Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

30.4.2007 14:35

Vlaky mají dobrou budoucnost, ale ...

Železniční doprava má budoucnost pokud :

-České dráhy zůstanou v rukou státu a zůstane zachován monopol na nákladní a osobní dopravu. Plánuje se vyčlenění nákladní dopravy do dcery ČD Cargo a její následný prodej. Ze ziskové nákladní dopravy nebude možno křížově financovat ztrátovou osobní dopravu. Zisk zůstane akcionářům. Ztrátovou osobní dopravu bude hradit stát a kraje a vhodnou cenovou politikou a mediální propagandou o neefektivnosti budou postupně omezovány spoje či rušeny celé regionální tratě.

-bude vytvořena dceřinná společnost AdČD a.s. Autobusová doprava Českých drah, která bude provozovat autobusovou dopravu z velkých měst do okolních vesnic navazující na vlakové spoje. Autobusová doprava je dnes dobrý kšeft, proč se nezapojit a nezlepšit služby cestujícím?

-ve vedení Českých drah nebudou lidé nepřející železniční dopravě. Mohli by investovat do propojení lokálních tratí a rozšířit tak železniční síť, stačí se podívat na železniční mapu. Místo toho si vyplácejí vysoké platy, jízdným odrazují cestující a propouštějí zaměstnance.

-ve vedení krajů nebudou lidé kteří se handrkují o pár milionů s Českými drahami a ruší spoje na regionálních tratích, aby vzápětí odkleply stavbu silničních obchvatů a silnic za desítky miliard korun. Musí se přeci co nejrychleji zrušit a pokud možno vytrhat regionální tratě aby se rozbila páteřní síť ve prospěch autobusové a individuální dopravy.

-na ministerstvu dopravy a životního prostředí musí být lidé kteří dokáží odolat silniční lobby.

A co se týče srovnávání cestování vlakem a autem,

tak do nákladů na cestu autem by se měla započítat i cena auta, různá pojištění, náklady na údržbu a (byť směšně nízká) cena dálniční známky. Dále se silnice a dálnice staví, udržují a opravují z veřejných rozpočtů, tedy z daní které platí nejen ti kdo nejezdí autem ale i ti co auto nemají. Zrušil bych dálniční známku a zavedl tzv.diskriminační poplatek. Každý majitel osobního auta by zaplatil roční paušální poplatek 5 000 kč ročně, nákladního auta 20 000 a TIRáci 100 000, ze kterého by se platila údržba a oprava silniční sítě. Pak si spočítejte jestli se vyplatí jet do Ostravy vlakem nebo autem. Je to jenom v preferování jedné dopravy na úkor druhé a motorlobby je úspěšnější. Jsou přijímány zákony a zaváděny takové procesy které uměle zvýhodňují z principu logiky (logiky oproštěné nad různé ideologie typu svoboda jedince, volný pohyb zboží atd.) krutě neekologickou a neekonomickou automobilovou dopravu.

Pokud by se zavedly výše zmíněné diskriminující poplatky tak by se docílilo toho že by většina lidí cestovala hromadnou dopravou. Ti bohatší by jeli do práce v plném autě.

A nedostatku rohlíků v zapadlých vesničkách bych se nebál, třeba by se přišlo i na to že každá vesnice by uživila svého živnostníka-pekaře (a další profese).
V průběhu desetiletí by se poklesem automobilové dopravy ušetřily peníze na údržbu a výstavbu dálnic a nových silnic a šetřilo by se životní prostředí.

Ještě k té nákladní železniční dopravě která dosud EXISTUJE a VYDĚLÁVÁ přesto že je diskriminována oproti kamionové nákladní dopravě.Mýtné na dálnicích je asi 7 kč/km. „mýtné“ na železnici je cca 55 kč/km.Kdyby se to vyrovnalo u obou doprav na cca 40kč/km a zavedly se výše zmíněné diskriminační poplatky na dálnici, kdo myslíte že by vozil zboží po dálnici?

Není dáno jaká doprava je výhodnější.Lidé si prostřednictvím volených zástupců sami nastaví ekonomická pravidla a rozhodnou jaká doprava bude zvýhodňována a jaká tedy pro ně bude „výhodnější“.Dnes je to individuální silniční doprava.Za deset let to může být železnice.

Souhlas
Nesvobodny zednik, 30.4.2007 18:00

Neni co dodat,jen tise doufat.Auto jsem prodal v roce 1981,nebot v Praze netreba,horsi to je venku,tam je clovek bez auta mrtvola.

Výborně!
Tři kroky do tmy, 30.4.2007 18:17

Výborný článek. K věci, bez nějakých emociálních výlevů a nesmyslů. Souhlasím s autorem, že chyba je v systému a řízení železniční dopravy. Přidám pár čísel: v managementu ČSD těsně před rozdělením federace (a železnic) sedělo cca 800 lidí. Rok po rozdělení drah čítal management ČD asi 1200 dříčů.

Když se bavíme o nákladní dopravě, uvítal bych větší pružnost. Těžko asi u drah dosáhneme ideálu *Just in time*, ale zlepšovat lze opravdu dost. Dodací lhůty a podmínky ze strany ČD jsou pro přepravce dost drsné. Čekat např. na hlubiňák nejméně sedm dní jednoho fakt omrzí. V případě svátku se termín samozřejmě prodlužuje.

Kupředu levá!!
BZA, 30.4.2007 19:04

Výborně, autodopravci budou samozřejmě chvíli protestovat, ale co je nám do nich, že? Stejně je to cháska kapitalistická. Ale za to mi „obyčejní lidé“ si s radostí připlatíme za výrobky a služby. Nebo že by ti zlotřilí kapitalisti ty poplatky nepřevedli na koncového zákazníka a zatáhli to ze svého?

Odp: Kupředu levá!!
Martin K., 1.5.2007 10:48

S radostí si nepřiplatíme, ale s radostí si budeme MUSET připlatit, nikdo se nikoho nebude ptát.
Na reformy se dnes také nikdo neptá a jsou prezentovány jako hotová věc která se MUSÍ udělat.Tak když budou autodopravci cítit potřebu protestovat tak uspořádají demonstrace.Na to mají právo.Ale pak se budou muset přizpůsobit.

Odp2: Kupředu levá!!
BZA, 1.5.2007 13:55

O reformách se mluví už minimálně 3-4 roky ne-li více. Ostatně každá politická strana, která se dostala do parlamentu, nějakou tu reformu ve svém programu měla. Voliči si ty strany zvolili a proto nějaká reforma možná bude. Takže řeči že se nás nikdo neptal, jsou jen kecy. Strany je mají ve svém programu a jejich volbou dávám souhlas k jejich realizaci.
To, že nejsou prováděny čistě, ale je to v podstatě slepenec různých vlivů té nebo jiné strany je dáno volebním výsledkem.
No a teď k těm poplatkům, myslím že jste nějak hmotně zainteresován v ČD, protože tím, že uměle ovlivním ceny autodopravy směrem vzhůru většími daněmi, tím více zvýhodním jiné formy dopravy. Kdo by pak tu modrou armádu držel na uzdě když by se zlikvidovala konkurence? Vy by jste chtěl jezdit z Prahy do Ostravy vlakem za třeba za 4000,-? Kdo tomu zabrání, aby si ČD nestanovovala cenu jak ji napadne, když bude mít v podstatě monopol?
Ono podnikatelé nejsou jen pekaři, ale i jiná řemesla, a ti také nemají u dílny vlastní vlečku takže jsou závislí na autodopravě. Jejich znevýhodněním je odsoudíte k zániku. Takže jeden neuvážený direktivní zásah do ekonomických vztahů ovlivní mnohem více lidí, než se původně myslelo, takže nejen autodopravci se budou mít hůře, ale i celá odvětví průmyslu by se dostala do potíží.

Odp3: Kupředu levá!!
Martin K., 1.5.2007 16:03

Uvidíte jak začnou všichni řvát až se reforma projeví v jejich peněženkách.O plnění neplnění programu bych radši pomlčel, všechny jsem je nečetl.
A teď k těm poplatkům.
V letech 2002 - 2004 jsem nějakou dobu zastával vysoce postavenou funkci traťového dělníka.Dostal jsem vaťák, ušanku, boty pracovní, boty pracovní vysoké plstěné, montérky, ochranné rukavice, vestu, píšťalku a režijku.
A monopol by samozřejmě zůstal zachován pouze 10, 20 let až by se dopravní systém stabilizoval, poté lze uvažovat o konkurenci, či částečné privatizaci.
Prostě až by se zlikvidovala
- nesmyslná přeprava zboží z jednoho konce světa na druhý
- neekologická a neekonomická silniční nákladní doprava,
tak se může vesele privatizovat.

Odp4: Kupředu levá!!
opičák, 1.5.2007 17:39

čili bychom zákazníky čd ožebračovali jen těch 10 - 20 let. to „stabilizoval“ by znamenalo masivní a uměle vytvořené přebujení železniční dopravy, máme-li věci přesně pojmenovávat.

Odp5: Kupředu levá!!
Martin K., 1.5.2007 19:29

Jenom jeden dotaz, Vy jste pro zalévání krajiny asfaltem, pro zvyšující se těžbu ropy, pro zvyšující se znečišťování životního prostředí ?

Odp6: Kupředu levá!!
opičák, 1.5.2007 19:59

Vy stále nechápete podstatu problému. Vaše opatření neznamenají nic jiného, než pošlapání svobod každého z nás. Nelíbí se mi krajina zalitá asfaltem, ale uznávám, že pro fungující společnost jsou silnice nezbytné.

neznamenají nic jiného, než pošlapání svobod každého z nás. Nelíbí se mi krajina zalitá asfaltem, ale uznávám, že pro fungující společnost jsou silnice nezbytné.

Pokud jde o znečišťování životního prostředí, daňové zatížení by mělo odpovídat právě míře, kterou různé dopravní prostředky znečišťují prostředí (daně by se měly používat k odstraňování ekologických škod). a pokud jí odpovídá, pak už pro nějaké diskriminační poplatky není prostor - to, co si autodopravci znečiští , odčiní si vyplacením oné daně, která by měla být použita na odstranění znečištění. musí to být vyváženo. není možné někomu přikazovat, čím má jezdit a jaké výrobky si má kupovat (přesně to byste totiž dělal, kdybyste chtěl zavést diskriminační poplatek).

Odp7: Kupředu levá!!
Martin K., 1.5.2007 22:10

Vy chápete podstatu problému trochu jinak, nicméně já si myslím že jednou dojde k vyčerpání ropných ložisek, co bude potom? Samozřejmě jako první dojde k dojemné celosvětové shodě ohledně zrušení zákazu těžby nerostných surovin v polárních oblastech, již nyní jsou např.rušeny zákony proti těžbě ropy na Aljašce. Po vyčerpání těchto zásob dojde k čemu? „Fungující“ Společnost bude tak závislá na ropném průmyslu (to není jen výroba paliv, ale i plastů, léků ad.), že aby se nezhroutila bude potřeba silná autoritativní vláda která udrží pořádek.

A co se týče těch daní z autodopravy, které „stačí“ na likvidaci ekologických škod. Myslíte že se z nich platí likvidace ekologických škod při haváriích na ropných plošinách, v rafinériích, na ropovodech, při nehodách tankerů nesmyslně křižujících světová moře a oceány všemi směry kvůli maximalizaci zisku z prodeje ropy?

Odp8: Kupředu levá!!
Jimmy, 1.5.2007 22:44

A co se týče těch daní z autodopravy, které „stačí“ na likvidaci ekologických škod. Myslíte že se z nich platí likvidace ekologických škod při haváriích...
Minimálně u nás stačí, protože do dopravní infrastruktury jde u nás jen asi 9% z vybraných daní z benzínu a nafta, o DPH nemluvě. A nevšiml jsem si, že by u nás bylo nějak moc ropných havárií které by bylo nutné platit. Naopak se příjmy ze spotřební daně zalepují díry v bezedném státním rozpočtu.

Odp9: Kupředu levá!!
Martin K., 3.5.2007 23:01

V podstatě ekologické havárie na mořích se nás podle Vás netýkají, protože nemáme moře - logicky ne!!!

Minimálně u nás stačí, protože do dopravní infrastruktury jde u nás jen asi 9% z vybraných daní z benzínu a nafta, o DPH nemluvě.

Stačí na odstraňování ekologických škod? Co je za plotem (hranicemi) se nás netýká.Ať si to vyžerou někdo jinej, že Jimmy.

Odp10: Kupředu levá!!
Jimmy, 4.5.2007 19:02

Když budu odebírat rohlíky z pekárny ze sousední vesnice, tak přeci také nebudu platit škody za nepojištěného pekaře, který při své cestě s rohlíky do mé vesnice nabourá někdo po cestě zánovní Ferrari.

Stejně, když si objednáte nové auto a kamión co ho poveze z továrny do místního autosalonu se po cestě nabourá, tak také nebudete platit vzniklé škody a dokonce nebudete platit ani ten rozbitý objednaný vůz, protože škoda nastala ještě před jeho převzetím.

ČR odbírá ropu od nějaké firmy (tj. většinou z Ruska). Ropu odebírá v ČR. Vzhledem k velikosti trhu, jsme asi tak velcí zákazníci jako jedna větší rodina pro pekaře.
Takže v zásadě si platíme škody vzniklé na našem území po převzetí ropy. Škody vzniklé po trase nás nezajímají, protože nemáme žádnou možnost jim zabránit.

Odp11: Kupředu levá!!
Martin K., 4.5.2007 21:41

Ale havárie kamionu s novými auty nezničí stovky kilometrů pobřeží, nezabije statisíce vodních živočichů, nezničí ekosystém....

Srovnáváte nesrovnatelné!

A když dojde k nehodě na území státu tak náklady na odstranění platí stát, ale když se havárie zasáhne mezinárodní vody (které patří všem) tak náklady platí kdo? Všichni?

Ropa nejsou rohlíky!

Odp12: Kupředu levá!!
Jimmy, 5.5.2007 11:32

Zakoupené vozidlo také není obchod za desítky miliard korun ročně, ale za pát set tisíc Kč. A škody jaké může napáchat kamion vzhledem k ceně vozidla, které jsem si objednal mohou být značné. Takže je to přesně porovnatelné, pouze logicky, když obchodovaná komodita je řádově dražší, tak i možné způsobené škody můžou být řádově větší.

Když se nehoda tankeru stane v mezinárodních vodách (což se ČR nijak netýká), tak způsobené materiální a ekologické škody budou řádově menší než když se stane havárie u pobřeží. Jednak uniklá ropa půjde bez problémů čerpat z hladiny a jednak časem sama klesne na mořské dno, které je mezinárodních vodách většinou tak hluboko, že je téměř bez života.

Odp13: Kupředu levá!!
Martin K., 8.5.2007 20:24
Odp8: Kupředu levá!!
opičák, 2.5.2007 13:54

ropa nedojde ze dne na den.

Odp9: Kupředu levá!!
Martin K., 3.5.2007 23:05

Nedojde ze dne na den? No a? Nemusí dojít ze dne na den.

Co dnes udělá s cenou ropy jeden hurikán Katrina, vojenský puč v Nigérii a povstalci do vzduchu vyhozený ropovod v Iráku?

Odp10: Kupředu levá!!
opičák, 4.5.2007 13:33

myslím, že tohle bylo dostatečně probráno. časem se poptávka po ropě sníží. nemyslím, že tahle katastrofická věštecká vize je nevyhnutelná.

pěkné, pěkné
opičák, 30.4.2007 19:45

hlavně by mězajímalo, z čeho jste vypočítal ten diskriminační poplatek.

jinak si spíš myslím, že železniční doprava má budoucnost, pokud české dráhy NEZŮSTANOU v rukou státu. každý monopol znamená ožebračvání zákazníků nedostatečnou motivaci (vlastně téměř žádnou) ke zlepšení poskytovaných služeb a vůbec nepřirozený zásah do přirozeného běhu věcí. kdyby existovala v tomto odvětví volná konkurence, pak by se zlepšily služby, cena by byla přesně taková, jaká má být a využívanost železnice by byla v souladu s přirozeností.

Odp: pěkné, pěkné
Martin K., 1.5.2007 11:17

Diskriminační poplatek jsem nevypočítal nijak, jenom jsem to tak odpálil od boku, ty čísla mi připadají tak akorát (k dněším cenám samozřejmě).Jinak šlo spíše o ten poměr 5%. 20%, 100% dle zatěžování silniční sítě.

Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Jimmy, 30.4.2007 20:40

Každý majitel osobního auta by zaplatil roční paušální poplatek 5 000 kč ročně, nákladního auta 20 000 a TIRáci 100 000, ze kterého by se platila údržba a oprava silniční sítě.

Připomínáte mi lidi, kteří na otázku, zda by byli ochotni za zvýšení bezpečí, zlepšení školy atd. zaplatit mírně vyšší daně, odpoví že ano. A když se jich zeptáte na kolik by se tedy mohly zvýšit daně, tak odpoví ,že na 25%. Přitom už dnes všichni platí celkovou daň 45-55%.

Nicméně k věci:
Nejběžnější dnešní motorizace (1350-1850 ccm) má jen povinné ručení 3500-6000 Kč ročně a většinou kolem vámi navrhovaných 5000 kč. Navíc z ceny benzínu tvoří cca 60% daň. To při ceně 28Kč/l dává z každého litru 16,8 Kč státu. Při průměrném nájezdu 10 000km ročně a spotřebě 7 l/100km znamená ((10 000/100)*7)*16,8=11 760Kč oficiálně zdůvodňovaných jako cena za údržbu silnic, tedy více než dvojnásobek vámi navrhovaného diskriminačního poplatku

Přejdeme k TIRákům
Pominu povinné ručení. Jen silniční daň, kterou musí podnikatelé platit je něco přes 50 000Kč ročně. Dále v naftě dělá stejně jako v benzínu 60% ceny daň státu. nafta je ovšem trochu levnější, cca 25Kč/l , takže stát dostane z každého litru 25*0,6= 15 Kč. Spotřeba TIRáků je kolem 30 l/100 km. TIRák je drahá hračka, tak musí jezdit aby se zaplatil, takže průměrných 500 km denně je celkem pravděpodobných. To dělá ročně cca 500*300 (svátky...)=150 000 km. Takže stát ročně z jednoho průměrného TIRáku dostane cca ((150 000/100)*30)*15=675 000 kč ! To je cca 7x více než váš navrhovaný diskriminační poplatek

Takže je ono zvýhodňování automobilů před vlaky ?

Odp: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Martin K., 1.5.2007 15:09

No jo no, pokud uvažujeme (uvažujete) v mantinelech daných současným nastavením systému, se všemi jeho uměle vytvořenými závislostmi se svými výpočty, rozbory daňového zatížení, daně z paliva a tím vším samozřejmě máte pravdu.Ale nepochopil jste smysl toho co jsem napsal.
Nebylo by cílem narvat do silničního byznysu nové peníze z diskriminačních poplatků, ale omezit, ne-li rovnou zlikvidovat nákladní silniční dopravu.Mělo by to samé klady, díky nižší poptávce by klesla cena i těžba ropy, nebylo by potřeba tolika peněz na opravu zdevastovaných silnic, pomohlo by to životnímu prostředí a v neposlední řadě i k rozvoji místních malovýrob, živností na venkově třeba ad.
Takže jen stručně.K těm všem poplatkům a daním co jste psal a co se dnes už platí bych PŘIDAL diskriminační poplatek který by DISKRIMINOVAL automobilisty.Osobní doprava by byla diskriminována zdaleka nejméně (5 000 mínus cena zrušené dálniční známky 900) a nákladní doprava více (20 000 – cena zrušené dálniční známky 7 000) a dálková nákladní doprava zdaleka nejvíce (100 000 plus mýtné zvýšené na cca 40 Kč/km).Ano, jde o cílenou DISKRIMINACI určité skupiny.
Jde o to že by se nákladní silniční doprava tak zdražila, že kdyby výrobci promítli náklady na dopravu do cen výrobků, nevyplatilo by se plno spotřebního zboží a základních potravin nesmyslně převážet z místa na místo kamiony ale spíše železnicí a nebo …NEDEJKAPITALBOŽE… by se vyplatilo zakládat malé místní malovýroby základních potravin a výrobků, kterým by nemohli, díky nákladům na dopravu, konkurovat výrobky hromadně levněji vyráběné ale draze (i po dráze) dovážené.
Tím by celosvětově poklesla nesmyslná nákladní přeprava, rozvinula by se místní malovýroba s dopadem na zaměstnanost a současné kapacity železničních překladišť a ostatní dopravní infrastruktury by bohatě stačily.
Malý příklad, třeba rozvoz mléka do supermarketů náklaďáky nebude nahrazen rozvozem mléka do supermarketů po železnici ale VYPLATÍ se založit malou místní mlékárnu pro nejbližší region.

Odp2: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
opičák, 1.5.2007 17:35

„Nebylo by cílem narvat do silničního byznysu nové peníze z diskriminačních poplatků, ale omezit, ne-li rovnou zlikvidovat nákladní silniční dopravu.“ jistě, proč ne. co takhle rovnou postřílet všechny autodoprovace stejně jako ty zlotřilý majitele těžařských firem.

jakákoliv diskriminace je nepřípustná. jestliže je systém nastavený tak, že peníze ze zdanění silniční dopravy stačí na pokrytí veřejných nákladů na udržování a rozšiřování silniční sítě(je-li potřeba), pak nevidím důvod, pro nějaký další poplatek. jestliže je pro podnikatele v prostředí, kde není žádný druh dopravy uměle dotován státem, výhodnější dopravovat zboží po silnici, pak je třeba to respektovat. jestliže to respektovat nehodláme, jedná se o zásah do individuální svobody. krom toho by to jistě mělo celou řadu negativních ekonomických důsledků - jako třeba celkové zdražení(přecejen by se využíval méně výhodný druh přepravy)

Odp3: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
BZA, 1.5.2007 18:18

Proč hned střílet nebuď tak krutý. Co takhle je jenom pozavírat do pracovních táborů ve jménu lidově demokratické železnice a kde by od rána do večera kladli koleje i do té nejzapadlejší vísky. To by v tom byl čert aby jsme tu železnici nevybudovali.

Odp4: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Martin K., 1.5.2007 19:27

Jenom jeden dotaz, Vy jste pro zalévání krajiny asfaltem, pro zvyšující se těžbu ropy, pro zvyšující se znečišťování životního prostředí?

Odp5: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
BZA, 1.5.2007 23:09

Osobní individuální doprava existovala vždycky, dříve se jezdilo na koních a na vozech, dnes se jezdi autama. Prostě to tak je a taky to tak bude. Pevně věřím, že si lidstvo s ropným problémem do budoucna poradí. Ostatně podle předpovědí „odborníků“ z šedesátých let by jsme už správně neměli žádnou ropu mít. Prostě se přejde na jinou technologii, třeba vodík, nebo palivové články. Taky to může být naprosto něco jiného. Ale jedině pod podmínkou, že nikdo nebude žádným nařízením blokovat přirozený vývoj. Na automobilový průmysl se nabaluje spousta jiných odvětví a jednostranným omezením automoto průmyslu bychom ochromili naši ekonomiku, zvláště když ostatní země to neudělají.
A navíc se mě zdá Váš přístup tak trochu totalitní, který by akorát nasral spoustu lidí a stejně by nic nevyřešilo.

Odp4: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Martin K., 1.5.2007 19:40

-bude vytvořena dceřinná společnost AdČD a.s. Autobusová doprava Českých drah, která bude provozovat autobusovou dopravu z velkých měst do okolních vesnic navazující na vlakové spoje. Autobusová doprava je dnes dobrý kšeft, proč se nezapojit a nezlepšit služby cestujícím?

Odp2: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Jimmy, 1.5.2007 20:45

...zakládat malé místní malovýroby základních potravin a výrobků, kterým by nemohli, díky nákladům na dopravu, konkurovat výrobky hromadně levněji vyráběné ale draze (i po dráze) dovážené.
Cena dopravy je dnes jen nepatrný zlomek nákladů, řádu jednotek procent (respektive cena za kamion je cca konstantní nezávisle na tom co veze). Pokud by měl být lokální výrobek z malé výrobny levnější než dovážený hromadně vyráběný, tak by cena dopravy musela být v ceně 2-5 násobku současné ceny výrobku. Hromadná výroba je z principu vždy výhodnější a to někdy až řádově !
Dovedete si představit, že by jste za absolutně cokoliv platil 2-5x tolik co dosud ? Tedy stav jakoby se současná průměrná mzda snížila z 20 000 Kč na 4 - 10 000 Kč ! ?

Navíc větší ekologičnost lokální výroby nemusí platit. Ano, výrobky se budou dopravovat na menší vzdálenost, ale ty výrobky musíte vyrobit. A místo velkého jednoho stroje který vyrobí např. 100 výrobků za hodinu budete mít 50 malých strojů které vyrobí 2 výrobky za hodinu. Ale pozor, ty malé stroje nebudou 50x menší, ale jen např. 10x. Rázem pro výrobu stejného množství výrobků musíte vyrobit 5x tolik strojů (na tuny). Zároveň bude mít 50 strojů statisticky mnohem častější poruchy než jeden velký stroj, takže potřebujete nejen mnohem více lidí na obsluhu 50 malých strojů, ale překvapivě i mnohem více opravářů.

Prostě současný stav je optimální, protože podnikatelé samy hledají optimální řešení. Pokud do systému budete zavádět jakákoliv umělá omezení, dosáhnete pouze toho, že se všichni budou mít hůře (i když pár privilegovaných se může mít i lépe, jak známe z komunismu).

Odp3: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Martin K., 8.5.2007 20:32

Skutečná cena zejména silniční dopravy se do ceny výrobků nepromítá protože ji dotuje stát ze státního rozpočtu. Ten je pak deficitní. Musí se dělat reformy, ale šetří se na nesprávných místech. Obyvatelstvo si myslí, že cena dopravy je dnes jen nepatrný zlomek nákladů. Ano, je, ale ten větší zlomek nákladů, který není vidět, platí všichni prostřednictvím daní.

Odp4: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
wickon, 12.3.2008 15:18

Pane Krebs, prijde mi nerozumne psat, ze je silnicni doprava dotovana statem a zpusobuje deficit statniho rozpoctu, kdyz uvazite prijmy z dani uzce souvisejicich se silnicni dopravou. A navic vyzdvihovat zeleznicni dopravu, ktera je cernou dirou ve verejnych financich.

Odp5: Každý majitel osobního auta by zaplatil...
Martin K., 13.3.2008 18:21

Pane wickon, přijde mi nerozumné psát, že železniční doprava je díra ve veřejných financích, a navíc vyzdvihovat silniční dopravu, která je dotována nejen státem ale i kraji a obcemi.

Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
ivan, 1.5.2007 1:30

Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích bílá mouka,auta mouku rozváží z velikého nádraží.

Ruku na srdce,kdo z vás si myslí, že by vlaky dokázaly přepravit pouhých 30% nákladů přepravovaných po silnicích? Stejně by nakonec skončily na autech. Neumím si ani představit tu ohromnou zahlcenost nádražních překladišť a organizovanost takových naládek a vykládek v masovějším měřítku. Současná kapacita vlakových překladišť by okamžitě zkolabovala a několika hodinové, až denní čekačky známé z hraničních přechodů by postihly centra všech měst. Většina zboží by se nedostala na své místo určení včas.Zkuste někdo organizovat za takovýchto podmínek výrobu čehokoliv.Já si svoje auto rozhodně ponechám,rád se přijedu podívat na slavnostní sešrotování auta někoho,kdo by chtěl jít ostatním příkladem.

Ro-la
Tři kroky do tmy, 1.5.2007 9:10

To je fakt, nicméně si dokážu představit větší podporu systému RoLa, po vzoru Švýcarů. Řeč je samozřejmě o tranzitních kamionech, které republiku projíždějí. Tady by možná nastal problém s počtem vozů Saadkms, je jich nedostatek.

Odp: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 1.5.2007 15:19

Tato civilizace si vytvořila závisloti,které si sama zabudovala do systému a už se bez nich nedokáže obejít.

Tyto závislosti by preferencí železniční dopravy zmizely

A k těm překladištím a kapacitě dopravní sítě, když by vymizela nesmyslná přeprava určitých komodit (spotřební zboží, potraviny ad.) které se dají vyrobit či vypěstovat v místě spotřeby tak by se současná dopravní kapacita překladišť postačila.

Odp2: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 2.5.2007 3:05

Prominte, ale to jsou opravdu blaboly:-) Voda tece dolu, ze? Budeme tedy stavet kanaly nahoru? Je-li tedy vyhodnejsi i pri soucasne predrazene a nesmyslne zdanene (zhruba 2x vic nez v USA) cene poh.hmot jezdit auty(coz si zaplati jednotlivci a firmy sami) budeme budovat jeste hustsi a financne narocnejsi zeleznicni sit?(coz zaplati vsichni, i ti, co ji nepouzivaji). To je opravdu levicova logika par excellence. Navrhuji zcela opacne a na statni regulaci a pocet „dozorujicich“- cti UPLATNYCH uredniku velice nenarocne reseni. Jelikoz silnicni doprava jednoznacne do rozpoctu prispiva/je vase hruba neznalost, ze si myslite, ze penize ze spotrebnich dani jdou na silnice/ zatimco zeleznicni se musi dotovat, zrusme tedy tuto dotaci a podivejme se, co to udela:-) Pokud je zeleznice tak levna, jak rikate, jiste bude i v osobni doprave smele konkurovat te silnicni, ne? No a jak bude ropy ubyvat, bude stoupat poptavka po alternativnim palivu, tudiz si pokrok najde zcela prirozene svou cestu. Zatim je levnejsi ropu vyndavat ze zeme, nez vyrabet vodikove clanky. Az tomu tak nebude, prejdeme na nej, ne proto, ze to chteji globalni oteplovaci a jini podvodnici, ale jednoduse proto, ze to pro nas osobne bude vyhodnejsi a jaksi i nezbytne. Neco si nastudujte, nez zacnete mravokarat, ale jako pobaveni pred usnutim mne vas clanek poslouzil dobre, takze dekuji za rozptyleni. Neodpustim si take zamravokarat, kdyz uz si takhle grafomanim: Udelejte si poradek v osobnim a profesnim zivote, nez se zacnete hrabat v zivotech jinych. Az tomu tak bude, nebudete mit tyto regulacni a revolucni choutky, verte mi. Vetsina levicovych intelektualu (to je stejny oxymoron jako „dietni sadlo“) nemuze na trhu prace prodat nic jineho nez svoje teorie, proto tak cini. V podstate tak potvrzuji pravidla trhu, kterym se tak vehementne brani. Ale z toho prece logicky vyplyva, ze to nedelaji pro ostatni ne?

Odp3: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 2.5.2007 6:02

Tento Váš příspěvek bohužel nemá žádnou informační hodnotu.

Možná byste neměl tolik ponocovat.

No a jak bude ropy ubyvat, bude stoupat poptavka po - věřil byste tomu? - ropě.

Odp4: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Jimmy, 2.5.2007 6:54

Pravda bolí, že ? ;-)

No a jak bude ropy ubyvat, bude stoupat poptavka po - věřil byste tomu? - ropě.
Jak bude ropy ubývat, bude se především snižovat její těžba. Prostě už nebude technicky možné vytěžit více. Protože poptávka bude zpočátku konstantní, tak cena ropy poroste. A s nárůstem ceny začnou být výhodnější alternativní paliva a poptávka po nich poroste, přesně jak tvrdí Pavel Marcel.

Odp5: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 2.5.2007 13:33

Diky....

Odp6: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 2.5.2007 22:14
Odp5: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 2.5.2007 22:09

Omlouvám se Vám za způsobenou bolest.

No a jak bude ropy ubývat
- (tedy vytěžené ropy) bylo myšleno jako časový úsek, od současnosti do blíže neurčené blízké budoucnosti, něco jako „a jak bude plynout čas“.
Od osmdesátých let se každoročně ZVYŠUJE poptávka po ropě a tedy i těžba ropy. Ruku v ruce s ekonomickým růstem. Ale dnes je většina ložisek skoro vytěžena a náklady na těžbu se zvyšují s každým metrem hloubky vrtu navíc. Takže se ještě nějakou dobu dá udržovat současná produkce ropy a dokonce se dá i zvyšovat těžba ale za cenu ZVYŠUŠUJÍCÍCH se nákladů na těžbu, které se blíží k hranici ekonomické výhodnosti kdy náklady na těžbu nepokryjí výnosy z prodeje vytěžené ropy, nebo pokryjí, ale ropa bude za neprodejnou cenu. Jestli myslíte že se ložisko vytěží celé, tak se pletete, technicky to bude možné ale zbytek ropy v ložisku se prostě finančně nevyplatí vytěžit.

Protože poptávka bude zpočátku konstantní
Každoročně se zvyšující se poptávka po ropě, bez ohledu na na Váš názor je fakt který jsem si nevymyslel. Máme tu nové spotřebitele, Čínu, Indii, rozvojové země.

Zkuste si o tom něco přečíst:
http://www.euroekonom.cz/analyzy/z-ropa04.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ropa
http://xenetra.eu/view.php?cisloclanku=2007030009

Odp6: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
ivan, 3.5.2007 1:26

Martine,zavlečením nových technologií do našich životů se vždy jevil jako bezva nápad.Prvním krokem ke kolonizaci světa byla plachta. První využití jiné síly nežli živé, určitě nikdo nepokládal za první krok energetického hladu. Více lidí více spotřebuje,větší spotřeba umožňuje existenci vícero lidí. Tento vztah se rychle vyčerpá. Lidstvu nepomůže ani nalezení nových zdrojů z dosud neexistujících technologií.Tento vztah by byl zase rychle vyčerpán a vlastně nemá jiné řešení než dobrovolné omezení natality. Ke zhoršování stavu napomohl a napomáhá důchodový systém, který předpokládá trvalý,nebo zvyšující se počet plátců. Další problém, který se jevil jako užasný pokrok. Nemáme možnost zařadit zpátečku,nebo jenom obtížně.Celá naše civilizace ještě nikdy nebyla tak vratká.Tak co? Vlaky nebo auta? Civilizačně obstát, a nutnost každého z nás plnit svoje občanské povinnosti ze zákona, nám mnoho možností nedává.
Řešení vidím v celé přeorganizaci struktury společnosti,ale nevěřím v ni. ,,Vyspělý svět" se chová tak jako obyatelé měst,náměstí a ulice chtějí mít všichni čisté,ale svoje odpadky klidně navozí pod okna někomu jinému.Daleko větší počet malých a soběstačných hospodářských celků má energeticky a dopravně mnohem menší potřebu. Problém, jestli auta nebo vlaky by byl částečně vyřešený. Podmínkou by bylo zřeknutí se bydlení ve velkoměstech. Jsem pražský emigrant, z Prahy jsem se vystěhoval už před 17 lety,už tehdy mně vadila její přeplněnost. Milionová města nikdy nebudou využívat potraviny ze svého blízkého okolí. Mimochodem,dneska jsem si pochutnával na mlíce z Belgie. Litr mlíka,litr nafty! Čert vem celou unii i s jejíma dotacema.Tak mám takový pocit,že v nových hranicích EU vzniká nový Sovětský svaz.Takřka nemožné se stává skutečností.

Odp7: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Kelt, 3.5.2007 7:24

Dávám Ti plně za pravdu. Decentralizace by byla jistě krokem správným směrem, asi by všechny problémy nevyřešila, ale určitě by nám umožnila zmenšit závislost na cizích zdrojích. Stejným směrem, byť nevědomky a z donucení, se vydalo i římské impérium na konci svých dějin. Jenže který úředník v Praze, Berlíně či Bruselu se dobrovolně vzdá svého korýtka a řekne: „Fajn, lepší to bude beze mě, já se vrátím na venkov a budu si v klidu pěstovat brambory“? Žádný a tak k tomu kroku budeme také dotlačeni jako Římané proti své vůli, jenže v mnohem horší výchozí situaci. Bohužel.

