Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

9.6.2007 16:28

Moravskoslezská republika

Moravian

Jsem Moravský vlastenec, a tak mě napadlo už před dlouhou dobou, jestli by nešlo něco udělat se samostatností Moravy a Slezska a vytvořit tak nový samostatný stát.

Na tuto variantu jsem přišel, když jsem viděl jak všichni ignorují existenci Moravy jako země, když jsem viděl pražský centralismus v praxi a hlavně postoj naší vlády k národnostní otázce Moravanů. Když jsem viděl, jak ta slavná česká ekonomika upadá a začíná se zde tvořit tzv. „Pražský stát“. Pojmem Pražský stát myslím Českou republiku, která se soustředí pouze na Prahu a na Brno, Ostravu či další města zapomíná.

A tak jsem si položil otázku, zdali by šlo s tímto problémem něco dělat. Šlo, řekl jsem si. Třeba samostatnost Moravy mě nepřišla jako špatná myšlenka. Někteří by si mohli říct jak to takový člověk jako já, řadový občan této republiky, který ještě ani nechodí do práce, mohl dokázat. Proč ne? Neříkám, že se teď zvednu, vezmu megafon a na náměstí Svobody v Brně začnu křičet „Samostatnost Moravě!!!“. Tak jsem to právě nemyslel. Nic by nebylo hned. Celý systém a ústava, vše s tím spojené, by se muselo pořádně propracovat a promyslet, ale šlo by to.

Všechno jde, když se chce. Když chce národ (Moravský národ v tomto případě).
A tak to píši na tuto diskusi, aby jste se nad tím zamysleli a třeba i spolupracovali na tomto projektu.

Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Aleš Janda, 9.6.2007 16:38

Tady se musím pozastavit nad jednou otázkou - proč vůbec dělit stát? Bylo by to přínosné pro Moravu/Slezsko? Nemyslím si. Pro Čechy? Taky ne. Opravdu si myslíte, že je Morava tak utiskována?

Pokud se vám zdá, že ano, zdá se vám rozdělení jako to nejlepší možné řešení? Se všemi důsledky? Nebylo by lepší řešit to domnělé utlačování?

To mi připomíná:
„Pane doktore, bolí mě hlava.“
„Tak ukažte, já vám ji uříznu, už vás bolet nebude“
;-)

Odp: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
MiK, 8.8.2007 17:09

O vámi vydělaných penězích rozhodujete vy, nebo váš soused /bratrsky - ani ne půl napůl/. Jste schopný vést svůj život samosprávně? Není přehlednější jednoduchost, než totální chaos všude kam se podíváte?Dluhy, korupce, rozkrádání.Je tolik důvodů a to neuvádím ty morální. MiK

Odp: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Zdenál, 10.9.2007 23:30

Morava není utiskována.Ona je totiž postupně vymazávána z mapy.Viděl jsi na nějaké novodobé mapě tisíciletou západní hranici Moravy?
Takže - meze jsou už překročeny.Novým státem v Evropě bude samostatná Morava.

Odp2: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Aleš Janda, 4.12.2007 23:44

Morava je pořád tam, kde byla. Na co dělat umělé hranice?

Odp3: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Juras, 5.12.2007 7:47

A co třeba moravské město Svitavy? Teď leží v Čechách...

Odp4: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Yardasan, 5.12.2007 9:22

Nojo, ale když tam přijedu, tak už tam žádní „moraváci“ něsů. To spíš narazím po cestě na „sudeťáky“. S pozdravem jK.

Odp5: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Juras, 5.12.2007 9:23

To je asi právě to, o čem mluvil Zdenál.

Odp4: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
ivan, 4.1.2009 0:53

Český Těšín- Morava, Moravské Budějovice- Čechy.

Odp5: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
jan zouhar, 17.5.2009 22:48

Má Morava žije a existuje v mém srdci a a tsi moudrý i nemoudrý říká co chce nikdo ju z něho nevymaže.tady sem se zrodil ,tady žiju svuj život,a tady i zemřu a při památce svých předku to odpřísáhnu.

Odp2: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Havel, 3.8.2008 23:37

ty musíš mít přehled akorat o hnoji kolem tvého baráku.

Odp3: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
ivan, 4.1.2009 0:38

Proč tak hrubě? Nakonec proč Morava ne? Už jsem zažil věci ktreré si nikdo neuměl ani představit. Myslím , že by si každý mohl spravovat území na kterém žije a považuje ho za svůj domov. Dokonce si myslím, že by mohlo dojít k jakési očistné nápravě v řízení obou území. To, co předvádí dnešní vrchnost byla tehdejší druhá liga bývalé federace, která si držela duplicitní ministerstva obou republik, aby mohla být následně federalizována a ,,řízena" centrálně. Kravina která držela pohromadě pouze politickou mocí. Prosperita není daná velikostí. Čína, nebo Indie je tvořena celkem mnoha národů ovládající ohomné území a přesto byl jejich obchodním partnerem velmi bohatý, ale malý městský stát Benátky. Zažil jsem bydlení ve všech sídelních velikostech. Rodilý Chrudimák- okresní město, vyůstal v Roztokách - městys, později přeměněný na město, Tuchoměřice - vesnice, Praha - velká vesnice, asi 25 let. Nyní, z vlastního rozhodnutí na osadě s třiceti trvale žijícími lidma ve správě střediskové obce, ale se dvěma tisíci chatama,- v létě asi tři tisíce lidí. Po tátovi zřejmě slovan, po mámě nejspíš germán. (je mě to šuma) Takhle to má asi málokdo. Myslím, že nemohu být nařčen ze zaujatosti. Posoudit někoho podle toho kam má okna, vyžaduje určitě obrovský přehled, podpořený ohromnýma zkušenostma. Co? ;-) Dnes, malé městečko Unhošť bylo správním střediskem ze soudem pro jakousi vesnici Kladno. (přes 70 000) Tehdy si to taky nikdo neuměl představit. Iv.

Odp2: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Roman Vlachovský, 14.1.2012 1:36

Již od prvnvní republiky byly moravě po dnešek byly moravě pomaloučku ukrajovány území. Byť bylo vždy cosi přislíbeno. Nikdy se nic nestalo. Dnes je historická Morava rozdělena dle pravidla „rozděl a panuj“. O rozdílné mentalitě čechů a moravanů netřeba mluvit. Doufejme že Morava bude tou Moravou jaká byla dříve.

Odp: Otázkou není „jak rozdělit“, ale „proč rozdělovat“
Václav, 3.10.2010 16:12

Jsem čech a vlastenec. Jako čecha mne už nebaví poslouchat výpady ze strany moraváků a proto jsem pro rozdělení. Ať to tedy zkusí. Vysoká nezaměstnanost, nesamostatnost, závist a nenávist jsou charaktery moravy. Čím to asi bude? Moravák se přeci nechce mít lépe. Jemu stačí když se bude mít soused hůře. A jelikož máme spolu tolik rozdílného, vidím jako dobré se rozdělit. Čím dříve se tak stane, tím lépe. Alespoň pro nás, čechy určitě ano.

Zesmké uspořádání
Tom24, 9.6.2007 18:17

Podle mě tehdejší decentralizace našeho státu na kraje byla zpackaná a nepřipravená. Z pohledu EU jsou prý tyto kraje příliš malé a když se něco řeší a musí se spojovat. Navíc okresy stejně zůstaly a přibylo nám zde obrovské množství krajských úředníků. Myslím si, že rozumější by bylo nemít kraje, ale „zemské uspořádání “Praha, Čechy , Morava se svými samostatnými úřady a potom až okresy. Mělo by to historikou logiku a logiku z pohledu EU.

Souhlas
Tři kroky do tmy, 9.6.2007 19:06

K tomu se připojuji. Samostatné Moravskoslezsko je pochopitelně nesmysl, ale zemské uspořádání ČR si představuji stejně jako vy. Tedy tři kraje a ponechat okresy. Ony totiž okresy stále v mnoha ohledech fungují (policie, soudy) a jejich horlivé zrušení bylo unáhlené.

Pragocentrismus, vysávání zbytku země Prahou, preferování Prahy, atd. patří k celonárodnímu tesknění a příliš se nezakládá na pravdě. Praha si naopak financuje řadu projektů samostatně a nespoléhá přitom na příspěvky ze státního rozpočtu. Skutečnost, že mezinárodní firmy zakládají své pobočky právě v Praze, je docela logická a nikdo je k tomu nenutí. Autor je zřejmě z Ostravy; ať se neurazí, ale nedovedu si představit sílu, která by mě přiměla k přestěhování se do Ostravy. ;-)

Odp: Souhlas
Tom24, 9.6.2007 19:25

Ne nejsem z Ostravy, jsem z OL kraje. Hlavní město Země Moravy Brno nebo Ostrava by mi bylo jedno. Nebo Olomouc jako přirozený střed a navíc město s druhým orlojem... :-)

Pokud si dobře vzpomínám, když se připravovalo to, podle mého názoru nešťastné, krajské uspořádání, byly i hlasy pro zemské uspořádání, které byly ale zahlušeny s odůvodněním, že se Moravané chtějí trhat, to byla tehdy nefér hra.

Odp2: Souhlas
Tři kroky do tmy, 10.6.2007 8:56

Autorem byl myšlen autor článku Moravian. Jinak Holomóc je docela pěkné město, taková Praha v malém provedení, památky je možno projít během jednodenního výletu. Bohužel leží v totálně placaté krajině. Palackého univerzita má dobrý zvuk. Jedna moje známá tam studovala na „pajdáku“.

Odp: Sem Moravan, toť chlouba má ...
Moravian, 10.6.2007 11:57

Z Ostravy nejsem. Narodil jsem se v Třebíči, kraj Vysočina. Nyní bydlím v Kladně nedaleko Prahy. Moje Moravské vlastenectví vzniklo až zde, kde jsem poznal, jak se věci mají a jak vypadá Pražský centralismus v praxi. Kdybych do Kladna a do Prahy nemusel, taky sem nelezu.

Odp: Zesmké uspořádání
MiK, 22.6.2007 20:16

Od Čechů hodně daleko. Země jako samostatný historicky doložený útvar v rámci EU. Češi se chovají jako nacisté. Beru eura 1:28. Uspřádání : okresy - kopírují odlišnosti, rozhodování referendum, snad i nějaké hlavní město ,parlament ? z pověřenců okresů.Důležitá je samospráva a jasné zákony.

Odp: Zesmké uspořádání
Zdenál, 10.9.2007 23:36

Zemské uspořádání už Češi prošvihli,když ještě velká část Moravanů pro ně hlasovala.V domnění ,že je nutno potlačit moravské povědomí si sami vykopali jámu.
Pro Moravany už je myšlenka zemského uspořádání překonaná.Budoucnost Moravy je v samostatném státě Evropské unie.

Odp: Zesmké uspořádání
Roman Vlachovský, 14.1.2012 1:39

Tak jest

Já si osobně myslím, že je lhostejné...
Romantik, 9.6.2007 18:28

Já si osobně myslím, že je lhostejné, jakým správním uspořádáním je řešena naše země. Krajský model považuji za dobrý, protože úředníci jsou blíže lidem. Problém ovšem je, že nedělají, to co mají. Měli by se více zajímat o problematiku vztahů zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů, aby nedocházelo ke zbytečným propouštěním. Úřady práce, jak se zdá, tyto problémy dostatečně neřeší.

Odp: Já si osobně myslím, že je lhostejné...
Saw, 9.6.2007 19:17

Tohle už začíná vypadat na stejnou parodii jako to oddělení Moravy. Kapitalismus prostě předpokládá, že ne všichni v něm budou schopni dosáhnout uspokojivé pozice, což ovšem předpokládá život sám také. To co chcete je komunismus, budiž, mně se ta myšlenka také úplně neprotiví, ale omílat to tu pořád dokola opravdu nemá smysl. Vstupte do nějaké sociálně zaměřené strany a kandidujte, celá Svíce vám nepochybně bude držet palce...

Podvrh za pravého „romantika“
romantik, 9.6.2007 21:00

Sděluji ostatním, že shora uvedený komentář není dílem pravého „romantika“, že se za něho někdo převlékl. Pane Aleši Jando, nedalo by se s tím něco udělat, aby jiný člověk nemohl vystupovat pod už zavedeným pseudonymem ?

Poradím vám, romantiku
Jana, 9.6.2007 21:07

Prostě se registrujte. Pak už se vám to stát nemůže. Nebo je to málo pravděpodobné, někdo by napřed musel rozlousknout vaše heslo.

Odp: Já si osobně myslím, že je lhostejné...
Zdenál, 10.9.2007 23:38

Češi ať si řeší uzemní uspořádání jak chtějí.Ale bez Moravy.

uargh
Saw, 9.6.2007 19:11

Ale, vždyť už Moravstán existuje :-) [url=http://] http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Moravstán [/url] a [url=http://] http://moa.xf.cz/novinky.html [/url]

Odp: uargh
Moravian, 10.6.2007 12:04

To mě nepříjde moc vtipný odkazovat na stránky, které si dělají z moravského národa legraci. Ale jestli chcete opravdovou M.O.A, tak ji publikujte pod názvem Národní Moravská obrana - NMO. Ta opravdu existuje a má asi 10 000 členů.;-)

Odp2: uargh
Saw, 10.6.2007 13:49

Necyklopedie si dělá legraci úplně ze všeho a MOA z nesmyslného „nacionalimsu“.
Jak by se teď asi dělila ČR? Poslední šance něco takového prosadit nejspíš byla při pádu komunismu. Teď budete muset počkat na vhodnou chvíli při pádu demokracie ;-)

Odp3: uargh
Zdenál, 10.9.2007 23:47

Máš na mysli nesmyslný český nacionalismus? Tak z toho si Necyklopedie zrovna srandu nedělá-i když by měla.Co je vlastně nacionalismus-být hrdý na svůj národ nebo odpírání práv jinému národu ?

Odp4: uargh
Caryfuk, 10.10.2009 14:17

Asi takhle lidé z MOA, dalo by se s trochou nadsázky přirovnat k Sudeto-Německé straně, v podstatě tu mluvíme o stejném problému, etnikum v područí jiného národa chce svoje právo dělat si na svém písečku svoje bábovičky. Přátelé Moraváci. Váš stát hrál kdysi překdysi velkou roli ale pak se začalo říkat Česko, české země. Koruna jaká? Česká... České sklo... a další a další. A když někdo řekl ve třináctém století České kralovství sousedí s ... tak Moravské království či Velká Morava jmenována rozhodně nebyla. Čili myslím, že byste se prostě měli smířit s tím jak to je :). Vsadím se s Váma a pět litrů, že si tu Vaší samostatnost stejně nikdy nedobyjete. Proč? Protože i mezi Moraváky Vás bude menšina... Dokažte mi činny! Ne slovy! Že to tak není :D Prostě jste majinký stejně jako já a můžete prd :) Jestli chcete mít naději počkejte si na nějaké revoluční období protože v současné době, ve věku globalizace a EU, by Vám to bylo stejně kušnu platný, nic by se tim nezměnilo, maximálně byste se mohli ukájet nad Vaší moravskou korunou, moravskými poštovními známkami a propos, teď by mě docela zajímalo koho byste si na ty známky vymalovali :D Otázka odtržení Moravy je pro mě vždy příjemnou humornou diskuzí kü spestření dne, děkuji : )

Názor pravého „romantika“
romantik, 9.6.2007 21:11

Kdo chce naši zemi ještě více dělit, klidně asi tento úmysl mít může. Nepochopil však, že by to bylo bezvýznamné dělení uvnitř velké mašinerie, do které jsme už včleněni a kterou musíme poslouchat. I kdyby byla formálně ustanovena Moravskoslezská země, nebo Slezsko, nebo Podyjí a Pálavské vrchy, nic to na chodu těchto zemí nezmění. Stejně budou muset poslouchat „zharmonizované“ normy, předpisy a zákony, které musí poslouchat i ostatní bývalé Československé země.

A ještě něco, ví autor komentáře, který se skryl pod můj pseudonym, že ani změna jednoho jediného paragrafu v zákoníku práce není možná bez zalobování víc než desítky (možná několik desítek ) poslanců a senátorů ? Ví ten podvodníček, že ani prezident nerozhoduje sám ale pouze na doporučení tzv. expertů ? Ví ten člověk, že důležité státní změny připravují a realizují jiní lidé, než ti, kteří píší na svíci ?

Odp: Názor pravého „romantika“
opičák, 9.6.2007 21:16

snad byste nechtěl anarchii ;) každá země musí vymezit pravidla hry. a to, jakým způsobem je vymezí, záleží také dost na obyvatelích té země. takže kdyby se morava osamostatnila, mohla by mít třeba nový zákoník práce.

a je snad špatně,když o všem nerozhoduje jediný člověk?

Pane „opičáku“ ...
romantik, 9.6.2007 21:39

... řád má být, avšak není jisté, že ten řád bude dosažen i několika loutkami. Také je důležité, komu ten „řád“ slouží. A občané nějakého státu mají na řád své země tím menší vliv, čím je ten jejich státeček menší rozlohou, ekonomickým mezinárodním vlivem a tím i politickým vlivem. Bohužel je hodnocen mezinárodní vliv každé země také podle jejich zdrojů surovin a síly armády.

A ještě něco: odborné psychologické knihy říkají, že menšina občanů se přikloní spíše k většině, která nemá pravdu a dokonce se chová nemorálně, než by ta menšina riskovala utrpení vyplývající z pokračování svého boje za spravedlivou věc.

Odp: Pane „opičáku“ ...
opičák, 9.6.2007 21:51

jestliže jsou v zemi pořádány svobodné volby, pak má lid podíl na moci. na tom se, doufám, shodnem. proč si myslíte, že čím menší stát, tím menší podíl lidí (podíl každého jednotlivce) na moci? není mi to zcela jasné, i když jste to snad naznačil.

morální chování je to, jak se chová většina společnosti.

Odp2: Pane „opičáku“ ...
romantik, 9.6.2007 22:08

Tak to se neshodneme. Volby nejsou synonymem řádu pro každého . A naprosto nelze souhlasit s tím, že „ morální je to, jak se chová většina společnosti “. Dav zvolal: „ Ukřižuj ho ! “ A tak ho ukřižovali.
Dav šel za vůdcem pod heslem „Drank nach Osten!“

Odp3: Pane „opičáku“ ...
opičák, 9.6.2007 22:22

když vhodíte lístek do urny, tak spolurozhodujete o tom, kdo tu bude vládnout, přičemž to, jak se strana bude chovat, je možné odhadnout před volbou.

opravuji se: morální je to, jak si většina společnosti myslí, že by se měli chovat ostatní. takže když většina společnosti postupem času dojde k názoru, že osobní vlastnictví je nemorální, tak se osobní vlastnictví stane nemorální a menšina se samozřejmě podřídí. to ale neznamená, že každý jednotlivec nemůže bojovat za to, co by podle něj mělo být morální a že tedy jednotlivec neznamená nic.

Odp4: Pane „opičáku“ ...
romantik, 9.6.2007 22:36

Opět se neshodneme.Volebním lístkem něco ovlivnít ve směru svého přání je statisticky velmi problematické a neperspektivní. Pojem MORÁLNÍ JEDNÁNÍ je fylozofický a nesouvisí s tím, zda tak jedná většina, nebo menšina. Většina jedná většinou tak, aby to pro ni bylo výhodné. A většina se skládá z mnoha zmanipulovaných menšin. Může se stát, že určitá malá menšina zmanipuluje ve svůj prospěch několik jiných menšin, které potom vysaje jako svou kořist.

Odp5: Pane „opičáku“ ...
opičák, 9.6.2007 22:43

ano, zmanipuluje je a svůj morální kodex vnutí množině těch jiných menšin, pak se morální kodex, který prosazovala jedna menšina, stane morálním kodexem celé společnosti. nebo vy si myslíte, že morálka je vrozená?

zapomeňte na náš volební systém(i tady ale můžete volby ovlivnit). měl jsem na mysli svobodné volby obecně

když si odmyslíme nacionalismus, který...
opičák, 9.6.2007 21:12

když si odmyslíme nacionalismus, který s rozumem nemám mnoho společného, tak snad ani není důvod pro založení moravského státu.
cožpak je moravský národ(existuje vůbec něco takového?) nějak utlačován?

Různé „utlačování“...
romantik, 9.6.2007 21:24

...si představují různí lidé. Milionář si myslí, že byl utlačován tím, že mu banka neposkytla další milionový úvěr; miliardář si myslí, že je utlačován zákonem, který mu zakazuje zneužívat nezletilé dívky. Občas zaměstnaný, nebo často nezaměstnaný člověk je určitě utlačován společností proto, že nemá práci. Moravák si může myslet, že je utlačován tím, že bylo v Praze rozhodnuto o výstvbě nové sportovní haly, kterou by ten moravák chtěl mít raději v Brně nebo v Ostravě. A teď spravedlivě a rozumě posuďte, které z těchto utlačování jsou pro „utlačovaného“ nejtragičtějčí, nejničivější a tím nejblíže pravdě ?

Odp: Různé „utlačování“...
opičák, 9.6.2007 21:47

je dobře, že jste uvedl příklad s halou. jistěže se ostravák může cítit poškozený, když jsou jeho peníze použity na modernizaci letenského stadionu. - a právě tom lze předejít tím, že omezíme množství státem přerozdělovaných peněz, protože ten je rozdělí vždy tak, že se někdo bude cítit podvedený (a také že bude, stát musí někde sebrat, aby mohl rozdávat).
abych se nemusel vyjadřovat ke všem příkladům, které jste uvedl: každý jedinec je tím více utlačován, čím více za něj o něm rozhoduje někdo jiný. když jedine rozhoduje sám o sobě, těžko může svoje chybná rozhodnutí naprosto svádět na společnost.

Odp2: Různé „utlačování“...
romantik, 9.6.2007 22:23

A teď si pravdivě odpovězte, zda společnost umožňuje každému jedinci, aby sám o sobě rozhodoval. Není tomu tak. Lidé jsou jedním zákonem nuceni pracovat na důchod a druhým zákonem je umožněno zaměstnavatelům, aby je nezaměstnali. Lidé jsou nuceni měnit svou kvalifikaci, dojíždět za prací daleko nebo až do ciziny, zatímco cizinci mohou pracovat u nás. Lidé musí připlácet na léky, platit stále se zvyšující ceny zboží aj.

Odp3: Různé „utlačování“...
opičák, 9.6.2007 22:35

společnost neumožňuje každému jedinci, aby o sobě rozhodoval, s tím souhlasím, ale já použiju přesně opačné argumenty. zaměstnavatelé nemůžou zaměstnat všechny lidi, které by zaměstnat mohli, kdyby neexistovala minimální mzda a další omezující opatření. kdybyste chtěl zaměstnavatelům neumožnit, aby někoho nezaměstnali - co jiného než ona nemožnost rozhodování o sobě by to pro zaměstnavatele znamenalo? vždyť si protiřečíte!
ano, lidem by mělo být umožněno měnit svou kvalifikaci, mělo by jim umožněno měnit svoje bydliště, zaměstnání, cizincům by nemělo být bráněno pracovat tady, respektujují-li pravidla, zkrátka a dobře - lidem by mělo být umožněno rozhodovat o sobě.

V posledním odstavci mlžíte...
ronantik, 10.6.2007 23:39

... protože dojíždění českých občanů daleko za prací, jejich finančně nákladné a psychicky náročné rekvalifikace a nutnost pracovat v cizině prezentujete jako svobodné rozhodování. Alespoň průměrně uvažující člověk jasně ví, že to Češi nedělají pro svůj plezír nebo z touhy po dobrodružství, ale že jsou k tomu povinně dotlačeni, dodiktováni.

Odp3: Různé „utlačování“...
opičák, 9.6.2007 22:44

připadá mi to, jakoby jste chtěl pouta společnosti uvolnit tím, že ji ještě víc svážete...

proč rozbíjet srdce Evropy?
Tomáš Horáček, 10.6.2007 9:14

Když jsem si přečetl tento příspěvek, nevěřil jsem svým očím, že může vůbec někdo takovouto myšlenku vyslovit. Nejsem Moravák, ale ani z Prahy nepocházím. Jsem Karlovarák a stejně tak i já nemusím stoprocentně souhlasit se správou naší země, ale když budu chtít něco změnit, určitě ne tím, že budu otevírat separatistickou kartu v tak malé ale přesto krásné vlasti jako je naše Česká republika. Mám mnoho přátel na Moravě a oceňuji jejich mnohdy lidštější přístup v životě než je tomu např. v Praze. Ale upřímně. Dovolil by si snad někdo v Německu vyslovit názor, že by bylo snad lepší, aby takové Bavorsko bylo samostatné, když tato největší spolková země má se zbytkem zbylých německých knížectví historický kořen, jak kulturní, jazykový tak potenciální? Když se rozdělovalo Československo nebyl jsem z toho nadšen, protože jsem se narodil jako Čechoslovák a na rozdělení země se mě nikdo neptal. Přestože by to bylo svatým a legitimním právem. Zeptat se občanů by mělo být jak slušností tak i samozřejmostí. Přesto do určité míry vlastní cestu Slovenska chápu, ikdyž jsem přesvědčen, že kdyby bylo referendum o zachování federace, Československo by existovalo doposud. Československo byl vůbec ve světě pojem! Sám pracuji v cestovním ruchu a spousty cizinců, kteří navštíví naši zem se mné ptá, proč jsme se vlastně rozdělili, když máme se Slováky tolik blízkého a obdivuhodného. Obě země tím rozdělením nijak nezískali. T.G.M by rozhodně s tímto počinem neměl radost. Ano, mohli jsme naprosto spravedlivě vytvořit větší a silnnější samosprávu pro historické země dnešní ČR, ale na druho stranu je celá ČR členěna na 14 krajů a tyto kraje určitě při přerozdělování prostředků rozhodně nejsou závislé na nějakém pragocentrismu. To ne přece nesmysl. Moravané musí tvořit společné srdce s Čechy. Tvořit onu levou a pravou srdeční komoru - to je zdravé a správně v centru - v srdci Evropy.

Odp: proč rozbíjet srdce Evropy?
Juras, 10.6.2007 17:22

Pravý viník je separatista TGM. Nechápu, proč rozbíjel naši vlast. Ostatně ty důvody byly asi obdobné jako u Mečiara. Šlo hlavně o koryta.

Ty jsi monarchista?
Jana, 10.6.2007 19:42

Nebo jak jsi to myslel? Jako že Rakousko - Uhersko mělo být zachováno? Jojo, pravda, my dva to máme určitě blíž do Vídně než do Prahy...

Odp: Ty jsi monarchista?
Juras, 10.6.2007 22:02

Přesně tak.

Odp2: Ty jsi monarchista?
Juras, 10.6.2007 22:06

Všiml jsem si Nadpisu - k tomu moje odpověď nepatřila. Monarchista nejsem, neměli jsme se podle mého odtrhovat od Rakouska. I když - ta monarchie - to by se mi líbilo. Ale myslím, že na státní formě ani moc nezáleží.

Odp: proč rozbíjet srdce Evropy?
MiK, 22.6.2007 20:35

Pracovník v ceswtovním ruchu nejlépe ví, že propagační činnost českých medií vytváří dva subjekty, kejichž existence je nejen nožná, ale prospěšná.Bez hlubokých znalostí historie a setrvávání existence moravské národnosti nelze oprávněnost rozděleníchápat.Pominula potřeba - česká je česká...

Odp: proč rozbíjet srdce Evropy?
Senior, 14.8.2007 7:15

Už tisíce let přece platí:
„ROZDĚL A PANUJ“.
Dělení státu organizuje ten, kdo chce „zemičky“ ovládat. Zmatený občan naletí téměř vždy. Je žádoucí, aby se při procesu dělení spotřebovalo co nejvíce zbraní a munice. Někdo měl určitě vztek, že Severočeši, Jihočeši, Středočeši, Západočeši, Jihomoravané, Jentakmoraváci, Hanáci, Valaši a Slezané odmítli jugoslávský válečný scénář. Měli jsme, už v r. 1991 projevit důrazněji občanskou vůli. Viz např. http://podnety.cz/podnet-cislo-19911018101207

Hlavně plná zaměstnanost!!!
romantik, 10.6.2007 10:46

Hlavně plná zaměstnanost!!!

Odp: Hlavně plná zaměstnanost!!!
romantik, 10.6.2007 10:50

Tento příspevěk opět není můj, už jsem si jméno „romantik“ ale zaregistroval.

Odp2: Hlavně plná zaměstnanost!!!
Juras, 10.6.2007 17:20

S debilkem nic nenaděláte, asi sám nemá co říct. Já si budu pamatovat, že pravej romantik je od nynějška podtrženej.

Omyl, pravý romantik...
ronantik, 10.6.2007 23:52

... je ode dneška p o d r a ž e n ý někým, kdo se na jeho původní přezdívku zaregistorval. Jana radila správně. Romantik je stále romantikem a dosud nechápe důvody nečestného jednání někoho, s kým se snažil dosud čestně diskutovat. Pozor!!! Ode dneška máte mezi sebou někoho, kdo se za mne pro své potěšení bude vydávat a bude Vám podsouvat názory, které nejsou moje. Jeho cílem je udělat mi nepřátele z těch z Vás, kteří se už stávali mými přáteli.

prekérka
Pan Jogurt, 11.6.2007 1:18

a teď se do toho zamotal ještě nějaký ronantik. absolutní hegeš.

Odp: Omyl, pravý romantik...
Aleš Janda, 11.6.2007 14:50

Je to tak :-( jako „romantik“ se registroval někdo jiný než ten „pravý“ romantik tady ze Svíce. Už jsem jeho registraci bloknul. Napište mi na ales.janda zavináč kyblsoft.cz a přepíšu ji na Vás.:-)

Odp2: Omyl, pravý romantik...
ronantik, 11.6.2007 16:37

Děkuji Vám pane Aleši Jando za podporu. Snad Vaši nabídku tento týden přijmu a realizuji, ale na hned. Nejsem na tom momentálně psychicky dobře.Držte mi prosím palce.
Všechno dobré Vám i všem čestně a morálně diskutujícím lidem na Svíci přeje a zdraví Vás
původní a pravý
romantik.

Bezpředmětné
ZávišZFalkenštejna, 10.6.2007 11:58

Vlastenectví jest mizerná ctnost :) v ústech jenž vyhnívá :) Celé to moravské vlastenectví mi přijde jen jako nepovedená recese, stejně jsme všichni součástí byroaparátu Evropy a Morava se Slezskem byla vzdycky hezkej zemědělskej ocásek Českého království. Chodí to tak silnější a uspěšnější národy se vždycky prosazovali a stavěli sami sebe do popředí , ta doba končí...mame tu kosmopolitnost, něco jako narodní cítění končí...Význam Moravy? V současné době okres Morava- kraj Česká Republika- stát Evropská Unie. Jste snilci velci snilci pyšní Moravané, zvlaštní směs pýchy nadhledu a egoismu.

Neberte to tak vážně
Jana, 10.6.2007 12:24

Tohle samozřejmě není názor všech Moravanů. Osobně si myslím, že nějaká autonomie nám fakt nepomůže, souhlasím s tím, že Československo fakt nebylo špatné, ale když se Slováci chtěli trhnout, co naděláme. A stejně nás všechny spolkne EU. Tak co. Ale Moravačka budu vždycky.

Odp: Neberte to tak vážně
ZávišZFalkenštejna, 10.6.2007 22:12

Nerikam ze je to spatne, na Moravu jezdim rad, je tam spousta nadhernych veci, ktere v nasich koncinach nejsou ale pro me je ten nas triplet proste vecny, nedokazi si predstavit ze by se nase staty meli oddelovat, nevidim rozumny duvod, pochybuji ze Cechy brzdi Moravu a Slezsko ve vyvoji, ale tvrdit s jistotou to nemuzu...

Odp2: Neberte to tak vážně
Juras, 10.6.2007 22:27

Nevím, jestli zrovna brzdí ve vývoji - ale je pravda, že na sebe vztáhne většinu aktivit. Ať už jde o národní pobočky zahraničních firem nebo třeba veletržní akce. Zaplaťpánbůh, že se zachovala velká cena motocyklů v Brně - ale tam taky tuším jeden čas hrozilo, že se to přestěhuje do Mostu (a bude to tak blíž Práglu). Kdyby Morava byla samostatná, stoupl by určitě celosvětově její význam. Ale celkově by asi význam současné ČR poklesl. I když - kdoví?

Odp3: Neberte to tak vážně
Tři kroky do tmy, 11.6.2007 7:35

Trochu plácáš. Zahraniční firmy si umístění svých poboček vybírají samy. Zpravidla je to hlavní město, u nás tím pádem Praha. Veletrhy v Brně stále fungují. Grand Prix je lepší pořádat v Brně, protože Most je možná pár km blíže ku Praze, ale jede se tam dost nepohodlně. Myšlenka samostatné Moravy je naprosto k smíchu; například otázka měny a jazyka: které nářečí vybrat, chodit do hokne peške, nebo jezdit tramvajů na záhumenku? :-) Platit moravskou korunou, nebo ihned zavést Euro? A co by na to všechno řekli Slezané, nedošlo by zanedlouho k další snaze o separaci? Samostatnost Moravy & Slezska je nesmysl, autonomie taky. Je pravda, že jsem měl také svého času antipražské záchvaty, ale pobytem (a prací) v Praze jsem byl rychle vyléčen. Řeči o samostatnosti Moravy beru jen jako rétorické cvičení. :-)

Odp4: Neberte to tak vážně
Juras, 11.6.2007 8:31

Zahraniční firmy si umístění svých poboček vybírají samy - to je přesně to, o čem mluvím. Brněnské veletrhy fungují, ale jejich sláva upadá. Pražské výstaviště začalo před lety dělat nějaké konkurenční akce a některé vystavovatele přetáhlo. Strojírenský veletrh na tom asi není špatně, ale myslím, že třeba Invexu to zaškodilo hodně.
Řeč bych neřešil - televize už vykonala své a všichni obyvatelé ČR mluví skoro stejně. To je IMHO nevratný stav.
Myšlenka samostatné Moravy není k smíchu - stačilo by tu otázku pořádně vyhrotit a mohlo by nám být pěkně horko.

Odp5: Neberte to tak vážně
Jimmy, 11.6.2007 10:06

Invex neumřel na konkurenci Prahy, ale na to, že pořádat veletrh PC už je nesmysl. Byly doby, kdy jsem chodíval na PC veletrhy abych viděl novinky a něco co doma nemám. Ale od druhé konce 90tých let už to ztratilo smysl, protože to co jsem viděl na veletrhu jsem už měl doma i když něco běhalo třeba v menší kvalitě.
Dnes chodit na veletrh se podívat na to, o čem jsem už před půl rokem četl přehršel recenzí na internetu je to jen 2-3x výkonnější než co mám doma už nemá jiný smysl než vypadnout z práce nebo ze školy.

souhlas
Jana, 11.6.2007 12:33

IVT se posunula úplně někam jinam, v době Internetu člověk stěží najde nějaké novinky jednou ročně na veleltrhu.

Odp6: Neberte to tak vážně
Juras, 11.6.2007 14:50

Ano, ale před deseti lety to ještě smysl mělo a INVEX byl téměř největší Evropský veletrh IT. A co se stalo, hned za rok po úspěšném ročníku Invexu byl mohutně propagovaný pražský veletrh...

Ale nemá cenu se v tom babrat - pravdou je , že většinu investorů a výrobců to táhne do Prahy a ostatní regiony jsou tím postiženy. Je to přirozené a nedá se s tím nic dělat - pokud teda nechceme mít hlavní město na Moravě ;-)

Odp7: Neberte to tak vážně
NEMO, 12.6.2007 10:19

INVEX - poslední zajímavý byl v 1995, kdy byla uvedena Windows95 od té doby to upadá a je to čím dál víc o game hall a podobný pouťových atrakcích. Pro mě INVEX skončil v roce 2000, kalich trpělivosti se sběrači letáků přetekl, a taky už se tam objevovali jen hostesky (do bylo to lepší) a uřvaní konferenciéři.
Ne tohle opravdu nemusím. To už je mi milejší třeba výstava lodí nebo modeláři. :)

Co se týká hlavního města na Moravě, tak ani nemusíme, jen je tu velmi silně cítit protěžování Prahy. Státní úřady musí mít dodávky vybavení (HW, SW a jiné) od firem z Prahy, velké dodávky a investice se „musí“ dodávat z Prahy. Je tu opravdu velký tlak na to, aby se všechny peníze točily přes Prahu. Proto ta nevraživost vůči zajzlům... :)

Máme problém s vybranýma daněma a následným spadnutím do projektů a černé díry do rozpočtu, které zase podporují hlavně Prahu a blízké okolí. Celý systém je neprůhledný a lidé mu nerozumí. Potom se na Prahu nahlíží jako symbol centralismu a vysavače peněz.
Připočítám-li k tomu ještě různé podivné kauzy od politiků a záběry spícího Paroubka z parlamentu, komunisty a socany kecající z cesty, tak ty výhrady plně chápu...
Kolikrát bych nejraději těm šaškům v parlamentu hadající se o kraviny zhasnul a vyhnal je do pole jednotit a okopávat řepu... :-)

Odp4: Neberte to tak vážně
merlinn, 11.6.2007 11:45

Jasně, odtrhnou se Slezané, protože se tam anjde nějaký šťoural, co zjistí, že je utlačovné naúkor Moravy. Pořádá se tam méně veletrhů a silničních závodů. A pak se třeba může trhnout Olomouc a založit městský stát...

Jak si čtu ty přízpěvky, tak se směju. Jsem čech a mám Vás moraváky rád. O slovákách se říká ještě dodnes, že to jsou bratři. To se o moravákách říct nedá, jsme jedno! Všehcno to je nesmysl.

Odp5: Neberte to tak vážně
NEMO, 13.6.2007 14:44

Je to nesmysl, rozdělení bylo jen politické rozhodnutí. Na Slovensko jezdím, mám to kousek...
I na kole se tam dá dojet, do Skalice, s přespáním, je to tam fajn a lidi by taky nejraději nechali společnou republiku, lidi<>politici.

Městské „státy“ by nebyli špatné. Podle mě by mělo být něco jako zemské zřizení v rámci EU - u nás Čechy, Morava a Slezko, a nad tím až evropský parlament.

Tam by byla mela - snadný cíl pro nějakého teroristu, který by měl pohromadě všechny „politiky“. :-)

No a na spodní úrovní celky ve velikosti okresů-městských „států“. Kraje zrušit, úředníky vyházet, trafiky zavřít.
Na okrese je na ně relativně víc vidět. Chce to promyslet hodně věcí, kontrola samosprávy by byla IMHO lepší. :)

Odp4: Neberte to tak vážně
Separatista, 12.6.2007 11:29

tak se zkus podívat třeba na tayto stránky ty rétoristo:
www.mnk.cz, www.mns.estranky.cz, www.moravane.cz, www.moravak.bloguje.cz ...
¨Třeba si změnil názor, že to je jen představa jednoho člověka. Připadáš mi jako můj kamarád, kterého dnes pronásleduje ISM a NMO.

Ajven Dřímal
Tři kroky do tmy, 12.6.2007 11:52

Nejsi náhodou kamarád toho pošuka Ivana Dřímala? Měl jsem hrozně rád politické debaty, kterých se tento případ pro dva (psychiatry) zúčastnil. Ostatní si z něj dělali legraci a smáli se (i se mnou), jak Dřímal začíná kypět a burácet spravedlivým hněvem. Škoda, že tento komik zmizel v žumpě politických dějin, byla s ním opravdu sranda. :-)

Odp3: Neberte to tak vážně
Separatista, 12.6.2007 11:24

Máte pravdu, ale Moravanům nejde o to, aby se měli dobře češi, ale oni sami.

Odp: Neberte to tak vážně
Juras, 10.6.2007 22:18

Já si myslím, že některým Moravákům vadí takové to jakoby přehlížení a přisvojování si. Je pravda, že oba národy jsou už velmi promixovány, ale národnost je to, čím se kdo cítí být. Docela mě štvou komentátoři, kteří o nějakém sportovním mužstvu reprezentujícím Českou republiku říkají, že to je „český národní tým“. Jako kdyby hráli za Čechy a nikoliv za Moraváky, Cikány, Slováky, Poláky....
Nebo zabedněnci, kteří České republice říkají „Čechy“. To potom chápu všechny, kteří by si přáli Moravu zviditelnit. Odtržení - to by mi připadalo trochu přehnané, už proto, že většina Moraváků na to kašle, ale kdyby na to došlo, tak bych striktně proti nebyl.

Odp2: Neberte to tak vážně
Kelt, 11.6.2007 8:25

Tak jsem asi zabedněnec :-) Většinou se snažím používat název Česká republika, když mi ale občas přijde tento termín příliš dlouhý, použiji Čechy a myslím tím samozřejmě i Moravu a tu část Slezska, co nám patří. Považuji to za menší zlo než newspeakové a médii vnucené Česko - to prostě z huby nevypustím. Nejlepší by asi bylo nazývat naší vlast Země Koruny české, ale pochybuji, že by se to ujalo - hned bych byl určitě oznámkován jako monarchista :-):-)

Odp3: Neberte to tak vážně
Juras, 11.6.2007 8:35

Když chceš říkat České republice Čechy, to je jako kdybys Spojeným státům Americkým říkal Aljaška nebo Texas. :-) Čechy už je používaný název - je to území rozkládajícíse od Vysočiny na západ. Správný zkrácený název je Česko. Ale na toto téma tady kdysi byla jiná diskuse.

Odp4: Neberte to tak vážně
Kelt, 11.6.2007 9:26

Já to všechno vím, když ale mě ten termín Česko fakt těžce nesedí :-) Možná proto, že nám byl násilím vnucen mediální masáží a to já odmítám.

Odp5: Neberte to tak vážně
Juras, 11.6.2007 11:49

Takže do odtržení Slovenska Ti seděl a po odtržení přestal sedět? Nebos říkal Čechyslovensko? ;-)

Odp6: Neberte to tak vážně
Kelt, 11.6.2007 12:39

Do odtržení Slovenska se termín Česko nepoužíval - dnešní Česká republika vlastně ani tenkrát nějaké zkrácené označení neměla - narozdíl od Slovenska - a používalo se Tebou kritizované označení Čechy nebo Čechy a Morava. I protektorát měl název Protektorát Čechy a Morava, nikoliv Protektorát Česko :-)

Po odtržení Slovenska bylo najednou potřeba vytvořit nějaký název a tak se vytvořil newspeakový umělý výraz Česko, hromadně podporovaný médii a v podstatě vnucený obyvatelstvu. Mě se však ten termín nelíbí, na což mám snad právo :-) a tak ho nepoužívám. A tak tak v 90% používám termín Česká republika a v těch zbývajících 10% Čechy.

Odp7: Neberte to tak vážně
Juras, 11.6.2007 12:46

Samozřejmě máš na to právo :-) To nic nemění na tom, že je to špatně ;-)

Česko není newspeakový název - to je přesně zbytek po odtržení Slovenska. Nebo jak myslíš, že to v roce 1918 vzniklo? To byl asi tehdejší newspeak :-)

S tím vnucením obyvatelstvu - já myslím, že to přeháníš, že většina obyvatel považuje Česko za alespoň přijatelný název.

Odp8: Neberte to tak vážně
NEMO, 11.6.2007 15:27

Osobně mě Česko taky moc nevoní.

To mě víc „lahodí“ Böhmen und Mähren.
Ne opravdu nejsem „fašista“. :-)

Když řeknu Čechy, myslím tím automaticky území Čech a Moravy-Slezka.

Jinak ve světě je nejjistější říct - Czechoslovakia nebo Austerlitz. To spolehlivě vědí odkud jsem.

Odp9: Neberte to tak vážně
merlinn, 11.6.2007 16:03

Když řeknu Čechy, myslím tím automaticky území Čech a Moravy-Slezka.

Souhlas, taky to tak vidím. Vím, že má Juras pravdu, správně by se mělo říkat Česko. Ale zní mi to hrozně.

Odp8: Neberte to tak vážně
Kelt, 12.6.2007 7:18

většina obyvatel považuje Česko za alespoň přijatelný název.

Tím si nejsem moc jist. nedalo mi to a včera večer jsem v okruhu svých přátel položil otázku, jak se jim líbí název Česko. Výsledek byl docela jednoznačný - 100% z asi 15 lidí se výraz nelíbí a připadá jim umělý. Vím, že 15 mých přátel není žádný hodnověrný statistický vzorek :-), ale já v tom mám jasno - Česko nebrat!!

Nejsme žádné Česko
Tomas, 13.6.2007 1:00

„Česko“ je fakt nesmysl. My přece nejsme žádný „Česko“! Československá republika je spojení dvou přídavných jmen Česká a Slovenská republika. Udělat z toho podstatné jméno „Česko“ je hrůznost!
To je stejný jako říkat jahodám jahodovo, protože se mi rozpadla zmrzlina s jahodovo-malinovou příchutí.

Čechy se skládají z Čech a Moravy, stejně jako den obsahuje den a noc. Vyřešit přetížení tím, že to slovo zpitvořím do nějakého patvaru, je přinejmenším ignorováníhodné.

Jak vidno, správně to Čechům s jazykovým citem nesedí. Protože nejsou žádné „Česko“ a nikdy nebyli. Jazykový teror je stejný jako za dob Palackého a praví Češi se nevzdají! :-)

Odp: Nejsme žádné Česko
Pan Jogurt, 13.6.2007 14:22

Já nejsem pravý Čech (tj. nekradu, nepředstírám že rozumím fotbalu a ty hroudy okolo nepokládám za nejkrásnější holky na světě) ale „Česko“ se mi nelíbí.

Odp2: Nejsme žádné Česko
NEMO, 13.6.2007 14:36

Opravdu svérázný a záporný pohled na národnost čechů... :/
Takhle to ale opravdu není, možná podle našich masmédií nebo masírujících médií, které si všímají převážně toho záporného kvůli sledovanosti, s tím mě taky pěkně serou.

Odp3: Nejsme žádné Česko
Pan Jogurt, 13.6.2007 20:15

Jo tak ono se jim říká masmédia protože jejich úkolem je nás zmasírovat??:-) zajímavé zjištění

Odp4: Nejsme žádné Česko
NEMO, 13.6.2007 22:13

A k čemu jinému by ta masmédia měla sloužit?

Kdyby měl Goebles televizi, tak by fungovala podobně jako dnes, vymývání mozků pasívním sledovačům blikající skříňky... ;-)

TV je velice mocný nástroj a ovlivňuje všechny.

Link

Odp5: Nejsme žádné Česko
Kelt, 14.6.2007 12:59

Goebels pochopil jako první sílu obrazu a využil jí propagandisticky, byť v jeho době ještě nestála bedna skoro v každé domácnosti, dokázal k tomuto účelu využít filmové týdeníky, jakéhosi předchůdce TV...

Odp6: Propaganda
NEMO, 14.6.2007 13:39

Byl to dobrý manipulátor. Jen neměl moderní věci jako je průzkum veřejného mínění, koláče sledovanosti, volební preference apod. S dnešními prostředky by dokázal hotová kouzla. Mít satelitní vysílání...

Reklamu asi znal, nebo dovedl ji dělat znamenitě, i když jen na jeden „výrobek“.
Horst Fuks - Master of Teleshoping je taky dobrý manipulátor. :-)

Odp8: Neberte to tak vážně
Kareta, 13.6.2007 22:58

Název Česko nepovažuji já ani nikdo v mém okolí (udělala jsem zběžný průzkum) za přijatelný, také ho nikdo v běžné komunikaci nepoužívá. Možná je to tím, že žiju v Čechách. Moravákům asi Česko vyhovuje mnohem víc. Ovšem pochybuji, že by se jim líbilo Moravsko.
A což takhle vytvořit pro republiku úplně nový název, který by s těmi původními (Čechy, Morava) vůbec nesouvisel ;-) Máte nějaké návrhy?

Odp9: Neberte to tak vážně
NEMO, 13.6.2007 23:22

Ne, nevyhovuje a nelíbí, jsem z Hané.
Když to mám vyslovit, je to jako by mi někdo tahal z krku ostnatý drát, nebo mi tam uvízla skelná vata... :-)

Typický pohodový Moravák, nebýt komunistů, tak je ze mě sedlák a kulak, bohužel děda o všechno přišel, kvůli nesplnitelným dodávkám...

Odp9: Neberte to tak vážně
Kelt, 14.6.2007 12:56

Já jakožto Kelt samozřejmě musím navrhnout keltský název naší země, byť trošku polatinštěný - Bohemia :-)

Odp10: Neberte to tak vážně
Juras, 15.6.2007 8:40

To je to samý jako Čechy. Bohemia nebrat! ;-)

Odp10: Neberte to tak vážně
Jana, 15.6.2007 16:11

Bohemia et Moravia et Silesia. Napsala jsem to správně? Bohemia je bezva, ale zase jenom pro označení Čech. Stát tvořený Čechami, Moravou a částí Slezska by se měl jmenovat jinak. Mému moravskému uchu Česko taky moc nelahodí, ale myslím si, že je docela životaschopné.
Mimochodem, nedávno jsem si četla krásnou Eisnerovu knihu Chrám i tvrz. Před mnoha desítkami let se Pavel Eisner pozastavoval nad jazykovým novotvarem „ministryně“. Ještě se u nás žádná nevyskytovala a Eisnerovi toto slovo neznělo moc hezky. A teď - komu z vás ministryně vadí? Zvykli jsme si. Tož tak.

Odp9: Neberte to tak vážně
Tomas, 16.6.2007 0:13

Myslim, ze ke spravnemu reseni lze dojit po vylouceni vsech spatnych:

1) Česko je jen patvar slova Čechy - je to obejiti problemu pretizeni vytvorenim zprzneniny. Pritom ale slovni koren a tudiz vyznam slova zustava stejny. Zprznenina je vsak povazovana za jine slovo. Je to cele nesmysl. Připomíná to pohádku o paní madam, nesmyslný nonsens, neakceptovatelně nepřijatelné (jak se Vám to čte?).

2) vymyslet neco uplne jineho se neda - neujme se to, a neni to jméno naší země.

Z toho mi vychazi jedine - pouzivat porad slovo Čechy.

Odp10: Neberte to tak vážně
Juras, 17.6.2007 1:38

Tak slovní kořen určuje význam slova? To je mi novinka. Takže podle Tebe je východ totéž co záchod? :-)

Navíc i kdyby to platilo pro obecná podstatná jména, vlastní jména takto pseudologicky hodnotit nelze.

Vyloučení všech špatných jmen je nemožné udělat výčtem - je jich nekonečně mnoho (spočetně). Ale když bychom se do toho chtěli pustit a omezili je třeba délkou, tak abychom to dokázali, tak tam v první řadě musíme zařadit všechny již použité názvy území - takže hned na začátku seznamu špatných názvů musíme zařadit Čechy.

Sto bodů
Jana, 17.6.2007 9:06

Tak to bylo dobrý! Zvlášť ten východ se záchodem.

Odp11: Neberte to tak vážně
Tomas, 19.6.2007 22:04

Dobre, nebudem to zobecnovat :-) ale v pripade Čech a „Česka“ kdosi doufa, ze zprznenim slova jaksi ziska novy vyznam, ktery tu driv nikdy nebyl.

Vylouceni vsech spatnych moznosti jsi nepochopil - rozdelil jsem to na 2 do bodu 1, 2. Obe jsou podle me spatne a z toho mi vychazi jedine reseni - Čechy.

Odp12: Neberte to tak vážně
Juras, 19.6.2007 22:13

Tys to nepochopil. Proč Čechy a ne třeba Polsko? Fakt bych byl pro, aby se jednoslovně Česká republika jmenovala Polsko raději než Čechy. ;-)

Odp13: Neberte to tak vážně
Tomas, 19.6.2007 22:42

Tys to nepochopil :) precti si muj puvodni prispevek, je to bod 2) „vymyslet neco uplne jineho se neda - neujme se to, a neni to jméno naší země.“ Takze Polsko fakt neni dobry reseni...

Odp14: Neberte to tak vážně
Juras, 19.6.2007 23:08

Čechy taky nejsou jméno naší země. Jaký je v tom rozdíl?

Odp15: Neberte to tak vážně
Tomas, 20.6.2007 23:39

Pro velkou část obyvatel ano. Spíš než Česko. Hlasování by bylo nejlepší.

Odp16: Neberte to tak vážně
Juras, 21.6.2007 7:59

To ne, to bychom se taky mohli jmenovat Praha :-)

Odp17: Neberte to tak vážně
Tomas, 25.6.2007 20:35

Toho se opravdu nebojim. Jsi nejspis prvni a posledni, koho to napadlo...

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp18: Neberte to tak vážně
Juras, 25.6.2007 22:46

Máš recht, Brno je lepší :-) Ale rozhodně ne Čechy, to bych dostal infarkt. ;-)

Odp19: Neberte to tak vážně
Tomas, 26.6.2007 17:25

To je teda konina jak Brno :-)

Infarkt z Čech, osýpky z Česka, to by se fakt muselo hlasovat, aby byl náš národ co nejzdravější...

Odp19: Neberte to tak vážně
Tomas, 26.6.2007 17:26

To je teda konina jak Brno :-)

Infarkt z Čech, osýpky z Česka, to by se fakt muselo hlasovat, aby byl náš národ co nejzdravější...

Odp9: Neberte to tak vážně
Oldřich Arnošt Fischer, 15.3.2011 20:49

Není pravda, že by Moravanům (nikoliv „Moravákům“) název Česko vyhovoval. Osobně jej vůbec nepoužívám, raději používám „Česká republika“. On se totiž název „Česko“ v minulosti na Moravě používal v pejorativním významu pro území Čech („Kam jedeš?“ - „Ále, do Česka.“) Docela stačí, když budeme důsledně používat „Česká republika“ a „ČR“, kdežto výraz „Česko“ důsledně bojkotovat.

Odp7: Neberte to tak vážně
Separatista, 12.6.2007 11:55

Máš pravdu a svého názoru se drž, nenech se nikým zvyklat.;-)

Odp: Neberte to tak vážně
inkognito, 15.6.2007 15:22

Chtěl bych Janu poopravit. Slováci se nechtěli odtrhnout. To by pak přece volili SNS (Slovenskou Národní Stranu), která jediná měla ve svém volebním programů odtržení. Pokud je mi známo SNS neměla ani 10% hlasů.
Podle mého názoru, bez referenda to byl podbod na voliče obou dnešních států. Vždyť neměli žádnou šanci se vyjádřit. Takhle to zmanipulovali politikové!!! A manipulují dál - viz. Americké radary na Českém území!!!

Odp: Neberte to tak vážně
Zdenál, 10.9.2007 23:13

„Jedna byla Moravanka,druhá české děvče...“
se zpívá v jedné staré písni.Tak která ty jsi ?

Odp: Bezpředmětné
Kareta, 13.6.2007 22:46

Také mi připadá, že ten moravský nacionalismus, k němuž se oni sami vždycky velice hrdě hlásí, plyne spíš z jakéhosi pocitu méněcennosti a zapšklé ukřivděnosti obyvatel zaniklé historické velmoci. Nechci Moravanům křivdit, ale proč tedy nepožadují obyvatelé jiných regionů, aby se naše republika jmenovala kupříkladu Doudlevsko, Koněprusko, Podkrkonoší, Chodsko atd?

Odp2: Bezpředmětné
Juras, 14.6.2007 7:49

O čem to tady mluvíte? Řeč je o separatismu, ne o touze něco přejmenovat. Jediné touhy něco přejmenovat jsem slyšel od lidí z různých regionů. Z pro mě nepochopitelných důvodů se jim nelíbí již téměř sto let starý název Česko ;-)

Odp3: Bezpředmětné
Kelt, 14.6.2007 21:00

Česko je slovo uměle vytvořené pro potřeby médií z přídavného jména český. Je to úplně stejný nesmysl jako by bylo Francouzsko, Italsko, Anglicko - prostě hrůza. :-)

Odp5: Bezpředmětné
Kelt, 14.6.2007 22:07

Co všechno se dá najít na Wikipedii :-)

Odp: Nemusíte mi nic vyysvětlovat. Reagovala...
Juras, 14.6.2007 21:49

Takže Československo znamená české slovensko? ;-)

Odp2: Nemusíte mi nic vyysvětlovat. Reagovala...
Kelt, 15.6.2007 7:41

Jurasi, Ty umíš být občas pěkný demagog :-) :-) Pokud vyšlo Česko z přídavného jména český, proč nepoužiješ stejný klíč i pro Slovensko? Podle mého vzniklo Československo ze dvou přídavných jmen - český a slovenský. Tedy nikoliv české Slovensko :-)

Odp3: Nemusíte mi nic vyysvětlovat. Reagovala...
Juras, 15.6.2007 8:38

Já jsem myslel, že u Slovenska nezpochybňuješ, že se jedná o podstatné jméno. Jenom o Česku jsi říkal, že vzniklo z přídavného jména. Tak jsem se Tě ptal, co měl název oficiálně přijatý v roce 1918 vlastně znamenat. A ještě by mě zajímalo, jakou roli v tom sehrála v té době média ;-) A v tom odkazu od Karety se píše, že to slovo uměle vytvořené médii někdo použil už v 18. století. Tos zaregistroval?

Odp4: Nemusíte mi nic vyysvětlovat. Reagovala...
Kelt, 15.6.2007 9:26

Ale jo zaregistroval. Tak tedy znovu - ano, slovo samotné bylo použito již v minulosti a nejedná se tedy o novotvar z 90.let, v tom jsem se mýlil, ale úporná snaha o zavedení jeho používání , kterou bych klidně nazval mediální masáží, je pro mě neoddiskutovatelným fenoménem 90.let Doufám, že jsi v tom odkazu zase Ty zaznamenal, že tento termín se mezi populací příliš nevžil a že stále vyvolává emoce a že je používán hlavně kde? V médiích!

Odp5: Nemusíte mi nic vyysvětlovat. Reagovala...
Juras, 15.6.2007 12:02

No jo, ale tam je taky napsané, že „Češi do toho!“ je nekonfliktní slogan. Zatímco doba vzniku nebo příklady použití jsou doložitelná fakta, některé části článku jsou jenom subjektivním hodnocením autora. Do toho spadá mnou zmíněná konfliktnost pokřiku fandů z Čech i tvrzení, že se Česko neujalo. Já ve svém okolí nemám s Českem sebemenší problém a pochybuji, že by moji přátelé chtěli říkat Čechám a Moravě souhrnně Čechy. :-) I když je pravda, že mnoho lidí na druhou stranu říká angličanům angličani, třebaže to jsou správně britové ;-)

Odp6: Nemusíte mi nic vyysvětlovat. Reagovala...
Zdenál, 10.9.2007 23:23

Já s „Českem“ také problém nemám.Protože ho nepoužívám. Používám název Morava pro celý stát.
Dopisy z ciziny zásadně adresuji MORAVIA.

Jako Moravačka se musím ozvat
Jana, 14.6.2007 11:50

Morava NENÍ REGION ČECH. A nikdy nebyla. Srovnávání s Chodskem a podobně je naprosto mimo mísu. Pocitem méněcennosti rozhodně netrpím a ukřivděná se taky necítím.

Odp: Jako Moravačka se musím ozvat
NEMO, 14.6.2007 12:06

Má v tom zmatek. :)

Mě nevadí, že je hlavní město Praha a že jsme obecně nazýváni češi a žijeme v čechách.

Vadí mi ta nespravedlnost plynoucí z našich podmínek socialistického centralizmu, který byl utažen a sešroubován za posledních 8 let vlády sockomančů...

ODS a spol. nemají zatím prakticky žádný vliv na minulý vývoj.

A vůbec, sice jsem z Moravy, ale všude říkám, že pocházím z planety Země (za ty udivené xichty mi to stojí...), alespoň doufám, protože občas nechápu co se kolem mě děje... :-)

Odp2: Jako Moravačka se musím ozvat
opičák, 14.6.2007 13:05

také tak odpovídám:), a když jsem žádám o upřesnění, tak upřesním: evropa, střední evropa, česká republika, podkrkonoší. a vůbec celá ta hra na národní cítění je mi k smíchu. proč bych měl být hrdější na svoje češství víc, než na svoje pozemšťanství, evropanství, středoevropanství?

Odp3: Jako Moravačka se musím ozvat
Zdenál, 10.9.2007 23:18

Evropa,Morava,Haná-to je zase moje identita.
Česká republika? Kde to je? A Češi prý chtějí být samostatným národem.To je samozřejmě nesmysl.

Odp: Jako Moravačka se musím ozvat
Kareta, 14.6.2007 13:16

Tak přeci jen moravská ukřivděnost ;-) Morava, stejně jako Čechy (tedy i Chodsko atd.) JE už nějakou dobu regionem ČESKÉ REPUBLIKY, žádný rozdíl v tom nevidím.

Moraváci a Moravačky, honem sem
Jana, 14.6.2007 13:21

Hej, Moraváci a Moravačky, pomozte mi přeci, vždyť přece je rozdíl mezi Čechami a Českou republikou. Česká republika se skládá z Čech, Moravy a kousku Slezska!
To je zhruba totéž, jako zaměňovat Anglii a Velkou Británii.

Odp: Moraváci a Moravačky, honem sem
NEMO, 14.6.2007 13:32

Nevidím to jinak, než že tyhle pojmy jsou pod rozlišovací schopnost diskutující. :-)
Každý nemá pro tohle cit.

Odp2: Moraváci a Moravačky, honem sem
Kareta, 14.6.2007 19:18

;-)S rozlišením uvedených pojmů opravdu nemám problém, NEMO. Možná to jen nedokážu pro Vás dost srozumitekně vyjádřit. Pokusila jsem se o to ještě jednou v odpovědi pro Janu. Ta odpověď je určena i Vám.

Odp:Nechápu, že mě nechápete
Kareta, 14.6.2007 19:08

Asi jste nečetla pozorně můj předchozí příspěvěk, nebo se možná nevyjadřuji dost srozumitelně ;-) Jistě že je rozdíl mezi Čechami a Českou republikou, ten Vám přeci nikdo nebere (proto jsem vyznačila v předchozím příspěvku ČR majuskulemi)! Ale nevidím žádný rozdíl mezi Čechami, Moravou a Slezskem. Proto nechápu separátní tendence některých Moravanů. V Čechách jsem se zatím s myšlenkou odtrhnout se od Moravy nesetkala. Z Moravy se však ozývá tento nápad poměrně často.

Odp2:Nechápu, že mě nechápete
Kareta, 14.6.2007 21:20

Ještě dodatek, aby zas nedošlo k nějaké mýlce. Nevidím rozdíl mezi Čechami, Moravou a Slezskem ve smyslu, že v rámci ČR jsou si v současnosti tyto historické části rovny. Výše zmíněný argument, že Čechy jsou zvýhodněny tím, že zde leží hlavní město, je zavádějící. Praha je možná přínosem pro nejbližší okolí, ale pro zbytek českých regionů má poloha Prahy stejný dopad jako pro Moravu. Takže by mi nevadilo, kdyby bylo metropolí ČR třeba Brno, nebo krásná Olomouc, nebo jiné moravské město. Mělo by to pro mě nulové důsledky.
A když tak nad tím přemýšlím, vlastně by mi nevadilo ani to, kdyby se naše republika přejmenovala na Českomoravskou, pořád mi to zní lépe než Česko, nebo neuvěřitelné Morče :-(, které také kdysi padlo jako jeden z návrhů.

Odp3:Nechápu, že mě nechápete
NEMO, 14.6.2007 22:00

Soudruhu vedoucí a co Morče?
Morče nebrat!... :)
-----

Teď vážně. Praha je stát ve státě. Bohužel.
Má diametrálně jiné parametry a jako hlavní město má jistá privilegia.
Neberu jim to, ale tak nějak cítím poslední dobou, kdo není pražák jako by nebyl... :/
Copak můžeme všichni bydlet ve „zlaté“ Praze? Ať neblázní.
Slýchávám, proč bydlíš tam kde bydlíš, v Praze se líp vydělává, jenomže já v Praze bydlet nechci, mě se líbí tam kde jsem. Praha bez venkova nepřežije, to tam budou kousat dlažební kostky a zapíjet to vodou z Vltavy? :)
Vidláky potřebují, ať se to těm namyšlencům líbí nebo ne. U některých extra blbů mám pocit, že si myslí, že za konečnou metra žijí lvi.

PS: V Praze mám přátele, ne všichni jsou moderní a perspektivní managoři s € místo očí...

Odp4:Homo pragensis
Kareta, 14.6.2007 22:58

Souhlasím, i když mám obavu, že zásobování Prahy a vůbec většiny ČR, bohužel, už dávno nezávisí na našem venkově. Většina potravin je stejně dovážena ze zahraničí. O jejich kvalitě se dá pochybovat, ale jako ve všem, i tady rozhoduje cena. Až zlikvidují zahraniční dovozci tuzemskou konkurenci úplně, pak budem zírat, kolik bude stát kilo brambor. Já už zírám teď. :-(
Taky mě točí ta přezíravost a namyšlenost Pražáků vůči venkovu. Ale o víkendech a o prázdninách je jim venkov dobrej. Ještě mě dojímá, jak si lufťáci stěžujou, když sklízíme nějakou úrodu- vy se máte, všechno si vypěstujete, máte to zadarmo a u baráku, u nás je to tak drahý a samá chemie- myslí si asi, že to na poli vyrostlo samo od sebe, bez našeho snažení, že sazenice nalítaly samy do hlíny, samy se zahrabaly a přihrnuly, stačí jim dešťová voda a plevelu stačí přikázat, aby nerostl a škůdcům, aby se nemnožili.
Taky mám v Praze přátele, ale všichni se tam přistěhovali z venkova, naštěstí ještě nezapomněli, jak chodí život jinde. :-)

Odp5:Homo pragensis
Kelt, 15.6.2007 7:49

Mě vždycky zase naopak zarazí otázka některých lidí z města (a nemusí to být jen pražáci), proč se nám chce hrabat se na zahradě a něco si pěstovat, když si to můžu za levný peníz koupit v supermarketu. Vždycky se jim snažím vysvětlit ten pocit, když si utrhnu čerstvé rajče přímo z keříčku - tomu se přece nevyrovná žádné skleníkové hnojivy vyhnané a přes půl Evropy dovezené rajče. A navíc to beru jako školu pro děcka, aby si uvědomovali, že vše, co jedí, muselo někde vyrůst, že se o to musel někdo starat, zaset, okopávat, sklízet, že to zkrátka nevyrostlo v tom supermarketu, úhledně zabalené v plastovém obalu :-)

Odpověď Keretě
Morsep (Moravští separatisté), 9.7.2007 11:05

Doufám, že se někdy uvidíme, protože myslím, že vy jste zasedlá češka, která si asi fakt myslí, že moravané (správně vyslovováno) mají trpělivost s Čechy. Nejsem rasista, nejsem ani tak nacionalista, ale práva Moravy mi příjdou opravdu důležitá. I když nečekám, že Morava bude někdy samostatná, tak stojím na straně Morasepu, který neprosazuje osamostatnění, ale morální uznání po celém světě.
Přiznávám, že jsem satanista a vím, že bůh (alespoň ten dobrý) neexistuje, a tak bych vás chtěl někdy potkat...

Odpověď moravskému infernistovi
Kareta, 7.10.2007 20:37

Bojim, bojim…- obestírá mě děs a hrůza pod hrozbou vašeho rohatého bububu! Na druhou stranu se docela bavím při představě, jak se já- zasedlá ortodoxní Češka (správně psáno)- maceruju v pekelném kotli plném žhavého oleje, a vy- tolerantní moravský liberál- trpělivě přikládáte pod ten kotel polena. Ještě že mám ráda teplíčko.;-)

Co se týče domnělého „útlaku“ Moravy ze strany Čech, s pánem Luciferem se klidně separujte, máte-li pocit, že vám Češi šlapou po právech. Sice mi bude chybět spousta přátel Moraváků (sami si tak říkají), kteří jsou naštěstí normální, ale po ukřivděných satanistických tatrmanech se mi rozhodně stýskat nebude. Dovedu si živě představit, jak budou usilovat o dosažení „morálního uznání po celém světě“- ohnivým trojzubcem, hrdelními plamenomety a pliváním ohnivých slin. Setkání s vámi by bylo jistě velmi zábavné…;-)

Odp2: Bezpředmětné
MiK, 22.6.2007 20:47

Z historie víme, že když se na Moravě psaly dějiny státotvorné útvaru, v Bohemii ještě slované spávali na větvích.Narozdíl od Čechů máme hluboké a dodnes živé kořeny.Za historii Čechů se stydím a jsem rád, že nejsem Čechem.Tento název mě uráží.

Odp3: Bezpředmětné
Kelt, 22.6.2007 21:27

Zajímavá teorie. Budu-li se držet Vaší logiky, tak nejváženějším národem na planetě budou asi Iráčané, neb staří Sumeřané založili svá nejstarší města na území dnešního Iráku někdy kolem roku 4 000 př. Kr., v době, kdy zbytek planety včetně Praotce Moraváka spal ještě na větvích :-)

Ba ne, velikost národa není dána dobou vzniku, ale spíše tím, co dobrého přinesl světu, čím obohatil kulturu, vědu, literaturu.

K Vašemu studu za dějiny Čechů - já myslím, že dějiny obou zemí bývalého Království českého jsou natolik těsně spojeny dohromady, navzájem propleteny, že nelze určit, co jsou dějiny českých zemí a co dějiny moravské. A od jedné části se distancovat a ke druhé se nekriticky hlásit. Všechny vzestupy a pády Zemí Koruny české byly zároveň vzestupy a pády všech lidí, kteří zde žili...

Odp4: Bezpředmětné
Juras, 25.6.2007 23:13

To jsou jenom moderní pokusy snažit se sjednocovat, co bylo vždy rozdílné. Morava a Čechy jednaly recipročně vždy především ve vlastním zájmu, Moraváci se nikdy necítili být svázáni s Čechami a naopak. Je pravda, že Moraváků už hodně ubylo - jsou naočkováni čechomoravismem a mnoho se jich dobrovolně odstěhovalo do cajzlovska ;-)

Přečti si zajímavé povídání o Bílé Hoře a potom znovu přehodnoť dějiny obou zemí. Ano, jsou propleteny, protože jsme sousedé, ale jsou naprosto odlišné.

Odp5: Bezpředmětné
Juras, 25.6.2007 23:15

A nejraději bych byl, kdyby se napravilo, co vlastizrádce a separatista Masaryk rozbil. Jenomže mám obavu, že by nás Rakousko zpátky nechtělo :-)

Odp5: Bezpředmětné
merlinn, 26.6.2007 0:51

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale musím si ťukat na čelo. Ťuk, ťuk. Nepřeháníš to už trochu? My nejsme sousedé, ale jedna země. Asi jsi zaspal dobu, už jsme v 21. století.

Odp6: Bezpředmětné
Juras, 26.6.2007 9:01

Ano, se Slovenskem jsme tako po jeden velmi krátký časový úsek byli jedna země. Téměř každý byl před devětaosmdesáti lety čechoslovákem. A jak to vypadá teď? :-) Z ani ne stoleté historie se přece nedá vyvozovat, že by se obě země spojily.

Odp7: Bezpředmětné
merlinn, 26.6.2007 13:50

Z rozdělení opravdu strach nemám. O rozdělení republiky na Čechy a Moravu si můžeme akorát tak psát na Svíci.

Odp5: Bezpředmětné
Kelt, 26.6.2007 10:10

Bílá Hora byla především diletantsky zpackanou iniciativou několika ambiciózních jedinců, kteří nedokázali reálně zhodnotit situaci a své šance, riskantní sázkou na jednu kartu, která nevyšla...

Je pravda, že Morava bývala často stranou dění v Čechách, což jim mohlo dávat (a někdy ještě dává, že :-) ) pocit jisté ukřivděnosti, na druhou stranu jim to umožňovalo jistý nadhled a odstup a tak Moravané často reagovali na konkrétní situace více s chladnou hlavou a po zralé úvaze, což bývá málokdy na škodu :-) Viz třeba Tebou zmiňovaná Bílá hora nebo i o 200 let dřív za husitských válek.

Odp3: Bezpředmětné
merlinn, 22.6.2007 22:21

Bohužel, jste Čechem, máte české občanství - nebo se mýlím??? A žijete v České republice. Já se stydím za některé hloupě výroky lidí.

Odp4: Bezpředmětné
ivan, 23.6.2007 6:27

Stačí pozvednout prapory a rozum si bere dovolenou.Rád bych viděl toho geneticky čistého Čecha nebo Moravana. Piatika ve sklípku,pár letních nocí a národní hrdosti se rozpouštějí na mezích vinohradů. Zpátky na Zem.

Odp5: Bezpředmětné
merlinn, 23.6.2007 6:34
Odp4: Bezpředmětné
juju, 30.6.2010 1:05

ja jsem moravak ane čech českecho občanstvi se klidne sřeknu morava morava hura hura

Odp5: Bezpředmětné
iva, 30.6.2010 7:54

Tady gramatika dostala zahul. Sice mám též překlepy, ale toto? To není ani moravsky ani česky. Skoro se stydím, že jsem taky Moravanka i když za svobodna Čechová.

Odp6: Bezpředmětné
juju, 30.6.2010 10:42

TAK DOSTALA ZAHUL NOA A SVOBODNA ČECHOVA TOJE ASI V POLSKU NE

Odp7: Bezpředmětné
velkoměsto, 30.6.2010 13:04

Ne Čechova je jenom takova dira

Odp8: Bezpředmětné
Tlapka, 30.6.2010 17:10

Mysleli Čenstochova, ne?

Odp9: Bezpředmětné
morava, 30.6.2010 23:39

Čenstochova konec světa ;-)

Odp6: Bezpředmětné
Tlapka, 30.6.2010 10:46

Asi se dostal k počítači Absolvent speciální školy, aspoň se snažil ... To je ta Integrace.

Odp7: Bezpředmětné
juju, 30.6.2010 11:21

Tlapka tlapka jsi chytry jak muj pes blahopřeji

Odp8: Bezpředmětné
Tlapka, 30.6.2010 17:09

Pozdravuj ode mě svého psa, že budeme kamarádi.

Odp7: Bezpředmětné
banik, 30.6.2010 11:38

tlapka Morava je morava BANÍK P..O BANÍK

Odp6: Bezpředmětné
BANIK Ostrava, 8.7.2010 15:06

Tak jdi do čech a neotravuj na Moravě banik p..o banik Ostrava !!!!!!! iv

Odp5: Bezpředmětné
brum, 30.6.2010 12:17

tlapa neotravuj lidi a jdi makat na zahradu
brum brum

Když už Moravu tak jedině Velkou Moravu...
NEMO, 11.6.2007 15:12

Když už Moravu tak jedině Velkou Moravu s původním územím. :)
Velká Morava - území

Odp: Když už Moravu tak jedině Velkou Moravu...
NEMO, 11.6.2007 15:13

Odkaz se nějak nepovedl... :(
území

Odp2: Když už Moravu tak jedině Velkou Moravu...
Martin K., 9.7.2007 12:12

Velkou Moravu nebrat, spíše Český stát za Přemysla Otakara II nebo jeho syna Václava II . :-)

Odp3: Když už Moravu tak jedině Velkou Moravu...
Tlapka, 8.7.2010 16:23

Já chci Sjednocené Slezsko.

Čechy vs Češi
Tři kroky do tmy, 12.6.2007 9:47

Někdo tady nadhodil výraz Čechy; vždycky se můžu smíchy potrhat, když čeští fanoušci fotbalového/hokejového nároďáku ženou hráče do útoku. Polovina lidí skanduje Čechy! Čechy! a druhá polovina pro změnu Češi! Češi! Hádejte, odkud jsou ti první jmenovaní a odkud ti druzí, můžete jednou. :-)

Odp: Čechy vs Češi
Separatista, 12.6.2007 12:00

To nevím, poraď mi.

Odp2: Čechy vs Češi
Tři kroky do tmy, 12.6.2007 12:13

Zeptej se Dřímala. :-)

Sláva, dohodli jsme se
MiK, 19.8.2007 14:20

Rozdělení starého státu nutno dokončit a vyhlásit Moravu za nezávislou zemi.Myslím, tak k novému roku 2008.Asi budou cajgli dost proti. Kdo z nás má však chuť splácet 90 štóglů dluhu včetně nemluvňat.Pomalu píši maily politické garnituře darmožroutů do Práglu.Tak se přidejte a nečumte.

Moravian, a jak by k té samostatnosti...
vlno.Blansko, 10.9.2007 16:37

Moravian, a jak by k té samostatnosti Moravy došlo? Eexistuje nějaký reálný plán?

Pár fotek z moravských akcí.
vlno.Blansko, 13.9.2007 8:03

Pár fotek z I. ročníku Výročního pochodu Moravanů (2006) a 4. ročníku vlastivědného pochodu MNO Blansko - Putování Moravou (2007), naleznete na stránkách Moravského Blogování v Moravské fotogalerii:
http://s146.photobucket.com/albums/r274/moravan/

Kdo jsme my Moravané.
vlno.Blansko, 20.9.2007 14:28

Moravská národní obec o moravské národnosti - http://www.moravska-narodni-obec.ic.cz/moravska-narodnost.php

co vůbec jsme?
skeptik, 5.12.2007 10:42

:-(Nerad,ale nedalo mě to.Probůh LIDI ,jsme ještě LIDI ? Jen na úvod.Přes ta naše „slavná“ území prošlo tolik národů,násilných žoldneřů v minulosti i nedávné,že bych si ani ve snu nedovolil pojmenovat někoho Čechem a druhého Moravanen.Jen třicetiletá válka to zde tak důkladně promíchala,že nezůstal kámen na kameni (pardon na genu).Dle nynějších „koumaní“ lidí v tomto bádajících jsme „směska všech možných genovýv vlastností všech možných národů Evropy a okolí!“Tak jen žasnu,co si to zde snažíme vysvětlovat o jakýchsi Moravanech a Češích??????? Ano jsou jisté rozdíly ve zvycích,které v moravské části i nadále přetrvávají(a to je výtečné) na rozdíl od lidí žijích v Čechách,kde myšlení zcela zindustrializovalo (pardon Jižní Čechy stále drží).Tak to domýšlím,neměly by se Jižní Čechy třeba „trhnout“ a být kvůli tomu republikou??Nejhorší na tom je,že to vše,tedy charakteristika území,krajové zvyklosti jsou a budou tím více ohroženy,čím více bude postupovat vědomí příslušnosti k Evropské unii z toho i já mám značné obavy.Ale asi nebudou oprávněné,vzpomenu-li na Bavoráky,ti si nedají vzít svojí charakteristiku „bavoráků“!Takže závěrem zdá se (s prominutím) směšné ,abychom se MY takto dělili,vyvolávali mezi sebou národní (národní?) nedůtklivost jsou jiná a závažnější témata,která souvisí JIŽ NYNÍ s celkovou funkcí této naší země!!!Mimochodem,proč a za jakým účelem kdo toto téma dal??Není to totiž dle mě dobré!

likvidace
moravačka, 2.4.2008 6:43

reaguji na článek Moravian-v zásadě má pisatel pravdu.Stačí se jen podívat kolik světoznámých závodů se během několika let vyloženě zlikvidovalo-počínaje Znojmem-znojemské okurky, Svit-boty, \tesla-výroba součástek,televizory,kysané zelí a,textilní-Moravolen,Frýdek,celý mamutí potravinářký-který zásoboval celou republiku.A nyní tady dokola není nic.Totálně vše vymizelo, a jak tak koukám-vše se zkompletovalo kolem Prahy.A pak se nedivte-že se Moraváci cití ukřivděni.Už kdysi se jezdívalo na brigády do Čech a to si nepřejte slyšet jak se Pražáci o nás vyjadřovali.Moraváci byli vždy jen na dřinu.Vžd\yť na celé Moravě bylo vše.Od lehkého průmyslu až po ten těžký průmysl.A co tady zůstalo.Dejte si odpověď sami sobě.

Odp: likvidace
merlinn, 2.4.2008 17:35

V tom případě jsme na tom my češi stejně (myšleno regionálně, jinak jsou češi dle mého názoru všichni, kteří obývají naši matičku), Pražáci nám všechno uzmuli :-) Tak nám čechům nezbývá nic jiného, než nastoupit do zahraniční fabriky v průmyslové zoně. Pak je tu také možnost - odstěhujte se do Prahy a budete mezi elitou ;-) Ale věřte mi, není o co stát.

Myslím, že už není o čem diskutovat...
Morevský zemský konzul, 25.5.2008 23:13

Myslím, že už není o čem diskutovat - kdo sa cítí být Moravánem, tož ať jim zvostane a ctí česť Moravskoslezské republiky!
Sláva Moravě, tož i prezidentu Moravskému!

POCHOD
md, 7.9.2008 16:30

http://leteckaposta.cz/954079950 Pozvánka na pochod ke stažení (dole)

Pokrytecké žvásty
Furious Hull, 2.1.2009 20:38

HAHAHA! CHudáček Moravian, těžká ruka českých pánů ho vyhnala až do Kladna, kde musí, nešťastník malý, dřít v potu tváře až do smrti. Nebo tu pobírat podporu až do smrti? Takže, příteli, darhý Moraviane, trošku jsi se nám odkopal. Na tomto příkladu je přesně vidět, jak jsou tvé názory pokrytecké a primitivní.

Za prvé, nikdo tě nenutí, abys pracoval v Čechách. Odejdi si pracovat třeba do Německa (pokud ovšem znáš jazyk - předpokládám, že krom hantecu neumíš ani žbleptnout).

Za druhé, nepředpokládej, že se moravský národ bude chtít od Čech oddělit. Polovina Brna pracuje v Praze.

Za třetí jsou naše státy natolik historicky a ekonomicky provázány, že oddělení už prakticky není možné. Navíc v době, kdy se celá Evropa sjednocuje by to působilo poněkud úsměvně.

Za čtvrté...Tvůj osud je ve tých rukou. Jestliže podléháš pocitům, že tě někdo utiskuje, žiješ asi mentálně v době komunismu. Hranice jsou otevřené, možnosti velké.

A vy ostatní, milá sociální skupino „věčně nespokojených moraváků“, místo žvástnání, jak se vám na Moravě daří špatně, zvedněte svoje zadky a jděte s tím něco udělat! Kecama se nespasíte!

Odp: Pokrytecké žvásty
Yardasan, 3.1.2009 12:17

:-) Bravo, bravo. Myslím, že to platí pro všechny stěžovatele na cokoli... S pozdravem jK.

Odp: Pokrytecké žvásty
Juras, 3.1.2009 21:48

Možná by bylo dobré si nejdřív přečíst článek než o něm hned začít diskutovat.

Odp: Pokrytecké žvásty
Goran, 25.1.2009 20:54

Smát se na začátku partie je trošku předčasné! O to horší je, když někdo ze zoufalství používá osobní informace o dané osobě.
Nevím kde pisatel článku „Pokrytecké žvásty“ vzal, že autor článku žije v Kladně, ale přinejmenším je pokrytectví uvádět tuto informaci, jestliže si ji dotyčný dokonce nevymyslel!
Když už mluvit o histotii, tak pravdivě! Prvním státem na našem území totiž byla právě Velkomoravská říše, chcete-li Velká Morava. Z Velké Moravy potom rozšířili Moravští věrozvěsti Cyril a Metoděj písmo Hlaholici, která se později přetransformovala v 9.stol. na Cyrilici (cyrilice se dnes používá pro zápis 6 slovanských jazyků). Teprve až v 10.stol. došlo k rozpadu říše, která byla pokořena Franky, kteří využili „české zrady“.
Až po nástupu velkých feudálních pánů, kteří plivali povýšeně na Čechy, Moravany, Slezany a udělali z nich později Němce se češi uměli teprve opravdu projevit.
Ani si neuvědomujete, že si řežete větev pod prdelí! Jen jste ukázal, že vy sám se považujete za Čecha a samotného Moraviana za Moravana - dal jste mu tím tedy nevědomky za pravdu. Díky, že nás utvrzujete v naší Moravské pra;-)

Odp: Pokrytecké žvásty
Houslista, 25.1.2009 21:10

Výsměch je jen dílem zoufalce, který se bojí postavit za štvance. Ten kdo takovou věc činí, ať jen sám sebe za posměch viní. Pokrytecké žvásty jsou článkem nenávisti, jak to vidíme my Moravisti!
Hej ty velký čechu, v čem spočívá tvoje nadřazenost, která projevuje se jako z nouze ctnost?
Sláva Moravě, ať má autor tohoto hanlivého článku co nejdřív Kladenské kladivo na hlavě!

Odp: Pokrytecké žvásty
NMO, 25.1.2009 21:55

Jelikož email autora článku „Pokrytecké žvásty“ je nedostupný, zvolili jsme prozatím tuto cestu vyřízení vzkazu tomuto autorovi. Děkujeme za pochopení

Text emailu určeného _Furious Hull_:

Píšeme vám ohledně článku, který jste uveřejnil na serveru Svíce.cz 2.1.2009 v 20:38 h. pod jménem Furious Hull a titulem články „Pokrytecké žvásty“.

Seriózně bychom rádi zjistili, jak jste zjistil osobní údaje místa pobytu autora článku „Moravskoslezská republika“ pod jménem Moravian? Ve svém útočném článku jste uvedl město Kladno, rádi bychom věděli jestli jste název města použil náhodně nebo máte napojení na tuto osobu.
Pravda se cení, především když o nic nejde a rádi bychom se ujistili, že osobu znáte a nehodláte ji jinými způsoby napadat.

Jestliže však odmítnete poskytnout vysvětlení, máme pádný důvod se domnívat, že zveřejněním osobních údajů bez souhlasu dané osoby jste se dopustil porušení zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a měli bychom tím pádem oznamovací povinnost nahlásit porušení tohoto zákona a přenechat věc správním orgánům České republiky.

Pokud nemáte v úmyslu porušit zákon, stačí nám pouhé vysvětlení zjištění tohoto faktu.
Děkujeme, s pozdravem Národní Moravská obrana - NMO.

Odp: Pokrytecké žvásty
jan zouhar, 17.5.2009 23:07

Chtěl bych odpovědět všem českým doposududspolupoutnikum,nikdy nas nezničíte,byly jsme , jsme abudem a nic a nikdo nás neumlčí.ŽRALY STE POD STOLEM KOSTI JAK PSY,když jsme vám Bořivoje pokřtili.

Odp: Pokrytecké žvásty
jan zouhar, 17.5.2009 23:26

To je srandy kopec,když nedávno Skotsko vyhlásilo svuj parlament, no nevěšte hlavu vy co,ne věříte že ČESKÉHO PÁNA Z HLAVY Z VĚSÍTE máte na to příležitost uz každých voleb ,tak už jednou ukažte že je tomu konec .

Řešit jako politik
politik, 28.1.2009 22:26

Samostatnost Moravy a Slezska je rozhodně běh na dlouhou trať a taky to nejradikálnější řešení, co se v tomto případě nabízí.
Tato úvaha z politického hlediska rozhodně není nemožná.
Myslím si, že tyto pohnutky jsou způsobeny špatným kontaktem - pro tvoření dobrých vztahů mezi národy je potřeba védst taky diskusi na úrovni. Problém potom vzniká, když diskuse není, nebo jedna ze stran diskusi odmítá. To je právě problém Českých a Moravských rozporů - Moravané by možná rádi diskutovali, ale politik z Prahy jen ohrne nos.
Bohužel, je to dnešní politika, kterou těžko napravíme ze dne na den. Největší zlom v této věci představují určitě média. Jestliže by byli představitelé Moravské otázky schopni o ni diskutovat na politické úrovni v televizní diskusi s nějákým vrcholným českým politikem, bezpochyby by to prolomilo ledy. Jen by se to nesmělo strhnout ve frašku, jejímž cílem by bylo Moravskou stranu absolutně odrovnat.
Jestli existuje Moravský politik, který má opravdový charakter, není co řešit - ať koná v zajmu Moravy.
Podotýkám, že stěžejní je diskuse mezi národy, když žádná není, dopadne to separatistickými snahami.
Ať už jsme češi nebo moraváci, neměli bychom odsuzovat žádný názor, ale měli bychom o něm především védst diskusi. Soudit nás bude až ;-)

Odp: Řešit jako politik
Tlapka, 18.5.2009 12:48

S samostatné Moravě se hned začne přetahovat Jižní a Severní Morava a Slezsko nebude chtít hlavní město Brno a zase to tak dopadne.

Odp2: Řešit jako politik
brunt, 30.6.2010 11:48

Hlavní město samostatné moravy bude Bruntal

Odp3: Řešit jako politik
Alfons, 30.6.2010 12:13

A hrad s králem bude státv v Mezině.;-)

Odp4: Řešit jako politik
brunt, 30.6.2010 12:27

proč ne

Odp5: Řešit jako politik
Alfons, 30.6.2010 12:43

Harta bude hradní rybník.;-)

Odp6: Řešit jako politik
jjj, 8.8.2010 21:09
Odp4: Řešit jako politik
Tlapka, 9.8.2010 13:35

Alfi. Nejlepší byl Tvůj nápad, aby Každé město bylo samostatné království, nebo tak nějak ses vyjádřil.

pane moraviane klidně si z toho vašeho...
Tony, 24.5.2009 19:49

pane moraviane klidně si z toho vašeho kousku země udělejte nový stát... Já jsem tam byl myslím jednou a to když sem projížděl na Slovensko. Odtrhne se pouze část s KSČM voliči...


S pozdravem kde je Yardassan ?

Odp: pane moraviane klidně si z toho vašeho...
juju, 30.6.2010 1:00

tak se nam tu natu zlatu moravu neser

Odp2: pane moraviane klidně si z toho vašeho...
Tony, 3.8.2010 22:49

neseru neseru... v životě sem tam nebyl, jen sem tamtudy projížděl...
Nevidím důvod proč by měl pražák jezdit do těch částí ČR....
Bohužel moraváci se pakujou do prahy za prací že ano? ._(

Kdo jsou Moravané?
Hrdý moravan, 24.6.2009 19:49
Moravská televiza
Hrdý Moravan, 10.9.2009 11:04
hura
juju, 30.6.2010 0:21

už aby morava a slezko bylo smostatne bude nam 100krat lib než byt pot pražakama

Odp: hura
Alfons, 30.6.2010 12:44

To chceš nechat pražáky pojít hladem?;-)

Odp: hura
Tlapka, 9.8.2010 13:36

Francouzská Západní Sahara a Belgické Kongo se rozdělili do mnoha států ale nevím, jestli se mají lépe.

Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Tony, 3.10.2010 16:24

Když uděláš samostatnou moravu nastane se Brněnský centralismus místo pražského...

Já jsem pro. Moraváci sou stejně jenom levná pracovní síla která jezdí do Prahy za prací... Není jim rozumět protože mluví uplně retardovaně a říkají si češi...

Odp: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Juras, 3.10.2010 17:36

Češi si říkají češi, moraváci si říkají moraváci. Máš to nějak popletené.

Odp2: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Tony, 3.10.2010 19:55

Moraváci taky fanděj když se hraje MS světa v hokeji atd.

Odp3: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Juras, 3.10.2010 20:45
Odp: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
***, 3.10.2010 21:20

Myslím, že samostatná Morava není na pořadu, i když by k tomu podle Klause stačila jediná dostatečně charismatická osobnost.
Pokud se moraváci v Praze jeví jako retardovaní, tak je to tím, že si zachovávají charakter. V „říši zla“, kterou Praha v této zemi představuje, to není nic podivného.

Odp2: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Tony, 3.10.2010 21:51

řešení je jednoduchý.. .ať vypadnou z prahy a dou do bran... proč se sem teda pořád serou dyš je to říše zla?

Odp3: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Juras, 4.10.2010 0:20

Co se ti stalo, že seš tak zakomplexované, kemo? Toužíš patřit k nadrase čechů a demonstrovat, že s moravákama nemáš nic společného? Trochu směšné :-)

Odp4: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Tony, 4.10.2010 15:05

Né, si dělám srandu :-) Je fajn se takhle ve virtuální diskusi uvolnit... Sem tam jednou do roka si na cikany, moravaky, slovaky, zeny, bezdomovce atd. proste zanadavam :-) Je to pokrytectvi ale dela mi dobre.

Nebijte mě, jaký jsem jste i Vy. Jací jste Vy jsem i Já! .

Odp5: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
tlapka, 4.10.2010 18:26

Jsme jedné krve... Ty a Já... Kdo to vlastně řekl?

Odp6: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Juras, 4.10.2010 21:43

Šér-Chán ;-)

Odp7: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
ivan, 4.10.2010 22:20

Tygr, že, ale jistej si taky nejsem.

Odp8: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Juras, 5.10.2010 7:23

To byl vtip. Myslím, že si to říkala všechna zvířata navzájem - vyjma toho tygra. Opice, vlci, panter, had, človíček, ...

Odp6: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
ivan, 4.10.2010 22:15

Myslím, že černý panter Baghíra Mauglímu, ale stopro to není.

Odp7: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
ivan, 4.10.2010 22:19

Špatně, pan Čech má pravdu.

Odp8: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Juras, 5.10.2010 7:21

Kde co psal pan Čech?

Odp6: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Tony, 5.10.2010 14:43

Však Já.

xDD

Odp3: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
ivan, 4.10.2010 0:33

Proč tak zhurta? Bydlel jsem na P. 10 v Hradešínský, ještěže jsem tam odtud dávno v čoudu.

Odp3: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
iva, 4.10.2010 9:56

:-)Taky bych chtěla být pražandou.:-)Asi před dvaceti roky si můj strýc našel babu v Praze teda spíš ona jeho, dělal v Metrostavu. Pak od ní utekl zpět k tetě a ona za ním zpět do Ostravy. Byly jsme stejně staré a měla auto s pražskou značkou. Jezdila jsem s ní autem na přehradu a v Havířově na kruháči přibrala autem dědka na babetě. Dědek vstal, obešel auto a začal spílat - Zasraní Pražácí. Ta holka byla Pražanda tak se jí to dotklo, ale byla v šoku co se stalo a já se smála jak blbá, protože jsem se cítila moc dobře jako pražanda. Nepamatuju už jak to s policií dopadlo, ale ta holka byla kus a ještě k tomu Pražanda tak to asi uhrála nebo byl na vině i ten děda.

Odp4: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
tlapka, 4.10.2010 18:28

Já bych taky chtěla bydlet v Praze, ale ještě raději na Aljašce nebo v Saint Louis.

Odp5: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Alfons, 5.10.2010 3:29

Lepší je v nebi, tam je veselo a teplo. Je to blíž slunci. ;-) A není tam demokracie a svoboda.

Odp5: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
iva, 5.10.2010 10:39

To jo Aljaška, ale raději bych chtěl být Italka nebo Chorvatka někde u moře. Sant Louis neznám:-)

Odp6: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
Alfons, 5.10.2010 11:36

Chtěl bych být medvídkem....;-)

Odp7: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
tlapka, 5.10.2010 12:32

To je na tebe podobné, medvěd je nebezpečné a zákeřné zvíře. přečti si Brehma.

Odp6: Když uděláš samostatnou moravu nastane...
tlapka, 5.10.2010 12:43

Nojo, ale když mně je pořád horko tak by mě to vadiolo. Ty neznáš Močál Saint Louis?
http://www.ctrnactka.webzdarma.cz/zpevnik_s/saint.louis.blues.htm

Není to moc ono, St.Louis je město na Mississippi.

zbytečná debata
Eda, 19.2.2011 18:57

Myslím, že většina příspěvků bylo naprosto zbytečných. Pokud se týká státního uspořádání tak opravdu první státní útvar západních slovanů byl na území Moravy, proto v kronikách se mluví pouze o moravanech a o českých knížatech, zřejmě kmenových. Konečně jsou známy i jména českých kmenů (Pšované, Čechové, Doudlebové a jiní), také je známo že první český kníže Bořivoj byl pokřtěn na Moravě, dá se z toho vydedukovat, že styky obou zemí byly vždy velmi úzké a Morava byla vždy součástí českého státu, podtrhuji českého státu, nikoliv království, Morava nebyla království, ale od roku 1182 markrabstvím, Čechy a Morava měly vlastní sněmy a tak to fungovalo v podstatě až do roku 1919 a i po převratu 1918 kdy království České se stalo zemí českou a markrabství Moravské zemí Moravskoslezskou, k tomu přibyly dvě nové země Slovensko a Podkarpatská Rus a toto zemské zřízení celkem dobře fungovalo až do rozpadu republiky v letech 1938 - 1939. Ve válečných letech okleštěné země byly přifařeny k říši jako Protektorát Čechy a Morava, ani okupanti necítili potřebu něco měnit na zemském zřízení. Až v roce 1949 se najednou stalo zemské zřízení nepohodlné, asi proto, že komunisté se domnívali, že rozbití staré struktury řízení státu přispěje k rychlému budování socialismu, to za prvé a za druhé utužili tím centralismus a kontrolu nad vším a ještě našli pěkná hnízdečka pro své, hm, příznivce a straníky. Žel ani po změně vlády v roce 1989 se nic nezměnilo a po rozpadu Československa na dva státečky rozparcelovali republiku na krajíčky a to asi hlavně proto, aby byly trafiky pro jejich příznivce! Jen si spočítejte toho úřednictva a údržbu budov a efektivnost nízká. Jsem pro obnovu zemského zřízení. Pokud se týká národnosti, nechápu proč ten který se narodil v Čechách by nemohl být národnost české a narozený na Moravě národnosti moravské. Ostatně jen tak pro zajímavost uvádím, že v 16. století se usnesl moravský sněm, že zápisy do desek zemských se budou vkládat v přirozeném jazyce moravském[, což platilo od roku, tuším, 1580 a asi až o deset či patnáct let později totéž učinil sněm český. Konečně i Havlíček prohlásil že se mluví moravštinou, základem moderní spisovné češtiny se stala bible kralická z jejichž osmi překladatelů pět bylo z Moravy a pouze jediný Jan Eneáš byl z Mladé Boleslavi. To je asi tak vše co jsem chtěl napsat a domnívám se, že diskuse by měla být věcná bez urážlivých invektiv. Ještě bych dodal, že země by byla asi lepším reprezentantem v euroregionech než malé krajíčky. Děkuji za trpělivost.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru