Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

19.5.2007 10:31

Návštěvníci divadla = duchovní elita?

V LN, 12.5.2007 zveřejnili tento článek:
„Senátor Tomáš Töpfer se zúčastnil další z debat o dotacích pro pražská divadla. „Podle jeho mínění by neměl dostávat nikdo nic,“ shrnuje jeho názor agenturní zpráva. Zrušení dotací divadlům by bylo podle Töpfera nejspravedlivější. <strong>„Divadlo má být drahé, je to kulturní statek pro elity,„</strong> soudí prý Töpfer.“

Reagovala jsem na něj otevřeným dopisem, který jsem zaslala na „senátorský“ e-mail a dala na svůj blog http://marie.bloguje.cz/537235-otevreny-dopis-senatoru-tomasi-topferovi-aneb.php.

Rozhořčila mne především věta „divadlo má být drahé, je to kulturní statek pro elity“. Dotace řešit nemohu, nejsem na to odborník.

Pan senátor, poněkud pohoršen, zveřejnil otevřenou odpověď na http://www.fidlovacka.cz/napistenam.php3. Není mi z ní příjemně. Skutečně si i vy myslíte, že - cituji pana senátora: „Divadlo je, a podle mě bylo záležitostí elit. Především duchovních elit.“ ? Do jeho divadla prý chodí právě ona elita.

Také mám divadlo ráda. Od dětství do něj chodím. Naučila jsem to i svou dceru. Pravda, chodíme méně než kdysi, cena vstupného je pro nás limitující faktor, více si vybíráme. Ale pokud opravdu stojíme o nějaké představení, peníze si na ně vždy najdeme. Ale rozhodně si nemyslím, že jsme „duchovní elita“. Anebo ano?

Už je „ za vodou “
romantik, 19.5.2007 14:41

To víte Márinko, pisatel názoru, který vás rozhořčil, je už „ za vodou “. Dotace, které mu pomohly „ vstát “, už dostal a má svou klientelu, kterou za vysoké vstupné baví tématy, která bohatí návštěvníci chtějí vidět a slyšet. To, zda hráli a jaké hráli divadlo např. vězni Terezína za 2.svět.války ho už nezajímá a nezajímá to ani jeho diváky. Přejte jim jejich orientaci a pohled na svět. Pokud budou chudší diváci chtět vidět nějaký jiný žánr, cestu k němu si najdou, sbírku na jiné divadlo si uspořádají nebo jejich herci budou hrát na náměstí zadarmo.
Ono divadlo jako kulturní a osvětový stánek je něco jiného než divadlo provozované jako výdělečný podnik tj. jako byznys. A v dnešní době je spíš vyjímkou, když oslovená veřejně činná osoba vůbec odpoví na dopis.

Snobi
Deever, 19.5.2007 18:14

No jo, to už tak bejvá. Já třeba mám osobně pana Töpfera rád, je to sympaťák a dobrý herec. A má v podstatě pravdu. Že si nepřipadáte jako elita? Že by divadlo mělo být pro všechny? No, tak to je s odpuštěním čirá fikce.
Do divadla chodí dva druhy lidí:

a) milovníci divadla
Lidé, kteří si najdou v rozpočtu nemalou částku, aby se měsíčně dostali na tři čtyři (i více) lepší kusy (pro nás maloměšťáky se to rovná zázraku).

b) snobi
Nafoukaní zbohatlíci, kteří si tak zvyšují „kulturní kredit“, bohužel jen před ostatními, protože je jim to samozřejmě úplně jedno. A pak taky ještě pseudointelektuálská střední třída - většinou lidé s lehce nadprůměrnou inteligencí a mimořádně nadprůměrným sebevědomím, považující se za střed světa (př. moje profesorka češtiny).

Davy do divadla nechodí, protože je neosloví nebo na to nemají. To druhé také často bývá zástěrka pro to první.

Odp: Snobi
Márinka, 19.5.2007 19:41

Díky, že jste mi dal za pravdu. Snobi skutečně nejsou duchovní elita. Na druhé straně, i když se dostanu do divadla na tři čtyři kusy ročně, považuji se také za milovníka divadla - byť neelitního ;)

„Divadlo je, a podle mě bylo...
opičák, 19.5.2007 18:26

„Divadlo je, a podle mě bylo záležitostí elit. Především duchovních elit.“ - u politika je takovou upřímnost potřeba ocenit.

proč by divadlo mělo být levné? shlédnutí pár představení nepatří k tomu základnímu vzdělání, které má bezprostřední vliv na profesionální uplatnění člověka. proč by tedy daňový poplatníci, které třeba divadlo nezajímá, měli dotovat zájmovou činnost ostatních?