Odp8: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 3.5.2007 22:30

Ano, jde o to zda tyto změny udělat „dobrovolně“ méně bolestně nebo být k ním násilně donuceni.
Je to jako když se zvyšuje hladina řek, starousedlíci odmítají opustit svůj majetek argumentujíce svými právy a obavou (logickou a oprávněnou) z drancování a bydlet někam do ubytovny se jim nechce (obrazně řečeno), protože doufají že se to nějak přežene. A když je pak záchranáři na poslední chvíli zachraňují místo toho aby pomáhali jinde, tak stihnou zachránit jen holé životy.
Kdyby věděli že bude jejich barák metr pod vodou a že o většinu majetku stejně přijdou, tak by tam nezůstali (nemá logiku plavat ve vodě) a odjeli by dobrovolně dříve.
Lidstvo je ohledně těžby neobnovitelných surovin jako starousedlík odmítající opustit luxus (v porovnáním s náhradním ubytováním) svého majetku a zachránit když ne barák tak alespoň část svého majetku dokud je čas, a začne problém řešit až na poslední chvíli, ale ne pro každého přiletí vrtulník.

Odp9: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Kelt, 4.5.2007 8:50

Jenže tak to bylo vždycky. Lidé jsou pořád stejní. V Paříži se tančilo, zatímco Guderianovy tanky projížděly severem Francie. Nikdo si nedokázal připustit, že by Hitler zaútočil a když pak Němci skoro bez boje dobyli celou Francii, byli všichni děsně překvapení. A takových případů bych v historii našel spoustu :-)

Odp8: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Eliška, 4.5.2007 13:12

Kroky ke snižování závislosti na cizích zdrojích již někteří lidé činí a myslím, že jich časem bude čím dál více přibývat. Mnoho lidí se začíná zajímat o ekozahradničení na svém vlastním pozemku nebo i v osadách stejného založení, s používáním technologií šetrných k přírodě a nezávislých na státních zdrojích, kdy časem předpokládají, že budou schopni zásobovat svými produkty jak svou rodinu, tak i další lidi. Sama jsem jeden z kurzů absolvovala a moc mne mrzí, že se sama podobného projektu nemohu účastnit, ani mi nevadí věk, jako to, že pro podobnou věc musí být zapálena celá rodina, tedy i manžel. Sama jsem vyrůstala v rodině, kterou z větší části živila vlastní zahrada a domácí havěť, takže si to dovedu představit, navíc permakulturní způsob přístupu k zahradničení odbourává pak nesmyslnou dřinu. A čím více lidem bude vadit, že se musí živit ovocem a zeleninou stále více ošetřené chemií, čím více budou lidem vadit jejich nemocné a alergické děti, tim více bude takových nadšenců přibývat. Já se snažím, aby takovou oázu zdravé zeleniny a ovoce našla na mé zahradě aspoň má vnoučata a nebyla odkázaná na hnus, který si říká ovoce a zelenina, v supermarketech a těm, kteří se odhodlali tvořit rodové statky, držím palce ze všech sil.
Takže doufám, že až bude nejhůř, budou už i tady lidé, kteří budou moci předvést, že to jde i jinak.

Jojo
Jana, 4.5.2007 13:52

Tyhle samozásobitelské tendence jsme tu na Svíci už párkrát probírali. Plně s vámi souhlasím, taky si snažíme vypěstovat nějakou tu zeleninu na záhoncích za bytovkou, teď máme už svou zahradu, až to oplotíme, možná si pořídíme i nějaké to zvířectvo, králíky, slepice, možná i kozu. :-):-)

Odp: Jojo
Eliška, 10.5.2007 12:36

Jano, tady se nejedná jen o samozásobitelské tendence, ale o tom, že je třeba absolutně změnit způsob myšlení. Možná, že byste si mohla přečíst knihu D.Holmgrena Permakultura. Podle něj je permakultura nejlépe navrženou představou toho, jak se můžeme vyvarovat následků ubývání energie. Jde o to, že představa že můžeme nadále žít jen s čistšími prostředky a méně energeticky náročnými auty v rámci toho, čemu se říká zelená revoluce - t.j. rozmach vyšlechtěných monokulturních plodin za podpory chemických látek a těžké techniky- je pouhá iluze. Skutečnosti života tak obrovské lidské populace v nízkoenergetické budoucnosti budou mít vážné důsledky pro každou oblast života a Holmgren dokazuje, že iluze, že můžeme dále obchodovat podle obvyklých pravidel je možná jen proto, že generace bohatšího světa ztratily spojení s přírodou. Permakultura není jen o způsobu zahradničení, jeho kniha je právě průvodcem v tom, jak my lidé se můžeme přizpůsobit skutečnosti snižující se energie, abychom to nejen pouze přežili. Proto mne mrzí, že se nemohu podobných projektů, jako jsou rodové statky, či rodová osada, účastnit, ale sama se mohu snažit své myšlení změnit i ve svých podmínkách, tedy být co nejméně závislá. Dávno se podvědomě bráním tomu, aby vše v domě bylo závislé na elektrice a na plynu, abych svou zahradu změnila v učesaný trávník obklopený tujemi, dávno se snažím mít různorodou zahradu s minimem okrasných dřevin, zato rozšiřuji počet rostlin poskytujících potravu jak nám, tak motýlům, hmyzu i ptákům, pokouším se o polykulturní pěstování zeleniny a zužitkovávám odpadní vodu z čističky na zalévání a nedopustím se nikdy plýtvání pitnou vodou ze studny na zalévání, na to máme navíc podzemní nádrž na dešťovou vodu. O používání herbicidů, pesticidů a já nevím čeho všeho ani nemluvím. A to je jen maličko z toho všeho, co člověk pro svou nezávislost může udělat. Je toho mnohem víc, daleko více, proto jsem vděčná internetu za to, že jsem na něm objevila stránky manželů Svobodových, ve kterých oni sami uskutečňují a učí ostatní to, čemu sami věří, takže pojmenovali vše, o čem jsem v poslední době stále podvědomě přemýšlela a taky jsem vděčná, že jsem se mohla účastnit jejich ekozahradního kurzu a naučit se mnohé. A navíc díky jim, jsem si přečetla i celou Anastásii. Samozásobitelské tendence - ten výraz pak z pohledu na celou tu problematiku je poněkud tristní. Doufám, že jsem se vás, Jano nedotkla, to by mne mrzelo, jen chci svůj příspěvek uvést na pravou míru.

Nemyslela jsem to vůbec hanlivě...
Jana, 10.5.2007 13:18

Eliško, nemyslela jsem ten termín nějak hanlivě. Naopak, velice tomu fandím. Stejně jako vy jsem přesvědčená, že převládající způsob života v naší západní kultuře je trvale neudržitelný, až si už pan Václav Klaus tvrdí, co chce.
Nejen, že je neudržitelný, je neomluvitelným parazitováním na lidech třetího světa.
Největší počin, nebo spíš nepočin, naší rodiny v cestě za lepším světem je to, že nemáme auto. Ale nevím, jak dlouho to vydržíme, tlak okolí je přímo obrovský.
Děkuji za doporučení literatury, ráda si přečtu, i tu Anastásii, o které všichni mluvíte a já se cítím jako analfabet. :-(

Odp: Nemyslela jsem to vůbec hanlivě...
Eliška, 10.5.2007 13:44

Nevím Jano, zda znáte stránky Ekozahrady.com, pro mne byly objevem, že je spousta lidí, kteří přemýšlí stejně a ještě něco více, že pro to něco usilovně dělají. Jsou perfektní tyto stránky, mluví mi z duše.

Odp6: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 3.5.2007 2:44

Ale, vzdyt mi tema clankama potvrzujete, co rikam! Ja jsem nikde netvrdil, ze spotreba neroste, ale ze logicky nemuze rust donekonecna, tak co resite? Umite pochopit psany text na ktery jeste k tomu odkazujete? Smirte se s tim, ze nase generace jeste pojede na ropu, jinak to nejde a nemuzou za to iluminati, ale prosta rec cisel. Darwin.....

Odp7: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 3.5.2007 22:51

Těmi články Vám „potvrzuje“ to co říkáte (i když jste toho moc neřekl) ten co je napsal, ne ten co Vám na ně napsal odkaz.
Ano umíte si přečíst článek ale asi nedokážete o obsahu uvažovat v souvislostech.
Nesmíte brát že všechno co je psáno je dáno. Příklad:
http://www.novinky.cz/specialy/dokumenty/odpovedi-vaclava-klause-pro-americky-kongres-k-problematice-klimatu_111801_p4qv7.html
http://www.novinky.cz/zahranicni/klimatologove-se-shodli--oteplovani-zavinil-clovek_108284_0bb9m.html
http://zpravy.idnes.cz/dokument-hlavni-body-zpravy-ipcc-d47-/zahranicni.asp?c=A070202_123948_zahranicni_rez
Které autoritě (straně) věřit.Jedna se mýlí, která?
K článkům co jsem Vám odkázal si můžete najít i opačné názory a počíst si.

Odp8: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 4.5.2007 12:17

Vy jste tedy opravdu myslitel. 1 a 1 jsou tri, protoze jsou takovi, kteri to tvrdi a musim nad tim premyslet. Ja jsem ke svemu nazoru nedospel podle nejakeho clanku, ale nazaklade naprosto zakladnich ekonomickych znalosti. A ekonomie je odvetvi matematiky, ktera(matematika abyste me nechytal za slovo) je nejblize absolutni pravde, proto se ji rika exaktni veda. Jenom me mrzi, ze jsem obkopen lidmi, kteri odmitaji uznat prirozenou lidskou interakci a neustale vymysli nejake socialne inzenyrske konstrukce. Vy si jen sam sobe nalhavate, ze chcete spasit lidstvo, vy chcete organizovat lidstvo, na coz nemate ekonomicky potencial a ani jako jednotlivec nikdy mit nebudete, jako clen vlivne korporace by jste ho mit mohl, ale s temito nazory se do techto sfer nikdy nedostanete a pokud by vas nahodou nejaky vas znamy dostal do cela firmy ktera by mela silu veci ovlivnit a vy ji vedl timto smerem, zkrachuje, je to ekonomicky nesmysl. Proto lidi jako vy zakladaji levicove strany ktere potom otravuji vzduch, nikomu nepomahaji a jenom zpomaluji ekonomiku. Jako jasny dukaz berte ekonomicky rust/vliv kontinentalni Evropa vs Anglie (a to uz to tam nejakou dobu kazi Labour Party) EU vs USA a EU vs Japonsko, Korea, Singapore.
Francie a jeji nejpomalejsi rust v Evrope budiz dukazem a odstrasujicim pripadem, kam tato politika vede. Severske zeme se zacinaji po desetiletce budovani socialniho statu opet vracet k staremu dobremu liberalnimu modelu(pomalu, ale je to jejich boj)z duvodu neudrzitelne nezamestnanosti a prebujeleho deficitu. O Rusku darmo mluvit, jeste ze maji ropu a to jsme zase na zacatku clanku o zeleznici.....Staci?????????

Severská ekonomika
Jana, 4.5.2007 12:35

Ekonomika severských zemí fungovala dobře dotud, dokud nedošlo k takové míře globalizace, že si tyto země svůj silný sociální stát už nemohly dovolit, protože by neobstály před všemocnými nadnárodními koncerny.
No, co si budeme namlouvat, ony stejně neobstojí. My samozřejmě taky ne. V budoucnosti státy v dnešní podobě zaniknou a svět budou ovládat mocné mezinárodní společnosti. Ať žije váš ekonomický potenciál. Hurá.

Viva Globalica
Tři kroky do tmy, 4.5.2007 13:13

státy v dnešní podobě zaniknou a svět budou ovládat mocné mezinárodní společnosti.

A nejen to. Přece se nezastavíme v půli cesty; ihned po odstranění státních útvarů vykořeníme samotného občana. Už to nebude pan Josef Novák, fanoušek Slavie a milovník plzeňského piva. Nejlepší bude jména úplně zrušit a nahradit čísly. Z pana Nováka se stane pouhá ekonomická jednotka, konzument europroduktů a rýžového 6° piva firmy Anheuser-Busch. Bude to krásný svět - ó, pro Forda!

Odp: Severská ekonomika
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:54

...z cehoz tedy logicky vyplyva, ze neobstala v konkurenci , takze je nefunkcni. Nokia je prece taky nadnarodni koncern a jeste k tomu Finsky...uz mi to zase tedy nedrzi pohromade, kdo ze za to muze? Nokia??? Jan Tleskac???

Odp5: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Jana, 5.5.2007 14:13

Máte rád Zeleného Raoula?

Odp6: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 5.5.2007 23:59

mam moc.....

Odp9: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 4.5.2007 14:05

>> „ekonomie je odvetvi matematiky“

A na to jste přišel, prosím jak? :-)

Tento názor trefně vystihuje úroveň Vaší argumentace, světoběžníku, který dělá do umění :-)

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Kelt, 4.5.2007 14:16
Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
opičák, 4.5.2007 17:27

já v tom žádnou nejasnost nevidím. ekonomika stejně jako matematika je založena na nezávislých principech. zkrátka zákon nabídky a poptávky je stejně nezávislý na našem mínění jako pythagorova věta.
ale třeba etika na žádných takových principech založena není. tady už záleží na subjektivním vnímání lidí.

Odp11: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 4.5.2007 19:26

ŽZádná nejasnost v tom není - ekonomie zkrátka není disciplínou matematiky. Jako matematika mě „takový dementní blábol“ uráží ;-)

Odp12: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Jana, 4.5.2007 20:03

Jejda, taky mám doma matematika. A taky je občas pěkně urejpanej, no skoro pořád. Souvisí to nějak s tou matematikou?

Odp13: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 4.5.2007 22:00

Já nevím, jak jsou na tom ostatní, ale spoustě lidí nerozumím. Oni si myslí, že řekli něco jiného než co řekli :-)

Jak to myslíš - taky urejpanej? Kdo je ten druhej vedle Tvého matematika? ;-)

A čemu vlastně říkáš rejpání? Když někdo prohlásí, že chemie je disciplínou biologie, mám ho nechat v tom bludu? Nebo se mám snažit domýšlet, že vlastně chtěl říct „biologie používá k vysvětlení některých jevů chemii“ a odkývat mu, že má pravdu?

Ale ne, to se netýkalo tohoto...
Jana, 4.5.2007 23:22

Ale ne, to se netýkalo tohoto příspěvku, spíš Villona, o kterém jsem nikdy netvrdila, že byl v Číně. Tady ti dávám za pravdu.

Odp: Ale ne, to se netýkalo tohoto...
Juras, 4.5.2007 23:43

Ale to nebylo rejpání, to bylo upozornění na logický kotrmelec. Tys psala, že číňani nejsou jiní a že se chovají jinak kvůli režimu. A zdůvodnilas to Villonem, který číňany vůbec neznal a psal o francouzích. :-)

Odp2: Ale ne, to se netýkalo tohoto...
Jana, 6.5.2007 9:41

To je na delší povídání. Napsala jsem to do romské diskuze, abych tady nenarušovala úvahy o dopravě.

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:27

jezis, proste to musi vyjit, jinak to neplati a neni pravda, tak jsem to myslel, to je slovickareni.
To ja nemyslel, to jiz davno prede mnou a netyka se to jen matematiky, jmenuje se to kriticky racionalismus vice zde, vsem urazenym matematikum se omlouvam, i kdyz si myslim, ze by je to v zadnem pripade urazet nemelo, ma to stejne metody.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Raimund_Popper

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:58

dobre, je to proste „shit“, uznavam spatna definice, nalezl jste, matematiku, logickou chybu v argumentaci? Zajima me to, jsem jen umelecka duse, logikou se zabyvam v pouze v pauzach mezi honenim groopies a v nespavosti spojenou s jet lag....

Odp11: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 7.5.2007 14:37

S některými částmi Vašich textů souhlasím, ale Vaše psaní na mě působí natolik nesourodě, že nedokážu uhodnout, jak to celé myslíte.
Logické chyby - těch je k nalezení fůra. Hned dvě absurdity do jedné věty jste dokázal vložit tady: „Matematika je nejblize absolutni pravde, proto se ji rika exaktni veda“.
Jak jste přišel na to, že matematika ne jeblíže absolutní pravdě? Co to je - absolutní pravda? Matemaatika je exaktní věda, protože používá výhradně exaktní metody, tedy přesně definovanou metodiku a postupy, nikoliv z toho důvodu, který jste napsal.

Odp12: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
PM, 7.5.2007 21:28

pythagorova veta=absolutni pravda, tak jsem to myslel, uz to tady za me odkryl opicak, diky za to, misto „proto“ jsem mel napsat „take“, je to jasnejsi?

Odp13: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 7.5.2007 23:54

Pythagorova věta není žádná absolutní pravda. Ta platí pouze v Euklidovské geometrii, v jiné matematické teorii platit nemusí.

Odp14: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
PM, 8.5.2007 3:26

Dost filosofovani, dokazte tedy, ze neplati, to bude nejspis na Nobelovu cenu. Ja tedy o sobe rozhodne netrvdim, ze jsem matematik, ani me vase chytani za slova neurazi, ale toto si jeste pamatuju a umim si to dokazat na monitoru pocitace u ktereho sedim, tak jaktoze to tedy neplati, kdyz presne to, co vypocitam i namerim? Je to omezene? On dukaz neni dukaz? Rozbijte tu tisice let starou rovnici, kterou se uplne stydim psat, tak vam ji linknu i s dukazem (tohle je ale vazne lopatovna, ted budu za blba, ze se necham vyprovokovat) http://cs.wikipedia.org/wiki/Pythagorova_v%C4%9Bta aby si vsichni mohli zopakovat zakladku. Hlavne nezacinejte s fraktalama, to uz by byla opravdu nic neresici intelektualstina a rovnou se priznavam, ze zadny jiny problem nez tuto vetu, kterou opicak vtipne pouzil rozebirat nebudu, protoze to je jeden o koze, druhej o voze.

Odp15: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
nematematik, 8.5.2007 10:57

:-)Že by Juras dostal nobelovku za něco co se ví už dávno? Vždyť přece jasně napsal že PV platí jen v euklidovské geometrii, což je dost známé na to, abyste o tom věděl:-) no jo, budete si muset na tý obrazovce monitoru vytvořit kouli a chvíli přemýšlet...

Odp16: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
PM, 8.5.2007 12:11

ja na ni nemam kouli, nebudu tvorit kouli a nezajima me jina teorie tykajici se neceho jineho. S zadnou jinou teorii nepolemizuji, co nekdo dokaze, nezpochybnuji. A uz me fakt nebavi tady restit situace, „Ale kdyby“, situace je dana, jak ve vlakach tak ohledne trojuhelnika, tak rozbijte tyto teorie a neodbocujte jinam. To je pak jenom filozofovani a to je na nic, chapu ze to nekoho muze bavit, jeste do toho muzete zakomponovat Astara Sterana a bude vam to vychazet krasne slozity, coz je asi to, co v zivote hledate, kdyz se takhle nimrate v blbostech. Ja hledam dokonalost a ta je vetsinou v jednoduchosti, tak se problemy snazim matematicky kratit, kratit, kratit az jsou zcela jednoduche a odprostene od „ale“ a „kdyby“ Neco jako „mas akvarko“ „ne“ „tak jsi buzerant“. A proto: chtel jsem dukaz, ze a2+b2 nerovna se c2 u pravouhleho ROVINEHO trojuhelnika a ne dukaz nejake koule na monitoru, toto beru za ukazku konce sporu a onu „absolutni pravdu“ Nebylo to o liberalni vs regulovane ekonomice alias vlaky na ukor aut? Proc si Martin mysli, ze je zeleznice a/ekologicka b/ekonomicka c/vyhodna pro vsechny, to bylo to , co me zvedlo ze zidle, specialne ve spojeni s donucovacimi metodami hodne KSC. Bud vzorec nebo nic, uz me to nebavi

Odp17: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
nematematik, 8.5.2007 13:15

já nikomu jeho omezenost neberu, ani vám, ani šeranovcům. váš problém

Odp18: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
PM, 8.5.2007 14:13

OK, takze placani slamy, koncim to je porad dokola, kecy, kecy, kecy a nic, mam nadhernou muziku na nastudovani, tam je teprve hloubka a astralno, uz se nudit nebudu, sbohem, diskutujte si tady o nicem, jdu hrat

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp17: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 8.5.2007 13:37
Odp17: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 8.5.2007 21:47

Proc si Martin mysli, ze je zeleznice a/ekologicka b/ekonomicka c/vyhodna pro vsechny, to bylo to , co me zvedlo ze zidle, specialne ve spojeni s donucovacimi metodami hodne KSC. Bud vzorec nebo nic, uz me to nebavi

a) ekologická – nižší zatěžování životního prostředí zplodinami, nižší potřeba surovin na výstavbu infrastruktury, menší a snadněji odstranitelné zásahy do rázu krajiny, menší potřeba zabírat půdu,menší spotřeba energie či pohoných hmot na 1 tunu nákladu a i esteticku bych zohlednil (ale ta asi není moc podstatná pro ekonomy).

b) ekonomická – nižší náklady na výstavbu a údržbu infrastruktury, nížší tření při pohybu a tím i nižší spotřeba na 1 tunu přepraveného nákladu a tím i nižší náklady na palivo.
c) výhodná pro všechny - životní prostředí patří všem, vše se nedá vyčíslit penězi. Menší nehodovost a mrhání lidskými životy.

uz me to nebavi

Mě taky ne. Peníze nebo život ?????!!!!! :-)

specialne ve spojeni s donucovacimi metodami hodne KSC

Myslel jste „ve spojení s donucovacími metodami hodnými KSČ“, nebo „ve spojení s donucovacími metodami hodné KSČ“ ? :-)

Odp18: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
PM, 9.5.2007 4:04

jejeje, stejne mi to neda
a) elektrika je cista?
b) zeleznice tedy neni dotovana snad vsude na svete?
c)vy ale chcete neco mit a po nekom jinem chcete aby se na tom podilel, to je socialismus, my dva se proste nemuzeme shodnout, nechame to byt (ve Francii vyhral Sarkozy, kis, kis)
.....hodni komuniste, to je opravdu humus, musim si uz poridit ceskou klavesnici nebo me jeste zavrou za propagaci komunismu:-D
„penize nebo zivot“, na to snad jen „je lepsi byt zdravy a bohaty nez chudy a nemocny“
Mate pravdu u trojuhelniku jsem trochu vytekl, to uznavam, ale moje ego je vazne v pohode, posramocene kvuli sranda diskuzi opravdu neni.
Na vas mi sedi takova dobra poucka, berte to s nadhledem „Kdo neni ve 20 levicak, nema srdce, kdo je jim stale ve 30, nema mozek“
To je v pohode, spousta mych kamaradu nejenze jsou levicaci, ale jeste k tomu buzeranti a stejne je mam rad. /takhle vypada nekorektnost/Bez urazky, jen tak si hraju, ale zacinam mit ze sebe pocit, ze jsem propadl grafomanii, uz se s vami taky rozloucim, neb jsem si s vami zacal, tak mi to neda, vzpominejte v dobrem (haha) a nekdy zase u zeleznice. (Ne, me vazne nevadi vlaky, me jsou uplne jedno) Neberte to jako ustup, muzem se tu hadat do soudneho dne a vyresime prd, ja uz vazne, ale vazne koncim, mejte se tu

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 9.5.2007 5:54

a) elektrika je „čistší“.

b) železnice je dotovaná, ale silniční doprava více, ale nepřímo, takže to není tak vidět.

C) to se přece děje i nyní prostřednictvím zákonů.Akorát z nich má většinou prospěch nejbohatší menšina.

Na Vás mi sednou hned dvě přísloví: (bez urážky)

„Rozumný člověk se přizpůsobuje světu kolem sebe.
Nerozumný se vytrvale snaží přizpůsobovat svět sobě.
Proto veškerý pokrok závisí na nerozumných lidech.“

„Nikdy jsem nepotkal nikoho tak hloupého, abych se od něj něčemu nepřiučil.“

Neustupujete, pouze takticky zkracujete frontu? Někdy tedy nashle?

Odp19: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 9.5.2007 7:52

>> „hodni komuniste, to je opravdu humus, musim si uz poridit ceskou klavesnici nebo me jeste zavrou za propagaci komunismu:-D“

Obávám se, že v tomto případě by Vám diakritika moc nepomohla :-)

Odp15: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 8.5.2007 21:15

Ale copak, copak. Dobře startujete.
Tady někdo pošramotil něčí ego.
Nesnesete když Vás někdo rozkryje a chytá za slovo?
Vy můžete chytat za slova a rýt a Vás nikdo ne?
NON PLURIBUS IMPAR pane Marcel?

Odp9: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Jana, 4.5.2007 14:33

Jo, a taky by mě zajímalo, co si představujete pod pojmem přirozená lidská interakce.
Ve mně to totiž vyvolává takové asociace..., no moc ekonomické teda ne.

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:38

ja tedy ne ze bych chtel byt impertinentni, ale fotecka by nebyla? :-D. To je opet liberalismus, pomerne uzivany termin pro spontani chovani lidske spolecnosti, proste jsou tady 4 smery politiky(jako do krize) doleva, doprava - zname dobre, ale taky nahoru dolu jako liberal vs konzervativec, konzervativec se z liberalem snese, jsou li na stejne strane, jelikoz jeden veri, ze je nejaky vyssi princip, zatimco my liberalove verime, ze ten princip jat tak dobry, jako my sami a nehodlame ho zbozstovat. Protoze se ale lisime v malem procentu veci typu potraty, porno nebo vychova, ale shodujeme v ekonomickych otazkach. No a prirozena lidska interakce je takove klise, kterym argumentujeme misto dlouheho: jeden chce jist a druhy pece rohliky, ten ma hlad a ten chce prodat rohlik, takze nebude cenu napinat aby mu neztrvdl, zatimco hladovy nebude smlouvat do zemreni hladem, takze se nakonec nejak domluvi a netreba jim do toho zasahovat" Ostatni interakce jindy a jinde :-D

Odp11: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:49

Uz spim, sorry ....Protoze se ale lisime v malem procentu veci typu potraty, porno nebo vychova, ale shodujeme v ekonomickych otazkach CARKA vcelku spolu muzeme koexistovat bez vetsich konfliktu, napr ja a muj tata, deda, lidovci s ODS (i kdyz to je opravdu dost delikatni definice, ty jdou s kazdym, mluvim o prilis idealnim stavu, ciste politickem), pripadne muzeme videt relativni semknutost americanu at jiz voli demokraty nebo republikany....Opet nechytat za slovo, nic neni napravo, nalevo, nahore dole jsou to pruseciky, takze moje nocni grafomanie berte s rezervou a zkuste pochopit smysl psaneho. Ja vas neznam a neodsuzuji, proste jsem si postavil Martinuv clanek do logickych souvislosti a nevyslo mi to, snazim se vysvetlit proc. Kdyby mi nekdo takhle trpelive rozbil logickymi argumenty, bude me to bavit...ted uz vazne dobrou

Odp9: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Martin K., 4.5.2007 22:47

Pane, jste jistě skvělej prototyp moderního člověka !!!!!!!!!!

Ale asi byste měl trošku zpomalit Vaše hektické a úspěšné nasazení.
Pokud opravdu lítáte každou chvíli po celým světě, tak máte z časových pásem určitě rozhašený spánkový režim.
Pokud píšete články po nocích (osobně je mi jedno kdy a co děláte, ale...) tak asi moc ponocujete nebo máte problémy se spánkem.
Nevím jestli v tomto případě to co je psáno je dáno,

http://www.sekunda.cz/veda-a-technika/2002-z-nedostatku-spanku-se-tloustne-a-hloupne.html

http://www.novinky.cz/zena/zdrav/nedostatek-spanku-omezuje-schopnost-dobreho-usudku_110757_hd3sg.html

ale podle stylu Vaší argumentace to na Vás sedí !!!!!!!!!!

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 2:03

ano a jsem na to dostatecne hrdy:-))) No ted jste na to kapnul, mam naprosto rozhaseny rezim, chodim na Svici a prudim a prudim, dokud neusnu.....ale bavite me tedy, to se musi nechat....Ale vazne nic proti vam nemam, po tricitce to prejde, ja byl zase 7 let vegetarian a velky mystik :-)

Odp8: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 4.5.2007 12:32

jo a abych rovnou predesel dementnim narazkam typu mas rad prirodu a penize nejsou vsechno, tak pridavam, ze Mam rad prirodu, mam vcelku ekologicke auto, delam v umeni tak vim, ze za penize nejde koupit spoustu veci a na to ostatni je Master Card, setrim elektrinu a snazim se tridit odpad :-) Jo a cestu vlakem pres celou Ameriku bych si nekdy dal, tady v Evrope je vsechno tak blizko, ze opravdu nevidim duvod vetsinu cest jet autem a zbytek odlitat. Rychliky jsou urcite rychlejsi na vzdalenosti pres 300 Km, ale zase je pak clovek zavisly na dalsi hromadce nebo taxikach v miste urceni, takze se to zas tak moc nevyplati a osobne mi vadi neustale hlidat cas aby mi neco neujelo. Cestuji opravdu hodne, takze vazne muzu srovnavat. V Japonsku maji vlaky pekne a sit hustou, ale taky tam zije lidi jak v celem Rusku, takze je to v pomeru k populaci a ma to ekonomicky smysl. A ted jdu neco delat, diky za rozptyleni

Odp9: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Jana, 4.5.2007 13:54

Způsob, jakým argumentujete, o vás říká mnoho.

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
opičák, 4.5.2007 17:35

tohle je také pěkná floskule.

Odp11: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Juras, 4.5.2007 22:03

To se musím dámy zastat! Jana není žádná floskule! ;-)

Odp12: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
opičák, 5.5.2007 11:57

to jsem také neřek:)

Odp10: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:16

napr...??

Odp11: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Jana, 5.5.2007 12:46

Například že jste docela chytrý, nejspíš i vzdělaný, viděl jste možná kousek světa, ale na druhou stranu jste dost namyšlený a povýšený.

Odp12: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 23:55

je tezke byt skromny, kdyz jsi nejlepsi :-) /To je vtip/

Odp3: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Jana, 4.5.2007 14:30

Ajta krajta. Myslela jsem, že i ty silnice a dálnice se staví z peněz nás všech, nejenom železnice...
Teď bych ráda, abyste trošku rozepsal, jak silniční doprava do rozpočtu přispívá.
Také objasněte, proč spojení levicový intelektuál považujete za oxymoron.
A vůbec. Začínáte mě zajímat. S podobně smýšlejícím jedincem jsem se ještě v reálu nesetkala.

Odp4: Alenko stůj,auto houká,na něm v pytlích...
Pavel Marcel, 5.5.2007 1:14

Prispiva tim, ze spotrebni dane s pohonnych hmot jsou podstatnym PRIJMEM do rozpoctu a podstatne prevysuji vydaje do silnicni infrastruktury. Zcela jiste se to da nekde dohledat, ale sorry, zas tak moc zapaleny diskuter nejsem, tohle je pomerne znamy fakt, ktery snad nezpochybnuje ani CSSD. Levicovy intelektual a oxymoron a la dietni sadlo je jen takovy stouchanec do diskuze aby mela grady:-) Toto se rika o ekonomech, ze dobry ekonom zkratka nemuze byt levicak, protoze umi pocitat. Na mych nazorech neni nic tak svetaborneho, je to cistokrevny liberalismus a la Hayek +/- nejaky uchylky podle stavu nevyspalosti. V podstate jsem si tenhle server vybral jen tak pro zabavu, uz vam tady dlouho otravovat vzduch nebudu, az budu chtit delat politiku, tak nekam, kde to ma vahu. Ale klid, prace me zivi dobre, leda tak ve stari. Jet lag se mi zmensuje a zacina se mi chtit spat. Dobrou

To máte teda blbý
Jana, 5.5.2007 12:40

Mě jet lag nikdy netrápil. ;-)

Odp: To máte teda blbý
Jimmy, 5.5.2007 16:30

A jaký časový posun jste absolvovala ? ;-) Posun o 1 nebo 2 hodiny není problém, ale změnit si vnitřní čas o 6 a více hodin dá zabrat téměř každému.

Odp2: To máte teda blbý
Jana, 5.5.2007 20:02

Jednorázově nejvíc sedm. Nedělalo mi to nic.

Odp3: To máte teda blbý
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:40

zavidim, ted jsem mel osm, tyden do 4 do rana, ale uz je to pryc

Prosba
Jana, 6.5.2007 13:53

Pane ekonome, potřebovala bych vysvětlit pojem Kondratieffovy vlny. Potřebuju to ke zkoušce, ale ne z ekonomie, vyskytlo se to tam jen okrajově. Předem děkuju.:-)

Odp: Prosba
Pavel Marcel, 6.5.2007 14:09
Odp: Prosba
Pavel Marcel, 6.5.2007 14:17
Odp: Prosba
Pavel Marcel, 6.5.2007 14:52

a s timhle zkousejici uplne rozsekate...
http://home.att.net/~mwhodges/inflation.htm

Odp2: Prosba
Jana, 6.5.2007 15:53

Thanks a lot. Especially the second link seems very helpful.

Ale mám z toho depresi, že jsme zase v...
Jana, 6.5.2007 22:24

Ale mám z toho depresi, že jsme zase v depresi.

Odp: Ale mám z toho depresi, že jsme zase v...
Pavel Marcel, 7.5.2007 0:07

***online pharmacy**** Prozac for just a few bucks ***click here :-)

Odp: Ale mám z toho depresi, že jsme zase v...
Pavel Marcel, 7.5.2007 0:17

no a tim snizite jak svoji depresi, tak globalne ekonomickou, a to je podstata te krivky :-D
Ale vazne, dala by se takhle vypointovat ta prace, jde samozrejme o nadsazku, ale je to pomerne neotrely vyklad: Deprese ekonomiky zpusobuje depresi lidi, kteri pak kupuji antidepresiva, cimz ztlumi depresi ekonomickou, cimz prispeji k odrazeni ode dna, doba konjunktury jim sebere pricinu mit depresi, prestanou kupovat antidepresiva, cimz ale zpusobi pokles poptavky, tim padem dalsi depresi ekonomickou, nacez zacnou mit opet deprese, zacnou znovu kupovat antidepresiva........

Odp2: Ale mám z toho depresi, že jsme zase v...
Jana, 7.5.2007 7:44

vicious circle...

Odp3: Ale mám z toho depresi, že jsme zase v...
Pavel Marcel, 7.5.2007 10:36

Lynyrd Skynyrd?

Odp4: Ale mám z toho depresi, že jsme zase v...
Jana, 7.5.2007 13:17

To byl zase Vicious Cycle ;-)

Železnice má budoucnost, vždyť vlaky...
NEMO, 2.5.2007 9:33

Železnice má budoucnost, vždyť vlaky jsou už teď v meziměstské a tvrdil bych, že časem i mezistátní dopravě, zvláště po Evropě, kde vzdálenosti nejsou nic moc, nejrychlejším a nejspolehlivějším dopravním prostředkem.
Vlak u mě vyhrává ve všech směrech. :)
Důkazem toho je vývoj nových technologií a souprav:
top speed train.
Zbytečně se tu dohadujete, naše vlády, hlavně socanské preferují gumokola, rychleji a víc se z nich dostanou peníze (mýtné brány a jiné systémy daní) a obyvatelstvo ať chcípne a udusí se, hlavně že my se máme dobře... :(
Dříve relativně dobře fungující systém osobní dopravy byl zničen integrovanou dopravou, která preferuje autobusy před vlaky, například Jihomoravský kraj je toho příkladem, z Vyškova do Brna nejezdí prakticky žádné osobní vlaky jen rychlíky. Takže do obcí na trati se jezdí autobusy malé stanice postupně zanikají, co je lepší autobus nebo elektrická souprava? Ještě mi tu někdo vykládejte pohádky o tom, jak není automobilová doprava protěžovaná. :(
I v neděli, když si vyjedu na kole do „přírody“ potkávám rok od roku víc a víc smradlavých plecháčů na silnicích, kde dřív projelo jedno až dvě auta za den. Tenhle stav není normální, benzín zdražit aspoň o 50Kč/litr. :)
Na některé „automobilisty“ mám stejný názor jako na kuřáky, zabít málo. V zimě jim ty plechovky nestartují a tak zahřívají motor a smrdí jak tovární komín, hluk který vytváří jejich votuzingované roury od kamen, co si dávají místo vejfuku, je zase jiná kapitola... ;)
Nechápu jak některá auta můžou mít technickou a splněné emise, jo prachy zmůžou všechno.
Mělo by se začít měřit u hlukový smog a emise aut, to by se někteří tuneři divili, co by dostali za flastry.

Odp: Železnice má budoucnost, vždyť vlaky...
Jana, 2.5.2007 13:37

Nemo, já s váma musím skoro vždy souhlasit, vaše příspěvky jsou k věci, akorát mě vždycky dostanete svým dovětkem, že za vše může socdem.

Odp2: Železnice má budoucnost, vždyť vlaky...
NEMO, 2.5.2007 16:08

:-)
To proto, že měli 8 let na změny a v podstatě jen mlátili prázdnou slámu... ;-)

Velice zajímavé téma
Jana, 2.5.2007 13:03

Oba články týkající se železniční dopravy mě velice zaujaly. Před jejich přečtením, a hlavně před přečtením reakcí, jsem se přikláněla k názoru, který zde hlásá Martin Krebs. Prostě a jednoduše: silniční doprava je špatná, kdyby se náklady přepravovaly po železnici, ulehčilo by se životnímu prostředí, a nakonec, proč nepodpořit lokální výrobu, tahání výrobků z jednoho konce světa na druhý je jeden z největších ekologických prohřešků.
Teď se přiznám, že jsem docela rozpolcená. Ivanem živě vylíčený obraz železničních překladišť v centrech měst má něco do sebe. Nenapadlo mě, že objem přepravovaného zboží se znásobil.
Kamionová doprava je ale příšernost, to vám řekne každý, koho se to denně týká, o našem městečku doslova a do písmene rozpůleného rušnou dopravní tepnou jsem už psala několikrát. Jak z toho ven?
Zazněly tu také argumenty proti podpoře lokální výroby. Částečně souhlasím, částečně ne. Je jistě pravda, že velkovýroba je levnější. Ale platí to u všeho zboží?
Nemá určitě smysl, aby v každém regionu byla automobilka, nebo dokonce továrna na letadla. Ale je podle mě chybou, že mizí mlékárny, pekárny, jatka, pily a podobné ekologicky poměrně nenáročné provozy. Proč se z našeho moravského městečka vozí maso do Prahy a v našem obchodě najdu maso z Číny a Brazílie? To se přece snad podle zákonů logiky ani vyplatit nemůže, je to dáno rozdílnou cenou pracovní síly.

Nemyslím si, že ruka trhu je všemocná a spravedlivá. protože do hry vstupuje mnoho různých faktorů, které můžou věci hodně zkreslit. To, že se teď vyplatí přeprava kamionová, protože je levnější, neznamená, že na to za pár let škaredě nedoplatíme.

Odp: Velice zajímavé téma
opičák, 2.5.2007 13:52

ruka trhu jistě není spravedlivá, spravedlivé je přece to, co vy si myslíte, že je spravedlivé.

jakto, že když mizí mlékárny, pekárny, jatka - jak to, že je stále dostatek mléčných výrobků, masa - že by se přes rostoucí populaci snižovala poptávka po jídle?
není skvělé, že si můžeme vybrat maso podle místa původu? snad byste pražákům nechtěla upírat svobodu volby (volby u vás vyrobeného masa). mimochodem, díky tomu, že se maso vyrobené ve vaší lokalitě může vyvážet do jiných lokalit, lidé podílející se na produkci toho masa jsou schopni se uživit. čím větší trhy (globálnější), tím větší výroba, čím větší výroba, tím větší životní úroveň obvytel. proti čemu tedy brojíte? proti nynějšímu relativnímu blahobytu?

Odp2: Velice zajímavé téma
Jana, 2.5.2007 14:09

Poptávka se určitě nesnižuje, spíš zvyšuje, malé provozy zanikají a vznikají velkovýrobny.
Je určitě příjemné moci si vybrat z pestrého sortimentu výrobků z celého světa, já si jen kladu otázku, jestli za to neplatíme příliš vysokou cenu v podobě devastace životního prostředí.
Nebrojím proti nikomu, jenom se ptám, jestli se dá s tímto něco dělat.
Mimochodem, co je to podle vás životní úroveň? Mít banány z Hondurasu, video z Japonska, dovolenou na Seychelách?
Ano, určité malé procento této planety na to má, bohužel na úkor miliard chudáků a hlavně na úkor ničení našeho společného domova. Vlastně máte pravdu - brojím proti nynějšímu relativnímu blahobytu, protože na něj škaredě doplatí naši potomci.

Odp3: Velice zajímavé téma
Tři kroky do tmy, 2.5.2007 14:52

proč nepodpořit lokální výrobu, tahání výrobků z jednoho konce světa na druhý je jeden z největších ekologických prohřešků.

Sám za sebe jsem pro. Tohle se zde už řešilo v jiném článku. Neříkám, že kupuji pouze máslo vyrobené do 50 km od Prahy, ale snažím se zkrátka jíst potraviny české. U banánů to dost dobře nelze, takže v tomto případě dám vydělat Latinoameričanům. Ostatní exotické plody jsou mně celkem cizí. Nemusím ani hit minulé sezóny, ani té současné. Jenže zdůrazňuji, že mluvím za sebe. Někdo prostě bez německého másla (pravděpodobně made in CZ) a plodů z opačné strany zeměkoule nemůže přežít. Lépe řečeno, nepřežilo by to jeho ego. Zakazovat to holt nikomu nelze.

Odp4: Velice zajímavé téma
opičák, 2.5.2007 18:29

Tohle je rozumný názor. sám to praktikuji většinou podobně, jde mi o princip.

Odp3: Velice zajímavé téma
opičák, 2.5.2007 18:28

na tom, že vznikají velkovýrobny, není nic špatného - naopak, zvyšuje to pruduktivitu práce.

devastace životního prostředí je vykoupena zdaněním dopravy.

životní úrovní rozumím množství věcí, které si můžu koupit. a je nepopiratelné, že to množství je větší díky tomu, že i trhy jsou větší a jakž takž svobodné.

tak tomuhle nerozumím -„ Ano, určité malé procento této planety na to má, bohužel na úkor miliard chudáků“. přece kdyby se zrušil všechen protekcionismus, podnítilo by to pravděpodobně obchod se státy, kde žijí ti chudáci. a ten obchod by byl výhodný nejen pro nás, ale i pro ně. (teď jsem problém chudoby uchopil samozřejmě jen z jednoho konce vzhledem k tématu podstatného.)

Odp5: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Jana, 3.5.2007 7:59

Opičáku, já si myslím, že stejnou úroveň jako pár procent nejbohatších (a mezi ně počítám i nás) prostě všichni lidé mít nemůžou. Planeta by to neunesla.
Také nejsem přesvědčena o tom, že by devastace životního prostředí dopravou byla vykoupena jejím zdaněním. Ty škody jsou nepopiratelné a čím dál tím větší a žádné peníze je vykoupit nemohou.
Doprava v podobě, v jaké funguje dnes, je podle mě neudržitelná. Doufám, že lidstvo opravdu dospěje k nějakému jinému způsobu pohonu, než je spalovací motor, poptřípadě elektromotor, který má sice pověst něčeho ekologicky vhodnějšího, v podstatě však pro svou práci potřebuje elektřinu opět vyrobenou z neobnovitelných zdrojů způsobem, který notně životní prostředí zatěžuje.

Odp6: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 3.5.2007 13:21

A to já si zase myslím, že liberalizace by pomohla chudším státům. neříkám, že by se hned dostaly na naši úroveň. jistěže - podmínkou by bylo zpomalení přírustku obyvatel některých zemích.
peníze můžou umenšit negativní důsledky znečištění.
je velmi pravděpodobné, že lidstvo si najde jiný zdroj energie, ... ale až tehdy, když začne být ropa neúnosně drahá a začne se to vyplácet, tedy na základě svobodného rozhodnutí, ne nějakého direktivního nařízení. tohle už ale bylo probráno výše.

Odp7: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Juras, 3.5.2007 13:39

Možná nenajdou, možná už našli. Je to otázka spíš na celou novou diskusi, ale myslím, že nebudeme od pravdy daleko, když připustíme, že nejbohatší lidi světa udělají cokoliv aby maximalizovali své současné i budoucí zisky. Proto mi připadá logické, aby uvolňovali nové objevy pozvolna tak jako tomu vždycky u nových technologií bylo. První vlna extrémně drahá - pro snoby a majetnější lidi. Další vlny už cenově přístupnější a po několika málo letech masová produkce za lidové ceny.

A není důvod uvolňovat první vlnu, dokud ještě vynáší ropa a výrobky používající ropu...

Odp8: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Jimmy, 3.5.2007 14:12

První vlna nových technologií je extrémně drahá proto, že se vždy jedná o téměř kusovou výrobu. Později když se najíždí na sériovou výrobu, tak se dlouze a draze hledá jak s tím manipulovat, jaké podmínky výrobek přežije atd. Navíc se jedná o malé série a pak je hodně poznat, zda cenu potřebných nástrojů rozpočítáváte na 1000 kusů nebo 100 000. Např. cena nástroje pro 1000 plastových výlisků a 100 000 výlisků se bude lišit jen o 50%.

Např. když se začalo s výrobou tehdy hodně drahých LCD panelů, tak byla úspěšnost méně než 50%. Tj. více než polovina panelů se rovnou ve výrobě zahodila. A ten zbytek prošel jen proto, že výrobci si změkčili normu na stav, kdy méně než 12 špatných bodů nebylo důvodem k reklamaci !

Takže uvolňování a zlevňování nových technologií neprobíhá pomalu proto, že by to někdo brzdil, ale proto že vypiplat technologii pro hromadnou výrobu prostě je hodně náročné a trvá to dost dlouho.

Odp9: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Juras, 3.5.2007 15:32

Samozřejmě můj důvod nepovažuju za jediný a vývoj výrobní technologie v ceně taky hraje roli. Ale snaha maximálně vytěžit jakýkoliv produkt je zřetelná v jakémkoliv oboru bez ohledu na výrobní náklady. Krásně je to vidět na nehmotných produktech - filmy, hudba, software. Jednorázové výrobní náklady na výrobu s jakýms takýms honorářem autorům, krásně si na tom namastí kapsu především parazitníci distributoři.

U hmotných věcí mám zase neblahý pocit, že všichni vyrábí záměrně šmejdy s předem vykalkulovanou životností, aby si člověk musel za pět let koupit nový výrobek. Je samozřejmé, že třeba elektronika používáním stárne, mechanické díly taky, ale tam kde by stačilo vyměnit nějakou blbost - třeba těsnění za 20 korun, je možné koupit pouze originální komplexní nerozebíratelný díl, který má tu gumičku zabudovanou ve výlisku a spolu s prací zaplatí člověk bezmála tolik co za nový výrobek...

Odp10: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Jimmy, 3.5.2007 22:52

Na tohle trochu narážím v práci. Problém je, že aby bylo možné v průběhu života výrobku možné vyměnit jen nějakou drobnost, tak to znamená dost odlišnou konstrukci komponentních celků a bohužel dost výrazný nárůst ceny. A protože dnes při nákupu věcí 90% lidí kouká především na cenu, tak se šetří na všem co jde. Takže když jde např. šroubek nahradit zaklapávacím dílem, tak se nahradí. Prostě zašroubovat šroubek trvá dělníkovi na lince 10s, zatímco zaklapnutí jen 3s. A to i za cenu toho, že se výrobek stane prakticky nerozebiratelným.

Odp7: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 3.5.2007 23:39

Já si myslím že chudším státům by pomohlo spíš naše (vyspělé země) ekonomické i politické nevměšování se, než předstírání oboustraně výhodného kšeftování (vy nám levně prodáte dřevo z vašich pralesů a nerostné bohatství a my vám dodáme zbraně na vzájemné vyvražďování, které se pak budeme „snažit“ zastavit). Platí zejména pro africké chudé státy.
Mezinárodní zdravotnické a humanitární organizace se snaží udržet naživu co nejvíce obyvatelstva a vy byste chtěl aby se snížil přírustek populace? Stačí je odvolat.

Odp8: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 4.5.2007 13:23

asi se shodnem na tom, že když chudým dáme pár kilo rýže, z dlouhodobého hlediska jim velmi škodíme. pokud jde o ekonomické nevměšování se - kapitál přivedený do chudé země, určený k produktivní výrobě jí asi těžko může nějak uškodit.

Odp9: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 4.5.2007 22:22

S rýží se shodneme, jenže kapitál je podle mne konkrétně do těchto „loutkových“ afrických zemí, kde se za rok odehraje tolik převratů jako ve zbytku světa dohromady za několik let, přiveden proto aby levně „vydrancoval“ vše co jde. Prodáme jim zbraně, vzniknou pracovní místa v našich zbrojovkách, zbraně jsou použity pro vyvražďování civilního obyvatelstva, vznikne důvod pro přítomnost humanitárních organizací, na jejich ochranu vznikne důvod k přítomnosti mezinárodních jednotek, mezinárodní jednotky chrání i zahraniční investice (těžební zařízení...), a tak pořád dokola...

Odp10: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 5.5.2007 2:30

je to trochu pritazeny za vlasy, ale od toho kapital je ne? Aby se mnozil. Nebo vy budete svoje uspory zamerne znehodnocovat? Co je kapital? Nemaji nahodou vetsinu penez banky? Chcete po sve bance aby vase penize mnozila nebo zmensovala. Pouzivate investicni fondy, hrajete na burze? Nebo nesporite a pouzivate kreditky? Chcete preci aby fungovaly, ze jo? Nechcete videt zpravy typu „transaction declined“.....cemu se cemu???

Odp11: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 5.5.2007 6:59

Teď jste na to kápl, většinu peněz mají (nemají) opravdu banky. Pokud peníze vložím tak si je přece mohu kdykoli v hotovosti vybrat? Ale pokud dojde k nepředloženostem při kterých se většina, ne-li všichni věřitelé bank snaží vybrat svoje peníze, tak když nedojde k jejímu krachu, banka má velké potíže dostát svým závazkům. Jak to?
Kapitál jsou podle mne v současné době především data v bankovních počítačích.
Ale tento kapitál není ničím krytý (zlatem v národních bankách), pouze důvěrou klientů ve stabilitu bankovního systému. Ale pak stačí poplašná zpráva,run na banku.....

Odp12: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:28

Jak to? Vy to opravdu nechapete nebo nechcete? Banka nezasiva penize do polstaru, investuje je. Nechava si pro vybery jen cast, to vi prece kazde male dite. Uspory uroci podstatne mene nez uvery, kdyz krachne, tak krachne, kazdy podnik muze zkrachovar, banka neni socialka, sestra milosrdna ani trezor, rozhorcuje vas to?

Odp13: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 8.5.2007 20:38

Banka peníze neinvestuje do projektů, peníze pouze lichvářsky půjčuje a na úrocích hrabe zisky.
Tímto způsobem budou zanedlouho všechny peníze v rukou bank.

kdyz krachne, tak krachne
A kdo vyplatí věřitele? Stát?

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 9.5.2007 12:59

tohle už je trochu silná káva. samozřejmě že je nesmysl, aby všechny peníze skončily v rukou bank - čím by se zajišťoval oběh zboží?

lichvářsky půjčuje? máte přehled o nynější úrokové sazbě? když banka někomu půjčí kapitál, díky kterému si dlužník může zajistit zisk, tak je snad samozřejmé, že si banka zaslouží odměnu. ona přece umožní podnikateli podnikatelskou činnost, de facto tak zajístí práci lidem - myslíte si, že to dělá z lásky k bližnímu? ona riskuje, to riziko se také kryje z úroku.

Odp15: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Kelt, 9.5.2007 13:08

Já bych to s tím riskováním zase tak nepřeháněl - riskuje spíš člověk, když si od banky půjčuje než banka :-), ta si dovede díky šikovným právníkům a všem podmínkám ve smlouvě zajistit, že ona škodná nebude. Vím to, když jsem si vyřizoval hypotéku - všech těch různých dodatečných podmínek, pojistek apod.

Jinak máte ale pravdu - banky mají určitě své nezastupitelné místo v ekonomice a řada ekonomických aktivit je možná jen díky bankám. Mluvit v té souvislosti o lichvě mi také připadá dosti silná káva :-)

Odp15: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 9.5.2007 15:47

Není nesmysl že by všechny peníze skončily v rukou bank. Oběh zboží by se pak zajišťoval penězi vypůjčenými na dluh u těchto bank.
Pokud půjčím bance svůj plat např. 20 000, dostanu každý měsíc úrok v řádu korun, banka mých 20 000 přepůjčí podnikateli s úrokem v řádu stovek korun.
Rozdíl jí zůstane.

Odp16: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 9.5.2007 17:55

a co s tím rozdílem udělá? investuje ho, není tak hloupá, aby ho nechala nevyužítý v kasičce zatímco ten pomalu ztrácí hodnotu.

Odp17: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 9.5.2007 18:30

Jenže ten rozdíl může mít i díky tomu že si (zjednosušeně) jeden každý člověk u ní uloží každý měsíc výplatu, a ten samý člověk si vezme od banky úvěr. Minimálně směšnými úroky vkladů jsou banky parazity. Měli by nechat vydělat i toho, kdo jim poskytuje své vydělané peníze na jejich investice.

Odp18: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
ivan, 9.5.2007 23:31

Martine,jako uložitel jsi spolupodnikatelem banky.Prostě jsi přistoupil na nabídnuté podmínky,to je všechno. Spravuj si svoje peníze sám. Já to tak dělám,vkadové úročení je sice bezpracná,ale ta nejblbější investice.

Odp19: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 10.5.2007 5:48

No třeba ČS :
sporožiro 0,1 %
Vkladní knížka bez výpovědní lhůty 0,1 %
S výpovědí 1 měsíc 0,3 % až 1,1 % ( při vkladu nad 500 000 a výše).

Před deseti lety bylo sporožiro 1 %, vkladní knížka anonymní 1 %.
Taky málo, ale ne směšně málo.

Ale když si vezmete:
spotřebitelský úvěr 7,5 %
Americká hypotéka 6 %

Prostě mi ten rozdíl připadá vydřidušský, toť vše.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp20: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 10.5.2007 18:43

Ivan trefil do černého. jestliže se vám nelíbí úroky z vkladů, tak peníze sám investujte. máte na výběr.

Odp21: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 10.5.2007 21:49

Mám na výběr a vybral jsem si, pokud Vás to opravdu zajímá, ale to nic nemění na tom co bylo napsáno výše.
Připadají Vám výše rozdíly v úročení spravedlivé nebo ne?

Odp20: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 11.5.2007 12:50

a co je spravedlivé? za spravedlivé těžko můžeme označit rozhodnutí nějaké autority - ta přerozdělením majetku vždy někoho poškodí. za spravedlivé můžeme snad označit jenom působení nějakého nezávislého mechanismu, tím nezávislým mechanismem je neviditelná ruka trhu.

Odp21: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 14.5.2007 7:46

tím nezávislým mechanismem je neviditelná ruka trhu.

Tomu byste snad mohl věřit v roce 1997, ale dnes? ;-)

Odp20: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 14.5.2007 12:57

proč bych tomu nemohl věřit dnes?

Odp21: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 14.5.2007 20:36

Protože to je taková pohádka, vše nemůžete nechat trhu.

Odp10: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 5.5.2007 2:33

k tem fondum, kdyby zkrachovalo vase stavebni sporeni, to by teprve byl plamenny clanek.....Tohle je KAPITAL, a takhle funguje kapitalismus, nic lepsiho nemame, klid, taky jste se mohl narodit v Burkina Fasso

Odp11: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 5.5.2007 7:58

Stavební spoření je narozdíl od divokých rizikových spekulací s akciemi pojištěno ze zákona.

Prvobytně pospolná společnost, „nic lepšího nemame“ řekli by kmenoví náčelníci. Ale ejhle...

Otrokářská společnost. „otroci, nevzpouzejte se svému osudu, nic lepšího nemáme“, řekli by otrokáři. Ale ejhle...

Feudální společnost. „nevolníci, nevzpouzejte se, nic lepšího nemáme, vy jste naši poddaní a vlastníme vás“, řekli by šlechtici. Ale ejhle...

Ranný Kapitalismus. „zaměstnanci, my vlastníme výrobní prostředky, my si přivlastníme zisk, nic lepšího nemáme, pokud se Ti to nelíbí, před branou čeká deset dalších co Tě nahradí“, řekli by kapitáni průmyslu.Ale ejhle...

Socialismus. „zaměstnanci, vy vlastníte výrobní prostředky, vy si rozdělíte zisk, bude o vás hmotně postaráno, než zavedeme komunismus nic lepšího nemáme, tak co vám vadí?“, řekli by straničtí funkcionáři.Ale ejhle...

Znovu kapitalismus, tentokrát s globálním upgradem. „nic lepsiho nemame, klid. taky jste se mohl narodit v Burkina Fasso“, řekl Pavel Marcel. Ale ejhle...

Pokračování ? Bude něco následovat? Nějaké nové „lepší“ zřízení? Myslím že ano.

Odp12: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 5.5.2007 11:48

a máme snad teď něco lepšího?:)

Odp13: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:09

zeleznici :-)

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 6.5.2007 10:57

jistě, málem bych zapomněl:)

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 8.5.2007 20:39

Souhlas !

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 8.5.2007 20:40

Konečně rozumný příspěvek !

Odp12: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:37

haha, pojisteno ze zakona, to vas uklidnuje? Zdroje tu jsou? Co kdyz s sebou fond vezme i tu pojistovnu? Zachrana bank v Cesku vol. 2? Co kdyz v te dobe statni kasa bude natolik prazdna, ze na podobny luxus, jako jiz probehl nebudou v rozpoctu penize? Nebo si myslite, ze pojistovna dava ty penize nekam do skrine a nesaha na ne? Vas optimismus vam (ne)zavidim. Co jsi vezmete na chudakovi, co vam rozbije Porsche a co na zkrachovale firme?

Odp13: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 8.5.2007 20:51

Nevěříte v zákony? Nežijeme snad v právním státě?
Státní kasa bude plná pokud se nebude nesmyslně podporovat (dotovat) všechen soukromý byznys (myšleny zejména státní gigantické neprůhledné zakázky, zejména ve stavebnictví).

Řešením problému s Porsche by byl svět, kde by nebylo chudáků. :-)

A nebo osobních aut. :-)

Odp10: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 5.5.2007 11:55

nebo: postavíme u nich fabriku na ananasový kompoty, bude pro nás pracovat levná pracovní síla a přitom dáme mnoha místním lidem práci, produkce ananasů se zvýší, lidé budou chtít obdělávat půdu, aby mohli pěstovat ananasy a prodávat je naší fabrice, místní lidé přijdou na to, že pracovat je pro ně výhodnější než válčit a pošlou děti do školy, poněvadž kvalifikovaný potomek jim může v budoucnu zajistit nějaký příjem.

Odp11: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 5.5.2007 15:15

Na pláži se povaloval černoch, díval se na moře a pojídal ananas. Pak připlul bílý muž a černocha zcivilizoval. Postavil továrnu na ananasové konzervy, zaměstal černocha, který v ní celý den pracoval aby si za mzdu mohl koupit ananas v konzervě a ve svém volnu se povalovat na pláži.

Odp12: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 5.5.2007 16:45

jistě. a díky tomu, že fabrika podnítila obdělávání půdy v zemi , fabrika a následná rozvinutější dělba práce zefektivnila výrobu, množství produktivní práce se zvýšilo. to znamená, že v zemi, kde černoch žije, se toho víc vyrobilo a tedy černoch si může dovolit koupit víc věcí.

Odp13: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 5.5.2007 17:55

Omlouvám se. Mělo to začínat:
Před příchodem bílého muže se černoch CELÝ den povaloval po pláži ... a byl spokojený.

Mělo to být přirovnání k tomu že to co se namlouvá že děláme pro ně (fabrika podnítila obdělávání půdy v zemi , fabrika a následná rozvinutější dělba práce zefektivnila výrobu, množství produktivní práce se zvýšilo. to znamená, že v zemi, kde černoch žije, se toho víc vyrobilo a tedy černoch si může dovolit koupit víc věcí.) děláme pro sebe. Oni to v podstaťe nepotřebují (teď). Akorát jsme je oblékli do sak a kravat a zneužíváme jejich nezkušenosti v mezinárodním obchodě.

Evropa by nebyla tam kde je kdyby ji do někdo donutil přeskočit třeba feudalismus. Otrokářská společnost by tlakem zvenčí přešla do kapitalismu.
A asi by nebyli moc obratní ve využívání výhod globálního mezinárodního obchodu, a tedy konkurenceschopní.

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 6.5.2007 10:54

já jsem přece neřekl, že to děláme pro ně. to je snad samozřejmé, že když někdo investuje kapitál, že to nedělá z lásky k bližnímu, dělá to pro to, že chce vydělat ... to ovšem neznamená, že z toho nemůže mít prospěch i druhá strana. možné výhody takové investice jsem už popsal.

Odp15: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 8.5.2007 20:58

Při obchodu se sobě rovnými (evropa vs. amerika) může mít prospěch i druhá strana.
Při obchodu se sobě nerovnými (evropa, Amerika vs. afrika) druhá strana většinou tratí. Furt jsou zadlužený, s bídou platí úroky z dluhů a my je dál vytěžujeme a pořád a pořád, jejich dluh se nesnižuje protože nakupují zbraně u nás, aby se udrželi u moci, a když se náhodou objeví někdo kdo to chce zastavit, je odstraněn pučem.
To není o stavění ananasových továren, ale o těžbě strategických nerostných surovin.

Odp16: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 9.5.2007 13:05

a za to, že se ten politik chce udržet u moci, může zřejmě kapitalismus, automobilová doprava a usa, že?

Odp17: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 9.5.2007 15:48

Zhruba tak nějak.

Odp12: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:13

a nebo...stoji chlapek u mrakodrapu a kouri, prijde k nemu mlady ekonom a rika mu: „Pane, kolik kourite denne?“ „Dvacku“ „Jo, a jak dlouho?“ „40 let“ „Jezis, vzdyt, kdybyste nekouril, tenhle cely mrakodrap mohl byt pri spravne investici vas!!!!“ Chlapek se nechapave podiva a povida: „Ale vzdyt on je!“

Odp13: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 8.5.2007 21:12

A nebo taky ten chlápek vyleze na ten mrakodrap a protože chce být co nejrychleji dole tak přes varování skočí. Letí, letí a a pokaždé když mine poschodí, tak si pro sebe řekne:
„zatim jsem v pohodě“, „zatim jsem v pohodě“.
Někde u desátého patra mu možná dojde že to asi nebyl dobrej nápad skončit.
A nebo mu to možná nedojde nikdy.

Odp12: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Eliška, 10.5.2007 13:29

Martine, docela hezky to popisuje Dr. Schweizer, (už si nepamatuji, jak se píše jeho jméno správně,) ve své knize o nemocnici v Lambarené „Lidé v pralese.“ Bílí v Africe našli dřevo, nerostné bohatství, potřebovali ale někoho, kdo by postavil cesty, vykácel lesy, pracoval v dolech. Když moc nepomohl prodej cetek, pro které byli domorodci ochotni něco málo odpracovat, uvalili na každého domorodce daň. A když pak zjistili, že někdo z domorodců daň nezaplatil, musel si povinnou částku odpracovat. A domorodci se stávali stále závislejší na bělošských krámech a úřadech a tak jsou teď tam, kde jsou. I při budování nemocnice v Lambarené byly stejné problémy, takže musely být neustále v dodávkách pro nemocnici tretky pro domorodce, aby měli motivaci. My vlastně máme taky takové tretky - krámy ze supermarketů - větší a líp vybavené bazény, větší a lepší elektroniku, větší a lepší sekačky, větší a pokud možno z tropického dřeva sedací soupravy na zahrady, a pokud možno nejzelenější a nejhustší trávník, zahrady plné cizích okrasných a zbytečných rostlin,atd. A tak pracujeme a pracujeme na tu spoustu zbytečných krámů a nemáme čas na děti, nemáme čas žít. A nevidíme nebo nechceme vidět, že si sami pod sebou řežeme větev.

Odp13: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 10.5.2007 17:27

Dle mne je současný mezinárodní obchod vykořisťování a zneužívání národů na nižším stupni vývoje zejména v africe, dle rádobyekonomů skvělý férový byznys pro ně i pro nás.

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 10.5.2007 17:34

Zejména zóny volného obchodu, kdy mezinárodní obchodní smlouvy budou nadřazené národním zákonům té které země, a případné spory stát (lid) vs. nadnárodní koncern nebude řešit soud ale neveřejné tribunály.

Odp15: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
NEMO, 10.5.2007 18:30

nebude řešit soud ale neveřejné tribunály
Nebo najatí specialisté z ukrajiny s molotovkama...
Pár vypálených šopů, pár slušivých traverz kolem krku, ono se to usadí na dně přehrady... :-)

Odp16: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 10.5.2007 22:43

To s těmi neveřejnými tribunály to je skutečně zamýšlený fakt.

Třeba NAFTA :-)

Odp14: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 10.5.2007 18:52

jakobych četl marxe s engelsem.

Jejda
Jana, 10.5.2007 19:32

Jejda, a vy jste je někdy četl? Já se otevřeně přiznám, že nee.;-)

Odp15: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Martin K., 10.5.2007 22:46

Slovo vykořisťovat neztratilo nic ze svého významu.

Co jste od nich konkrétně četl?

Odp16: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
opičák, 11.5.2007 12:47

jen komunistickej manifest. slovo „vykořisťovat“ je dost problematické.

Odp4: Velice zajímavé téma
Juras, 3.5.2007 11:49

Počítáš do velkovýroben i velkovýkrmny?

Odp5: Velice zajímavé téma
opičák, 3.5.2007 13:22

jestliže nechcete maso z velkovýkrmny, tak ho nekupujte. nikdo vás k tomu nenutí.

Odp6: Velice zajímavé téma
Juras, 3.5.2007 13:31

Tak jo nebo ne? Neuhybej. :-) Napsals, že na velkovýrobnách není nic špatného. Tak mě zajímá, jestli do toho spadají i velkovýkrmny a jestli na nich taky nevidíš nic špatného. To, jestli kupuju věci, jejichž původ se mi ne vždy líbí, s mou otázkou nesouvisí :-)

Odp7: Velice zajímavé téma
opičák, 3.5.2007 14:16

pokud jde o eknomii, tak na nich nic špatného není. a jestliže se mi velkovýkrmny z nějakého důvodu nelíbí (což v žádném případě neznamená, že - obecně - velkovýkrmny jsou špatné, je to jen můj subjektivní pocit), tak mám možnost je nepodporovat tím, že nebudu kupovat maso z nich pocházející čili moje předcházející reakce s vaší otázkou souvisí. tohle je vlastně další argument pro svobodný trh.

Odp7: sweet little seventeen
Juras, 3.5.2007 23:55

Já jsem asi tou poznámkou dost odbočil od tématu. Byla to jen taková partikulární poznámka vůči jedné jediné větě a Ty se vracíš (nebo Vy se vracíte - jak chceš) někam k obecnějšímu tématu.

Nicméně téma velkovýkrmen se otevírá do dalšího rozměru. Tady nejde pouze o svobodný trh - ve hře je zákon na ochranu zvířat.

Acid great twenty
Tři kroky do tmy, 4.5.2007 7:47

Nemělo by to být spíše acid great twenty?:-)

Odp: Acid great twenty
Juras, 4.5.2007 8:33

Nerozumím. Jednotlivým slovům snad, ale co má být jejich kombinace?

Odp2: Acid great twenty
Tři kroky do tmy, 4.5.2007 13:26

Menší špička.;-) Po naivních malých sladkých sedmnácti následuje prozření, přijetí kruté reality života a člověku zbude velkých kyselých dvacet. Ano, ve dvaceti už člověk zpravidla začíná nejasně tušit, že svět není jen jeho, ale dokonce existují jiní lidé, kteří v něm mají své slovo.:-)

Odp8: sweet little seventeen
opičák, 4.5.2007 13:17

s tématem to jistě souvisí. já bych se přikláněl k co nejsvobodnějšímu trhu (až případy, kdy do něj stát musí zasahovat - třeba proti monopolům, pár extrémních případů bych ještě našel). v etických otázkách totiž žádná absolutní pravda neexistuje. podle tebe jsou velkovýrkmny špatné, existuje ale spousta lidí, která má jiný názor - a kde je nějaký soudce, který rozhoduje, který z názorů je správný? tedy rozhodnutí o tom, jestli si velkovýkrmny zaslouží existenci je třeba nechat na té nezávislé neviditelné ruce trhu. jak o něčem takovém může rozhodovat autorita? na základě čeho?

Odp9: sweet little seventeen
Juras, 8.5.2007 0:02

Proč myslíš, že jsou podle mě velkovýkrmny špatné?

Odp10: sweet little seventeen
opičák, 8.5.2007 11:11

dobře. místo „podle tebe jsou velkovýrkmny špatné“ jsem měl napsat: „podle někoho jsou velkovýkrmny špatné“. míříš tím někam, nebo jsi mě jenom chtěl chytat za slova?:)

Odp11: sweet little seventeen
Juras, 8.5.2007 22:03

Nikam nemířím, ale když o mě napíšeš něco co jsem neřekl, tak je uvedení na pravou míru chytání za slovo? Já na to nemám jasný názor - myslím si, že se zvířata mají o hodně líp v malochovu - třeba slepice na dvorku, ale na druhou stranu je jasné, že malochovem nelze zajistit poptávku po mase. Jsou také názory, že stresem ve velkochovech neškodí lidi jenom zvířatům, ale zprostředkovaně taky sobě, protože maso z vystresovaných zvířat není zdravé. Navíc ještě samozřejmě látky použité k výkrmu - to má na kvalitu masa taky vliv.
Tou původní otázkou jsem chtěl skutečně jenom zjistit, jestli pod takové paušální odsouhlasení velkovýroben zařazuješ i velkovýkrmny, na jejichž činnosti nepanuje ve společnosti všeobecná shoda, abych lépe porozuměl Tvému vyjadřování. Je to dostatečně vysvětleno? :-)

Odp12: sweet little seventeen
opičák, 9.5.2007 13:08

dobře, sypu si popel na hlavu:)

Odp9: sweet little seventeen
Juras, 8.5.2007 22:20

Ještě aby nevznikla mýlka - se zbytkem příspěvku jsem ve shodě. Dokonce bych šel ještě dál - nejsem si jistý, že by měl stát zajišťovat třeba kontrolu monopolů. Na monopolu jako takovém není nic špatného a pokud proti nějakému typu chování existuje zákon, mají spotřebitelé sami možnost sledovat jeho dodržování.

A jak se Ti líbí v EU? Já jsem hlasoval proti a poslední dobou, kdy nás neustále pokutujou za nepřijetí nějakých zákonů, zavedli kvóty a například přestože jsme dřív vyváželi cukr, teď nesmíme vyrobit ani pro svou potřebu, atd... tak jsem čím dál víc nasranej na Špidlu a celou tu sebranku i s jejich socialistickým experimentem EU. A samozřejmě taky na svoje spoluobčany, kteří mě proti mé vůli do takového svrabu dostali.

No nic, však se jim to zanedlouho snad sesype :-)

Odp10: sweet little seventeen
ivan, 8.5.2007 23:35

EU? Čert ji vem! Koukám, jak se pomalu přetváří v nový Sovětský svaz.

Odp11: sweet little seventeen
NEMO, 9.5.2007 15:21

Musím souhlasit, bohužel...
Socializace postupuje mílovými kroky. :-(

Odp10: sweet little seventeen
opičák, 9.5.2007 13:17

monopoly jsou vždy špatné. je to skutečně ožebračování zákazníků, krom toho omezení konkurence asi těžko povede ke zlepšování (třeba i technologických) podmínek v odvětví hospodářství.
když vznikne monopol, (tedy firma má už asi velkou ekonomickou moc, může mít značný vliv na vládu) - je těžké chování monopolu nějak usměrňovat i kdyby k tomu byla vůle (a když je majitelem firmy s monopolem stát, je to snad vůbec nemožné - stát na jedné straně snaží se maximalizovat zisky čezu jako jeho vlastník a na druhé straně se přece musí snažit o opak, musí bránit zájmy občanů. ). zákony se dají všelijak obcházet. asi je lepší i výhodnější vzniku monopolům předcházet, než pak umenšovat negativní důsledky jejich vzniku.

celý ten systém EU je prapodivný. skoro to připomíná socialismus. ideálem by snad bylo, kdyby eu bylo jen sdružení zemí, které by si nebránily v pohybu kapitálu, osob ...

Odp11: sweet little seventeen
Juras, 9.5.2007 14:10

Řekl bych, že narážíme na více významů slova monopol. Ty mluvíš o situaci, kdy má někdo monopol a nesmí tu stejnou činnost dělat někdo jiný. Já jsem mluvil o situaci, kdy existuje jediný poskytovatel nějaké služby a nechce to dělat nikdo jiný.

Odp12: sweet little seventeen
opičák, 9.5.2007 17:59

když to nechce dělat někdo jiný, tak je to samozřejmě něco jiného. ale žádný konkrétní případ mě nenapadá.

Odp3: Velice zajímavé téma
ivan, 2.5.2007 19:00

Jano, to je přesně ono!
Svoboda a zodpovědnost.
Představuji si ji tak,že nenadužívám zdrojů aniž bych byl někým kontrolován.Dobrovolně žiju na úrovni dostatečné přiměřenosti. Nenadužívám zdrojů jenom proto,že mě v tom nikdo nebrání ,ale proto,že to považuji za správné. Okaté dávání najevo,, můžu si to dovolit !.. by mělo být považováno za trapas a ne za důvod k obdivu. Drobné radosti života nejsou hříchem, ale jeho zkvalitněním. Drobné starosti nám dávají okusit příjemna radosti,když se daří. Za velmi dobrou životní úroveň považuji,když se mi dostává v přiměřené míře obojího. Stejné je to s tematem tohoto článku. Uhlí do elektráren nebudu vozit taxíkama, a ke každé hájovně nepovedou koleje.
Tak jaképak dohady.

Odp: Velice zajímavé téma
Nesvobodny zednik, 2.5.2007 14:00

peticni akce obcanu Prahy5 pro nesnesitelny vecny kraval na dalnici /ulici 5 kvetna/ narazila na naprostou neschopnost a ignoranci soudu.M am takovou laickou uvahu,tykajicich se vsech postizenych ulic nejen v Praze, ale i v obcich.Jelikoz jedine prachy necim, nekym pohnou,navrhuji tedy na te ulici, silnici pred vjezdem,zpomalovaci pruhy na 20km,kde se bude u zavory platit slovy padesat kacek za prujezd. Ty prachy se statnim stouralum budou deklarovat,jako mistni predpisova vyhlaska pro zkvalitnovani zivotniho prostredi./Investice na protihlukove bariery,sadba stromoradi proti prachu,atd/ Starostove,sednete a tisnete ty vyhlasky, konejte,postavte ty vyberci boudy s bodygardem,investice se vam vrati nekolikanasobne.

Odp2: Velice zajímavé téma
Martin K., 3.5.2007 23:41

Ale to by byla dle některých názorů diskriminace, která je přece nepřípustná.

Odp2: Velice zajímavé téma
ivan, 5.5.2007 18:51

Stavět dálnice a pak na ně roubovat retardery nebo jiná technická zařízení musí vyvolat otázku jestli bylo správné je vůbec budovat. Aspoň v takovém rozsahu.Jejich neexistence by neumožnila takovou koncentraci osídlení a toto by zase nemuselo být tak masivně zásobováno. Nevznikla by potřeba. Za proinvestované prostředky by mohla být perfektně udržována silniční síť v její původní podobě a miliardy do nich investované by mohly zkvalitňovat život lidí v jiných oblastech jejich života. Dálnice, a zahuštěná doprava vedoucí středem měst změnila navždy jejich tvář a život v nich. Určitě prospívá ekonomickému růstu a jeho číselným vyjádřením ale málokdy lidem kteří v těchto městech bydlí. Někdy se stane,že největším urbanistickým počinem je nechat věci tak jak jsou. Škody vzniklé nevhodnou výstavbou jsou většinou nevratné.
Mám novou otázku. Těšíte se na olympiádu?

Odp3: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:15

a proc je na tom tedy Ostrava hur nez Brno??

Odp3: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:17

Olympiada nebude v Praze, nejsou penizky a jentak nebudou....Je to jenom takove politicke haraseni

Odp4: Velice zajímavé téma
ivan, 8.5.2007 14:24

Myslím ,že s Olymiádou to nikdo,nikdy, vážně nemyslel. Účel byl dostat státní peníze do těch správných kapec.Stovky mlionů za studie tam už jsou. Úkol, a účel byl splněn.!!

Odp3: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 6.5.2007 0:21

jo, pardon, neda se to vyjadrit cislem, tak jinak, kde byste bydlel radsi v Ostrave, Bruntale, Brne nebo Praze? Zadne vytacky, „zivot na vesnici v klidu“ je spatna odpoved, moznosti jsou pouze tyto!

Odp3: Velice zajímavé téma
opičák, 6.5.2007 11:03

jestliže se rozrůstá hospodářství země, musí se zvyšovat i počet cest, protože je tu více nákladu k přepravě. někdy prostě není možné nechat věci takové, jaké jsou.

ale pořádání olympiády v našich podmínkách mi připadá nerozumné. je zvláštní, že s tím přišel zrovna Bém. myslel jsem, že ods si uvědomuje, že je třeba zastavit hýření.

Odp4: Velice zajímavé téma
ivan, 6.5.2007 15:11

Reakce byla na N zedníkův požadavek na omezení průjezdu po dálnici.Faktem je,že některé projekty jsou skutečnými úlety a znehodnotily nevratně hodnotu některých oblastí včetně center měst, a lidem tam žijícím ukracují kvalitu života. Co se týče Olympiády. Nemyslím,že se u nás bude pořádat,ale hlavní účel byl už splněn.Studie za pár set milionů byla už zpracována a peníze už odtekly nepochybně tím správným směrem. Čím větší kravina,tím má větší naději na úspěch. To vše po fiasku s MS v hokeji,kdy nebyla včas dokončena hala a to muselo být odloženo o rok. Ejhle,tak si troufnem hned na OH. Při těchto akcích jsou vždy státní náklady, ale veškeré výnosy jsou privatizovány. Tak do toho.

Odp5: Velice zajímavé téma
opičák, 6.5.2007 20:50

mně se zdálo, že příspěvek je namířen proti stavbě dálnic vůbec:). s tím, že některé projekty jsou jaksi mimo, se nedá nesouhlasit.

je to děs. s nárůstem státem přerozdělovaných peněz rostou samozřejmě také možnosti pro podobné prapodivné machinace.

Odp6: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 7.5.2007 0:00

a proto panum prijde rozumne prerozdelovat vic ;-)

Odp4: Velice zajímavé téma
ivan, 6.5.2007 15:15

Opičáku,Bém už má splněno.

Odp5: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 7.5.2007 0:03

Ostrava, Brno, Bruntal nebo Praha ? ;-)

Odp6: Velice zajímavé téma
ivan, 8.5.2007 14:31

V reálném životě jem pražský emigrant. Skutečně jsem se vystěhoval z Prahy na mikrovesnici. A teď bez těch vytáček. JEDNOZNAČNĚ BRNO !!

Odp: Velice zajímavé téma
Kelt, 3.5.2007 7:34

Kamiónová doprava se vyplatí, protože do ceny dopravy není započítána skutečná cena za palivo - cena paliva není dána jen poptávkou a nabídkou, jen cenou za její vytěžení a dopravu, ale i například tím, že jde o neobnovitelný zdroj, který jednou dojde, že při jejím spalování vzniká velké množství oxidu uhličitého, který funguje jako skleníkový plyn, kvůli dopravě se zalévá zeměkoule betonem, doprava ruší a obtěžuje lidi žijící podél silnic a tak bych mohl pokračovat. Odborně se tomu říká extrenalita. Účet za extrenalitu zaplatí kdo? Naše děti a děti našich dětí. Až budou do ceny nafty započítány i tyto náklady extrenality, věřím, že kamiónů ubude. :-)

Odp2: Velice zajímavé téma
Jimmy, 3.5.2007 10:33

A jak chcete ty externality spočítat ? Protože vzato do důsledků, pokud je něco neobnovitelný zdroj, tak to má stejně jako unikátní umělecké dílo „nevyčíslitelnou hodnotu“. A jak chcete určit cenu něčeho nevyčíslitelného. Aby to nedopadlo tak, že se nějaký zelený úředník zahledí ve vytopené kanceláři do stropu a rozhodne, že nevyčíslitelná hodnota litru benzínu je 93,547 Kč.

Odp3: Velice zajímavé téma
Martin K., 3.5.2007 23:09

Tak je radši nebudeme počítat vůbec a budeme dělat že se nic neděje?

Já, Vy, kdokoli to asi nespočítáme nijak, ale proč podceňujete ekonomy, myslíte že by to nedokázali spočítat? Nechal bych to na nich.

Odp3: Velice zajímavé téma
Kelt, 4.5.2007 8:46

Máte pravdu, tyhle externality vyčíslit nejdou a v tom právě já spatřuji slabinu všech současných ekonomických teorií. Proto se ekonomové tváří, že když to nedokáží spočítat, tak to neexistuje. Jenže ono to existuje, ten dluh však nebudou splácet dnešní liberální ekonomové z Davosu, ale naše děti. nebo ještě lépe řečeno děti z Afriky a Asie.

Odp4: Velice zajímavé téma
Jimmy, 4.5.2007 9:46

Ale co máme dělat ? Jíst kovovým příborem z dřevěných talířů (porcelán nelze recyklovat), stavět domy ze dřeva a nepálených cihel postavené bez cementu a vápna a nenatřené. Netěžit žádné suroviny s výjimkou kovů ? Zapomenout na všechny plasty ?
Můžeme přejít pouze na obnovitelné zdroje a suroviny, ale např. bez neobnovitelného zdroje uhlí nevyrobíte skoro žádné železo (lze vyrobit pudlováním - neskutečně náročný způsob).
Bude se ovšem jednat téměř návrat do doby kamenné. Toto se ovšem nikdy nestane.

Takže budeme dělat to co dělali všechny civilizace před námi. Budeme používat vše co máme k dispozici a řešit vznikající problémy za pochodu.

Odp5: Velice zajímavé téma
NEMO, 4.5.2007 12:07

Takže budeme dělat to co dělali všechny civilizace před námi. Budeme používat vše co máme k dispozici a řešit vznikající problémy za pochodu.

Nebo taky jako civilizace před námi, zanikneme...

Omezovat konzum by se měl, hlavně vysvětlovat lidem, že nelze mít všechno co na nás valí reklama a stupidní televizní seriály. Děckám nedávat zbytečně moc peněz a řešit tak problémy s výchovou, koupím co chce a dá pokoj. :)
Planeta není nafukovací a trend neustále rozšiřující se spotřeby tam, kde není potřeba je vražedný -> výrobky na jedno použití, a nemyslím tím pleny. Takový mobil je na jedno použití, vydrží někomu sotva půl roku.
Se dívejte kolem sebe, ve městech neuvěřitelný bordel a odpadky, samý obal, plast a velicerychleserozbíjející výrobky. V každé firmě mají tým lidí, který řeší poločas rozpadu přesně na dobu konce záruky, +- nějaký týden. :)

Odp5: Velice zajímavé téma
Kelt, 4.5.2007 12:11

Ostatní civilizace měly před sebou dvě možnosti - expanzi nebo zánik. Nám už zbývá jen ten zánik nebo ... nebo se uskrovnit a přiznat si, že trvalý ekonomický růst je hovadina, že neviditelná ruka trhu nevyřeší vše a soustředit se na hledání alternativ. Konzumně orientovaná západní společnost tou alternativou opravdu není ...

Odp6: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 5.5.2007 2:20

mam super alternativu, pres den delat trvaly ekonomicky rust a v noci to tady vsechno vyresit, bomba. Dam si konzumni Tullamore Dew a pustim si uzasne globalne odpornou show od BBC Day End o ctyrech moznych koncich sveta, tusim , ze tam bude nejaka sopka a meteor, bude to dobra inspirace na pristi diskuze. Uklidnim vas...z hlediska vesmiru je to vsechno jedno :-D

Odp7: Velice zajímavé téma
Jana, 5.5.2007 12:43

Jo, tak tentokrát plný souhlas. :-):-)

Odp4: Velice zajímavé téma
Pavel Marcel, 5.5.2007 2:12

kdyz to nejde vycislit, tak to nemuzu davat do vzorce, na jehoz konci ma vyjit cislo ne?

Zdražení známek vs. diskriminační poplatek.
Martin K., 10.5.2007 22:05
Několik postřehů z tisku:...
Martin K., 13.5.2007 22:44

Několik postřehů z tisku:

http://www.novinky.cz/ekonomika/ceske-drahy-hlasi-prelom--jsou-v-zisku_114763_33d85.html

http://zpravy.atlas.cz/ekonomika/100688-bazala-cd-loni-snizily-ztratu-na-450-mil-kc.aspx

České dráhy jsou administrativním úkonem (navýšení plateb od státu za ztrátovou osobní dopravu) najednou ziskové. Každoročně dosud produkovaly několikasetmilionovou ztrátu.

http://www.novinky.cz/ekonomika/dalnicni-sit-se-do-roku-2015-rozsiri-na-2000-kilometru_114822_ba9hb.html

A ejhle, že by si na sebe autodoprava nevydělala? Z daně z paliva, mýtného a z dálničních známek? Že by autodopravu stát výstavbou dopravní infrastruktury dotoval?

http://www.novinky.cz/ekonomika/mytne-jiz-vyneslo-1-9-miliardy-korun_114741_nvc3a.html

Mýtné asi nepostačí.

http://www.novinky.cz/ekonomika/rebicek-uvazuje-o-zdrazeni-dalnicnich-znamek_114818_927b8.html

Copak, není to porušení lidských práv? :-) Sice se to nejmenuje diskriminační poplatek, ale zaplatit se to bude MUSET!

Ještě jeden odkaz k tématu:...
Martin K., 16.5.2007 6:42

Ještě jeden odkaz k tématu, kdo chcete počtěte:

http://www.ruseni-trati.unas.cz/

Fenomén Regionova
Tři kroky do tmy, 12.6.2007 11:42

Kupodivu teprve včera jsem si vyzkoušel jízdu v zázraku a zářivé budoucnosti motorové trakce ČD, zvané Regionova. Tato jednotka se vyrábí tak, že vezmeme starý drek 810, přípojný vůz 010 a dvacet milionů korun. Smícháme tyto tři ingredience dohromady a vznikne leštěný p®d Regionova. Vypadá to hezky, zvenku i uvnitř, ovšem tím to končí. Regionova zůstává starým šuntem s jediným poháněným dvojkolím a höchstgeschwindigkeit 80 km/h. V jízdním pohodlí se to ani omylem nevyrovná motorovému vozu 854. ;-)

Odp: Fenomén Regionova
NEMO, 12.6.2007 12:52

100% souhlas... Tahle nepochopitelná investice je podle mýho příkladem strejčkovství a bráchovství v čechách. :)

Bohužel na Desiro ( zase pražáci... :) ) nejsou peníze, ale tohle není vůbec dobrý a neznám skoro nikoho, kdo se zabývá železnicí, aby tohle chválil.

Odp2: Fenomén Regionova
Tři kroky do tmy, 12.6.2007 13:04

Desiro je příšerně drahé. Ale existují přece jiné možnosti, včetně českých výrobků. Sice nejsou nízkopodlažní, ale rozhodně stojí za úvahu. Regionova je vytloukání klínu klínem, bez nových vozů to prostě nepůjde. :-(

Odp3: Fenomén Regionova
NEMO, 12.6.2007 13:37

To byl jen příklad. Desiro je pro nás drahé.
Ta souprava vypadá pěkně. Kolik stojí? :)

Čtyř nápravy, paráda, na střeše klimatizace. Jo to by mohlo být fajn, jen jestli to neudělali vevnitř pro sardinky. :)

Odp4: Fenomén Regionova
Tři kroky do tmy, 12.6.2007 14:56

Kolik stojí?

Hodně. Necelých padesát milionů korun. Ale vzhledem k tomu, že jsou nové, deset let není třeba na ně „sáhnout“. Finové určitě věděli, proč je koupili. ;-)

Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Mirek, 1.5.2008 2:42

Zeleznici fandim- Byla doba, kdy zeleznice byla synonymem pokroku a kazda obec usilovala o svoje nadrazicko.

Ta doba je ale pryc. Sny o tom, ze lze snadno a rychle nastavit pravidla tak, aby se ekonomicke subjekty a lide „dobrovolne“ vratili na zeleznici jsou utopii. Nepodarilo se to zatim nikde ve svete. Direktivne shora to rozhodne nepujde. Spise bych sazel na volnou soutez soukromniku, byt treba i docasne s bolestnymi vysledky pro nektere zeleznice.
Zeleznice zatim prohrava, protoze je tezkopadnejsi a hlavne „nezajede az k baraku“.

Jinou otazkou je, zda atomobilova doprava v soucasnem rozsahu (a rustu) je udrzitelna z pohledu ekologie a palivovych zdroju. Zda jsme (jako lidstvo) uz dosahli meze, kdy auto kupujeme, protoze ho chceme, a nebo proto, ze ho potrebujeme.

V Nemecku slycham casto na venkove argument. Bez aut to nejde, nic sem nejezdi. Hromadna tam nejezdi (snad rano pro deti do skoly), protoze vsichni maji auto, dopravce by zkrachoval. A tak porad dokola.

Takze jaky asi bude pristi vyvoj???
Ropa hned tak nedojde. Ze dojde jsem slychal ve skole a termin nekdejsiho dojiti uz prosel. Umime vrtat hloubeji atd.
Nejpise dojde k tomu, ze stoupne cena paliv v dusledku zmahajici se poptavky v zemich tretiho sveta. Soubezne s tim se budou prosazovat zelene myslenky. Ted myslim ideu: Jezdis, dobra, ale plat uplne naklady, vcetne tech ekologickych. Hustota dopravy ve mestech povede jejich obyvatele ke zmene pohledu na auto (Draha vecicka, se kterou ucpanym mestem neprojedu, a kdyz projedu, tak nezaparkuju, a kdyz zaparkuju, tak zaplatim tezkou palku za parkovaci kartu).

A taky nezapominejme na technologicky pokrok.
Sance, ze se objevi nejaky novy Henry Ford a zacne vyrabet uplne jiny druh vozitka ci treba vznasedla, nez jsme zvykli vidat dnes, existuje. Zazili jsme to (obrazne) s gramofonovou deskou, proc ne s automobilem.

A poslednim zdrojem nadeje, ze nezhyneme pod asfaltovym prikrovem je presvedceni, ze si stale vice lidi zacne pod tihou ekonomickych, ekologickych a praktickych argumentu uvedomovat, ze vlastne auto az tak k zivotu nepotrebuji.

V jedne americke studii jsem nasel zajimave sdeleni. Totiz, ze kdyz prumerny obyvatel americkeho mesta podeli najete kilometry casem stravenym v aute, vyjde mu rychlost kolem 13,8 km. Takze by mohl (teoreticky) jezdit na kole a byl by v praci rychleji.

Jina pro zmenu nemecka studie vypocetla tzv. den automobilove svobody (analogie se dnem danove svobody). Zjednodusene receno panove spocetli, kolik stoji prumernou nemeckou rodinu porizeni, udrzba a provoz prumerneho vozoveho parku. Zjistili, ze prumerny nemecky otec rodiny 72 pracovnich dni v roce musi pracovat jen a pouze proto, aby udrzel v chodu plechove milacky. A co je nejzajimavejsi, kdyby vsechny ty investovane a provozni penize v souvislosti s autem dal stranou, mohl by jeźdit nekolik tisic kilometru rocne taxikem. Odtud je jen krucek k uvaze, ze pendleri dojizdejici za lepsim vydelkem i 50 km daleko vlastne nic neziskavaji, nebot penize navic a jeste dalsi prostredky spoklne auto o riziku a promarnenem case nemluve.

Takze jsem optimista. Nam lidem jednou vetsinove dojde, ze auto je dobry sluha, ale spatny pan, a ze porizovat si jej jako status symbol je zbytecny luxus.

Proste verim, ze se casem prosadi slow life tak, jako se pomalinku zacinaji prosazovat slow food, bio a jine zdanlive „nemoderni“ veci. A presne v tomto uhlu vidim i sance zeleznice. Proste si jednoho dne radovy spotrebitel rekne: „Preci nejsem blazen, abych jel z Liberce do Prahy osobnim autem“, zaplatil X km (benzin, pojistka, servis, porizovaci hodota, nalepka), riskoval zivot na preplnene dalnici, hledal jako blbec misto k zaparkovani a jeste trnul strachy, ze mi autak nekdo slohne. Vzdyt tam muzu dojet autobusem ci jeste lepe vlakem. Vyjde to levneji, casove nastejno, riziko nehody je neporovnatelne nizsi a jeste si muzu dat ve vlaku kafco a zasurfovat na Svici.

Az nam to (i pod tihou ekonomickych a ekologickych okolnosti) dojde, sejdeme se ve vlaku, protoze nam to bude vyhovovat. Chce to cas.

Odp: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Shipper, 1.5.2008 23:26

Az nam to (i pod tihou ekonomickych a ekologickych okolnosti) dojde, sejdeme se ve vlaku, protoze nam to bude vyhovovat. Chce to cas.

Tak viel Spass, ale beze mne. Slovo hromadný dopravní prostředek má pro mne pejorativní nádech. Jakýkoliv dopravní prostředek budoucnosti musí být individuální, jestli to bude vznášedlo nebo něco jiného je fuk. A co se týče udržitelnosti automobilové dopravy, tak ta je mi popravdě řečeno ukradená, porušuji zákony, pokud jezdím autem se spotřebou třeba 40 litrů? Neporušuji a jestli ulítávám na ekologii, nebo mám jiné hobby je moje věc. V době, kdy kdo na to má, lítá soukromým tryskáčem, mi vaše předpověď, že se sejdem ve vlaku moc pravděpodobná nepřipadá.

Odp2: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Mirek, 2.5.2008 12:52

Presne tak, kdo na to bude mit, bude letat soukromým tryskacem a treba jezdit autem 100 l//100 km, ale na to ma a bude mit jen hrstka lidi.

Hlavni masa spotrebitelu bude ekonomikou, ekologii, danovym systemem postupne smerovana (nenasilnym prirozenym vyvojem) k uspornejsim variantam cestovani a dopravy. Neco ve smyslu drtiva vetsina leteckych cestujicich cestuje „hromadnymi“ letadly a nikoliv soukromym jetem, proc ne tak i na zemi.
Vysledkem bude rozumny kompromis mezi hromadnou a individualni prepravou. Kdy na kratke vzdalenosti zvitezi individualka (na nakup a k doktorovi) a na stredni a delsi trati ci na pravidelne kazdodenni trasy zvizezi nejaka forma hromadne dopravy ci kombinace (myslim vetsinove nikoliv dogmaticky).

Ja jsem taky dojizdel pred mnooha lety socialistickem vlakem do skoly kazdy den 40 km, a nijak mi k srdci neprirostl.

Ten vlak, ve kterem se mozna jednou sejdeme, bude vypadat jinak, nez ten dnesni a to nejen co do cistoty, pohodli, presnosti, rychlosti atd.

Tento vyvoj uz probiha, i kdyz zatim tak, ze ho prilis nevnimame. Moji prazssti pratele vedome hledaji byty v blizkosti metra a nebo praktikuji casto postup: k nejblizssi stanici metra dojet autem, odstavit a pokracovat metrem. Motivace je casova, ncehce se jim sedet v zacpe a hledat parkoviste.

Nebo jinak:

Jeste pred 30 lety by se mi prumerny obyvatel USA pri dotazu, kolik mu to zere smal a nejpise odpovedel neco ve smyslu „no interest“. Benzin byl za babku a tekl proudem, auto co nemelo zdvihovy objem apson 3 litry, aspon 6 valcu a nebylo dlouhe aspon 5,5 m bylo takrka neprodejne. Jezdit do prace Truckem (maly nakladak ala vetsi Pick-Up) bylo pro texasana veci cti.

Dnes je situace diametralne odlisna, monstra od GM pomalu dozivaji a prumerny dnesni American chce Hondu Accord (nebo její narodni protejsek) a uz se spokoji i s autem pod 2.0 l objemu, atd.

Je to jen a jen otazka trpelivosti a postupneho vyvoje. Taky bych nerad podcenoval mysleni spotrebitelů jako takove, lide nejednaji jen a pouze na zaklade podnetu ekonomickych, prochazka po tokijske ulici s rouskou na ustech nebo smogovy alarm v zimnich Athenach jsou silnym emocionalnim zazitkem, ktery - kdyz ho umocnite ekonomickou uvahou - povede drive ci pozdeji u vyznamne casti populace od odpoutani se od osobni kary.

Preplnenost mest a organizacnoi opatreni typu v pondeli jezdi suda cisla v utery licha cisla, atd. zrelativizuji potrebnost osobniho automobilu.

Aby mi bylo spravne rozumeno: Mam automobil, jezdim s nim, ale neprehanim to. Treba 12 h cesta nacpanym autem v paraku na Jadran nebo celodenni cesta autem do Spanelska mi pripadaji jako horor a riskantni zalezitost, ktera mi uzira dovolenou (Nez se vzpamatuje jedinec z te cesty uz se pripravuje na cestu).

Takze to bude trvat dlouho, ale nakonec se nejaka rozumna rovnovaha ustavi.

Odp3: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Mirek, 2.5.2008 13:08

Ted mne napadla jeste jedna zajimava okolnost.

Moji byvali nemecti kolegove z Kolina nad Rynem se kazde odpoledne nebavi o nicem jinem, nez o tom, v kolik a kudy se dostat tech 40 km za mesto. Jejich dalnice a silnice jsou lepsi nez ty nase, 4 pruhy v blizkosti mest nejsou neobvykle a presto se v 16:00 proste stoji a stoji a stoji. Nektere lidi uz to nebavi, totiz porad viset uchem na radiu a sledovat, ze ted se prave ucpala A4x u vyjezdu na Eichsdorf, a radeji cestuji S-Bahn (primestska draha, krizenec metra, tramvaje a pantografu). Auto tito lide samozrejme take maji, ale nejezdi s nim kazdy den, maji ho pro pripad nouze, na nakup, k odvezeni tezsich veci a na cestu na letiste, kdyz jedou na dovcu. Protoze s tim autem najezdi minimum km, nemaji k nemu milackovsky vztah a klidne s nim vydrzi i 8 let, a nepodlehaji psychoze, kdyz jim reklama vnucuje úplne noveho Golfa s uplne novymi xxx kazde 2 roky.
V Nemecku jsou tito lide ve vyrazne mensine (zatim), ale myslim, ze tohle je mozna cesta.

Ukazkou opacneho pristupu k auto je „velko umyvarna“ osobnich aut na predmeti prave toho Kolina, kde kazdou „nedeli dopoledne“ kleci majitele plechovych milacku pred svymi zazraky, zubnim kartackem ocistuji loukote kol, natiraji pneumatiky cernou emulzi a vlestuji do laku nejnovejsi zazracny polish wachs.
50 mycich boxu je beznadejne vyprodanych.
Kdyz jsem to pred lety poprve videl, tak jsem zasnul a myslel, no tohle u nas nikdy. A uz to tu mame.
Ale ono to zase odezni (a prijde ta myslenka s S-Bahn).

Chce to vydrzet.

Odp3: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Shipper, 2.5.2008 21:35

drtiva vetsina leteckych cestujicich cestuje „hromadnymi“ letadly a nikoliv soukromym jetem, proc ne tak i na zemi.
Protože jinou volbu (individuální) má zatím jen hrstka vyvolených, na zemi je tomu jinak a proto ne.
Ten kompromis bude vypadat tak, že hromadná doprava bude okrajová záležitost pro situace, které zatím nelze řešit jinak (např. momentálně Praha).
Vypouští auta jednotlivě, čím dál tím více škodlivin, nebo méně? Čím to asi jednou skončí?
Pod zemí nemusí jezdit jen hromadné metro, jistě náklady jsou zatím vysoké, ale v budoucnosti? Nebo svět chudne a řítí se do záhuby?
Podle mne se žádná rovnováha neustaví, zvítězí individuální dopravní prostředek.

Odp4: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Mirek, 2.5.2008 22:05

Presne tak, i mne by se libilo „auticko“ budoucnosti, tedy takove, ktere nesmrdi, nehluci, nepotrebuje kazdou chvili tankovat, muze si ho poridit kazdy, nepotrebuje asfalt ani jiny „nosic“. To jsem myslel
obrazne tim novym „Henry Fordem“.
Taky mozna s rozvojem technologie pribude lidskych profesi, ktere uz nebudou vyzadovat „jezdeni do fabriky, skola bude spise internetovym serverem nezli budovou s internatem“ a mozna i mesto v jeho dnesni funkci (akumulace spotrebitelu, sanci, vzdelavacich a jinych instituci) nebude hrat tak zasadni roli.
Mozna tyto ci podobne objevy a jevy nekde za rohem a za 20 ci 30 let budou nasi potomci prohlizet nasi diskusi o ropnych palivech, ekologii a udrzitelnost ctyrkolek se spalovacim motorem za lehce usmevnou.
Asi tak jako kdyz ja vnukovi vykladam, ze jsme kdysi cekali na zavedeni pevne linky 15 roku, a on se mne zepta, proc jsem si tedy neporidil misto pevne mobil (je mu 9 let).
Takze mozna si lameme hlavu uplne zbytecne. Jde jen o to, abychom se do te doby, nez novinky, prijdou neudusili a vzajemne neprejeli.

Poznamka na okraj:
Auta skutecne vypousteji mene skodlivyn v prepoctu na 1 km nezli drive. Je to dusledek vyssich cen paliv a
hlavne zelenych myslenek.

Zelene myslenky vubec maji dnes nalepku „prudicu co to prehaneji“. Mohou za to zajiste z valne casti i teatralni vystupy mnoha zelenych. Faktem ovsem je, ze trena Ryn v Koline vypadalk pred 35 lety tak, bych do nej nevlezl ani v holinach, nebot by to byla koupel v kyseline. Dnes je situace uplne jina, vsichni si tu cistou vodu chvali a nekdejsi nalady obyvatel byly proti zelenym zakonum na ochranu vod odmitave stejne jako je tomu dnes u jinych zelenach myslenek.
I kdyz hysterie kolem „global warming, twenty years ago “new ice age" ani nesmyslny boj proti atomu mi silne nesedi.
Urcita ucta k prirore (mozna i pokora) je na miste. A jsem zpatky u tech aut, proste to neprehanet.

Hezky vecer

Odp5: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Shipper, 3.5.2008 2:07

Auta skutecne vypousteji mene skodlivyn v prepoctu na 1 km nezli drive. Je to dusledek vyssich cen paliv a
hlavne zelenych myslenek.

Myslím, že to je důsledek pokroku.
Rýn nevyčistili zelení, ale...prachy, ekologie je třešnička na dortu, může si ji dovolit jen ten, kdo si na ní vydělá.
Viz Čína, nejdřív se země zaprasí a když na to konečně zbydou peníze, začne se dávat do kupy.

Odp6: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Mirek, 3.5.2008 11:29

Prominte mi ten vyraz „nesmysl“.
Zamenujete pricinu a nasledek.
Podnik, soukroma osoba ci jina instituce preci nezmeni svuj vzorec chovani sam od sebe.
Preci nelze ocekavat, ze kdyz zacne podnik vice vydelavat, tak si jeho akcionari sami od sebe odkroji cast sveho zisku (kterou drive neodkrojovali) a venuji ji na vystavbu cisticky odpadni vody ze sveho podniku.
Udelaji to proto, ze je k tomu neco nuti (legislativa, pokuta, ztrata image v ocich verejnosti a spotrebitelu a s tim spojene ekonomicke ztraty, proste se jim tak cistica musi vyplacet).

Ty same koncerny, ktere ve vyspelych zemich jsou vzorem ekologie si ve svych zavodech ve tretich zemich jeste pred nedavnem hlavu prilis nelamaly (nic a nikdo je nenutil). Nyni zacinaji, neb spineni na druhem konci sveta se dost spatne vysvetluje.

Hnaci myslenkou pokroku je vzdycky nejaka myslenka.
U toho Ryna to byla myslenka obyvatel kolem nej, kteri se uz na to nemohli koukat, pak take prislo nekolik havarii treba v jedne svycarske chemicce a cervena skvrna doplula az do Rotterdamu. To byla „posledni“ kapka, ktere tenkrat vedla k tomu, ze za myslenky nekolika „naivnich“ blaznu se postavilo verejne mineni a pokrok byl na svete.

Jakmile vzniknul tlak na cisteni odpadni vody, razem to zacaly firmy „potrebovat“ a byly ochotny investovat. Vzniknul trh s cisticimi technologiemi, ktere se behem nekolika let prestehovali z laboratori do praxe.

Ale na samem pocatku tohoto pokroku stala myslenka cloveka. ktery sel po brehu Ryna a rekl si, ze takto to uz dal nejde!!!

Moc prosim pripuste myslenku, ze veci se nedeji samy. Tedy mysleno v lidske spolecnosti a ekonomice.
Ona totiz i myslenka ma trzni hodnotu a cenu. Jakakoliv ekologicka myslenka predstavuje naklady na strane jedne a vynosy na strane druhe. Uplatniteli, ekologickou myslenku na trhu (tedy pretavite ji do vzorce chovani firem a spotrebitelů, trebe pres vyhlasku, emisni limit nebo jen pres positivni image), dosahnete tim „nejlepe pres trzni mechanismus“ prerozdeleni zdroju a kapitalu ve prospech dotcene myslenky.

Samo „vlivem pokroku“ se nestane vubec nic.

Fleming taky nesedel v laborce a necekal az na nej prijde pokrok a da mu penicilin. On chtel, badal, usiloval, hledal, nasel penicilin a zmenil svet.

Velky Bill take zacal v garazi uplne na kolene a zmenil svet.

Povedlo se to Fordovi, Edisonovi, Marconimu a tisicum jich lidicek.

Na pocatku vzdy stoji jednotlivec, ktery se dopusti nove myslenky a vyrobí tak „pokrok“, nikoliv obracene.

Hezky den a sorry za ten vyraz „nesmysl“

Mirek

Odp7: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Mirek, 3.5.2008 11:41

Ten Bonmot s tresnickou je oblibena vymluva tech, kdo se ekologickym myslenkam a chovani branili do posledniho dechu.
Neco ve stylu, nejdrive Vas, ryby, vzduch a vodu otravime, a pak - az na tom vydelame - tak dame neco malo z toho zisku na to, abychom to trosku dali zase do kupy.
Je to nesmysl, i v dobe , kdy uz prisne ekologicke limity davno plati, dokazi jini lide zacit podnikat s uspechem v tom samem oboru, ktery - podle tvrzeni „dortikaru“ - potreboval k rozjeti prostredi bez ekologickeho uvazovani.

Cinu bych si jako priklad nebral, to je zeme pod rudymi kridly, a rudosi vzdy chteli poroucer vetru a desti, obracet toky rek a nebrali na prirodu ohled.

Komparativni vyhody tretich zemi (nizka mzda, levna pracovni sila, obrovsky potencialni trh) jsou tak obrovske, ze tam budou uspesne firmy presunovat kapital i tehdy, kdyz budou muset dodrzovat vysoky ekologicky a „pracovne pravni“ standard. Jest chybou si mysleti, ze k zajisteni prudkeho rozvoje, je nejprve treba dovolit vse, a pak pracne zavadet pravidla a ekologii ex-post.
Ano deje se mnohdy tak, nebo vlady dotcenych zemi maji na spicce toho sveho Mugabeho ci jemu podobneho, ktery o vyse uvedenych meslenkach nema sebemensi paru.

Odp7: Zeleznici fandim- Byla doba, kdy...
Shipper, 3.5.2008 13:36

Na to, že řeka smrdí a že se mi to nelíbí ,nepotřebuji žádného geniálního ekologa s převratnou myšlenkou, na to přijdu sám, co ale potřebuji jsou peníze na její vyčištění...o tom je ta otřepaná fráze o třešničce. Podniky se ekologicky začínají chovat pod tlakem zákonů a ty vznikají na přání voličů. Jestli na mínění veřejnosti mají např.dle mého názoru pošahaní Greenpeace, pozitivní nebo negativní vliv je věc názoru a není to podstatné. Podstatné je, že ekologie je drahá a brzdí hospodářský vývoj, proto na ní nejdřív musíte mít a proto se rozvojové země chovají, tak jak se chovají. Nebo mi uvedete příklad země, která se snaží přilákat investora a nasadí ty samé limity jako má třeba Švýcarsko? Víte kdy je nasadí? Až zbohatne, pokud se jí to podaří. Vy to, že si doma uklízíte, vynášíte odpad, líbí se vám čistá ulice atd., považujete za vynález nějakého ekologa???? Srovnatelný s vvynálezy Edisona a Marconiho? Tak to je opravdu zvláštní způsob uvažování. A za slovo nesmysl se neomlouvejte, formou příspěvku se nesjíždím.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru