Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

14.4.2007 11:21

Splněné přání

...nebo budoucí noční můra?

Pořídit si dítě v šestašedesáti letech nepovažuji za moc moudré. Nicméně se podobné události stávají stále častěji.

Zaslechl jsem to nedávno v rádiu. Jednalo se o ženu, která porodila zdravé dítě právě ve svých šedesáti šesti letech. Údajně se vyjádřila, že si tím splnila velký sen. Já si myslím spíš něco o nezodpovědnosti.

Ne, neodsuzuji, že si splnila sen. Jen si myslím, že mohla myslet nejen na sebe. Pokud je otcem dítěte někdo aspoň o dvacet let mladší než matka, snad bych to pochopil. Nakonec existuje mnoho opačných případů, otců v důchodovém věku a jejich mladých manželek. Zlatý slavík je toho nejlepším příkladem.

Přesto mám za to, že obráceně je to trochu jiné. Osobně bych se nechtěl narodit rodičům důchodcům. Myslete si co chcete, ale v tomto věku i přes veškerou chemii co dokáže stárnutí odsunout „na potom“ potřebuje člověk sám čím dál větší péči. A teď k tomu ještě novorozenec. Nějak si nemohu uvědomit žádné výhody, které to tomu malému tvorečkovi přináší.

Přitom o blaho potomka by mělo matce, případně rodičům jít v první řadě. Pokud však bylo jeho přivedení na svět opravdu pouze splněným přáním matky, myslím, že si měla raději dvakrát rozmyslet zda je připravena na všechny alternativy a úskalí, kterými i díky svému stáří může po porodu procházet. Na rozdíl od rodiček v tzv. produktivním věku, je postavena před řadu otazníků, které možná nebude v její moci řešit.

No přejme jí, aby žádný z nich nebyl tak nepřekonatelný a radovala se z potomka co nejdéle. Přesto všechno si neodpustím pohled do budoucna.

Osmnácté narozeniny oslaví v době kdy bude jeho matce osmdesát čtyři let. Možná bude. To není příjemná představa. Po všech možných studiích kdy konečně vstoupí do života mu zůstane nanejvýš nějaký ten sourozenec, úspěšně vstupující do důchodového věku a pár synovců nebo neteří o generaci starších. V nejlepším případě starost o přestárlou matku.

Myslím, že je tady něco špatně. Ovšem stejně tak jen můžu být z touto informací zaskočen a zatím ji nejsem sto vstřebat jako fakt. Jako fakt, který v dohledné době může přerůst v obvyklou věc. To si netroufám posoudit.

I tak je to dost smutná vyhlídka. A dost vysoká cena za splněné přání...

Souhlas
Tři kroky do tmy, 14.4.2007 14:21

Souhlasím s tebou, šnečku. Pořídit si dítě v 66 letech - na světě jsou myslím tři případy - je opravdu nezodpovědnost a projev čirého egoismu. Je to navíc i proti přírodě, protože v tomto věku nemůže být dítě počato přirozenou cestou.

Staří rodiče
Kelt, 16.4.2007 7:36

Máte pravdu, souhlasím, taky to vidím jako krajní nezodpovědnost a egoismus. Děti mají mít mladé rodiče, kteří jsou ještě schopni změnit své stereotypy chování a přizpůsobit svůj život životu s malým tvorečkem. Je člověk v 66 letech ještě schopen změnit své chování? Měl jsem spolužáka, kterého si rodiče pořídili v 45 letech a na něm to bylo opravdu poznat - úzkostlivý, nerozhodný, vždy se snažil domyslet všechny důsledky svého chování a tak se raději nerozhodl pro nic. A názory měl ve dvaceti jako nefalšovaný důchodce :-)

Ale co ve čtyřiceti
Jana, 16.4.2007 7:57

Cožpak o to, na tom se asi všichni shodneme, že pořizovat si miminko v šedesáti se příčí přírodě.
Ale co dnešní trend, kdy si maminky pořizují děti po pětatřicítce, nebo i kolem čtyřicítky? A tatínci jsou obvykle ještě o nějaký ten rok starší? Jaký na to máte názor?

Odp: Ale co ve čtyřiceti
Kelt, 16.4.2007 9:14

To je taky diskutabilní, aspoň z mého pohledu - vidím to na svých dosud bezdětných kamarádech :-)

1) nechce se jim vyměnit život plný cestování, dobrodružství, užívání si za nudný a stresující život s miminem - alespoň z jejich pohledu.
2) jedináčci - takoví rodiče, když už se rozhoupou, tak mají maximálně jedno dítě, ze kterého vyroste rozmazlený sobec.
3) Takové dítě bývá jen stupínkem ve stupnici materiálních úspěchů - nový dům, nové auto, krásný anglický trávník a ... dítě. Zahrnuto všemožným materiálním přepychem, ale ochuzeno o lásku rodičů, kteří si ho někdy pořizují jen aby byli „in“.

Neplatí to samozřejmě univerzálně, ale u dosti svých spolužáků jsem se s tím setkal.

Odp2: Ale co ve čtyřiceti
Jana, 16.4.2007 19:31

Moje maminka mě měla ve dvaadvaceti, tatínkovi bylo dvacet šest. Manželovi rodiče měli třicet jedna a třicet pět, když se narodil. A je to strašně poznat. Moji rodiče jsou pořád ještě mladí, manželovi rodiče jakoby patřili už do jiné generace.

Odp3: Ale co ve čtyřiceti
Kareta, 17.4.2007 9:14

Tvůj příklad rozhodně není pravidlem. Je to hodně individuální. Mnohem víc záleží na povaze a „psychickém“ stáří člověka než na jeho skutečném biologickém věku.
Co se týče věkové hranice pro rodičovství, nechala bych to na přírodě. Jistě není bezdůvodné, že v šedesáti je schopno počít dítě přirozenou cestou jen mizivé procento žen. Ovšem souhlasím, že usilovat v tomto věku o umělé početí je vůči dítěti ze strany rodičů nezodpověné a sobecké.

Fit and flare,Fashion Dresses this...
dress, 23.9.2011 9:26

Fit and flare,Fashion Dresses this short a-line tea-length cocktail attire enjoys one-shoulder Quinceanera Dresses neckline beautified by hand-made dazzling beaded detailing along the bodice.Plus size Wedding Dresses A royal blue satin sash at natural waist enhances fullness and grace for the creation. Lower a-line skirt is accessorized by bubble wire-edge hemline.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru