Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

19.3.2007 21:08

Zagalagtické objevy

Dneska jsme ve škole měli dějepis a probírali jsme první evropské zámořské objevy. Učitelka zaníceně povídala o tom, jaký to byl důležitý mezník v celé historii lidstva. Sice jsem moc neposlouchala.. :) ale přivedlo mě to na zajímavé myšlenky.

Nedávno jsem četla v nějkakém deníku (Právo myslím), že se postaví na Měsíci stany a bude tam základna pro výzkum...

Všechno se mi to tak spojilo a uvažovala jsem, jestli za takových .. 100-200 let budou studenti probírat, jak poprvé postavili lidé na Měsíci stany a jak pak pokračovali s „osidlovaním“ jiných planet.. jakou důležitou roli hrál výzkum nových paliv.. . A jak pak
lidstvo poznalo celý vesmír a vytvořilo mapy, poopravilo fyzikální zákony apod.

Myslíte, že se něco takového v budoucnosti povede?

V žádném případě
Tři kroky do tmy, 20.3.2007 8:59

To se rozhodně nepovede. Onen *kosmický sen*, nesmírně populární v 70' a 80' minulého století, se prostě neuskuteční. Po prvním přistání člověka na Měsíci všichni předpokládali rychlou kolonizaci některých vesmírných těles, v horizontu několika desetiletí. Dnes už víme, že se tak nestalo (a nestane). Naopak se dá očekávat celosvětová válka o přírodní zdroje a nějaký vesmírný výzkum a kolonizace bude to poslední, oč se bude lidstvo zajímat. Pokud ovšem nebude nějak souviset s vojenstvím. Velice bych se divil, kdyby se vývoj ubíral jinam. Necháme se překvapit.

Odp: V žádném případě
David12345678, 8.4.2007 1:18

údajně je cesta přes oběžnou dráhu nejbezpečnější pro přepravu (zásobování) z hlediska sestřelení. Myslím, že se Vesmír zkoumat bude.

Chceme to???
Kareta, 20.3.2007 10:36

Nevím, jestli se tak někdy stane a už vůbec si nejsem jistá, zda-li je vůbec vývoj tímto směrem žádoucí. Připadá mi totiž, že neustálou snahou přechytračit přírodu přivede civilizace samu sebe spíše k jisté destrukci než k nějakým světlejším zítřkům.

Odp: Chceme to???
Senior, 20.3.2007 10:47

;-)Bezvýhradně souhlasím. Dejme se cestou nápravy vadného stavu mravů a věcí - viz www.podnety.cz

...
Saw, 20.3.2007 10:45

O žádné osidlitelné planetě v našem dosahu nevíme, přesto se cpou prostředky i naděje do vesmírného programu. Zemi nezvratně (pro lidstvo) odrovnáváme v naději, že najdeme nějakou jinou platenu, kterou budeme moci přelidnit a zničit. Některé projekty „za to stály“, a pomohly nám poznat spoustu užitečných věcí (technologie i poznání vesmíru), pochybuji však, že jich byla byť jen desetina...

Odp: ...
Docky, 20.3.2007 21:42

Tak tohle je drsný

Optimisté
Isiik, 20.3.2007 19:25

Já jsem prostě asi moc velký optimista.. :)

Odp: Optimisté
Saw, 20.3.2007 21:27

Tohle je spíš o poslouchání ve škole :)

Odp2: Optimisté
Isiik, 21.3.2007 21:31

Náhodou.. do fyziky jsem jak drak :-)

Jsou podle mě dvě nejpradděpodobnější...
merlinn, 21.3.2007 1:36

Jsou podle mě dvě nejpradděpodobnější hypotézy: za prvé - lidstvo v budoucnu začne osidlovat planety, nebo za druhé - lidstvo se vyhubí nebo bude vyhubeno katastrofou. Pak tento úkol připadne jiné formě života. Život se nedá izolovat na jednom místě, i kdyby to místo mělo být ohranično vesmírným prostorem, svojí cestu si najde. Na čase nezáleží, ten je irelevantní, je důležitý jenom pro nás, oddělené jednotky. Třeba osidlování vesmíru už dávno začalo a planeta Země je jenom jedna ze „sazeniček“ ve vesmírné školce :)

věda dává lidstvu čím dál víc hraček...
opičák, 21.3.2007 18:03

věda dává lidstvu čím dál víc hraček, kterýma se může odpravit. brzo nás třeba skutečně čeká významný objev, ale může to dopadnout ... ne přímo fajnově....http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=2104

Objevitelé a kolonizátoři
Kelt, 26.3.2007 10:14

Touha lidstva poznávat nové obzory je naprosto pochopitelná, máme ji prostě v sobě. Každý z nás jistě někdy zatoužil poznat to, co je za obzorem, každý z nás jistě někdy hleděl v úžasu na hvězdy a přemýšlel, co asi skrývají. Vždy byli v historii lidé, kteří tento svůj sen o zemích za obzorem dokázali uskutečnit a vyrazili vstříc neznámu a nebezpečí jen aby posunuli hranice poznání o kus dál.

Jenže jim v patách vždy kráčeli kolonizátoři, které vůbec nezajímal nějaký sen o vzdálených zemích, ti se zajímali jen co by se v těch nových zemích dalo zpeněžit = vytěžit a vydrancovat.

A to se obávám bude i osud kosmického výzkumu - dnes jsme v té první fázi, kdy sníme sen o vzdálených obzorech nadšeni tím, co nám roboti ztraceni v nesmírných dálkách posílají za informace, přijde však čas, kdy se začnou tenčit zásoby některých klíčových surovin na Zemi a kdy se začne vyplácet těžit je na Měsíci, Marsu a podobně. Pak přijdou kolonizátoři, kteří nás začnou přesvědčovat o tom, že těžba surovin na Měsíci je báječná věc a že jestliže nezačneme dovážet rudy z Měsíce, čeká nás pokles ekonomického růstu, globální recese a že skupiny ochránců Měsíce jsou bandou zkrachovalých existencí, kteří se snaží zmařit náš americký sen :-):-) A tak se i jiná vesmírná tělesa začnou podobat našemu pozemskému Mordoru. Nebo se pletu?

Odp: Objevitelé a kolonizátoři
opičák, 26.3.2007 19:19

jenže bez těch kolonizátorů by byl svět jinde. měli bychom třeba zachovalejší přírodu, čistý vzduch, vodu, ale bydleli bychom v jeskyních. mnoho věcí zpříjemňujících život bychom neměli (stejně jako bychom neměli ty věci, které nám život komplikují a zdraví ničí).
podmanění si přírody je pro člověka jistě důležité a není možné jednoznačně říct, zda je to dobře. ale jak to vidím já: když kolonizátoři drancují Zemi, ničí tak svoje přirozené prostředí (byť z toho mají i prospěch) - takové ničení přirozeného prostředí nemusí být s výhledem do budoucna úplně moudré, i když nemůžem vyloučit technický pokrok, který tyto negativní důsledky může umenšit. smůla je, že za to zaplatí pár živočišných druhů.
jestliže by ale došlo k drancování Měsíce, pak se o naše přirozené prostředí nejedná(není tam nic, co by vyrábělo kyslík, na čem by se daly pěstovat potraviny - a tedy žádné tyto důležité zdroje nemůžou být drancováním ohroženy), dovolím si tvrdit, že těžba rud na Měsíci nepřivodí lidstvu takové problémy jako těžba na Zemi, tedy nevím, proč proti ní brojit.

Odp2: Objevitelé a kolonizátoři
David12345678, 8.4.2007 2:03

Přivodí minimálně snížení slapového jevu.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.