Odp: „Divadlo je, a podle mě bylo...
Márinka, 19.5.2007 19:54

Proč zdraví dotují nemocné? Proč nemotorizovaní dotují stavby silnic? Proč bezdětní dotují školy? Proč poctiví dotují policii a soudy? Proč milovníci gauče dotují sportovní zařízení? Proč ti, co nevezmou celý rok do ruky knihu, dotují ze svých daní knihovny? A tak bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho ... A navíc si troufám namítnout - shlédnout pár představení patří k základnímu vzdělání. Proto děti už od mateřských škol jezdí do loutkových divadel a pak to pokračuje na základkách a středních. Je už na výchově každého jedince, zda divadlo navštíví i v následující době „profesionálního uplatnění“.

Odp2: „Divadlo je, a podle mě bylo...
Juras, 19.5.2007 21:53

No, já mezi elitu asi zrovna nepatřím, na divadle mě totiž nic nepřitahuje a považuju to za ztrátu času. :-)
Ale s těmi dotacemi - některé dotace jsou nutné, jiné ne. Nemotorizovaní dotují silnice proto, aby se k nim mohly dostat rohlíky, policie a záchranka. Tam smysl vidím. Naproti tomu bezdětní dotují školy pro cizí děti a dokonce je dotují i třeba homosexuálové, kterým navíc stát děti zakazuje. To se mi nelíbí.
Zpátky k divadlu - není to existenční nutnost. Dotovat by se nemělo - je to (vzhledem ke druhému novému článku) životní nadstandard. A z toho důvodu na tom něco s těmi elitami možná je - chce to být v dialogu trochu tolerantnější a zkusit jiný úhel pohledu, potom by Tě třeba některé slovní obraty tolik neurážely :-)

Odp3: „Divadlo je, a podle mě bylo...
opičák, 20.5.2007 10:12

školství by mělo být dotováno státem - je přece v zájmu nás všech, aby měl každý nějaké vzdělání a měl tak vyhlídky na získání zaměstnání (minimálně základní vzdělání). vzdělaná společnost je obecným zájmem. jinak ale souhlasím. divadlo je opravdu nadstandart, za který by se mělo platit.

Odp4: „Divadlo je, a podle mě bylo...
Juras, 20.5.2007 22:21

Hele, teď jsem si vzpomněl na tu bezpečnost. Ta je taky v obecném zájmu a tams byl pro, aby ji platil každý podle toho, jak moc ji využívá (říkals bohatý využívá víc, měl by tedy víc platit). Nepřipadáš si v otázkách bezpečnosti a školství trochu nekonzistentní? :-)

Odp5: „Divadlo je, a podle mě bylo...
opičák, 21.5.2007 13:10

asi ano. zkusím to rozvést. pokud jde o školství: (podle tebe by se mělo platit školné i na základních školách?) ... základní vzdělání je jakési minimum, které by měl mít každý. je to stejné jako se sociálním systémem - tam jsem také pro to, aby stát zajistil každému určité minimum nutné pro přežití, ale jestli chce člověk víc, musí pro to něco dělat (pracovat, platit školné). a určitě je v zájmu bzdětného člověka, aby každý základní vzdělání měl. takže i bezdětný člověk onu vzdělanost využívá a je logické, že na ni přispívá. (stejně asi nakonec bezdětný člověk zaplatí na základní vzdělání méně než rodič.)

bezpečnost samozřejmě využívá také každý. ale bohatší člověk ji potřebuje víc - může víc ztratit.

Odp6: „Divadlo je, a podle mě bylo...
Juras, 21.5.2007 13:38

Asi jo, základní vzdělání by měl být standard...

Jak to myslíš, že bohatší člověk může víc ztratit? Taková pětistovka je pro chudáka víc než pro boháče dvacet tisíc. Zatímco boháč nad ukradeným autorádiem mávne rukou , chudák půjde po okradení kapsářem na služebnu policie ČR nahlásit ztrátu peněženky se třema stovkama...

Odp7: „Divadlo je, a podle mě bylo...
opičák, 21.5.2007 19:34

mluvím o absolutních číslech. nejde jen o to, že bohatí bezpečnost více využívají přímo - o tom raději nemluvme, opravdu bychom potřebovali statistiku. zkusme problém uchopit z jiného konce. bezpečnost je stav, na jehož zajištění se podílejí všichni, ale ne všichni z něho mají stejný prospěch - bohatému člověku je v bezpečné zemi zajištěn větší majetek než chudému (v absolutních číslech, znovu opakuji), tedy má z toho stavu větší prospěch.

Odp8: „Divadlo je, a podle mě bylo...
Juras, 21.5.2007 20:59

Rozhodně by pro mě ta debata byla zajímavá, ale už se pomalu dostáváme do kruhu (včetně té předchozí diskuse) tak raději nebudeme mršit diskusi k jinému tématu.

Zpátky k divadlu :-) k tomu nemám moc co říct :-)

Odp2: „Divadlo je, a podle mě bylo...
opičák, 20.5.2007 10:15

ano, tím dotazováním se jste trefila do černého. chyba je v systému.

divadlo je součástí základního vzdělání? takže kino taky? televize samozřejmě taky, dávají tam dokumenty, někdy i hodnotné filmy. každý člověk by měl být inofrmovaný, že? takže i rádio, internet, a noviny. proč vlastně nebylo zavedeno televizovné, kinovné, počítačovné, novinovné?

A herci lítají z extrému do extrému...
Juras, 19.5.2007 21:58

A herci lítají z extrému do extrému. Dřív živořili a byli spodinou společnosti, dneska jsou to super mega stars a vydělávají prachy o jakých se většině Čechů a romantiků ani nesnilo ;-) (I když - to platí možná spíš o filmových a seriálových). Jaká je asi jejich další budoucnost?

Odp: A herci lítají z extrému do extrému...
Deever, 20.5.2007 11:46

Dobře víte, že to není pravda. Bohatých herců je jen pár desítek - a i tak je popularita přelétavá. Drtivá většina herců jsou normální lidi jako my (jako já, vás neznám :-) ), kteří si berou hyppotéku, musí šetřit, aby vyžili a podobně. Herci z mimopražských divadel, kteří nemají dva tři vedlejšáky jako moderátoři nebo uvaděči apod. by jen stěží vyžili. Je to kříž, věřte mi. Já sám se věnuji amatérskému divadlu, nic z toho nemám a sám vidím, kolik mi to žere času a peněz.

Odp2: A herci lítají z extrému do extrému...
Juras, 20.5.2007 22:15

Nojo, já jsem ten příspěvek překombinoval. Začal jsem o postavení ve společnosti a bohužel se mi to stočilo na prachy :-) Spíš jsem chtěl vypíchnout to, že jsou z nich (z některých, samozřejmě) celebrity a z hlediska zájmu většiny lidí jsou to nejvýznamnější lidi na planetě (možná teda snad až po Jágrovi ;-))

Odp3: A herci lítají z extrému do extrému...
ivan, 20.5.2007 22:22
Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
Vlastimil Čech, 20.5.2007 17:52

Jen pro elity- tedy boháče je toho čím dál tím víc...Ta divadélka jsou to nejmenší. Vezměte si třeba zdravé a klidné bydlení. Zdravá strava, ozdravné pobyty pro děti, v případě vážných onemocnění třeba i léčení v cizině ...vše jen pro boháče... ti ostatní musí doufat v pomoc žebravých organisací...No sousedův chlapec se dostal na architekturu... je tam za jelimana, ostatní studenti mají ty super počítače s těmi rýsovacími programy, škola pro ně pořádá zájezdy do Itálie, kde zbohatlická mládež fotografuje digitálními fotoaparáty za tisíce památky. Navštěvují různé výstavy a kultůůru. Sousedovic synek sehnal brigádu u pokladny v Tescu nebo co... jo, a přes prázdniny si prý mají obstarat nějakou stáž u projekční či reklamní firmy. Tož se byl chlapec poptat... a prý: „ vzali bychom tě, ale jedině bezplatně, a musíš mít svůj vlastní počítač s legálním rýsovacím programem “ (jméno jsem zapoměl...) Tak mi to vypadá, že kdyby se objevil na té architektuře nový Plečnik, chudičký leč velice nadaný, (to není případ toho našeho chlapce, hloupý určitě není podle známek co má, ale genius to taky nebude, prostě normální středně dobrý kluk), tož ho z té školy vyhodí...nebo prostě neuspěje...Takže i některá studia začínají být jen pro elitu. No a co sport, ten není především pro elitu? Dospělý „neeliťák“ si to prostě nemůže dovolit, jednak finančně, o to se už ti eliťáci postarají, aby makali co nejvíc za co nejmíň, jednak aby si zaměstnanec udržel práci musí být „časově nezávislý a flexibilní“ to znamená pracovní doba dle libosti pana podnikaděje... jaképak sporty, že... protáhni se prací...Taky děti začínají být jen pro elity... pominu-li cikáňata, tož kolik dětí bývá ponejvíce v neeliťácké rodině? Kolik si jich dovolí přivést do světa a o kolik se jich můžou slušně postarat?
Takže že je ta městská zábava jen pro elity nebo jelity, je mi opravdu jedno, to je opravdu to poslední...

Odp: Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
opičák, 20.5.2007 19:40

z vašich slov je cítit velká nenávist. třeba takové video bylo před pár lety luxusem. dnes se ho lidé pomalu zbavují, je přebytečné. kdo si nemůže dovolit sport z finačních důvodů?

Odp2: Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
Vlastimil Čech, 20.5.2007 20:14

No vezměte si ku příkladu nějaký sport, a rovnou vynechme ty, o kterých se jaksi ví, že jsou pro opravdu pro boháče: všechny druhy létání motorového i bezmotorového, všechny druhy motorismu, všechny druhy plavby, všechny druhy „koňských“ sportů, všechny druhy sportů či her kdy jedinec používá sám vyhrazenou plochu jako je golf, tenis, krasobruslení a podobně, všechny druhy sportu, kde se vyžaduje nákladné vybavení a cesty (jako je ku příkladu potápění a horolezectví), všechny druhy střelby atd atd.... ono jakmile chcete sportovat, nebo chcete dopřát sportovní vyžití svým dětem, tak sám zjistíte, že máte nanejvýš na místní fotbalové družstvo, kde hrají dvakrát ročně ženatí proti svobodným. Jinak se platí příspěvky, a hlavně cesty nejsou zadarmo....

Odp3: Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
Jimmy, 20.5.2007 21:03

Je ohromný rozdíl zda chcete dělat sport závodně nebo jen pro radost. Pokud chcete sport dělat závodně, tak si v jakémkoliv sportu připravte deseti a statisíce. Pokud chcete dělat sport jen pro radost a adrenalin, tak vám může stačit pár šupů.
Např. budete-li jezdit na kajaku na divoké vodě, tak můžete mít plastový kajak za 25-50 000Kč a odpovídající doplňky za odpovídající ceny, nebo starší laminátový kajak, vestu z polystyrenu atd. vejdete se 5000 Kč se vším všudy. Stejně tak můžete u té vody spát v hotelu a přijet mercedesem nebo ve stanu a přijet s partou lidí Karosou plnou konzerv a sušícího se prádla.
Samozřejmě pokud pojedete závod, tak budete několik vteřin za tím s lepším vybavením a vám bude zima a jemu ne, ale na řece sjížděné pro zábavu bude úplně jedno, že vám loď jede o 10% pomaleji. A v zásadě budete mít výbavu jako špičkový závodník, ale před 20-30 lety, takže žádná tragédie. Sám jsem vodu jako student sjížděl a neměl jsem žádný neoprén a na nohou jsem měl jen plátěné kecky. A když jsem se v ledovcové řece v peřejích namočil, tak měl prostě 10 minut byla dost zima, ale přežil jsem to a zajímavé zážitky mám dodnes.

Takže rozhodně nemusíte jen kopat do míče, když nemáte moc peněz.

Odp: Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
Jimmy, 20.5.2007 20:42

Tak si rozebereme třeba tu architekturu.
Počítač schopný zpracovávat školní práce v CAD, nemusí stát víc než 10 000Kč a nemusí být nový. Já sám když jsem dělal diplomku, kde jsem v CAD prováděl náročné výpočty MKP, tak na mé tehdy asi 3 roky staré šunce (koupené z brigád) trvaly výpočty jen 3x déle než na nových neuvěřitelně nabušených strojích ve škole za 250 000Kč. A jako studentovy , zda jsem čekal na výsledek 20 nebo 60 minut mě bylo v podstatě jedno.
Legální CAD programy pro pro design nemá prakticky nikdo a to ani bohatí studenti, protože studenské verze , jsou-li, jsou ořezané do nepoužitelnosti a plnou cenu v řádech statisíců nebo miliónů ročně nebude platit ani super bohatý student.
Zato všichni studenti kteří chtějí mají plné verze všech potřebných CAD programů a to v plnější verzi než je v jakékoliv firmě. Né že by plnější verze potřebovali, ale když už se nějaký program prolamuje, tak pro se zbytečně omezovat. Na druhou stranu, firma která musí mít vše legálně nakoupí je to co opravdu potřebuje.
Digitál může stát těžké tisíce, ale také může může stát jen pár korun pokud je trochu starší. A na kolejích jsou lidi velmi dobře informovaní kde a co se dá levně nakoupit.

Takže se mi nezdá, že by studium bylo nějak výrazně nedostupnější než dříve. To že člověk nic moc nevydělává 3-6 let je dost náročné, ale to bylo vždy. Dnes kdy je možné si zkombinovat individuální rozvrh (např. já měl běžně školu 4 dny a jeden semestr jen 3 dny v týdnu) není takový problém si najít brigádu na částečný úvazek a nebýt závislý na rodičích. Bude to tvrdší studium než být dítě bohatých rodičů, ale být půjde to. Takovýchto spolužáků z chudších rodin jsem měl několik.

Odp2: Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
Vlastimil Čech, 20.5.2007 21:59

Víte, pane Jimmy, moc těmhle věcem nerozumím, ale nezdá se mi hlavně ta cena počítače za 10.000,- Kč... ono ten přístroj samotný asi může tolik stát, ale pak se do toho musí koupit ty programy,
Windows, a tak... jinak by byly NELEGÁLNÍ, přece... A taky ty věci okolo, monitor, tiskárnička, ... a ono i těch 10.000 Kč je hromada peněz, nemyslíte?
Co znamená slovo „prolamuje“ , které jste použil?
A s tou projekční firmou, která neměla pro stážistu počítač jsem to tedy pochopil tak, že ovšem mají na svých aparátech ty programy Cad asi v tom rozsahu, který potřebují (ano tak se to jmenovalo), ale mají přesný počet koupených kopií, nebo tak něco. A nemohou přece kopírovat a provozovat na přineseném počítači stážisty nějaký ukradený program... Víte, jsem starší člověk a těm věcem vlastně vůbec nerozumím...ale je-li nějaký studenský program „ořezán do nepoužitelnosti“, pak jak na té škole předpokládají, že bude úkol řešen? Prosím neposmívejte se, jestli jsem napsal hloupost, tomuhle opravdu nerozumím, a vlastně jen opakuji co mi bylo řečeno... a snad z nepochopení i nepřesně opakuji...tož uvítám vysvětlivku, budete-li tak laskav, pane Jimmy....No, nevím, kde se prodávají digitální fotopřístroje za pár korun, ale jde přece hlavně o ty cesty...jo a když už někdo má ten aparát, tak na zpracování filmu nebo jak se nazývá ta součástka v digitálním přístroji potřebuje další program, myslím se jmenuje photoshop, ten určitě taky stojí nějaké peníze, nebo se pletu?

Odp3: Výhradně pro elity je toho čím dál tím víc...
Jimmy, 20.5.2007 22:43

Nalijme si čistého vína. Studenti legálnost programů neřeší. Firmy vyrábějící software legálnost programů u studentů neřeší (protože když se student naučí používat nějaký program, tak ho bude vyžadovat v práci a tam se koupí).
Tiskárnu student nepotřebuje. Běžně se tiskne za pár korun na kolejích nebo ve škole. Použitý 17ti palcový CRT monitor (na jaké zrovna teď doma píšu) seženete i za 500 Kč.
Např. bazarové PC - http://www.c-c.cz/ -
Značka: Fujitsu Siemens
Typ: Scenic D
Procesor: Celeron 1,7 GHz
Paměť: 512 MB DDR
Pevný disk: 20 GB
Mechanika: CD-ROM
Grafická karta: AGP nVidia Vanta 16MB
Počet PCI slotů: 3
AGP slot: 1
Zvuková karta: Ano
Síťová karta: Ano
Počet USB portů: 2
Chipová sada: 845 G
Poznámka: COA Windows XP
4 900 Kč s DPH

Není to žádné výkoné dělo, ale je to slušně použitelný stroj.

10 000 Kč. není zas taková hromada peněz. Je to zhruba jeden měsíc brigády nebo řekněme 3 měsíce brigády při škole.

„prolamování“ je když máte nějaký program s kontrolou legálnosti, podíváte se jak tak ochrana funguje a napíšete něco co jí znefunkční. Tak získáte plně fungující program. Neumí to každý, ale na univerzitě technického zaměření plné chytrých lidí se vždy najde někdo kdo to dokáže a to stačí aby pak „cracnutý“ program měli všichni studenti, kteří ho potřebují.

Na škole se tiše předpokládá, že „cracnutou“ verzi programu mají všichni, protože jí často mají i vyučující.

Ani na úpravu fotek žádný placený photoshop nepotřebujete, na to existuje např. výborný program Gimp - http://cs.wikipedia.org/wiki/GIMP , který je legálně zdarma.

Cestovat lze nejen s cestovkou, ale např. i stopem, to dělá hodně studentů. Nebo si najít na léto práci, při které se cestuje. Např. já tak byl v USA u putovní poutě. Cestoval jsem a ještě mi za to platili :-)

Zkrátka máte pravdu, nerozumíte tomu ;-) Nevím zda jste někdy studoval a osobně tipuji, že ne, ale dnes jsou velké možnosti jak nebýt při studiu omezen financi rodičů. Takové vysokoškolské koleje plné inteligentních lidí jsou totiž místem s nepřebernou škálou nabídek a možností. Např. jeden spolužák nabízel mírně kazové nové oblečení z pětinové ceny (např. rozpáraný šev dlouhý 10cm, malý flek na rukávu ...), další tisknul přinesené diplomky a školní práce, jiný dobře vařil, spousta lidí dělala na kase v Tesku někteří pracovali x hodin týdně v oboru. Prostě všichni kdo měli snahu něco dělali.

České školy učí studenty KRÁST????????
Vlastimil Čech, 21.5.2007 21:34

Opravdu chcete říci, že naše vysoké školy učí studenty KRÁST? to snad ne.... to jsem špatně rozuměl... Krádež přece byl trestný čin i za zlých-a-špatných-komunistů-co-jedli-malé-děti!!!!
To jste si vymyslel, ža by ta hodná Demokratura učila mládež tomuhle....A pedagogové taky KRADOU? A já myslel že kradou jen Cikáni, zloději a podnikaději...

Odp: České školy učí studenty KRÁST????????
Jimmy, 21.5.2007 22:17

Software nelze ukradnout ;-) . I když si ho koupíte, tak ho nevlastníte ale dostanete licenci na používání a to je právně úplně něco jiného.
A popisuji realitu. V práci používám CAD software kde jen roční údržba na jeden počítač stojí cca 500 000 Kč. Myslíte si si nějaký student takový program koupí aby v něm udělal 2 semestrální práce a jednu diplomku ? Pokud by se nějaký takový student našel, tak by měl být okamžitě vyhozen, protože by neměl ani špetku zdravého rozumu. A ani firma ten software vyvíjející nepočítá s tím, že si ten program studenti koupí. Ale co udělá firma, která přijme mladého perspektivního Ing. a zjistí, že potřebuje další licenci ? Překvapivě ten program koupí, protože se jí to vyplatí a bude za něj platit každoroční údržbu, dokud tam bude ten Ing. pracovat.

Odp2: České školy učí studenty KRÁST????????
Deever, 22.5.2007 15:55

Tak to máte recht - tuhle jsem šel na brigádu do firmičky. Já dělám webový stránky (doma), ale musel jsem zajít za zaměstnavatelem něco dořešit. Přišel jsem tam, posadil si mě ke stolu a pustil počítač, abych mu vysvětlil co potřebuji.
Po chvíli jsem zjistil, že má nejen legální Photoshop (multilicenci pro celou firemní minisíť - 12 pc), ale taky Windows Vista, Zoner Photostudio a spoustu dalších drahých vychytávek. Zeptal jsem se ho, proč teda zaměstnává nýmanda jako jsem já, studentíka z gymnázia, když by si mohl bezpochyby najmout vlastního webdesignéra na plný úvazek. A on, že pak může napsat do materiálů, že podporuje mladé studenty :D

Takže má Jimmy opravdu pravdu - na světě jsou podnikatelé, kteří za vás zaplatí spoustu peněz a postarají se, aby vše bylo legální (na okraj - v české státní správě a samosprávě je zhruba 30% softwaru nelegálního nebo špatně zaplaceného - koupí pro jeden počítač a používají na více).

Odp: České školy učí studenty KRÁST????????
NEMO, 22.5.2007 9:33

Člověče, mám čím dál větší pocit, že si buďto děláte srandu a schválně provokujete, nebo jste posledních 20 let byl zamražen v mrazáku jako zmrzlá treska. :-)

Chápete podstatu toho jak to funguje? Firmy vyvíjející SW defakto nemají až takový zájem na úplném potíraní používání jejich drahých SW doma a pro potřeby studia. Je to pro ně plus.
Stíhají se jen vykukové co to dělají na kšeft a prodávají ve velkém.
Microsoft by byl schopný udělat takový aktivační systém, že by byl nesestřelitelný pro 99% populace, ale neudělá to, proč? Protože by přišel i o tu platící část, která by přešla na alternativu, pokud by si nemohl nikdo sám studovat systémy a aplikace, nikdo by je neznal a nikdo by je nekupoval.
Občas mám dojem, že různé cracky dělají samotné firmy a na P2P sítě to dávají taky ony. :)
Schválně jsem se vyhnul pojmu pirátství, protože žádné není. Pirátství je něco naprosto odlišného:
Pirát.

Zákon pirátsví

:-)

Odp2: České školy učí studenty KRÁST????????
Vlastimil Čech, 22.5.2007 19:09

Tož teď jsem z toho JELEN... příliš mnoho slov crack: toto snad znamená něco nakřápnout nebo roztřísknout. V petrochemii je to proces, kdy se zvyšuje množství lehčích uhlovodíků vydestilovatelných z ropy... pak to prolamování... nějak mi to hlava nebere.... mohl byste prosím tedy jednoznačně a bez moderních eufemismů odpovědět, zda české vysoké školy navádí či nenavádí studenty k používání nelegálního software, zda to vědomě opomíjejí, zda to předpokládájí? Četl jsem v novinách článek , že je to špatnost, že je to kriminální a tak... takže mi to, promiňte vypadá, ty Vaše odpovědi, jako ten newspeak: tunel místo podvod, čórka místo krádež, a tak...Prosím o odpověď jako v bibli, ano ano, ne ne... Ono by se mohlo totiž jednak o trestný čin, nebo alespoň tak mi to řekli v té firmě co pro mého syna sestavovali ten přístroj, a co nám prodávali ten legální software.... mimochodem bylo to celkem MNOHEM dražší než těch vašich zmíněných a pro dost třeskutých 10.000...Děkuji.

Odp3: České školy učí studenty KRÁST????????
NEMO, 22.5.2007 19:47

Za prvé, vaše skladba slov a vět je příšerná, těžce chápu o co v tom vlastně jde. Pár lekcí českého jazyka by vám rovněž prospělo.
V příspěvku jsem nepoužil nic co není nesrozumitelné. Pokud tomu nerozumíte, doporučuji studium, třeba základy čtení. :-)
Informatika není tak obtížná jak se na první pohled zdá. Stačí si v knihovně přečíst pár časopisů. Když nerozumíte, tak pak nechápu jak vůbec jste schopen se připojit na internet.... :-)

Za druhé, školy v žádném případě nenavádí ke krádežím!!! Jak tu psal přede mnou, existují školní verze, licence, většinou velmi omezené a levné nebo je škola půjčuje, dají se na tom splnit úkoly. Lze také využívat techniku ve školách.
To, že studenti využívají lepší verze, ze kterých jsou odstraněné ochrany (dle mého názoru stejně buzerují hlavně platící zákazníky), je jen jejich volba, a firmám to v podstatě nevadí, ba naopak. A pro studenta je pohodlnější si to osahat celé a na svém PC doma. Podmínka je, že s tím nesmí vydělávat - používat ke komerčním účelům!
Hodně programů je pro domácí použití zdarma, nebo za pakatel - řádově stovky Kč.
Jinak o erudovanosti škol si nedělejte iluze. Narážím na jejich „kompetentnost“ každý den. :/

Za třetí. To co se vysílá na TV NOVA, nebo i někdy na ČT, je většinou totální nesmysl, když zabrousí do oboru kolem počítačů, je to absolutně zmatené a nesmyslné. Když vyplodí reportáž o virech, tak se mlátím smíchy na podlaze, jaké bludy z nich vypadnou.

Za čtvrté. Kde jsem psal co o 10.000?

A za páté. Děláte si z nás srandu?

Odp4: České školy učí studenty KRÁST????????
Juras, 22.5.2007 21:36

Nesrozumitelnýho tam nemáš nic - každej feťák by se za Tebou nadšeně hnal pro ten crack ;-)

Odp5: České školy učí studenty KRÁST????????
NEMO, 22.5.2007 21:52

Tak jo, uznávám, jedno slovo tam je takové, v běžném životě používané v jiném smyslu.
:-)

Svět PC a internetu už je zkrátka takový.

Odp3: České školy učí studenty KRÁST????????
Juras, 22.5.2007 21:29

No, nevím nevím. Na jednu stranu každého podnikaděje podezíráte, že Vás chce odrbat, na druhou stranu hned koupíte něco, co Vám podnikaděj řekne, že musíte mít. Dal Vám aspoň vybrat, jestli chcete legální software zadarmo nebo dražší? Radil jste se s někým důvěryhodným?

takže další podnikaděj...
Vlastimil Čech, 22.5.2007 22:36

Upřímně řečeno, přečetl jsem si co se dalo, a pozoruměl jsem tomu jak se dalo... zejména jsem se pod vlivem osvěty obával nelegálního software... a bylo mi řečeno panem podnikadějem, že opravdu existuje „stáhnutý“ nelegální software, kde hesla a zákonná ochrana programu „Háčkaři“ od slova „hacker“ ...tedy „ten co klestí cestu“ jest úmyslně poničená natolik, že ho může nezákonně použít i ten kdo si ho nekoupil, tedy jakoby se někdo vlámal do vagónu, aniž by zaplatil jízdné...nebo existuje zákonně nakoupený program prý „krabičkový“, kde je vše v pořádku, nic není nezákonně okopírováno, od všeho jsou licence a tak... tož jsem ovšem chtěl to čestné a správné řešení, protože chudoba cti netratí...nemusím se bát sofwarové policie, každá věc je kompletní jak má být.... takže říkáte, že mě ZASE ošidili? A kdo? Zase nás nějaký Podnikaděj opodnikl? Chtěl jsem aby to měl synek v pořádku, že... fakticky jsem v té věci laik, samouk... tož tak na nás... opodniknout je nás třeba...

Odp: takže další podnikaděj...
Juras, 23.5.2007 0:26

Nevím, jestli Vás zase ošidili. Existuje i software, který je legálně zcela zadarmo - účtuje se jen manipulační poplatek, případně médium. I zadarmo můžete naplnit počítač legálními kvalitními programy. Jestli je to ale pro někoho to pravé, to se musí posoudit z více hledisek. Jestli by se mu třeba nepletly různé operační systémy používané na různých místech, jestli pro danou platformu existují dobré programy uspokojující jeho potřeby atd...

K dotacím a vzdělání
Márinka, 20.5.2007 18:08

Jak jsem již několikrát zmínila, problém dotací není můj problém. Ten neřeším - pokud chci na TO KONKRÉTNÍ představení jít, vím, jak na něj ušetřit. Spíše mne pobouřila ona věta - „musí být drahé, je to kulturní statek pro elity“ - což není pravda. Divadlo dělají i amatéři a levně a skvěle a na úkor svého času ba i financí. V našem městě jsou amatérské divadelní spolky a mají úspěch i za hranicemi okresu. Fandím jim. A co se onoho základního vzdělání týče - divadlo neodmyslitelně patří k naší historii, k vlastenectví, k boji za český jazyk, národní identitu, svobodu - viz Tyl, Voskovec, Werich, Havel, ... Rádi zapomínáme na nedávnou minulost. Mladí lidé se neradi ve škole šprtají data, situace, události. Stačí však shlédnout úžasnou Báru Hrzánovou v Hrdém Budžesi, a nejen se pobavíte, ale také se zamyslíte. A ještě k těm penězům. Pokud chci návštěvníkům naší knihovny dopřát literárně-divadelní zážitek z představení v rámci projektu www.listovani.cz, seženu sponzora. Ba co dím, už jsem ho sehnala. Protože jsou v naší společnosti lidé a firmy, kteří chápou, že kultuře se při její cestě ke všem divákům - nejen k elitě - musí pomoci. A netrvám na tom, že to musí být stát.

Duchovní elita???
Kareta, 20.5.2007 20:14

Váhám tak trochu nad termínem „duchovní elita“. Nejsem si jistá, koho bych si měla vlastně pod tímto označením představit- lékaře, vědce, učitele, publicisty, umělce, inženýry...? Rozhoduje o příslušnosti k duchovní elitě druh a délka vzdělání, či jeho zaměření, nebo snad počet přečtených knih, nebo snad počet vlastních publikovaných knih, nebo počet dětí, nebo věk, nebo původ, nebo náboženské vyznání, nebo hudební sluch...? Umění přece tvoří a za uměním chodí lidé rozmanití, často úplně odlišně založení, ale i přes všechny možné vnější i vnitřní diference jim většinou přináší kultura určitý hodnotný zážitek, proto ji vyhledávají.
S těmi dotacemi je to sporné. Podobně jako kultura je na tom i sport. Ani jedno z těchto odvětví není nezbytné pro fungování státu, ani jedno není životně důležité, obě poskytují zábavu a vnitřní uspokojení, obě podněcují národní hrdost a sebevědomí a reprezentují naši vlast v zahraničí. Nebude-li se přispívat na kulturu, měl by se přestat dotovat i sport. Ubylo by divadel, ubylo by malých regionálních souborů, ubylo by sportovních klubů a stávající i příští generace by vesele duchovně i tělesně krněly. :-( To by nebyl asi zrovna žádoucí vývoj!
Základní odlišnost homo sapiens od ostatních tvorů spočívá přeci v tom, že mu nestačí uspokojovat pouze fyzické potřeby, ale musí ke své spokojenosti naplňovat i potřeby duchovní.

Odp: Duchovní elita???
Márinka, 21.5.2007 7:59

„Píšete“ mi z duše. Děkuji Vám :)

Duchovní elita?
Olix, 22.5.2007 8:44

Pod tímto pojmem si představuji člověka, který poznal svět poněkud více než jen z povrchu... :-)
Márinko, nedivím se, že Vás ona „osudná věta“ rozhodila. Divadlo vždycky bylo a bude duší národa, ve kterém se odráží skutečnost i přítomnost lidského prožívání. Divadlo dokáže jasně vykreslit tvář společnosti, nastavuje zrcadlo všem přítomným a my všichni se tak na chvíli stáváme jeho součástí...
Z tohoto pohledu je duchovní elitou každý z nás..:-)

Odp: Duchovní elita?
ivan, 22.5.2007 13:47

Po nastavování zrcadla společnosti a vykreslování tváří se mi už stejsklo. Konečně někdo. ;-)

Odp2: Duchovní elita?
NEMO, 22.5.2007 14:02

Rád se dívám na záznamy divadel, Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha.
Jejich napnelismus je nepřekonatelný. :)

Tohle dneska už není, to co mají v nabídce divadla je kolikrát horší jak nabídka v kině, nebo večení program NOVA...
Buďto 100krát semletá klasika a osvědčení autoři jako je Shakespeare, nebo pokus o modernu, která končí tragicky.
Jsou dneska vůbec takový herečtí velikáni jako byl třeba Burian, Pešek, Nový, Plachta, Kemr, Sovák, Kopecký, kteří opravdu hráli? A herečky taky jsou takové nemastné neslané.
Dneska mi ti herci tak nějak splývají a mám potíže si je zapamatovat, nemají výrazný projev nebo nejsou osobností. :/

Odp3: Duchovní elita?
romantik, 22.5.2007 23:12

Také mám takový dojem. Ono totiž být OSOBNOSTÍ a tedy i HERCEM znamená být vyjímečný, originální, jednat, žít a hrát s vnitřním maximálním nasazením bez ohledu na to, zda to právě je ve společnosti standardní. Významné osobnosti v historii byly často svými současníky nepochopeny, odmítány až zatraceny (viz starý časopis Přemožitelé času).

Odp: Duchovní elita?
romantik, 22.5.2007 23:21

... Ano, každý z nás, který soucítí s ostatními lidmi, který se snaží pomáhat potřebným, který odmítá utiskování člověka člověkem, který čerpá morální sílu k životu z klasické literatury a klasického divadelního repertoáru. „Duchovní elitou“ nejsou vlastníci naditých peněženek. Duchovní elitou skutečnou, domnívám se, byla např.Božena Němcová, přestože měla různé osobnostní chyby z nichž pro ni osudová se stala její neschopnost vydělat a hromadit peníze.

můj názor
astra, 22.5.2007 10:49

myslim ,že divadlo má byt přístupneno tak aby každy si to mohl dovolit,ne aby byli vstupenky jen pro lépe situovany i důchodce má ještě zájem ale za takové ceny?

Nečilte se Vážení, nestojí to za to...
Geo, 22.5.2007 22:22

Nečilte se Vážení, nestojí to za to.
V dnešní době i divadlu vládne přece
zlato , je tu módní vystupovat jako
světa elita, nežli sami sobě přiznat
, čumíme jak jelita.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.