Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

5.3.2007 11:56

Oslovení v rodinách

V našem středoevropském prostoru je naprosto samozřejmé, že děti svým rodičům tykají a oslovují je tati a mami. Nebylo tomu tak ale vždycky - ještě v generaci našich prarodičů a mnohdy i rodičů se rodičům vykalo - dnes nám to připadá legrační, že bychom svému otci vykali a oslovovali ho pane otče, tehdy to ale bylo normální.

Jsou ale země, například skandinávské, kde šli ještě trochu dále - děti tam oslovují své rodiče křestními jmény. Ujal by se tento zvyk v našich zemích? Zkuste sáhnout do svědomí a odpovězte si - vadilo by vám, kdyby vás vaši potomci oslovovali křestním jménem?

Určitě je s tím spojena řada dalších otázek - neohrozilo by to rodičovskou autoritu? A jak s oslovováním prarodičů?

My jsme se na tom doma nijak neshodli - žena je v tomto ohledu konzervativní, mě by to asi nevadilo - připadá mi vždycky zvláštní, že mě kamarádi našich dětí oslovují křestním jménem a stejně staré vlastní děti mě oslovují tati.

znám pár rodin, kde děti oslovují své...
opičák, 5.3.2007 16:56

znám pár rodin, kde děti oslovují své rodiče křestními jmény. nevidím v tom problém, autoritu si mohou vydobýt na něčem jiném než na oslovení

Odp: znám pár rodin, kde děti oslovují své...
Lucka, 12.11.2009 15:22

Je velmi, velmi hloupé říkat rodičům jménem, rodič se tak snaží vyrovnat s pocitem stárnutí. Je to dětinské a nic to neřeší. Děti potřebují mámu a ne mámu Sabrinu.

Odp2: znám pár rodin, kde děti oslovují své...
Bure, 27.5.2015 20:50

Víte jaké slovo zní každému nejpěkněji? Jeho vlastní jméno, tak proč bychom nemohli říkat rodičům jménem? Oni nám snad říkají synu nebo dcero? Myslím ,že je to úplně normální. Je mi 50. Pavel.

Horší je babička a dědeček
Kareta, 5.3.2007 20:45

Syn mé sestřenice oslovuje oba své rodiče křestními jmény a k úpadku autority u nich tímto faktem ani v nejmenším nedošlo. Myslím, že je to docela logické, většina rodičů přece také neoslovuje své ratolesti „synu, dcero“, nýbrž křestními jmény.

Ale mnohem víc nevhodné mi přijde v naší mateřštině označení pro prarodiče. Zatímco bychom jim měli už oslovením vyjádřit úctu a respekt k jejich životním zkušenostem, připadá mi, že zdrobnělinami babičko a dědečku spíše dáváme najevo, že už tak trochu předem počítáme s jejich potencionální senilitou a stařeckou demencí.

Odp: Horší je babička a dědeček
denver, 9.3.2007 0:02
tetičky
Ludan, 6.3.2007 13:02

U oslovení rodičů mami, tati bych neviděl takovy problem, ale více mi nesedí ta spousta strýčků a tetiček, které v době dětství poznáte a s vyšším věkem Vám (me) začalo vrtat hlavou jak je vlastně oslovit. Zvyk je železná košile, a jentak z ničeho nic se přeorientovat na jmena neni jen tak.

Odp: tetičky
Kelt, 7.3.2007 7:16

Tohle se nám snad podařilo nějak vyřešit a děti jsme strýčky a tetami ani nezatěžovali a jsou zvyklí rovnou našim kamarádům říkat křestními jmény. Ale je tu pořád ten rozpor - proč jim naše děti mohou říkat křestními jmény a stejní staří potomci je musí oslovovat Mami a tati?

Kelte,máš bezva a nápadité temata...
ivan, 6.3.2007 22:19

Kelte,máš bezva a nápadité temata.
Moji bývalí sousedé,bratři Kubečkové,přistěhovalí moraváci svým rodičům vykali. Bylo to zvláštní,ale ne nepatřičné.Pamatuji,jak jsme jako děti oslovovali rodiče svých kamarádů,paní Karlová,Tondová,Petrová,Oldová.Prosím Kelta a paní Haničkovou,jestli to bude číst,o zprávu jestli to platí ještě dneska.

Odp: Kelte,máš bezva a nápadité temata...
Kelt, 7.3.2007 7:14

To je pěkné s tím oslovováním :-) Vždycky mě fascinuje, jak si dětská fantazie doikáže originálně poradit se situací, která se vymyká jejich schématům uvažování.

Maminky a tatínkové
Jana, 7.3.2007 9:47

Zdravím tě, Ivane. A děkuji Keltovi za milé téma. Přečetla jsem si článek už včera a celý večer jsem o něm přemýšlela.
Osobně mi vyhovuje, že mě moje děti oslovují „maminko“ nebo po moravsku „mamko“. Jsou to jen tři človíčci na celém světě, kteří mi tak říkat mohou. Jana, Janča, paní X paní učitelka jsem pro zbytek lidstva. Pro rodiče asi už napořád Janička. Takže oslovování rodičů křestními jmény u nás doma určitě zavádět nebudu.;-)
A copak dědečkové s babičkami? Nemyslím si, že by toto oslovení bylo nějak hanlivé, či dokonce mělo snižovat autoritu starších lidí. Taková slovenština zase svým „stará mať, starý otec“ zdůrazňuje vysoký věk oslovených, to by nemuselo být každému po chuti.
To takové anglické „grandfather, grandmother“, to zní vznešeně. Ale ony děti si z toho stejně udělají „grandpa, grandma“ nebo „granny“, a je po kačení slávě...
Mimochodem, slovo děd původně označovalo, jestli se nepletu, domácí bůžky, strážce rodinného krbu, snad šlo o sošky předků. A báby či babice byly vlastně uctívané léčitelky či čarodějnice, ještě donedávna se takto označovaly porodní asistentky (báby pupkořezné), osoby samozřejmě velmi vážené. Takže ve slovech dědeček a babička je úcty a respektu dost a dost, i když už si to dneska ani neuvědomujeme.
A co maminky malých kamarádů? U nás na Moravě je to jednoduché. Kdepak, žádné paní. Všechno jsou to prostě tety a strejdové. Takže máme tetu Peťu, tetu Soňu, tetu Evu, strejdu Michala a tak dál. :-):-)

Odp: Maminky a tatínkové
Kelt, 8.3.2007 9:42

Díky Jano za milý komentář. Teprve s tímto komentářem je můj článek kompletní - vdechla jste mému suchému technickému článku duši a cit tak, jak to umíte jen vy ženy.

Odp2: Maminky a tatínkové
ivan, 8.3.2007 14:37

Jsem velmi rád,že se Jana vrátila a že se nepodařilo nejstatečnějšímu chlapovi v pokřiku z dálky :-) ji svým hulvátstvím a hrubostí odradit. Rozum,vědomosti a slušnost bez chlapácké ješitnosti!! Pro Svíci i pro mně je velkým přínosem.Janinko díky. :-) :-)

Odp3: Maminky a tatínkové
Jana, 19.3.2007 14:04

Ivane a Kelte, přivedli jste mě trochu do rozpaků, ale je milé slyšet občas pochvalu. :-)

Odp4: Maminky a tatínkové
ivan, 19.3.2007 15:30
My se doma máme všichni rádi. tak si říkáme jménem...
bratr David, 7.3.2007 13:13

My si doma od jistého věku všichni říkáme jménem. Tzn. matce říkám Aleno a otci Martine. Přišlo to samo a nikoliv na základě nějaké domluvy. Nicméně naše maminka je naše maminka a s oblibou se k tomuto termínu vrací především v okamžiku, kdy chce svou pozici v rodině náležitě zdůraznit. Způsob oslovění nemůže nikdy nahradit přirozenou roli...

Oslovení rodičů jménem...
Neva, 7.3.2007 16:53

Mi taky nevadí, oslovují-li mě dcery jménem. Dokonce to bylo jednu dobu docela pro nás snazší v situaci, kdy nikdo nevěřil, že starší dcera je moje dcera a ne mladší setra a nebavilo nás pořád vysvětlovat, „ano, jsem matka“. Takže na veřejnosti jsem oslovována jménem a doma jak kdy.
Ale jsem už i babičkou, což mi taky nikdo nechce věřit a tak spíš přemýšlím nad oslovením „babička“, protože mnohé dnešní babičky jsou ještě čupr holky.

Bude to normální.
Ondra, 11.3.2007 23:10

Stejně jak bylo našim pradědům nepříjemné (společensky neslušné) říkat panu tatínkovi táto, tak dnes je zase nepřijemné říkat tátovi pepo. Alespoň pro mě. Zase na druhou stranu u mých vnuků to třeba bude uplně normální. To je vývoj.

Jsem radeji, kdyz me rodice oslovuji...
linuxdrak, 12.3.2007 9:20

Jsem radeji, kdyz me rodice oslovuji krestnim jmenem.
Je to takove pratelstejsi a milejsi a neni to tak neosobni jako kdyz prijde otec a rekne :„ Tak, jak jsi se mel synku ?“

hodilo by se mi kdyby tady toho bylo...
Hadej, 20.5.2007 20:10

hodilo by se mi kdyby tady toho bylo vic mam to mit totiz do skoly a nevim co s tim tak co picnete mi s tim????

oslovení
Jarmila, 18.6.2007 15:01

Dobrý den,
dnes jem poprvé našla tyto stránky. Ráda bych se zeptala, jak je vhodné oslovovat rodiče partnerky. V minulémtýdnu se vdala moje dcera. Chtěla jsem proto upravit rodinné vztahy co se týká oslovení. Nabídla jsem jejímu manželovi, kterému celých pět let dle přání dcery vykám a oslovuji jej jménem, že mu nabízím, aby nás oslovoval mami nebo tati a tykal nebo vykal. A další variantu, aby nás oslovoval jmeném a také tykal nebo vykal. Ať si vybere.
U svých dcer jsem se setkala s názorem, že jsem měla hned říci jak chceme oslovovat. Že bude mít velmi těžké rozhodování.Co vy na to? Poraďte, prosím. Pohodový den přeje Jarmila

Odp: oslovení
Juras, 18.6.2007 15:47

Švárova manželka tchýni a tchánovi tyká a říká jménem. Mě taky nabízeli tykání, ale nějak mi to nešlo přes zuby pořád jim vykám tatínku a maminko. Moje manželka mým rodičům tyká tatínku a maminko.

Takže mám na očích všelijaké varianty a v žádné nevidím probém. Záleží na tom, co vám oběma bude nejlíp vyhovovat.

Na Vašem povídání mě zarazilo, že si slečna dcera přála, abyste jejímu milému vykala. To je už nějaký pán s postavením a vybudovanou kariérou? Pokud by to byl mladý kluk na škole nebo čerstvě po škole, tak by mi to připadalo dost divné.:-)

Odp: oslovení
Kelt, 19.6.2007 7:36

Taky jsem to řešil a nakonec to za mě vyřešil čas :-) Po svatbě jsem ženiným rodičům důsledně vykal a oslovoval je příjmením, což bylo docela hloupé, neb mají příjmení dlouhé :-) Je jsem však přesvědčil, aby mi tykali.

Zlom nastal až co se nám narodily děti, pak jsem je začal oslovovat babi a dědo, ale i nadále jim vykám. A myslím, že nám to vyhovuje všem.

Odp: oslovení
Mirka, 20.6.2007 9:30

Když se mě na svatbě ptala manželova maminka jak jí budu říkat, tak jsem odpověděla jste moje tchýně budu vám říkat tchýně. Je to logické, že babičce říkám babičko, mamince maminko, tetě teto.... Jenže jí se tchýně nelíbilo, tak jí říkám paní a prostě příjmením. Nevím proč je u nás tchýně slovo téměř sprosté, ne-li aspoň hanlivé. Dochází pak k situacím, že se lidé raději neoslovují. V práci tento problém nemám. Většinou tykám i starším ženám než je tchýně anebo jim říkám jméne a vykám „Maruško podejte...“
Až budu sama tchýně, chci aby mi říkali jménem a ty/vy nechám na nich. Ale jelikož kluk, kterého bych ráda dala za manžela své dceři mi tyká už dnes, tak to nemusí být problém :-)

Oslovování rodičů jménem většinou staví...
Hanka74, 5.3.2008 15:32

Oslovování rodičů jménem většinou staví rodiče do role kamaráda, což může na první dojem působit dobře. Následuje však otázka, kam se ztrácí role rodiče. A tato role je pro každé „dítě“ důležitá. Důležitější něž kamarád. Slyším nesouhlasné odezvy, že rodič může být zároveň kamarádem, ale ze zkušeností mohu říct, že většina neharmonických vztahů mezi dospělými rodiči a dětmi je doprovázene, krom jiných znaků, také oslovováním rodičů jménem.
A k oslovování jiných osob „maminko“ „tatínku“ , např. rodiče manžela-ky. Toto oslovení opravdu patří pouze dvěma lidem v našem životě. Copak nám naši praví rodiče nestačí?

Oslovení rodičů jepodle věku dítěte, do...
Bure, 27.5.2015 21:01

Oslovení rodičů jepodle věku dítěte, do určité doby by mne nenapadlo mamince nebo tátovi říct jménem, ale od určitého věku mi to připadá úplně normální, samozřejmě v případě ,že jim to nevadí, tím se nezměnila má úcta a respekt k mým rodičům , je mi 50 let Pavel.

Odp: Oslovení rodičů jepodle věku dítěte, do...
ivana Kozárová, 29.5.2015 14:06

Myslím,že to populární oslovování rodičů křestním jménem je taky ovlivněno stoupajícím počtem rozchodů a rozvodů. Nic není trvalé,ani rodinné vazby. Pak se dobře hodí oslovování jménem,neboť maminka a tatínek jsou nezaměnitelní jen pro dítě. To jsou ti dva,jediní. Ale pro ně,pro rodiče samotné to často tak není,rodič si přibere jiného partnera a toho dítě oslovuje křestním jménem...A poznenáhlu se stane,že si na tento způsob zvyknou všichni.....

Můj syn mi i po narození vnoučat stále...
Sisi, 22.7.2020 19:08

Můj syn mi i po narození vnoučat stále oslovoval mami, mamčo ..... Nyní už o mě mluví jako o babičce ( je mi 65) a v osobních rozhovorech mne neoslovuje skoro vůbec a když, tak stále častěji babi, babičko. Netušíte proč ?

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru