Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

30.10.2007 19:49

Ztratili jste mobila?

Stalo se mi to. Vlastní neopatrností jsem vytrousil mobila, když jsem vystupoval z auta coby spolujezdec. Prostě jsem vystoupil a nevšiml si, že mobil se poroučel na zem pod auto. Hledat jsem jej začal, až když nebyl tam, kde měl být.
Potud klasika, nejeden z nás již toto zažil. Stres, myšlení rozházené, není to maličkost. V mém případě nešlo ani tak o ten mobil, jako o kontakty v něm. Bylo jich přes 400 a nebyly zálohované. Prů..r!
Už jsem se s ním loučil, ale ... byl stále živý. Kdykoli jsem na něj zavolal, vyzvánělo to. Byl živý. Nechápal jsem to - pokud vyzvání, proč to ten dotyčný nebere? Napsal jsem na svůj mobil SMS, něco jako díky za nalezení a nabízím odměnu - odezva žádná. Věděl jsem, že mobil byl čerstvě nabitý, takže vydrží tak čtyři dny. Kolegu napadlo, že se dá sledovat na netu a opravdu - zobrazil se zhruba v oblasti, kde jsem jej ztratil.
Zkrátím to. Po dvou dnech odpoledne (SIMka už zablokovaná), kdy jsme na mobil stále vyzváněli, se ozvalo: „Haló kdo je tam...?“ Mobil zvedl cyklista, vzal jej domů, a jak jsem se dozvěděl později, on nevěděl co s ním! Prostě ho nechal zvonit a nezvedal. Pak se domluvil se zeťákem a dopadlo to tak, že mám zase o pár přátel víc.

Loni o prázdninách se mi stalo něco podobného, ale obráceně. V Janských Lázních jsem našel mobila v noci na lavičce. Problém byl v jedné věci. Na ten mobil zavolala majitelka, ale milej mobil se poroučel - baterka. Když jsem se ho snažil zapnout, byl tam PIN a nebyl nárok. Mobil jsem vrátit nemohl, i když jsem obešel celé JL a všude nechal na sebe kontakt. Nikdo se neohlásil. Od té doby říkám, že PIN nedává nálezci šanci na vrácení mobilu. Já ho v mobilu nemám.

Proč to všechno popisuju? Obecným zvykem bývá bohužel - najdu mobila, vyhodím SIMku - mám mobila. Potvrdili mi to moji vlastní synci (zastyděl jsem se). Pokouším se je přesvědčit, že nalezený mobil stále patří tomu, kdo jej ztratil a ne tomu kdo jej našel. Nálezci patří odměna.

Jak se díváte na tento problém? Jak působit na naše mladé, kteří považují za samozřejmost, že to co najdu, to je moje a nikdo mi do toho nebude kecat? Já považuju za normální, že udělám vše, abych mohl nalezenou věc vrátit, i když mně to stojí nějaké úsilí. Výsledek stojí za to. Je to lepčí, než když bych si nález ponechal.

Taky jsem našel mobil a dokonce už bez...
Pavel7, 30.10.2007 21:16

Taky jsem našel mobil a dokonce už bez SIMky. Dal jsem do něho svou a v seznamu naše vhodnou položku - otec. Ten mi řekl, o koho jde. Pak už to byla maličkost.
Mimo jiné mobil se dá vysledovat i s jinou SIMkou podle IMEI, to je jednoznačné číslo, které identifikuje přístroj (mimo jiné je i na originální krabici od mobilu). Operatérovi se mobil hlásí dvěma údaji číslem SIM a IMEI. Vím o několika případech, kdy policie vysledovala ukradený mobil až do bytu.

Taky
Jana, 31.10.2007 15:11

Taky jsem před pár lety našla mobil v parku. Zavolala jsem na „mamku“. Nikdo to nebral. Tak jsem zvolila v seznamu „babičku“. Taky nic. Nakonec jsem zkusila „Katku“. Ozvalo se: „Ahoj, taťko.“ Vysvětluju, že jsem mobil našla, že potřebuji vědět, komu patří. Holka na to: „No to je přece taťkův mobil.“ Pak chcípla baterie, mobil tam ležel zřejmě přes noc.
Nakonec jsme doma usoudili, že jen jeden soused má tak „inteligentní“ dceru jménem Katka. A co myslíte? Byl to jeho telefon...

hóch bémiš
Vlastimil Čech, 3.11.2007 21:22

A kde jste ho ztratil toho mobila? Na hradovi?Nebo jste nechal v hospodě na stolovi?

Hihi, taky říkáme často „mobila“ místo...
Jana, 4.11.2007 22:47

Hihi, taky říkáme často „mobila“ místo „mobil“. A dělá to spousta lidí, jak jsem si všimla. Ani nevím, proč své telefonky vlastně personifikujeme. Že by nám byly tak blízké a drahé?

Odp: Hihi, taky říkáme často „mobila“ místo...
Juras, 5.11.2007 10:30

Mobil někdo považuje za hrad (či les - to je asi otázka jen druhého pádu), někdo za pán (slovní druhy, samozřejmě) - setkávám se s oběma skloňováními. Je to v pořádku - většinou člověk myslí, že by se to mělo skloňovat podle toho hradu, ale to je jenom předsudek. Mobil je nové slovo a skloňovat se má tak, jak ho skloňují lidi v běžné mluvě. Jedná li se o neživotný druh, potom Jsme ztratili mobil jako hrad, les, životný jako mobila pána.

Je dobře, že je čeština živý jazyk. To znamená že neexistují pravidla, z nichž by vznikal tlak, aby se lidi učili mluvit podle pravidel, naopak lidi mluví jak chtějí a z toho se odvozují pravidla. Občas se najde někdo, kdo by chtěl pravidla diktovat, ale to nemá šanci. DIrektivně to nařídit nejde, to nemůže fungovat. Ale ovlivňování tady je veliké. Tady vidím neblahý vliv celostátních médií - televize a rozhlasu. Zahubí to rozmanitost nářečí a dialektů, všichni budeme mluvit po cajzlovsku ;-)

S tím souvisí i rýpanec pana Čecha. Asi je z oblasti, kde není zvykem skloňovat mobila podle pána, nelíbí se mu, že se v jiných oblastech mluví jinak, chce, abychom všichni rozplizli místní květnatou mluvu do sterilní středočeštiny ;-)

Odp2: Hihi, taky říkáme často „mobila“ místo...
Pavel od vody, 5.11.2007 13:59

Líbí se mi skloňovat mobila dle pána, jelikož on nejednomu z nás vládne a nejeden z nás mu slouží do roztrhání těla (nebo peněženky).
Pro zajímavost: Slovo anebo pojem „mobil“ není až tak nový. Už v 19.stol se takto nazývali takoví ti andělíčkové, motýlci (později i letadélka nebo rybičky), kteří na špejlích a nitích kroužili nad postýlkou. Trochu to připomíná kolotoč. Celý mobil musel být správně vyvážený, aby fungoval a točil se i za nepatrného záchvěvu vzduchu.
Zdroj: ČR2 - pořad Kolotoč, někdy v půlce září.

Odp3: Hihi, taky říkáme často „mobila“ místo...
tlapka, 13.1.2010 12:17

Je to zajímavé, protože slovo „mobil“ nemá už nic společného s telefonem, stejně jako „auto“ není slovo odvozené od dopravního prostředku a kupujeme si "Porsche, Forda, Fiata.. ?

Prosím o pomoc
Tazi, 26.3.2008 19:54

v lpni mi sebrali mobil... a ted sem se dozvedel že to jde vyhledat podle imei... ale zjistil sem že je to prostá krádež a tomu by soud nedal svolení takže mi to pociie nevyhledá.. nevíte jak bych našell svuj mobil jinou cestou?

zdar
neznámí, 29.4.2008 20:26

:-):-)fůůůůůůj blog

zajímalo by mě, jak svůj telefon najít...
Dratwicz, 9.1.2009 12:34

zajímalo by mě, jak svůj telefon najít či jak přemluvit činné orgány aby jej vyhledali kvůli imei

taky jsem ztratil mobil a dost drahý...
jan s., 12.1.2010 22:59

taky jsem ztratil mobil a dost drahý ... v ceně 8500 ale bez šance, někdo ho vesele používá místo mě ... byla to černá nokia N82 :(

Odp: taky jsem ztratil mobil a dost drahý...
Zákys, 10.3.2013 18:08

To je mi moc líto. „Aby sama nebyla, mačká dáma mobila“. Co teď mačkáte? ;-)

Mobil je od toho, že se pohybuje.
tlapka, 13.1.2010 12:24

Mobil je pohyblivý předmět. Odložen na stůl přestěhuje se pod stůl nebo jinam. Opatřen šňůrkou abych si jej přivázala na krk pro nedostatek kapes na dámském oblečení je uchopen kočkou a odstěhován do kočičího napájítka. V práci pak telefonuji z linky na mobil, abych věděla, kde se schoval. Protože svoje číslo zapomínám, napřed musím telefonovat někomu, kdo je zná a zase bez mobilu já nevím jeho číslo... prostě zábava. Mladé narkomanky se vplížily do Vysoké školy kde studentky nechají mobily povalovat po lavicích a parapetech a napakovaly se báječně.

Žádám vás o pomoc
jana šikolova, 10.9.2010 17:48

Dnes jsem ztratila mobil LG KF600 nevite jak se da najit ...potrebuju ho najit byl to sluzebni telefon..na jake strance se da lokalizovat podle imei?

Odp: Žádám vás o pomoc
...... ....., 20.11.2011 18:23

taky sem před asi 4 měsíci ztratil mobil ... nevíte jestly je šance nějak ho najít?? díky moc

Nevite jak zjistit svoje cislo?
Michalicek, 10.3.2013 10:03

Dobrý den,moje dcera se přihlásila do nějaký tý blbý soutěže a tam chtějí po ní tel.číslo ale mi ho nevíme jak to zjistit to čislo bylo na papiru ale on druhy den zmizel... mno a má novej mobil takže nevíme jak to číslo zjistit ... Poradte prosím rychle .. :ů diky moc. Michal

Odp: Nevite jak zjistit svoje cislo?
Vlastimil Čech, 10.3.2013 13:08

Asi by pomohlo volat z toho nového bezejmenného mobilu na jiný mobil... tam se číslo volající zobrazí... ale na soutěže raději pozor

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru