Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

30.7.2007 15:35

Harry Potter - navždy dítětem?

Tequila

Harry Potter – navždy dítětem?

Nedávno jsem četla článek o Danielu Radcliffovi, o jeho snahách osamostatnit se od role Harryho Pottera. Byla tam rozebírána jeho kontroverzní role v divadelní hře Equus, stejně jako to, že tráví každý den několik hodin v posilovně…

Článek se zabýval úvahou, jestli role, do kterých se teď Daniel pouští, nejsou v rozporu s Harrym Potterem. Harry Potter je přeci brán jako pohádka, Harry je kladná a „ničím nezkažená“ postava… Proto chápu strach producentů, aby Harryho postava neztratila na věrohodnosti. Nicméně, není přirozené, že se Daniel fyziologicky vyvíjí, že by nechtěl zůstat do smrti v podvědomí jako Harry Potter?

Harryho Pottera jsem začala číst ještě před tím, než byl medializovaný, proto vidím v knížkách něco více než jen pohádku o kladném čarodějnickém učni. Mám přečtené všechny díly (s výjimkou 7. dílu) a shlédla jsem všechny filmy. Knížky mapují Harryho příběh, magické dobrodružství ale zároveň jeho psychický vývoj… a většinou psychický vývoj doprovází i ten fyzický, nemyslíte?

Už v prvním momentě 5. dílu si všimnete Danielovy změny. Zmužněl a narostly mu svaly, ale doopravdy to tolik vadí? Proč z něj dělat pořád jedenáctiletého kloučka s kulatými brýlemi? Je přeci přirozené, že kluk v patnácti letech bude vypadat jinak, než v jedenácti! Ano, ve skutečnosti je Danielovi 18 let, ale přeci museli všichni počítat, že bude vypadat vyspěleji, když začal točit jako čtrnáctiletý…

Dovolím si tvrdit, že Harry Potter není jen pohádka. Ano, má pohádkové rysy, ale která obyčejná pohádka tolik zaujala dospělé čtenáře, jenž se dívají realističtěji než děti? Harry Potter se stal tolik oblíbeným pro svou jedinečnost díla, magickou, napínavou ale i temnou stránku. Potýkáním se „stranou zla“ se Harry psychicky vyvíjí, tak z něj nedělejme „malého“… Nikdo by v patnácti letech nechtěl nosit kulaté brýlky, ve kterých vypadá směšně… Naopak, vůbec bych se nebála obdarovat Harryho novými…

Je spíše záslužné, že se Daniel nesnaží být do smrti Harrym Potterem a chce se zapsat do podvědomí také novými, vyspělejšími rolemi. Velmi se těším, jak ho zhlédnu v autobiografickém snímku o rockovém zpěvákovi Pete Dohertym, notorickém narkomanovi... A co vy?

Harry Potter = pohádka, nic víc, nic...
NEMO, 30.7.2007 16:50

Harry Potter = pohádka, nic víc, nic míň. To že je momentálně blázinec kolem toho, nic, ale vůbec nic neznamená.
Hraje ho herec a pokud je dobrý a snad i je, tak se neztratí a bude hrát dál...

Harry Potter - jde to mimo mě, viděl jsem jen jeden film myslím, že to byl ten první, jo bylo to hezký, pro děcka a i pobavil.
To co se děje teď už je fakt na palici a blázinec, nechápu to, je to jako když přijel M. Jackson, a dneska? Kde je mu konec...

Větší trvanlivost IMHO mají StarWars, StarTrek nebo Star Gate, to má pro mě větší cenu jako příběhy... Točí se už několik desetiletí a pořád baví a není problém to pustit dětem. Poslední HP jsou prý naprosto děsivý a hraničí s hororem, tak jako že se mají děcka strašit a děsit? ;)

Ale jo, lidem je potřeba dát chléb a hry, nebo ne?
Kdo si hraje nezlobí... ;)

Odp: Harry Potter = pohádka, nic víc, nic...
Jana, 30.7.2007 18:30

Hmm, možná jsi měl raději přečíst knížku, než ses koukal na film. Já tvrdím, že Harry Potter nemá chybu, na chuť jsem mu sice přišla dost pozdě, to už byl na světě čtvrtý díl, ale musím uznat, že je to skutečně fenomén. První díly mi půjčila asi před čtyřmi lety sestřenice, abych je mohla číst dětem. Je pravda, že třetí díl už děti neustály, přece jen byly malinké a Rowlingová díl od dílu přitvrzuje. Ale my s manželem jsme četli se zaujetím dál. Pátý a šestý díl už jsme si koupili rovnou v angličtině, protože čekat na český překlad bylo příliš zdlouhavé. Sedmý díl zatím doma nemám, naše místní knihkupectví ho nevede. Vypravím se pro něj o víkendu do Brna, snad budu úspěšná.

Odp: Harry Potter = pohádka, nic víc, nic...
Growen, 30.7.2007 23:36

Musím říct, že jsem viděl asi tři filmy HP a je to něco úplně a naprosto jiného než knížky. Ty filmy mají příliš omezený rozsah na to, aby se celá krása tohoto románu mohla plně rozvinout. Ve filmu je to čistá akce bez napětí a záhady.

Knížky: Ten sloh je skvěle čitelný, vše je navzájem propletené a pátý a sedmý díl jsou prostě úžasně napínavé. Pátý díl mě zaujal hlavně díky postavě jedné despotické učitelky.

Nemo, myslím že zde se opravdu pleteš - zkus si to přečíst ;-)

Mediální humbuk jde zcela mimo mě, to to čachrování s filmy a hračkami je pro děti. :-)

Odp2: Harry Potter = pohádka, nic víc, nic...
NEMO, 30.7.2007 23:48

Neříkám, že knížky jsou špatné, mě zkrátka vadí ten blázinec kolem a nějak k tomu mám odpor... :)

Když se to líbí, tak se to líbí, ale můj hrnec čaje to není. Mám rád spíš techničtější povídky a příběhy, taková Nadace je pro mě.

Čarování a kouzlení mi přijde spíš pro děti. Nic proti... ;)

Odp3: Harry Potter = pohádka, nic víc, nic...
Growen, 31.7.2007 9:24

Já to čarování zase beru spíš jako kulisu - ono to nejlepší jsou charaktery postav. Paní rowlingová rozehrála vynikající hru se Snapeem, tak sem zvědavý... :-)
chápu že ne každý Harryho Pottera musí zbožňovat.

Hmmm
Terezinečka, 30.7.2007 19:00

Já když jsem Harryho Pottera poprvé viděla jako první díl tak jsem si řekla ,,bože to je blbost" tak to už nikdy jenže co se nestalo? Dostala jsem první a druhý díl v knižní podobě,tak jsem si řekla tak když už to koupily tak že si to přečtu, a moc se mi to líbilo už od začátku jsem zastáncem knížky je to tisíckrát lepší než film nedokáží do něj dát vše, nemám nic zazlé, přece do toho filmu vše dát nemůžou, ale prostě knížku je úžasná mohla bych ji číst pořád, postupně jak vycházely další díly hned jsem si je kupovala a byla z nich pořád víc a víc nadšená jak je to pěkně napsané nádherně se to čte, je to opravdu moc pěkný, a ještě něco málo o tom herci, lituji ho, ztratil soukromí nemá zhola nic co máme mi, vždyt jeho vláčí bulvárem co všechno on dělá a co nedělá každou věc převrátí, a mi si tady diskutujeme že on se snaží odpoutat od role Harry Potter, vždyt už je to pár let co hraje tuhle roli, vždyt ty malý holky ho otravujou a nedají pokoj, opravdu nemám nic než jen slova, lituju ho.

Škatulata, hejbejte se!
Kareta, 30.7.2007 20:21

Nedivím se, že se Daniel Radcliff nemůže dočkat, až se konečně celá potterovská sága přehoupne do závěrečné fáze. Je pochopitelné, že se ve svém věku snaží od postavy Harryho (dítěte a teenagera) co nejvíce vyškatulkovat a předvést, že umí (?) zahrát také něco z jiného soudku. Herecká kvalita se přeci posuzuje podle spektra rozmanitých charakterů, které herec dokáže ztvárnit. Myslím, že role dospělejších a složitějších postav by Radcliffovi mohly celkem slušet. Takže jako konfliktního a skandálního Peta Dohertyho si ho dokážu docela dobře představit (dokonce lépe než jako Harryho).

Osobně mám mnohem raději knížky (nejen o Harry Potterovi- zhltla jsem všechny- tedy kromě posledního dílu- zatím) než jejich filmová zpracování. Dávají větší prostor pro vlastní obrazotvornost, jsou obsáhlejší, člověk si může některé kapitoly přečíst opakovaně, zastavit se, zamyslet se, vrátit se o pár stránek zpět (nebo zabrousit nedočkavě k poslední kapitole a ochutnat pár řádek :-)) Prostě knížky u mě vedou- v tomhle jsem asi staromilec.

Odp: Škatulata, hejbejte se!
Honza, 30.7.2007 23:08

Prostě knížky u mě vedou- v tomhle jsem asi staromilec.

Neboj nejsi u 95% nikdy nebude film lespi nez jeho knizni predloha :)

Odp2: Škatulata, hejbejte se!
Growen, 30.7.2007 23:37
Odp: Škatulata, hejbejte se!
Pavel od vody, 31.7.2007 2:41

Mánie kolem HP mi připomíná Pána prstenů. Knížky jsme četli ještě v brožovaném vydání a tenkrát na zfilmování nikdo nepomyslel snad až na kreslenou verzi Hobita. Pak se objevila reedice a zfilmování trilogie. Každý, kdo znal knížku dříve než film, byl zvědavý na zpracování Petera Jacksona. Podle mne je to jeden z mála příkladů, kdy film nezaostal za knihou.
U HP si tak jistý nejsem, je to hodně o módní vlně. Ale aspoň přivedl děcka ke knize, i když tím to asi končí, protože Jiráska dobrovolně číst nebudou.
A že to mají ti herci těžké, je přirozené a oni s tím prostě musí počítat. Elijah Wood alias Frodo byl taky neznámý a teď je těžké si ho představit v jiné roli. Podobně jako kdysi Piere Brice v roli Vinnetoua.

Odp2: Škatulata, hejbejte se!
Juras, 31.7.2007 12:57

Ten Jacksonův pán prstenů - to jsou jenom líbivé nicneříkající obrázky. Ten film pánovi prstenů vyloženě škodí. Nepochopil jsem, proč musí skřeti vypadat jako zombáci. A proč tam nebyla téměř nejdůležitější postava - Tom Bombadil.

HP jsem viděl jenom kus filmu a to mi přišlo přímo udělaný na pomatenou konzumní mládež a vytvoření komerčně úspěšného blafu. Bodování, nejdůležitější o co jde je přiblblá sportovní hra famfrpál... Fuj.

Na knížku HP nemám nejmenší chuť, protože se mi zvedá žaludek z té slepice autorky a ani za nic by se mi nechtělo hloubat nad výplody jejího ducha. To bych si fakt připadal jako blbec ;-)

To už radši toho Asimova jako Nemo :-)

Odp3: Škatulata, hejbejte se!
Jana, 31.7.2007 14:42

Proč si myslíš, že je autorka slepice? Podle mě má větší mozkovou kapacitu než většina z nás. Nechápu, jak dokáže vůbec sestavit tak obsáhlé dílo a hlídat si, aby všecko do sebe zapadalo, navazovalo na sebe atd. Její IQ odhaduju tak na 150 nebo víc.

Odp4: Škatulata, hejbejte se!
Juras, 31.7.2007 15:12

Protože plácá kraviny o věcech, o kterých nic neví (viz např. klecová lůžka, o kterých mluvil Jimmi). Nevážímm si jí, je mi protivná a proto ani nejsem zvědavej na její dílo.

Odp5: Škatulata, hejbejte se!
Jana, 31.7.2007 15:40

Ta záležitost s klecovými lůžky byla trochu nešťastná. Pokud vím, Rowlingová už svůj názor změnila. Jednala na základě nepřesných a nepodložených informací, pravděpodobně v dobré víře, že jako známá osobnost má nejen možnost, ale i povinnost napravovat hříchy světa. Nevidím v tom zlý úmysl, myslím, že bohužel není jediná Britka, která má, nebo měla, dojem, že v České republice panuje hluboký středověk.
Pokud jde o Harryho Pottera, možná, že právě tady lze ukázat rozdíl mezi typicky mužským a typicky ženským myšlením. Mě se třeba moc nelíbí sci fi, i když jsem taky leccos přečetla, hlavně z knihovničky mého tehdy ještě budoucího muže. Prostě je to asi spíš pro chlapy a jejich způsob myšlení. Harry Potter, i přes to, že hlavní hrdina je chlapec, možná spíš vyhovuje ženskému myšlení a vidění světa. Čemu se taky divit, když autorka je žena?

Odp6: Škatulata, hejbejte se!
Juras, 31.7.2007 18:21

Taky si myslím, že to nemyslela zle. Proto si myslím, že to je slepice ;-)

Odp7: Škatulata, hejbejte se!
Tři kroky do tmy, 31.7.2007 18:31

Já to beru klidně. V demokracii se z lidí, kteří uspěli v nějakém oboru, automaticky stávají univerzální odborníci. Proto se může Cassius Clay (IQ 76) vyjadřovat k otázce korelace modrého posuvu a gravitačního kolapsu, G. Bush zase k vývoji ekonomických inovací dle J. Schumpetera. Tady ta britská myslitelka se rozhodla, že rozumí problematice používání síťových lůžek v sociálních ústavech. Myslím, že se tomu můžeme nahlas zasmát a to je celé. :-)

Odp7: Opravdu máte pravdu!
Kareta, 31.7.2007 18:33

Slepice patří mezi hrabavé a Rowlingová si dokázala za poměrně krátkou dobu díky svému intelektu nahrabat a snést celkem dost. Takže máte vlastně pravdu.;-)

Odp7: Škatulata, hejbejte se!
Jana, 31.7.2007 20:01

Tak se překonej a přečti si aspoň první díl. Potom uvidíš, jestli je to slepice nebo ne.

Odp8: Škatulata, hejbejte se!
Juras, 31.7.2007 21:06

Mně je jedno jestli je slepice nebo se tak pouze chová ;-) Kvůli tomu to určitě číst nebudu :-)A už asi dva měsíce na mě čeká Historie Duny - Bitva o Corrin, kterou jsem ještě nečetl :-)

Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Tequila, 31.7.2007 14:29

Tobě se zvedá žaludek z autorky, z jejích knížek? Vždyt jsi je ani nečetl, tak nemůžeš posoudit. Právě o tohle tady jde, o takové hlupáky, kteří vidí jen mediální „hluk“ a to je odradí od knížky, udělají si svůj obraz podle toho, co se kolem filmů a knížek děje. Tím nechci říct, že nemůžeš mít svůj názor, ale jak můžeš soudit něco, o čem víš kulové? Myslím, že jako blbec si můžeš připadat už teď, i bez čtení knížky.

Odp: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Jimmy, 31.7.2007 14:50

Já bych to tak nehrotil. Prostě jsou lidé kteří neradi chodí s davem, ať už ten dav je vyvolán čímkoliv.
A to zle z autorky bylo pravděpodobně vyvoláno např. odsouzením klecových lůžek v dětských domovech v ČR z tepla domova, které po návštěvě jednoho z nich poněkud umírnila.
Ostatně já jsem HP také nečetl, protože je ten tlak reklamy odporný. Možná až to nebude takový hype, tak to jednou budu číst mým budoucím dětem ;-)

Jinak také preferuji Asimova, Clarka, Lema nebo např. Gerta Prokopa. Nebo jedná-li se o fantasy tak Terryho Pracheta, ten je báječný a často nutící k zamyšlení :-)

Odp2: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Juras, 31.7.2007 15:20

A co Heinlein? Mimochodem - dneska v TV myslím budou Vládci loutek. To je jeden z mála filmů, který se mi líbí stejně jako jeho knižní předloha.

Odp3: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Jimmy, 31.7.2007 15:36

Tohle jméno mi kupodivu nic neříká, a to mám doma možná polovinu Sci-fi sbírek co u nás vyšly v létech 196x-200x ;-) Je tedy možné že jsem od něj něco četl, ale nezaujalo mě to.
Českou TV ještě nějaké 2 měsíce nechytím, jsem totiž opět na druhém konci zeměkoule :-)

Odp4: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Juras, 31.7.2007 18:27

Heinlein je asi můj nejoblíbenější autor. Šestá kolona. Cizinec v cizí zemi. Metuzalémovy děti. Job. Jestli ho chceš zkusit, tak si sežeň dveře do léta a Vládce loutek. To jsou jedny z nejlepších románů. A ještě vím o jednom filmu natočeném podle Heinleina, ale knížku jsem nečetl: Hvězdná pěchota.

Odp5: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Platfus, 27.6.2011 12:32

Tak jsem před nedávnem dočet Vládce loutek, nejenom na tvoje doporučení. Ústřední téma, kdy je Země kolonizovaná měkkýši, kteří se přicucnou člověku na záda a získají nad ním kontrolu, je prostě nadčasové ;-). Hezký příklad, jak z béčkového námětu udělat výbornou knížku. Celej lačnej jsem si opratřil i filmový zpracování, ale tam mam pocit, že už to tak dobře nedopadlo.

Odp6: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Juras, 27.6.2011 14:08

Nedávno jsem dočetl (znovu asi po dvaceti letech) knížku Job. A musím ji zařadit k.. anebo spíš nad ty dvě výše jmenované. Tenkrát se mi to nijak moc nelíbilo, asi su už moudřejší a líp jsem si to vychutnával...

Film Vládci loutek se mi celkem líbil, ale zaprvé do filmu nejde dostat tolik jako do knížky a zadruhé už jsem si všechno představoval trochu jinak - hlavně ty měkkýše jsem si představoval spíš jako slimáky, než takový akční potvory :-)

Odp7: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
tlapka, 28.6.2011 17:35

Taky by se mi líbili více slimáci ale námět mě tak jak tak hodně zaujal.

Odp: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
Juras, 31.7.2007 15:18

Já myslím, že jsem to napsal jasně. Ty mi nejdřív vsuneš do úst, že se mi nedělá špatně z autorky, ale z jejích knížek a potom samozřejmě nemůžeš pochopit, jak se mi z nich může dělat špatně, když jsem je nečetl. :-) To je klasická ženská zbraň - člověk je postaven do role, kdy by měl obhajovat slova, která neřekl. Je jasné, že nemám šanci ;-)

Odp2: Tobě se zvedá žaludek z autorky, z...
NEMO, 31.7.2007 15:29
Terryho Pracheta mám mimochodem taky...
Tequila, 31.7.2007 15:02

Terryho Pracheta mám mimochodem taky ráda:) a z davem rozhodně nechodím, harryho jsem dostala do ruky, když o něm ještě pomalu nebylo ani vědět... a mimochodem, jaký mám názor na klecová lůžka, nevíš:))

OT
Jimmy, 31.7.2007 15:14

OT: Doporučuji požívat odkaz Odpovědět u konkrétního příspěvku a pro jistotu ještě Zobrazit náhled. Tohle není fórum na živě nebo Idnes. Tohle fórum umí stromové diskuse, tak bylo vhodné toho využívat ;-)

tak už mám konečně doma sedmý díl
Jana, 7.8.2007 14:29

A je to prostě super, letní pohodička. Tentokrát si ho budu šetřit, aby mi vydržel nadlouho, žádný čtení do dvou v noci.
Mám vám pak vykecat, jak to dopadne? Ne, nebudu zvíře, nepřipravím milovníky Harryho Pottera o požitek. Ostatně, český překlad několika kapitol už prý je na internetu, ale nebudu ho ani hledat. Prý za moc nestojí a je nějaký zkrácený či co.

Odp: tak už mám konečně doma sedmý díl
NEMO, 7.8.2007 14:59

Tak dobré louskání.

Osobně mi je jedno zda někdo prozradí konec nebo ne.
Koupený to nemám, tak klidně prozrazujte... ;)

Odp: Jedině Medkové!
Kareta, 7.8.2007 20:23

Já si počkám právě kvůli oficiálnímu českému překladu, s nímž si bratři Medkové poradili opravdu bravurně (alespoň u všech předchozích dílů). Jakékoliv jiné paskvily na síti jsou pro mě ve srovnání s medkovskou verzí nestravitelné.

Vývoj Harryho Pottera
Skittys, 11.6.2008 16:58

Harry Potter- pohádka? Myslím, že ne! Nanejvýš tak první 2 díly, pak už je to dobrodružnýho rázu.. Co jsem takhle slyšela, lidi ty další díly odsuzovali kvůli jejich „brutalitě“.. Ale nemůžeme zapomenout na to, že Harry Potter dospívá jako každý normální člověk.. Lidé se ptají proč je každý díl temnější než ten předchozí, Rowlingová na to řekla: „ Mí čtenáři rostou s Harrym Potterem.“ A je to pravda, já ho čtu ráda, a taky jsem vyrostla s tim:-) A zrovna přibližně jsme byli vždycky na podobným věku:-):D
Teď zrovna se ke mně konečně dostala relikvie smrti.. Zamlouvala jsem si ji v knihovně asi před třemi měsíci:D Musim ho, ale přečíst v rychlejším tempu, protože na něj čeká ještě dalších 15 čtenářů, a ještě k tomu to je jedna ze tří knížek relikvie smrti, který tam v tý knihovně jsou dohromady:D No snad to stihnu, dlouho jsem nečetla, poslední dobou nějak na to nemám čas, ale kvůli Harrymu se ke čtení ráda vrátim:-):-):-)

Proč?
Marka, 30.9.2008 17:36

Proč se kolem toho dělá tolik poprasku? Vždyť se o něm za chvíli nebude vědět. Je to jenom dočasný a nikdo přece nemůže celej život ulpívat jen na nějaké pohádce. Podívejte se na Vinettoua taky to byl fenomén...

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru