosti s výročím výstřelu z Aurory. Na jednom českém serveru jsem totiž nalezl anketní otázku Myslíte si, že by se váš život odvíjel jinak, nebýt výstřelu z Aurory před 90 lety?. Z této otázky mi přeběhl mráz po zádech, neb narozdíl od jiných Co kdyby, u kterých lze možný vývoj pouze odhadnout, u této otázky mám já osobně naprosto jasno.

Můj dědeček byl Rus žijící na Ukrajině, jako mladý absolvoval studium na Vojenské akademii cara Nikolaje v Petrohradě, po jejím úspěšném absolvování sloužil jako námořní důstojník na vojenské základně v Sevastopolu na Krymu na lodích Jeho veličenstva cara Nikolaje II. Po onom památném výstřelu z Aurory se v Rusku rozhořela občanská válka, během níž velká část sevastopolské flotily odplula pryč, aby lodě nepadly do rukou bolševikům. Po strastiplné a dobrodružné cestě, za jejíž scénář by se žádný hollywoodský scénárista nemusel stydět, dorazil můj dědeček v roce 1921 do právě vzniklého Československa. Zde se seznámil s mojí babičkou a dál už snad ani nemusím pokračovat. Takže já mám v otázce výstřelu z Aurory naprosto jasno - nebýt oné salvy, vůbec bych nebyl na světě :-) Je to obrovský paradox, ale já vděčím těm revolučně naladěným vojákům za to, že tu teď sedím u počítače a sepisuji svůj článek.

A co vy? Myslíte si, že by se váš život odvíjel jinak, nebýt výstřelu z Aurory před 90 lety?

Kelte
Jana, 10.11.2007 14:34

Ve čtvrtek jsem přemýšlela o tom, že něco o VŘSR napíšu. Ale protože jsem v poslední době Svíci zahltila, bylo mi to trochu žinantní.
Takže díky za téma.
Nebýt výsřelu z Aurory, ty bys tu asi nebyl, a co třeba já? Nevím, jestli je historie natolik citlivý a provázaný fenomén, aby revoluce v Rusku ovlivnila sňatečnost v malém moravském městečku.
Ale nejspíš by opravdu bylo všechno jinak. Je otázkou, zda a jak by třeba proběhla druhá světová válka, o poválečné komunistické éře nemluvě.

Mého prastrýce otec kdysi jel na trh do Zlína. Po cestě potkal mladého muže, který vezl na trakaři dřeváky. Zastavil povoz a chlapíkovi nabídl svezení.
Za mnoho let se dostal při vyřizování svých záležitostí do Baťovy fabriky a šéf si ho nechal zavolat do své kanceláře.
Baťa prý vysázel na stůl pěknou sumičku peněz a říká: To máte za to svezení před lety. Dostal jsem se tenkrát na trh velice brzo, moc dobře prodal a od té doby se mi začalo dařit. Jsem vám velice zavázán."

Tak nevím, nebýt toho svezení, kde by byla dnes firma Baťa...
;-)
Ale myslím si, že by se Baťa stejně prosadil, třeba o trochu později.

tento pán našel odpovědi na Auroru a...
hrabě, 10.11.2007 17:43

tento pán našel odpovědi na Auroru a jiné souvislosti http://www.paprsky1.de/knihy/CONRAD__Jo/conrad__jo.html

Odp: tento pán našel odpovědi na Auroru a...
Kelt, 10.11.2007 18:10

Tedy nic proti, ale ty ukázky mě přesvědčily spíše o tom, že autor je posedlý hledáním všemožných konspiračních teorií, dnes tak strašně populárních. Za vším nalézá spiknutí mocných podporované všemocnými mimozemšťany :-) Děkuji, nechci

Odp2: tento pán našel odpovědi na Auroru a...
ivan, 10.11.2007 21:14

Kelte, docela jsi tu chyběl, už nám to nedělej.

Odp3: tento pán našel odpovědi na Auroru a...
Jana, 10.11.2007 21:18

Že jo? Bez něho to tady nebylo ono. ;-)

Odp3: tento pán našel odpovědi na Auroru a...
Kelt, 10.11.2007 22:18

Už to víckrát neudělám, slibuji :-)

Odp3: tento pán našel odpovědi na Auroru a...
Květa, 8.7.2009 18:04

padl jsem natoto náhodou když jsem hledal detaily o střelbě na dělníky nebot tuto událost na mě vždy každý vystrčí když mluvím o Masarykovl.Omlouvám se že jsem vše nevyplnil nebot jsem jakýsi počítačový analfabet -samouk a nevím co to je Web a ICQ.MUSÍM DODAT ŽE JSEM DŘÍVE NAROZENÝ (Masarykovo dítě) Domnívám se že vaše čínnost je něco jako Novinky kde se také čas od času zamíchám ale je tam spousta zloby a nenávisti. Stejně to vše beru jako passe temps,neb at napíšete zde nebo do novin,m jeto vše pro kčku. Nebot psi štěkají ale karavana jde dál. Proč odpovídám ny AURORU? Za prvé jse ji viděl , co já vím , snad více jak stokrát ajako mnoho milionů lidí byl tím můj život ovlivněn. Nevím zda tato činnost je také podpořena nějakým časopisem jako Novinky, ALE JE DOBŘE dát možnost se lidem vyjádřit ,i když to padá všeobecně v niveč, ale osobně to přináší každému pokud chce rozšíření obzoru.Registrován nejsem přes to jsem sidovolil napsat tyto řádky. Pokud chcete moje zapsání spojte se prosím se mnou na E-mailu a dejte mě vědět detaily, případně také o vaší činnosti.V žádném případě se nechci skrývat za nějaký anonymát. Tak jsem vám tu vše vyklopil a znamenám se s Ůctou . NAZDAR.

Odp4: tento pán našel odpovědi na Auroru a...
ivan, 8.7.2009 18:59

Květoslave, takhle to určitě stačí, vítejte zde na Svíci.

Aurora vypálí...
igor, 11.11.2007 12:48

Vona ta Aurora v Petrohradě stále kotví.Dělo je v perfektním stavu.Schyluje se k dalšímu výstřelu.Totiž.
Jestli ne, tak nás globalizace zežere.Mějte se.

Odp: Aurora vypálí...
jaroslav, 20.11.2007 21:08

NO ZE AURORA BOUCHNE TO JE HOTOVY JEN AZ BUDE NA SVETE VIC LIDI NEZ CHLEBA A PROTO MEJME SE RADI DUKUD JSME MLADI V LASCE NAM KYNE STESTI.....

Odp2: Aurora vypálí...
tlapka, 8.7.2009 19:24

A víte co? Aurora je jenom taková malinká loď byla jsem zklamaná její velikostí vzhledem k tomu masakru co udělala.

pěkné téma,že?
dobrák, 11.11.2007 14:03

;-)A tak vám lidi nevím...kdyby....???Kdyby pan profesor Masryk neodjel do Ameriky?....Kdyby z toho všeho nevznikla ČSR???Velmi zajímavé.Kdyby toho nebylo, a my se za první „reblik“ nepřimknuli k Francií,tak?No tak by otec nemontoval poblíže Sans(dep.Paris)vodní Škodovácké turbíny a já nebyl„započat“ v této zemi.Rodičové mojí v bláhové nevědomsti by se nevraceli do ČSR a tady nám pozdějí po45.roce JEHO soudruzi(byl jednim z nich)jako např paní Pujmanová,fantastická to pan a -spisovatelka k nimž jsem docházel a co by kluk si hrál s jejím synem Petrem(již není mezi námi ,tedy on)Kdyby...nám tátovi„ souzi “nevzali veškerý majetek(máme jej zpět),mezi námi z otce se stal...ani to nechci říci,prostě neměl je rád!Takže kdyby nebylo oněch všech možných kdyby kolego KELTE,mohlo by být vše jiné.Ovšem takový je život.Přežili jsme to,pár nejbližších ztratili a život?????No život přece MUSÍ běžet dál....nebo si myslíte,že nikoliv???Já,já ANO!!A tak blbě asi skončím.Mějte se,přátelé.

Kdyby?
Olix, 11.11.2007 16:46

Tak přemýšlím o tom, co napsat. Je to lákavé na chvilku zavřít oči a představit si všechna možná či alespoň jedno jediné „kdyby“. Kolikrát jsem si říkala - kdybych tak byla o pár let mladší a mohla znovu chodit do školy, určitě bych se víc učila :-) nebo kdybych věděla, co se stane, co mě v životě potká, co bude nebo nebude, více bych se soustředila na podstatné ... ale holt je všechno tak, jak je a jak to má být... a já jsem v tom všem docela spokojená. Ona totiž taková „kdyby“ mohou být poněkud pofiderní, lákají nás do minulosti a budoucnosti a nenápadně nás přesvědčují o tom, že přítomnost by mohla být lepší, kdyby... :-) Nevím, kde bych byla dnes, když by Aurora nevystřelila, kdo ví... říká se, že všechno souvisí se vším. Myslím, že na tom něco bude. ;-)

Odp: Kdyby?
tlapka, 8.7.2009 19:26

Alternativní budoucnost ! Kdybych místo do hospod chodila do angličtiny, tak ....

Dnes, před 89 lety 11/11 v 11 hod...
ivan, 11.11.2007 20:40

Dnes, před 89 lety 11/11 v 11 hod. skončila První světová válka. Po abdikaci Karla prvního se definitivně rozpadlo Rakousko - Uhersko. Ještě dneska by bylo šestým největším soustátím. Rozpad R-U mám za politickou chybu a zradu. Dodnes se neumíme ani pojmenovat. Příspěvek není ani tak k té Auroře ale k dnešnímu datu. Tehdy to byla nejsilnější ozvěna jejího výstřelu. Nepochybně.

Odp: Dnes, před 89 lety 11/11 v 11 hod...
Kelt, 12.11.2007 18:40

Rozpad Rakouska-Uherska byl asi chybou, na tom se shoduje většina historiků, jenže to je zřejmé až po delším časovém odstupu. Tehdejším lidem to připadalo jako jednoznačně pozitivní a progresivní krok. 19.století bylo stoletím nacionalismu, kdy si národy všude po Evropě hledaly svou moderní identitu a tvář, naše země nevyjímaje. A právo na sebeurčení bylo jedním z hlavních cílů různých vlasteneckých až nacionalistických skupin. Lidem tehdy ještě chyběla hořká a krutá zkušenost, čeho všeho je nacionalismus schopen - 2.světová válka. My dnes vidíme výhody takové velké federace, nejsem si ale jist, zda by byla životaschopná při tehdejším uspořádání sil.

Odp2: Dnes, před 89 lety 11/11 v 11 hod...
Pavel od vody, 13.11.2007 10:43

Ono je to asi v člověčí povaze. Když se něco semele, přijde nová doba, tak se vše staré odhodí jako zbytečná a přežitá věc. V roce 1918 stejně jako v 1989. Vývoj se prostě otočí o 180° a na minulost se zapomene. Ne všechno bylo ve starém mocnářství prohnilé a špatné, stejně jako ne vše v naší socialistické vlasti bulo zkažené. Ale taková je doba - dívat se kupředu, zpátky ni krok. Toto žel platí i dnes.

Odp3: Dnes, před 89 lety 11/11 v 11 hod...
Jimmy, 14.11.2007 1:37

Problém je v tom, že neexistuje věc, která by byla jen pozitivní nebo jen negativní. Na naprosto každém konání lze najít dobré i špatné stránky, ale většinou je nelze oddělit.
Tedy při změně režimu si nelze zachovat jen ty dobré stránky a navíc přidat dobré stránky nového režimu. Ve skutečnosti pokusy o sčítání pozitiv kombinací několika systémů končí sčítáním negativ.

Tedy pokud se např. vzpomíná na pozitivum, že v ČSSR nebyly žádné drogy, tak to pozitivum toho, že v podstatě nikdo nemohl přes hranice a tak nebyla možnost žádné přivést, což ovšem bylo pořádné negativum.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru